Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-09-14
    Posts
    2

    Default Γυναίκα - προσπάθεια αύξησης βάρους με ομοιόμορφη κατανομή

    Καλησπέρα σε όλους!
    είναι η πρώτη φορά που γράφω σε ένα τέτοιο site και ελπίζω πραγματικά να μπορέσετε να με διαφωτίσετε. Λοιπόν, το θέμα με εμένα είναι ότι είμαι πολύ αδύνατη δηλαδή 43 κιλά με 1,61 ύψος, 29 χρονών. Είναι όλη μου η οικογένεια αδύνατη με ιδιαίτερα αδύνατες γάμπες και λίγο λίπος στη κοιλιά. Ακόμα και αν πλακωθούμε στο φαγητό θα κάνουμε μόνο κοιλιά. Πριν 9 μήνες γέννησα το γιο μου και έχασα τα 12 κιλά της εγκυμοσύνης πολύ σύντομα, αλλά και 5 παραπάνω από λάθος τρόπο εκγύμνασης (αερόβια με λίγα βάρη και καθημερινα για 3 μηνες). Το αποτέλεσμα είναι να μην παίρνω με τίποτα έστω αυτά που έχασα. Εκανα ό,τι αιματολογική εξέταση υπάρχει. Δεν έχω σίγουρα θηροειδή. Είμαι απολύτως υγιής. Τρώω αρκετά και καλά τις περισσότερες φορές και γενικά στη ζωή μου. Δηλαδή πάντα πρωινό-μεσημεριανό-απογευματινο-βραδινό.
    Με τις συμβουλές ενός γνωστού γυμναστή έχω εδώ και 2 εβδομάδες που ακολουθώ ειδικό πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής για αύξηση βάρους (μυικού). Φυσικά και είναι πολύ μικρό το διάστημα για να έχω δει διαφορά. Αυτό όμως που θέλω να ξέρω είναι αν ο κόπος που κάνω αξίζει και θα φέρει αποτελέσματα ή είναι άδικος και αυτή τη φορά. Η διατροφή έχει πρωινό:γαλα με βρώμη, δεκατιανό:2ψωμί του τοστ ολικής με φυστικοβουτυρο ή μέλι και αβγό, μεσημέρι: 100γρ κρέας με 100γρ ρύζι μαύρο και λαχανια * 2 φορές, και βραδινό το ίδιο. Κάνω μια ώρα γυμν. κάθε δεύτερη μέρα. Σηκώνω όσο περισσότερο βάρος μπορώ. Αλλάζω τις μυικές ομάδες κάθε φορά (πλατη-τρικεφ., στηθ.-δικεφ., ποδια-ωμοι, πόδια). Έχω ορισμένα όργανα και βάρη στο σπίτι. Θα τα καταφέρω λέτε να πάω 48 με 49 κιλά? πόσο διάστημα πανω κάτω θα χρειαστεί?
    Ελπίζω να μην σας κούρασα! Περιμένω τα φώτα σας! ευχαριστώ πάρα πολύ!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,863

    Default

    Kαλησπέρα Κάτια και καλώς όρισες στο φορουμ!
    Αρχικα, να σου ζησει το παιδακι σου :)

    Όσο για το πότε θα βάλεις βάρος, αυτό δεν μπορεί να στο πει κανεις. Η διατροφη σου με μια ματιά φαίνεται πως ειναι λιγότερες θερμίδες απο αυτές που πρέπει να τρως. Χρειάζεται να καταναλωνεις ελαφρά υπερθερμιδικα και παραλληλα να κανεις βάρη. Αυτη η διατροφη , σου εχει πει ο γυμναστης ποσες θερμιδες ειναι; Ποσες χρειαζεσαι για να συντηρεις το βαρος;
    Τα βαρη που εχεις στο σπιτι, ειναι αρκετα για να αυξησεις τους μυς σου;
    Χρειαζεται χρονος και συνεπεια για να καταφερεις το στοχο σου, δεν ειναι ευκολο (μη σου πω πιο δυσκολο απο καποια που θελει να χασει λιπος).
    Κρατα τις αεροβιες στο ελαχιστο, δηλ μεχρι 3 φορες την εβδομαδα απο 20-30 λεπτα και μεγαλη εμφαση στα βαρη!!! Και οπωσδηποτε χρειαζεται να γνωριζεις ΠΟΣΟ πρεπει να τρως. Βαλε ποικιλια στα γευματα σου, οχι ολο κρεας κρεας.. Υπαρχει και ο σολωμος, κοτοπουλο, αβγα, πατάτες, γλυκοπατατες, οσπρια!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-09-14
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και για την σύντομη ανταπόκριση.

    Αυτή τη στιγμή ότι κάνω το κάνω μόνη μου. Ο γυμναστής αυτός που μου έδωσε τη διατροφή είναι σε άλλη χώρα πλέον. Δεν έχω ιδέα πόσες θερμίδες είναι αυτή η διατροφή!πως θα μπορούσα να μετράω τις θερμίδες?πως θα μάθω επίσης πόσες χρειάζομαι καθημερινα?τα βάρη είναι αρκετά που έχω. τα αυξάνω σταδιακά!σε αυτό με βοηθάει ο σύντροφος μου που επίσης γυμνάζεται. Αερόβια πλέον δεν κάνω καθόλου.μόνο λίγο ελιπτικό για ζέσταμα πριν τα βάρη. Επίσης, (δεν το διευκρίνησα παραπάνω) όταν έγραφα κρέας εννοούσα ψάρι, κοτόπουλο, μοσχάρι ελαλλάξ. 1 μέρα την εβδομάδα τρώω και όσπρια. Φρούτα καθημερινά. Θα προσθέσω την γλυκοπατάτα και θα κοιτάξω αυτό με τις θερμίδες που μου ανέφερες! Το είχα υποψιαστεί ότι είναι πιο δύσκολο να πάρεις κιλά από το να χάσεις λίπος!το βλέπω στην πράξη.θέλει πολλή κουράγιο. Δε θα τα παρατήσω όμως. Ευχαριστώ πάρα πολύ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προσπάθεια Αύξησης Όγκου Με Έντονη Αερόβια;
    By markeras in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 12-06-14, 14:04
  2. Προβλημα αυξησης βαρους
    By Dionios in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-12, 15:37
  3. Σωστή Κατανομή Βάρους
    By boy_MF28 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 20-06-11, 20:51
  4. Πρόβλημα Αύξησης Βάρους
    By kostasma in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 06-09-09, 03:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •