Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-10-14
    Posts
    15

    Thumbs up Καλησπέρα Φίλοι!

    Καλησπερα σας!

    Ηρθα και εγω στην παρεα σας,μιας και ειδα οτι εσεις εχετε ενα σοβαρο φορουμ για αρση βαρων :)

    Ειμαι 21 χρονων,και ασχολουμε επισημα με προπονηση powerlifting εδω και ενα 6μηνο περιπου - οπου παραδοξως σημειωσα την καλητερη μυικη αναπτυξη σε σχεση με το κλασικο bodybuilding - Γυμναζομε απο 17 χρονων,αλλα αναγκαστικα να σταματησω 4 φορες στο διαστιμα αυτο,και το σταματημα αυτο ηταν συνιθως 4-6 μηνες .

    Εδω ειναι τα στατς μου στις ασκισεις

    Deadlift - 120kg (το εκανα προχτες - μη κληδωμενο) 115kg (κλειδωμενο)
    Bench press - 100kg (λιγο πριν ακουμπισει η μπαρα το στηθος) 85kg(με ακουμπησμενη μπαρα)
    Squat - 75kg

    Ολα αυτα στα 59 κιλα,1.70 υψος

    Το squat ειναι αρκετα πισω,διοτι για ενα διαστημα πηγαινα σε ενα γυμναστηριο που ειχανε απαγορευσει τα καθησματα διοτι "τρομαζε τον κοσμο",και λογο χρηματων ειχα κληδωθει κυριολεκτικα εκει μεσα. Αλλα τωρα το δουλευω συνεχεια και ανεβαινω αρκετα τακτικα σε κιλα διχως προβλημα.

    Στοχοι για φετος (βασικα μεχρι το επομενο καλοκαιρη)
    deadlift x2,5 bw
    Bench press x2 bw
    Squat x2 bw

    Το προγραμμα που ακολουθω ειναι ενα υβριδικο bbing/powerlifting
    Δευτερα - squat day > πεζω μαχ,η κανο αναποδη πυραμιδα πχ (2-5-8) οπου κανω 3 σετ με 90 70 60 μαχ (ενδεικτικα νουμερα),και μετα κανω καποιες ασκησεις βοηθητικες,και μερικες να δοσουν λιγο σχημα
    Τριτη - Deadlift/bench day (ιδια φιλοσοφια)
    Τεταρτη - Ομοι
    Πεμπτη - χερια
    Παρασκευη - squat day παλι,τωρα ομως πεζω λιγοτερα κιλα και δινω πιο πολυ εμφαση να προπονω τις "αισθησεις μου" με την μπαρα,πχ κανο βαθη squat οπου μενω ακινητος κατο για 5sec και μετα "πεταγωμε" πανω.
    Σαββατο - ιδια φιλοσοφια με παρασκευη

    Οι 2 τελευταιες μερες τις εβδομαδας ειναι παντα κυριος για αναπτυξη ταχυτητας στις εν λογο ασκησεις,συνιθεια/επαναλυψη τις ασκησεις και ελαφρος εμφαση στην αναπτυξη σχηματος τον μυων

    Τελος θελω να πω οτι δεν γυμναζομε με κατι "σταθερο" - κανω 2-3 βασικες ασκησεις παντα η οποιες ξερω οτι δινουν το 100% αποτελεσμα,και μπορι να κανω καποιες η οπιες ειναι πιο χαλαρες .

    Πειτε μου την γνωμη σας

  2. #2
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Μπράβο για τη μέχρι τώρα προσπάθειά σου και τα αποτελέσματα. Θα σου πρότεινα να κάνεις τους ώμους σου την Τρίτη, και την Τετάρτη να βάλεις την Deadlift/bench day.

    Επίσης, Το Σ/Κ θα έλεγα να το αφήσεις χωρίς προπονήσεις, για να αναρώνει το ΚΝΣ και το σώμα γενικότερα, ώστε να βγάζεις πιο αποδοτικές προπονήσεις.

    Προς το παρόν θα έλεγα να αναπτύξεις τη δύναμη και να αφήσεις το speed work.... Το σχήμα των μυών και την υπερτροφία το καταφέρνεις με τις βοηθητικές και τις 5-άρες επαναλήψεις (λειτουργική υπερτροφία).
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    02-10-14
    Posts
    15

    Default

    Ωραια! Η αληθεια ειναι οτι επιδη ξεκιναω σχολη ελεγα να το κατεβασω στις 5 μερες,για να μπορω να εχω δυναμεις και για αλλα πραματα!

    Μια ερωτηση για το speed work,γιατι να το αφησω ? Μεχρι στιγμης μονο θετικα εχω δει κανοντας το. Επισης κατι αλλο,η μονες επαναλυψεις δεν προκαλουν υπερτροφια? εγω παντα πιστευα,οτι οτιδηποτε δημιουργει μυικο στρες στο σωμα,θα προκαλεσει υπερτροφια - αλλοτε πολυ,αλλοτε λιγοτερο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα φίλοι μου !!!
    By lebron23 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 01-05-13, 15:51
  2. Γεια σας φιλοι
    By Gkalas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 02-06-12, 21:56
  3. Καλησπέρα Φίλοι Μου
    By aggelos1994 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 01-02-12, 15:04
  4. Την Καλησπέρα Μου, Φίλοι Μου!
    By boubou in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 18
    Last Post: 22-10-09, 03:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •