Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 72 of 72

Thread: Cathy's log

  1. #61

    Default

    Καλησπερα Cathy!
    Ειμαι κ εγω καινουρια στα βαρη εδω και τερις μηνες!Βεβαια ολο το προηγουμενο διαστημα εκανα ενα σωρο προγραμματα με αρκετες ασκησεις απ αυτες που κανουμε στην προπονηση με βαρη αλλα με διαφορετικο τροπο εκτελεσης.
    Αρχικα κι εμενα δυσκολα μου φαινονταν τα σκουωτ απο αποψη τεχνικης οταν τα εκανα χωρις μπαρα!Οταν εβαλα τη μπαρα ομως λες και "αναγκαστηκα" να παρω τη σωστη θεση!Με δυο τρεις φορεςθα συνηθισεις και τα σκουωτ.
    Τωρα σε οτι αφορα τους τετρακεφαλους κανονικα πρεπει να εχουμε δυνατους τετρακεφαλους για νααντεχουμε μετα τα κιλα που θα ανεβαζουμε ανα περιοδους.Εγω πλεον την κανω ισομετρικα ωστε να δινω περισσοτερη εμφαση στο μυ γυρω απ το γονατο που ειναι πολυ σημαντικο!Κανονικες επαναληψεις με ολο το ευρος κινησης δεν μπορω να κανω οταν εχουν προηγηθει σκουωτ προβολες κ αλλα τετοια ωραια!!

    Αυτο που μου κανει εμενα εντυπωση ειναι οτι δεν εχεις ασκηση για δικεφαλους ποδιων.Απ οτι ξερω χρειαζεται στο επιπεδο που εισαι τωρα για να εχεις μια ολοκληρωμενη προπονηση "πισω ποδιων"καταλαβες τι εννοω!

    επισης δε θα εκανα αεροβιο μετα απο τετοια προπονηση(καλα ποση ωρα καυεσαι στο γυμναστηριο??)Δεκα λεπτα περπατημα για αποθεραπεια και σπιτι!Εικοσι λεπτα ετσι κ αλλιως ειναι λιγα..βαλτην καποια αλλη μερα την αεροβια σου!

    Και τελος μην δινεις σημασια στη ζυγαρια!Εγω πριν 6 χρονια ημουν 65 κιλα,εκανα διαιτα σωστα κ εφτασα τα 53 χωρις γυμναστικη ομως!Πηγα γυμναστηριο και τωρα ειμαι 58-59 αλλα δεκα φορες καλυτερη απο τα 53 που ημουν καποτε!!

    Καλη δυναμη κ καλη συνεχεια!!

  2. #62
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Καλησπέρα σε όλους!
    Κάνω άσκηση για δικέφαλους ποδιών, αυτή στο μηχάνημα, απλά ξέχασα να την γράψω.
    Μετά τα σκουότ και τις προβολές μου είναι αδύνατο να κάνω τετρακέφαλους. Τί εννοείς Μαίρη
    ότι κάνεις την άσκηση ισομετρικά;
    Βολεύει το αερόβιο μετά τα βάρη. Συνήθως κάνω ένα μισάωρο.
    Βλέπω τρελή διαφορά κι εγώ στο σώμα μου όπως κι εσύ με το γυμναστήριο..
    Τι ύψος έχεις με τα 58 κιλά;
    Εγώ είμαι 1.70 και 69 κιλά, πρέπει να χάσω γύρω στα 5, αν και σκέφτομαι να τα χάσω αργά, 1 κιλό το μήνα.

    Καλές προπονήσεις σε όλους!

  3. #63

    Default

    Το αεροβιο κ γω μετα τα βαρη το κανω εννοειται απλα αφηνω την αεροβια για αλλες μερες μετα τα ποδια δε μπορω να κανω τιποτα σε αεροβιο.!!
    Εχει τυχει να δεις ποτε κανεναν να κανει ενδυναμωση τετρακεφαλων μετα απο ατυχημα?? Αυτο ειναι το ισομετρικο χαχαχα! Ρωτα τον προπονητη σου κ θα στο πει.μικροτερο ευρος σκινησης και κρατας πιοπολλη ωρα τα ποδια σε εκταση!
    το υψος μου ειναι 1.66.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μη βιαστεις αν κ νομιζω πως αν μειωσεις τις θερμιδες με τον τροπο που λενε ολα τα παιδια του φορουμ (250 δηλαδη)θα χανεις παραπανω απο ενα κιλο το μηνα!
    Last edited by mary0134; 15-12-14 at 18:46.

  4. #64
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by mary0134 View Post
    Εχει τυχει να δεις ποτε κανεναν να κανει ενδυναμωση τετρακεφαλων μετα απο ατυχημα??

    Εδω παιδια! Ο,τι θελετε σε μενα.

  5. #65
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Γεια σε όλους!!

    Επιστρέφω στο Log μετά από αρκετούς μήνες, με πολλή όρεξη για προπόνηση!!
    Αυτή είναι η 6η συνεχόμεν εβδομάδα που προπονούμαι 2-4 φορές την εβδομάδα.
    Συνήθως κάνω 2 προπονήσεις ποδιών και 1-2 προπονήσεις άνω κορμού κάθε εβδομάδα.
    Αυτή την εβδομάδα έκανα για τα δεδομένα μου πολλή αερόβια (30 λεπτά, 20 jogginh και 10 περπάτημα)
    και ανακάλυψα πόσο τέλεια ψυχολογία έχω μετα!!!
    Πλέον μ'αρέσει τόσο η προπόνηση, μου ανεβάζει τόσο πολύ την ψυχολογία που δεν το κάνω τόσο για να δω αλλάγη
    στο σώμα όσο γιατί το απολαμβάνω.
    Άλλωστε μου είναι πολύ δύσκολο να ακολουθήσω σωστή διατροφή και με τόσο λίπος πάνω μου (υψος 1.70, 71.5 κιλά)
    διαφορά δεν νομίζω να δω. (που να φανούν οι μυς κάτω από τόσο λίπος)
    Επιπλέον η άσκηση μου έχει ανοίξει πάρα μα πάρα πολύ την όρεξη. Το παθαίνετε κι εσείς;

  6. #66
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Καλημερα cathy και καλως μας ξαναηρθες!

    Το να το απολαμβανεις ειναι απο τα σημαντικοτερα για να εχει διαρκεια η ενασχοληση σου με τα βαρη(αλλα και για οτιδηποτε αλλο)!Εφοσον λοιπον ανεβαινει και η ψυχολογια θα δεις που θα ανεβαινουν και αλλα (οπως ο πωπος )και οι αλλαγες θα ερθουν σαν φυσικο επακολουθο..

    Για τη διατροφη σου ομως πες μας τι τρως;;ποσα γευματα κανεις;;Τιποτα δεν ειναι δυσκολο,αλλωστε γιατι να ριχνεις σαβουρα στο σωμα σου;δεν θελεις το καλυτερο για αυτο;;Για παμε να φτιαξουμε ενα σωστο διατροφικο πλανο να αποδωσει το σωμα πολυ καλυτερα!
    Ενα θα σου πω,οχι απλα το παθαινουμε και εμεις αλλα ετσι και φτιαξεις το μεταβολισμο σου θα τρως και μεσα σε 1 τεταρτο θα πεινας και θα καις το ατιμο το λιπος(ναι ναι εκεινο που κρυβει τους μυς σου)
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  7. #67
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by cathy007 View Post
    Γεια σε όλους!!

    Επιστρέφω στο Log μετά από αρκετούς μήνες, με πολλή όρεξη για προπόνηση!!
    Αυτή είναι η 6η συνεχόμεν εβδομάδα που προπονούμαι 2-4 φορές την εβδομάδα.
    Συνήθως κάνω 2 προπονήσεις ποδιών και 1-2 προπονήσεις άνω κορμού κάθε εβδομάδα.
    Αυτή την εβδομάδα έκανα για τα δεδομένα μου πολλή αερόβια (30 λεπτά, 20 jogginh και 10 περπάτημα)
    και ανακάλυψα πόσο τέλεια ψυχολογία έχω μετα!!!
    Πλέον μ'αρέσει τόσο η προπόνηση, μου ανεβάζει τόσο πολύ την ψυχολογία που δεν το κάνω τόσο για να δω αλλάγη
    στο σώμα όσο γιατί το απολαμβάνω.
    Άλλωστε μου είναι πολύ δύσκολο να ακολουθήσω σωστή διατροφή και με τόσο λίπος πάνω μου (υψος 1.70, 71.5 κιλά)
    διαφορά δεν νομίζω να δω. (που να φανούν οι μυς κάτω από τόσο λίπος)
    Επιπλέον η άσκηση μου έχει ανοίξει πάρα μα πάρα πολύ την όρεξη. Το παθαίνετε κι εσείς;



    Μπράβο Καθυ που απολαμβανεις τις προπονησεις σου και προσπαθεις να βελτιωσεις το σωμα σου!

    Για κανεναν δεν ειναι δυσκολο να ακολουθησει μια σωστη διατροφη. Η διατροφη ειναι το 80% της προσπαθειας σου.
    Φυσικα και θα δεις διαφορα.. Μια δοκιμη θα σε πεισει.
    Βαλε στοχο, δουλεψε σωστα και με συνεπεια και θα χασεις το περιττο λιπος.
    Οσο για την ορεξη, ναι την ανεβαζει επειδη καταναλωνουμε θερμιδες, αλλα αυτο δεν πρεπει να σε κανει να τρως παραπανω.
    Γι αυτο μεγαλη προσοχη.

    Οργανωσε τη διατροφη σου συμφωνα με αυτα που διαβαζεις στο φορουμ και σιγα σιγα θα την τελειοποιησεις.

  8. #68
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις Καρδούλα και Μυρτώ!!! Με ενθαρρύνετε πολύ!! To πρόβλημα είναι ότι κάνω δίαιτα τα τελευταία 5 χρόνια...
    Πραγματικά δεν αντέχω άλλο!!! Θέλω για λίγο καιρό να τρώω χωρίς πολλές στερήσεις...Από Σεπτέμβρη με το καλό
    θα κάνω ελπίζω μια καλή διατροφή. Αν και τελικά η διατροφή είναι νομίζω θέμα ψυχολογίας...Προς το παρόν το μόνο καλό που κάνω είναι πως πίνω πολύ νερό
    και καθιέρωσα τα 6 γεύματα τη μέρα και τρώω σαλάτες και φρούτα (με μέτρο βέβαια).

  9. #69
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Καλημέρα σε όλους!!!
    7η εβδομάδα προπόνησης και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξω προπόνηση ποδιών. Νιώθω ότι κάτι δεν γίνεται καλα.
    Το τωρινό μου πρόγραμμα είναι¨:
    squats (χωρίς κιλά) 4Χ20
    πρέσσα ποδιών 3Χ15
    δικέφαλοι μηριαίαοι μηχάνημα 3Χ15
    προσαγωγοί 3Χ15
    απαγωγοί 3Χ15

    Κατ'αρχάς στο μηχάνημα των δικεφαλων μηριαίων νιώθω μια ενόχληση στο αριστερό πόδι,
    οπότε σκέφτομαι να το βγάλω.
    Σκέφτομαι επίσης να αλλάξω την πρέσσα με προβολές και να προσθέσω αλτήρες στα squats και στις προβολές.
    Περιμένω τα φώτα σας!!!

  10. #70
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλημέρα Καθυ

    δοκιμασε να κανεις σκουωτ ελευθερο με σκετη μπαρα (ή με μικρη, αυτη με τα κολλημενα κιλα). Δουλεψε τεχνικη και θα δεις ποσο καλυτερα θα αισθανθεις να δουλευει ο γλουτος και τα ποδια γενικοτερα (μη σου πω ολοκληρο το σωμα) σε σχεση με τους αλτηρες.

    Βγαλε αν σε ενοχλουν, τις καμψεις μηριαιων δικεφαλων και κανε ρουμανικες αρσεις θανατου με αλτηρες ή μπαρουλα. Αν δεν εισαι εξοικειωμενη με τις ασκησεις, πες μου να σου βαλω βιντεο να δεις την τεχνικη.

  11. #71
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Καλημέρα καρδούλα!!!

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!

  12. #72
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default

    Καλημέρα σε όλους!!
    Μέρα ποδιών χθες. Σκουοτ, προβολές και μηχάνημα γλουτών (το πρόγραμμα περιλάμβανε και απαγωγούς-προσαγωγούς αλλα γινόταν πανικός στο όργανο)
    Πρέπει να ήταν η πρώτη φορά που έκανα (σχετικά) σωστά το σκουωτ αφού είδα βιντεακια. Μέχρι τώρα δεν έκανα αρκετά πίσω και τα βγαίνα πιο μπροστα απ'ότι έπρεπε. Σκέφτομαι να κάνω άλλες 2 εβδομάδεσ χωρίς βάρος και μετά να προσθέσω τη μικρή μπάρα στο σκουτ και αλτηράκια στις προβολές. Για να έχω μια ιδέα, πόσα κιλά να βάλω για αρχή στη μικρή μπάρα στο σκουοτ; Και πόσα στους αλτήρες για αρχή;;
    Σκέφτομαι να κάνω το πρόγραμμα ποδιών ως εξής:

    1η μέρα ποδιών
    σκουοτ,
    σουμο σκουοτ
    προβολες
    μηχανημα απαγωγων
    μηχανημα προσαγωγων.

    2η μέρα ποδιών
    σκουοτ
    προβολές
    ρουμανικες άρσεις θανάτου (αν μπορεις καρδουλα βάλε μου βιντεο με αρσεις με αλτήρες)
    μηχάνημα γλουτών

    Πώς σας φαίνεται;


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •