Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Bodybuilder fitness_love's Avatar
    Join Date
    07-05-14
    Location
    athens
    Posts
    168

    Default Ασκήσεις Κοιλιακών Με Βάρη

    Γενικα τα τελευταια χρονια γυμναζα πολυ τους κοιλιακους μου με πολλες επαναληψεις χωρις βαρη αλλα με αρκετα δυσκολες ασκησεις,με μπαλες,σανιδες,ισορροπιες,κλπ.Το αποτελεσμα ηταν γενικα να χω πολυ δυνατους κοιλιακους στην αντοχη αλλα γραμμωση δεεεν.Τους τελευταιους μηνες λοιπον ειπα να αλλαξω τακτικη με τις λιγες επαναληψεις με βαρη και ειδα πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
    Απλα θα ηθελα να εμπλουτισω λιγο το ασκησιολογιο μου για να μη βαριεμαι,οποτε ριχτε καμια καλη ιδεα η καμια ασκηση που δουλευει καλα σε σας.
    Μεχρι στιγμης επικεντρωνομαι στις εξης: ροκανισματα με 20κιλο,τις αρσεις ποδιων με 5κιλη μπαλα,τις αρσεις ποδιων στο διζυγο με αλτηρα αναμεσα στα ποδια,τα προσκυνηματα στην τροχαλια,τις πλαγιες καμψεις στην τροχαλια.
    Eat clean-train dirty!!!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Αφου εχεις φτιαξει μια σωστη διατροφη(Φανταζομαι πως ναι),μπορεις να δοκιμασεις και αυτες τις 2 ασκησεις (παρομιες με αυτες που λες εσυ).

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Οι κοιλιακοι κατα την ταπεινη μου γνωμη, χτιζονται κυριως με βασικες πολυαρθρικες ασκησεις.
    Αρσεις θανατου, σκουωτ, στρατιωτικες πιεσεις - ενδεικτικα 3 ασκησεις που βοηθουν απιστευτα.
    Εχω να κανω κοιλιακους πανω απο 3 μηνες.. τους βαριεμαι θανασιμα

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Και εγω τους βαριεμαι να σου πω την αληθεια..Μονο απο πολυαρθρικες ασκησεις οτι εχω κανει μεχρι τωρα,ποτε δεν εχω ασχοληθει με τους κοιλιακους μου..
    Να ρωτησω κατι σχετικο? Αυτες οι ασκησεις που βαζεις βαρος στο στηθος και κανεις ροκανισματα στο πατωμα η με βαρος στα ποδια κανεις αρσεις ποδιων στο μονοζυγο κτλ....Επιβαρυνουν την μεση η το κορμο καθολου?
    Εχω την ιδεα οτι αρκετοι παρουσιαζουν τραυματισμους απο τετοιες ασκησεις..Δεν ξερω ομως..Ισχυει κατι τετοιο?
    Last edited by Paulos123; 18-10-14 at 18:07.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εξαρταται την τεχνικη και το ποσο γερός ειναι ο κορμός και για τι βαρος μιλάμε. Αλλα καλο ειναι να μην γινονται υπερβολες προς αποφυγη τραυματισμων.

  6. #6
    Junior Bodybuilder fitness_love's Avatar
    Join Date
    07-05-14
    Location
    athens
    Posts
    168

    Default

    Παύλο σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όσον αφορά την ερώτησή σου συμφωνώ απόλυτα με την Ειρήνη.Τέτοιες ασκήσεις είναι επικίνδυνες αν δεν ξέρεις καλά την τεχνική ,πχ δεν προσέχεις να πατάει καλά η μέση σου στις αρσεις ποδιών ή επιβαρύνεις τον αυχένα σου στα ροκανίσματα κλπ.Και φυσικά,όπως όλες οι ασκήσεις,επικίνδυνες αν υπερεκτιμάς τις δυνάμεις σου.

    Ειρηνάκι μου!!!Παρακολουθώ για ακόμα μια φορά την αξιοθαύμαστη προσπάθειά σου.Καλή επιτυχία και καλή δύναμη!Είμαι σίγουρη ότι θα σκίσεις!!!
    Έχω ξαναπετύχει στο φόρουμ την άποψή σου για τους κοιλιακούς και ισχύει ότι δουλεύουν πολύ καλά στις πολυαρθρικές.Παρ όλα αυτά εγώ τους γυμνάζω και ξεχωριστά 1-2 φορές την εβδομάδα γιατί νιώθω ότι χρειάζεται και η απομόνωση στο δικό μου κορμί. Works better for me :)
    Eat clean-train dirty!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Για Εμφάνιση Κοιλιακών;
    By thanos4 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 04-03-13, 19:58
  2. Ασκησεις Κοιλιακων
    By Helias in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-09, 04:23
  3. Ασκήσεις κοιλιακών
    By stamthedrum in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 21-06-09, 00:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •