Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-10-14
    Posts
    4

    Unhappy Απορίες Σχετικά Με Το Fitness Και Την Αύξηση Βάρους

    Καλημερα σε ολους . Εχω 2 μιση ωρες που εχω παρει και διαβαζω ολα τα post του forum και εχω βγαλει καποια συμπερασματα και καποιες αποριες . (ειμαι αρχαριος πρωτη φορα ξεκιναω κατι τετιο) + (ειμαι 54 κιλα , 173 υψος , 18 ετων)
    Εβγαλα 2900 θερμιδες καθημερινα με μετρια ασκηση 5 φορες την βδομαδα και 2 κιλα αυξηση ανα μηνα . (δεν μου βγηκαν πολλες? :P )
    Εχω βρει οτι χρειαζομαι 2 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο , αλλα δεν βρηκα ποσους υδατανθρακες κτλπ χρειαζομαι?
    Επισης πια ειναι η καταληλη ωρα για να κανω προπονηση? (μπορω οποιαδηποτε ωρα)
    ποσα γευματα να κανω? αλλοι εγραφαν 4 αλλοι 5 και αλλοι 6 , πως μπορω να βρω τα καταλληλα για μενα?
    Πριν ποσες ωρες πριν και μετα την προπονηση κανει να τρωω και τελος ειναι σωστο να κανεις προπονηση με αδειο στομαχι ? (πχ ξυπναω και παω για τρεξιμο χωρις να φαω)

    Ξερω ειναι πολλα αλλα ειμαι πολυ για πολυ ασχετος σε αυτο το θεμα , θα εκτιμουσα οποιαδηποτε απαντηση - συμβουλη . Ευχαριστω για τον χρονο σας
    Last edited by ThinBoy; 19-10-14 at 14:05.

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,667

    Default

    Quote Originally Posted by ThinBoy View Post
    Καλημερα σε ολους . Εχω 2 μιση ωρες που εχω παρει και διαβαζω ολα τα post του forum και εχω βγαλει καποια συμπερασματα και καποιες αποριες . (ειμαι αρχαριος πρωτη φορα ξεκιναω κατι τετιο) + (ειμαι 54 κιλα , 173 υψος , 18 ετων)
    Εβγαλα 2900 θερμιδες καθημερινα με μετρια ασκηση 5 φορες την βδομαδα και 2 κιλα αυξηση ανα μηνα . (δεν μου βγηκαν πολλες? :P )
    Εχω βρει οτι χρειαζομαι 2 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο , αλλα δεν βρηκα ποσους υδατανθρακες κτλπ χρειαζομαι?
    Επισης πια ειναι η καταληλη ωρα για να κανω προπονηση? (μπορω οποιαδηποτε ωρα)
    ποσα γευματα να κανω? αλλοι εγραφαν 4 αλλοι 5 και αλλοι 6 , πως μπορω να βρω τα καταλληλα για μενα?
    Πριν ποσες ωρες πριν και μετα την προπονηση κανει να τρωω και τελος ειναι σωστο να κανεις προπονηση με αδειο στομαχι ? (πχ ξυπναω και παω για τρεξιμο χωρις να φαω)

    Ξερω ειναι πολλα αλλα ειμαι πολυ για πολυ ασχετος σε αυτο το θεμα , θα εκτιμουσα οποιαδηποτε απαντηση - συμβουλη . Ευχαριστω για τον χρονο σας
    Γεια σου φιλε,καλωσηρθες
    Για ποσοτητα υδατανθρακα θα υπολογισεις ποσες θερμιδες βγαινουν με τα γρ πρωτεινης(108*4) που σου αντιστοιχουν+ποσες θερμιδες βγαινουν τα λιπαρα(54*9) και θα τα αφαιρεσεις απο τα 2900 που θες συνολικα.Οτι ωγει το κανεις δια 4 και βλεπεις ποσα γραμμαρια υδατανθρακα θες.

    Όσον αφορα την ωρα της προπονησης,οποτε σε βολευει εσενα πιστευω.
    Γεύματα θα δεις εσυ ποσα χρειαζεσαι για ν ακαλυψεις τις ημερισιες θερμιδες.Προσωπικα ειχα ξεκινησει με 7 αλλα εχω καταληξει σε 5 μεγαλυτερα,γτ με 7 σκαλωνα πολυ :Ρ
    Πριν την προπονηση κανα 2ωρακι να φας,και μετα απο την προπονηση στα 45λεπτα να χεις φαει ενα γευμα ωστε να δουψει το "αναβολικο παραθυρο"
    Με αδειο στομαχι ειναι υπερβολη,εισαι λιγα κιλα για το υψος σου,συνηθως αεροβια με αδειο στομαχι το κραταμε για την εποχη της γραμμωσης αν και εφ' οσον εχουμε εξαντλησει ολα τα αλλα

    Α και τον αριθμο των γευματων να τον κανονισεις ωστε να μενει κ χρονος 8-10 ωρες για υπνο το βραδυ(στο λεω εκ πειρας,γτ οτνα ειχα πολλα γευματα δν μου βγαινε ο υπνος)
    *Ακριβως ιδια κιλα κ υψος ειχα πριν 2 χρονια που ξεκινησα προπονηση+διατροφη

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-10-14
    Posts
    4

    Default

    Γεια σου φιλε , σευχαριστω για τις πληροφοριες που με δωσες πιστευω θα με βοηθησουν . Εχω και καποιες ακομα ερωτησεις αν μπορειτε να με βοηθησετε , πχ εγω που θα κανω προπονησεις σπιτι και λιγο εξω θα πρεπει καθημερινα να περιοριζω το μερος του σωματος? Δλδ να βρω ασκησεις για μεμονομενα μερη του σωματος η να κανω τα κλασσικα καθημερινα οπως μονοζυγο κοιλιακους καμψεις καθισματα κτλπ , τι εχετε να με προτεινετε? ευχαριστω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Για Αύξηση Βάρους
    By Paulos123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 31-10-13, 21:32
  2. Απορίες σχετικά με αύξηση βάρους
    By noucca in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 22-08-13, 09:26
  3. Σχεδόν αρχάρια για αυξηση βάρους με πολλές απορίες.
    By lenapap1 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 18
    Last Post: 22-02-13, 13:02
  4. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 21:53
  5. ερωτήσεις σχετικά με αύξηση βάρους (μυϊκού)
    By pantsos87 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 26-10-10, 01:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •