Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-10-14
    Posts
    3

    Default Καλησπέρα!

    Καταρχήν θέλω να σας πω ότι είναι άξια εκτίμησης η συμβολή σας σε όλους εμάς που τώρα ξεκινάμε. Είμαι 30 ετών , 52 κιλά και 1,65 ύψος. Γενικώς τα τελευταία χρόνια είχα ασχοληθεί με yoga , pilates και κάποια αεροδυναμικά προγράμματα. Είδα μια κάποια βελτίωση στο σώμα μου, δεδομένου ότι δεν γυμναζόμουν καθόλου πριν, αλλά έφτασα το σημείο εκείνο που επήλθε μια στασιμότητα. Να αναφέρω πως έχω θέμα με τις αρθρώσεις και ειδικότερα με τα γόνατα και είναι μείζονος σημασίας για μένα να έχω δυνατούς τετρακεφάλους. Να σημειώσω πως ήδη γυμναζόμουν όταν το πρόβλημα εντάθηκε. Με τις ισομετρικές ασκήσεις που μου συνέστησε ο ορθοπεδικός (και που έτσι κι αλλιώς έκανα) δεν είδα κάποια φοβερή διαφορά. Βέβαια το θέμα μου δεν μπορεί να διορθωθεί. Στόχος είναι να μην επιδεινωθεί. Έτσι περί τα μέσα Ιουλίου (του τρέχοντος έτους) αποφάσισα να ασχοληθώ μόνο με βάρη. Και η όλη διαδικασία με έχει ομολογώ ενθουσιάσει. Είναι ολόκληρη επιστήμη το θέμα! Αυτή τη στιγμή βλέπω ήδη μεγάλη διαφορά στο σώμα μου (κι ας είναι σύντομο το διάστημα που ασχολούμαι) , νιώθω και ειμαι πιο υγιής καθώς ενδυναμώνω τον οργανισμό μου με όλα εκείνα τα στοιχεία που του έλειπαν ( με διατροφή και συμπληρώματα ). Για να μη συζητήσω τα οφέλη σε ψυχολογικό επίπεδο. Μακάρι να είχα το περιθώριο να σας αναλύσω περισσότερο όλα αυτά που περιληπτικά εκθέτω.. Η βοήθεια που χρειάζομαι εντοπίζεται στο επίπεδο του τρόπου λειτουργίας του σώματός μας, ως "μηχανή". Επίσης το πώς ενεργοποιεί τους μυς η κάθε άσκηση, τον τρόπο που συνδυάζονται μεταξύ τους, το σύστημα εφαρμογής τους με απώτερο στόχο την εξέλιξη.  Έτσι κλείνοντας να πω, πως ο προσωπικός μου στόχος είναι καταρχήν ένα υγιές σώμα, ένας υγιής και θωρακισμένος οργανισμός. Και στη συνέχεια ένα όμορφο αθλητικό σώμα, με τη γράμμωση εκείνη που δεν θα αφαιρεί την θηλυκότητα του γυναικείου σώματος. Αυτά από εμένα και συγγνώμη για το μακροσκελές μου μήνυμα.   

  2. #2
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Καλως ήρθες κούκλα μου,καλή διαμονή κ καλή επιτυχία στους στόχους σου!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •