Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default Rootάρισμα Κινητού

    Καλησπερα σε ολους.

    Προσπαθω να αλλαξω το λογισμικο στο κινητο μου, μοντελο galaxy S i9000 και αντιμετωπιζω καποια προβληματακια.

    Αρχικα να αναφερω οτι περασα το πρωτο σταδιο του ροοτ με ενα προγραμμα το οποιο επιβεβαιωσα οτι εγινε απο την αλλαγη στα στοιχεια του κινητου μεσω των ρυθμισεων. Επειτα ξεκινησα να ψαχνω για λογισμικα που κολλανε στο κινητο και επεσα στην σελιδα XDA developers σε μια μεγαλη λιστα με συμβατα λογισμικα. Κατεβασα 4-5 που μου αρεσαν και δοκιμασα την εγκατασταση απο την αναβαθιση του κινητου. Στα δυο πρωτα μου ελεγε οτι δεν ειχα αρκετη μνημη , τα επομενα 3 ενω ξεκινησαν κανονικα στο 1/4 της διαδικασιας σταματαγε λεγοντας οτι δεν βρισκει την ταυτοτητα του προγραμματος. Οποτε και εχω μεινει εκει. Αναφερω οτι δεν χρησιμοποιω το Odin η καποιο παρομοιο προγραμμα. Περναω το αρχειο σε zip μορφη στο κινητο και δουλευω ετσι.

    Οποιαδηποτε γνωμη - αποψη - παρομοια εμπειρια καλοδεχουμενη!

    Ευχαριστω!

  2. #2

    Default

    Σε τι λογισμικο θες να το αλλαξεις?

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Να φανταστω εχει τελειωσει η εγγυηση του κινητου σου και θες να το κανεις αυτο η εχεις βαρεθει το λογισμικο του κινητου σου.Πες οτι θες να βαλεις το SuperNexus 4.0,βεβαιωσου οτι πρωτα εχεις πατησει clean cache και οτιδηποτε αλλη μνημη μπορει να χρησιμοποιει το κινητο σου.
    Εγω θα το εκανα ετσι:
    1)Μεσω usb θα μετεφερα τα αρχεια στην καρτα SD του κινητου.
    2)Μετα για να μπει σε φαση recovery,πατας τα κουμπια εντασης ηχου πανω + back στο μενου + και το power button ταυτοχρονα.
    3)Κανεις φορματ το κινητο,απο τις ρυθμησεις.Επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις + διαγραφη ολων των δεδομενων (κατι παρομιο θα σου λεει),και στο τελος καθαρισε την μνημη cache(Παλι μεσω των ρυθμισεων)+dalvik cache(Αν θυμαμαι καλα...)
    4)Μεσω του recovery,θα πατησεις στο μενου "εγκατασταση zip φακελου απο την καρτα μνημης sd.
    5)Μεσω των πληκτρων πανω-κατω (για τον ηχο),θα πας στο φακελο zip που εχεις κατεβασει και το power button θα το επιλεξεις.Το ιδιο θα κανεις και με τις εφαρμογες google.
    6)Μεσω του recovery,στο μενου εχει μια επιλογη reboot now.Αφου θα κανεις restart,οταν ξανα ξεκινησει θα αργησει λιγο.

    Το εχω δοκιμασει σχεδον στα περισσοτερα κινητα,με ποσοστο επιτυχιας σχεδον 100% (εκτος απο μερικα errors..),μεχρι και σε iphone.Το γελιο ειναι οτι στο iphone μεσω του itunes ειναι παιχνιδακι (ειδικα για -ugrade-downgrade).Η στην τελικη μεσω jailbrake και σε 2λεπτα εισαι ετοιμος.("πειραγμενο" λογισμικο,σου επιτρεπει να ξεκλειδωνεις λειτουργιες που δεν ηξερες οτι υπαρχουν και να κατεβαζεις εφαρμογες χωρις να πληρωσεις ..)
    Last edited by Paulos123; 24-10-14 at 22:20.

  4. #4
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Αλεξη δεν εχω συγκεκριμενο κατα νου, απλα κατι απο 4.0 και μετα.

    Παυλο ακριβως αυτα που λες κανω και μου βγαζει αυτα που περιγραφω παραπανω. Ναι και η εγγυηση εχει τελειωσει και γενικα ηθελα κατι διαφορετικο. Αν βρεις κατι παντως μου λες για το μοντελο μου

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Στο λεω αυτο για την εγγυηση γιατι παντα οταν "πειραξεις" το λογισμικο του κινητου χανεται η εγγυηση.Ποτε δεν μου εχει ξανα βγαλει τετοιο σφαλμα.Χμμμ...Ξανα δοκιμασε να καθαρισεις την μνημη cache και οποιαδηποτε αλλη μνημη που χρησιμοποιει,οπως και να κανεις φορματ (οχι τις ρυθμισεις μονο).Εγω θα δοκιμαζα 4.4.2 kit kat / ROM 4.4.4 /jelly bean / ice cream.(αυτα τα εχω δοκιμασει και εγω σε αρκετα κινητα,δουλεψαν αψογα!) Τωρα αν θες πειραγμενο λογισμικο ειμαι αναμεσα σε:Amestris Dark Cyan ή gingerbread.(Τα μονα σιγουρα για galaxy που δεν παρουσιαζουν αργοτερα προβληματα).
    Αν δεν φτιαχτει με αυτα που ειπα στην αρχη για φορματ και καθαρισμο μνημης τοτε...δεν εχω ιδεα!

  6. #6
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Θα ξαναδοκιμασω τωρα με SuperNexus 4.4.2 και βλεπουμε

  7. #7
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Παλι τιποτα :/

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Τοτε παμε με jailbreak...Σου βρηκα ενα "καθαρο" Odin3 v1.3 .http://www.mediafire.com/download/95g419xhr3uphcl/Odin3+v1.3.rar
    Απο εδω μπορεις να δεις οτι δεν περιεχει κακοβουλα αρχεια η εφαρμογη.. https://www.virustotal.com/el/file/1d33ea0cd57215c737195960af99e7be2cc3888e7945ba692de963acfe9cb670/analysis/
    Αν περιμενεις μεχρι αυριο θα μπορεσω να βρω μια προσφατη version του Odin και να το κοιταξω μεσω virtual machine σε ενα παρομιο κινητο σαν το δικο σου για να σου πω πως ακριβως λειτουργει.Αλλα αν σε καιει δοκιμασε το και εσυ,δεν εχεις να χασεις τιποτα.
    Last edited by Paulos123; 25-10-14 at 01:38.

  9. #9
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Οχι αν μπορεις να το δεις πρωτα περιμενω εξαλου θα την πεσω τωρα. Να σου πω, εγω προσπαθουσα χωρις οντιν αλλα το εχω κανει ροοτ. Μηπως δεν ηθελε ροοτ για να περασω το καινουργιο λειτουργικο?

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Λοιπον,το δοκιμασα με το λογισμικο gingerbread.Θα σου πως πως το εκανα αλλα πρωτα βεβαιωσου οτι εχει μπαταρια πανω απο 40% και καλυτερα να βγαλεις μνημη SD και καρτα SIM.
    1)Κατεβασε το λογισμικο που θες και καντο αποσυμπιεση σε εναν φακελο στην επιφανια εργασιας με το ονομα που θες εσυ.
    2)Θα ανοιξεις το προγραμμα Odin3 που εχω ανεβασει ποιο πανω,κλεισε το κινητο και περασε το σε recovery(Οταν μπει σε recovery θα δεις ενα ρομποτακι στην οθονη)
    3)Συνδεσε το κινητο με τον υπολογιστη,αν τα εχεις κανει ολα σωστα,θα βγαλει στο Odin3 ενα χρωματισμενο κουτακι με το ονομα ID:COM (Θα ανεβασω στο τελος την φωτογραφια)
    4)Το προγραμμα εχει 4 κουτακια,το PIT,PDA,PHONE και CSC.
    Στο PIT εγω εβαλα το αρχειο 1_odin_20100512.pit
    Στο PDA εβαλα το αρχειο CODE_I9000XXJVS_CL565837_REV03_user_low_ship.tar
    Στο PHONE εβαλα το αρχειο MODEM_I9000XXJVS_REV_00_CL1059471.tar
    Στο CSC εβαλα το αρχειο GT-I9000-CSC-MULTI-OXAJVS.tar

    Περιπου ιδια αρχεια θα εχεις και εσυ,αναλογα και με το λογισμικο που εχεις κατεβασει.

    η φωτογραφια ελπιζω να σε βοηθησει καλυτερα..Αα στο τελος οταν τελειωσει το προγραμμα,θα το καταλαβεις γιατι πανω αριστερα θα εχει βγαλει ενα πρασινο κουτακι που θα λεει DONE!
    odin+flasing+i900xxjvs+2.jpg

  11. #11
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Κανω extract το αρχειο αλλα δεν βρισκω κατι παρομοιο με αυτα που βρηκες εσυ. http://www.androidiani.com/forum/modding-samsung-galaxy-s/155019-rom-ics-tsunamics-2-5-aokp_build40-ota.html Με αυτο παιζω.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Δεν εχω ξανα ασχοληθει με αυτο το λογισμικο..Δοκιμασε και αυτο εδω να δεις: http://www.mediafire.com/download/1afeimgcdd9vqac/Tsunami_BlueOcean_7.3.1_by_robinrg86_08022012.zip
    Κανε καθαρισμο μνημης και πριν και στο recovery mode,για να σου λεει δεν υπαρχει αρκετη μνημη αυτο παιζει να φταιει.
    Θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα να το λυσουμε απο εκει αν ειναι.

  13. #13

    Default

    Το κινητο σου θα συνεχίσει να αναγνωριζεται απο το αρχικό του λογισμικο εγω απο 2,3,6 το εκανα 4,4 και το playstore το αναγνωριζει ως 2,3,6 οποτε τζαμπα κοπος

  14. #14
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    δεν εχω θεμα με τις εφαρμογες αδερφε, εξαλου μπορεις και απο αλλα σιτε να κατεβασεις

  15. #15
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    O σκοπος του να βαλεις πειραγμενο λογισμικο στο κινητο ειναι,επειδη θες να ξεκλειδωσεις καποιες δυνατοτητες του κινητου σου η επειδη βαρεθηκες το λογισμικο που εχει.
    Συνηθως μετα δεν εχει νοημα να κατεβαζεις πλεον απο το playstore,ουτε εχει σημασια αν θα δειχνει την original version στις ρυθμισεις.
    Οποτε alexiss01 ,καθολου τσαμπα κοπος! Θα εκπλαγεις το ποσες δυνατοτητες εχει ενα κινητο ,που ο κοσμος δεν γνωριζει


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εφαρμογές Κινητού Για Καταγραφή Προπονήσεων κλπ
    By Nevergiveup in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 09-04-14, 12:43
  2. Αλλαγή Κινητού!
    By Raf in forum Off Topic
    Replies: 33
    Last Post: 19-11-12, 19:12
  3. Αξιολόγηση Σημειώσεων Φυσικών Δραστηριοτήτων Σε Ημερολόγιο Κινητού Τηλέφωνου
    By Kardoula in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 26-02-12, 13:49
  4. Θεμα κινητου Bodybuilding!
    By XristosK in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 08-07-10, 15:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •