Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-11-14
    Posts
    4

    Default Aνόρθωση Στήθους & Άσκήσεις Με Βάρη

    Καλησπέρα σε όλους,

    σαν αρχάρια και εγώ έχω να σας κάνω μια ερώτηση για το στήθος (απευθύνομαι στις γυναίκες κυρίως). Υπάρχει δυνατότητα το στήθος μου να κάνει "ανόρθωση" με κατάλληλες ασκήσεις και να μην χάσει το μέγεθός του; Είναι εφικτό αυτό;

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Μαρία στο φόρουμ!
    Το στήθος αποτελείται από αδένες και λίπος. Η γυμναστική με βάρη επιδρά στον θωρακικό μυ. Άρα το μέγεθος του στήθους εξαρτάται από το αν χάσεις/πάρεις λιπος συνολικά στο σώμα σου.
    Όμως γυμνάζοντάς το με βάρη, θα σμιλέψεις τον θωρακικο και θα φαίνεται πιο στητό ακόμα και αν ειναι μικρότερο.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-11-14
    Posts
    4

    Default

    Σας ευχαριστώ ;) Αρχικά μήπως μπορείτε να μου πείτε κάποιες ασκήσεις εσείς; Το αποτέλεσμα που θέλω να έχω στο στήθος μου είναι να φαίνεται πιο στητό χωρίς όμως να πρέπει να χάσω όλο αυτό το λίπος που έχω στο στήθος και να αποκτήσω επίπεδη όσο γίνεται κοιλιά. Με το διάδρομο υπάρχει περίπτωση να χάσει το μέγεθός του το στήθος;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όπως σου ειπα και στο αρχικό ποστ, το μέγεθος του στήθους έχει να κάνει με το λίπος. Οταν λοιπόν χάνεις λίπος, αναπόφευκτα θα χάσεις και από εκεί. Δεν είναι ο διάδρομος που θα το κάνει αυτό.
    Επίπεδη κοιλιά θα αποκτήσεις όταν χάσεις λιπάκι και θα το πετύχεις με αυστηρή διατροφή και άσκηση.

    Δες αυτό το άρθρο θα σε βοηθήσει
    Σμιλεύοντας Ένα Καλοσχηματισμένο Στήθος

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-11-14
    Posts
    4

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Έχω μερικές ερωτήσεις για εσένα επίσης:
    1)Πιστεύεις ότι αν είναι καλό σε καθημερινή προπόνηση να κάνω ασκήσεις για πόδια, χέρια κλπ ή θα ήταν πιο αποτελεσματικό αν έκανα τη μια μέρα χέρια την άλλη πόδια;
    2)Για να έχω ένα γρήγορο και αποτελεσματικό χάσιμο λίπους στην κοιλιακή χώρα ποιες ασκήσεις και διατροφή θα ήταν οι καταλληλότερες; Έχεις να μου προτείνεις καμία;
    3)Είναι αποτελεσματική η καθημερινή προπόνηση ή κουράζεται το σώμα πιο εύκολα;
    4)Τι γνώμη έχεις για τα λιποτροπικά και γενικά τα συμπληρώματα διατροφής;

    Ευχαριστώ

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα Μαρία

    1) Οχι. Το περισσοτερο δεν ειναι και καλυτερο. Πιο αποτελεσματικό ειναι να δώσεις βάρος και έμφαση στην ποιότητα των προπονήσεών σου, όχι στην ποςότητα.
    2) Γρήγορο και αποτελεσματικό ειναι δυο λέξεις που δεν μπορούν να ειναι στην ίδια πρόταση οταν μιλάμε για χάσιμο λίπους ;-)
    Θέλει χρονο και επιμονή στην διατροφή κυριως. Δεν υπαρχει καμια ασκηση που να μειωνει λίπος.
    3) Αποτελεσματική ειναι η εξυπνη προπονηση, οχι η καθημερινη.
    4) Το καλυτερο λιποτροπικο ειναι η αυστηρη διατροφη και αεροβια και η συνεπεια σε αυτο. Συμπληρωματα διατροφης, ειναι οτι υποδηλωνει η λεξη - συμπληρωνουν το πλανο μας. Δεν ειναι απαραιτητα, ιδιως σε εναν αρχαριο.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-11-14
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστώ.
    Μήπως μπορείτε να μου δώσετε κάποια διατροφή;

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Maria.lp View Post
    Ευχαριστώ.
    Μήπως μπορείτε να μου δώσετε κάποια διατροφή;
    Μαρία καλησπέρα και καλωσόρισες!
    Η διατροφή σου θα πρέπει να είναι προσαρμοσμένη πάνω στα δικά σου δεδομένα (ηλικία, ύψος, βάρος, στόχο), οπότε αν το έχεις πάρει απόφαση, καλό θα είναι να ξεκινήσεις ξεκοκκάλισμα στα topics της γυναικείας ενότητας αλλά και της ενότητας διατροφής για να κάνεις σιγά σιγά τους υπολογισμούς σου, να δεις άλλες διατροφές πώς ξεκίνησαν και πώς εξελίχθηκαν... Είναι διαδικασία, όλοι μας την έχουμε περάσει και την περνάμε ακόμα, αλλά το αποτέλεσμα πάντα ανταμοίβει.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ασκησεις στηθους
    By xasparis123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 20-05-14, 17:08
  2. Ασκήσεις Στήθους
    By panosierodiakonou in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 28-01-14, 22:24
  3. ασκησεις στηθους!
    By Iron_angel in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 45
    Last Post: 31-12-09, 11:46
  4. Ασκήσεις στήθους
    By anitam in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 17-01-05, 18:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •