Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member
    Join Date
    29-10-14
    Location
    κομοτηνη
    Posts
    9

    Red face Η Διατροφή Μου Για Γράμμωση

    7.30 5 αβγα με ενα κροκο
    9.00 βρωμη με πρασινο μηλο μπανανα μελι γιαουρτι
    11.30 ροφημα πρωτεινης
    12 προπονηση
    14.30 κοτοπουλο ψαρι τονο μοσχαρι φιλετο μπιφτεκοπιτα(κιμας κοτοπουλο με βρωμη)μαζι με υδατανθρακα(πατατα,καστανο ρυζι)η καποια σουπα και σαλατα εποχης
    17.30 πρασινο μηλο η μια χουφτα ξηρους καρπους
    20.30 μια σαλατα με κοτατζ αγγουρι ντοματινια γαλοπουλα η γιαουρτι 2% με πρασινο μηλο
    23.00 ροφημα πρωτεινης

    εχω βγαλει εκτος διατροφης ολα τα ασπρα(ρυζι αλευρι ζαχαρι)αναψυκτικα αλκοολ κοκ.....

    θα ηθελα την γνωμη σας και τις συμβουλες σας

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Μαρία και καλώς όρισες κι από μένα στην παρέα μας.

    Η διατροφή σου περιέχει ποιοτικές τροφές. Καλά έκανες και έβγαλες τα άλευρα/ζάχαρη κλπ Αυτά μόνο άχρηστες και κενές θερμίδες δίνουν.
    Στο πρωινό σου με τα αβγά, θα έβαζα λίγη βρώμη.
    Στο σνακ των 5.30μμ μαζι με το μηλο βαλε λιγο γιαουρτι ή κοτατζ. Μην τρως σκετο υδατανθρακα, παντα θα συνδιάζεις και μια πηγή πρωτείνης. Το ίδιο αν επιλέξεις τους ξηρους καρπούς.
    Στο τελευταίο γευμα, φαε λιγους ξηρους καρπους ή ταχινι μαζι με το ροφημα για να καθυστερησεις την απορροφηση μιας και θα ακολουθησει η νηστεια του υπνου.
    Σημαντικο, να μετρας θερμιδες γιατι δεν αρκει μονο να επιλεγεις σωστές τροφές, αλλά να τις τρως στις ποσότητες που πρέπει.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Μαρία γεια σου και από εδώ! Καταρχάς τι θέλεις να πετύχεις με τη διατροφή σου; Από προπόνηση τι κάνεις; Έχεις υπολογίσει θερμίδες και macros που χρειάζεσαι; Αν δεν σου κάνει κόπο, ξαναγράψε εδώ ηλικία, ύψος και βάρος για να έχουμε όλοι μια εικόνα. Με μια πρώτη ματιά μπορώ να σου πω κάποιες αλλαγές που θα μπορούσες να κάνεις, αλλά πρέπει πρώτα να ξέρουμε στόχο κτλ.

    EDIT: Με πρόλαβε η Ειρήνη... χαχα!
    Last edited by guest250; 13-11-14 at 23:38.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    29-10-14
    Location
    κομοτηνη
    Posts
    9

    Default

    Την βρωμη την τρωω στις 9.00 να την βγαλω δηλαδη και να την βαλω το πρωι με τα αβγα?

  5. #5
    New Member
    Join Date
    29-10-14
    Location
    κομοτηνη
    Posts
    9

    Default

    ειμαι 38 εχω υψος 1.67 περιπου και ειμαι 59 κιλα.....οι προπονησεις μου ειναι 5 μερες την εβδομαδα.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    29-10-14
    Location
    κομοτηνη
    Posts
    9

    Default

    αυτο που θελω ειναι να γυμνασω το σωμα μου σε σημειο που το ποσοστο λιπους να ειναι το αναλογο με την ηλικια και τα κιλα μου.μου αρεσει να εχω ενα γραμμωμενο σωμα.οσο για τις θερμιδες οχι δεν εχω καποιον να μου εξηγησει πως να υπολογησω

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι βάλε τη βρωμη στο πρωινό σου.
    Σιγά σιγά θα τελειοποιησεις τη διατροφή. Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να έχει διάρκεια αυτό που κάνεις και να την ακολουθείς σε βάθος χρόνου υιοθετώντας το ως τρόπο ζωής.

    Για να δεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι για τα στατιστικά σου δες το τόπικ εδώ. Αλλά δες το ως σημείο έναρξης, μην κολλάς στα νούμερα οτι σων και καλα πρεπει να ναι νταν τόσο. Εξαρτάται από το πόσο έτρωγες μέχρι τώρα.

    Οδηγός Διατροφής Bodybuilding - Υπολογισμός Θερμίδων & Μακροστοιχείων - Μέρος 2ο

  8. #8
    New Member
    Join Date
    16-07-15
    Posts
    27

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στο σνακ των 5.30μμ μαζι με το μηλο βαλε λιγο γιαουρτι ή κοτατζ. Μην τρως σκετο υδατανθρακα, παντα θα συνδιάζεις και μια πηγή πρωτείνης. Το ίδιο αν επιλέξεις τους ξηρους καρπούς.
    καλημέρα, συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά το χω απορία, αυτό που μας βοηθάει; εννοώ ο συνδυασμός υδατάνθρακα με πηγη πρωτεινης. ή ξηροι καρποί με το ιδιο..;

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το σωμα χρειαζεται την πρωτεινη προκειμενου να αναδομησει/αναπλασει μυικο ιστο. Για μας που αθλουμαστε και μαλιστα εντονα ειναι απαραιτητο να παιρνουμε σε καθε μας γευμα πρωτεινη. Σκετος υδατανθρακας απλως θα ανεβασει τα επιπεδα σακχαρου στο αιμα και θα δωσει στιγμιαια ενεργεια. Αν ειμασταν για παραδειγμα ποδηλατες και θελαμε ακριβως αυτο, τοτε θα ηταν ιδανικο. Η διατροφη προσαρμοζεται αναλογα με το τι στοχο εχουμε ωστε να εχουμε το βελτιστο αποτελεσμα.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    16-07-15
    Posts
    27

    Default

    α καταλαβα, και τοτε γιατι λενε οτι γαλακτοκομικα προϊοντα επιβραδυνουν τη γραμμωση ή θολωνουν το αποτελεσμα;

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Tα γαλακτοκομικα/φρουτα δεν επιβραδυνουν τη μειωση λιπους. Απο τη στιγμη που καποιος ειναι σε θερμιδικο ελλειμα, θα χασει. Για μια γυναικα ειναι ακρως απαραιτητο να εχει στη διατροφη της γαλακτοκομικα και να μη τα βγαζει ακομα και σε διατροφη για να χασει λιπος.
    Αυτο με το "θολωμα" εχει να κανει για αθλητες που ειναι λιγες μερες πριν τον αγωνα, σε πολυ χαμηλα ποσοστα λιπους και το οτιδηποτε επηρρεαζει το αποτελεσμα.
    Για τους μεσους αθλουμενους δεν θα κανει καμια απολυτως διαφορα.
    Μια διατροφη επιβαλλεται να ειναι πληρης και να περιεχει ολες τις ομαδες τροφων.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η διατροφή μου για γράμμωση
    By paposgsxr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-14, 16:17
  2. Διατροφή Για Γράμμωση
    By stefanula in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 27-06-14, 18:15
  3. Διατροφή Για Γράμμωση
    By Pippo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 22-05-12, 21:23
  4. Διατροφή για γράμμωση
    By djtas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 10-04-12, 17:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •