Λιγη βοηθεια για το παρακατω προγραμμα προπονησης στο ΣΠΙΤΙ. Πριν καποιους μηνες πηρα την σοβαρη αποφαση να ενισχυσω την φυσικη μου κατασταση και να χτισω ενα οσον το δυνατον καλυτερο αισθητικα και δυνατοτερο σωμα. Ξεκινησα απο τα 116 kg και τωρα ειμαι 106kg. Το παρακατω προγραμμα το εβγαλα μονος μου απο οσα θυμαμαι οταν πηγαινα γυμναστηριο στα φοιτητικά μου χρονια και με αυτα που βρηκα στο διαδίκτιο. Ξεκινησα την προπονηση μου παιρνωντας εναν Διαδρομο Kettler , βαρη και ενα παγκο ραχιαιων. Για παγκο σε οριζοντια θεση εχω εναν αυτοσχεδιο. Γυμναστηριο δεν υπαρχει στην περιοχη που μενω δυστυχως.

ΗΛΙΚΙΑ:28
ΒΑΡΟΣ:106 kg
ΥΨΟΣ: 1,80 cm
ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ: Μετριο προς χαμηλο θα ελεγα
ΣΤΟΧΟΣ: Να πεσω γυρω στα 86 με 88 kg και να αποκτησω ογκο στα χερια και στο στηθος

4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΟΜΑΔΑ

  • 35 λεπτα στο διαδρομο ειτε συνεχομενα ειτε διαλειματικα με θερμανση και αποθερμανση
  • Ραχιαιους και κοιλιακους
  • καμψεις δικεφαλων 12,10,8 (αυτοσυγκεντρωσης)
  • εκτασεις τρικεφαλων με ενα χερι ορθιος 3x12
  • εκτασεις στηθους ξαπλωμενος 3x15
  • πιεσεις ωμων ξαπλωμενος 3x15
  • κωπηλατικη στο γονατο με ενα χερι 3x15


ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1) Να αυξησω τα λεπτα στο διαδρομο για το σκοπό που εχω?
2)Μιας και δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε ασκησεις και πολλα οργανα στο σπιτι, να συνεχισω σε ενα τετοιο μεικτό προγραμμα ή να χωρισω τις μερες στα συνηθή, μια μερα χερια, μια μερα στηθος κλπ?
3)Ισχυει η εντυπωση που εχω οτι για προπόνηση περαν των 5 φορων την εβδομαδα ειναι απαραιτητη η λήψη καποιων συμπληρωματων? Μεχρις στιγμής εχω παρει καρνιτινη απο το φαρμακειο σε ποσιμη μορφη και μια γλουταμινη, συντομα θελω να παρω μια καλη πρωτεινη που να τα εχει όλα μεσα.
4)Τελικά μπορει μια προπονηση στο σπιτι να ειναι εξισου αποτελεσματικη με αυτην του γυμναστηριου? Και αν δεν ειναι, μεχρι που μπορει να σε φτασει?