Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Pumping Iron Panos94's Avatar
    Join Date
    29-11-14
    Posts
    277

    Default Λίγο βάρος-πολλές επαναληψεις ή αυξημενο βάρος-λίγες επαναλήψεις

    Για την υπερτροφια των μυων ποια απο τις παραπανω τεχνικες χρησιμοποιειτε? Κυριαρχει η αποψη οτι η πρωτη βοηθαει στη μυικη υπερτροφια ενω η δευτερη στην αυξηση της δυναμη κ συνεπως κατα τη γνωμη στην αυξηση των μυων τελικα

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Οταν λες λιγο βαρος ποσο εννοεις?Εγω απο οτι εχω καταλαβει οσο καιρο ασχολουμε ειναι οτι κ τα 2 δουλευουν αλλα σε συγκεκριμενες μυικες ομαδες(αναλογα το σωμα του καθενος).
    Προσωπικα προτιμω max κιλα και επαναληψεις απο 6-10(ή και 12 σε καποιες περιπτωσεις)
    Αλλά οτι και να κανεις θα γινει δουλεια(αν μιλαμε για κανονικα κιλα λεγοντας "λιγα")
    Επισης ειναι κ αναλογα το σωμα,σε καποιους δουλευει το λιγο βαρος(70% των max) πολλες επαναληψεις σε αλλους πολυ βαρος και λιγες επαναληψεις.
    Πειραματισου για λιγο καιρο και με τα δυο και θα δεις τι δουλευει καλυτερα πανω σου κ σε ποια μυικη ομαδα

  3. #3
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Εγώ νομίζω ο συνδυασμός των 2 είναι πολύ καλός.
    Με το πολύ βάρος σε βασικές ασκήσεις εξασφαλίζεις να ανεβαίνεις σε δύναμη, άρα να βάζεις και μυς.
    Με λιγότερο βάρος σε δευτερεύοντες ασκήσεις πετυχαίνεις πιο αργή σύσπαση και καλύτερο έλεγχο των μυών.

    Σε μένα έτσι συμβαίνει :D
    Victory loves preparation...

  4. #4
    Pumping Iron Panos94's Avatar
    Join Date
    29-11-14
    Posts
    277

    Default

    Βασικα θεωρω οτι οποια τεχνικη κ να χρησιμοποιησεις πρεπει ο μυς να δουλεψει, γι αυτο το καψιμο κ το πρηξημο κ μετα απο μια-δυο μερες ο πονος σημαινει οτι εχει γινει δουλεια. Σειρα παιρνει μετα η σωστη διατροφη για τη σωστη επουλωση κ αυξηση

  5. #5

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    To κάψιμο δεν έχει καμία σχέση, ούτε το πρήξιμο. Μπορεί να σημαίνει κάτι μπορεί και όχι. Όποιος διαφωνεί ας πάει να κάνει κάμψεις αυτοσυγκεντρώσεως 100 επαναλήψεις με 5 κιλά. Το πρήξιμο θα είναι θηριώδες, το κάψιμο αβάσταχτο, τα αποτελέσματα ανύπαρκτα.

    Ό,τι και να κάνει κανείς (εντός λογικών ορίων) θα δουλέψει αρκεί να υπάρχει προοδευτική υπερφόρτωση, δηλαδή προΪόντος του χρόνου να κάνει κάποιος στις ασκήσεις που έχει επιλέξει περισσότερα κιλά ή περισσότερες επαναλήψεις με το ίδιο βάρος ή μεγαλύτερο volume, κρατώντας σταθερή την τεχνική.

    Ειτε λοιπόν παίζεις σε ευρος 6-12 (το κλασικό bb), είτε σε 1-5 (το κλασικό pl), είτε σε 1-30 (το κλασικό ό,τι νά 'ναι), AN προοδευεις θα βλέπεις αποτελέσματα.

    Κατ'εμε το εύρος που σου δίνει τις μεγαλύτερες δυνατότητες προόδου είναι το 1-5. Αν σε αυτό προσθέσεις και λίγα σετ με πολλές επαναλήψεις παίρνεις το 100% της υπερτροφίας.

    Όλα πάντως τα εύρη δίνουν μυική ανάπτυξη και δύναμη, απλώς σε διαφορετικό ποσοστό. Αρα το πρώτιστο είναι να προοδεύεις, να σημειώνεις τα κιλά που σήκωσες στην τελευταία προπόνηση και να προσπαθείς για κάτι καλύτερο στην επομένη.

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ότι είπε και ο Ultra!!!

    Θέλω όμως να παρατηρήσω ότι, το εύρος των 6-12 επαναλήψεων είναι εκείνο το οποίο δουλεύει σίγουρα στο 99% των αθλούμενων που βλέπω εγώ (και στα άτομα που βοηθάω, αλλά και στους πελάτες του γυμναστηρίου που δουλεύω και έχω την ευκαιρία να βλέπω καθημερινά πάρα πολλά διαφορετικά άτομα).

    Είμαι φαν το "think outside the box", μόνο όμως όταν έχεις εφαρμόσει τα απλά και βασικά πράγματα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Senior Bodybuilder shadowmaker's Avatar
    Join Date
    12-05-11
    Posts
    2,825

    Default

    Τα περισσότερα που μπορώ με ΤΕΛΕΙΑ-ΑΥΣΤΗΡΗ τεχνική.
    Πόδια κοιλιακοί 12-20
    Τα υπόλοιπα 6-10

    Σκέψου ότι για να "αλλάξει" το σώμα σου, πρέπει να "απειληθεί".

    Mike: It is almost literally impossible for most people to work too "hard" -- but it is easily possible for anybody to work too "much."

    Yoda: Try not. Do... or do not. There is no try.

    Shadow: Frequency, volume, intensity... choose two.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by UltraModus View Post
    To κάψιμο δεν έχει καμία σχέση, ούτε το πρήξιμο. Μπορεί να σημαίνει κάτι μπορεί και όχι. Όποιος διαφωνεί ας πάει να κάνει κάμψεις αυτοσυγκεντρώσεως 100 επαναλήψεις με 5 κιλά. Το πρήξιμο θα είναι θηριώδες, το κάψιμο αβάσταχτο, τα αποτελέσματα ανύπαρκτα.

    Ό,τι και να κάνει κανείς (εντός λογικών ορίων) θα δουλέψει αρκεί να υπάρχει προοδευτική υπερφόρτωση, δηλαδή προΪόντος του χρόνου να κάνει κάποιος στις ασκήσεις που έχει επιλέξει περισσότερα κιλά ή περισσότερες επαναλήψεις με το ίδιο βάρος ή μεγαλύτερο volume, κρατώντας σταθερή την τεχνική.

    Ειτε λοιπόν παίζεις σε ευρος 6-12 (το κλασικό bb), είτε σε 1-5 (το κλασικό pl), είτε σε 1-30 (το κλασικό ό,τι νά 'ναι), AN προοδευεις θα βλέπεις αποτελέσματα.

    Κατ'εμε το εύρος που σου δίνει τις μεγαλύτερες δυνατότητες προόδου είναι το 1-5. Αν σε αυτό προσθέσεις και λίγα σετ με πολλές επαναλήψεις παίρνεις το 100% της υπερτροφίας.

    Όλα πάντως τα εύρη δίνουν μυική ανάπτυξη και δύναμη, απλώς σε διαφορετικό ποσοστό. Αρα το πρώτιστο είναι να προοδεύεις, να σημειώνεις τα κιλά που σήκωσες στην τελευταία προπόνηση και να προσπαθείς για κάτι καλύτερο στην επομένη.
    ..πες τα ρε Ultra γιατι δεν αντεχω αλλο αυτο το τροπαριο οτι οι λιγες reps ειναι δυναμη μονο...λες και ο μυς θα δουλεψει εστω και 3 επαναληψεις το ιδιο και στα 100 κιλα και στα 200...

    @btw...νομιζω ειδα μια σκια απο τα παλια στο φορουμ...η ειναι η ιδεα μου????
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    Pumping Iron Panos94's Avatar
    Join Date
    29-11-14
    Posts
    277

    Default

    Αρα προφανως αν συνδιασεις κ τις δυο τεχνικες παιρνεις τα μεγιστα...λογικο ακουγεται, ας το δουμε κ στην πραξη

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Λογικό είναι αυτό που σου δουλεύει φίλε μου.

    Εγώ με 30, 40 και 50 επαναλήψεις πέρυσι στα πόδια είδα άψογα αποτελέσματα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εγώ με 30, 40 και 50 επαναλήψεις πέρυσι στα πόδια είδα άψογα αποτελέσματα.
    Βασικά τα πόδια είναι λίγο περίεργη κατάσταση, σκέψου πως πολλοί αναφέρουν πως τους βοήθησε πολύ σε μυική ανάπτυξη/δυναμη και το ποδήλατο, μια αερόβια δηλαδή κατα βάσιν δραστηριότητα.. Και τα sprints χρησιμοποιούνται επίσης σαν βοηθητική "άσκηση" από πολλούς, για ανάπτυξη εκρηκτικότητος.

    Και αυτό δεν ισχύει μονο στα πόδια, τα οποία εκ κατασκευής, εξελίξεως κτλ είναι φτιαγμένα για να αντέχουν τεράστιο volume , ισχύει και για άλλες μυικές ομάδες, σε μικρότερο βαθμό.

    Εδώ ένα βίντεο σχετικώς με τον ρόλο των πολλών επαναλήψεων στην προπόνηση δυνάμεως, έναν χώρο τον οποίον παραδοσιακώς συνδέουμε με επαναλήψεις 1-5. Στο βίντεο είναι ο lamar Gant, powerlifter τον οποίον γνώρισα από ενα βίντεο του Candido.

    Στην συνεντευξη του λέει πως

    1ον) τρέχει από μισή έως μιαμιση ώρα, αναλόγως με το αγωνιστικό του πρόγραμμα

    2ον) παίζει από 3 έως 25 επαναλήψεις

    Μιλάμε για δύο κλασικές bb προπονητικές επιλογές (αερόβια μετριας εντάσεως και πολλές επαναλήψεις) τις οποίες είχε υιοθετήσει με επιτυχία ένας από τους καλύτερους plifters της εποχής. Η πλάκα είναι πως και άλλοι ακολουθούν αντίστοιχες "ανορθόδοξες" πρακτικές, κυρίως όσον αφορά στις επαναλήψεις.

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Powerlifters όμως... εδώ μιλάμε για άλλο πράγμα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #13

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Ναι αλλά το έβαλα για να δείξω πως όλα τα εύρη δουλεύουν ό,τι και να θες να κάνεις. Είτε επιδιώκεις δύναμη πρωτίστως είτε εμφάνιση, έχει νόημα να πειραματίζεσαι με διάφορες επαναλήψεις και όχι μόνο.

  14. #14
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φυσικά και έχει νόημα και γι' αυτό λέω ότι πρέπει να πειραματιζόμαστε και να δούμε τι μας δουλεύει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #15

    Default

    Συμφωνω με τον Σταυρο ειναι τι δουλευει στον καθενα σε οτι αφορα ευρος επαναληψεων,σειρα ασκησεων αλλα και καθε ασκηση ξεχωριστα.Εμενα στους ωμους θυμαμαι ποιο παλια με ειχε πιασει το προγραμμα DTP του Kris Gethin,οπου στο συγκεκριμενο προγραμμα φτανεις μεχρι τις 50επαναληψεις,την επομενη μερα πραγματικα ενιωθα πιασμενους τερμα τους ωμους και οι ωμοι σε μενα ειναι μεσα στις μυικες ομαδες που δεν πιανομαι ευκολα...

  16. #16

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Το πιασιμο δεν συμενει σχεδον τπτ οσων αφορα την μυικη αναπτυξη ..και περιμενω παλι να ακουσω μα τι λεει αυτος κλπ ....αυτα ειναι αρχαιες τεχνικες το αμα δεν πιαστεις δεν εχεις κανει δουλεια. Κλασσικο παράδειγμα η προπονηση πλατης μου που είναι τουλαχιστον 15 σετ αριστης τεχνικης και αρκετων κιλων και όσο θυμάμαι τον εαυτο μου να γυμνάζομαι ποτε μα ποτέ δεν εχω νοιωσει πιασιμο στην πλατη . και όμως είναι ίσως το πιο μπροστα σημειο μου απολα . βεβαια δε συμβαινει το ιδιο και με το στηθος πχ ή με τα πόδια που δεν μπορω να κανω βημα για κανα τειήμερο. Αυτο σαν σχολιο στο σχολιο του Στελιου. Βασικότερη πια αρχη υπερτροφιας αποδεδειγμένα και πειραματικα ειναι το training volume(ογκος προπονησης) και το progressive overload (σταδιακη προοδος μεσω τις αυξησης κιλων , σετ, επαναληψεων ανα προπονηση) ολα τα αλα περι αριθμου επαναληψεων, ενταση κλπ κλπ ειναι να χαμε να λεγαμε

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by koukouvitis View Post
    Βασικότερη πια αρχη υπερτροφιας αποδεδειγμένα και πειραματικα ειναι το training volume(ογκος προπονησης) και το progressive overload (σταδιακη προοδος μεσω τις αυξησης κιλων , σετ, επαναληψεων ανα προπονηση) ολα τα αλα περι αριθμου επαναληψεων, ενταση κλπ κλπ ειναι να χαμε να λεγαμε



    Αλίμονο αν το πιάσιμο ηταν ενδειξη πως δουλεψε μια μυικη ομάδα.
    Αν ήταν έτσι, τότε οι αρχάριοι που πιάνονται του κερατά, κάνουν τις καλύτερες προπονήσεις

  18. #18

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post



    Αλίμονο αν το πιάσιμο ηταν ενδειξη πως δουλεψε μια μυικη ομάδα.
    Αν ήταν έτσι, τότε οι αρχάριοι που πιάνονται του κερατά, κάνουν τις καλύτερες προπονήσεις
    Ειρήνη η αληθεια είναι οτι οι αρχάριοι έχουν καλύτερα gains απο εμας παντως ! χαχα σαυτο τους ζηλευω!

  19. #19

    Default

    Quote Originally Posted by koukouvitis View Post
    Το πιασιμο δεν συμενει σχεδον τπτ οσων αφορα την μυικη αναπτυξη ..και περιμενω παλι να ακουσω μα τι λεει αυτος κλπ ....αυτα ειναι αρχαιες τεχνικες το αμα δεν πιαστεις δεν εχεις κανει δουλεια. Κλασσικο παράδειγμα η προπονηση πλατης μου που είναι τουλαχιστον 15 σετ αριστης τεχνικης και αρκετων κιλων και όσο θυμάμαι τον εαυτο μου να γυμνάζομαι ποτε μα ποτέ δεν εχω νοιωσει πιασιμο στην πλατη . και όμως είναι ίσως το πιο μπροστα σημειο μου απολα . βεβαια δε συμβαινει το ιδιο και με το στηθος πχ ή με τα πόδια που δεν μπορω να κανω βημα για κανα τειήμερο. Αυτο σαν σχολιο στο σχολιο του Στελιου. Βασικότερη πια αρχη υπερτροφιας αποδεδειγμένα και πειραματικα ειναι το training volume(ογκος προπονησης) και το progressive overload (σταδιακη προοδος μεσω τις αυξησης κιλων , σετ, επαναληψεων ανα προπονηση) ολα τα αλα περι αριθμου επαναληψεων, ενταση κλπ κλπ ειναι να χαμε να λεγαμε
    Οχι ενταξει βασικα για πιασιμο μιλαω,ισως τα μπερδεψα ετσι που τα ειπα.Εννοειται πως το πιασιμο δν συνεπαγεται μυικη αναπτυξη,αλλιως θα εκανα το προγραμμα του Kris συνεχεια η μεχρι να μην με πιανει και οχι μονο μια φορα.Και γω πλατη δεν πιανομαι πολυ οπως και ωμους και χερια αυτο ομως δν σημαινει κατι.Και εννοειται πως δεν θα σε κρινω οπως λες αλλα αντιθετως συμφωνω μαζι σου.Ωμους δν πιανομαι ποτε,ουτε παλια πιανομουν παρ ολα αυτα βλεπω διαφορες στο μπαλαρισμα τον τελευταιο καιρο και επισης για να υπαρχει συμμετρια ειδα οτι καλο ειναι να μην πολυγυμναζω τραπεζια τα οποια γυμναζονται ετσι κι αλλιως με ασκησεις ωμων και πλατης.Αυτα δουλεψαν σε μενα...

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post



    Αλίμονο αν το πιάσιμο ηταν ενδειξη πως δουλεψε μια μυικη ομάδα.
    Αν ήταν έτσι, τότε οι αρχάριοι που πιάνονται του κερατά, κάνουν τις καλύτερες προπονήσεις
    Ναι Ειρηνη συμφωνω τα μπερδεψα αυτα που ηθελα να πω,γραφω πανω στον Κουκουβιτη ποιο αναλυτικα...

  20. #20

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Στελιο ολοι μαθενουμε συνεχεια κ κανεις δε τα ξερει ολα....οποιος λεει το αντιθετο ειναι το λιγοτερο βλακας.Ισχυει αυτο με τα τραπεζια 1 ασκηση βαρια ,οποια σε βολευει ειναι αρκετη . Βεβαια αυτο π σου πα . Αργοτερα δε θα σε φτανει και θα χρειαστει να προσθετεις.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by koukouvitis View Post
    Ειρήνη η αληθεια είναι οτι οι αρχάριοι έχουν καλύτερα gains απο εμας παντως ! χαχα σαυτο τους ζηλευω!
    Ναι, αλλά δεν έχουν τη δική μας μυική ωριμότητα
    (έτσι για να παρηγορούμαστε και λίγο, χαχα)

  22. #22

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Και το δερμα ξεχασες χαχαχ

  23. #23
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post



    Αλίμονο αν το πιάσιμο ηταν ενδειξη πως δουλεψε μια μυικη ομάδα.
    Αν ήταν έτσι, τότε οι αρχάριοι που πιάνονται του κερατά, κάνουν τις καλύτερες προπονήσεις
    Το 'χεις πει πολλές φορές και συμφωνώ.
    Βέβαια για τους αρχάριους από τη μία δηλώνει ότι 'έγινε δουλειά' να το πω μπακάλικα διότι οι μυς τους βρέθηκαν απέναντι σε ένα σοκ!
    Αλλά εγώ σπάνια πιάνομαι πλέον π.χ τρικέφαλα ή πλάτη αλλά ανεβαίνω σε κιλά και δύναμη. Οπότε πιστεύω από ένα σημείο και μετά το σώμα μας προβλέπει τι πρέπει να κάνει και επιταχύνει την ανάρρωση, θέμα συνήθειας που λέμε.
    Victory loves preparation...

  24. #24

    Default

    Quote Originally Posted by koukouvitis View Post
    Στελιο ολοι μαθενουμε συνεχεια κ κανεις δε τα ξερει ολα....οποιος λεει το αντιθετο ειναι το λιγοτερο βλακας.Ισχυει αυτο με τα τραπεζια 1 ασκηση βαρια ,οποια σε βολευει ειναι αρκετη . Βεβαια αυτο π σου πα . Αργοτερα δε θα σε φτανει και θα χρειαστει να προσθετεις.
    Εννοειται φιλε μου συμφωνω σε αυτο.Αν εκανα πως τα ξερω ολα δν θα ποσταρα διατροφη και προπο για συμβουλες ουτε θα εκανα καποιες ερωτησεις που χω κανει στο φορουμ γενικοτερα.Στο αθλημα μας θεωρω κανεις δεν μπορει να φτασει σε σημειο να πει οτι τα ξερει ολα,οσο εμπειρος και να ναι παντα θα υπαρχει χωρος να βελτιωσει τις γνωσεις του.

  25. #25

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Quote Originally Posted by Stelios_Xania View Post
    Εννοειται φιλε μου συμφωνω σε αυτο.Αν εκανα πως τα ξερω ολα δν θα ποσταρα διατροφη και προπο για συμβουλες ουτε θα εκανα καποιες ερωτησεις που χω κανει στο φορουμ γενικοτερα.Στο αθλημα μας θεωρω κανεις δεν μπορει να φτασει σε σημειο να πει οτι τα ξερει ολα,οσο εμπειρος και να ναι παντα θα υπαρχει χωρος να βελτιωσει τις γνωσεις του.

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στέλιο.. ΟΛΟΙ μαθαινουμε εδω μεσα, χωρις εξαιρεση Κανεις δεν γεννηθηκε με τη γνωση μεσα στο κεφαλι.
    Αυτη ειναι και η ομορφια του bodybuilding, οτι παντα υπαρχει κατι καινουργιο!

    (σορρυ για το οφφ τοπικ)

  27. #27

    Default

    Συμφωνω απολυτα Ειρηνη!!

  28. #28
    Pumping Iron Panos94's Avatar
    Join Date
    29-11-14
    Posts
    277

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Το 'χεις πει πολλές φορές και συμφωνώ.
    Βέβαια για τους αρχάριους από τη μία δηλώνει ότι 'έγινε δουλειά' να το πω μπακάλικα διότι οι μυς τους βρέθηκαν απέναντι σε ένα σοκ!
    Αλλά εγώ σπάνια πιάνομαι πλέον π.χ τρικέφαλα ή πλάτη αλλά ανεβαίνω σε κιλά και δύναμη. Οπότε πιστεύω από ένα σημείο και μετά το σώμα μας προβλέπει τι πρέπει να κάνει και επιταχύνει την ανάρρωση, θέμα συνήθειας που λέμε.
    Οταν κανω συνεχεια τις ιδιες ασκησεις δε νιωθω πιασμενος...οταν ομως τις αλλαζω καμια σχεση...κ οταν σοκαρω τους μυες βλεπω καλυτερα gains τουλαχιστον σε μενα

  29. #29
    Junior Bodybuilder A1200's Avatar
    Join Date
    24-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    132

    Default

    Λογικά εσείς που δεν πιανεστε έχετε καλή βάση σε cardio, καλή ποιοτικά παλμού με αποτέλεσμα να καθαρίζουν γρήγορα τα καματογονα παράγωγα της άσκησης, γαλακτικό οξύ κλπ κλπ.
    je ne regrette rien

  30. #30
    Pumping Iron Panos94's Avatar
    Join Date
    29-11-14
    Posts
    277

    Default

    Quote Originally Posted by A1200 View Post
    Λογικά εσείς που δεν πιανεστε έχετε καλή βάση σε cardio, καλή ποιοτικά παλμού με αποτέλεσμα να καθαρίζουν γρήγορα τα καματογονα παράγωγα της άσκησης, γαλακτικό οξύ κλπ κλπ.
    Οταν κανεις εντονη προπονηση με βαρη προκαλεις "ζημιες" στους μυς...ενας αριθμος ινων κοβονται για να επουλωθουν αργοτερα κ να γινουν ισως μεγαλυτερες κ πιο δυνατες...ο πονος μεταπροπονητικα με αυτο εχει να κανει...ο πονος μεσα στην προπονηση εχει να κανει με το γαλακτικο οξυ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολλά Κιλά Λίγες Επαναλήψεις VS Πολλές Επαναλήψεις Λίγα Κιλά
    By crida1980 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 15
    Last Post: 09-05-11, 15:15
  2. Replies: 1
    Last Post: 06-04-11, 22:29
  3. Κοιλιακοί πολλές και λίγες επαναλήψεις
    By dlar2 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 08-09-07, 07:49
  4. Βάρος και επαναλήψεις
    By ShadowReaper in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-06, 22:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •