Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,665

    Default Αποσμητικά και Χρήση

    Καλησπερα παιδια,
    επειδη εδω και αρκετους μηνες χρησιμοποιω αποσμητικο-αντιιδρωτικο πριν παω για προπονηση,σημερα θυμηθηκα για τα προβληματα που λενε οτι δημιουργουν τα αποσμητικα μετα απο καιρο χρησης.Ποια ειναι η γνωμη σας στο θεμα?Γιατι εχω προβληματιστει αρκετά.

  2. #2
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Σαν τι προβλήματα δημιουργούν; Χρησιμοποιώ κάθε μέρα καμιά 20ετία, δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αναφέρομαι βέβαια για roll-on για τις μασχάλες.

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εμένα τα roll on μου προκαλούν υδραδενίτιδα ρε γαμώτο και χρησιμοποιώ σπρέι.

    Μπορώ να πω ότι δεν φταίνε μόνο τα αποσμητικά αλλά και το ότι κοντένω με την μηχανή τις τρίχες εκεί.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4

    Default

    Αν μπορει να δημιουργηθει προβλημα απο το αποσμητικο αυτο συμβαινει απο τα parabens και αλλες ουσιες που περιεχουν.Λεγεται οτι ειναι πιο επικυνδινα για εμας τις γυναικες ειδικα για μετα το ξυρισμα της μασχαλης που οι ποροι ειναι ανοιχτοι και καποιοι λενε οτι ειναι υποπτα για εμφανιση καρκινου του μαστου.Αρα κοιμησου ησυχος!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by mary0134 View Post
    Αν μπορει να δημιουργηθει προβλημα απο το αποσμητικο αυτο συμβαινει απο τα parabens και αλλες ουσιες που περιεχουν.Λεγεται οτι ειναι πιο επικυνδινα για εμας τις γυναικες ειδικα για μετα το ξυρισμα της μασχαλης που οι ποροι ειναι ανοιχτοι και καποιοι λενε οτι ειναι υποπτα για εμφανιση καρκινου του μαστου.Αρα κοιμησου ησυχος!!
    Εμείς πάλι όχι ε; :Ρ Νομίζω πλέον σε όλα ισχύει, πρέπει να τα ψάχνουμε να παίρνουμε τα πιο ''αθώα'', αν και υπάρχει και η άλλη άποψη ότι ψάχνε το ένα, ψάχνε το άλλο, στο τέλος τρελαίνεσαι. Εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Πάντως παίζουν πολλά, μπορεί τον καθένα να τον πειράζει κάτι διαφορετικό, είτε είναι η μορφή του αποσμητικού (σπρέι, ρολ-ον), είτε κάποιο συστατικό, είτε ο τύπος του δέρματός του... Το ψάχνεις και πράττεις αναλόγως.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Quote Originally Posted by mary0134 View Post
    Αν μπορει να δημιουργηθει προβλημα απο το αποσμητικο αυτο συμβαινει απο τα parabens και αλλες ουσιες που περιεχουν.Λεγεται οτι ειναι πιο επικυνδινα για εμας τις γυναικες ειδικα για μετα το ξυρισμα της μασχαλης που οι ποροι ειναι ανοιχτοι και καποιοι λενε οτι ειναι υποπτα για εμφανιση καρκινου του μαστου.Αρα κοιμησου ησυχος!!
    Δεν ξέρω αν ισχύει ή είναι μύθος ο καρκίνος του μαστού, μιας και στη συγκεκριμένη πάθηση μεγάλο και πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η κληρονομικότητα από άλλες γυναίκες στην οικογένεια...

    Αλλά επειδή, έχω αντιμετωπίσει φουσκωμένους αδένες μετά από ξύρισμα και αποσμητικό .. σίγουρα παίζει ρόλο το τι έχουν μέσα. Γενικότερα μακριά από οινόπνευμα, parabens, κι άλλα τέτοια συστατικά που σε ανοιχτούς πόρους μπορούν να προκαλέσουν ζημιά ακόμα και μόνιμη (συγγενής μου έπρεπε να κάνει χειρουργική αφαίρεση για "γρομπαλάκι" που είχε δημιουργηθεί μετά από ξύρισμα και κακό αποσμητικό).

    Εγώ έχω βρει την υγειά μου με το laser, στην εν λόγω περιοχή .. οπότε δεν υποφέρω από διάφορα τέτοια θέματα ..
    οσο για το τι προτιμάω, επειδή τα spray γενικότερα αποβάλλουν αέρια και είμαι λίγο υπέρμαχος του περιβάλλοντος δεν τα πολυσυμπαθώ .. άσε που με ενοχλούν και οι έντονες μυρωδιές ειδικά το πρωί.. οπότε παίρνω συνήθως roll-on (αν και εν γένει δεν το χρειάζομαι .. για κάποιο περίεργο λόγο δεν μυρίζουν ποτέ οι μασχάλες μου :P όσο κι αν ιδρώσω )

  7. #7
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Στον ενδοκρινολόγο που 'χα πάει πρόσφατα μου 'χε πει ότι καρκίνος + αποσμητικό δεν πάνε μαζί.
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control

  8. #8
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Παιδια εμενα στη δεξια μασχαλη το καλοκαιρι μου πρηστηκαν οι λεμφαδενες κ μετα απο εξετασεις, ειπε ο γιατρος οτι ηταν θεμα ξυρισματος κ αποσμητικου.

    Καλο ειναι να προσεχουμε να μην εχουν τις ουσιες που αναφερθηκαν.

  9. #9
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by ursus View Post

    Καλο ειναι να προσεχουμε να μην εχουν τις ουσιες που αναφερθηκαν.


    Και εδώ ισχύει δυστυχώς το ''ό,τι πληρώσεις παίρνεις''.

  10. #10
    Banned New Member
    Join Date
    27-09-14
    Location
    Granada
    Posts
    17

    Default

    Σωστός! DIVER1564

  11. #11
    New Member
    Join Date
    30-05-14
    Posts
    6

    Default

    Εγω εχω αλλο θεμα...με το που βαλω αποαμητικο ειτε σπρει ειτε ρολον στο 15λεπτο εγω γινςι μουσκεμα στον ιδρωτα...
    Εχω δοκιμασει και τα stress protect αλλα χρησιμοποιω κυρίως τα invisible...Το παθαινει κανεις;

  12. #12
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Για υπεριδρωσία μου φαίνεται.Τσέκαρε πρώτα θυρεοειδή μην έχεις τίποτα αλλιώς παίρνεις πιο ισχυρά αντιιδρωτικά τύπου Maxim από φαρμακεία.
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χρήση Κρεατίνης
    By kwstasxx in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 06-12-12, 16:37
  2. Χρήση πρωτείνης
    By Shallme in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 13-07-12, 21:43
  3. Χρήση της πολυβιταμίνης.
    By left24 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 31-03-08, 08:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •