Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1

    Red face Κόβωντας Τη Λακτόζη - Μια Τυχαία Ανακάλυψη

    Καλησπερα σε ολες, δεν ξερω εαν καποια αλλη κοπελα ειναι στην ιδια φαση ομως εφοσον παρακολουθω χρονια το site ηθελα να γραψω και εγω για το θεμα της διατροφης.

    Γνωριζοντας πως εχω προβλημα στο εντερο ολα αυτα τα χρονια δεν ειχα ποτε τολμησει να σκεφτω να κοψω το τυρι το γαλα το γιαουρτι.... Μου φαινοταν πως ειναι αναποσπαστα απο την διατροφη μου.

    ωσπου μια μερα αποφασισα να νηστεψω οχι καθαρα για θρησκευτικους λογους αλλα και ως πειθαρχια στο φαγητο μιας και ανηκω στην κατηγορια ΛΑΙΜΑΡΓΗ.
    εκοψα λοιπον οτιδηποτε εχει να κανει με γαλακτοκομικα, κρεατα, ψαρι (μονο οστρακοειδη)
    η τροφη μου ηταν κυριως φρουτα λαχανικα οσπρια και καποιες φορες λιγο ψωμι με μυρωδικα και ελαιολαδο ως πρωινο.
    ειδα απιστευτη διαφορα οσων αφορα στην ενεργεια στο δερμα στα κιλα που μειωθηκαν δραματικα απο 60 στα 53 με 1.63 υψος (λογικο) εφοσον για 40 μερες ετρωγα φρουτα λαχανικα και οσπρια.....

    δεν συστηνω φυσικα αυτη την διατροφη αλλα μια "νηστεια" ενα διαστημα στο οποιο θα ξεκουραζουμε τον οργανισμο πιστευω θα τονωσει και τον μεταβολισμο μας.

    τα κιλα δεν ξαναγυρισαν εδω και 8 μηνες με την βοηθεια και του γυμναστηριου
    Πλεον τρωω φυσιολογικα αλλα δεν ξαναηπια απο τοτε γαλα μιας που με ενοχλει οπως δεν ξανα εφαγα γιαουρτι!!! Το τυρι με ρεγουλα....
    η διατροφη μου ειναι πανω κατω ετσι:
    πρωινο ενα χυμο φρουτων κ λαχανικων στον αποχυμωτη (καροτα,μηλα,πορτοκαλι η πατζαρι λεμονι καροτο μηλο κλπ)
    μια αραβικη πιτα με μυρωδικα και λιγο ελαιολαδο η τοστ με τυρι και γαλοπουλα σπανια αυτο.

    μεσημεριανο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε ψαρι η οσπριο η πιατο με λαχανικα
    κρεας τρωω μια φορα την εβδομαδα εαν τυχει
    ζυμαρικα επισης οταν τυχει
    μετα το μεσημεριανο ενα εσπρεσσακι!!! Βοηθα στο μεταβολισμο σε εμενα τουλαχιστον....

    απογευματινο φρουτα η καροτα με σελερυ (το κοτσανι)

    βραδυ γυμναστηριο και υπνος!
    ΥΓ μια φορα την εβδομαδα τρωω εξω γλυκο η πιτσα.

    ισως ειναι παραδοξο η να ακουγεται λαθος αυτο το προγραμμα ομως εγω ειμαι ευχαριστημενη και εχω δει τεραστιο αποτελεσμα!

  2. #2
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    το θεμα ειναι τι αποτελεσμα εχεις . αδυνατισματος? και οταν λεμε αδυνατισμα εννοουμε χανουμε απο παντου (μυς και λιπος ) ? οπως καταλαβαινεις το να μην τρως λευκωμα(πρωτεινη =κρεας) χανεις ενα μεγαλο ποσοστο αφομοιώσιμης πρωτεινης απο τον οργανισμο σου κατεπεκταση και μυικο καταβολισμο. δεν θα μιλησω οτι σαν γυναικα πρεπει να τρως ΚΑΙ γαλακτοκομικα λογω ασβεστιου . και απο οσο βλεπω ενα φακορυζο δεν ειδα στο διαιτολογιο σου μια κατεξοχιν MUST τροφη για vegans και vegeterians οπου προς τα εκει κλεινεις σαν διατροφικη συμπεριφορα. Απο μενα εχεις ενα ακυρο ως προς το φαγητο και την ποιοτητα που τρως και 40 μερες 7 κιλα ειναι πολλα οπου κανονικα πρεπει να χανεις 0.5κιλα ανα εβδομαδα δηλαδη περιπου στα 2.5-3 κιλα το 40ημερο.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Καλη μου, εγω αρχικα θελω να σου πω πως αν με αυτο που βλεπεις στον καθρευτη σου, εισαι πιο χαρουμενη απο αυτο που εβλεπες πριν ακολουθησεις το παραπανω προγραμμα, τοτε χαιρομαι και γω.Ειμαι σιγουρος ομως, πως αν φας οπως τρωνε οι κοπελες εδω στο φορουμ που ακολουθουν πειθαρχημενα ενα πλανο διατροφης, φυσικα με παραλλαγες αναλογα με τις δυσανεξιες σου,θα εχεις παλι ενα εξαιρετικο αποτελεσμα και θα εχεις και τον οργανισμο σου καθαρο και υγιη.7 κιλα μεσα σε 40 μερες σημαινει οτι ο οργανισμος σου εψανχε απελπισμενα ενεργεια την οποια την επαιρνε απ'οπου να ναι, και σιγουρα ταλαιπωρηθηκε πολυ.

    Υ.Γ.1: Ειμαι σιγουρος οτι οι κοπελες θα βοηθησουν περισσοτερο στην κουβεντα

    Υ.Γ.2: Ρε συ karaman92, ριχνεις εσυ ακυρο στη διατροφη της κοπελας, λες και εμεις οταν ξεκινουσαμε γυμναστηριο δεν καναμε λαθη; Μην την αποπαιρνουμε.Κακα τα ψεμματα, ειναι πολλες οι κοπελες που εχουν τη λογικη (οσο το λιγοτερο τοσο το καλυτερο/τρωω μονο πρασιναδες/δεν μπορω να φαω 2300 θερμιδες γιατι ετσι παχαινω).Καλυτερα να φερουμε την Didi πιο κοντα στο υγιες, παρα πιο μακρια


    Φιλικα παντα

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by karaman92 View Post
    το θεμα ειναι τι αποτελεσμα εχεις . αδυνατισματος? και οταν λεμε αδυνατισμα εννοουμε χανουμε απο παντου (μυς και λιπος ) ? οπως καταλαβαινεις το να μην τρως λευκωμα(πρωτεινη =κρεας) χανεις ενα μεγαλο ποσοστο αφομοιώσιμης πρωτεινης απο τον οργανισμο σου κατεπεκταση και μυικο καταβολισμο. δεν θα μιλησω οτι σαν γυναικα πρεπει να τρως ΚΑΙ γαλακτοκομικα λογω ασβεστιου . και απο οσο βλεπω ενα φακορυζο δεν ειδα στο διαιτολογιο σου μια κατεξοχιν MUST τροφη για vegans και vegeterians οπου προς τα εκει κλεινεις σαν διατροφικη συμπεριφορα. Απο μενα εχεις ενα ακυρο ως προς το φαγητο και την ποιοτητα που τρως και 40 μερες 7 κιλα ειναι πολλα οπου κανονικα πρεπει να χανεις 0.5κιλα ανα εβδομαδα δηλαδη περιπου στα 2.5-3 κιλα το 40ημερο.
    Καλημερα! Φυσικα τρωω φακορυζο το εντασσω στα οσπρια οπως και σπανακορυζο μπολικα ψαρακια
    καμια φορα και κρεας αλλα οχι συχνα, τρωω αρκετες πατατες κλπ.
    μονο κατα την διαρκεια της νηστειας ειχα κοψει τα συνηθισμενα και εβλεπα οτι δεν ειχα φουσκωματα και ετσι καταλαβα οτι το γαλα με σκοτωνε κανονικα ειχα πονους στο εντερο οπως και το γιαουρτι και τα λευκα τυρια.

    τα κιλα δεν τα εχασα σε 40 μερες νηστειας αλλα 8 μηνες σε ολη την διαρκεια που εκοψα δλδ καποιες τροφες, ασβεστιο εχουν αρκετα οσπρια και ξηροι καρποι οχι μονο ταγαλακτοκομικα..

  5. #5
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Καλημέρα!

    Έχω κι εγώ θέμα με τη λακτόζη, όμως το γιαούρτι και το τυρί δε με ενοχλούν μιας και η περιεκτικότητα σε λακτόζη δεν είναι και φοβερή. Δεν έκοψα το γάλα όμως όχι γιατί είναι καμια σουπερ τροφή απλώς επειδή μου αρέσει με τη βρώμη.

    Με τόσο όσπριο και λαχανικό δε φουσκώνεις αφού έχεις θέμα με το έντερο?
    Δεν ξέρω το στόχο σου, ούτε τι προπονήσεις κάνεις οπότε δεν μπορώ να σου πω αν η διατροφή αυτή είναι η πιο λειτουργική για σένα.

    Φυσικά και μια vegetarian ή vegan διατροφή μπορεί να είναι ισορροπημένη και σωστή. ΟΜΩΣ θέλει πολύ καλό προγραμματισμό και μελέτη.
    Το κρέας και το κοτόπουλο γιατί τα έχεις περιορίσει τόσο?

  6. #6
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    @streetgymn συμφωνω οτι ολοι μας καναμε λαθοι ρε συ εννοειτε και ισως ακουστηκε βαρυ οπως το ειπα απλα ηθελα να τονισω στην κοπελα οτι αυτο που κανει καθε αλλο παρα υγειες δεν ειναι . και δεν παρεξηγω :P

    @didi ααα πεςς το ετσι οτι πηρε ενα 8μηνο ... επισης αμα ξερεις απο διατροφη vegans or vegeterians τοτε οκ , ναι μεν ειμαι κατα αλλα ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη και εννοειτε δεν μπορω να την περασω στο αλλον :D

  7. #7
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    @streetgymn συμφωνω οτι ολοι μας καναμε λαθοι ρε συ εννοειτε και ισως ακουστηκε βαρυ οπως το ειπα απλα ηθελα να τονισω στην κοπελα οτι αυτο που κανει καθε αλλο παρα υγειες δεν ειναι . και δεν παρεξηγω :P
    Γιατι δεν ειναι υγειες? Επειδη αυτη η διατροφη δεν ειναι bodybuilding-friendly, σημαινει οτι ειναι και ανθυγιεινη? Μην μπερδευεσαι.
    Καταρχας αν ο καθρεπτης ικανοποιει την didi σαν αποτελεσμα, και δεν θελει πχ ενα πιο athletic/muscular σωμα, ποιο ειναι το προβλημα? Στην ποιοτητα του φαγητου οσαν αφορα την πρωτείνη ή το ασβεστιο ? Πηγη ασβεστιου πχ που λες παραπανω, δεν ειναι μονο το γαλα, αλλα και τα εξεις:
    αμυγδαλα, συκα, σπανακι, ροκα, φασολια, μπροκολο και πολλα αλλα. Κ αποτι ξερω, το μπροκολο για παραδειγμα εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο αλλα κ μεγαλυτερη απορροφισημοτητα αποτι το γαλα!! Αν εξαιρεσεις το γιαουρτι (total 2%) που παει συννεφο λογω των 20γρ πρωτεινης που περιεχει και το cottage (και μονο σε περιοδους ογκου), δεν υπαρχουν αλλα γαλακτοκωμικα ακομα κ στο BBing.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default Κοβωντας την λακτοζη !! Μια τυχαια ανακαλυψη

    Quote Originally Posted by Didi26 View Post

    ισως ειναι παραδοξο η να ακουγεται λαθος αυτο το προγραμμα ομως εγω ειμαι ευχαριστημενη και εχω δει τεραστιο αποτελεσμα!
    Την απάντηση την έδωσες μόνη σου.
    Από τη στιγμή που για το δικό σου στόχο, αυτά που τρως έχουν δουλέψει πάνω σου και βλέπεις το σώμα σου όπως το θες, τότε συνέχισε αυτό που κάνεις.

    Από την άλλη, επειδή απευθύνεσαι σε ένα κοινό που ασχολείται καθαρά με το bodybuilding, τα πράγματα αλλάζουν. Εδώ προτεραιότητα έχει η μυική ανάπτυξη, όχι απλώς η σωστή διατροφή.

    Ένας άντρας που θελει να βάλει μυς πανω του, δεν μπορεί να τρέφεται με φασολια και μαρούλια. Ούτε μια γυναίκα επίσης.

    Όλα εξαρτώνται από το στόχο του καθενός.
    Αρα ορθώς πράττεις, μπράβο για το αποτέλεσμα, μπράβο για τις σωστές διατροφικές συνήθειες που έχεις και εύχομαι να το κάνεις τρόπο ζωής.

  9. #9
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    καθε αλλο παρα για bbding δεν αναφερομουν. γιατι δεν ειναι υγειης? θα σου πω το γιατι ... με βαση την ανακληση που εχει γραψει παραπανω η κοπελα ειναι εμφανες οτι λειπουν μακρος απο την διατροφη της και η πρωτεινη δεν ειναι μονο για να χτυζουμε μυς αλλα και για αλλες μεταβολικες διεργασιες , επισης λιπαρα δεν βλεπω και πολλα οπως επισης συμβαλει στην καλη υγεια των κυτταρικων μεμβρανων μαας, . ασβεστιο ναι εχουν πολλες τροφες αλλα οπως γνωριζεις , για να απορροφηθη το ασβεστιο χρειαζεται και λιπαρα οπως συμβαινει στα γαλακτοκομικα . το μπροκολο ναι εχει υψηλη περιεκτικοτητα και ειναι μια παρα πολυ καλη πηγη δεν αμφυβαλε κανενας. . ξηρους κκαρπους δεν ειδα καπου να αναφερει αναφερει μονο φρουτα λαχανικα ενιοτε κρεας και οσπρια. και οκ εγω ειμαι ο παραλογος και μαζι σου αν παμε με βαση τα DRI`s οι συστασεις λενε 50% CHO , 20% protein 30% fat σε καθημερινη βαση απο το συνολο των θερμιδων . τωρα ολα αυτα τα λεω με βαση τα λογια που ειπε η κοπελα και για το τι καταναλωνει τωρα αν ξεχασε να αναφερει το ενα και το αλλο , και αν εχει διαβασει πραγματα πως να συνδυαζει τροφες ωστε ολα τα μακρο κ μικρο στοιχεια να γινονται αφομιωσιμα και αλλα πολλα τοτε ναι οκ σιγουρα ειμαι λα8ος και παω πασο .

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Οπως και να εχει παιδια, η didi αποφασισε να γραψει εδω διοτι (κατα την ταπεινη μου αποψη) βλεπει οτι γινεται ΔΟΥΛΕΙΑ πανω στα σωματα των μελων αυτου του φορουμ, οτι δεν μενουμε μονο στα λογια.Ειναι μεγαλο βημα αυτο για μια κοπελα, να ξεφυγει εστω και λιγο απο τη νοοτροπια που συσσωρευεται τοσο παραστατικα στη φραση "αχ, δεν τρωω τοσο γιατι θα παχυνω σιγουρα, ουτε κανω βαρη.Τι, για να γινω σαν αντρας;!Δεν θελω να γινω τουμπανο".Εφοσον λοιπον η Didi ζηταει τη γνωμη μας(οχι απο μας τους πεταμενους :P , απο τις κοπελες να τα ακουσει), αναζητα de facto κατι που θα τη φερνει ολο και πιο κοντα στους στοχους της.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Εγω ως γυναικα θα πω πως η πρωτεινη χρειαζεται ακομα και σε οςους δε θέλουν να αποκτήσουν μυώδες σωμα προκειμένου να διαφυλάξουν στο πέρασμα των χρονων την ηδη υπάρχουσα μυικοτητα.
    Μια κοπέλα στα 20 αρκείται να ειναι αδύνατη. Ομως τι γινεται στα 50 και μετα; Η μυικοτητα ατροφει, ο μεταβολισμος πεφτει και υπαρχει τοσο αντίκτυπο ψυχολογικό ("βαραίνεις") οσο και οπτικό. Η ολη καθημερινότητα αποκτά αλλους ρυθμους και ορια.
    Αν αυτο δε μας αρεσει ως προοπτική τοτε gym και διατροφη που να στηρίζει το μυικο μας σύστημα. Η πρόληψη ειναι καλυτερη απ τη θεραπεία.
    A head full of fears has no space for dreams.

  12. #12

    Default

    Θα συμφωνησω με την Ελενα και με τον karaman92.Το οτι με μια διατροφη δειχνουμε οπως θελουμε στον καθρεπτη δεν συνεπαγεται και οτι η διατροφη ειναι υγιεινη.Τι εννοω?Το τελειο παραδειγμα η διατροφη bodybuilding,δειχνουμε οπως επιθυμουμε στον καθρεπτη αλλα δεν ειναι και η ποιο υγιεινη διατροφη ετσι δεν ειναι(πολυ ποσοτητα κρεατος,λιγα φρουτα λογο φρουκτοζης,λιγα οσπρια λογο φυτικης πρωτεινης κτλ και να μην σχολιασουμε την διατροφη γραμμωσης).Απο τις κορυφαιες διατροφες και πιθανον η ποιο κορυφαια για την υγεια μας ειναι η μεσογειακη διατροφη,οπως πολλοι γνωριζουμε.Προσωπικη αποψη να υπαρχει ισορροπια στη διατροφη,δν χρειαζεται να φτανουμε σε κανενα ακρο τυπου δν τρωω κρεας,κοτοπουλο κτλ.Ολα χρειαζονται στη διατροφη,η b12 πχ δεν μπορει να ληφτει απο εναν vegeterian ευκολα για τον λογο οτι βρισκεται κυριως στο κρεας(μοσχαρι).

    Επισης η πρωτεινη αποτελει βασικο θεμελιο στη διατροφη για τους λογους που ειπε η Ελενα.Δεν μπορω να καταλαβω γτ η φυτοφαγικη διατροφη θεωρειται υγιεινη και επιλεγετε απο πολλους,κανεις δν εζησε παραπανω η ποιο καλα με φυτοφαγικη διατροφη,ολα στη ζωη θελουν ενα μετρο,να μν φτανουμε στα ακρα,η ζωη θελει ποικιλια.Εννοειται πως κοβουμε οτι μας ενοχλει στη διατροφη αλλα να κοιταμε να κραταμε ισορροπια.Αυτα κατα την γνωμη μου!!

  13. #13
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    Quote Originally Posted by Stelios_Xania View Post
    Θα συμφωνησω με την Ελενα και με τον karaman92.Το οτι με μια διατροφη δειχνουμε οπως θελουμε στον καθρεπτη δεν συνεπαγεται και οτι η διατροφη ειναι υγιεινη.Τι εννοω?Το τελειο παραδειγμα η διατροφη bodybuilding,δειχνουμε οπως επιθυμουμε στον καθρεπτη αλλα δεν ειναι και η ποιο υγιεινη διατροφη ετσι δεν ειναι(πολυ ποσοτητα κρεατος,λιγα φρουτα λογο φρουκτοζης,λιγα οσπρια λογο φυτικης πρωτεινης κτλ και να μην σχολιασουμε την διατροφη γραμμωσης).Απο τις κορυφαιες διατροφες και πιθανον η ποιο κορυφαια για την υγεια μας ειναι η μεσογειακη διατροφη,οπως πολλοι γνωριζουμε.Προσωπικη αποψη να υπαρχει ισορροπια στη διατροφη,δν χρειαζεται να φτανουμε σε κανενα ακρο τυπου δν τρωω κρεας,κοτοπουλο κτλ.Ολα χρειαζονται στη διατροφη,η b12 πχ δεν μπορει να ληφτει απο εναν vegeterian ευκολα για τον λογο οτι βρισκεται κυριως στο κρεας(μοσχαρι).

    Επισης η πρωτεινη αποτελει βασικο θεμελιο στη διατροφη για τους λογους που ειπε η Ελενα.Δεν μπορω να καταλαβω γτ η φυτοφαγικη διατροφη θεωρειται υγιεινη και επιλεγετε απο πολλους,κανεις δν εζησε παραπανω η ποιο καλα με φυτοφαγικη διατροφη,ολα στη ζωη θελουν ενα μετρο,να μν φτανουμε στα ακρα,η ζωη θελει ποικιλια.Εννοειται πως κοβουμε οτι μας ενοχλει στη διατροφη αλλα να κοιταμε να κραταμε ισορροπια.Αυτα κατα την γνωμη μου!!
    συμφωνω απλα θα σου πω το εξης , μια διατροφη bbing μπορει να γινει υγειηνη οταν εχουμε ποικιλια στην διατροφη μας και παιρνοντας τις πολυβιταμινες μας εξασφαλιζουμε ενα μεγαλο ποσοστο αφομιωσης των μικροστοιχειων χωρις να την κανει για μενα παντα την τοπ διατροφη υγειας και ευεξιας .

  14. #14

    Default

    Οντως εννοειται πως δν ειναι τοπ διατροφη υγειας,ειναι διατροφη για την εξωτερικη εμφανιση κυριως.Τις πολυβιταμινες τις αφηνουμε απ εξω μιλαμε καθαρα για διατροφη...

  15. #15
    New Member miLa's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Posts
    23

    Default

    Quote Originally Posted by nuar_space View Post
    Γιατι δεν ειναι υγειες? Επειδη αυτη η διατροφη δεν ειναι bodybuilding-friendly, σημαινει οτι ειναι και ανθυγιεινη? Μην μπερδευεσαι.
    Καταρχας αν ο καθρεπτης ικανοποιει την didi σαν αποτελεσμα, και δεν θελει πχ ενα πιο athletic/muscular σωμα, ποιο ειναι το προβλημα? Στην ποιοτητα του φαγητου οσαν αφορα την πρωτείνη ή το ασβεστιο ? Πηγη ασβεστιου πχ που λες παραπανω, δεν ειναι μονο το γαλα, αλλα και τα εξεις:
    αμυγδαλα, συκα, σπανακι, ροκα, φασολια, μπροκολο και πολλα αλλα. Κ αποτι ξερω, το μπροκολο για παραδειγμα εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο αλλα κ μεγαλυτερη απορροφισημοτητα αποτι το γαλα!! Αν εξαιρεσεις το γιαουρτι (total 2%) που παει συννεφο λογω των 20γρ πρωτεινης που περιεχει και το cottage (και μονο σε περιοδους ογκου), δεν υπαρχουν αλλα γαλακτοκωμικα ακομα κ στο BBing.
    Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μονο το total εχει τοση πρωτεινη. Αλλες μαρκες τυπου στραγγιστου 2% για καποιο λογο εχουν περισσοτερο υδατανθρακα (7gr υδατανθρακα και μολις 6gr πρωτεινη), και γω που νομιζα οτι γιαουρτι=πρωτεινη στα macros.... Δηλαδη αν καποιος δεν βρισκει το 2% τοταλ, θα πρεπει να αρχισει να βαζει πρωτεινη σε σκονη μεσα στο πρωινο με τη βρωμη?

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by miLa View Post
    Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μονο το total εχει τοση πρωτεινη. Αλλες μαρκες τυπου στραγγιστου 2% για καποιο λογο εχουν περισσοτερο υδατανθρακα (7gr υδατανθρακα και μολις 6gr πρωτεινη), και γω που νομιζα οτι γιαουρτι=πρωτεινη στα macros.... Δηλαδη αν καποιος δεν βρισκει το 2% τοταλ, θα πρεπει να αρχισει να βαζει πρωτεινη σε σκονη μεσα στο πρωινο με τη βρωμη?
    Η αλήθεια είναι πως το total έχει κοντά 10 γρ. πρωτείνης στα 100 γρ. γιαουρτιού, σε σχέση με άλλα στραγγιστά που έχουν λιγότερη, γι αυτό και είναι τοπ επιλογή στις διατροφές bodybuilding. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι πρέπει να αγχώνεσαι. Πάει και ανάλογα με το πόση πρωτείνη χρειάζεται ο καθένας μας σε κάθε γεύμα. Αν πχ εσένα σε καλύπτει κάποιο στραγγιστό γιαούρτι (προσοχή βέβαια να είναι καθαρό από πρόσθετα και συντηρητικά) και από θέμα macros (πχ μου έρχονται τώρα το Όλυμπος και οι μικρές οικογενειακές φάρμες της Δέλτα που έχουν 18 γρ. πρωτείνης ανά κυπελλάκι των 200 γρ., λίγο λιγότερο δηλ απ το total 2%) και στα γεύματά σου και στην τσέπη σου, νομίζω η προσθήκη επιπλέον πρωτείνης δεν είναι απαραίτητη. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Το όλυμπος πάντως μιας και αναφέρθηκε έχει τρομερή γεύση! Δεν το περίμενα.
    Μάλλον θα το καταργήσω το τοταλ.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Την απάντηση την έδωσες μόνη σου.
    Από τη στιγμή που για το δικό σου στόχο, αυτά που τρως έχουν δουλέψει πάνω σου και βλέπεις το σώμα σου όπως το θες, τότε συνέχισε αυτό που κάνεις.

    Από την άλλη, επειδή απευθύνεσαι σε ένα κοινό που ασχολείται καθαρά με το bodybuilding, τα πράγματα αλλάζουν. Εδώ προτεραιότητα έχει η μυική ανάπτυξη, όχι απλώς η σωστή διατροφή.

    Ένας άντρας που θελει να βάλει μυς πανω του, δεν μπορεί να τρέφεται με φασολια και μαρούλια. Ούτε μια γυναίκα επίσης.

    Όλα εξαρτώνται από το στόχο του καθενός.
    Αρα ορθώς πράττεις, μπράβο για το αποτέλεσμα, μπράβο για τις σωστές διατροφικές συνήθειες που έχεις και εύχομαι να το κάνεις τρόπο ζωής.
    Πες τα ρε Ειρηνη!αφου η κοπελα ειναι ικανοποιημενη τι ζορι τραβατε?κανει μια διατροφη για την παρτυ της η κοπελα και ειναι ευχαριστημενη.τι μακρος και πρωτεινες και λιπαρα και ασβεστιο...?μια κοπελα μπηκε να γραψει και θα την διωξετε σε λιγο.Φυσικα και θα μπορουσε να τρωει πιο υγειινα αλλα εφοσον ειναι ικανοποιημενη με το αποτελεσμα της δεν μας πεφτει λογος.εγω μια χαρα κορμαρα την βλεπω στην φωτο παντως.

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Κοιταχτε μη μαζεψω ολους τους δυσανεκτικους εδω στο τοπικ και το κανουμε τσερνομπιλ ε;;;;
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    Πες τα ρε Ειρηνη!αφου η κοπελα ειναι ικανοποιημενη τι ζορι τραβατε?κανει μια διατροφη για την παρτυ της η κοπελα και ειναι ευχαριστημενη.τι μακρος και πρωτεινες και λιπαρα και ασβεστιο...?μια κοπελα μπηκε να γραψει και θα την διωξετε σε λιγο.Φυσικα και θα μπορουσε να τρωει πιο υγειινα αλλα εφοσον ειναι ικανοποιημενη με το αποτελεσμα της δεν μας πεφτει λογος.εγω μια χαρα κορμαρα την βλεπω στην φωτο παντως.
    Παιδιά ναι, ο καθένας έχει τον τρόπο του. Στο κάτω κάτω η κοπέλα δεν ανέφερε πουθενά τη λέξη bodybuilding, μίλησε γενικά. Εγώ ίσα ίσα θαυμάζω όσους ακολουθούν χορτοφαγική διατροφή και το κάνουν και καλά και οργανωμένα ώστε να μην τους λείπει τίποτα. Σίγουρα το ιδανικό είναι μια διατροφή να έχει όλες τις ομάδες τροφών σε καλές αναλογίες, όμως ο καθένας για το σώμα του επιλέγει ό,τι θέλει.

  21. #21
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Παιδιά ναι, ο καθένας έχει τον τρόπο του. Στο κάτω κάτω η κοπέλα δεν ανέφερε πουθενά τη λέξη bodybuilding, μίλησε γενικά. Εγώ ίσα ίσα θαυμάζω όσους ακολουθούν χορτοφαγική διατροφή και το κάνουν και καλά και οργανωμένα ώστε να μην τους λείπει τίποτα. Σίγουρα το ιδανικό είναι μια διατροφή να έχει όλες τις ομάδες τροφών σε καλές αναλογίες, όμως ο καθένας για το σώμα του επιλέγει ό,τι θέλει.
    Στο κατω κατω η κοπελα δεν ζητησε υποδειξεις.Απλα παρεθεσε μια προσωπικη εμπειρια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ανακάλυψη Μέλους Σε Πάρτυ!!
    By thodwrhs in forum Off Topic
    Replies: 7
    Last Post: 20-10-09, 04:19
  2. λακτοζη
    By muaythaispirit in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 01-05-07, 21:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •