Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-12-14
    Posts
    2

    Default Αύξηση Βάρους

    Καλησπερα και χρονια πολλα, εχω διαβασει πολλες φορες αρθρα σας αλλα θα ηθελα να θεσω το προβλημα μου γιατι παντα διαφερει σε κατι απο τους υπολοιπους. Είμαι 28 ετων ,με ύψος 1,62 και 42 κιλά. Έχω προβλημα με το θυροειδη μου και λαμβανω καθε μερα θυροξινη 125mg. Aυτο θα ισχυει εφορου ζωης. Χάνω πανευκολα βαρος και βαζω απιστευα δυσκολα. Προσπαθω να ακολουθω διατροφη αυξημενων θερμιδων περιπου 2000 όμως σχεδον ποτε δεν τα καταφερνω γιατι μου ειναι αδυνατο να τρωω ολη μερα .Ωστοσο η διατροφη μου περιλαμβανει πολυ κοτοπουλο, κοκκινο κρεας , πολλα μακαρονια ,ρυζι , σαλατες και αφθονα γαλακτομικα. Επισης τρωω και φρουτα. Μου αρεσουν τα γλυκα αλλα τρωω 3 φορες την εβδομαδα περιπου. Εχω ξεκινησει γυμναστηριο εδω και ενα μηνα και κανω κυριως βαρη με σκοπο την ενδυναμωση. Νοιωθω πολυ απογοητευμενη καθως δεν μου αρεσει το σωμα μου και θεωρω αδυνατο να βαλω βαρος , εχετε να μου προτεινετε καποια διατροφη περιεκτικη σε θερμιδες η καποιο συμπληρωμα η κατι αλλο??? Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες aelia στο φόρουμ!

    Για τη δική σου περίπτωση, όσο περίεργο και αν ακούγεται, χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια από κάποια κοπέλα που θέλει να χάσει βάρος.
    Δεν αρκει να τρως απλώς πολλά κρεατικά ή γαλακτοκομικά. Χρειάζεσαι συμπυκνωμένες θερμιδες που δεν θα σε φουσκωνουν. Αυτες μπορει να προέρχονται από καλά λιπαρά (ξηρους καρπούς, ταχίνι, φυστικοβούτυρο), σολωμό, επίσης αποξηραμένα φρούτα (σταφίδες), χυμό φρούτων, ροφήματα πρωτείνης "όγκου" που μπορεις να φτιάχνεις μόνη σου στο μπλεντερ. Όλα αυτά με καθαρές τροφές και σε συνδιασμό με βάρη.

    Χρειάζεται αρκετός χρόνος και υπομονή. Δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη να αλλάξεις το σώμα σου. Αδύνατο δεν ειναι, αλλά θελει προσπάθεια και συνέπεια. Επίσης αερόβιες χρειάζεται να τις περιορίσεις περίπου 3 φορές από 20 λεπτά ισα ισα για καλή φυσική κατάσταση και να δουλεύεις την καρδούλα σου :)

    Δες και αυτό το άρθρο, θα πάρεις ιδέες :



  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-12-14
    Posts
    2

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου καταρχας! Σκεφτομαι να προσθεσω στο διαιτολογιο και τις παιδικες κρεμες μιας και ειναι πλουσιες σε θερμιδες. Εχεις να μου προτεινεις καποιο συμπληρωμα?? Ειναι παρα πολλη δυσκολος ο δρομος για αυξηση δυστυχως .

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το θεμα δεν ειναι απλως να φας παραπανω θερμιδες. Αυτο μπορεις να το κανεις αν τρως καθε μερα πιτσα ή σαβούρες.
    Το θέμα ειναι η ποιότητα των θερμιδων. Στις παιδικες κρεμες υπαρχει αρκετη -κρυμμενη- ζαχαρη.
    Κανε τα δικα σου ροφηματα, βαζοντας φρεσκα φρουτα, μελι, γιαουρτι, γαλα, φυστικοβουτυρο - οριστε! Σπιτικο και καθαρό και θα παρεις αρκετες θερμιδες.

    Κανενα συμπληρωμα δεν θα σε βοηθησει οσο το φαγητο. Το μονο που θα μπορουσα να σου πω, ειναι να εχεις μια πρωτεινη ορου γαλακτος ωστε να πινεις μεταπροπονητικα αλλα και να τη βαζεις στα σπιτικα ροφηματα, στο πρωινο σου μεσα στη βρωμη κλπ.

    Μην απογοητευεσαι και μην προδικαζεις. Ευκολο δεν ειναι, αλλα δεν ειναι και ακατορθωτο. Στο κατω κατω εχεις κατι καλυτερο να κανεις απο θεμα διατροφης; Δες το ως τροπο ζωης, ακολουθησε το, χωρις αγχος και το αποτελεσμα θα ερθει. Μη βιαζεσαι, δυστυχως αυτα θελουν υπομονη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 21:53
  2. Αύξηση Βάρους
    By kostas123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 02-11-09, 09:47
  3. Αύξηση Βάρους - Help!
    By sarbinis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 22-10-09, 00:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •