Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    17-01-15
    Posts
    6

    Default Γειά Σας Ευχαριστώ Που Με Δεχτήκατε - Τα Φώτα Σας!

    Με λένε Γιάννη , είμαι 43 ετών , 181 ύψος και βάρος τα τελευταία 10 χρόνια , 96 κιλά
    Γνωρίζω ότι είμαι παχύσαρκος γιαυτό πήρα την απόφαση να αλλάξω διατροφικές συνήθειες καθώς και να ασχοληθώ με την γυμναστική .
    Πρόσφατα έπεσε στην αντίληψη μου το πρόγραμμα εκγύμνασης focus T25 και επέλεξα να ασχοληθώ με αυτό στο λίγο πρωινό χρόνο που μου μένει
    Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος καθώς έχω 4 παιδιά και όλη τη μέρα είμαι στη τρεχάλα . Ο χρόνος που με βοηθά να γυμναστώ είναι στις 5.30 με 6.30 το πρωί .
    Οι απορίες μου σχετικά με αυτό είναι το πρόγραμμα διατροφής που δεν γνωρίζω ακριβώς τι πρέπει να τρώω 15 λεπτά πριν γυμναστώ αφού ξυπνώ στις 5.15 κάθε μέρα , και γενικά ένα πρόγραμμα όπου να μπορώ να τρέφομαι σωστά σε σχέση με αυτό που πάω να κάνω . Στο focus t25 περιλαμβάνονται ασκήσεις cardio , γυμναστική για όλο το σώμα όπου χάνεις πάρα πολλά υγρά , και δεν ξέρω τι πρέπει να τρώω και πότε καθώς το δικό του πρόγραμμα έχει ένα μπούσουλα με συνταγές γκουρμέ από chili και βούτυρα αμυγδάλου .
    Αν σας είναι εύκολο θα ήθελα να με βοηθήσετε ( στο πρόγραμμα διατροφής , πότε να τρώω φαγητά με πρωτεΐνες , πότε υδατάνθρακες ) σε αυτό που πάω να κάνω , πρώτα για τον εαυτό μου γιατί βαρέθηκα να με βλέπω με αυτή τη τεράστια κοιλιά και δεύτερον να μπορώ να παίζω με τα παιδιά μου χωρίς να κουράζομαι στα πρώτα 10 λεπτά .
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .
    Last edited by jmav; 20-01-15 at 20:33.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα Γιάννη και καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Πήρες την καλύτερη απόφαση της ζωής σου, να ασχοληθείς με το σώμα σου και τη φυσική κατάσταση. Έτσι θα σε χαίρονται περισσότερο (και θα χαίρεσαι κι εσύ) τα παιδάκια σου.

    Δεν ξέρω τι πρόγραμμα είναι ακριβώς αυτό που κάνεις, αν είναι ασκήσεις μόνο με το βάρος του σώματος, κυκλικό κλπ, αλλά σίγουρα θα σε βοηθούσε να ενσωματώσεις και προπόνηση με βάρη (κυριως για τη χαλάρωση αλλα και για να ανεβασει το μεταβολισμο σου).

    Διατροφικά, αν θες γράψε μας αναλυτικά τι τρως, αν μετράς θερμίδες, αν ζυγίζεις τα γεύματά σου και θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε να το διαμορφώσεις ανάλογα τις αναγκες σου.

    Καλή διαμονή και εύχομαι καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    17-01-15
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση Kardoula
    Το πρόγραμμα που επέλεξα είναι το Focus T25 ( Δυστυχώς δεν μπορώ να postaro ακόμα link ' Μπορείς να το βρεις στο Youtube )
    Δεν μετράω τις θερμίδες μου , δεν ξέρω αν θα έπρεπε αλλά γενικά τρώω τα πάντα εκτός από καυτερά .Απλά θα ήθελα να ξέρω πριν την παραπάνω γυμναστική 15 λεπτά πριν τι θα ήταν καλό να φάω έτσι ώστε να μην δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα , και κατόπιν διάβασα ότι μετά την γυμναστική ο οργανισμός χρειάζεται πρωτεΐνη , αλλά πάλι δεν ξέρω τι είδους πρωτεΐνη και πόσο . όπως προανέφερα το ύψος μου είναι 1.81 και το βάρος μου 96 κιλά , το περισσότερο λίπος το έχω στην κοιλιά ( 112 εκατοστά )
    Σε ευχαριστώ και πάλι .

  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλώς όρισες και καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  5. #5
    New Member
    Join Date
    17-01-15
    Posts
    6

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Diver1564

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by jmav View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση Kardoula
    Το πρόγραμμα που επέλεξα είναι το Focus T25 ( Δυστυχώς δεν μπορώ να postaro ακόμα link ' Μπορείς να το βρεις στο Youtube )
    Δεν μετράω τις θερμίδες μου , δεν ξέρω αν θα έπρεπε αλλά γενικά τρώω τα πάντα εκτός από καυτερά .Απλά θα ήθελα να ξέρω πριν την παραπάνω γυμναστική 15 λεπτά πριν τι θα ήταν καλό να φάω έτσι ώστε να μην δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα , και κατόπιν διάβασα ότι μετά την γυμναστική ο οργανισμός χρειάζεται πρωτεΐνη , αλλά πάλι δεν ξέρω τι είδους πρωτεΐνη και πόσο . όπως προανέφερα το ύψος μου είναι 1.81 και το βάρος μου 96 κιλά , το περισσότερο λίπος το έχω στην κοιλιά ( 112 εκατοστά )
    Σε ευχαριστώ και πάλι .

    Μην εστιαζεις μονο στο πριν/μετα τη γυμναστική. Η διατροφη δεν ειναι μονο εκεινη την ωρα, αλλα το τι τρως στο συνολο της μερας. Οταν λες "τρωω τα παντα εκτος απο καφτερα" τι εννοεις; Γραψε μας αν θες αναλυτικα το πλανο μιας μερας της διατροφης σου. Αν δεν εχεις πλανο, αν δεν ξερεις ποσο πρεπει να τρως, τοτε ειναι σαν να βαδιζεις στα τυφλα. Κι οταν θα ερθει η στιγμη που θα κολλησεις (γιατι αναποφευκτα θα γινει και αυτο) δεν θα ξερεις τι αλλαγες να κανεις.
    Οσο πιο συγκεκριμενα ειναι αυτα που τρως, τοσο καλυτερα για το αποτελεσμα που θες.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    17-01-15
    Posts
    6

    Default

    Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

    Ένα πλάνο της διατροφής μου είναι
    Το πρωί ξεκινώ με καφέ
    Κατά τις 9 τρώω ένα σάντουιτς με Χαμ τυρί και βούτυρο
    Το μεσημεριανό μου είναι ένα από τα παρακάτω

    κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο σαλάτα και πολύ ψωμί .
    μακαρόνια με κιμά και μπόλικο τυρί με μαρουλοσαλάτα
    2 πιάτα φακές ή φασολάδα ή ρεβίθια με ψωμί και φέτα ( 2 φορές την εβδομάδα )
    Φασολάκια με κοτόπουλο και φέτα
    Παστίτσιο
    Γιουβαρλάκια
    Πατάτες με αυγά και πιπεριές ομελέτα στο τηγάνι
    Μοσχάρι κοκκινιστό με μακαρόνια
    Κοτόπουλο λεμονάτο με πατάτες τηγανιτές
    αγκινάρες με αρακά λεμονάτο
    ριζότο με μπριζόλες στο φούρνο
    γεμιστά με ντομάτες και πιπεριές
    κουνουπίδι ογκραντέν στο φούρνο





    Το απογευματινό θα είναι ή ένα ταστάκι ή καμιά μπανάνα ή κέικ σοκολατένιο
    Το βράδυ τρώω κατά τις 8 το βράδυ ένα από τα κάτωθι
    Πίτσα , χοτ ντογκ ή σαλάτα με κοτόπουλο και μακαρόνια κρύα με μαγιονέζα ή τοστ ή φρουτοσαλάτα ή ότι έχει περισσέψει από το μεσημέρι
    Το βράδυ αργά μερικές φορές την εβδομάδα θα πιώ ένα ουίσκι με ξηρούς καρπούς .
    Ευχαριστώ

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για να καταλαβω.. ολα αυτα τα τρως ΤΩΡΑ για να χασεις βαρος και να φτιαξεις τις διατροφικες σου συνηθειες; ή ειναι αυτα που ετρωγες πριν ξεκινησεις ;

  9. #9
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    μετεξεταστέος!!!! το link για τη διατροφή παρακαλώ !!!!! καλό διάβασμα.Καλή συνέχεια και καλή υπομονή.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    17-01-15
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Για να καταλαβω.. ολα αυτα τα τρως ΤΩΡΑ για να χασεις βαρος και να φτιαξεις τις διατροφικες σου συνηθειες; ή ειναι αυτα που ετρωγες πριν ξεκινησεις ;
    Όλα αυτά τα τρώω τώρα , σωστά , δεν έχω ξεκινήσει ακόμα , ένας από τους λόγους που ήρθα στην παρέα σας είναι για να με συμβουλέψουν άνθρωποι που γνωρίζουν το αντικείμενο και να μου δώσουν κουράγιο στην πιο σημαντική απόφαση που πήρα , Γνωρίζω ότι για άλλους μπορεί να φανεί κάπως ο τρόπος διατροφής μου διότι ξέρουν προγράμματα γυμναστικής και σωστή διατροφή αλλά εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά , Θέλω να κάνω μια αρχή , πίστευα να ήταν εχθές αυτή η αρχή αλλά δεν έγινε , πίστευα και για σήμερα αλλά πάλι δεν έγινε , ακόμα το ψάχνουμε , γιαυτό ρωτάω για να μάθω . Στο πρώτο ποστ λέω ότι θα ήθελα να με συμβουλέψετε βάση του προγράμματος που επέλεξα με μια διατροφή ώστε να το δω σαν οδηγό για μια νέα αρχή . Σας έγραψα τι τρώω και τι πρέπει να αλλάξω , δεν περιμένω να χάσω κιλά με αυτά που τρώω . Το θέμα είναι πως δεν ξέρω τι πρέπει να τρώω , πόσο και πότε κάνοντας και γυμναστική για να χάσω κιλά .
    Σας ευχαριστώ και πάλι όλους .

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Με μεγάλη μας χαρά να σε βοηθήσουμε! Γι αυτό εξάλου υπάρχει και το φόρουμ.
    Όμως Γιάννη, όσο και άσχετος να είναι κάποιος από διατροφή, μπορεί να καταλάβει ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι να καθαρίσει τη διατροφή του. Πιστευω πως συμφωνεις.Θεωρώ περιττό να σου πω πως δεν πρεπει να τρως χοτ ντγκ, πιτσες, παστιτσιο, τηγανιτές πατάτες κλπ.. Αυτό είμαι σίγουρη πως το ξερεις κι εσυ ο ίδιος.

    Το πρώτο βήμα ειναι να αφαιρεσεις ολη αυτη τη "σαβουρα" φαγητων που σε επιβαρυνει και σταδιακα να την αντικαταστησεις με καθαρές τροφές.
    Σου παραθετω δυο αρθρα για να παρεις μια πρωτη ιδεα. Αφιερωσε χρονο να περιηγηθεις στο φορουμ. Η γνωση ειναι δυναμη. Και να ξερεις πως σε λιγο καιρο θα μπορεις μονος σου να τρως σωστα κα να χασεις το περιττο λιπος!


    Βασικές Αρχές Διατροφής Body Building
    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    17-01-15
    Posts
    6

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον , έχω αρχίσει ήδη και μελετάω .
    Last edited by jmav; 21-01-15 at 21:17.

  13. #13
    New Member Iwan's Avatar
    Join Date
    25-08-11
    Location
    Athens
    Posts
    44

    Default

    Καλώς όρισες για προπόνηση θα μπορούσες να δεις και fasted training
    With Great Power Comes Great Responsibility!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γεια Σας! - Τα Φώτα Σας Για Στασιμότητα Βάρους
    By sweetcandy in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 32
    Last Post: 15-10-14, 12:48
  2. Ευχαριστώ
    By Steve_Iron in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 16-04-13, 11:04
  3. Καλώς Με Δεχτήκατε Και Εμένα
    By frankie in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 05-10-04, 22:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •