Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 35
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-10-14
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    29

    Default Πόσα Κιλά Πρέπει Να Είμαι Για Το Ύψος Μου;

    ύψος:1,92
    κιλά:83
    Επίσης προσπαθώ να πάρω και μερικά κιλά αλλά μου είναι δύσκολο.

  2. #2
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Ασαφής ερώτηση.Τα κιλά πάνε με το ιδανικό σώμα που έχει ο καθένας στο μυαλό του.
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control

  3. #3
    New Member
    Join Date
    21-10-14
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    29

    Default

    γενικά ένα κάλογυμνασμένο σώμα δηλαδή γραμμωμένο

  4. #4
    Pumping Iron ukbulldog3's Avatar
    Join Date
    24-05-11
    Posts
    401

    Default

    92-95 κατα τη γνωμη μου.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Θα σου ελεγα να βγαλεις τελειως αυτη τη στιγμη απο το μυαλο σου αυτη τη σχεση υψους-κιλων, διοτι τα αποτελεσματα και τα νουμερα μερικες φορες ειναι παραπλανητικα.Μονο με αυτα τα δυο στοιχεια που μας δινεις, δεν μπορουμε με σαφηνεια να σου δωσουμε κατευθυντηριες γραμμες για το τι σου χρειαζεται.Νομιζω οτι μερικες φωτογραφιες σου θα μας διευκολυναν.Πιστευω πως ειναι τουλαχιστον ανεθυνο το να σου πουμε ενα νουμερο.Ελπιζω να με καταλαβαινεις.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  6. #6
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Vanos View Post
    ύψος:1,92
    κιλά:83
    Επίσης προσπαθώ να πάρω και μερικά κιλά αλλά μου είναι δύσκολο.
    ειναι σχετικο αυτο αναλογα το σωμα και τις προδιαγραφες.
    σε γενικες γραμμες ενα σωμα γραμμωμενο με ολη τι σημασια της λεξεως ειναι πιο αδυνατο απο το υψος του.
    δηλ εσυ εισαι 1,92 στα 86- 87 kg για γραμμωση - και συν 5 με 8 kg απο το υψος παει στον ογκο.
    εσυ εφοσον εισαι δουλεμενος ειδη στα kg που εχεις επρεπε να εισαι γραμμωμνενος.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    21-10-14
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    29

    Default

    Γενικά εγώ ήμουν περίπου πριν 8 μήνες στα 120 περίπου κιλά αλλά σε 3-4 μήνες έχασα 30 κιλά και ήμουν λεπτός στα 80 κιλά και τώρα έχω πάρει μερικά κιλά 3 δηλαδή έφτασα στα 83 γιατί στην προηγούμενη διατροφή που έκανα έτρωγα μόνο μεσημεριανό και βραδινό αλλά την άλλαξα την διατροφή μου σε 5-6 γεύματα την ημέρα και έχω φτάσει στα 83 άλλα δεν μπορώ να πάρω εύκολα κιλά.Επίσης έχω 10% λίπος από λιπομέτρηση που έκανα στον διάτροφολόγο αλλά φαίνονται οι μυς που έφτιαξα αλλά με τους κοιλιακούς δεν μπορώ να φτιάξω.

  8. #8
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Άμα ο διατροφολόγος έχει ζυγαριά που κάνει λιπομέτρηση τότε δεν εμπιστεύομαι αυτό το 10% λίπος εκτός άμα είχε δερματοπτυχόμετρο.
    Για αρχή θα σου έλεγα,να έχεις σαν μακρινό στόχο τα ~95 κιλά και να δουλέψεις σταδιακά με ισοθερμιδική/υπερθερμιδική διατροφή.
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control

  9. #9
    New Member
    Join Date
    21-10-14
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    29

    Default

    Βασικά νομίζω πώς είχε αγωγιμόμετρο και έκανε την μέτρηση. Επίσης ακολουθώ μία διατροφή υπερθερμιδική περίπου στις 3000-3300 θερμίδες αλλά το θέμα μου είναι άμα θα πρέπει να κάνω κοιλιακούς έτσι ώστε να χτίσω μυς όπου να φαίνονται αλλά και να πάρω μερικά μυικά κιλά

  10. #10
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Απο προπονηση δεν κανεις κατι?
    Know your limits, never accept them.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    21-10-14
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    29

    Default

    δευτέρα:στήθος,δικέφαλα
    τρίτη:πλάτη,τρικέφαλα
    τετάρτη:πόδια,ώμους
    πέμπτη:στήθος,δικέφαλα
    παρασκευή:πλάτη,τρικέφαλα

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Οχι.Οχι.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  13. #13
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Δεν χρειαζεται να γυμναζεις 2 φορες την βδοαμαδα την ιδια μυικη ομαδα..1 ειναι υπεραρκετη !
    Mιας και εισαι αρχαριος διαβασε το παρακατω λινκ ειναι ενας οδηγος προπονησης http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067 θα σε βοηθησει αρκετα!
    Προφανως αν θες να χεις κοιλιακους θα πρεπει να τους γυμναζεις...αλλιως πως θα μεγαλωσουν!
    Know your limits, never accept them.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Vanos View Post
    δευτέρα:στήθος,δικέφαλα
    τρίτη:πλάτη,τρικέφαλα
    τετάρτη:πόδια,ώμους
    πέμπτη:στήθος,δικέφαλα
    παρασκευή:πλάτη,τρικέφαλα
    Ο Διαχωρισμός δεν είναι καλός.
    Έχεις τρικέφαλα μια μέρα μετά από στήθος και αντίστοιχα πλάτη μετά από 2-κεφάλα.
    Αυτές οι μυικές ομάδες συνεργάζονται και δεν έχει νόημα να μην δίνεις μία μέρα ξεκούρασης πριν τις ξαναδουλέψεις!

    Επίσης γιατί τελειώνεις τον κύκλο την 3η μέρα ( τετάρτη ) και αρχίζεις ξανά από Δευτέρα;
    Κάνεις λιγότερα σετ από το κλασσικό σπλιτ;
    Αν όχι, τότε αυτό δεν είναι καλό πάλι από θέμα ξεκούρασης.

    Τέλος, οι ώμοι είναι σημαντική μυική ομάδα όπως και τα πόδια! Οπότε μη τα βάζεις μαζί, καλύτερα τα πόδια γενικά να είναι χωριστά αφού αφιερώνεις μια μέρα στην προπόνηση τους.

    Η πρόταση μου είναι να παίξεις έτσι 4μερο σπλιτ:

    1. Στήθος-2Κέφαλα
    2. Πόδια
    3. Κενό
    4. Πλάτη
    5. Κενό
    6. Ώμοι-3κέφαλα
    7. Κενό

    Αν θες 5μερο μπορείς αυτό:

    1. Πόδια
    2. Στήθος
    3. Πλάτη
    4. Κενό
    5. Ώμοι
    6. Χέρια
    7. Κενό

    Δε ξέρω το χρόνο ενασχολήσης σου, οπότε κάνω μια γενική εκτίμηση.

    Π.Σ. Κοιλιακούς 3 φορές την εβδομάδα μαζί με ραχιαίους όποτε σε βολεύει. 4-6 σετ.
    Last edited by Κωστας21; 21-01-15 at 23:40.
    Victory loves preparation...

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Vanos, τωρα που θελεις να βαλεις μυικη μαζα, θα αποκτησεις 2 νεους φιλους.Το φαγητο και την ξεκουραση :) .Για μενα, 4 φορες την εβδομαδα προπονηση και 3 μερες ξεκουρασης, θα κανουν μια χαρα δουλεια!Δεν κανει παντα καλο το πολυ.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  16. #16
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Vanos, τωρα που θελεις να βαλεις μυικη μαζα, θα αποκτησεις 2 νεους φιλους.Το φαγητο και την ξεκουραση :) .Για μενα, 4 φορες την εβδομαδα προπονηση και 3 μερες ξεκουρασης, θα κανουν μια χαρα δουλεια!Δεν κανει παντα καλο το πολυ.
    +1000 Φαι ξεκουραση προπονηση!
    Know your limits, never accept them.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    21-10-14
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    29

    Default

    Με το που είχα πάει γυμναστήριο μου είχαν βγάλει ένα πλάνο προπόνησης αυτό όπου σας έδειξα μιας και δεν ήξερα πολλά από γυμναστική.

  18. #18
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Αχ αυτα τα γυμναστηρια....τα χω μαζεμενα σε κατι σχιτζιδες γυμναστες.
    Διαβασε το λινκ που σου εστειλα θα σου λυσει πολλες αποριες,ειναι ενας κατατοπιστικος οδηγος προπονησης αρχαριων!
    Know your limits, never accept them.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    21-10-14
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    29

    Default

    Ρε παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο για να φτιάξει το κάτω μέρος του στήθους τι πρέπει να κάνω;

  20. #20
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Vanos View Post
    Ρε παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο για να φτιάξει το κάτω μέρος του στήθους τι πρέπει να κάνω;
    Με τις πιέσεις στον ίσιο πάγκο με μπάρα ή αλτήρες θα βάλεις μάζα σε όλο το στήθος.
    Ειδικά στο κάτω στήθος βοηθάνε οι βυθίσεις στο δίζυγο με τον κορμό να γέρνει εμπρός και το κρος όβερ από ψηλά προς τα χαμηλά.
    Victory loves preparation...

  21. #21
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Με τις πιέσεις στον ίσιο πάγκο με μπάρα ή αλτήρες θα βάλεις μάζα σε όλο το στήθος.
    Ειδικά στο κάτω στήθος βοηθάνε οι βυθίσεις στο δίζυγο με τον κορμό να γέρνει εμπρός και το κρος όβερ από ψηλά προς τα χαμηλά.
    +1000
    Επισης αν εχεις κατακλινη παγκο με μπαρα και αλτηρες
    Know your limits, never accept them.

  22. #22
    New Member
    Join Date
    21-10-14
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    29

    Default

    Επίσης και κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι πως όταν γενικά ρώταγα αυτόν που έχει το γυμναστήριο άμα θα πρέπει να κάνω κοιλιακούς και μου είπε πως δεν έχει νόημα αλλά θέλω να αρχίσουν να φαίνονται να κάνω εγώ ή να μην κάνω

  23. #23
    Junior Bodybuilder dimitris1994's Avatar
    Join Date
    08-06-14
    Posts
    182

    Default

    οι κοιλιακοι γυμναζονται στις βασικες ασκησεις οπως σκουωτ ,παγκος και αρσεις θανατου...για να φανουν οι κοιλιακοι πρεπει να εχεις χαμηλο ποσοστο λιπος...αμα θελεις γυμναζε τους 2-3 φορες την βδομαδα ..

  24. #24
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Και τα χέρια δέχονται έμμεσα ερεθίσματα από τις προπονήσεις πλάτης-στήθους αλλά τα γυμνάζουμε ξεχωριστά.
    Για μένα πρέπει να γυμνάζουμε κοιλιακούς και ραχιαίους διότι αποτελούν σημαντικό κομμάτι για υγιή κορμό και ισορροπία στις πολυαθρικές.
    2-3 φορές καλά είναι όπως είπε ο φίλος.
    Victory loves preparation...

  25. #25
    New Member Euaggelos's Avatar
    Join Date
    30-01-15
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    34

    Default

    Εγώ φίλε Vano θα επιστρέψω στο αρχικό σου ερώτημα που έθεσε και δεν απαντήθηκε. ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑ ΓΙΑ ΥΤΟ ΥΨΟΣ ΜΟΥ
    Καταρχήν τη ηλικία έχεις παίζει σημαντικό ρόλο η ηλικία.
    Το σώμα μου ζητάει σοκολάτες, πατατάκια, γλυκά του κουταλιού και εγώ του τα δίνω εσύ?

  26. #26
    New Member
    Join Date
    21-10-14
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    29

    Default

    16 χρονών

  27. #27
    New Member Euaggelos's Avatar
    Join Date
    30-01-15
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    34

    Default

    Λιπών φίλε μου 16 χρονών και 1.92 μπορώ να πω good genetics HGH.Όσο για την ηλικία σου το ιδανικό βάρος είναι στα 79 κιλά σύμφωνα με το ύψος σου.Για μια καλή υγεία θα πρέπει στα 20 να είσαι στα 80 και στα 28 σου στα 85, στα λέω σύμφωνα με την Ιατρική για περαιτέρω πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο του ΔΡ.ΝΙΚΟΥ.ΖΑΚΟΠΟΥΛΟ .Ωστόσο δε λέω ότι δεν είσαι καλά στα κιλά σου απλά προσπάθησε να τα διατηρήσεις, να είναι ποιοτικά και καθαρά.Επίσης εκμεταλεύσου την υπερέκκριση που έχεις της HGH(Αυξητικής ορμόνης) στη διάπλασή σου.Μη βάζεις στο μυαλό σου ακόμα προβληματιζμούς 16 χρονών είσαι οι άνδρες αναπτύσσονται μέχρι τα 23. Φάε καλά, κοιμήσου καλά ,γυμνάσου σωστά, απέφυγε τις καταχρήσεις καλή ψυχολογία να έχεις, κοίτα τα μαθήματά σου και όλα θα έρθουν.
    Το σώμα μου ζητάει σοκολάτες, πατατάκια, γλυκά του κουταλιού και εγώ του τα δίνω εσύ?

  28. #28
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Euaggelos View Post
    Λιπών φίλε μου 16 χρονών και 1.92 μπορώ να πω good genetics HGH.Όσο για την ηλικία σου το ιδανικό βάρος είναι στα 79 κιλά σύμφωνα με το ύψος σου.Για μια καλή υγεία θα πρέπει στα 20 να είσαι στα 80 και στα 28 σου στα 85, στα λέω σύμφωνα με την Ιατρική για περαιτέρω πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο του ΔΡ.ΝΙΚΟΥ.ΖΑΚΟΠΟΥΛΟ .Ωστόσο δε λέω ότι δεν είσαι καλά στα κιλά σου απλά προσπάθησε να τα διατηρήσεις, να είναι ποιοτικά και καθαρά.Επίσης εκμεταλεύσου την υπερέκκριση που έχεις της HGH(Αυξητικής ορμόνης) στη διάπλασή σου.Μη βάζεις στο μυαλό σου ακόμα προβληματιζμούς 16 χρονών είσαι οι άνδρες αναπτύσσονται μέχρι τα 23. Φάε καλά, κοιμήσου καλά ,γυμνάσου σωστά, απέφυγε τις καταχρήσεις καλή ψυχολογία να έχεις, κοίτα τα μαθήματά σου και όλα θα έρθουν.
    Κατσε, απο ποια αποψη ειναι ιδανικα τα 79 κιλα για 1.92m ανθρωπο που θελει να εχει ενα ΚΑΛΟΓΥΜΝΑΣΜΕΝΟ σωμα;Για να μην τρελαινουμε το παιδι, θα συμφωνησω με τα μαυρα γραμματα του euaggelos.Ολα τα υπολοιπα ειναι σχετικα.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  29. #29
    New Member Euaggelos's Avatar
    Join Date
    30-01-15
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    34

    Default

    Είναι 16 χρονών και 1.92 σύμφωνα μέχρι τα 23 το σώμα καλό είναι να ακολουθεί αυτό που μπορεί να χτίσει στην ανάπτυξη σύμφωνα με την ιατρική για μια καλύτερή ορμονική αρμονία. Δηλαδή αν είναι τώρα 90 στα 50 πόσο θα είναι.
    Το σώμα μου ζητάει σοκολάτες, πατατάκια, γλυκά του κουταλιού και εγώ του τα δίνω εσύ?

  30. #30
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Euaggelos View Post
    Είναι 16 χρονών και 1.92 σύμφωνα μέχρι τα 23 το σώμα καλό είναι να ακολουθεί αυτό που μπορεί να χτίσει στην ανάπτυξη σύμφωνα με την ιατρική για μια καλύτερή ορμονική αρμονία. Δηλαδή αν είναι τώρα 90 στα 50 πόσο θα είναι.
    Γιατι; Το βαρος του ανθρωπου ειναι γραμμικη συναρτηση της ηλικιας; Απλη μεθοδο των τριων θα κανουμε; 90 στα 16, 281 στα 50; ΧΑΧΑΧΑΧΑ. Θελω να πω οτι οι ορμονες που εχει ηδη και τα γενετικα του τον εχουν κανει 1.92 παλικαρι.Δεν θα του βαλουμε εμεις ενα νουμερο γιατι ετσι "πρεπει".Πως πρεπει δηλαδη; Αμα το παιδι αυτη τη στιγμη βλεπει το σωμα του αδυνατο, σημαινει οτι πρεπει να το δυναμωσει.Αναμφιβολα θα βαλει κιλα.Αν βλεπει τον εαυτο του χοντρο(που δεν συμβαινει γιατι ειναι 9 κιλα κατω απο το υψος του), θα φαει λιγο λιγοτερο.Ειμαι 90 κιλα με 1.85 υψος.Αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι υγιης;
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Με λένε Γιώργο είμαι 15 χρονών 1.74 ύψος και 72 κιλά
    By Roudias in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 06-11-11, 01:16
  2. Ποσα κιλα πρεπει να περνει κανεις για ογκο?
    By left24 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 05-05-07, 02:54
  3. 175 cm 71kg,πόσα κιλά πρέπει να φτάσω για όγκο?
    By ricky_bobby in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-07, 06:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •