Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default Καλησπέρα - Χρειάζομαι Τη Βοήθεια Σας!

    Είμαι 56 χρόνων ύψος 1.68 και δυστυχώς τώρα 70 κιλά. Εχω ξεφύγει. Θέλω να είμαι 60 κιλά και επιθυμώ μια βοήθεια στη διατροφή μου και ένα πρόγραμμα γυμναστικής που θα με βοηθήσει να κάνω γράμμωση και να χάσω το λίπος. Μπορείτε να με βοηθήσετε;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες Χρύσα στο φόρουμ!

    Αν ξεκινήσεις να προσέχεις τη διατροφή σου και να γυμνάζεσαι, θα δεις σταθερά βελτίωση και μείωση λίπους.
    Πες μας λίγα λόγια για σένα. Πας γυμναστήριο; Πόσο καιρό; Τι τρως ακριβώς; Έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας που μπορεί να επηρρεάσει το βάρος;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ναί πηγαίνω γυμναστήριο χρόνια, αλλά κάποιες φορές διακόπτω και συνεχίζω. Τώρα έχω να πάω περίπου δύο μήνες διότι κάποια προβλήματα υγείας -γρίππη δηλαδή - και γιατί η ψυχολογία μου ήταν κάτω δεν πήγαινα. Ομως θα ξεκινήσω και πάλι. Σχετικά με την διατροφή μου δεν μπορώ να πω ότι τρώω άσχημα. Επειδή και ο γιός μου είναι αθλητής γυμνάζεται προσέχω και εγώ λίγο όμως αυτό που δεν έχω είναι το πρόγραμμα. Εχω κάνει άπειρες δίαιτες και μονίμως προσέχω. Τώρα μια διατροφική μέρα μου ξεκινάει: Το πρωί καφέ χωρίς ζάχαρη και μια μπανάνα ή γάλα με κουάκερ λίγο μέλι, κανέλα και σταφίδες. Το μεσημέρι θα φάω μια μερίδα φαγητό άλλωτε γουρουνιάζω άλλωτε τρώω σαλάτα με κοτόπουλο ή μπιφτέκι Το απόγευμα ένα φρούτο ή ένα γιαούρτι και το βράδυ αυτό ειναι το πρόβλημα άλλες φορές το ελέγχω άλλες όχι και γλυκό; Αχ αυτό το γλυκό. Πρόβλημα υγείας όχι δεν έχω. Παρακαλώ αυτό που ζητώ είναι ένα πρόγραμμα διατροφής σε συνδυασμό με ασκήσεις που πρέπει να κάνω στο γυμναστηριο μήπως και δω διαφορά γιατί έχω μπαταλέψει , ας μου επιτραπεί η έκφραση. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το πρώτο που χρειάζεσαι Χρύσα, πέρα της διατροφής ή προπόνησης, είναι να βγάλεις την έννοια 'δίαιτα' από το μυαλό σου και να βάλεις την έννοια 'κάνω διατροφή" κα σωστό προγραμματισμό.
    Είσαι 20 χρόνια (ακριβώς) μεγαλύτερή μου, έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στη ζωή από μένα και ξέρεις πως για να καταφέρουμε κάτι πρέπει να προσπαθήσουμε και να έχουμε συγκεκριμένο πλάνο και στόχο. Την ψυχολογία εμείς οι ίδιες την ανεβάζουμε εμείς την κατεβάζουμε. Γι αυτό όταν βαλεις συγκεκριμένο στοχο και ακολουθεις συγκεκριμενα πράγματα, θα νιώσεις καλύτερα. Τωρα ειναι σαν να πας στα τυφλά.

    Καλώς ή κακώς από μια ηλικία και μετά πρέπει να προσέχουμε κάποιες τροφές, κυρίως τα σάκχαρα (ναι ακόμα κι όταν είναι από τα φρούτα). Αρα αυτο σημαινει, περιορισμος σε 1 μερίδα τη μέρα. Μέλια, ψωμοειδή, γουρουνιάσματα, αυτά πρέπει να περιοριστούν μη σου πω να κοπουν. Πήγαινες χρόνια γυμναστήριο, αρχάρια δεν είσαι γι αυτό και θα είμαι αυστηρή (με την καλή έννοια) όπως θα ήμουν με τη μητέρα μου, τη θεία μου κλπ γιατι θα ήθελα να βοηθήσω ουσιαστικά.

    Ξεκίνα άμεσα γυμναστήριο κάνοντας αρχικά προπονήσεις full body. Μια ασκηση για καθε μυική ομάδα από 2 σετ των 12-15 επαναλήψεων και στο τέλος 30 λεπτά αερόβια (διαδρομο , ελλειπτικό, ποδήλατο, ότι σου αρέσει).

    Διατροφικά, 4-6 μικρογεύματα μέσα στη μέρα (3 βασικά γευματα και 2 εμβόλιμα σνακ) που θα βοηθήσουν να καταπολεμήσεις την επιθυμία για να φας κατι "σαβουροειδες". Γλυκο.. πετυχες στην περιπτωση, γιατι ειμαι κι εγω γλυκατζου.. Εχω φτιαξει βιντεακια με απλες κ ευκολες συνταγες με γιαουρτι και κακαο που θα σε σωσουν!

    Πριν ομως μπω λεπτομερως να σου προτεινω διατροφικο πλανο και προπονηση, πρεπει να το παρεις ζεστά, να βάλεις στόχο και με πείσμα να δουλέψεις ώστε όχι μόνο να χάσεις τα περιττά κιλά, αλλά να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου και κυρίως την υγεία σου (γιατι η γυμναστική και η σωστή διατροφή είναι κυρίως υγεία).

  5. #5
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση και νομίζω ότι θα τα καταφέρω με την βοηθειά σου φυσικά. Ας μου επιτραπεί ο ενικός. Συμφωνώ ότι στην ηλικία μου είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα και χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια λόγω του μεταβολισμού. Ξεκινάω δυναμικά γυμναστήριο και περιμένω ένα διατροφικό πρόγραμμα από σένα να το ακολουθήσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Χρυσα καλησπερα και απο μενα(ας μου επιτραπει ακι μενα ο ενικος).Αρχικα σε τιμα το γεγονος οτι σε ενδιαφερει να εχεις ενα δυνατο και υγιες σωμα.Να μη σε παιρνει απο κατω και σε απογοητευει το γεγονος οτι τα πραγματα οσο μεγαλωνουμε ειναι δυσκολοτερα.Εμεις πρεπει παντα να φροντιζουμε να δινουμε το 100% των δυνατοτητων μας.Αυτο ειναι που θα μας ανταμοιψει στο τελος, και στο πως φαινομαστε, αλλα και στο πως λειτουργει ο οργανισμος μας συνολικα!Γιαυτο λοιπον, μιας και δεν εισαι αρχαρια, ενα προγραμμα αναπροσαρμογης οπως σου ειπε και η Ειρηνη πιο πανω, θα σε βοηθησει να επανενταξεις το σωμα σου, να το "ξυπνησεις" και παλι, και θα σε κανει να παρεις και τα "πανω" σου και να συνεχισεις με ενθουσιασμο.Δωσε μεγαλη σημασια στη διατροφη σου,μην την παραμελεις, διοτι ειναι το Α και το Ω,τοσο στην αναδειξη της δουλειας που θα ακνεις στο γυμναστηριο, οσο και στην υγεια μας συνολικα!Ευχομαι καλη αρχη, και εδω θα ειμαστε να σε βοηθησουμε σε ο,τι χρειαστεις.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τι ώρες περίπου θα πηγαίνεις γυμναστήριο; Υπαρχουν τροφες που εχεις αλλεργια; Σου αρεσουν πολυ τα γλυκα ή εισαι του αλμυρου περισσοτερο;

  8. #8
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Στο γυμναστήριο πηγαίνω συνήθως μετά το μεσημέρι 4- 5 το απόγευμα για να συμμετέχω και στα ομαδικά προγράμματα που έχει. Η αλήθεια είναι ότι το βράδυ με πιάνει λύσσα για γλυκό. Ομως δεν είμαι και από τα άτομα που αν δεν φάω γλυκό μέσα στη μέρα θα πεθάνω. Συμβιβάζομαι και με μια κουταλιά μέλι. Θα κάνω πέτρα την καρδιά για όσο χρειαστεί και θα το παλαίψω να μην παρασυρθώ. Όχι δεν είμαι αλλεργική σε κάποιο τρόφιμο. Μου αρέσουν τα γιαούρτια οι σαλάτες το κουάκερ γάλα μόνο χωρίς λακτόζη, τα φρούτα δηλ. Μπανάνα μήλο αχλάδι. Τα λαχανικά, μπρόκολο, μαρούλι, κολοκύθια, κλπ. Τα κρεατικά όλα, Σολωμός, ο τόνος τα αυγά . Αυτά Ελπίζω να σε βοήθησα!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Χρύσα ενα ενδεικτικό πλάνο που μπορείς να πατήσεις είναι :

    Πρωινό
    4 κουταλιές της σούπας (ή 40γρ) κουάκερ
    1 ποτήρι γάλα χαμηλών λιπαρών χωρίς λακτόζη
    στεβια/κανελα
    1 ολόκληρο αβγό


    Σνακ
    μισό κεσεδάκι κότατζ dirollo 2.2%
    1 μήλο ή άλλο φρούτο


    Μεσημεριανό (περίπου 2 ωρες πριν την προπόνηση)
    100γρ κοτόπουλο ή 150γρ μπιφτέκι ή άπαχο μοσχάρι
    150γρ πατάτα ή 50γρ ρυζι (καστανο ή μπασματι, ζυγισμενο ωμο ή αλλιως περίπου 130-140γρ βρασμενο)
    σαλάτα με 1κγ ελαιόλαδο
    30γρ τυρί arla delite 5% (θα το βρεις στον Βασιλοπουλο στον παγκο με τα τυρια, αλλιως μπορεις να βαλεις τρικαλινο λάιτ)


    Γεύμα 4 (στην επόμενη ώρα από την ώρα που τελειώνεις προπόνηση)
    100γρ ψάρι (όποιο θες)
    100γρ πατάτα
    σαλάτα με 1κγ ελαιόλαδο (η σαλατα μπορει να ναι οτι θες, πχ και κολοκυθακι, μαρουλι κλπ)


    Γεύμα 5
    τοταλ 2%
    κακαο σκονη
    στεβια
    (το κανεις μους σοκολατα, εχω βιντεο αν δεις στην ενοτητα με τις συνταγες, αν δυσκολευεσε να το βρεις πες μου να στο δειξω)
    10 αμύγδαλα

    ή
    100γρ ψάρι ή ομελέτα με 4 ασπράδια κ 1 κρόκο
    σαλάτα με 1κγ ελαιόλαδο


    Μέσα στη βδομάδα μπορείς εναλλακτικά ενα γευμα σου να ειναι όσπρια με 1 λεπτή φέτα ψωμί ή μια μερίδα λαδερά.

    πως σου φαίνεται; Εφικτό;
    Last edited by Kardoula; 25-01-15 at 17:39.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Σε ευχαριστώ για το πρόγραμμα διατροφής. Μου είναι εφικτό άλλωστε αυτά περίπου τρώει και ο γιός μου και τα ξέρω πια γιατί όπως καταλαβαίνεις εγώ τα φτιάχνω. Οπότε τώρα θα τρώμε και οι δύο τα ίδια. Φυσικά οι ποσότητες που τρώει ο γιός μου σαφώς ειναι μεγαλύτερες. Όμως χαίρομαι που θα έχω ένα πλάνο και θα το τηρήσω. Αυτό το πρόγραμμα θα το κρατήσω συνέχεια; Ή θα το αλλάξω μετά από μια εβδομάδα; Επίσης γιατί πρέπει πρώτα να κάνω τα μηχανήματα και στο τέλος διάδρομο που μου αρέσει; Υπάρχει λόγος; Εγώ πρώτα ξεκινάω με διάδρομο περίπου 40 λεπτά και μετά κάνω όλα τα άλλα. Πρέπει ή όχι; Από αύριο λοιπόν ξεκινάω αυτή τη διατροφή. Πολλά, πολλά ευχαριστώ και μην με εγκαταλείψεις!!!! Η βοήθειά σου βάλσαμο, ενθαρρυντική και δεσμευτική για μένα.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Χρύσα (ο ενικός είναι οχι λογω ελλειψης σεβασμου, αλλά γιατί αισθάνομαι πως μιλάω σε μια νέα γυναίκα - απλώς ως διευκρινηση αυτό), να ξέρεις πως εδώ θα σε στηρίξουμε, όχι μονο εγώ, αλλά και όλα τα μέλη. Αν μπορώ να προσφέρω βοήθεια και να συντελέσω στο να πετύχεις το στόχο που έχεις, για μένα θα ναι μεγάλη χαρά και ικανοποίηση.


    Μια διευκρινηση πανω στο πλανο - Στο γευμα νο4 μπορεις να εχεις αντι για ψαρι και κοτόπουλο αν θες.
    Αυριο πρωι (αν δεις το ποστ μου εγκαιρα) ζυγισου και θα το κανεις καθε Δευτερα. Αλλιως κάθε Τρίτη ή μια φορα τη βδομαδα (αρκει να εχει αποσταση 7 μερες απο την τελευταια ζυγιση).
    Ακολουθησε αυτο το πλανο 2 εβδομάδες να δουμε πως θα κυλησει. Με ενδιαφερει κυριως να σταματησουν τα "γουρουνιασματα". Αυτο και μονο, θα σε κανει να χασεις λιπος. Βεβαια, να χουμε λογικες προσδοκιες, καθως το βαρος θα μειωνεται ισως με πιο αργους ρυθμους, λογω ηλικιας. Εμεις ομως συνεχιζουμε ακαθεκτες οκ?

    Πρωτα θα κανεις την προπονηση σου με βαρη και μετα θα ακολουθει η αεροβια. Ο λογος - δινουμε προτεραιοτητα σε αυτο που θελουμε να εχουμε μεγαλυτερη ενεργεια. Εσυ επιβαλλεται να στοχευεις στο να τονωσεις τη μυικοτητα σου, αυτο θα σε βοηθαει να καις περισσοτερες θερμιδες, να ανεβασεις το μεταβολισμο (συν οτι θα βοηθησει να εχεις γερα οστα κ αρθρωσεις κλπ).
    Στον διαδρομο κανε γρηγορο περπατημα, ανεβαζε και κλιση για να δυσκολευει. Και μην κρατιεσαι απο τις λαβες, ωστε να καις ακομα περισσοτερες θερμιδες.

    Καλή αρχή στο νεο σου ξεκινημα!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by XrisaT View Post
    Σε ευχαριστώ για το πρόγραμμα διατροφής. Μου είναι εφικτό άλλωστε αυτά περίπου τρώει και ο γιός μου και τα ξέρω πια γιατί όπως καταλαβαίνεις εγώ τα φτιάχνω. Οπότε τώρα θα τρώμε και οι δύο τα ίδια. Φυσικά οι ποσότητες που τρώει ο γιός μου σαφώς ειναι μεγαλύτερες. Όμως χαίρομαι που θα έχω ένα πλάνο και θα το τηρήσω. Αυτό το πρόγραμμα θα το κρατήσω συνέχεια; Ή θα το αλλάξω μετά από μια εβδομάδα; Επίσης γιατί πρέπει πρώτα να κάνω τα μηχανήματα και στο τέλος διάδρομο που μου αρέσει; Υπάρχει λόγος; Εγώ πρώτα ξεκινάω με διάδρομο περίπου 40 λεπτά και μετά κάνω όλα τα άλλα. Πρέπει ή όχι; Από αύριο λοιπόν ξεκινάω αυτή τη διατροφή. Πολλά, πολλά ευχαριστώ και μην με εγκαταλείψεις!!!! Η βοήθειά σου βάλσαμο, ενθαρρυντική και δεσμευτική για μένα.
    Eλα ελα, βλεπω τι γραφεις Μανα
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  13. #13
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Καρδούλα μου το πήρα το μήνυμά σου εγκαίρως, Δευτέρα πρωί: Ζυγίστηκα 70 κιλά! Ξεκινάω και θα τα λέμε. Ευχαριστώ!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Ειρήνη καλησπέρα. Οφείλω να σε ενημερώσω για την πορεία της διατροφής μου. Χθες ζυγίστηκα από 70 κιλά έχω χάσει 400 γραμμάρια. Χα, χα. Ομως αισθάνομαι πιο ανάλαφρη. Τα υγρά τι να πω. Τη διατροφή την ακολουθώ κατά γράμμα. Μπορώ να πω ότι δεν πεινάω καθόλου. Μήπως είναι πολλά; Μήπως να αφαιρέσω το αυγό και το κότατζ ή το φρούτο; Το βράδυ μόνο μετά τη μους γιαούρτι, κακάο, αμύγδαλα, με πιάνει μια πείνα αλλά την καταπολεμώ- προσπαθώ δηλαδή -Μπορώ εκεί να προσθέσω κάτι; Τις άλλες ώρες δεν έχω κανένα πρόβλημα. Επίσης γυμναστήριο πηγαίνω 3 φορές την εβδομάδα. Είναι αρκετό ή όχι; Αυτή είναι η πορεία της διατροφής μου. Φυσικά και θα συνεχίσω. Περιμένω οδηγίες σου. Φιλιά!!!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Χρύσα!
    400γρ είναι μια χαρά, είπαμε δεν βιαζόμαστε. Μην στηρίζεσαι μόνο στη ζυγαριά αλλά και στο πως αισθάνεσαι και φαίνεσαι στον καθρέφτη.
    Συνέχισε ακριβώς το πλάνο μέχρι την επόμενη ζύγιση η οποια θα είναι 10 μέρες μετά την τελευταία. Αν μπορείς 4 φορές να κάνεις προπόνηση με βάρη, είναι ιδανικό.
    Δεν πειράζει που πεινάς το βράδυ, με λίγη πείνα κανείς δεν πέθανε Η διατροφή σου είναι πλήρης. Φυσικά και θα αισθανθείς πείνα, από τη στιγμή που αναγκάζεις το σώμα να στραφεί στο λίπος για να συμπληρώσει τα θερμιδικά του κενά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σε ακραία επίπεδα.

    Άρα, συνεχίζεις και τα ξαναλέμε στην επόμενη ζύγιση. Μη ξεχνάς, να βγάζεις φωτό ωστε να βλέπεις τη διαφορά καθ όλη τη διαρκεια της πορείας σου!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Ειρήνη ευχαριστώ για την απάντηση. Ναί έχεις δίκαιο. Κανένας δεν έχει πεθάνει από λίγη πείνα. Εντάξει λοιπόν συνεχίζω. Η αλήθεια είναι ότι στον καιθρέφτη μου δεν μου αρέσω. Οπότε συνεχίσω όσπου να με συμπαθήσει και αυτός και εγώ αυτόν. Όσον αφορά φωτό είναι πολύ νωρίς ακόμη έεεεεεεεεεχουμε καιρό. Λιπάκια, Ειρήνη μου λιπάκια! Φιλιά πολλά ευχαριστώ και τα ξαναλέμε.

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θα φυγουν τα λιπακια Χρυσα μου. Ήδη εχεις κάνει μια σωστή και καλή αρχή. Αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι ε; Γι αυτό υπομονή και μη βιάζεσαι, ήδη έχεις κάνει πρόοδο!
    Τις φωτο, σου ειπα να τις βγαζεις για να βλεπεις οσο προχωρας την προοδο σου. Εσυ μπορει να μη βλέπεις τις αλλαγες, αλλα κρατωντας αρχειο φωτογραφιων ανα 15 μερες θα το διακρινεις πιο εντονα!

    Με τις αεροβιες εισαι συνεπης; Σε τι ταχυτητα κανεις διαδρομο και σε τι κλιση; Μην μενεις μονο εκει, κανε και ελλειπτικο, δοκιμασε 20 λεπτα κανονικο πεταλι και 20 αναποδο

  18. #18
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Ειρήνη μου να έχεις μια καλή μέρα! Λοιπόν διάδρομο κάνω. Ξεκινάω σιγά σιγά και καταλήγω στο 7 με άνηφόρα 2-3. Κάνω περίπου 30- 40 λεπτά. Ελλειπτικό δεν έχω ξεκινήσει ακόμη θέλω να δυναμώσουν λιγο τα γόνατά μου γιατί πονάνε λιγο. Το καταλαβαίνω στο μηχάνημα. Θα κάνω προς το παρόν μια φορά διάδρομο μια ποδήλατο και ίσως την άλλη εβδομάδα να ξεκινήσω και ελλειπτικό. Εναλλάξ. Συμφωνείς; Όσον αφορά τις φωτό οκ. θα κρατήσω αρχείο. Καλημεροφιλιά!!!!!!

  19. #19
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Υ.Γ. Βλέπω αυτή την φωτογραφία σου και με πιάνει..............άσε καλύτερα κορίτσι μου απλά είσαι ΘΕΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το μονο που πρέπει να σε πιάνει Χρύσα είναι πεισμα για να συνεχίσεις αυτό που κάνεις.
    Αυτό που βλέπεις στη φωτό είναι αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς, πείνας, ιδρώτα. Δεν έγινε απο τη μια μέρα στην άλλη.
    Γι αυτό επιμονή και υπομονή!!


    Quote Originally Posted by XrisaT View Post
    Ειρήνη μου να έχεις μια καλή μέρα! Λοιπόν διάδρομο κάνω. Ξεκινάω σιγά σιγά και καταλήγω στο 7 με άνηφόρα 2-3. Κάνω περίπου 30- 40 λεπτά. Ελλειπτικό δεν έχω ξεκινήσει ακόμη θέλω να δυναμώσουν λιγο τα γόνατά μου γιατί πονάνε λιγο. Το καταλαβαίνω στο μηχάνημα. Θα κάνω προς το παρόν μια φορά διάδρομο μια ποδήλατο και ίσως την άλλη εβδομάδα να ξεκινήσω και ελλειπτικό. Εναλλάξ. Συμφωνείς; Όσον αφορά τις φωτό οκ. θα κρατήσω αρχείο. Καλημεροφιλιά!!!!!!
    Αν νιωθεις ενοχληση στα γονατα τοτε κανε οτιδηποτε δεν σε πονάει. Κανε εναλλαξ διαδρομο ποδηλατο. Απλως στο ποδηλατο ανεβαζε δυσκολια γιατι θελει μεγαλυτερη προσπαθεια να ανεβασεις παλμους (αν και ειμαι λιγο επιφυλακτικη με το ποδηλατο, ισως νιωσεις ενοχληση, αλλα δοκιμασε πρωτα να δουμε).
    Καταλαβαίνω τη λαχτάρα σου να χάσεις τα κιλά και θα τα χάσεις.Αλλά θα το κάνεις σωστά και σταθερά! Ολα θα πανε καλα!
    Last edited by Kardoula; 04-02-15 at 18:48.

  21. #21
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Ειρήνη Καλή σου μέρα. Εχουμε καιρό να τα πούμε. Είχαμε κάτι προβλήματα με τη γιαγιά μας και λόγω πένθους άλλαξαν λίγο τα πράγματα. Παρόλο που τη χάλασα λίγο τις μέρες αυτές λόγω κόσμου στο σπίτι. Κονιακάκια κλπ., ωστόσο έχω χάσει ενάμισυ κιλό τώρα είμαι εξήντα οκτώ κιλά και 800 γραμμάρια. γυμναστήριο οκ. Αργά βέβαια αλλά.... Υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλάξω ή συνεχίζω έτσι; Να έχεις μια καλή και δημιουργική ημέρα. Φιλιά

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by XrisaT View Post
    Ειρήνη Καλή σου μέρα. Εχουμε καιρό να τα πούμε. Είχαμε κάτι προβλήματα με τη γιαγιά μας και λόγω πένθους άλλαξαν λίγο τα πράγματα. Παρόλο που τη χάλασα λίγο τις μέρες αυτές λόγω κόσμου στο σπίτι. Κονιακάκια κλπ., ωστόσο έχω χάσει ενάμισυ κιλό τώρα είμαι εξήντα οκτώ κιλά και 800 γραμμάρια. γυμναστήριο οκ. Αργά βέβαια αλλά.... Υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλάξω ή συνεχίζω έτσι; Να έχεις μια καλή και δημιουργική ημέρα. Φιλιά
    Καλώς τη Χρύσα! Συλλυπητήρια για τη γιαγια..

    Μπραβο σου για το βαρος που εχασες!! Αργα και σταθερα, αυτο ειναι το καλυτερο. Και χωρις να πεινας ε;;

    Θα κανουμε καποιες αλλαγες στο πλανο, περισσοτερο για να εχεις ποικιλια. Αεροβιες ποσες φορες την εβδομαδα κανεις και απο ποση ωρα; Το γονατο σε ενοχλει;


    Το νεο σου πλανο ειναι :

    Πρωινό
    4 κουταλιές της σούπας (ή 40γρ) κουάκερ
    3 ασπραδια
    10 σταφιδες
    (μπορεις να το κανεις πιτακι βρωμης στο αντικολητικο και να βαλεις στο μειγμα γλυκαντικο ή στεβια).


    Σνακ

    1 ολοκληρο αβγό
    3 μετριες ρυζογκοφρετες


    Μεσημεριανό (περίπου 2 ωρες πριν την προπόνηση)
    100γρ κοτόπουλο ή 150γρ μπιφτέκι ή άπαχο μοσχάρι
    150γρ πατάτα
    σαλάτα με 1κγ λάδι
    30γρ τυρί τρικαλινό λάιτ
    ή
    μια μερίδα εστιατορίου όσπρια της επιλογής σου
    30γρ τυρί φέτα


    Γεύμα 4 (στην επόμενη ώρα από την ώρα που τελειώνεις προπόνηση)
    100γρ κοτοπουλο
    50γρ ζυγισμενο ωμο μπασματι ρυζι



    Γεύμα 5
    τοταλ 2%
    κακαο σκονη
    στεβια


    ή
    120γρ ψάρι (σολωμό ή άλλο)
    σαλάτα με 1κγ ελαιόλαδο

  23. #23
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Ειρήνη μου σε ευχαριστώ για τα συλληπητήρια. Αερόβιες κάνω κάθε φορά που πηγαίνω στο γυμναστήριο δηλαδή 4 φορές την εβδομάδα κάνω εναλλάξ ελλιπτικό 20 - 30 λεπτά και διάδρομο 30-40 λεπτά. Με τα γόνατα οκ. Να σε ρωτήσω: Μπορώ αν θέλω να πηγαίνω κάθε μέρα; ή όχι. Ο γιός μου λέει μια ναι μια όχι. Εσύ τι λές. Αυτός γυμνάζεται πολύ δυνατά με πολλά βάρη και το βρίσκω λογικό να ξεκουράζεται. Εγώ δεν σηκώνω τόσα βάρη. Νομίζω δεν είναι το ίδιο. Θα αλλάξω τη διατροφή και σε ευχαριστώ πολύ γι αυτό που κάνεις το εκτιμώ αφάνταστα. Καλή σου νύχτα και σε ευχαριστώ και πάλι.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Koίταξε Χρυσα μου,
    όλα εξαρτώνται από τις ιδιαιτερότητες του κάθε αθλουμένου. Όπως πολύ σωστά είπες, ο Παναγιώτης ειναι νέο παιδί, έχει έντονη δραστηριότητα.
    Εσύ εισαι μεγαλυτερης ηλικίας, εχεις αλλες ιδιαιτεροτητες και αλλες προτεραιότητες.
    Γι αυτο ακριβως σε ρωτησα ποσες φορες κανεις αεροβια. Προτιμω να καιει το σωμα σου θερμιδες παρα να σε βαζω να τρως σαν πουλακι.
    Κι επειδη δεν κανεις εντονα βαρη (εννοειται πως κανεις προπονηση με βαρη, απλως οχι στο επιπεδο του γιου σου) μπορεις να κανεις αεροβια 5-6 φορες την εβδομαδα.
    Βαζε ποικιλια ομως για να μη βαριεσαι. Χωρισε το μισο χρονο να κανεις ενα οργανο και το αλλο μισο κατι αλλο. Ή τη μια φορα διαδρομο, την αλλη ελλειπτικο.
    Ή ακομα και στο ελλειπτικο, δοκιμασε να κανεις λιγο και αναποδο πεταλι (εχει μεγαλυτερη δυσκολια).

    Μην αμελεις ομως και τα βαρη , οκ?

    Ολα παιζουν το ρολο τους. Τα βαρη θα σε βοηθησουν να κρατησεις τον μυικο ιστο, να εχεις γερα οστά . Ειναι το καλυτερο λιφτινγκ για μας τις γυναικες.

    Να σαι καλα! Καλο βραδυ!

  25. #25
    New Member
    Join Date
    22-01-15
    Posts
    13

    Default

    Ειρηνάκι καλή σου μέρα! Φυσικά και δεν αμελώ τις ασκήσεις με βάρη. Είμαι μεγάλη γυναίκα δεν μπορώ να σηκώνω τα τούβλα του Παναγιώτη ΧαΧα. Κάνω εναλλάξ την αερόβια μια διάδρομο μια ελλιπτικό. Δοκιμάζω και το ανάποδο αλλά είναι λίγο επίπονο το παλεύω όμως. Αλλη μια ερώτηση όταν μπορέσεις: Αν πηγαίνω γυρω στις 1 - 1.30 το μεσημέρι γιατί δεν θέλω κόσμο μπορώ να πάω μετά το σνάκ και γυρίζοντας να φάω το μεσημεριανό; Όποτε μπορέσεις μου απαντάς και σε αυτό. Να έχεις μια πολύ καλή ημέρα. Φιλιά!

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπερα Χρύσα μου γλυκιά!
    Μεγάλη γυναικα;; Α πα πα.. οχι!! Μεγάλο κορίτσι, ναι Εμεις οι γυναικες δεν γερνάμε, ωριμάζουμε, χαχα.

    Όταν θα πηγαίνεις πρωί γυμναστήριο, αντί για το σνακ που σου γράφω, θα τρως 1 ξυνόμηλο και 1 κεσεδακι (200γρ ) τοτάλ 2% οκ? Θα σου δωσει περισσότερη ενέργεια. Τα υπόλοιπα ως έχουν.

    Καλό τριήμερο!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα - Χρειάζομαι Βοήθεια!
    By nick ts in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 20-06-14, 08:44
  2. Καλησπερα - χρειαζομαι συμβουλες
    By kilingspree. in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 19-03-14, 09:32
  3. Replies: 6
    Last Post: 18-06-12, 07:09
  4. Καλησπέρα ! Χρειάζομαι τη βοήθειά σας
    By kodeo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-11, 17:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •