Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-01-15
    Posts
    1

    Question Να παρω πρωτεινη η οχι?

    Καλησπερα,θελω την αποψη σας σχετικα με τα συμπληρωματα πρωτεινης.
    Ειμαι 19 και ασχολουμε αρκετα με την γυμναστικη-αθλητισμο,ξεκινησα 18 ετων γυμναστηριο για 12 μηνες αλλα το σταματησα λογο οικονομικων.Μετα απο λιγο καιρο αποφασισα να ξεκινησω γυμναστικη στο σπιτι μου αποκλειστικα με το βαρος του σωματος μου(calisthenics),κανοντας total body ασκησεις.Ωστοσο ειμαι φοιτητης και παιζω Basket,δεν εχω αρκετα αλευθερο χρονο με αποτελεσμα να μην τρωω σωστα μερικες φορες(υπαρχου περιπτωσεις που τη βγαζω με ενα τοστακι την ημερα).Συγκεκριμενα αυτεσ οι μερες ειναι 2-3 τη βδομαδα.Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην συμπληρωνω την απαραιτητη ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζομαι σε καθημερινη βαση.Ομως τισ αλλες μερες ειμαι comple, καλυπτω την αναγκαια ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζομαι ,τρωω κανονικα και γενικοτερα προσεχω τη διατροφη μου.Συνοψιζοντας με τα παραπανω θελω να θεσω το ερωτημα αν ειναι καλη ιδεεα να παρω μια καθαρη πρωτεινη ορου γαλακτος για να καλυψω τη ποσοτητα πρωτεινης που δεν περνω εκεινες τισ μερες.Επισης εχω ακουσει οτι η προσληψη τετοιον ουσιων (συμπληρωματα πρωτεινης) προκαλουν προβληματα στα νεφρα.Ισχυει κατι τετοιο?

    Γενικα χαρακτηριστικα για εμενα
    Θελω να κανω γραμμωση
    Αθλουμε απο τα 13 σε ομαδα basket
    Εκανα gym 1 χρονο
    Ειμαι 1.83 και 71 Kg
    Αθλουμαι 3-4 φορες την βδομαδα

    Τα χαρακτηριστικα αυτα τα εγραψα για καθε ενδεχομαι που ισος χρειαστει για το ερωτημα μου...
    Last edited by stelios1313; 25-01-15 at 04:29.

  2. #2
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    Αρχικκα η πρωτεινη δεν κανει τιποτα εκτος να μου παιρνεις 20 scoop την ημερα η τρως 1κιλο κοτοπουλο . Οποτε παρε αφοβα απλα θα σου προτεινα να φτιαξεις ενα καλο διαιτολογιο . Οσο αναφορα την γραμμωση . Ποια γραμμωση 71 κιλα ανθρωπος?? Βαλε καμια φωτο σου γιαιτι κατι μου λεει οτι δεν εχεις μυικο υποβαθρο για γραμμωση


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι Πρωτείνη Να Πάρω;
    By mitsosbraxami in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 17-12-12, 18:48
  2. Να παρω πρωτεινη ή κρεατινη ?
    By KonstantinosV in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 06-12-12, 01:32
  3. Να πάρω πρωτείνη?
    By thorkor28 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 29-03-12, 15:14
  4. Ποιά Πρωτεϊνη Να Πάρω;
    By stathis23 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 20-07-11, 16:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •