Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    28-09-10
    Location
    Alex/polis
    Posts
    17

    Default 5x5 Πρόγραμμα Για Δύναμη

    Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να αρχίσω πρόγραμμα 5Χ5 και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς όσον αφορά το φορτίο που βάζεις στο κάθε σετ, δηλαδή είναι στατικό (στο 80% της 1 ΜΕ) και μένει ίδιο και στα 5 σετ αυξάνοντάς το κάθε βδομάδα κατά 2,5-5 κιλά ή είναι τύπου πυραμίδα αυξάνοντας σταδιακά τα κιλά σε κάθε σετ παραμένοντας στις 5 επαναλήψεις έτσι ώστε να μην φτάσεις σε κόπωση στα πρώτα σετ και να κορυφώσεις στα τελευταία? Έχω διαβάσει και τις 2 εκδοχές, ξέρει κανείς ποια απ τις 2 ισχύει?

  2. #2

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Straight sets είναι φίλε. Ανεβάζεις κάθε προπόνηση 2,5 κιλά και μένεις με αυτά και στα 5 σετ.

  3. #3
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    ακριβως οπως τα ειπε ο bosei αλλιως χανεται το νοημα του 5χ5...

  4. #4
    New Member
    Join Date
    28-09-10
    Location
    Alex/polis
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.Το χει δοκιμάσει κανένας σας παιδιά,ανεβάζει δύναμη ή είναι προτιμότερη μια πυραμίδα?

  5. #5
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    θα σου πω για μενα στον παγκο μου:
    με πυραμιδες και σπλιτ (μια φορα τη βδομαδα δλδ) : 5@80 -------> 5@ 90 σε πεντε μηνες
    με 5χ5, 3χ5, 1χ5 κτλ ( 2-3 φορες τη βδομαδα): 5@95 ---------> 5@115 σε τεσσερις μηνες

    πολυ περισσοτερα κερδη σε δυναμη ετσι δεν ειναι να πεις 20 kg μεταβολη απο noob gains δλδ να πεις να πηγαινα απο 60 στα 80, πηγα απο τα 95 στα 115 και μαλιστα διατηρωντας τουλαχιστον το bw μου, για μενα ειδικα αν στοχευεις δυναμη αξιζει.....

  6. #6
    New Member
    Join Date
    28-09-10
    Location
    Alex/polis
    Posts
    17

    Default

    Ναι, γι αυτό ακριβώς το θέλω.Δεν με ενδιαφέρει τόσο η μάζα π θα μ δώσει το πρόγραμμα αλλά η δύναμη.Ευχαριστώ.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    28-09-10
    Location
    Alex/polis
    Posts
    17

    Default

    Το σπλιτ πως το πήγαινες, full body, upper/lower, push/pull?

  8. #8
    Senior Bodybuilder lakers4life24's Avatar
    Join Date
    08-05-12
    Posts
    3,557

    Default

    τωρα τρεχω texas method (googlare το), εν ολιγης παιζω

    Day 1 1x5 (max κιλα)
    Day 2 bodybuilding
    Day3 rest
    Day4 3x5 τα κιλα της (1)
    Day5 rest
    Day6 3x5 (80-90% των κιλων της 1) ligthday
    Day 7 rest

    οτι εγραψα αφορα σκουωτ και παγκο, αλλα εχει κι αλλες ασκησεις για bodybuilding δεν αφηνει καμια ομαδα εξω και ειναι και πολυ ευελικτο, μπορεις να το προσαρμοσεις οπως θες, το επομενο που θα τρεξω μολις κολλησω θα ναι το smolov jr, αν και δε με βλεπω να κολλαω συντομα γιατι ειμαι αρχαριος ακομα κι εχει πολλα να μου δωσει το συγκεκριμενο.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    28-09-10
    Location
    Alex/polis
    Posts
    17

    Default

    Θα τα κοιτάξω και τα 2, ευχαριστώ.

  10. #10

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by makis1988 View Post
    Ναι, γι αυτό ακριβώς το θέλω.Δεν με ενδιαφέρει τόσο η μάζα π θα μ δώσει το πρόγραμμα αλλά η δύναμη.Ευχαριστώ.
    Καλημέρα Μακη, συμφωνώ εννοείται απολύτως με τους φιλτάτους και απλώς να σου τονίσω, καθοτι και εγώ στην φουλ σέχτα, πως το 5 Χ 5 είναι εξαιρετικό και για υπερτροφία.

    Γενικά πρέπει να σε ενδιαφέρει και η μάζα, όχι για λόγους εμφανίσεως αλλά δυνάμεως, μαζί πάνε. Εσύ που θες πρωτίστως δυναμη θα δώσεις εμφαση εννοείται στην δυναμη αλλά μην παραμελείς και την άλλη πλευρά του νομισματος.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Πως παει το 5x5? Απο αυριο (ελεω αλλαγης γυμναστηριου) ξεκιναω κι εγω 5x5. Οπως λεει ο bosei, straight sets, +2,5kg/προπονηση (εκτος αν γινει deload) για κανα 4ηνο.

    Γιατι δεν πας 3 προπονησεις/βδομαδα με 1 μερα κενο, max kg παντα;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Πως παει το 5x5? Απο αυριο (ελεω αλλαγης γυμναστηριου) ξεκιναω κι εγω 5x5. Οπως λεει ο bosei, straight sets, +2,5kg/προπονηση (εκτος αν γινει deload) για κανα 4ηνο.

    Γιατι δεν πας 3 προπονησεις/βδομαδα με 1 μερα κενο, max kg παντα;
    Aν και εχω πολυ λιγοτερη εμπειρια απο τους προλαλησαντες, πιστευω πως αποφευγουμε τετοια προγραμματα και απο αποψη αναρρωσης, και απο αποψη αποτροπης τραυματισμου.Οπως εχει το ρολο του το max, αλλο τοσο εχει και το deload.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  13. #13
    New Member
    Join Date
    28-09-10
    Location
    Alex/polis
    Posts
    17

    Default

    Καλησπερα παιδια, πιστευω το texas method που μου πρότεινε ο lakers4life24 πληρεί τις προδιαγραφες για να μην υπερπροπονηθεις και να μην καταρρεύσει το ΚΝΣ. Απ'ότι είδα εχει περιοδικότητα στην ενταση των προπονήσεων μια μερα high volume, μια ενεργητικη ξεκουραση και μια high intensity.

  14. #14

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Quote Originally Posted by makis1988 View Post
    Καλησπερα παιδια, πιστευω το texas method που μου πρότεινε ο lakers4life24 πληρεί τις προδιαγραφες για να μην υπερπροπονηθεις και να μην καταρρεύσει το ΚΝΣ. Απ'ότι είδα εχει περιοδικότητα στην ενταση των προπονήσεων μια μερα high volume, μια ενεργητικη ξεκουραση και μια high intensity.
    Μιά χαρά είναι το texas method ανάλογα το επίπεδο που είσαι όμως. Αν είσαι αρχάριος τότε δεν είναι η καλύτερη λύση για τώρα το TM. Καλύτερα 5x5 μιάς και λόγω επιπέδου μπορείς να εκμεταλευτείς την γρηγορότερη πρόοδο που γίνεται με αυτό.

  15. #15
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-05-15
    Posts
    1

    Default

    Καλησπερα παιδια λυστε μου μια απορια
    Βρηκα ενα προγραμμα δυναμης 5Χ5 απο stronglifts 5x5
    το οποιο απο οτι καταλαβα λεει ξεκινας 1 εβδομαδα σαν ζεσταμα και στην 2 εβδομαδαα κανεις 2 σετ προθερμανσης για καθε ασκηση με αδεια μπαρα και υστερα ξεκινας τα κιλα που μπορεις με το 50% των 5 επαναληψεων
    η απορια μου ειναι μολις κανεις την προθερμανση ξεκινας κατευθειαν τα 5 σετ με το 50% των επαληψεων η σταδιακα αυξανεις κιλα μεχρι να φτασεις το 5 σετ το οποιο 5 σετ θα ειναι το 50% των 5 rm
    επισης για deadlift kai overhead press δεν θελει προθερμανση λεει οποτε ξεκινα με τα κιλα που μπορω?
    Last edited by 7legends; 01-06-15 at 15:21. Reason: λαθος διατυπωση

  16. #16
    New Member
    Join Date
    22-08-08
    Location
    .
    Posts
    22

    Default

    Οριστε ενα παραδειγμα

    strengthsensei.com/over-warm-up-for-maximum-strength-gains/
    προσθεσε τα www http κλπ
    προθερμανση χρειαζεται για τα παντα, μηπως κατι δεν το καταλαβες οπως το διαβασες?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προγραμμα προπονησης (Δύναμη: πυραμίδες ή 5χ5? + GVT)
    By nosin in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 07-02-12, 15:05
  2. Πρόγραμμα Για Σωματική Διάπλαση, Δύναμη & Όγκο!
    By EKRIG in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 1
    Last Post: 08-09-10, 15:50
  3. Πρόγραμμα Για Δύναμη Και Αντοχή!
    By atrotoi in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-01-10, 22:58
  4. Πρόγραμμα Βάσης Για Δύναμη Λαβής - Grip Strength!
    By Barbarian in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 11-10-09, 04:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •