Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-07-13
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    28

    Default Αθλήματα Για ΤΕΦΑΑ! Βοήθεια!

    Καλησπέρα παιδιά! Είμαι φοιτήτρια στο πρώτο έτος σε ένα τμήμα πανεπιστημίου στη Λήμνο.. Δεν έδωσα αθλήματα για ΤΕΦΑΑ και το μετάνιωσα ενώ πρώτη μου επιλογή ήταν η Γυμναστική Ακαδημία.. Εδώ που είμαι δεν έχω προπονητή και δεν υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει να προετοιμαστώ και ο καιρός περνάει. Πίσω δεν μπορώ να γυρίσω για κάποιους λόγους ώστε να προπονηθώ.. Χρειάζομαι βοήθεια δεν ξέρω τι να κάνω! Καμιά ιδέα κανείς;;;;;

  2. #2
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Εχω μπερδευτει λιγο.. Εισαι φοιτητρια σε πανεπιστημιακη σχολη.. Το ΤΕΦΑΑ που αναφερεις ειναι ο στοχος σου? Θα ξαναδωσεις εξετασεις για να περασεις στα ΤΕΦΑΑ? Γινε λιγο πιο αναλυτικη
    Πες μας κιολας τι σχεση εχεις με τον αθλητισμο.. Υπαρχουν καποιες εμπειριες η ξεκινας απο το 0?

  3. #3
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Καλησπέρα!
    Τι βοηθεια χρειάζεσαι;
    Θα ξαναδωσεις πανελλήνιες;

  4. #4
    New Member
    Join Date
    10-07-13
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    28

    Default

    Ναι ναι έχετε δίκιο! Λοιπόν ήταν αρχικός μου στόχος αλλά πέρασα σε άλλη σχολή γιατί δεν έδωσα αθλήματα και άκουσα τους γονείς μου για μια καλύτερη σχολή. Θα ξανακάνω το δέκα τις εκατό και πρέπει να δώσω αθλήματα.. πριν τις πανελλήνιες έπαιζα beach volley κάποιους μήνες και πήγαινε γυμναστήριο..στη συνέχεια έκανα προπόνηση στίβου επίσης για λίγο και κάποιες ασκήσεις crossfit.. Μετά ήρθαν οι πανελλήνιες και τα παράτησα όλα βλακωδώς! Εδώ που είμαι δεν υπάρχει κάποιος αξιόπιστος προπονητής ( είχα ξεκινήσει προπόνηση με κάποιον κύριο ο οποίος από την πρώτη εβδομάδα με πίεσε με αποτέλεσμα να επιβαρύνω το γόνατό μου με τενοντίτιδα). Τώρα απλά πηγαίνω σε ένα γυμναστήριο και κάνω βάρη! Όμως κάτι πρέπει να κάνω με το στίβο και δεν έχω βοήθεια από πουθενά!

  5. #5
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Αν θυμαμαι καλα τα αθληματα για τα ΤΕΦΑΑ δεν ειναι υποχρεωτικα αν πιασεις με μορια τον βαθμο της σχολης.. Παντως ειδικα για ΤΕΦΑΑ χρειαζεσαι προπονητη.. Οι χρονοι που ζητανε για τα μεγιστα μορια ειναι τρομεροι.. Επειδη πηγαινα στιβο με σκοπο να περασω τα αθληματα των στρατιωτικων και μαζι μας εκαναν προπονηση και τα παιδια για το ΤΕΦΑΑ εχω να σου πω οτι ισως το εχεις αργησει αρκετα.. Φυσικα και αξιζει να κανεις την προσπαθεια σου και να παρεις οσο δυνατον περισσοτερα μορια απλα μεχρι να λυσεις το θεμα του προπονητη ξεκινα τουλαχιστον τρεξιμο μονη σου ωστε να εξοικειωθεις πιο γρηγορα.. Το κακο ειναι οτι και τα χρηματα που ζητανε καποιες φορες ειναι απαγορευτικα :/

  6. #6
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Για δες εδώ
    http://panelladikes24.blogspot.gr/se...A6%CE%91%CE%91

    Γράφει
    Όσοι υποψήφιοι ενδιαφέρονται για τα ΤΕΦΑΑ και συμμετέχουν φέτος στις πανελλαδικές εξετάσεις, υποχρεωτικά θα συμμετάσχουν και στις πρακτικές δοκιμασίες (υγειονομική εξέταση και αγωνίσματα). Αντίθετα,οι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων στα ΤΕΦΑΑ, δεν θα διαγωνιστούν εκ νέου στις πρακτικές δοκιμασίες, αλλά θα διατηρήσουν τις τελευταίες τους επιδόσεις. Αν το 2013 ή το 2014 δεν είχαν υποβληθεί στις πρακτικές δοκιμασίες, φέτος δεν μπορούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των ΤΕΦΑΑ.

    Δυστυχώς όπως το βλέπω θα πρέπει να ξαναδώσεις πανελλήνιες...
    Last edited by Elita; 30-01-15 at 10:12.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    10-07-13
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    28

    Default

    Την πάτησα για τα καλά! Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και ναι μάλλον θα ξαναδώσω πανελλήνιες!

  8. #8
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    10-07-13
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    28

    Default

    Ευχαριστώ πολύ φίλη!!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    15-11-12
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    97

    Default

    Ελένη εγώ είμαι φοιτητής στο ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης στο 4ο έτος.. Ότι απορία έχεις, μην διστάσεις να ρωτήσεις :) ;)

  11. #11
    New Member
    Join Date
    10-07-13
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    28

    Default

    Φίλε φοιτητή από Θεσσαλονίκη..όπως είπα και παραπάνω δεν ξέρω τι να κάνω με τα αθλήματα γιατί είμαι στη Λήμνο και φέτος δεν μπορώ να δώσω αθλήματα λόγο νομοθεσίας αφού δεν εξετάστηκα πέρυσι.. ή θα δώσω πανελλήνιες ή θα καθίσω εδώ... :(

  12. #12
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω: Άν κάποιος θέλει να δώσει κατατακτήριες για ΤΕΦΑΑ χρειάζεται να δώσει αθλήματα ή μονο τα μαθήματα?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  13. #13
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω: Άν κάποιος θέλει να δώσει κατατακτήριες για ΤΕΦΑΑ χρειάζεται να δώσει αθλήματα ή μονο τα μαθήματα?
    Καλημέρα!
    Πρέπει να δώσεις όλα τα παρακάτω
    Ανατομία
    Παιδαγωγική
    Άλμα σε μήκος
    Δρόμος 1000 μ.
    Κολύμβηση 50 μ.

  14. #14
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Elita View Post
    Καλημέρα!
    Πρέπει να δώσεις όλα τα παρακάτω
    Ανατομία
    Παιδαγωγική
    Άλμα σε μήκος
    Δρόμος 1000 μ.
    Κολύμβηση 50 μ.
    Ελίτα σε ευχαριστώ πολύ,
    Ξέρεις ποια ειναι η κατώτερη επίδοση?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  15. #15
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Στα μαθήματα χρειάζεσαι βάση, στα αθλήματα οι βάσεις στις γυναίκες είναι:
    Άλμα σε μήκος 3,49 μ.
    Δρόμος 1000 μ. 4'40''
    Κολύμβηση 50 μ. 59''

  16. #16
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Elita View Post
    Στα μαθήματα χρειάζεσαι βάση, στα αθλήματα οι βάσεις στις γυναίκες είναι:
    Άλμα σε μήκος 3,49 μ.
    Δρόμος 1000 μ. 4'40''
    Κολύμβηση 50 μ. 59''
    Ελίτα εισαι θεά!!!!!!!! Σε χιλιοευχαριστώ!
    Θέλω να δώσω κατακτήριες ειμαι ανάμεσα σε 3 σχολές και η μια ειναι αυτή. Απλά θέλω να τα ζυγίσω να δω που θα παω να προσπαθήσω.
    Συγχαρητήρια και για την εισαγωγή σου. Ε εντάξει άργησα αλλα τώρα το είδα!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  17. #17
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Τίποτα καλέ. Ευχαριστώ! Πάω να γράψω στο log σου να μην είμαστε off.

  18. #18
    Banned
    Join Date
    19-04-15
    Posts
    1

    Default

    Quote Originally Posted by Elita View Post
    Τίποτα καλέ. Ευχαριστώ! Πάω να γράψω στο log σου να μην είμαστε off.
    Νομιζω και εγω θα χρειαστω πληροφοριες για τα ΤΕΦΑΑ αν εχεις χρονο Εlita μιας και ενδιαφερομαι για τις κατατακτηριες φετος

    πχ πως ηταν τα θεματα οταν εδωσες? επισης ειχα μπερδευτει και νομιζα επρεπε να δωσω 3 διαφορετικες εξετασεις γραπτα, και οχι 2...

    ευχαριστω εκ των προτερων!

  19. #19
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    λημνο? επιστημη τροφιμων και διατροφης? εγω περασα λημνο το 14 με τις περσινες πανελληνιες ενω ηθελα τεφαα(ειχα δωσει αθληματα) αλλα δεν πηγα και θα κανω το 10%..ειχα δωσει παλι καλα αθληματα γιατι οντως αν δεν ειχες δωσει δεν μπορεις να πας με 10% για τεφαα..τωρα για το αν προλαβαινεις να ετοιμαστεις εξαρταται απο την φορμα σου..δηλαδη γενικως εχεις δοκιμασει να κανεις τα αθληματα να δεις τι χρονους πιανεις? αλλα να ξερεις οτι τα αθληματα στο τεφαα απλα ειναι υποχρεωτικα για να τα δωσεις αλλα και 0 να παρεις αν περνας με τα γραπτα μπορεις να περασεις..απλα να τα δωσεις τιποτα αλλο.

    υ.γ. σορρυ τωρα ειδα οτι ειναι καμποσων μηνων ποστ.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  20. #20
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-09-17
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Elita View Post
    Καλημέρα!
    Πρέπει να δώσεις όλα τα παρακάτω
    Ανατομία
    Παιδαγωγική
    Άλμα σε μήκος
    Δρόμος 1000 μ.
    Κολύμβηση 50 μ.
    Καλησπέρα!
    Είδα στο site πως υπάρχει και τρίτο μάθημα πλέον, "στοιχεία προπονητικής". Μήπως γνωρίζεις το βιβλίο?

    Επίσης, η συμμετοχή στα αγωνίσματα είναι υποχρεωτική ή είναι προαιρετική για να πιάσει κάποιος περισσότερα μόρια? Στο site της σχολής δεν αναφέρεται τίποτα για αγωνίσματα και μόρια..

    Ευχαριστώ!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SOS! Υπάρχει Κάποιος Φοιτητής ΤΕΦΑΑ Αθηνών?
    By Elita in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 33
    Last Post: 10-10-17, 11:59
  2. Θέλω Να Περάσω Τεφαα
    By KonstantinosV in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 26-04-15, 01:44
  3. Αθληματα Στρατιωτικών Σχολών
    By pQQ in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 29-05-14, 18:03
  4. Replies: 13
    Last Post: 17-10-12, 15:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •