Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default "Σκληρό" Πρόγραμμα Γυμναστικής

    Γειά σε όλους, είμαι 26 και ασχολούμαι περίπου 3 χρόνια με διατροφή και γυμναστική. Έχω "φτιάξει" το δικό μου γυμναστήριο στο σπίτι μου, αλλα υστερεί σημαντικά στο τμήμα της αερόβιας. Το πρόβλημα είναι οτι λόγω καιρού δεν μπορώ να πάω στο γήπεδο για τρέξιμο όπως κάνω φθινόπωρο, άνοιξη και καλοκαίρι... Οπότε σκέφτομαι να πάω σε ένα γυμναστήριο εδώ κοντά στο σπίτι μου για τους χειμερινούς μήνες για το διάδρομο κυρίως!

    Η ερώτηση μου είναι η εξής : Ποιά είναι η αποψή σας αν κάποιος πηγαίνει καθημερινά 2 φορές στο γυμναστήριο? Μιά το πρωί για βάρη πχ ( που έχει και λιγότερο κόσμο) και μιά το απογεύμα-βραδάκι για καθαρή αερόβια. Πιστεύετε είναι εφικτό? Το κάνει κανείς απο σας? Να τονίσω οτι κάνω πρόγραμμα όγκου.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Tolees View Post
    Γειά σε όλους, είμαι 26 και ασχολούμαι περίπου 3 χρόνια με διατροφή και γυμναστική. Έχω "φτιάξει" το δικό μου γυμναστήριο στο σπίτι μου, αλλα υστερεί σημαντικά στο τμήμα της αερόβιας. Το πρόβλημα είναι οτι λόγω καιρού δεν μπορώ να πάω στο γήπεδο για τρέξιμο όπως κάνω φθινόπωρο, άνοιξη και καλοκαίρι... Οπότε σκέφτομαι να πάω σε ένα γυμναστήριο εδώ κοντά στο σπίτι μου για τους χειμερινούς μήνες για το διάδρομο κυρίως!

    Η ερώτηση μου είναι η εξής : Ποιά είναι η αποψή σας αν κάποιος πηγαίνει καθημερινά 2 φορές στο γυμναστήριο? Μιά το πρωί για βάρη πχ ( που έχει και λιγότερο κόσμο) και μιά το απογεύμα-βραδάκι για καθαρή αερόβια. Πιστεύετε είναι εφικτό? Το κάνει κανείς απο σας? Να τονίσω οτι κάνω πρόγραμμα όγκου.
    Μια χαρά εφικτό είναι.
    Δοκίμασε το, αν δε σε κουράζει και σε βοηθάει κράτησε το. Απλά μη το κάνεις πάνω από 2 φορές τη βδομάδα.
    Αν θέλεις και 3η αερόβια καλύτερα να τη βάλεις μετά ξεχωριστή μέρα.
    Victory loves preparation...

  3. #3

    Default

    Απλά έλεγα να το κάνω καθημερινά, εκτός απο τις μέρες που έκανα πόδια. Και εκτός μιας μέρας ξεκούρασης. Δηλαδή 5 φορές την βδομάδα. Λες να βαρεθούν να με βλέπουνε στο γυμναστήριο?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Tolees View Post
    Απλά έλεγα να το κάνω καθημερινά, εκτός απο τις μέρες που έκανα πόδια. Και εκτός μιας μέρας ξεκούρασης. Δηλαδή 5 φορές την βδομάδα. Λες να βαρεθούν να με βλέπουνε στο γυμναστήριο?
    Γιατί να κάνεις στο όγκο 5 αερόβιες;
    Δε θα σε "σαμποτάρει" σε έναν βαθμό για να βάλεις κιλά;
    Victory loves preparation...

  5. #5

    Default

    Φαντάζομαι εξαρτάται απο τις θερμίδες που προσλαμβάνεις και την υπόλοιπη δραστηριότητα σου κατα την διάρκεια της ημέρας. Εγώ κάθομαι όλη μέρα στο γραφείο λόγω εργασίας(δουλεύω απο σπίτι).... εκτός απο τις ώρες που γυμνάζομαι.Επίσης τρώω αρκετά(καθαρές τροφές αλλά τρώω πολυ γιατι λατρεύω το φαγητό ) και απο το πολύ καθισιο έχει ξεπέσει το καρδιοαναπνευστικό... πάλι καλά τα σκουοτ και οι άρσεις θανάτου βοηθάνε λίγο να μη σκουριάσει εντελώς

  6. #6
    New Member
    Join Date
    25-08-14
    Posts
    64

    Default

    Ήρθα με τη σειρά μου και εγώ να σε "συμβουλεψω" Έχει δίκιο σε αυτό που σου λέει ο Κώστας.Όπως, είμαι σίγουρος ότι ξέρεις, θα πρέπει να δίνεις στο σώμα σου τον χρόνο να ξεκουραστεί για να αναπτυχθεί.Πιστεύω, όπως και σε άλλα θέματα, το λιγότερο είναι "περισσότερο"

  7. #7

    Default

    Χαχα ωραίος Gizmo

  8. #8
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Tolees View Post
    Φαντάζομαι εξαρτάται απο τις θερμίδες που προσλαμβάνεις και την υπόλοιπη δραστηριότητα σου κατα την διάρκεια της ημέρας. Εγώ κάθομαι όλη μέρα στο γραφείο λόγω εργασίας(δουλεύω απο σπίτι).... εκτός απο τις ώρες που γυμνάζομαι.Επίσης τρώω αρκετά(καθαρές τροφές αλλά τρώω πολυ γιατι λατρεύω το φαγητό ) και απο το πολύ καθισιο έχει ξεπέσει το καρδιοαναπνευστικό... πάλι καλά τα σκουοτ και οι άρσεις θανάτου βοηθάνε λίγο να μη σκουριάσει εντελώς
    Εσύ ξέρεις.
    Αν μετράς τις θερμίδες πρόσληψης σου, ζύγισε τα πράγματα ώστε να έχεις θερμιδικό πλεόνασμα.
    Πάντως 5 φορές πρωί-βράδυ προπόνηση παρόλες τις συνθήκες που αναφέρεις μου φαίνονται πολλές.
    Victory loves preparation...

  9. #9
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Συμφωνω με τον Κωστα. Εφοσον εισαι σε υπερθερμιδικη διατροφη με στοχο την αυξηση της μαζας οι 5 αεροβιες ειναι καθαρα υπερβολη.. Αυτο που προτεινω ειναι 3 αεροβιες ξεχωριστες ωρες απο τα βαρη και το κανονικο σου προγραμμα με 5 προπονησεις. Ωραιο το αεροβιο αλλα οταν προσπαθουμε να βαλουμε μαζα πιο πολυ σαμποταρουμε αυτη την προσπαθεια με 5 αεροβιες.
    Φυσικα και πρεπει να ξερεις τις θερμιδες σου για να υπαρχει το θερμιδικο πλεονασμα γιατι αλλιως αμα δεις στασιμοτητα δεν θα ξερεις τι φταιει.

  10. #10

    Default

    Να στε καλά παίδες, έχετε δικιο. Μίλησα και με τους γυμναστές εκει στο γυμναστήριο και με είπανε το ίδιο.... 3 max.... Θα το εφαρμόσω έτσι λοιπον !


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νεο προγραμμα γυμναστικης..
    By Paulos123 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 17-02-13, 16:41
  2. Το Πρόγραμμα Γυμναστικής Μου
    By DimitrisKks in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 18
    Last Post: 22-11-11, 21:35
  3. Προγραμμα Γυμναστικης
    By Papaflesas in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 22-06-09, 01:45
  4. Το προγραμμα γυμναστικης μου (???)
    By Sakis17 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 12-06-09, 20:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •