Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-02-11
    Posts
    3

    Default Αλόχα!! Ζητείται Επειγόντως Κίνητρο!!

    ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ

    γεια χαρα σε ολους!Ειμαι 29 χρονων γενους θηλυκου με υψος 1.72 και κιλα 80-82 για αλλη μια φορα...[/B]
    Απο τα 13 μου χρονια παλευω με τα κιλα μου και ολα αρχισαν γιατι ενω ειμαι απο την φυση μου πολυ δυνατη και εχω σωμα που φτιαχνει ευκολα μυς, λογω λαθος αντιληψης αρχισα σε αυτην την ευαισθητη ηλικια διαιτες με αποτελεσμα να χαλασω το μεταβολισμο μου,και το σωμα μου που τοτε κακως δεν εκτιμουσα και επισης να κανω συχνα επεισοδια υπερφαγιας-βουλιμιας τυπου.Στα 18 μου εφτασα κοντα στα 100 κιλα και απο τοτε εχω κανει ομοδικη ψυχοθεραπεια για 2 χρονια{23-25}εχω κανει το τεστ MORA{Τροφικης δυσανεξιας}και γενικα διαιτες με βοηθεια διαιτολογων η χωρις.Παρα τα 80 κιλα μου δεν εχω σωμα που φαινεται ασχημο αλλα θελω επιτελους να φτασω 72 κιλα που θεωρω οτι ειναι τα κιλα που μου ταιριαζουν αλλα χωρις να εχω πλεον κολλημα με τους αριθμους.Πιο συγκεκριμενα εχω την ταση να παχαινω ευκολα αλλα και να φτιαχνω μυς ευκολα και οι διαστασεις μου ειναι 98-85-120 που σημαινει οτι εχω κυριως θεμα στο κατω μερος του σωματος μου αλλα και απο την μεση και κατω.Στοχος μου ειναι να εχω ενα αρμονικοτερο σωμα{98-70-100 ισως} αλλα με τοσα που εχω διαβασει εχει γινει το μυαλο μου κουβαρι.Μενω στην Αγγλια πλεον και εχω γραφτει γυμναστηριο αλλα ζυγιστηκα αυτο το Σαββατο και μολις ειδα 82 πηγα σπιτι κλαιγοντας...Διατροφικα γενικα μου αρεσουν τα φρουτα και οσπρια,το ψαρι και προσπαθω να αποφευγω τις ασπρες τροφες και το πολυ κρεας [ιδανικα 1 φορα την εβδομαδα}Επισης το πρωινο μου ειναι συνηθως βρωμη με γιαουρτι και ξερα φρουρα,ξηρους καρπους τους οποιους αγαπω η βρωμη με γαλα αμυγδαλου.Γενικα μπορω να πω ευχαριστιεμαι πολυ τις ¨"καθαρες" τροφες.Αυτο που θελω αλλα ζητω καποια βοηθεια αν γινεται ειναι να χασω αυτα τα 8 με 10 κιλα πολυ αργα,μειον 2 κιλα καθε μηνα αλλα και ενα προγραμμα που να αξιοποιησω στο γυμναστηριο που εχω γραφτει.Συνηθως γυμναστηριο πηγαινω κατα τις 7 το βραδυ μαζι με τον φιλο μου{που εγω μπριζοσα να γραφτουμε και τωρα παλι χανω το κινητρο μου}Οποτε καποια προταση για διατροφη που να εχει μεχρι 4 γευματα την ημερα γιατι απο εκει και πανω κουραζομαι εχω καταλαβει τοσα χρονια και θεωρω οτι καθε τι πρεπει να το προσαρμοζουμε και στο πως ανταποκρινεται ο αργανισμος μας ανεξαρτητα αν θα αγγιξουμε την τελειοτηταΠροσπαθω να ξυπναω στις 9 και το να κανω καποια γυμναστικη με αδειο στομαχι μεσα στο σπιτι καααποιες φορες το καταφερνω...Εχω διαβασει οτι για να μειωσω τον ογκο στα ποδια μου καλο ειναι να κανω ΗΙΙΤ,μετα οτι ειναι καλο να τρεχω μια ωρα και σε σταθερο ρυθμο,αλλο παλι να περπαταω στο διαδρομο στην ανηφορα...Επειδη τα ποδια μου ειναι ηδη δυνατα και μυωδη κατω απο το λιπος θα ηθελα να μου προτεινεται τον πιο σωστο τροπο ωστε να μην παρω καθολου μυικο ογκο κανοντας τα ποδια οσο πιο χυτα γινεται συμφωνα παντα με τον σωματοτυπο μου,Παρα τα οσα λεω εχω διαθεση εκτος απο τα 4 απογευματα να πηγαινω και κανα 2 πρωινα σε προγραμματα στο γυμναστηριο {πιλατες.γιοκα η οτι αλλο μου πειτε } καθως και ναξεκιναω την μερα μου με 20 λεπτα γυμναστικης το πρωι με αδειο στομαχι αν αυτο ειναι σωστο.Επισης θελω ενα προγραμμα διατροφης για να χασω αργα τα κιλα πρωτον για να γινει σωστα και να μαθω να εχω υπομονη,δευτερον για να μην νιωθω οτι στερουμαι την απολαυση για χιλιοστη φορα στην ζωη μου και τριτον γιατι το προσωπο μου ειναι πολυ λεπτο και φαινεται ασχημο αν χανω κιλα γρηγορα.Ειμαι αρκετα δυνατη σαν σωμα και μπορω να πω οτι με ενδιαφερει να εχω προκλησεις στο προγραμμα μου καθως μου βγαινει και ο ανταγωνιστικος εαυτος μου μιας και απο μικρη ημουνα επισης πολυ καλη στα αθληματα χωρις καθολου κοπο.

    Αν καποιος εχει την καλη διαθεση να με βοηθησει και να βρω παλι την ελπιδα μου για να φτιαξω επιτελους το σωμα που μου αξιζει και να βγω απο αυτο το τεραστιο μπερδεμα τι και πως να τρωω,ποτε,τι διατροφη πριν και μετα το γυμναστηριο και τι να κανω στο γυμναστηριο θα ημουνα πολυ χαρουμενη καθως και να σας ενημερωνω για την πορεια μου!!!!!!!!

  2. #2
    Kataramenos's Avatar
    Join Date
    04-02-15
    Location
    Piraeus
    Posts
    26

    Default

    Αεροβια το καλυτερο που μπορεις να κανεις να πινεις πολυ νερο και σωστη διατροφη ετσι εγω εχασα τα κιλα μου

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στην παρέα μας!

    Χρειάζεται μεγάλη θέληση και υπομονή για να ξεκινήσεις το "ταξίδι" προς τον στόχο σου. Το κίνητρο, όσο περίεργο αν σου ακούγεται, είναι ο ίδιος σου ο εαυτός.
    Εσύ και μόνο εσύ μπορείς να δώσεις δύναμη στην προσπάθεια αυτή. Φυσικά, όλοι εμείς εδώ είμαστε για να ενθαρρύνουμε και να βοηθάμε.

    Μην πελαγώνεις, ξεκίνα μικρά και σταθερά βήματα. Βάλε σε μια τάξη τη διατροφή σου. Πρόσεξε όμως.. Μπορεί να σου αρέσουν όλες αυτές οι "υγιεινες" τροφες όπως μελι, ξηροι καρποι, φρουτα κλπ αλλά και αυτες μπορουν να προσθεσουν λιπος αν δεν τις καταναλωνεις στις ποσοτητες που αντιστοιχουν για το στοχο σου.

    Όπως ακριβως δεν εβαλες αυτα τα κιλα σε μια βδομαδα, ετσι ακριβως δεν μπορεις να τα χασεις. Γι αυτο βαλε σωστες βασεις, διαβασε, μαθε και εφαρμοσε πανω σου αυτα που μαθαινεις.
    Ως πρωτο βημα, κατσε και διαβασε τα παρακατω αρθρα. Θα παρεις μια πρωτη ιδεα για το πως να κινηθεις. Καντο τροπο ζωης και θα φτασεις στον προορισμο σου.


    Βασικές Οδηγίες Διατροφής Fitness

    Μόνιμη Σωματική Αλλαγή - Ποιο Είναι Το Κλειδί Της Επιτυχίας;

    Λίστα Τροφών Για Διατροφή Bodybuilding & Fitness (Download & Print)!!

    Απλοποίηση Μεταπροπονητικής Διατροφής & Χρονισμός Γευμάτων


  4. #4
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλώς όρισες και καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  5. #5
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Κανένας δεν μπορει να πιστεψει περισσοτερο σε σενα απο τον ιδιο σου τον εαυτο!Δωσε ωθηση,σκεψου το τι αξιζεις και πως θελεις τον εαυτο σου!Τον θελεις δυνατο σιγουρα,υγιη και πανω απο ολα στο 100%.Μεινε μακρυα απο το συναισθηματικο φαγητο και κοιτα να μην αποθαρρυνεσαι με οσες δυσκολιες κ αν ερθουν!!!Βαλε σε ταξη τη διατροφη σου και νερακι να πινεις!!!!!Και οποτε δυσανασχετεις να θυμασαι πως εκεινη την μερα αν την αξιοποιησεις σωστα θα ερθεις ενα βημα πιο κοντα στο στοχο σου!!keep going λοιπον!!!

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-02-11
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας!!!! Το θεμα ειναι οτι ολα οσα λενε τα λινκ τα γνωριζω ηδη και τα εφαρμοζω.Το ημερολογιο διατροφης το εχω κανει και με βοηθησε αν και μετα πο λιγο εγινε κουραστικο και συνηθως οτι με κουραζει εγκεφαλικα μετα απο 15 χρονια που ειμαι σε διαιτες-διατροφες και προσπαθεις το σταματαω γιατι πιστευω οτι αν με κουραζει δεν με βοηθαει πια,αν και θα το ξανασκεφτω και ισως αρχισω παλι να κραταω ημερολογιο.Παρα τα 80 κιλα γνωριζω ολα οσα διαβασα και τα πιο πολλα απο αυτα τα κανω.Ο λογος που εγραψα το ποστ ειναι μηπως εχετε καποια προταση διατροφης για χασιμο κιλων με πολυ ηπιο ρυθμο{-2 κιλα τον μηνα} γιατι δεν θα ηθελα να ξαναγυρισω στην διαιτα 1300 θερμιδων που εκανα με την διαιτολογο μου αλλα σε κατι πιο αργο και αποτελεσματικο και οχι μια διαιτα πεινας αλλα μια ανθρωπινη διατροφη που να κρατησω σαν τροπο ζωης.Μεχρι στιγμης αυτα που εχω σταθερα στην διατροφη μου ειναι ενα πρωινο απο βρωμη και γιαουρτι ή γαλα αμυγδαλου{του εμποριου ,στην Ελλαδα εφτιαχνα το δικο μου}με ξερα φρουτα και ξηρους καρπους{μαλον πρεπει να το κρατησω σε πιο μικρες ποσοτητες αν και δεν θεωρω οτι υπερβαλλω, θα το κοιταξω και αυτο}.Εχω παντα μαζι μου σνακ φρουτα και ξηρους καρπους.Τωρα το μεσημεριανο ειναι το θεμα και το βραδινο παντα το πιο δυσκολο.Να κανω το βραδινο μου μετα το γυμναστηριο τις φορες που γυρναω σπιτι 9 εως δεκα ενα χυμο που φτιαχνω απο μια μπανανα 2 καροτα κανελα και γαλα αμυγδαλου προσθετοντας τωρα και σκονη πρωτεινης???Καταλαβαινω οτι η διατροφη ειναι κατι εξειδικευμενο αλλα ενα πλανο που θα προσαρμοσω στα μετρα θα με βοηθουσε γιατι ξαναλεω οτι στην δικη μου περιπτωση οι πολλες και διαφορες γνωσεις με εχουν μπερδεψει και θα ηθελα αυτην την φορα η προσπαθεια μου να γινει οσο πιο φυσικη και ηρεμη γινεται χωρις να νιωθω οτι βρισκομαι παλι κατω απο καποιο καθεστως διαιτας αλλα μια προσεγγιση πανω στο θεμα της διατροφης μακροχρονια και με μονιμα αποτελεσματα.
    Τωρα στο θεμα γυμναστηριο καποια πιο συγκεκριμενη προταση για το ποσες φορες την εβδομαδα και τι να κανω καθε φορα????Και για την αεροβια τι τελικα ταιριαζει στον στοχο μου που θελω να μειωσω τον λιπος στα ποδια μου χωρις να κανω μυς ?Τρεξιμο στον διαδρομο στην ιδια ταχυτητα για πανω απο 40 λεπτα?περπατημα στον διαδρομο σε μεγαλης κλισης ανηφορα??{σε αυτην την ασκηση ας πουμε γυμναζονατι οι γαμπες ισως πανω απο το επιθυμητο?}ΗΙΙΤ στον διαδρορμο?Επειδη εχω κουραστει απο ολες τις προσπαθειες και δεν εχω φτασει ποτε τον στοχο μου μονο αν ξερω οτι αυτο που θα κανω αυτην την φορα θα ειναι πανω-κατω το σωστο θα μπορεσω να κρατηθω και να συνεχισω μεχρι να ειμαι ευχαριστημενη και μετα θα ξερω και πως να συντηρω τα αποτελεσματα μου.

    Ελπιζω να μην ακουγομαι φυγοπονη γιατι ειμαι μπερδεμενη πιο πολυ και δεν ξεκιναω με φορα την πορεια μου!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αλόχα Σε Όλους!
    By Lucky13 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 14-04-14, 11:30
  2. Ποιό Είναι Το Κίνητρο Σας;
    By XPeterX in forum Forum Για Bodybuilding & Fitness Motivation
    Replies: 63
    Last Post: 04-11-12, 13:12
  3. Επειγόντως βοήθεια με το πρόγραμμα
    By djphos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 09-03-08, 23:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •