Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Διατροφή για αύξηση άλιπης μυϊκής μάζας

    καλησπέρα στο φορουμ!!Είμαι 23 χρόνων 1.78 και 80 κιλά και ασχολούμαι με το γυμναστήριο 5-6 χρόνια.Για πρώτη φορά θέλω να μπω λίγο στον όγκο να μεγαλώσω τους μύες μου αλλά με όσο το δυνατόν λιγότερη προσθήκη λίπους γίνεται αν και ξέρω πως σίγουρα όταν είσαι σε αυτή τη φάση όλο και κάτι βάζεις από λίπος οπότε σας δίνω την διατροφή που έχω φτιάξει και περιμένω σχόλια και διορθώσεις πάνω σε αυτήν με βάση τους στόχους που σας είπα.

    Γεύμα 1-Ασπράδια και 1 αυγό ομελέτα μαζί με βρώμη
    1 μήλο+1 φέτα ψωμί ''Ρέμα''(ολικής άλεσης) με λίγο μέλι
    24 γρ λιναρόσπορο
    πρωτεΐνη:41,3 υδατάνθρακας:92 λίπος:20.3 θερμίδες:718

    Γεύμα 2-Στήθος κοτόπουλο με πατάτα βραστή σαλάτα 1 φέτα ψωμί ολικής άλεσης και
    λιναρόσπορο 24 γρ
    Πρωτεΐνη:50.6 υδατάνθρακες:66.9 λίπος:15.6 θερμίδες:616

    Γεύμα 3-1 σκουπ πρωτεΐνη και μια μπανανa
    (αμέσως μετά την προπο) πρωτεΐνη:25.2 υδατάνθρακας:31.8 λίπος:3.8 θερμίδες:218

    Γεύμα 4-150 γρ φακές και 160 γρ άσπρο ρύζι
    (μεταπροπονητκό) πρωτεΐνη:18 υδατάνθρακας:75 λίπος:1 θερμίδες:400

    Γεύμα 5- 80 γρ στήθος κοτόπουλο και 20 γραμάρια καρύδια και σαλάτα
    πρωτεΐνη:28 υδατάνθρακες:2.7 λίπος:16 θερμίδες 262

    Γεύμα 6-150 γρ γιαούρτι και 20 γρ καρύδια
    πρωτεΐνες: 17 υδατάνθρακες:8.7 λίπος:16.5 θερμίδες:240

    Στο σύνολο βγαίνουν 180 γρ πρωτεΐνης 277 γρ υδατάνθρακα και 73 γρ λίπους θερμίδες 2.454
    τις φακές τις έχω βάλει στο μεταπροπονητικό γιατί έχει υδατάνθρακα και πιστεύω είναι καλύτερα να τις φάω στις 6 παρά στις 9 το βράδυ λόγω υδατανθράκων
    πρέπει επεισης να προσθέσω άλλες 500 θερμίδες τι να αυξήσω τους υδατάνθρακες η τα λίπη?ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Γιώργο,

    στα κιλά αυτά που είσαι, έχεις αρκετό λίπος; Αν ναι, τότε μην ξεφύγεις σε θερμίδες. Για πρώτο βήμα +200 με 250 θερμίδες πανω από της συντήρησης είναι καλά.
    Μην το παρακάνεις με τα ψωμιά και σε κάθε γεύμα κρατα μια πηγή υδατάνθρακα (το λεω επειδή βλεπω πατατα και ψωμί σε ενα γευμα).

    Τι εννοεις πρεπει να προσθεσεις 500 θερμιδες; Υπολογισε ποσες ετρωγες μεχρι τωρα και σταδιακα ανεβαζε. Μεγάλη προσοχη γιατι πολυ εύκολα (αν εισαι και απο τους σωματοτυπους που λιπωνεις γρηγορα) μπορεις να βάλεις αρκετό λίπος.

    Οσο για τις φακες μεταπροπονητικα, βαλτες σε αλλο γευμα ή σε οφφ μερα απο βαρη. Το σωμα εκεινη τη χρονικη στιγμη θελει πιο ευπεπτο υδατανθρακα.

  3. #3

    Default

    εννοω πως πρέπει να ανεβάσω άλλες 500 θερμιδες από αυτές που έχω γράψει ήδη..αλλά τι πρέπει να ανεβάσω τον υδατάνθρακα η τα καλά λίπη?γιατί τα γραμμάρια της πρωτεΐνης που περνώ την ημέρα είναι αρκετά.Ας πούμε 180 γρ πρωτεΐνη 300 γρ υδατάνθρακα και 100 γρ λίπη την ημέρα πιστεύεις πως είναι καλά σε αναλογίες?
    τη φακή την έχω βάλει μεταπροπονητικά για την πρωτεΐνη γιατί δεν έχω την πολυτέλεια να τρώω κρέας συνέχεια..λες να πρέπει να την αντικαταστήσω ?

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τι παει να πει "πρεπει"; Επειδη το εβγαλες στους υπολογισμους; Δυστυχως οι αριθμοι δεν αντικατοπτριζουν παντα την πραγματικοτητα. Πχ εγω, αν το παω κατα γραμμα, πρεπει να τρωω 2500 θερμιδες για "ογκο". Ε ετσι και φαω, θα βαλω χαλαρα πολυ λιπος πανω μου!
    Αν ο καθρεφτης σου δειχνει οτι εχεις λιπος, τοτε κινησου συντηρητικα. Βγαλε τα ψωμια οπως σου ειπα στο προηγουμενο ποστ και φτιαξε το πλανο με καθαρες τροφες, ισοθερμιδικα αντε το πολυ 200θερμιδες πανω απο της συντηρησης.
    Προσωπικη αποψη, αυξησεις +500 θερμιδων ειναι για εντελως εκτομορφους. Ανετα βαζεις μυς με μικροτερες αυξησεις.

    Οσο για το φακορυζο.. στο κυριοτερο γευμα που ΠΡΕΠΕΙ να εχεις ζωικη πρωτεινη , εσυ βαζεις οσπριο.. Αν δεν μπορεις, κοψε κρεας απο αλλο γευμα κ βαλτο εκει. Πας να κανεις μια σωστη δουλεια κ το χαλας στο βασικοτερο σημειο.

  5. #5

    Default Τύπος Διατροφής Για Αύξηση Μυϊκής Μάζας Με Λιγοστή Συσσώρευση Λίπους

    είμαι 25 χρονων,1,82 και 80 κιλά και κάνω περίπου 5-6 χρόνια βαρη.Πρεπει να είμαι κάπου στο 12% στο λίπος και καλός μυικα τώρα θέλω να φτιάξω ένα πρόγραμμα διατροφής για να κερδίσω κάποια μυϊκά κιλά με όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος ξέρω ότι αυτό είναι λίγο δύσκολο άλλα θα ακολουθήσω διατροφή με ποιοτικές τροφές έτσι ώστε να πάρω όσο το λιγότερο γίνεται.Εχω κάποιες απορίες όπως: 1)Πόσες θερμίδες πάνω από αυτές που συντηρούμαι θα πρέπει να περνω?Επεισης όταν υπολογίζουμε αυτό βάζουμε +τις 300 θερμίδες που θα κάψουμε στην προπονηση?Δηλαδη αν εγώ πχ συντηρούμε με 3.000 και προσθέσω άλλες 300 και καίω στην προπόνηση 300 πρέπει να λαμβάνω 3.600 την ήμερα?
    2)Τα μάκρος για την αύξηση μυικης μάζας πως πρέπει να ειναι?40/40/20?
    3)Ποσά γραμμάρια υδατάνθρακα ανά κιλό σωματικού βάρους θα πρέπει να τρώω τις ήμερες προπόνησης και πόσα τις ημέρες ξεκούρασης?

  6. #6

    Default

    Βαρος-80 κιλά
    Υψος-1.80
    Ηλικια-23
    Σωματικό λιπος-γυρω στο 12-13%


    Βγάζει περίπου 3.500 θερμίδες με 230 γρ πρωτεινη 350 γρ υδατάνθρακα και 100 γρ λίπος
    Περιμένω διορθώσεις εναλλακτικές γνώμες και κάποιες καταργήσεις αν χρειάζεται για την λιγότερη πρόσληψη σωματικού λίπους


    Γεύμα 1
    3 αυγά
    2 ασπράδια
    100 γρ βρώμη
    80 γρ ψωμί ολικής(φέτα)
    1 κ.σ φιστικοβούτυρο


    Γεύμα 2
    130 γρ στηθος κοτοπουλο
    350 γρ γλυκοπατατα η 300 γρ φακες η μαυροματικα φασολια η μακαρονια ολικης
    30 γρ κασιους
    σαλατα


    Γευμα 3(αμεσως μετα το gym)
    1 μπανανα
    1 μηλο
    300 ml γαλα0%


    Γευμα 4 (40 λεπτα μετα το γευμα 3)
    320 γρ ασπρο ρυζι
    130 γρ στηθος κοτοπουλο
    σαλατα


    Γευμα 5
    Quesadillas
    2 αραβικες πιτες ολικης
    150 γρ μπουτι κοτοπουλο
    50 γρ παρμεζανα
    κρεμμυδι,σκορδο,πιπερια,μανιταρια,αλατι,πιπερι και λιγο barbeque sos


    Γευμα 6
    400 γρ γιαουρτι 2%
    30 γρ καρυδια
    λιγο κανενα και σκονη κακαο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια Για Διατροφή Για Αύξηση Άλιπης Μυικής Μάζας
    By mazdamaniac in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 14-02-15, 15:35
  2. Διατροφή Για Αύξηση Άλιπης Μυικής Μάζας - Ερωτήσεις
    By liverbird in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-14, 14:55
  3. Αύξηση Μυικής Μάζας - Διατροφή
    By kostas 26 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 30-10-13, 02:18
  4. Διατροφή Για Αύξηση Άλιπης Μυικής Μάζας (BMI 19.7)
    By zeroner in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 28
    Last Post: 29-04-13, 01:00
  5. Διατροφή για αύξηση μυϊκής μάζας
    By mengele in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-05, 01:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •