Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 17 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 181 to 210 of 488

Thread: My New 5x5 Log

  1. #181

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Ναι περιμενε να ανεβασω και μια φωτο να φρικαρετε λιγο! χαχα
    Ενα χρονο περιπου αλλα ετσι πολυ σοβαρα και οργανωμενα κανενα 8 μηνο.



    Το αρθρακι παρα πολυ ωραιο και κατατοπιστικο. Εκει ισως ερχεται και η λογικη των splits οπου μπορεις να δουλεψεις πιο διεξοδικα και με μεγαλυτερη ποικιλια ασκησεων διαφορετικα σημεια. Παρολαυτα με θεωρω ακομα αρχαριο για τετοιες λεπτομερειες καθως ουσιαστικα εναν χρονο ξεκινησα τζυμ και σχετικα αρχισα να παιζω πιο δυναμικα και με σοβαρο volume κανενα 8 μηνο πριν.
    ΥΓ. Ευχαριστω παρα πολυ για την επισημανση αυτη των dl!!!

    wow ρε φιλε μπραβο καμια σχεση !

    και εγω ειμαι φαν των πολυαρθρικων και τυπου upper lower κλπ

    δεν ειναι αναγκη να το γυρισεις σε σπλιτ μπορεις να το κανεις ετσι

    lower εμφαση σε squat βοηθητικες με μια ασκηση dl συνηθως speed work η deficit
    upper εμφαση σε παγκο
    οφ
    lower εμφαση σε dl και βοηθητικες εδω παιζεις squat (πχ front squat)
    upper βοηθητικες παγκου )επικλινη στρατιωτικες ωμοι χερια)
    πλατη (υπερτροφια)
    οφ

    αν θες πιο εντατικο

    παγκος βαρια + βοηθητικες , squat ελαφρια δουλεια σε τεχνικη
    βαριες αρσεις + βοηθητικες
    οφ
    καθισματα βαρια + βοηθητικες , παγκος ελαφρια δουλεια σε τεχνικη
    οφ
    power cleans η ελαφριες αρσεις + βοηθητικες πλατης
    οφ

    τωρα σου εβαλα ετσι 2 μοτιβα δεν ειναι αναγκη να τ ακολουθησεις ..
    απλα να φροντισε να γυμναζεις τις αδυναμιες σου , αυτες μας κρατανε πισω ,
    αλλα βλεπω το κανεις ετσι κι αλλιως εχεις βοηθητικες ..

  2. #182
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Το ψιλιαστηκα οτι το λες για πλακα αλλα κ παλι δεν σαφηνουμε ουτε στο παραμικρο να το ξανακανεις :P
    Συμφωνω αρκετα, ισως φταιει το οτι το καλοκαιρι και καλα παιρνουμε "αδεια" απο τις φοιτητικες υποχρεωσεις, ειναι και το κλιμα πιο ζεστο και χαλαρο και μπορει να ξεφυγεις λιγο απο τους στοχους
    Χεχε εκτος του οτι σιγουρα υπαρχουν το καλοκαιρι πολλοι πειρασμοι για παρατεταμενες διακοπες και απο το γυμναστηριο εκτος των φοιτητικων εδρανων το χειροτερο ειναι η πιο κοντινη σου επιλογη γυμναστηριο χωρις aircondition με καυσωνα εξω! Εκει να δεις φαση να κανεις σκουωτ :P

  3. #183
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    wow ρε φιλε μπραβο καμια σχεση !

    και εγω ειμαι φαν των πολυαρθρικων και τυπου upper lower κλπ

    δεν ειναι αναγκη να το γυρισεις σε σπλιτ μπορεις να το κανεις ετσι

    lower εμφαση σε squat βοηθητικες με μια ασκηση dl συνηθως speed work η deficit
    upper εμφαση σε παγκο
    οφ
    lower εμφαση σε dl και βοηθητικες εδω παιζεις squat (πχ front squat)
    upper βοηθητικες παγκου )επικλινη στρατιωτικες ωμοι χερια)
    πλατη (υπερτροφια)
    οφ

    αν θες πιο εντατικο

    παγκος βαρια + βοηθητικες , squat ελαφρια δουλεια σε τεχνικη
    βαριες αρσεις + βοηθητικες
    οφ
    καθισματα βαρια + βοηθητικες , παγκος ελαφρια δουλεια σε τεχνικη
    οφ
    power cleans η ελαφριες αρσεις + βοηθητικες πλατης
    οφ

    τωρα σου εβαλα ετσι 2 μοτιβα δεν ειναι αναγκη να τ ακολουθησεις ..
    απλα να φροντισε να γυμναζεις τις αδυναμιες σου , αυτες μας κρατανε πισω ,
    αλλα βλεπω το κανεις ετσι κι αλλιως εχεις βοηθητικες ..
    Πολυ ενδιαφερον και τα 2 μοτιβα! Τολμω να πω οτι το πρωτο μοτιβο το εχω σκεφτει καπως ετσι και εγω. Δηλαδη διαφορετικες γωνιες και ποικιλια σε καθε upper lower απλα ηθελα να δω μεχρι που μπορω να φτασω με το ηδη υπαρχον μοτιβο. Απλα σαν αρχαριος αυτη η προσθηκη ποικιλιας ασκησεων θελει χρονο.
    Παντως ηδη απο την αλλαγη και μονο οτι αρχισα να κανω πιεσεις με αλτηρες στο στηθος αντι για μπαρα (και δεν ειναι σχετικα πολυς καιρος) μπορω να πω οτι με εχει βοηθησει πολυ σε σχημα στο στηθος που το ενιωθα παντα αδυνατο. Οι ωμοι ανεβαινουν και αυτοι αλλα πιο σιγα λογω παλιοτερων τραυματισμων στις κρισιμες αρθρωσεις.
    Παντως εχω δει τρομερη διαφορα σε ανεβασμα κιλων στους κατω κοιλιακους στην ασκηση Leg lift που κανω με αλτηρα αναμεσα στα ποδια. (Το παραδοξο ειναι οτι παρολο που δεν μπορω να κανω πολλες ελξεις κοιλιακων κανονικες στο στρωμα με αλτηρα οι πανω ειναι ποιο καλοσχηματισμενοι απο τους κατω που κανω και με 20αρη αλτηρα αναμεσα στα ποδια μου πολλες επαναληψεις)

  4. #184
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Τρίτη upper 22/09/2015

    Ισιος Παγκος αλτήρες Εδω ειχαμε ενα επεισοδιο! Τους αλτηρες τους σηκωνω σχεδον παντα μονος απο κατω. Ναι κακως οταν ειδικα παιζω τοσο στα ορια αλλα δεν μπορουσα να φανταστω το σκηνικο που θα γινοταν σημερα και ευτυχως μονο στον χαβαλε. Οποτε φορτωνω 35kg.
    Οταν πηγα να σηκωσω τους αλτηρες τους κλωτησα με τα ποδια και ηρθαν χαμηλα στους ωμους. Ομως ο δεξιος ομως με προδωσε και δεν καταφερε να τον σηκωσει...με αποτελεσμα καπου στα μισα της κινισης να ερθει χιαστι στο αριστερο στηθος....Και κανω την κασκαντερια και τον ξαναφερνω απο την δεξια πλευρα χτυποντας αποτομα και τους 2 αλτηρες στο εδαφος!Αποτελεσμα ο ενας αλτηρας να ψιλοδιαλυθει...τα πλακιδια του αλτηρα ξεχαρβαλωσανε (και ειναι απο τους παλιους σιδερενιους που δεν ξεβιδωνουν λοοοολ) και μεχρι και η λαβη που ειχε δερμα σκιστηκε απο το τρανταγμα :D
    Καποια σημαδια εγιναν στο εδαφος και τρελαθηκε η ιδιοκτητρια :D Οπως και ενα καλο χαλακι που το χουν για τα αερομπικ και το εβαλα απο κατω για να μην αφηνει σημαδια στο εδαφος οταν αφηνω τους αλτηρες(ναι ειμαι σεσημασμενος σε αυτο το τζυμ λολ) σκιστηκε και αυτο.
    Ετσι τελικα:
    2x8x30kg
    1x7x30kg
    1x5x30kg
    1x6x30kg

    Μονοζυγο παράλληλη λαβή Το γενικότερο πιάσιμο σε ώμους-στήθος εμφανές (ακόμα και από την προπόνηση της παρασκευής) και ετσι ειπα να δοκιμασω τις αντοχές μου με +20kg
    1x8xbodyweight +20kg αλτήρα
    1x7xbodyweight +20kg αλτήρα
    1x5xbodyweight +20kg αλτήρα

    Πιέσεις ώμων με αλτήρες
    1x4x25kg
    1x2x25kg
    2x6x20kg

    Pedlay rows
    2x5x55kg
    3x5x50kg

    Τρικεφαλα πιεσεις παγκος σε ισια μπαρα
    1x6x60kg
    Last edited by Mystical; 25-09-15 at 02:37.

  5. #185
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Χαχαχα τρομερη μερα στο τζιμ δηλαδη :P
    Δεν μας ειπες πως κατεληξε ομως.!!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  6. #186
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Χαχαχα τρομερη μερα στο τζιμ δηλαδη :P
    Δεν μας ειπες πως κατεληξε ομως.!!
    Χαχα άσε μεγάλο ευτράπελο! Εννοείς το χεσιμο που έφαγα μετά?

  7. #187
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Πέμπτη Lower 25/09/2015

    Squats
    3x5x107,5kg
    1x4x107,5kg
    1x3x107,5kg (τελευταιο σετ οχι και τοσο ολοκληρωμενη η κινιση)

    Deadliftslol
    3set x4repsx97,5kg

    Τραπέζιοι
    2χ9χ80kg

    Προβολές
    2x6x65kg

    κοιλιακοι κτλ
    Last edited by Mystical; 26-09-15 at 00:34.

  8. #188
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Παρασκευή upper 25/09/2015

    Παρολο που η πλατη μου και ολος ειμουν οικοπεδο απο την προηγουμενη, η προπονηση πηγε αρκετα καλα και αυξησα λιγο volume.
    Καθως πλεον δεν υπαρχουν τα 35ακιλα διαθεσιμα στο τζυμ :3 :3 επαιξα μονο με τα 30αρια...οσο πηγαινε τερμα...

    Ισιος Παγκος αλτήρες
    1x8x30kg
    2x7x30kg
    2x6x30kg
    1x3x30kg

    Μονοζυγο παράλληλη λαβή
    2x5xbodyweight +25kg αλτήρα
    2x4xbodyweight +25kg αλτήρα
    1x3xbodyweight +25kg αλτήρα

    Πιέσεις ώμων με αλτήρες Μια ευχαριστη ανοδος δυναμης επιτελους σε ωμους παρολο την ενταση ηδη απο παγκο-μονοζυγο
    1x5x25kg
    1x4x25kg
    1x6x20kg
    2x5x20kg

    Οταν εφτασα εδω πλεον δεν ενιωθα καν τους ωμους μου αλλα παρολαυτα κουτσα στραβα:
    Pedlay rows
    1x5x52,5kg
    3x4x52,5kg

    Δικέφαλα σε ίσια μπάρα
    1x8x30kg
    Last edited by Mystical; 28-09-15 at 00:54.

  9. #189
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Δευτέρα Lower 28/09/2015[/B]

    Squats
    4x5x107,5kg
    1x4x105,5kg(τελευταιο σετ η κινηση δεν ηταν δυστυχως ολοκληρωμενη)

    Deadlifts Ενα παλικαρι ξενος που ηταν για ημερισια στο τζυμ μου προτεινε να δοκιμασω την ασκηση με κατι wrists που ειχε τα οποια ειχαν και ενα στρωμα πλαστικο σαν γλωσσα που περναγε κατω απο τις παλαμες και αγκαλιαζανε με αυτο την μπαρα.
    https://www.youtube.com/watch?v=VX-Daef9fSQ καπως ετσι μονο που δεν χρειαζοταν να τα δεσεις...Το δοκιμασα σε ενα σετ μονο και δεν περιμενα με ποση ανεση βγηκε.Καμια κουραση σε λαβη!Δεν ξερω αν ηταν ιδεα μου στα επομενα σετ ομως ζοριστικα πολυ που εκανα χωρις αυτο...
    1x8x95kg
    2x5x95kg
    1x4χ95kg

    Τραπέζιοι
    1x7x90kg

    Προβολές
    2x6x65kg

    κοιλιακοι κτλ

  10. #190
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Τρίτη upper 29/09/2015

    Ισιος Παγκος αλτήρες To volume σημερα πιο χαλαρο στο στηθος αλλα σαν κασκαντερ που ειμαι δεν κρατηθηκα να μην πιεσω παλι με τους 35 αλτηρες (και ας ειναι ψιλοχαρβαλωμενος με σκισμενη λαβη ο ενας :3) Παρακατω και η σχετικη φωτο της - ομορφης- ζημιας :3
    http://i.imgur.com/jIGxr2n.jpg
    2x3x35kg Πολυ ευχαριστα αν και με προβληματικη λαβη βγηκαν τα 2 σετακια ειδικα το τελευταιο ηταν αρκετα καλο σε τεχνικη και κινηση.Παρατηρησα οτι κυριως στο σηκωμα με τους ωμους ειναι το προβλημα που με εμποδιζει να τα εχω καπως ανετα...
    1x8x30kg
    1x6x30kg

    Μονοζυγο παράλληλη λαβή
    1x6xbodyweight +25kg αλτήρα
    1x5xbodyweight +25kg αλτήρα
    1x4xbodyweight +25kg αλτήρα

    Πιέσεις ώμων με αλτήρες Σήμερα οι ώμοι ήταν το κάτι άλλο!Βγηκαν πολυ ανετα τα 25αρια και μαλιστα χωρις τα επαρκες διαλλειματα και με ηδη βεβαρημενους ωμους/στηθος απο πριν.
    3x5x25kg

    Pedlay rows
    3x6x52,5kg

    Overall ηταν μια πολυ καλη προπονηση και μαλιστα σε πολυ συντομο για εμενα χρονικο διαστημα (50λεπτα βαρη χωρις το ζεσταμα). Να σκεφτει κανεις οτι απο την προηγουμενη του lower ενιωθα διαλυμενος και δεν ειχα τοσο ορεξη για να παω ουτε πιστευα οτι θα βγει καλη προπονηση και ομως...

  11. #191
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Πέμπτη Lower 01/10/2015

    Squats finally...
    5x5x107,5kg

    Deadlifts
    1x8x95kg
    2x6x97,5kg

    Τραπέζιοι Οι τραπεζιοι πηραν φωτια σε αυτη την προπονηση...ακομα και σημερα ειναι φουλ πιασμενοι!
    3x12x80kg

    Προβολές
    2x8x60kg

    κοιλιακοι κτλ

  12. #192
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Παρασκευή upper 02/10/2015

    Η προπονηση σφηνακι λογω κλεισιματος του τζυμ νωριτερα απο το αναμενομενο.Ηταν μια καλη ευκαιρια ομως να παιξω με πολυ μικρα διαλειματα και να δω επιδοσεις.
    Ειδικα το στηθος βγηκε ανετα με ενα λεπτο το πολυ διαλειμα αναμεσα στα σετ
    Ισιος Παγκος αλτήρες
    3x8x30kg

    Μονοζυγο παράλληλη λαβή
    3x5xbodyweight +25kg αλτήρα

    Πιέσεις ώμων με αλτήρες
    1x5x25kg
    2x4x25kg

    Τρικεφαλα πιεσεις παγκος σε ισια μπαρα
    1x4x65kg
    1x6x60kg

  13. #193
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Δευτέρα Lower 05/10/2015
    Ηταν μια πολυ καλη προπονηση επιτελους αν και την επομενη μερα ολο το συστημα ηταν κρεμασμενο.
    Squats
    4x5x110kg
    1x4x110kg (το τελευταιο σετ ηταν αρκετα μετριο καθως η κινηση δεν εβγαινε τερμα κατω απο τον παραλληλο)

    Deadlifts
    3x5x100kg

    Προβολές
    1x8x65kg

    κοιλιακοι κτλ

  14. #194
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Τετάρτη upper 7/10/2015

    Ισιος Παγκος αλτήρες Το στηθος εχει δυναμωσει επιτελους...Παρατηρησα ωστοσο οτι ο αριστερος ωμος ειδικα στο τελευταιο σετ με αφησε πισω παλι ενω με το δεξι χερι δεν ειχα προβλημα...
    1x10x30kg
    2x9x30kg
    1x7x30kg

    Μονοζυγο παράλληλη λαβή
    1x6xbodyweight +25kg αλτήρα
    2x5xbodyweight +25kg αλτήρα

    Πιέσεις ώμων με αλτήρες
    1x5x25kg
    2x4x25kg
    1x5x20kg

    Pedlay rows
    3x6x52,5kg

    Δικέφαλα σε ολυμπιακή μπάρα
    1x8x30kg

    Σε γενικες γραμμες αρκετα καλη προπονηση αν αναλογιστει κανεις οτι εγινε παλι σε περιορισμενο χρονικο διαστημα. Ελπιζω απο εβδομαδα που θα εχω μετακομισει πισω στην σχολη μ και στο εκει γυμναστηριο να εχω αρκετο περισσοτερο χρονο και ανεση για τις προπονησεις μου!

  15. #195
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Απο διατροφη πως κινεισαι? θερμιδες, μακροστοιχεια, ογκο συντηρηση?
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  16. #196
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Απο διατροφη πως κινεισαι? θερμιδες, μακροστοιχεια, ογκο συντηρηση?
    Ένα κλικ υπεθερμιδικα. Τα λιπαρά τα έχω αφήσει στο ίδιο μοτίβο 1 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους. Ο υδατάνθρακας είναι στα 300 γρ και ορισμένες μέρες προπονήσεων αντε 350 γρ...

  17. #197
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Ένα κλικ υπεθερμιδικα. Τα λιπαρά τα έχω αφήσει στο ίδιο μοτίβο 1 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους. Ο υδατάνθρακας είναι στα 300 γρ και ορισμένες μέρες προπονήσεων αντε 350 γρ...
    Αντε να μπαίνουν τα μουσκουλα! Διάβαζα πριν το λόγκ σου τις πρώτες σελίδες,μιας κ έκανες παρόμοια προπόνηση με αυτήν που θέλω να κάνω. Έτυχε να δω κ τις φώτο προόδου όπου η διαφορά κάθε φορά ήταν αισθητή! Γέμιζες σε πλάτη κυρίως αλλά κ χερια/στήθος κ εχανες λίπος. Από την αρχή του λόγκ δουλειά όμως σηκώνες πολλά κιλά πως κ έτσι? Γενικά έχω κάποιες απορίες περί ύλης προπόνησης αλλά άλλη στιγμή!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  18. #198
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Δεν μπορω να κανω εντιτ, οκ σηκωνες πολλα κιλα γιατι περιστασιακα γυμναζοσουν κ παλια, ειδα τα θρεντς :P
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  19. #199
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Αντε να μπαίνουν τα μουσκουλα! Διάβαζα πριν το λόγκ σου τις πρώτες σελίδες,μιας κ έκανες παρόμοια προπόνηση με αυτήν που θέλω να κάνω. Έτυχε να δω κ τις φώτο προόδου όπου η διαφορά κάθε φορά ήταν αισθητή! Γέμιζες σε πλάτη κυρίως αλλά κ χερια/στήθος κ εχανες λίπος. Από την αρχή του λόγκ δουλειά όμως σηκώνες πολλά κιλά πως κ έτσι? Γενικά έχω κάποιες απορίες περί ύλης προπόνησης αλλά άλλη στιγμή!
    Χαιρομαι που το λογκ μου σου φανηκε ενδιαφερον να το δεις ειδικα απο την αρχη χεχε! Ναι ειναι η αληθεια οτι συντομα φανηκε δυνατη προοδος αλλα μην ξεχνας οτι ειμουν και σε αρχαριο επιπεδο. Πλατη και απο χερια τρικεφαλα θα ελεγα μονο μπορω να πω οτι ειναι απο τα δυνατα μου σημεια γενικοτερα ακομα και σε σχηματα οποτε παντα ανεβαζα πιο ευκολα δυναμη σε αυτα ή εδειχνα καλος οταν ποζαρα. Στήθος/ώμοι ειναι η αληθεια οτι αργησαν πολυ να παρουν μπροστα. Τωρα πες κατι γινεται ειδικα οταν αρχισα στηθος με αλτηρες αλλα παλι τα θεωρω αδυνατα σημεια.
    Οταν ξεκινησα δυναμικα να ανεβαζω volume στις ασκησεις και ξεκινησα γενικοτερα αυτο το προγραμμα μεγαλης εντασης πιστευω οτι εχανα και λιπος καθως η διατροφη μου ηταν περιορισμενη σε υδατανθρακες και μονο απο το volume των πολυαρθρικων εκαιγα τα κερατα μου πολλες φορες :D Γενικα παντως δεν ειχα και τοσο πολυ λιπος οταν ξεκινησα το προγραμμα αυτο οποτε δεν χρειαστηκε και ιδιαιετερη αεροβια.
    Χμμμ ε απο την αρχη του λογκ δεν σηκωνα πολλα κιλα ρε συ αν εξαιρεσεις καμια πλατη....Αντε και σκουωτ ανεβασα σε καποια φαση αποτομα αλλα λιγο πριν το καλοκαιρι. (Εκει ισως να βοηθησε η παλια δουλεια περιστασιακα πριν αρχισω αυτη την σοβαρη προσπαθεια που ανεφερες και συ)
    Στηθος οταν εκανα με μπαρα πρεπει στην αρχη να επαιζα 55-60 κιλα.
    Γενικα παντως πιεζα απο την αρχη και πιεζω συνεχεια τον εαυτο μου να ανεβαζει οσο γινεται δυναμη σε καθε προπονηση παιζοντας παντα μεχρι failure. Το μεγαλο volume στα βαρη νιωθω οτι με καλυψε εν μερη και στην αεροβικη (απο την αποψη καυσης θερμιδων).Ειναι η αληθεια οτι εχει κοπανησει βεβαια λιγο το νευρικο μου συστημα και ετσι οταν δεν ειμαι για προπονηση προτιμω να chilarw σπιτι μονο η σχολη :P :D
    Εννοειται οτι αποριες εχεις οποτε θες μπορεις να μου γραψεις αλλα να ξερεις οτι και γω αρχαριος ειμαι και σε πολλα ακομα ψαχνομαι.
    Last edited by Mystical; 18-10-15 at 14:59.

  20. #200
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Γενικα μαρεσει να βλεπω ατομα που ξεκινανε απο ενα αρχαριο επιπεδο και καταληγουν κατι παρα να βλεπω τον τελειο που δεν ξερω πως ξεκινησε κ πως εφτασε εκει! Να βλεπω σαν Motivation η σαν να κλεβω ιδεες κλπ (no homo :P)
    Αρχαριος οταν σηκωνεις 55-60 κιλα, που ειναι σχεδον το βαρος σου(νμζ 63 περιπου εισαι?) δεν το λες! Σκεψου εγω που με 2 διακοπες καλοκαιριων, και 2 τραυματισμους, που ημουν εκτος, κανω 2μιση χρονια βαρη και σαν pr στις 5αρες εχω περιπου, BP:63 και Squat:63 κ αυτα.
    Καποια στιγμη πηγα να δοκιμασω 5x5 και στην 2η-3η ασκηση τα χα παιξει τελειως, ουτε δυναμη ουτε αντοχη ουτε τπτ ! Οποτε οταν θα μπω σοβαρα σε αυτο το προγραμμα θα ξεκινησω με πιο ελαφρια κιλα, να συνηθισω το volume, εσυ τι λες?
    Α επισης ενα καλο προγραμματακι που ανακαλυψα για να βλεπεις ποσα κιλα να κανεις warm up, ποτε να κανεις deload η αυξηση αλλα και να σου κραταει αυτοματα σημειωσεις ειναι το stronglifts αμα εχεις smartphone. Αν αυτο θεωρειται διαφιμηση τοτε να το σβησω :S
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  21. #201
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Χεχε ενα απο τα καλα των logs ειναι και αυτο. Δινουν πολυ motivation ακομα και για τον ιδιο που κραταει ενα ιστορικο.
    χμ Νομιζω Μαρτη ειμουν 66 κιλα περιπου οταν εκανα τα 60 kg παγκο και κατεληξα στο καλοκαιρι στα 63 περιπου. Αν και επαιζα υποθερμιδικα ολο αυτο το διαστημα πιστευω οτι εκανα ανασυσταση περα απο χασιμο λιπους.
    Απο τις φωτο που μπορω να δω εχεις πολυ καλα σχηματα και ειδικα καλα σχηματα στους κοιλιακους που εγω δεν εχω ασχετα απο το ποσοστο λιπους! Αλλα αν ενοεις οτι αυτα ειναι τα μεγιστα κιλα σου σε 5αρες μου φαινεται λιγο περιεργο. Πιστευω οτι εχεις και παραπανω αν πιεστεις.Ειδικα squat δεν το συζηταω μπορεις να ανεβασεις ανετα ακομα.
    Θα σου προτεινα κυριως να ρυθμισεις τον παραγοντα υπνος και ξεκουραση σε ενα τετοιο προγραμμα παντως. Ενα απο τα μεγαλα λαθη μου που ακομα προσπαθω να διορθωσω οτι κοιμαμαι παντα αργα.
    Σχετικα με τα κιλα και το volume δοκιμασε να κανεις μεγαλα διαλλειματα αναμεσα στα σετ. Ακομα και 5 λεπτα διαλειμα :P
    Να περιμενεις παντως ειδικα στην αρχη μεχρι να συνηθισει το σωμα σου τετοιο volume κατα την τριτη ασκηση θα εισαι αρκετα πεσμενος.
    Σχετικα με το προγραμματακι δεν νομιζω οτι θεωρειται κακο να το αναφερεις για το φορουμ :D αλλα αυτο που κανω συνηθως ειναι 5-3-1 στο ζεσταμα. Αν και τωρα το κανω με καποιες παραλαγες.
    Πχ Αν σηκωσεις 80 κιλα Σκουωτ
    1x5x50kg
    1x3x60kg
    1x1x70kg
    main sets:
    5x5x80kg
    Last edited by Mystical; 18-10-15 at 17:25.

  22. #202
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Γεια σου Νικο, καλη μερα να εχουμε πρωτιστως.!
    Ξεκινησες στα 60 περιπου ησουν κ υποθερμιδικα, φαντασου με πολυ φαγητο παραπανω τι αναπτυξη θα ειχες!
    Οι κοιλιακοι μου δεν ειναι καλοι, ειναι μικροι και γενετικα 4πακ :P Με ευνοει η γωνια ληψης της φωτος!
    Βαλε ρε σι μερικες ασκησεις κοιλακων με προσθετο βαρος και ενταση και θα μεγαλωσουν, ηδη δουλευονται απο τις βασικες σου.
    Παγκο για στηθος ανεβαινω πολυ αργα εως τωρα.. ξεκινησα απο απλη μικρη μπαρα(8kg) και εφτασα συνολο τα 63kg αλλα μου πηρε παραααα πολυ χρονο, τα squat ανεβαινουν αρκετα γρηγορα, ειδικα τωρα που εχουμε ρακ και εχω την εμπιστοσυνη να βαλω παραπανω.
    5λεπτα διαλλειματα ε? παλι καλα που το πρωι δεν εχει κοσμο, φανταζομαι τι θα ακουγε κανεις το απογευμα πχ! Σκεφτηκα ετσι πως τα λεμε, μιας και εχω βασικες στο σπλιτ μου, να παιζω εκει 5x5 να αρχιζω να συνιθιζω τοτε. Και στις αλλες κανονικα 3x8 οπως κανω.
    Εμενα ο υπνος μου ειναι πλεον ενταξει, αν και δεν πετυχαινω 7-8ωρα παντα τα βραδια, αναπληρωνω το μεσημερι Φτιαξε και εσυ τον δικο σου,γιατι η αναρρωση παιζει πολυ σημαντικο ρολο!
    Και σορρυ αδερφε σου εχω ξοδεψει μιση σελιδα με τα δικα μου..
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  23. #203
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Γεια σου Νικο, καλη μερα να εχουμε πρωτιστως.!
    Ξεκινησες στα 60 περιπου ησουν κ υποθερμιδικα, φαντασου με πολυ φαγητο παραπανω τι αναπτυξη θα ειχες!
    Οι κοιλιακοι μου δεν ειναι καλοι, ειναι μικροι και γενετικα 4πακ :P Με ευνοει η γωνια ληψης της φωτος!
    Βαλε ρε σι μερικες ασκησεις κοιλακων με προσθετο βαρος και ενταση και θα μεγαλωσουν, ηδη δουλευονται απο τις βασικες σου.
    Παγκο για στηθος ανεβαινω πολυ αργα εως τωρα.. ξεκινησα απο απλη μικρη μπαρα(8kg) και εφτασα συνολο τα 63kg αλλα μου πηρε παραααα πολυ χρονο, τα squat ανεβαινουν αρκετα γρηγορα, ειδικα τωρα που εχουμε ρακ και εχω την εμπιστοσυνη να βαλω παραπανω.
    5λεπτα διαλλειματα ε? παλι καλα που το πρωι δεν εχει κοσμο, φανταζομαι τι θα ακουγε κανεις το απογευμα πχ! Σκεφτηκα ετσι πως τα λεμε, μιας και εχω βασικες στο σπλιτ μου, να παιζω εκει 5x5 να αρχιζω να συνιθιζω τοτε. Και στις αλλες κανονικα 3x8 οπως κανω.
    Εμενα ο υπνος μου ειναι πλεον ενταξει, αν και δεν πετυχαινω 7-8ωρα παντα τα βραδια, αναπληρωνω το μεσημερι Φτιαξε και εσυ τον δικο σου,γιατι η αναρρωση παιζει πολυ σημαντικο ρολο!
    Και σορρυ αδερφε σου εχω ξοδεψει μιση σελιδα με τα δικα μου..
    Καλη μας μερα και προπονησεις :D Dont worry δεν υπαρχει θεμα σπαμ στο ημερολογιο μου!
    Σχετικα με το φαγητο οσο δυνατες προπονησεις και να κανει καποιος και καλα γενετικα να εχει πρεπει να προσεχει την προσληψη των θερμιδων παντα...
    Σχετικα με τις προπονησεις σου θα σου προτεινα να κανεις κυριως στην Ολυμπιακη μπαρα (οσες ασκησεις δεν κανεις σε αλτηρες) αντι να χρησιμοποιεις καποια μικρη. Ενας λογος ειναι οτι ξερεις ακριβως ποσα κιλα παιζεις με την 20κιλη μπαρα ενω με μια μικροτερη μπορει να χανεις 2-3 κιλα.
    Οσο για τον χρονο που θα εχεις την μπαρα δεν θα καθεσαι να αγχωνεσαι για κανεναν αφου για την παρτυ σου και μονο κανεις προπονηση. Ενταξει τα 5 λεπτα ειναι το μαξιμουμ...Αλλα 2-3 λεπτα αναμεσα στα σετ διαλειμα ειναι συνηθισμενο πιστευω σε προγραμμα δυναμης.

  24. #204
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Πέμπτη upper 15/10/2015
    Επιστροφη στο παλιο γνωριμο γυμναστηριο της σχολης επιτελους. Και μετα απο αρκετη ταλαιπωρια για ευρεση διαμερισματος /μετακομισης και μιας μικρης αποχης δεν εχασα ιδιαιετερα δυναμη εως καθολου.

    Ισιος Παγκος αλτήρες
    1x8x30kg
    3x7x30kg

    Μονοζυγο παράλληλη λαβή
    3x5xbodyweight +25kg αλτήρα
    1x4xbodyweight +25kg αλτήρα

    Πιέσεις ώμων με αλτήρες
    1x6x22,5kg
    3x5x22,5kg

    Pedlay rows
    3x6x50kg

    Δικέφαλα σε ίσια μπάρα
    2x8x30kg

  25. #205
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Παρασκευή Lower 16/10/2015
    Εδώ η απώλεια δυναμης ηταν λιιγο πιο εμφανης αλλα απο την αλλη και τα διαλειματα μικρότερα (1 λεπτο) λογω βεβαρυμενου προγραμματος σχολης
    Squats
    5x5x100kg

    Deadlifts
    3x5x95kg

    Τραπέζιοι
    1x8x80kg

    κοιλιακοι κτλ

  26. #206
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Τρίτη upper 20/10/2015
    Επιτελους μια προπονηση οπου μετα απο καιρο φορτωσα πολυ volume και ενιωσα οτι πηγε κατι παραπανω απο καλα!
    Στηθος ωμοι αλλα και πλατη καηκαν!Εκατσα κοντα 2 ωρες στο γυμναστηριο μαζι με την 15λεπτη αεροβια/ζεσταμα που εκανα στην αρχη.

    Ισιος Παγκος αλτήρες
    4x8x30kg
    1x5x30kg

    Μονοζυγο παράλληλη λαβή
    4x5xbodyweight +25kg αλτήρα
    1x4xbodyweight +25kg αλτήρα (αν και η τελευταια ρεπ εφτασε μεχρι την μυτη η λαβη του μονοζυγου)

    Πιέσεις ώμων με αλτήρες
    4x5x25kg
    1x4x25kg

    Pedlay rows
    5x5x50kg

    Τρικεφαλα πιεσεις παγκος σε ισια μπαρα
    1x8x60kg
    1x6x60kg
    2x5x60kg

    Δικέφαλα σε ισια μπαρα
    2x8x30kg

  27. #207

    Default

    Να ρωτησω κατι, εχεις στα μελλοντικα σου πλανα να ανεβασεις λιγο τις επαναληψεις, 12-15 δηλαδη, ή θα παραμεινεις σε αυτα τα νουμερα?
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  28. #208
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Να ρωτησω κατι, εχεις στα μελλοντικα σου πλανα να ανεβασεις λιγο τις επαναληψεις, 12-15 δηλαδη, ή θα παραμεινεις σε αυτα τα νουμερα?
    Καλησπέρα!Το εχω σκεφτει αλλα για να ειμαι ειλικρινης παντα επαιζα στο ευρος 5-6 επαναληψεις στις βασικες αντε κανενα 8αρι σε βοηθητικες. Νιωθω οτι το χαμηλο ευρος επαναληψεων με βοηθαει περισσοτερο για αυξηση δυναμης και υπερτροφιας. Δεν εχω κανει ποτε καποιο προγραμμα μεχρι τοσο πολλες ρεπ (12-15) στα βασικα σετ. Πιστευεις θα επαιζε καποιο δραστικο ρολο μια τετοια αλλαγη?

  29. #209

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Καλησπέρα!Το εχω σκεφτει αλλα για να ειμαι ειλικρινης παντα επαιζα στο ευρος 5-6 επαναληψεις στις βασικες αντε κανενα 8αρι σε βοηθητικες. Νιωθω οτι το χαμηλο ευρος επαναληψεων με βοηθαει περισσοτερο για αυξηση δυναμης και υπερτροφιας. Δεν εχω κανει ποτε καποιο προγραμμα μεχρι τοσο πολλες ρεπ (12-15) στα βασικα σετ. Πιστευεις θα επαιζε καποιο δραστικο ρολο μια τετοια αλλαγη?
    Παντα οταν αλλαζουμε το rep range το σωμα θα ανταποκριθει θετικα. Αυτο ισχυει και για αλλαγη απο πολλες σε λιγες επαναληψεις.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  30. #210
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Παντα οταν αλλαζουμε το rep range το σωμα θα ανταποκριθει θετικα. Αυτο ισχυει και για αλλαγη απο πολλες σε λιγες επαναληψεις.
    τοτε να το βαλω στο πλανο καποια στιγμη...κατι σε στυλ 2x12. Στο μονο που δεν θα αντεχα τοσο μεγαλο range για καποιο λογο ειναι squat :D ακομα και με μειωμενα κιλα

    Επισης σκεφτομαι καποιες αλλαγες ακομα σιγα σιγα. Οπως στο ενα upper να αφησω τον ισιο παγκο οπως εχει και στο αλλο να βαλω επικλινη στην θεση του ισιου. Ακομα αντικατασταση των pedlay rows με κωπηλατικη με αλτηρα ή παλι στο ενα upper μενει ως εχει το pedlay row και στο αλλο upper στην θεση του η κωπηλατικη με αλτηρες. Μονοζυγο/πιεσεις ωμων σταθερες ως εχει.
    Last edited by Mystical; 23-10-15 at 22:43.


 
Page 7 of 17 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •