Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default Αντιφλεγμονώδη Χάπια Και Μυική Ανάπτυξη

    Αν και υπηρχε ενα σχετικο thread, δυστυχω αφορουσε τοπικα αναλγητικα με κορτιζονη και δεν με καλυψε.

    Eχω Pulled hamstring(ρηξη ινων οπισθιου μηριαιου) στο αριστερο μου ποδι, και απο τοτε κανω αγωγη με αντιφλεγμονωδη χαπια, παιρνοντας τα 2 φορες την ημερα, παγους 3 φορες την ημερα κλπ.

    Θα ηθελα οποιος ξερει, να μου πει αν ο συλλογισμος μου ειναι σωστος.Αν υποθεσουμε οτι κατα τη διαρκεια της ασκησης οι μυικες ινες σκιζονται δημιουργωντας φλεγμονη στο σημειο, τοτε τα αντιφλεγμονωδη χαπια ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ στην φυσικη επουλωση του οιδηματος, και ετσι οι νεες ινες που δημιουργουνται θα ειναι πιο αδυναμες απο αυτες που θα δημιουργουνταν χωρις την "επεμβαση" των αντιφλεγμονωδων χαπιων;Με λιγα λογια, η μυικη αναπτυξη που θα ειχα αν δεν τα χρησιμοποιουσα, θα ηταν μεγαλυτερη,ιση ή μικροτερη;Οι μεταβλητες διατροφη και προπονηση παραμενουν σταθερες.

    Σας ευχαριστω για το χρονο σας.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  2. #2

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Σωστός είναι ο συλλογισμός σου. Τα αντιφλεγμονώδη block-άρουν τις προσταγλανδίνες οι οποίες είναι απαραίτητες για να αρχίσει επούλωση (είτε μιλάμε για τραυματισμό είτε για μυϊκή ανάπτυξη). Προσωπικά δεν γνωρίζω το μέγεθος αυτής της επίδρασης στην μυϊκή ανάπτυξη. Αν δηλαδή μιλάμε για ελάχιστες διαφορές ή σημαντικές.

    Ένα άλλο που θέλω να εστιάσω είναι η θεραπεία σου. Δεν ξέρω τι συνεννοήσεις έχουν γίνει με τον γιατρό σου ή/και φυσικοθεραπευτή αλλά να ξέρεις ότι σε τέτοιους τραυματισμούς (δεν νομίζω να είναι και μεγάλου βαθμού μιάς και κάνεις πολύ δυνατά βάρη) το κλειδί για την πλήρη αποκατάσταση είναι το loading που θα πέσει στην εκάστοτε δομή (μυς στην περίπτωσή σου).

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Ισχυει οτι δεν ειναι μεγαλου βαθμου, γιαυτο και μπορω ακομη να παιζω σχετικα βαρια στις ασκησεις του κατω σωματος.Αυτο ψαχνω, να μαθω αν οι διαφορες ειναι σημαντικες.Οσο για το loading, ειχα συννενοηθει να το ζοριζω ως εκει που δνε ενοχλει, και αν με ενοχλεισει να κανω backoff sets.Απο ολοτελα....
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υποθυρεοειδισμός Και Μυϊκή Ανάπτυξη
    By neuer in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 05-08-14, 14:47
  2. Μυικη αναπτυξη!!!!!!
    By boy_MF28 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-13, 14:41
  3. Επαναλήψεις Και Μυική Ανάπτυξη
    By delphinopedo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 26-10-10, 22:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •