Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default Το κοτόπουλο που ίσως καταλήγει στα πιάτα όλων μας

    Με αφορμή μια συζήτηση που είχα περί μακαρονιών ολικής και γιαούρτι (ότι τάχα και καλά επεξεργασμένη τροφή) με το αδέρφι τον Αντρέα (koukouvitis) παραθέτω το πάρακάτω video που έκανε share κάποιος φίλος στο Facebook:

    https://www.facebook.com/video.php?v...type=3&theater

    Δεν ξέρω αν πρόκειται περί "φάρσας" ή πόσο αξιόπιστο είναι το video όμως δείτε τι ΜΠΟΡΕΙ να τρώμε που νομίζουμε ότι είναι και μη επεξεργασμένο.

    Πόσο δίκιο έχεις ρε Αντρίκο!

    Ευτυχώς που έχουμε σπίτι μικρή φάρμα και έχουμε και κοτόπουλα. Τρώω μερικές φορές απ' το σπιτικό το δικό μας αλλά δεν αρκεί ούτε περισσεύει για να έχω όσο χρειάζεται μια διατροφή και αναγκαστικά αγοράζουμε.
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  2. #2

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Και που σαι ακομα φιλε μου....

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εμένα δεν με εξέπλησε το βίντεο ρε παιδιά.. Αλίμονο αν πίστευα πως τα κοτόπουλα (και όχι μόνο) του εμπορίου δεν περνάνε από καμία "περίεργη" επεξεργασία.
    Να μην πω για τις συνθήκες σφαγής, στρες που περνάει το ζωντανό, το τί το ταίζουν κλπ...
    Και μετά μας πειράζει η πρωτείνη, ότι είναι επεξεργασμένη. Καλά αυτό είναι να γελάς...

  4. #4
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Ειρήνη πρέπει το video να ανέβει στο youtube. Ο επόμενος συγγενής που θα μου πει για την πρωτείνη θα του δείξω το video με τα εξής λόγια: "A ώστε δεν είναι καλή η πρωτείνη και κάνει κακό ε? ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΤΡΩΣ. Που σε πείραξε η πρωτείνη τώρα!" ΧΑΧΑΧΑΧΑ!
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  5. #5
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    το έχω ξαναδεί το βιντεάκι. Το τί τρώμε δεν περιγράφεται από κρεατικά έως φρούτα και λοιπά ζαρζαβατικά!!!! synthol στα κοτόπουλα

  6. #6
    Banned New Member
    Join Date
    21-01-15
    Posts
    18

    Default

    Χεχε εχτες ολη μερα παλευα να βγαλω διατροφη και στο τελος τιγκαρα κοτοπουλακι για να βγουν οι θερμιδες. Δεν ειχα δει το βιντεακι

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Σιγα ρε παιδιά τουλαχιστον φοράει γάντια...!!!
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  8. #8
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Μια τετοια τρομπα θελω κ εγω για τα στρωματα το καλοκαιρι :D

  9. #9
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εμένα δεν με εξέπλησε το βίντεο ρε παιδιά.. Αλίμονο αν πίστευα πως τα κοτόπουλα (και όχι μόνο) του εμπορίου δεν περνάνε από καμία "περίεργη" επεξεργασία.
    Να μην πω για τις συνθήκες σφαγής, στρες που περνάει το ζωντανό, το τί το ταίζουν κλπ...
    Και μετά μας πειράζει η πρωτείνη, ότι είναι επεξεργασμένη. Καλά αυτό είναι να γελάς...
    Quote Originally Posted by pantelisk View Post
    Ειρήνη πρέπει το video να ανέβει στο youtube. Ο επόμενος συγγενής που θα μου πει για την πρωτείνη θα του δείξω το video με τα εξής λόγια: "A ώστε δεν είναι καλή η πρωτείνη και κάνει κακό ε? ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΤΡΩΣ. Που σε πείραξε η πρωτείνη τώρα!" ΧΑΧΑΧΑΧΑ!
    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Μια τετοια τρομπα θελω κ εγω για τα στρωματα το καλοκαιρι :D
    Καλησπερα παιδια.
    Ας μοιραστω και εγω για 1η φορα τις "γνωσεις" μου :P.
    Καθως προερχομαι απο οικογενεια με "ιστορια" στο εμποριο κρεατων (ο παππους μου εκανε και ο θειος μου ειναι κρεοπωλης) μπορω να σας πω με σιγουρια οτι πολλα απο αυτα που βλεπουμε σε βιντεο ΔΕΝ ισχυουν για σφαγεια Θεσσαλιας, Μακεδονιας. Εγω αναφερομαι για τα μεγαλα σφαγεια τα οποια εχω δει, ισως αλλου να μην ισχυει.
    Πλεον ολα , βαση νομου, εχουν αλλαξει τακτικες. Τα ζωα ταλαιπωρουνται πολυ λιγοτερο και αυτο ειναι κ προς το κερδος του εμπορου καθως η ποιοτητα του κρεατος ειναι καλυτερη. Χρησιμοποιουνται αλλες τακτικες για τη θανατωση του π.χ. ηλεκτροναρκωση.
    Σιγουρα θα υπαρχει καποιο που δεν θα το κανει αλλα οκ.

    Τρομπες χρησιμοποιουν κ στη σφαγη μεγαλων ζωων, ο λογος ειναι για να τα γδαρεις πιο ευκολα ,χωρις να χαλασεις το δερμα και το κρεας. Θελει μεγαλη εμπειρια κ δεξιοτεχνια εαν εισαι "νεος", οποτε αυτο αποτελει διευκολυνση.


    Σκοτωναν τα ζωα μαρτυρικα παλιοτερα; Ναι, αρκετα. Ο πιο συνηθισμενος τροπος ηταν με χτυπηματα στο κεφαλι, συνηθως με λοστο. Οι "παλιοι" στοχευαν στον αυχενα και τα ζωα πεθαιναν ακαριαια, εχω δει ομως να χρειαζεται κ πολλε προσπαθειες... Εκει το ζωο υπεφερε κ στο τελος πεταχθηκε καθως "χαλασε" το κρεας.
    Ισως το φουσκωμα του κοτοπουλου να γινεται προκειμενου να συσκευαστει κ για λογους αισθητικης, δεν το γνωριζω. Περισσοτερο θα με ανησυχουσε να ειναι στιβαγμενα, οσο ηταν ζωντανα, σε μικρους χωρους παρα το "φουσκωμα".


    Ο μονος λογος που επιλεγω ελληνικα κρεατα ειναι γιατι ξερω (ποτε δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος) τις συνθηκες που επικρατουν σε σφαγεια αλλα και σε κτηνοτροφεια.
    Η "κακη" ποιοτητα κρεατος ειναι αποτελεσματα της ζωης του ζωου. Στην Ελλαδα πολυ σπανια θα δεις τοσο μεγαλες μοναδες που τα ζωα να ειναι το ενα πανω στο αλλο και να μην μπορουν να κινηθουν και να αποκτουν πληγες ή αρρωστιες που να επιφερουν την επειγουσα σφαγη του.
    Μπορει να ισχυει και για αρκετες περιοχες στο εξωτερικο, απο εκει ομως δεν εχω εμπειριες!

  10. #10
    Junior Bodybuilder cirith ungol's Avatar
    Join Date
    06-01-12
    Location
    Athens
    Posts
    229

    Default

    H απατεωνιά που παίζει με τη σύριγγα είναι ότι έχει απλό νερό.

    Γεμίζουν το κοτόπουλο με νερό και έτσι ζυγίζει πιο πολύ,όποτε παίρνεις ένα κοτόπουλο 2 κιλά και μετά το ψήσιμο έχει γίνει 200 γραμμάρια γιατί έχει φύγει όλο το νερό.

    Είναι κλασσικό κολπάκι των εταιρειών.

    Δεν είναι και ότι καλύτερο να λες πω πω τι κοτόπουλο πήρα και μόλις το βγάλεις από το φούρνο να είναι σαν καναρίνι....
    Last edited by cirith ungol; 26-03-15 at 04:50.

  11. #11

    Default

    Χαχα καναρίνι;;; είσαι θεός!

  12. #12
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    Ο λογος που φουσκωνονται ειναι καθαρα για οπτικους λογους. Σαν καταναλωτες το ματι μας προτιμαει τα πιο στρουμπουλα και καλοθρεμενα, με το καλυτερο χρωμα κλπ γιατι αυτα εχουμε συνδεσει ως "καλα". Αυτο δεν σημαινει οτι αλλαζει η συσταση τους σας πρωτεινες κλπ...μονο εμφανιση ειναι!
    Μονο σε συσκευασμενα κοτοπουλα τυπου μιμικος με ταψακι φελιζολ απ κατω εχω δει να το κανουν....στα αλλα με το κιλο του κρεωπολειου δεν εχω δει κατι τετοιο
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  13. #13
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Παιδιά εγώ απλά έπεσα πάνω στο video και είπα να το κάνω post. Δεν ήξερα ότι απλά βάζουν νερό μέσα στο κοτόπουλο που και αυτό κατ' εμένα είναι κάποιο είδος (έστω και άκακο) επεξεργασίας.

    Επειδή σπίτι μου εκτρέφουμε λίγα κοτόπουλα η διαφορά με αυτό που αγοράζουμε είναι απίστευτη. Δηλαδή το κοτόπουλο το ολόκληρο που βλέπω να πωλείται στα s/m είναι το 1/3 σε μέγεθος από αυτά που εκτρέφουμε σπίτι. Επίσης αυτό του s/m είναι άσπρο ενώ αυτό που εκτρέφουμε στο σπίτι κάπως κιτρινο μπορω να το πω. Σαφώς και δεν είναι το ίδιο να εκτρέφεις χιλιάδες κοτόπουλα με το να εκτρέφεις 20-25 αλλά και πάλι η διαφορά είναι μεγάλη από άποψη γεύσης, εμφάνισης, μεγέθους.

    Αυτό δεν παύει να πει ότι οι τροφές που τρώνε ΙΣΩΣ να είναι και οι ίδιες (που ίσως να είναι επεξεργασμένες) αλλά άμα το πάρει κάποιος έτσι στο τέλος νηστικοί θα μένουμε.

    Εσείς που ξέρετε και 2 πράγματα παραπάνω (ειδικά εσύ Εφη) που σπουδάζεις νομίζω και πάνω στον τομέα αυτό λύσε μου σε παρακαλω αν μπορείς την απορία στις διαφορές του κοτόπουλου σπιτικής εκτροφής απ' αυτό της αγοράς!
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  14. #14
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by pantelisk View Post
    Παιδιά εγώ απλά έπεσα πάνω στο video και είπα να το κάνω post. Δεν ήξερα ότι απλά βάζουν νερό μέσα στο κοτόπουλο που και αυτό κατ' εμένα είναι κάποιο είδος (έστω και άκακο) επεξεργασίας.

    Επειδή σπίτι μου εκτρέφουμε λίγα κοτόπουλα η διαφορά με αυτό που αγοράζουμε είναι απίστευτη. Δηλαδή το κοτόπουλο το ολόκληρο που βλέπω να πωλείται στα s/m είναι το 1/3 σε μέγεθος από αυτά που εκτρέφουμε σπίτι. Επίσης αυτό του s/m είναι άσπρο ενώ αυτό που εκτρέφουμε στο σπίτι κάπως κιτρινο μπορω να το πω. Σαφώς και δεν είναι το ίδιο να εκτρέφεις χιλιάδες κοτόπουλα με το να εκτρέφεις 20-25 αλλά και πάλι η διαφορά είναι μεγάλη από άποψη γεύσης, εμφάνισης, μεγέθους.

    Αυτό δεν παύει να πει ότι οι τροφές που τρώνε ΙΣΩΣ να είναι και οι ίδιες (που ίσως να είναι επεξεργασμένες) αλλά άμα το πάρει κάποιος έτσι στο τέλος νηστικοί θα μένουμε.

    Εσείς που ξέρετε και 2 πράγματα παραπάνω (ειδικά εσύ Εφη) που σπουδάζεις νομίζω και πάνω στον τομέα αυτό λύσε μου σε παρακαλω αν μπορείς την απορία στις διαφορές του κοτόπουλου σπιτικής εκτροφής απ' αυτό της αγοράς!
    Οταν λες κιτρινο εννοεις τη πετσα ετσι?
    Ο λογος ειναι επειδη τα εκτρεφεις κυριως με καλαμποκι και χλωρο χορταρι ( εαν τα εχεις ελευθερα). Ρωτησες την εφη αλλα σου απανταω εγω

  15. #15
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Οταν λες κιτρινο εννοεις τη πετσα ετσι?
    Ο λογος ειναι επειδη τα εκτρεφεις κυριως με καλαμποκι και χλωρο χορταρι ( εαν τα εχεις ελευθερα). Ρωτησες την εφη αλλα σου απανταω εγω
    Ελα ρε μαγκα! Καλα εκανες και απαντησες! Ναι για την πετσα αναφερομουν.

    Δεν ξερω αν συμφωνεις παντως σε καμια περιπτωση δεν συγκρινονται σε εμφανιση, γευση και μεγεθος
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  16. #16
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by pantelisk View Post
    Ελα ρε μαγκα! Καλα εκανες και απαντησες! Ναι για την πετσα αναφερομουν.

    Δεν ξερω αν συμφωνεις παντως σε καμια περιπτωση δεν συγκρινονται σε εμφανιση, γευση και μεγεθος
    Ε κοιτα λογικο ειναι να ειναι πιο γευστικα αφου τρεφονται καλυτερα!
    Το μεγεθος,γευση επισης εξαρταται απο τη ποικιλια τους (κοκκινα, λευκα, υπαρχουν παρα πολλες). Συνηθως δεν ειναι τοσο μεγαλα για 2 λογους. Α) κακη διατροφη και ετσι δεν βαζουν πολλα και γρηγορα κιλα, β) τα σφαζουν νωρις.


    ενα μικρο edit γιατι ειπες οτι εχεις κοτες. Οσο πιο καθαρη διατροφη κανει η κοτα, τοσο λιγοτερη χοληστερινη εχει ο κροκος της. Δωστης "ΒΒing διατροφη" για να μεγαλωσετε σωστα και οι 2
    Last edited by Kruphix; 03-04-15 at 21:40.

  17. #17
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Ε κοιτα λογικο ειναι να ειναι πιο γευστικα αφου τρεφονται καλυτερα!
    Το μεγεθος,γευση επισης εξαρταται απο τη ποικιλια τους (κοκκινα, λευκα, υπαρχουν παρα πολλες). Συνηθως δεν ειναι τοσο μεγαλα για 2 λογους. Α) κακη διατροφη και ετσι δεν βαζουν πολλα και γρηγορα κιλα, β) τα σφαζουν νωρις.


    ενα μικρο edit γιατι ειπες οτι εχεις κοτες. Οσο πιο καθαρη διατροφη κανει η κοτα, τοσο λιγοτερη χοληστερινη εχει ο κροκος της. Δωστης "ΒΒing διατροφη" για να μεγαλωσετε σωστα και οι 2
    Χαχαχα! Αυτο θα εγραφα αλλα δεν προλαβα.

    Για το κρεατικο αναφερομουν στα λευκα κοτοπουλα μιας και τα κοκκινα τα εχουμε για αυγα μονο. Βεβαια ουτε το στηθος απο κοτοπουλο που εκτρεφουμε μου φτανει για τη διατροφη ουτε και τα αυγα και αγοραζω κι ολας. Κοτοπουλο παιρνω φιλετα εισαγομενα απο καπου χονδρικως 55 ευρω τα 10kg μονο στηθος. Οταν πηγα πηρα 20kg αποθεμα και με ρωτησαν αν εχω εστιατοριο! Χαχαχα! Οταν του ειπα όχι μου λεει μαλλον κανεις γυμναστικη τοτε!
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  18. #18
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by pantelisk View Post
    Χαχαχα! Αυτο θα εγραφα αλλα δεν προλαβα.

    Για το κρεατικο αναφερομουν στα λευκα κοτοπουλα μιας και τα κοκκινα τα εχουμε για αυγα μονο. Βεβαια ουτε το στηθος απο κοτοπουλο που εκτρεφουμε μου φτανει για τη διατροφη ουτε και τα αυγα και αγοραζω κι ολας. Κοτοπουλο παιρνω φιλετα εισαγομενα απο καπου χονδρικως 55 ευρω τα 10kg μονο στηθος. Οταν πηγα πηρα 20kg αποθεμα και με ρωτησαν αν εχω εστιατοριο! Χαχαχα! Οταν του ειπα όχι μου λεει μαλλον κανεις γυμναστικη τοτε!
    Εγω λυπαμαι να πεταξω τον κροκο απο τα δικα μας αυγα, για αυτο τα ασπραδια ειναι παντα εμποριου :P

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    07-07-14
    Posts
    157

    Default

    Δουλεύω σε πτηνοτροφικό συνεταιρισμό, ένας από τους μεγαλύτερους τροφοδότες της χώρας και του εξωτερικού...
    Δεν έχω δει πουθενά τέτοιο πράγμα και φαντάζομαι πως όταν η σφαγή σου είναι το λιγότερο 80.000 ! κοτόπουλα την ημέρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ να το κάνεις αυτό το πράγμα ακόμα και αν θες για τον Α ή Β λόγο...
    Τα κοτόπουλα μας είναι πάρα πολύ ποιοτικά και να μην έχετε αμφιβολία για αυτό...
    Δεν είμαι καν παραγωγός ένας απλός υπάλληλος είμαι να μη βιαστεί κανείς και πεί ότι τα λέω από άμεσο συμφέρον...

    :)

  20. #20
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Ολα για το φαινεσθαι πια!
    Καλα αμα το φας αυτο δλδ φουσκωνεις ετσι αποτομα; χαχαχα

    και ακομα δεν ειδαμε τπτ,μετα ''παιρνουν τα παιδια σκονες και θα παθουν τπτ''. lol
    Obese To Fit


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 03-05-14, 08:19
  2. Replies: 1
    Last Post: 01-01-13, 05:04
  3. Best MASS Monster Όλων Των Εποχών??
    By Musclemar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 38
    Last Post: 15-12-12, 02:26
  4. Αλλαγη ολων των πλανων..
    By lazaross in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 7
    Last Post: 09-06-09, 04:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •