Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default Εισαγωγή Στην Καλισθενική (Calisthenics)

    Εισαγωγή Στην Καλισθενική (Calisthenics)

    Αφου παρατηρησα πως αρκετα νεα μελη στο forum ρωτουσαν αν μπορουν με την καλισθενικη μεθοδο εκγυμνασης να αυξησουν τη μυικη τους μαζα, και εν τελει να μπορεσουν να φτιαξουν το σωμα τους χωρις, ή ακομη και ελαχιστο εξοπλισμο στο σπιτι,πηρα το θαρρος να γραψω ενα αρθρακι σε στυλ Q&A (Ερωτηση-Απαντηση), με σκοπο να διευκολυνθουν οχι μονο τα νεα μελη του φορουμ που ενδιαφερονται για αυτη τη μεθοδο εκγυμνασης, αλλα και για οσα μελη(και μη), επιθυμουν να εχουν μια εναλλακτικη λυση, οταν οι συνθηκες δεν τους επιτρεπουν να βρισκονται στο γυμναστηριο.

    Γιαυτο, μαζι με αυτο το αρθρο, το οποιο αποτελει την αρχη, θα ακολουθησουν μια σειρα αρθρα με ολων των ειδων τις ασκησεις που μπορει να χρησιμοποιησει καποιος, με σκοπο να γυμνασει καθε μυικη του ομαδα.

    To αρθρο αυτο βασιζεται στην εμπειρια μου στο χωρο της ενοργανης γυμναστικης, που στη βαση της περιεχει την καλισθενικη αγωγη και γυμναστικη.

    Σε αυτο το σημειο, θα ηθελα να ευχαριστησω το forum team που μου εδωσε την ευκαιρια να ανοιξω ενα οχι και τοσο διαδεδομενο ζητημα στο χωρο του αθλητισμου και της ασκησης, και να σημειωσω εδω πως σκοπος του αρθρου ειναι να δωσει ιδεες, να λυσει αποριες, και πανω απ'ολα, να φερει κοντα και οχι να απομακρυνει την προπονηση με βαρη απο την προπονηση με το σωματικο βαρος.

    Q1: Mπορω να χτισω μυες με την καλισθενικη αγωγη;

    Α: Ασφαλως!Αρκει να εχεις εξοπλιστει με ενα προγραμμα γυμναστικης/προπονησης που να ανταποκρινεται στους στοχους σου, καθως και με ενα πλανο διατροφης που να σε στηριζει μεσα σε ολη σου την προσπαθεια.


    Q2: Μπορω να επιτυχω μυικη υπερτροφια μεσω της καλισθενικης αγωγης;

    Α: Και βεβαια.Οπως και στην γυμναστικη με βαρη, ετσι και στην καλισθενικη, το σωμα ερχεται αντιμετωπο με αντισταση.Ποια ειναι αυτη;Η αντισταση της βαρυτητας και η αντισταση που δημιουργειται αν μετατοπισουμε το κεντρο βαρους μας ωστε μια ασκηση να δυσκολεψει.Το ευρος τον επαναληψεων εξακολουθει να ισχυει (ευρος 6-12), οπως και στην προπονηση με βαρη.


    Q3: Ειναι ομως το ιδιο αποτελεσματικο αυτο το ειδος προπονησης σε σχεση με την προπονηση με βαρη;

    Α: Εδω τα πραγματα γινονται λιγο περιπλοκα, ομως τα πραγματα απλουστευονται οταν κατανοηθουν οι εννοιες.Η απαντηση ειναι πως εξαρταται απο την προοδο μας και το πως εκμεταλλευομαστε την καθε μεθοδο εκγυμνασης, ειτε αυτη ειναι με βαρη ειτε με το σωματικο μας βαρος.Οπως ισχυει στην προπονηση με βαρη η σταδιακη υπερφορτωση, ετσι και στην προπονηση με το σωματικο μας βαρος, απο ενα σημειο που εχουμε φτασει να ειναι για εμας μια ασκηση ευκολη, την δυσκολευουμε βαζοντας κιλα πανω μας για παραδειγμα.Υποστηριζω πως θα φτασουμε σε ενα πολυ καλο σημειο, οχι ομως στο ιδιο που θα μας εφτανε η εξειδικευμενη προπονηση με βαρη.


    Q4:Τι ειδους ασκησεις πραγματευεται η καλισθενικη αγωγη;

    Α: Ελξεις/πιεσεις οριζοντιες και κατακορυφες(μονοζυγο, κωπηλατικες, push-ups, βυθισεις), καθισματα, πληθωρα ασκησεων ενδυναμωσης κορμου, στατικες/ισομετρικες ασκησεις, καθως και ασκησεις ισορροπιας.


    Q5: Υπαρχουν απομονωτικες ασκησεις στην καλισθενικη αγωγη;

    Α
    : Υπαρχουν.Σε επομενο αρθρο θα συμπεριληφθουν μια σειρα απομονωτικων ασκησεων για καθε μυικη ομαδα ξεχωριστα.Επι το πλειστον ομως, οι ασκησεις που χρησιμοποιουνται στην καλισθενικη αγωγη ειναι πολυαρθρικες, με αποτελεσμα να συνεργαζονται πολλες μυικες ομαδες για ενα σκοπο.


    Q6: Τι εξοπλισμο χρειαζομαι για να ξεκινησω να γυμναζομαι με καλισθενικη;Το εισοδημα μου ειναι περιορισμενο.

    Α: Για εναν αρχαριο, ενα μονοζυγο και λιγος χωρος στο δωματιο μας αρκει για να ξεκινησουμε.Ενα απλο μονοζυγο κοστιζει περιπου 20ευρω, και καλυπτει σχεδον το μισο μας ασκησιολογιο.Αξιζει να υπαρχει σε καθε σπιτι.

    Αυτες ειναι μερικες απο τις ερωτησεις που ειχα σημειωμενες αυτο τον καιρο που σκεφτομουν να δημιουργησω αυτο το μικρο αρθρο.Ειμαι βεβαιος πως θα υπαρξουν και αλλες, γιαυτο συγχωρεστε με που απαντησα σε τοσο λιγες.Στα επομενα αρθρ α(θα ονομαζονται Calisthenics series 1-7), θα συμπεριληφθει το ασκησιολογιο για την καθε μυικη ομαδα, καθως και σχετικα βιντεο με τη σωστη εκτελεση των ασκησεων, για αρχαριους αλλα και για προχωρημενους.


    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Eξαιρετικό!
    Ευχαριστούμε Πάνο και περιμένουμε τη συνέχεια!

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Eξαιρετικό!
    Ευχαριστούμε Πάνο και περιμένουμε τη συνέχεια!
    Χιλια ευχαριστω Ειρηνη!Θα πρεπει να τραβηξω τα σχετικα βιντεακια για τις ασκησεις που θα ακολουθησουν στο Calisthenics series 1-Chest. Υποσχομαι παντως οτι δεν θα αργησω
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  4. #4
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Ευανάγνωστο και ειμαι σιγουρη οτι θα μας βοηθησει(αρχαριους και μη) να γνωρισουμε καλυτερα την καλισθενικη αγωγη..Δεν εχει σημασια αν καποιος ειναι υπερ της ασκησης με βαρη μιας και το ευρος των γνωσεων μας θα πρεπει να ειναι πολυπλευρο!Ευγε Παναγιωτη!
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Σε ευχαριστούμε πολύ Παναγιώτη!
    Απλα κ κατανοητά αυτά που γράφεις!
    Η αλήθεια είναι πως τώρα τελευταία έχει ακουστεί πολύ αυτό το είδος κ μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον κ πιστεύω πως πολλές ασκήσεις έχουν να κάνουν κ με yoga!
    Είχα ασχοληθει παλιότερα με yoga κ πολλές ασκήσεις σε προχωρημένο επίπεδο είναι πραγματικά δύσκολες κ απαιτούν γερό κ γυμνασμένο κορμό!

    Μια άσκηση που μου έχει μπεί στο μυαλό κ θα ήθελα να την προσπαθήσω για να την καταφέρω είναι τα pistol squats!
    Αν έχεις κανα tips για να τα δουλέψω μην μας το κρύψεις!
    No Wind - No Fun

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Mirto_ View Post
    Ευανάγνωστο και ειμαι σιγουρη οτι θα μας βοηθησει(αρχαριους και μη) να γνωρισουμε καλυτερα την καλισθενικη αγωγη..Δεν εχει σημασια αν καποιος ειναι υπερ της ασκησης με βαρη μιας και το ευρος των γνωσεων μας θα πρεπει να ειναι πολυπλευρο!Ευγε Παναγιωτη!
    Ετσι ειναι Μυρτω.Η ασκηση και ο αθλητισμος πρεπει να ενωνει τους αθλητες καθε ειδους.Σε ευχαριστω πολυ.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Theofano View Post
    Σε ευχαριστούμε πολύ Παναγιώτη!
    Απλα κ κατανοητά αυτά που γράφεις!
    Η αλήθεια είναι πως τώρα τελευταία έχει ακουστεί πολύ αυτό το είδος κ μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον κ πιστεύω πως πολλές ασκήσεις έχουν να κάνουν κ με yoga!
    Είχα ασχοληθει παλιότερα με yoga κ πολλές ασκήσεις σε προχωρημένο επίπεδο είναι πραγματικά δύσκολες κ απαιτούν γερό κ γυμνασμένο κορμό!

    Μια άσκηση που μου έχει μπεί στο μυαλό κ θα ήθελα να την προσπαθήσω για να την καταφέρω είναι τα pistol squats!
    Αν έχεις κανα tips για να τα δουλέψω μην μας το κρύψεις!
    Να εισαι καλα theofano!Ο,τι μπορω να προσφερω για καλο, θα το κανω.Ειναι πολυ ενδιαφερουσα μεθοδος και τη χρησιμοποιω ακομη και αυτη την περιοδο, παρα την απομακρυνση μου απο την ενοργανη γυμανστικη.

    Τα pistols θα συμπεριληφθουν στο ασκησιολογιο για τα ποδια, καθως και τα progressions για να καταληξει καποιος/καποια εκει.Ελπιζω μεχρι το πασχα να εχω καταφερει να ολοκληρωσω ολα τα series.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μπράβο Πάνο!!! Περιμένω κι εγώ να δω την συνέχεια των άρθρων σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Μπράβο Πάνο!!! Περιμένω κι εγώ να δω την συνέχεια των άρθρων σου!!!
    Ευχαριστω Σταυρο! Συντομαι κοντα σας
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  10. #10
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ωραίος Πάνο , περιμένουμε τις σειρές.

    ( αν θες να τσοντάρω σε κανένα beginers back workout σφυρα χαχαχα )
    Victory loves preparation...

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Ωραίος Πάνο , περιμένουμε τις σειρές.

    ( αν θες να τσοντάρω σε κανένα beginers back workout σφυρα χαχαχα )
    Kαι βεβαια να βοηθησεις ρε Κωστη, αλιμονο.Οταν ειμαι ετοιμος θα σου πω :P
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  12. #12
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Ωραιος!
    Πολυ καλη εισαγωγη...αναμενουμε την συνεχεια
    Know your limits, never accept them.

  13. #13
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    τελευταια διαβασα το convict conditioning και ακολουθω εδω και μια βδομαδα τις προπονησεις του.Μπορω να πω οτι αρχικα μου φαινοταν χαμηλο το volume της εκαστοτε προπονας αλλα σας πληροφορω οτι δεν εχω φτασει ακομα το advanced του stage 1 απο τα 9 που εχει.
    Πληροφοριακα πρεπει να κανω 3Χ50 wall push ups με 2-1-2 ρυθμο και τα φτυνω στις 40 επαναληψεις.Ο πονος αφορητος.
    Εντελως αντι-μποντιμπιλντεραδικο το ευρος επαναληψεων αλλα οσο αυξανεις επιπεδα δυσκολιας μειωνονται οι επαναληψεις.
    Εχω κανει και γω αρκετες callistthενικες προπονησεις και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα δυσκολες και ισως θα επρεπε πρωτα να εξαντλουμε τη δυναμη σε αυτου του ειδους τις προπονησεις πριν μπουμε στα βαρη.Αλλα πως θα δουλευαν τα γυμναστηρια?
    Αναμενουμε και συνεισφερουμε οπου μπορουμε!
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  14. #14
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Φιλε υπεροχη η ιδεα σου! Με εφτιαξες.! Ελπιζω να συνεχισεις το thread.!

    Μολις αρχιζουν οι ζεστες δωσε μας καμια ιδεα για προγραμμα που μπορεις να κανεις σε απλα παρκα που κυριως το μονο που εχουν ειναι μονοζυγο.!

    Επισης αλλες ιδεες ειναι κατηγοριοποιημενα προγραμματα beginners/advance κλπ

    'H μια σειρα ασκησεων που πρεπει να τελειοποιησεις ωστε να πας σε πιο προχωρημενες οπως front lever,flag κλπ

    Ξερω πως ξοδευεις απο τον χρονο σου για το thread αυτο, οποτε οτι και να γραψεις εμεις ικανοποιημενοι θα μαστε :)
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  15. #15
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Μπραβο Πανο. Συγχαρητηρια φιλαρα! Αναμενουμε με αγωνια τη συνεχεια. Μακραν εντυπωσιακή προπονηση η καλλισθενική και με καλα "σωματικα" αποτελεσματα (αν κρινουμε και απο τις photo του Πανου και του Κωστα που εχουν ασχοληθει στο παρελθον)φτανει να το παρει καποιος στα σοβαρα.

    Υ.Γ: Τραβα και κανα vid βημα προς βημα για muscle up ε! Μπας και μαθουμε το κολπο και βγαλουμε κανενα! :-D
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Φιλε υπεροχη η ιδεα σου! Με εφτιαξες.! Ελπιζω να συνεχισεις το thread.!

    Μολις αρχιζουν οι ζεστες δωσε μας καμια ιδεα για προγραμμα που μπορεις να κανεις σε απλα παρκα που κυριως το μονο που εχουν ειναι μονοζυγο.!

    Επισης αλλες ιδεες ειναι κατηγοριοποιημενα προγραμματα beginners/advance κλπ

    'H μια σειρα ασκησεων που πρεπει να τελειοποιησεις ωστε να πας σε πιο προχωρημενες οπως front lever,flag κλπ

    Ξερω πως ξοδευεις απο τον χρονο σου για το thread αυτο, οποτε οτι και να γραψεις εμεις ικανοποιημενοι θα μαστε :)
    Κυριακο, σκεφτομαι να ξεκινησω με ολες τις πιθανες ασκησεις που μπορει να κανει καποιος για καθε μυικη ομαδα του σωματος του, και θα γινει εκει η κατηγοριοποιηση.Στα levers, side/front/back, θα μπω αργοτερα και ειδικα την περιοδο του καλοκαιριου που θα ειμαι ελαφρυτερος για να μπορω να τα κραταω και για περισσοτερη ωρα.Θα προσπαθησω τις ασκησεις που λεω να τις εκτελω σε βιντεο για να ειμαστε σιγουροι οτι τις κανουμε σωστα.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by pantelisk View Post
    Μπραβο Πανο. Συγχαρητηρια φιλαρα! Αναμενουμε με αγωνια τη συνεχεια. Μακραν εντυπωσιακή προπονηση η καλλισθενική και με καλα "σωματικα" αποτελεσματα (αν κρινουμε και απο τις photo του Πανου και του Κωστα που εχουν ασχοληθει στο παρελθον)φτανει να το παρει καποιος στα σοβαρα.

    Υ.Γ: Τραβα και κανα vid βημα προς βημα για muscle up ε! Μπας και μαθουμε το κολπο και βγαλουμε κανενα! :-D
    Να σαι καλα bro! Τα muscle ups θα συμπεριληφθουν μαζι με καποιες multiplane pushing/pulling ασκησεις, που αποτελουν συνδιασμο πιεσεων και ελξεων σε μια ασκηση.Ολα θα γινουν συμφωνα με το σχεδιο :)
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  18. #18
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Σε ευχαριστουμε!
    Το muscle-up κουτσα στραβα βγαινει, αν βαλεις και λιγο kipping. Το front/back lever και τα flags ειναι τα ζορικα.

  19. #19
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    δεν το είχα δεί. Πολύ ωραίο άρθρο Παναγιώτη, και πολύ όμορφα δομημένο!!!! Περιμένουμε την συνέχεια

  20. #20
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-08-16
    Posts
    1

    Default

    καλησπερα ειμαι καινουργιος και αρχαριος ...θα ηθελα να ρωτησω ...ασχολουμαι καποιους μηνες με καλισθενικη και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος...αλλα απο καποιες εξετασεις που εκανα βρηκα οτι εχω κηλες στη μεση (σημειωνω ειμαι 20 χρονων) το μονοζυγο,squats.push ups,ασκησεις οπως σανιδα πρεπει να τις αποφευγω?Και ακομα για ενδυναμωση της μεσης τη ασκησεις μπορω να κανω.
    Σας ευχαριστω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Calisthenics
    By renboms in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 45
    Last Post: 01-08-19, 14:39
  2. Bodyweight Training - Καλισθενική Προπόνηση
    By Κωστας21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 49
    Last Post: 26-02-16, 16:01
  3. Bodybuillding Χωρίς Βάρη - Καλισθενική Προπόνηση
    By Κωστας21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 09-07-15, 15:35
  4. Εισαγωγή στην χημεία του σώματος (με απλά λόγια!)
    By ZedCe6 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-05, 23:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •