Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 50 of 50
  1. #31
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Προσφατα διαβασα στο βιβλιο της Nancy Clark οτι δεν παχαινει η εκκριση ινσουλινης αλλα η περισσεια θερμιδων.Δεν θα επρεπε αθλητες και αθλουμενοι να ασχολουνται με γλυκαιμικους δεικτες και εκκρισεις ινσουλινης αλλα με τη μετρηση θερμιδων.
    Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις (π.χ. Venuto).
    Πειραματισμους πανω μας και βλεπουμε.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  2. #32
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν μιλάμε για μια απλή δίαιτα για μείωση λιπους ναι, αν μιλάμε για αγωνιστικού επιπέδου δίαιτα και να πιάσεις πέτσα, τότε μετράνε τα πάντα όλα.

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Προσφατα διαβασα στο βιβλιο της Nancy Clark οτι δεν παχαινει η εκκριση ινσουλινης αλλα η περισσεια θερμιδων.Δεν θα επρεπε αθλητες και αθλουμενοι να ασχολουνται με γλυκαιμικους δεικτες και εκκρισεις ινσουλινης αλλα με τη μετρηση θερμιδων.
    Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις (π.χ. Venuto).
    Πειραματισμους πανω μας και βλεπουμε.
    Αυτο το χω ακουσει πολυ απο Αμερικη μερια,απο αθλητες αγωνιστικου επιπεδου(Lex Griffin,Matt Ogus κ.α. που ακομα και λιγες βδομαδες προαγωνιστικα τρωνε απλους) και το δα και πανω μου,ακομα και σε περιοδο αυξησης μυικης μαζας,οπου ειχα και απλους υδατανθρακες σε αρκετα γευματα(ασπρο ψωμι,ρυζι ασπρο,γιαουρτι total με φρουτα).Και μπορω να πω φετος ειμαι στη καλυτερη φορμα που ημουν ποτε μου.Ειμαι πλεον της αποψης οτι η διατροφη δεν χρειαζεται να ναι ολο το χρονο μονοτονη,ολο κοτοπουλο-ρυζι-μπροκολο,αυτη την αποψη δεν μου την αλλαζει κανεις γτ ειδα τα αποτελεσματα σε μενα.Αλλα τωρα που πλησιαζει καλοκαιρι προτιμαω να τρωω ποιο καθαρα,ο καθενας μπορει να πειραματιστει και να κρινει εκ του αποτελεσματος!!Σορρυ για το off topic.

  4. #34

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν μιλάμε για μια απλή δίαιτα για μείωση λιπους ναι, αν μιλάμε για αγωνιστικού επιπέδου δίαιτα και να πιάσεις πέτσα, τότε μετράνε τα πάντα όλα.
    ετσι πες τα εσυ για μενα Ειρήνη

  5. #35

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Quote Originally Posted by Stelios_Xania View Post
    Αυτο το χω ακουσει πολυ απο Αμερικη μερια,απο αθλητες αγωνιστικου επιπεδου(Lex Griffin,Matt Ogus κ.α. που ακομα και λιγες βδομαδες προαγωνιστικα τρωνε απλους) και το δα και πανω μου,ακομα και σε περιοδο αυξησης μυικης μαζας,οπου ειχα και απλους υδατανθρακες σε αρκετα γευματα(ασπρο ψωμι,ρυζι ασπρο,γιαουρτι total με φρουτα).Και μπορω να πω φετος ειμαι στη καλυτερη φορμα που ημουν ποτε μου.Ειμαι πλεον της αποψης οτι η διατροφη δεν χρειαζεται να ναι ολο το χρονο μονοτονη,ολο κοτοπουλο-ρυζι-μπροκολο,αυτη την αποψη δεν μου την αλλαζει κανεις γτ ειδα τα αποτελεσματα σε μενα.Αλλα τωρα που πλησιαζει καλοκαιρι προτιμαω να τρωω ποιο καθαρα,ο καθενας μπορει να πειραματιστει και να κρινει εκ του αποτελεσματος!!Σορρυ για το off topic.
    Δυστυχως φιλε Στελιο η διατροφη για διαιτα και ειδικοτερα αγωνιστικου επιπεδου ειναι μονοτονη και σχεδον στανταρ για τους περισοτερους

  6. #36
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αντρέα εγώ δεν γράφω, γιατί θα βγούμε πολύ Off Topic, αλλά η αυστηρή διατροφή, η πειθαρχημένη καθημερινότητα, η θυσία και ο κόπος που θα σου δώσουν το κορυφαίο αποτέλεσμα (κι όχι τα μέτρια που θα σε αφήσουν μέτριο έναν απ' τους πολλούς), είναι σαν το Brut: Ξεχωρίζει τους άντρες απ' τ' αγόρια... ;-)

    XAXAXAXA
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #37

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Αντρέα εγώ δεν γράφω, γιατί θα βγούμε πολύ Off Topic, αλλά η αυστηρή διατροφή, η πειθαρχημένη καθημερινότητα, η θυσία και ο κόπος που θα σου δώσουν το κορυφαίο αποτέλεσμα (κι όχι τα μέτρια που θα σε αφήσουν μέτριο έναν απ' τους πολλούς), είναι σαν το Brut: Ξεχωρίζει τους άντρες απ' τ' αγόρια... ;-)

    XAXAXAXA
    Σταυρο την περιμενα τετοια απαντηση!!χαχαχαχα Δε διαφωνω απλα ειπα τι δουλεψε σε μενα και δε θεωρω αυτα τα περι αντρες και αγορια οτι στεκουν καπου,ειναι θεμα κινητρου,ενας που χει αρκετο κινητρο θα φαει καστανο ρυζι για 365 μερες το χρονο,ενας που δν εχει τοσο θα φαει 250 και τις αλλες θα βαλει ασπρο πχ.Το να εχεις λιγοτερο κινητρο για κατι δν ειναι μειον,ουτε το να απολαμβανεις λιγο παραπανω τη ζωη.Το ποσο θυσιαζει καποιος την προσωπικη του ζωη,η θα τρωει για ενα χρονο τα ιδια φαγητα για να βγει καλος το καλοκαιρι ειναι αποκλειστικα δικο του θεμα,εγω προτιμησα λιγους μηνες να διαφοροποιησω τη διατροφη(για 3μηνες για την ακριβεια).Τωρα ο καθενας οτι του δουλευει και θελει ας κανει.Φιλικα παντα χωρις παρεξηγηση!!

  8. #38
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μα ναι ρε Στέλιο, μεταξύ μας τώρα;! Εσύ γνωρίζεις καλά την φιλοσοφία μου!!!

    Όταν υπάρχει η συνειδητότητα της μετριότητας του αποτελέσματος (χωρίς όμως ο άλλος να κοιτάζεται στον καθρέφτη και να βλέπει τον εαυτό του καλό, λες και έχει, ή μάλλον έχοντας παραισθήσεις), τότε μια χαρά όλα!!!

    Απλά μετά, δεν φτάιει τα 3 ή τα 4 set στην προπόνηση... δεν φταίει η HIIT αερόβια ή η μέτριας έντασης... δεν φταίει το συμπλήρωμα τάδε... δεν φταίει ότι πήραμε την τάδε πολυβιταμίνη έτσι ενώ έπρεπε αλλιώς (θυμάσαι το άρθρο που έγραψες;!)... δεν φταίνε τα παπούτσια... δεν φταίει η περιπτερού απέναντι... δεν φταίει ο σουβλατζής, ο κουλουρτζής και ο διαιτητής...

    Εμείς φταίμε.

    Που "απολαμβάνουμε λίγο παραπάνω την ζωή" (λες και εμείς οι υπόλοιποι δεν την απολαμβάνουμε ξέρω 'γω, είμαστε στο ψυχιατρείο μέσα ΧΑΧΑΧΑΧΑ) και μετά γκρινιάζουμε για το αποτέλεσμα εθελοτυφλώντας στο τι μας έφταιξε.

    Αφού λοιπόν σας/μας αρέσει η μετριότητα και εφόσον δεν γκρινιάζουμε γι' αυτήν και ξέρουμε τι πραματικά φταίει, τότε φυσικά όλα κομπλέ!!!

    Με κατάλαβες;!

    Υ.Γ. Μεγαλύτερο κίνητρο από την αγάπη για το άθλημα, για το fitness, για το bodybuilding, για την άσκηση, πείτε το όπως θέλετε, δεν υπάρχει. Κι όποιος δεν το αγαπάει αρκετά, φαίνεται.

    Αυτά τα ολίγα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #39
    New Member CHADJI's Avatar
    Join Date
    28-07-09
    Location
    Athens Greece
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by koukouvitis View Post
    Εχει σχεση διοτι δε σταματας να πας σπιτακι σου , συνεχιζεις την λιπολυση κανοντας και κοιλιακους και στοχέυεις στο σημείο της κοιλιας όσων είναι δυνατον.
    Eπίσης μετα το αεροβιο οι κοιλιακοι είναι ήδη δουλεμενοι οποτε με 2-3 ασκησεις μετα εισαι καλυμενος . Σε καλυψα????
    Κομμάτι απο ερευνα : (...recent research proves spot reduction is possible, your best strategy for shedding adipose tissue and excavating your abs is a combination of dieting and cardio )

    Για την δευτερη ερωτηση σου , είναι θεμα εκκρισης ινσουλινης .Οι υδατάνθρακες οπως και τα λιποι στοχευουν στην εκκριση . Η αυξημενη ινσουλίνη θα προώθησει τα λίπη για να αποθηκευτουν σαν λίπος στο σώμα αφού θα έχουν καλυφθεί οι ανάγκες για γλυκογόνο απο τον υδατάνθρακα . Οπότε χρησιμοποιόντας και τα 2 σε ένα γευμα έχεις σίγουρη εναπόθεση λίπους . Γιαυτο ένας καλός τρόπος να μειώσουμε αυτη την πιθανότητα είναι να τα κραταμε μακρυά το ένα απτο άλλο .Και αυτο βεβαια έχει διαπιστωθεί μέσω ερευνών .
    Μπακαλίστηκη εξήγηση αλα τα ειπα όπως μπορούσα καλύτερα .

    Παρόλα αυτα , να τονίσω πάλι οτι αυτά είναι γενικές συμβουλές και όχι ειδικές ! Περα απο έρευνες , θεωρίες και μπλα μπλα , η ουσια είναι η δοκιμή στον εαυτό μας και η αξιολόγηση του αποτελέσματος !
    (Δεν χρειάζετε να αναφέρω ότι τα παραπάνω δουλεύουν σε εμενα )
    Με κάλυψες απόλυτα και σε ευχαριστώ!

  10. #40
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Μα ναι ρε Στέλιο, μεταξύ μας τώρα;! Εσύ γνωρίζεις καλά την φιλοσοφία μου!!!

    Όταν υπάρχει η συνειδητότητα της μετριότητας του αποτελέσματος (χωρίς όμως ο άλλος να κοιτάζεται στον καθρέφτη και να βλέπει τον εαυτό του καλό, λες και έχει, ή μάλλον έχοντας παραισθήσεις), τότε μια χαρά όλα!!!

    Απλά μετά, δεν φτάιει τα 3 ή τα 4 set στην προπόνηση... δεν φταίει η HIIT αερόβια ή η μέτριας έντασης... δεν φταίει το συμπλήρωμα τάδε... δεν φταίει ότι πήραμε την τάδε πολυβιταμίνη έτσι ενώ έπρεπε αλλιώς (θυμάσαι το άρθρο που έγραψες;!)... δεν φταίνε τα παπούτσια... δεν φταίει η περιπτερού απέναντι... δεν φταίει ο σουβλατζής, ο κουλουρτζής και ο διαιτητής...

    Εμείς φταίμε.

    Που "απολαμβάνουμε λίγο παραπάνω την ζωή" (λες και εμείς οι υπόλοιποι δεν την απολαμβάνουμε ξέρω 'γω, είμαστε στο ψυχιατρείο μέσα ΧΑΧΑΧΑΧΑ) και μετά γκρινιάζουμε για το αποτέλεσμα εθελοτυφλώντας στο τι μας έφταιξε.

    Αφού λοιπόν σας/μας αρέσει η μετριότητα και εφόσον δεν γκρινιάζουμε γι' αυτήν και ξέρουμε τι πραματικά φταίει, τότε φυσικά όλα κομπλέ!!!

    Με κατάλαβες;!

    Υ.Γ. Μεγαλύτερο κίνητρο από την αγάπη για το άθλημα, για το fitness, για το bodybuilding, για την άσκηση, πείτε το όπως θέλετε, δεν υπάρχει. Κι όποιος δεν το αγαπάει αρκετά, φαίνεται.

    Αυτά τα ολίγα.

    Ρε συ Σταύρο, σοφά λόγια. Πόσο μα πόσο συμφωνώ!!!
    Είναι κάτι τέτοια ποστ σου που μου δίνουν δύναμη.
    Γι αυτό λέω πως το φόρουμ είναι το μεγαλύτερο κίνητρο στην προσπάθειά μας.
    Ωραίος!!

  11. #41
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Oταν λες πριν και μετα την προπονηση τον περισσοτερο υδατανθρακα
    να φανταστω οτι το πριν την προπονηση εννοεις τον υδατανθρακα στο μεσημεριανο γευμα?
    και το μετα την προπονηση εννοεις στο στερεο γευμα μετα απο 1 ωρα η αμεσως μετα το gym σε
    καποιο ροφημα με απλο υδατανθρακα?

  12. #42

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Τα γευματα πριν και μετα την προπ τον περισοτερο υδατανθρακα ( ειναι μια μεθοδος carb cycling και αυτη)
    Για τον απλο υδατ τα χω χιλιοπει .
    Last edited by koukouvitis; 10-03-15 at 16:36.

  13. #43
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Aν μπορεις στειλε το αρθρο για τον απλο υδατανθρακα αντρεα
    επειδη δεν το εχω διαβασει

  14. #44

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Quote Originally Posted by kostas muscle View Post
    Aν μπορεις στειλε το αρθρο για τον απλο υδατανθρακα αντρεα
    επειδη δεν το εχω διαβασει
    Δεν εχω γράψει άρθρο Κωστα , έχω πει να αποφεύγονται μεταπροπονητικές ζάχαρες , έχει καταρηφθεί ο μύθος με το πικ της ινσουλίνης . Μια χαρά πικ κάνει και μόνη της η whey .
    Οπότε είναι άσκοπο να φωρτώνουμε τον οργανισμό μας με 50-60-70 γρ ''ζαχαρες'' έως και επικίνδυνο .Για να συμπληρώσουμε το μέγιστο ποσοστό υδατάνθρακα μπορούμε να βάζουμε
    30 λεπτά μετά την whey καποιο φρούτο και μετα το γεύμα μας .

    Παρακαλώ μην γράφετε off topic .
    Οποιος έχει κάποια ερώτηση άσχετου περιεχομένου μετα χαράς να μου στέλνει pm

  15. #45

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Παιδια ευχαριστώ όλους για τα καλα σας λόγια και για τα reputation ! Δυστυχως δε μπορώ να δω ποιος είναι οπότε μόνο απο δω δημόσια μπορώ να ευχαριστήσω!

    Έρχονται κιαλλα !!!!

  16. #46

    Default

    πολύ κάλο άρθρο μπράβο και συγχαρητήρια !!!

  17. #47
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-02-17
    Posts
    3

    Default Σωστή διατρφή όγκου και προγραμα γυμναστικής

    Φίλε είμαι 18 χρονών και είμαι 65 kg 1.78 αλλα οταν κάνω διατροφή για όγκω μεγαλώνει μέση μου σε λίπος και γενίκα βάζω λίπος πώς να το σινδιάσο πως να αρχίσω να μην βάζω τοσο πολλή λίπος.. να κάνω και cardio? θέλω να βάζω σιγα σιγά kg και να μην εχεί τοσο πολλή λίπος

  18. #48
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Quote Originally Posted by electrox View Post
    Φίλε είμαι 18 χρονών και είμαι 65 kg 1.78 αλλα οταν κάνω διατροφή για όγκω μεγαλώνει μέση μου σε λίπος και γενίκα βάζω λίπος πώς να το σινδιάσο πως να αρχίσω να μην βάζω τοσο πολλή λίπος.. να κάνω και cardio? θέλω να βάζω σιγα σιγά kg και να μην εχεί τοσο πολλή λίπος
    Να μαθεις να μετρας ποσες θερμιδες εχουν οι τροφες που καταναλωνεις και τα macros τους.
    Με απλα λογια να ξερεις ακριβως ποσα calories τωρας μεσα στην ημερα και ποσα απο αυτα ειναι πρωτεινη, υδατανθρακας και λιπος.
    Για αυτο μια ζυγαρια κουζινας ειναι απαραιτητη. Θα βαζεις πανω στην ζυγαρια αυτην ΩΜΑ οτι τροφες καταναλωνεις πριν τα μαγειρεψεις. Πχ ρυζια, μακαρονια, ψωμι. Και μετα θα πηγαινεις στο myfitnesspal και θα βαζεις την ποσοτητα της τροφης αυτης που ζυγισες (πχ 100γρ μακαρονια) και θα σου βγαζει τα καλοριες και τα macros τους.
    Φυσικα αυτος προυποθετει οτι ξερεις εστω και κατα προσεγγισει ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης σου οποτε για ογκο για ενα σχετικα safe lean bulki +250 calories

  19. #49
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-02-17
    Posts
    3

    Default βοήθεια

    Άν συνδίασο street workout και να πηγαίνω gym να κάνω 3 φορές την βδομάδα και τις άλλες street workout θα είναι καλα?

  20. #50

    Default

    Χίλια ευχαριστούμε φίλε μου! εξαιρετικά tips!!!! σιγά σιγά να μπαίνουμε στην γραμμωση ????????????


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή-δίαιτα για χάσιμο βάρους!! SOS
    By giorgosqashqai in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 27-02-12, 07:48
  2. Δίαιτα Για Χάσιμο Λίπους - Γνώμες;
    By powerhulk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-11, 10:12
  3. Δίαιτα και χάσιμο μυικής μάζας..
    By BigBoy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-06, 03:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •