Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 18 1234511 ... LastLast
Results 1 to 30 of 521

Thread: Kruphix Log.

  1. #1
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default Kruphix Log.

    Γεια σε ολους και καλως σας βρηκα.

    Ονομάζομαι Θάνος και είμαι 22 χρονών. Όπως και πολλοί ακόμη απο εδώ πήρα την αποφάση να ασχοληθώ με τη γυμναστική κυρίως για λόγους υγείας αλλά και αισθητικής.
    Στο συγκεκριμένο thread έχω σκοπό να γράψω τη διατροφή μου, το πρόγραμμα μου αλλα και τους στοχους που ελπιζω να πετυχω. Ισως βγει λιγο μεγαλο για αυτό ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον αφιερωσει χρονο για να το διαβασει. Η διατροφη και το προγραμμα ειναι βασισμενα στα threads που ειχα διαβασει απο το forum σας. Φυσικα εαν βρειτε κατι λαθος ή εχετε καποια αλλη προταση, με χαρα να το αλλαξω.

    Stats: 1.84-85 υψος, Σημερινο ζυγισμα στα 94.8 κιλά.
    Προηγούμενη ενασχοληση με αθλητισμο: Κολυμβηση απο τα 12 ως τα 16 μετά ποδοσφαιρο ως τα 17. Οποτε τιποτα σπουδαιο.
    Η εβδομαδα που περασε ηταν δυσκολη καθως , για προσωπικους λογους, εκανα καθιστικη ζωη για 6 μηνες. Τη Δευτερα που μας περασε ξεκινησα 25λεπτο περπατημα καθημερινα με μερικα sprintακια. Ομολογω οτι τη πρωτη μερα εψαχνα τη σπληνα μου . Το Σαββατο εκανα 3μηνη εγγραφη στο γυμναστηριο και απο αυριο ξεκιναω δυναμικα.

    Διατροφη

    ΒΜR = 2920,77.
    Πρωτεινη: 230 (920 θερμιδες απο πρωτεινη)
    Λιπαρα: 94 (846 θερμιδες απο λιπαρα)
    Υδατανθρακας: 288 (1.154 θερμιδες απο υδατανθρακες)

    Πρωινο (8-10 το πρωι)
    Ομελετα με 3 ασπραδια και 1 ολοκληρο, 100γρ βρώμης και 1 κουταλια γαλα εβαπορε για να βρασει.
    Σύνολο. 30 πρωτεινες+11= 41 πρωτεινη
    Λίπαρα. 44 απο τα αυγά+1.5= 45.5 λιπαρα
    Υδατανθρακες. 2+ 60= 62 υδατανθρακας


    1,5 ώρα μετα προπονηση.
    Μεταπρονητικό.
    Στήθος κοτοπουλο,χοιρινο, ή κάποιο ψαρι. ( Ο πατερας μου ψαρευει απο χομπυ οποτε μπορω να έχω καθημερινα φρεσκα ψαρια. Αυτο μπορει να ειναι σαρδελα, σουπιες ή δεν ξερω και εγω τί. Ερωτηση: Υπαρχει καποιο που πρεπει να αποφευγω?)
    Πρωτεινη: 35gr
    Λιπη: 14gr

    Θα συνοδευεται με βραστη πατατα 220gr
    Πρωτεινη: 3.6
    Υδατανθρακας: 34

    Στις 6:00+100 γρ βρωμης.
    Τοταλ 2%+
    Πρωτεινη: 20 ,11
    Υδατανθρακας: 7,6 , 70
    Λιπη: 4, 1.5

    Στις 9
    Οτι είχα στο μεταπροπονητικο, θα προσπαθω να έχω ψαρι. + Μπροκολο ή κουνουπιδι ή λάχανο ή ντομάτα. Γενικά κάποια σαλατα.
    Πρωτεινη: 35
    Λιπη: 14


    Στις 12.
    Τοταλ 2% +10 αμυγλαδα.
    Πρωτείνη: 20
    Υδατανθρακας: 7.6
    Λιπη: 4


    Σύνολο.
    Πρωτεινη : 170.
    Υδατανθρακες : 200
    Λίπη: 84


    Με το πλανο που βγαζω δεν μπορω να φτασω τις ποσοτητες πρωτεινης που προτεινεται απο το αρθρο που διαβασα. Πιστευετε οτι θα πρεπει να μεινω σε αυτες ή να κανω περισσοτερα γευματα? Γενικα έχετε να μου προτεινεται κατι?
    Οσων αφορα τους υδατανθρακες, θα μπορουσα να προσθεσω και στο βραδυνο.


    Στόχος.
    Nα καταφέρω να φτασω σε ενα επιπεδο οπως αυτο


    Προπόνηση.
    Για τις επόμενες 2 εβδομάδες, ίσως και παραπανω, σκοπευω να κανω κυκλικη προπονηση 40-50 λεπτων και μετα 10 λεπτα διαδρομο σε ανηφορικη διαδρομη. Τι γνωμη εχετε? Μετά το τέλος των 2 εβδομαδων θα κανω update σχετικα με το split, μπορει και πιο γρηγορα.

    Eγω:
    Οπως θα δειτε εχω θεμα με το παχος στο κατω μερος της πλατης και τους γλουτους.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλορίζικο το λογκ Θάνο,

    πρεπει να χωρισεις καλυτερα τον υδατανθρακα σου. Ειναι υπερβολη στα 2 απο τα 5 γευματα να βαζεις 100γρ βρωμη (δηλ 60γρ υδατανθρακα) και στα υπολοιπα πολυ λιγότερο.
    Βαλε περισσότερα ασπραδια το πρωί. Βγαλε το ενδιαμεσο κουακερ με βρωμη. Βαλε κοτοπουλο με πατατα ή μπασμάτι.
    Στο μεταπροπονητικό σου απεφευγε σαρδελες/σολωμο, μεινε σε αλιπα ψαρια. Αν και στο μεταπροπονητικό εγω θα εβαζα κοτοπουλακι/μοσχαρι και θα αφηνα το ψαρικο στα υπολοιπα.

    Προσθεσε και 6ο γευμα, θα σε βοηθησει.
    Ασε τα κυκλικα προγραμματα και κανε ενα κλασικο bbing διαχωρισμο. Αν μεχρι τωρα εκανες καθιστικη ζωη, ξεκινα με 3 φορες την εβδομαδα απο 30 λεπτα αεροβια και ανα 10ημερο ανεβαζε σε 4 φορες απο 30 λεπτα. Μετα ανεβαζεις και διαρκεια.
    Χρειαζεσαι να χασεις λιπος, εχεις αρκετο πανω σου.
    Με συνεπεια και σωστό πρόγραμμα θα τα καταφερεις!!!

    Καλή επιτυχία!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Σε ευχαριστω για την απαντηση.
    Μια ερωτηση. Τα 30 λεπτα αεροβιας που μου προτεινεις να τα κανω μετα τα βαρη ή οποιαδηποτε μερα της εβδομαδας, οποτε μου ερθει η ορεξη.
    Σιγουρα θα με βοηθουσε το 6ο γευμα, θα το προσπαθησω αλλα δεν νομιζω να μπορω να το κανω καθε μερα.


    Το split:
    Δευτερα: Πλατη-πισω μοιρα ωμων.
    Τριτη: Στηθος-μπροστα μοιρα ωμων.
    Τεταρτη: Οff.
    Πεμπτη. Ποδια.
    Παρασκευη: Χερια-δελτοειδης.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν δεν μπορείς να κανεις 6 γευματα, τότε φτιαξε σωστά κατανεμημένα τα 5 και θα είσαι κομπλέ.
    Οκ με τον διαχωρισμό
    Αερόβια κάνε όποτε θες (όχι με άδειο στομάχι ακόμα) αρκεί να κανεις και να είσαι συνεπής σε αυτή.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλη αρχη Θανο!

    Low intensity αεροβια μπορεις να κανεις μετα τα βαρη.
    Τις ημερες που δεν κανεις βαρη (πχ Τεταρτη- Σαββατο) μπορεις να κανεις ενδεικτικα σε 1 προπονηση σπριντακια(ΗΙΙΤ) 5-10 λεπτα,low intensity 20-30 λεπτα και ξανα σπριντακια. Κανενα 40λεπτο ολο μαζι. Δηλαδη την αεροβια να την σπασεις σε low intensity τις ημερες που κανεις βαρη, και λιγο πιο απαιτητικη (ΗΙΙΤ + low intensity + HIIT) τις ημερες που δεν κανεις βαρη.

    Νομιζω με μια τετοια αεροβια συν τα βαρη θα χασεις γρηγορα το πολυ λιπος.

    Σε ο,τι αφορα τα βαρη εγω ειμαι πολυ φαν των fullbody, ειδικα για αρχαριους. Δες και τα sticky για προγραμματα ο Mazda 6 εχει κανει πολυ καλη δουλεια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, για κάποιον αρχάριο και μάλιστα που για 6 μήνες έκανε καθιστική ζωή και καθόλου σωστή διατροφή, τα σπριντ μόνο κακό θα του κάνουν. Ας ξεκινήσει με μέτριας έντασης και όσο φτιάχνει τη φυσική του κατάσταση, πιο μετά, μπορεί να τα ενσωματώσει. Αλλά για τώρα όχι.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Καλη αρχη Θανο!

    Low intensity αεροβια μπορεις να κανεις μετα τα βαρη.
    Τις ημερες που δεν κανεις βαρη (πχ Τεταρτη- Σαββατο) μπορεις να κανεις ενδεικτικα σε 1 προπονηση σπριντακια(ΗΙΙΤ) 5-10 λεπτα,low intensity 20-30 λεπτα και ξανα σπριντακια. Κανενα 40λεπτο ολο μαζι. Δηλαδη την αεροβια να την σπασεις σε low intensity τις ημερες που κανεις βαρη, και λιγο πιο απαιτητικη (ΗΙΙΤ + low intensity + HIIT) τις ημερες που δεν κανεις βαρη.

    Νομιζω με μια τετοια αεροβια συν τα βαρη θα χασεις γρηγορα το πολυ λιπος.

    Σε ο,τι αφορα τα βαρη εγω ειμαι πολυ φαν των fullbody, ειδικα για αρχαριους. Δες και τα sticky για προγραμματα ο Mazda 6 εχει κανει πολυ καλη δουλεια.
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.
    Τη πρωτη εβδομαδα θα κανω 3 αεροβιες και απο την επομενη θα κανω HIIT που προτεινεις.
    Η αληθεια ειναι οτι λογω καθιστικης ζωης, οπως ειπα, θα ηθελα να το παω με χαλαρους ρυθμους για να φερω και τη καρδια μου στη θεση της.

    Το καλο ειναι οτι αρχιζει και η ζεστη και πιστευω οτι θα χασω κ πιο γρηγορα σε σχεση με το 0 oC.


    Σημερα πηγα για γρηγορο περπατημα το πρωι στο γηπεδο για 25 λεπτα και το μεσημερακι γυμναστηριο κυκλικη 40 λεπτα.

    Απο γευματα ακολουθησα αυτο που εγραψα παραπανω και ειχα ως πηγη πρωτεινης κοτοπουλο. Αυριο το πρωι θα ξαναμελετησω αυτα που ειπε η Καρδουλα κ θα φτιαξω τη νεα διατροφη.


    Μεχρι ποση πρωτεινη να βαζω σε καθε γευμα? Γιατι νομιζω οτι ο οργανισμος δεν μπορει να την αφομειωσει ολη. Σωστα;

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, για κάποιον αρχάριο και μάλιστα που για 6 μήνες έκανε καθιστική ζωή και καθόλου σωστή διατροφή, τα σπριντ μόνο κακό θα του κάνουν. Ας ξεκινήσει με μέτριας έντασης και όσο φτιάχνει τη φυσική του κατάσταση, πιο μετά, μπορεί να τα ενσωματώσει. Αλλά για τώρα όχι.
    Ναι, εχεις δικιο Καρδουλα, ειχα μεινει με την αισθηση οτι επαιζε μπαλα που και που...

    Μπορεις Θανο να ξεκινησεις τα σπριντακια εν καιρω. Τον πρωτο καιρο μεχρι να ανοιξουν τα πνευμονια και να συνηθισουν τα ποδια, απλα κρατα σταθερο τεμπο για 30+ λεπτα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Σημερα, οπως εγραψα χθες, εκανα ποδια.
    Θα αναφερω αργοτερα τις ασκησεις που εκανα αν και εμεινα κυριως στα μηχανηματα.
    Για πρωινο εφαγα μια ομελετα με 4 ασπραδια κ 1 ολοκληρο αυγο και ενα τοταλ 2% με λιγη βρωμη μεσα.
    Μεταπροπονητικο εκανα μπιφτεκια με βρωμη που βρηκα στο ιντερνετ. Ωστοσο εδω εχω μια ερωτηση.
    Ακολουθω καποια μακρος, οποτε εαν π.χ. εχω 80 υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο , θα προσμετρησω και τη βρωμη μαζι με τη πατατα?
    Π.χ. 40 απο τη βρωμη και 40 απο τις πατατες?

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ε φυσικό δεν είναι να τα προσμετρήσεις;!

    ΆΣε που προσωπικά εγώ προτιμώ σε κάθε γεύμα να έχω μια πηγή από κάθε μακροστιχείο κι όχι να βάζω μαζί πχ. κοτόπουλο και λίγο μοσχάρι που μου έμεινε ή κάτι τέτοια. Είναι θέμα πέψης και απορρόφησης.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ε φυσικό δεν είναι να τα προσμετρήσεις;!

    ΆΣε που προσωπικά εγώ προτιμώ σε κάθε γεύμα να έχω μια πηγή από κάθε μακροστιχείο κι όχι να βάζω μαζί πχ. κοτόπουλο και λίγο μοσχάρι που μου έμεινε ή κάτι τέτοια. Είναι θέμα πέψης και απορρόφησης.
    Οκ, σε ευχαριστω πολυ!
    Θα το εχω στο νου μου για τα επομενα γευματα.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Καλησπερα.
    Σημερα ηταν off day και δεν πηγα ουτε για αεροβιο. Θα το κρατησω για τη Κυριακη.
    Το πρωινο ηταν ομελετα και ενα γιαουρτακι cottage.
    Δευτερο γευμα στηθος κοτοπουλο ομως επειδη βιαζομουν να παρω την αδερφη μου απο το σχολειο εφαγα κ μια μπανανα αντι για υδατανθρακα.
    Το βραδυ θα βρασω 1 κιλο πατατες και θα τις κρατησω στο ψυγειο οπως κανω με το κοτοπουλο, ετσι κ αλλιως διατηρουνται.

    Δυο ερωτησεις. Προσωπικα, καταναλωνω με μεγαλυτερη ευκολια κ ευχαριστηση τη βραστη πατατα. Αυτη η "μονοφαγια" σε υδατανθρακα κανει καλο ή οχι;
    Επισης μπορω να τρωω το φαγητο τελειως αναλατο. Να το προτιμησω ετσι ή να βαζω λιγο?

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Θάνο,
    αλατάκι θα βάζεις στα γευματά σου. Είναι απαραίτητο για πολλούς λόγους. Όχι λύσσα, ελαφρά.
    Κι εμένα μου αρέσει πολύ η πατάτα, την ευχαριστιέμαι περισσότερο από το ρύζι. Καλό είναι να έχεις ποικιλία. Φυσικά και δεν θα τρως με το ζόρι κάτι που δεν σου αρέσει, αλλά κράτα μια ισορροπία και σε αυτό.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα Θάνο,
    αλατάκι θα βάζεις στα γευματά σου. Είναι απαραίτητο για πολλούς λόγους. Όχι λύσσα, ελαφρά.
    Κι εμένα μου αρέσει πολύ η πατάτα, την ευχαριστιέμαι περισσότερο από το ρύζι. Καλό είναι να έχεις ποικιλία. Φυσικά και δεν θα τρως με το ζόρι κάτι που δεν σου αρέσει, αλλά κράτα μια ισορροπία και σε αυτό.
    Σε ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σου.
    Εκτιμω πολυ που καθεσαι κ διαβαζεις το λογκ μου. Καθως για τους επομενους 2 μηνες θα εχω ωρες ελευθερες αποφασισα να πηγαινω 2 ωρες μετα το πρωινο( για να πλησιαζει το επομενο γευμα) σε ενα γηπεδο στιβου κοντα στο σπιτι μου για 25 λεπτα γρηγορο περπατημα και το απογευμα στο γυμναστηριο.
    Εχω την αισθηση οτι εαν γυριζω πιο γρηγορα για φαγητο μετα τα βαρη, μακροπροθεσμα, θα με ωφελησει περισσοτερo στα gains εστω κ λιγο.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Χαιρετω!
    Σημερα δυστυχως δεν πηγα γυμναστηριο ωστοσο θα το "αναπληρωσω" με αεροβιο το βραδυ.
    Σημερα για πρωινο εβρασα 5 αυγα, το 1 το εφαγα ολοκληρο και ενα τοταλ με βρωμη.
    Στις 2 εφαγα κιμα με βραστη πατατα.
    Για το επομενο γευμα εχω προετοιμασει απο χθες οσπρια κ μια σαλατα κ για βραδυνο παλι κιμα με πατατα.

    Tips για προετοιμασιες?
    Καθως δεν διασκεδαζω ιδιαιτερα να μαγειρευω, κανω τα εξης. Καθε 3-4 μερες φτιαχνω στο πυρεξ με αντικολλητικο 5-6 στηθοι απο κοτοπουλο, μετα 3 χοιρινες μπριζολες και βραζω περιπου στο 1 κιλα πατατες. Και ετσι εχω καθε μερα γευματα κ φτιαχνω μονο το πρωινο και τη σαλατα.
    Σκεφτομαι να κανω την ομελετα τα Σ/Κ και τις καθημερινες απλα να βραζω αυγα για 2-3 μερες κ να τρωω τα ασπραδια μαζι με ενα γιαουρτι κ βρωμη.
    Καποια αλλη προταση?

  16. #16
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    .

    Το καλο ειναι οτι αρχιζει και η ζεστη και πιστευω οτι θα χασω κ πιο γρηγορα σε σχεση με το 0 oC.
    Αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει..Δηλαδη επειδη θα εχει ζεστη, θα υδρωνεις και θα χανεις παραπανω λιπος. Παντως εχω διαβασει οτι στο κρυο το σωμα προσπαθει να επαναφερει την θερμοκρασια στο φυσιολογικο με αποτελεσμα την καυση παραπανω θερμιδων.

  17. #17
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει..Δηλαδη επειδη θα εχει ζεστη, θα υδρωνεις και θα χανεις παραπανω λιπος. Παντως εχω διαβασει οτι στο κρυο το σωμα προσπαθει να επαναφερει την θερμοκρασια στο φυσιολογικο με αποτελεσμα την καυση παραπανω θερμιδων.
    Δεν ξερω φιλε μου, παντως εχει μια λογικη βαση αυτο που λες.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Οι βραστες πατατες (και τα βραστα καροτα) κρατανε μερες, μπορεις να τις εχεις ετοιμες και σαν πατατοσαλατα και να τρως μεσα στη βδομαδα. Και το ρυζι μενει μερικες μερες οποτε μπορεις και αυτο να το εχεις ετοιμο για μεσοβδομαδα. Το κοκκινιστο επισης ειναι φαγητο που μενει αρκετο καιρο στο ψυγειο, οποτε μπορεις να το βαζεις με διαφορους υδατανθρακες + λιγο κοτοπουλο.

    Επισης μια αλλη συνταγη που αυγατιζει και κραταει αρκετες ημερες στο ψυγειο ειναι κυμας + πουρες. Φτιαχνεις τον κυμα χωρια, φτιαχνεις τον πουρε χωρια, τα βαζεις σε ταψι στον φουρνο να δεσουν, και εχεις ενα ταψι φαγητο για τις επομενες 4-5 ημερες.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #19
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Επισης μια αλλη συνταγη που αυγατιζει και κραταει αρκετες ημερες στο ψυγειο ειναι κυμας + πουρες. Φτιαχνεις τον κυμα χωρια, φτιαχνεις τον πουρε χωρια, τα βαζεις σε ταψι στον φουρνο να δεσουν, και εχεις ενα ταψι φαγητο για τις επομενες 4-5 ημερες.
    Θα το δοκιμασω κ αυτο



    Σημερα δυστυχως εχασα το πρωινο γιατι προεκυψε κατι. Πριν λιγο γυρισα απο το αεροβιο. Εκανα περιπου 35 λεπτα γρηγορο περπατημα.

    Απο φαγητο. Στις 12 εφαγα στηθος κοτοπουλο με βραστη πατατα.
    Πριν λιγο χοιρινη μπριζολα με πατατα.
    Στις 6:30 Παλι το ιδιο με σαλατα λαχανο.
    Για βραδυνο Τονο σε νερο κ μπροκολο που εκανα χθες.
    Στις 12-1 ενα γιαουρτακι με λιγα αμυγδαλα.

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Θανο, καλοριζικο το Log.Καλη επιτυχια στους στοχους σου.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  21. #21
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Θανο, καλοριζικο το Log.Καλη επιτυχια στους στοχους σου.
    Να σαι καλα φιλε μου, σε ευχαριστω πολυ!!!
    Αντε να χασω καποια κιλα να δω τη μεση μου οπως τη δικη σου :D

  22. #22
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Η σημερινη μερα ξεκιναει με απογοητευσεις :p.
    Λογικα ειχαμε διακοπη ρευματος απο τα ξημερωματα και μεχρι πριν λιγο που το εφτιαξαν την εβγαλα για πρωινο με
    1 τοταλ+100 γρ cottage+100 βρωμη.
    1 τοταλ+100 γρ πατατα που ειχα κανει απο χθες.
    1 τοταλ+100 γρ πατατα παλι απο χθες. Σκεφτηκα απο το να φαω κατι απο εξω ενω "κραταω" ακομη, καλυτερα αυτο.
    Σημερα θα εχω 6 γευματα. Για τα υπολοιπα 3 φτιαχνω τωρα στηθος κοτοπουλο και φρυσες (μεγαλες σαρδελες) μαζι με σαλατα λαχανο.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Καλησπερα παιδια.
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Διαβαζοντας εδω στο φορουμ επεσε το ματι μου σε ενα post που ανεφερε οτι τα ασπραδια και η πατατα ειναι πολυ ευκολα να απορροφηθουν απο το σωμα. Οποτε σκεφτομουν να τα βαλω για μετα τη προπονηση για το λιγο "boost" που δινει.
    Αυτο ομως μπορει να θεωρηθει ως "πληρη γευμα" ή θα πρεπει να φαω κατι ακομη μετα απο 30λεπτα-1 ωρα, οπως γινεται με τις whey.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα,

    οτιδήποτε δεν περιέχει λίπος, απορροφάται πιο γρήγορα.
    Αν επιλέξεις να φας ασπράδια και πατάτα μεταπροπονητικά, το επόμενο γεύμα μπορεί να είναι 1.5 ώρα περίπου μετά. Μην κολλάς με το ρολόι στο χέρι όμως. Και μετά από 2 ή 3 ώρες να έχεις το επόμενο γεύμα, δεν θα χαλάσει τίποτα.
    Αυτό που έχει σημασια ειναι να εισαι συνεπής στα γευματα της μερας σου.

  25. #25
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλημέρα,

    οτιδήποτε δεν περιέχει λίπος, απορροφάται πιο γρήγορα.
    Αν επιλέξεις να φας ασπράδια και πατάτα μεταπροπονητικά, το επόμενο γεύμα μπορεί να είναι 1.5 ώρα περίπου μετά. Μην κολλάς με το ρολόι στο χέρι όμως. Και μετά από 2 ή 3 ώρες να έχεις το επόμενο γεύμα, δεν θα χαλάσει τίποτα.
    Αυτό που έχει σημασια ειναι να εισαι συνεπής στα γευματα της μερας σου.
    Σε ευχαριστω πολυ καρδουλα!
    Απλα προσπαθω να προσαρμοστω και το σκεφτομαι αρκετα. Με το χρονο ομως θα γινει συνηθεια!

  26. #26
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Σημερα ζυγιστικα και απο οτι ειδα εδειχνε -0,600. :D. Ελπιζω να ειναι οτι εχασα και οχι λογω υγρων.
    Ακομη και σημερα που βγηκα με παρεα κρατησα τη διατροφη μου καθαρη καθως εφαγα μπακαλιαρο με πατατα και ηπια 1 ποτηρι κρασι. Το κακο ηταν οτι εχασα 1 γευμα. Για βραδυ θα φαω στηθος κοτοπουλο με λαχανο σαλατα.

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Να αποφευγεις το αλκοολ.Ειναι αδειες θερμιδες (7cal/gr) και δεν σου προσφερει τιποτα.Ο μπακαλιαρος τιγανιτος δεν ηταν μωρε;
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  28. #28
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Να αποφευγεις το αλκοολ.Ειναι αδειες θερμιδες (7cal/gr) και δεν σου προσφερει τιποτα.Ο μπακαλιαρος τιγανιτος δεν ηταν μωρε;
    Οχι, φουρνου!!! Μονο που ηταν σε κοκκινη σαλτσα αλλα οχι τιποτα τρομερο! :D
    Ε για αυτο ηπια μονο 1 ποτηρακι, για τη παρεα κυριως.

  29. #29
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Καλησπερα παιδια.
    Με εχει πιασει μια γλυκια ανυπομονησια για να κανω , οπως ειπε ο Αrnold στη συνεντευξη που ποσταρε ο Musclemar, αυτο που φανταζομαι πραγματικοτητα.
    Εχω αρχισει κ πιστευω πως εαν χασω τα περιττα κιλα θα δειξει πολυ διαφορετικο το καλουπι μου.
    Αρκετα με τις σκεψεις μου :D.


    Το πρωινο που εφαγα σημερα ηταν το κλασσικο, Ομελετα, γιαουρτι και βρωμη.
    Μετα τη προπονηση κοτοπουλο με βραστη πατατα.
    Στις 2 μπακαλιαρο με πατατα (εμεινε απο χθες στο σπιτι)
    Πριν λιγο εφαγα παλι κοτοπουλο με σαλατα λαχανο κ τωρα στις 10 θα φαω ενα γιαουρτακι ή ισως φτιαξω σαρδελες που εφερε ο πατερας μου. Θα δειξει!

    Σημερα εκανα χερια.
    Στα δικεφαλα/τρικεφαλα κανω 13/12 σετς. Πρεπει μηπως λιγοτερα?
    Απο σημερα θα καταγραφω και τα κιλα για να βλεπω κ τη μελλοντικη προοδο.

    Καμψεις με στραβομπαρα 3χ10χ24kg.
    Κωπηλατικη σε επικυψη 3χ10χ20kg. Αργες κινησεις.
    Καμψεις αυτοσυγκετρωσης 3χ10χ10kg
    Σφυρια 4χ10χ12 kg.

    Tρικεφαλα.
    Στη τροχαλια. 4χ10χ25kg.
    Βυθισματα 4χ10. Ωστοσο χρησιμοποιω τα βοηθητικα κιλα με το μαξιλαρακι για να τα βγαλω κ να ειμαι κ πιο συγκεντρωμενος στο "ζουληγμα" του μυ. Μελλοντικα θα αφαιρω κιλα.
    Γαλλικες πιεσεις (η αγαπημενη μου) 4χ10χ16-18kg.

  30. #30
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Παιδια καλημερα.
    Σημερα αργησα να ξυπνησω και προσπαθω να προλαβω τα γευματα.
    Για πρωινο εκανα (τρωω αυτη τη στιγμη) 4 ασπραδια+1 ολοκληρο, γιαουρτι2%+βρωμη, 1 ποτηρι φυσικο χυμο.

    Θελω να κανω μια ερωτηση πανω σε αυτο. Εγω συνηθιζω να πηγαινω για αεροβιο μετα το πρωινο. Ωστοσο καπου διαβασα εδω στο φορουμ οτι η βρωμη ειναι ενας υδατανθρακας που κραταει ολη μερα στο σωμα. (Δηλαδη θεωρησα οτι ειναι ενας υδατανθρακας αργης απορροφησης οπως π.χ. απο τις πρωτεινες , η καζεινη.)
    Ειναι σωστο να πηγαινω για αεροβιο μετα απο ενα τετοιο πρωινο αφου το σωμα χρειαζεται αμεσα φαγητο καθως εχει προηγηθει νηστεια απο τον υπνο; 'Η μηπως θα πρεπει να ενταξω μια αλλη μορφη υδατανρθακα?


 
Page 1 of 18 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •