Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 60 of 110
  1. #31
    Junior Bodybuilder Vasilis111's Avatar
    Join Date
    18-07-14
    Posts
    140

    Default

    Καλησπερα και συγχαρητηρια για το αρθρο εχω 2 ερωτησεις:

    1.Εχω ακουσει οτι η Vitamin C ειναι αρκετα καλη για τν αναρωση των μυων επομενως ειναι καλυτερη απο την γλουταμινη?

    2.την 5η μερα οπου κανουμε πλατη και την 6η κανουμε δικεφαλα δεν εχει ως αποτελεσμα υπερπροπονησης του μυ? Και αφου γυμναζουμε τα δικεφαλα παλι μετα απο 2 μερες(ημερα 1η)?

    Ευχαριστω
    Proud but Never Satisfied!!

  2. #32
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Vasilis111 View Post
    Καλησπερα και συγχαρητηρια για το αρθρο εχω 2 ερωτησεις:

    1.Εχω ακουσει οτι η Vitamin C ειναι αρκετα καλη για τν αναρωση των μυων επομενως ειναι καλυτερη απο την γλουταμινη?

    2.την 5η μερα οπου κανουμε πλατη και την 6η κανουμε δικεφαλα δεν εχει ως αποτελεσμα υπερπροπονησης του μυ? Και αφου γυμναζουμε τα δικεφαλα παλι μετα απο 2 μερες(ημερα 1η)?

    Ευχαριστω
    Καλησπέρα!!!

    Δεν σε εμποδίζει αυτό να χρησιμοποιήσεις και τα δυο συμπληρώματα αν θες...

    Μπορώ να πω όχι. Αυτό γιατί την ημέρα της πλάτη τα δικέφαλα βοηθάνε μεν, δεν κάνουν κανονική προπόνηση δε. Έπειτα την ημέρα που τα προπονούμε μαζί με τα τρικέφαλα, σε πραγματικό χρόνο, η προπόνηση τους πιάνει 15 λεπτά και πολύ λέω. Κι όταν τα ξανακάνεις μετά από 1 ημέρα ξεκούρασης, πάλι ζήτημα αν τους κάνεις 10 λεπτά. Γι' αυτό είναι σχεδιασμένο το πρόγραμμα όπως αναφέρω και στην αρχή του!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #33
    Junior Bodybuilder GiannisJJ's Avatar
    Join Date
    10-06-10
    Location
    Xaniaaaa
    Posts
    146

    Default

    Tι δουλειά έριξες ρε αδερφέ! Ωραίος!!

  4. #34
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Άντε Γιάννη ξεκίνα!!! Και ραντεβού Summet Theatro!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #35
    Junior Bodybuilder GiannisJJ's Avatar
    Join Date
    10-06-10
    Location
    Xaniaaaa
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Άντε Γιάννη ξεκίνα!!! Και ραντεβού Summet Theatro!!!
    Εγινε!! :D

  6. #36
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default



    Στο 9:50 στο peck deck ο Βαλάντης Ντόκος εκτελεί με αυτό που εγώ προσπαθώ να σας περιγράψω ως "squeeze". Για να δείτε ακριβώς τον τρόπο εκτέλεσης με αυτό το στυλ!!!

    Γενικά μου αρέσει πολύ το στυλ προπόνησης του Ντόκου, με σωστή τεχνική και μίξη συστημάτων, που δείχνει ότι καμιά φορά δεν παίζει ρόλο πόσα κιλά σηκώνεις, αλλά το πώς τα σηκώνεις!!! ;-)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #37
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Συγγνωμη για το off, μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.
    Ειχα διαβασει κ εγω το thread σου Mazda6 (Passage to vortex) και μου ειχε φανει ενδιαφερον. Ενδεικνυται για εναν αρχαριο οπως εμενα?

  8. #38
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μετέφερα την απάντησή σου, στο σωστό topic.

    Όχι λοιπόν, δεν το θεωρώ κατάλληλο για εσένα σαν αρχάριο. Πιο απλά προγρμμάτα θα βοηθήσουν καλύτερα το σώμα σου στην φάση που βρίσκεσαι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #39
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Μετά το τέλος της πρωινής αερόβιας τρως το πρωινο κανονικα ή βάζεις πρωτεινή σέικ και μετα τρως το πρωινο;
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  10. #40
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κανονικά το πρωινό μου Optimus!!!

    Η αλλαγή με την πρωινή αερόβια, συνέπεσε πέρυσι με την αλλαγή στο πρωινό. Οπότε, ξύπναγα, έπαιρνα Alphamine, ντυνόμουν, έβγαινα για αεροβική, επέστρεφα, έτρωγα ασπράδια - πατάτα, έκανα μπάνιο και μετά χαλάρωνα.

    Edit: μετά το πρωινό έπαιρνα το Erase Pro. Για να είμαι ακριβής στο πρωινό "τελετουργικό"...
    Last edited by Mazda 6; 28-03-15 at 12:31.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #41
    Pumping Iron billcl's Avatar
    Join Date
    26-11-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    379

    Default

    Αρχικά, να σε συγχαρώ και 'γω για το πάρα πολύ καλό και χρήσιμο άρθρο σου.

    Θα ήθελα να σε ρώτησω δύο πράγματα:
    1) Πώς θα χώριζες τις μυικές ομάδες σε ένα τετραήμερο split (αντί για πενθήμερο που το έχεις), και
    2) Η χρήση του θερμογεννητικού είναι σε καθημερινή βάση ή μόνο τις ημέρες της προπόνησης;;;

    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

  12. #42
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το θερμογεννητικό αναλογα με τις οδηγίες που έχει. Στο Alphamine που επιλέγω τα τελευταία χρόνια έχει δοσολογία κάθε πρω8, κάνεις δεν κάνεις προπόνηση.

    Αγαπημένο 4ήμερο spliti είναι αυτό:

    Μέρα 1 - Στήθος και δικέφαλα
    Μέρα 2- Πόδια
    Μέρα 3 - Off ή κοιλιακοί και αεροβική
    Μέρα 4 - Πλάτη - τραπεζοειδείς
    Μέρα 5 - Ώμοι και τρικέφαλα
    Μέρα 6 - Off ή κοιλιακοί και αεροβική
    Μέρα 7 - Off

    Αυτό το εφαρμόζω προς το τέλος όταν κάνω το Heavy Duty του Dorian Yates.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #43
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Κανονικά το πρωινό μου Optimus!!!

    Η αλλαγή με την πρωινή αερόβια, συνέπεσε πέρυσι με την αλλαγή στο πρωινό. Οπότε, ξύπναγα, έπαιρνα Alphamine, ντυνόμουν, έβγαινα για αεροβική, επέστρεφα, έτρωγα ασπράδια - πατάτα, έκανα μπάνιο και μετά χαλάρωνα.

    Edit: μετά το πρωινό έπαιρνα το Erase Pro. Για να είμαι ακριβής στο πρωινό "τελετουργικό"...
    Δυνατό stack...!!! Πάντως με κάλυψες όπως και να έχει...!!! Μετά από ένα 6 ωρο πας για προπονηση με βαρη έτσι;
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  14. #44
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ναι, δηλαδή αμα τελειώσω αερόβια 9 το πρωί, βάρη ξεκιναω στις 3 το μεσημέρι.

    Να προλάβω να φάω γεύματα και να ξεκουραστώ!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #45
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ναι, δηλαδή αμα τελειώσω αερόβια 9 το πρωί, βάρη ξεκιναω στις 3 το μεσημέρι.

    Να προλάβω να φάω γεύματα και να ξεκουραστώ!!!
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  16. #46
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Σταύρο καλημέρα, επειδή δέν έχουμε rack τα καθίσματα να τα κάνω σε smith ή να κάνω καθίσματα με λίγα κιλά(χάνεται η πυραμίδα έτσι βέβαια)?(όσα μπορώ να σηκώσω με τα χέρια δλδ και να τα πάω στη πλάτη)

  17. #47
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Γιώργο μια χαρά μπορείς να τα κάνεις και στο smith.

    Δεν είμαι από εκείνους που λένε σε ύφος αναθεματισμοΰ "ααα, τα καθίσματα στο smith δεν είναι καθίσματα" και "αν δεν κάνεις βαθιά καθίσματα πόδια δεν φτιάχνεις" και αν δεν κανεις ass to grass (γιατί βλέπεις καθε γυμναστήριο έχει που σέβεται τον εαυτό του έχει γρασίδι για να κανουν οι βαρβατοι true και hardcore καθίσματα με τον κώλο να φτάνει στογρασοδι), δεν είσαι άξιος αναφοράς...

    Καθε ένας μπορεί και εννίοτε πρέπει να προσαρμόζεται. Μια χαρά λοιπόν το smith ή τα καθίσματα κρατώντας στο στήθος έναν αλτήρα.

    Και να μην κάνεις κκαθόλου, φτανει το hack squat, η πρέσα και οι εκτάσεις για τα τετρακέφαλα.

    Αν πας να τα σηκώσεις και να κάνεις θα "ξοδέψεις" όλη την δύναμή σου εκεί κι όχι στο να κάνεις καθίσματα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  18. #48
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    ευχαριστώ αδερφέ. Καλά με αλτήρα που λές το μόνο που με προβληματίζει είναι το χαμηλό βάρος, ώστε να ενεργοποιήσει αρκετά τα πόδια. Επίσης στο σήκωμα άντε το κάνεις. Πώς βγάζεις τη μπάρα από πάνω σου μετά είναι το μανίκι που έχει αδειάσει από δύναμη και ενέργεια.

  19. #49
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by GEORGE.P View Post
    ευχαριστώ αδερφέ. Καλά με αλτήρα που λές το μόνο που με προβληματίζει είναι το χαμηλό βάρος, ώστε να ενεργοποιήσει αρκετά τα πόδια. Επίσης στο σήκωμα άντε το κάνεις. Πώς βγάζεις τη μπάρα από πάνω σου μετά είναι το μανίκι που έχει αδειάσει από δύναμη και ενέργεια.
    Δες πώς κάνει το παιδί εδώ:



    Αν δεν σου φτάνει ο αλτήρας, μπορείς να δυσκολέψεις την άσκηση, κάνοντάς την με tempo 2/0/2 ή ακόμη καλύτερα (ή χειρότερα ΧΑΧΑΧΑΧΑ) με tempo 4άρων δευτερολέπτων στην αρνητική φάση της άσκησης (όταν κατεβαίνεις δηλαδή).

    Γιατί όπως γράφω παραπάνω παίζει ρόλο και η εκτέλεση μιας άσκησης, όχι μόνο η μεταφορά ενός φορτίου από το σημείο Α στο σημείο Β...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #50
    New Member
    Join Date
    28-04-11
    Posts
    24

    Default

    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

    Καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το πρόγραμμα που μας έδωσες. Θα ήθελα αν σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις πως γίνεται η άσκηση 21 στις παρακάτω ασκήσεις που δίνεις:

    1) Cross Over
    2) Πρέσα Ποδιών
    3) Πλάγιες εκτάσεις αλτήρων σκυφτός
    4) Εμπροσθολαίμιες με κλειστή λαβή
    5) Γαλλικές με στραβόμπαρα

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σου

  21. #51
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα απ' όσο το έγραψα... 7 επαναλήψεις στο πρώτο μισό της κίνησης. 7 επαναλήψεις στο δεύτερο μισό της κίνησης. Και τέλος 7 επαναλήψεις κανονικές, σε όλο το εύρος της κίνησης.

    πχ. πρέσα ποδιών: 7 επαναλήψεις από τα πόδια να ξεκινάνε απ' το σώμα κολλημένα (γιατί αυτή είναι η θετική φάση της άσκησης) μέχρι την μέση της απόστασης που θα υπήρχε ΕΑΝ έκανες κανονικές επαναλήψεις. Μετά μένεις στην μέση της απόστασης και κάνεις άλλες 7 επαναλήψεις μέχρι το τέλος της απόστασης που θα έκανες ΕΑΝ έκανες κανονικές επαναλήψεις (λίγο πριν, ένα κλικ πριν τεντώσουν τα πόδια στην συγκεκριμένη άσκηση). Τέλος, κάνεις μετά 7 ολόκληρες επαναλήψεις.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #52
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Αυτο το ΕΑΝ, με ελιωσε
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  23. #53
    New Member
    Join Date
    28-04-11
    Posts
    24

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Όντως το έχεις περιγράψει αναλυτικά και χρησιμοποιώ ήδη την μέθοδο 21 σε κάποιες ασκήσεις οπότε την γνωρίζω. Αυτό που δεν ξέρω είναι ποιο είναι το σωστό σημείο που θεωρείτε το μέσο της απόστασης σε κάποιες από τις ασκήσεις που σου ανέφερα. Φταίω διότι δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση.

    Επίσης ένα δεύτερο ερώτημα που θα ήθελα να σου κάνω είναι αν μπορείς να μου εξηγήσεις το αστείο με την λέξη ΕΑΝ που έγραψες με κεφαλαία και που ο φίλος StreetGymnast όχι μόνο κατάλαβε αλλά έλιωσε κιόλας.

    Ευχαριστώ και πάλι

  24. #54
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by S1978 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Όντως το έχεις περιγράψει αναλυτικά και χρησιμοποιώ ήδη την μέθοδο 21 σε κάποιες ασκήσεις οπότε την γνωρίζω. Αυτό που δεν ξέρω είναι ποιο είναι το σωστό σημείο που θεωρείτε το μέσο της απόστασης σε κάποιες από τις ασκήσεις που σου ανέφερα. Φταίω διότι δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση.

    Επίσης ένα δεύτερο ερώτημα που θα ήθελα να σου κάνω είναι αν μπορείς να μου εξηγήσεις το αστείο με την λέξη ΕΑΝ που έγραψες με κεφαλαία και που ο φίλος StreetGymnast όχι μόνο κατάλαβε αλλά έλιωσε κιόλας.

    Ευχαριστώ και πάλι
    Αναφερθηκε ο Σταυρος στην πλεον "κλασσικη" εκτελεση των επαναληψεων στην πρεσσα ποδιων, οπου τα ποδια κανουν ουσιαστικα το 1/5 της επαναληψης, οποτε για να ειναι ξεκαθαρος, σου λεει πως ΕΑΝ η επαναληψη ειναι κανονικοτατη (γονατο στο κουτελο που λεει ο λογος, μεχρι λιγο πριν το τεντωμα του ποδιου), τοτε η τεχνικη "21" μπορει να εφαρμοστει με επιτυχια.

    Οποτε και μενα, ηρθε στο μυαλο μου αυτο με το 1/5 της επαναληψης, οποτε το "21" θα ειναι απλα γελοιο να το βλεπεις(δεν θα καταλαβαινεις και τη διαφορα επισης), και γελασα.

    Μπαινει καλοκαιρι παιδια και πρεπει να γελαμε και λιγο, μην ειμαστε τοσο ευαισθητοι.Για καλο λεμε ο,τι λεμε!

    Φιλικα!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  25. #55
    New Member
    Join Date
    28-04-11
    Posts
    24

    Default

    Ζητάω συγνώμη από εσένα που παρεξήγησα την σκέψη σου αλλά και από τα παιδιά διότι βγήκα εκτός θέματος.

  26. #56
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    λοιπον σταυρο διαβαζοντας το αρθρο σου και βρισκοντας το εξαιρετικο θα το ακολουθησω οπως με συμβουλεψες στο αλλο ποστ. οι ερωτησεις μου λοιπον:
    -12 εβδομαδες ειναι οκ να το κρατησω?
    -κρεατινη υπαρχει προβλημα αμα χρησιμοποιήσω?
    - θερμογεννετικο λεω να μην βαλω και αν βαλω να ειναι μονο καφεινη απο 200mg εως 400mg υπαρχει προβλημα ή καποια καλυτερη προταση? .
    -αντι για 1 λεπτο διαλλειμα αμα το κανω 45' θα με φτασει σε υπερκοπωση?
    - και τελος για να μην σε κουραζω τις τελευταιες 6 εβδομαδες σκεφτομαι να βαλω και πρωινη και βραδυνη αεροβια , η πρωινη μετριας πολυωρη αεροβια και το βραδυ μετα τα βαροι ενα ΗΙΙΤ 15λεπτο. τι λες? αξιζει ? η θα καταβολισω μεχρι και τα αυτια μου?

  27. #57
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by karaman92 View Post
    λοιπον σταυρο διαβαζοντας το αρθρο σου και βρισκοντας το εξαιρετικο θα το ακολουθησω οπως με συμβουλεψες στο αλλο ποστ. οι ερωτησεις μου λοιπον:
    -12 εβδομαδες ειναι οκ να το κρατησω?
    -κρεατινη υπαρχει προβλημα αμα χρησιμοποιήσω?
    - θερμογεννετικο λεω να μην βαλω και αν βαλω να ειναι μονο καφεινη απο 200mg εως 400mg υπαρχει προβλημα ή καποια καλυτερη προταση? .
    -αντι για 1 λεπτο διαλλειμα αμα το κανω 45' θα με φτασει σε υπερκοπωση?
    - και τελος για να μην σε κουραζω τις τελευταιες 6 εβδομαδες σκεφτομαι να βαλω και πρωινη και βραδυνη αεροβια , η πρωινη μετριας πολυωρη αεροβια και το βραδυ μετα τα βαροι ενα ΗΙΙΤ 15λεπτο. τι λες? αξιζει ? η θα καταβολισω μεχρι και τα αυτια μου?
    Πάμε ένα ένα...

    - Ναι καλά είναι!!!
    - Κρεατίνη ναι. ΓΙα εμένα, από αυτά που έχω δει εγώ πάνω μου, δεν χρειάζεται αυτό το συμπλήρωμα όταν πάμε να μπούμε στην φάση που θες εσύ.
    - Βάλε καφεΐνη κι αν θες δοκίμασε γιοχιμπίνη σκέτη (βρες από το iherb). Αντί δηλαδή για κρεατίνη, δώσε τα λεφτά σου στην γιοχιμπίνη.
    - Μα στην πραγματικότητα τόσο κάνεις. Εως ότου τοιμάσεις τους αλτήρες, την μπάρα, το μηχάνημα, ή ότι κάνεις τέλος πάντων και πάρεις θέση μέχρι το επόμενο set, άπου τόσο βγαίνει.
    - Διπλή αερόβια πριν τον ύπνο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Ανεβάζει πολύ την κορτιζόλη απ' ότι διαβάζω. Αν το κάνεις, αμέσως μετά να βάλεις κανονικό γεύμα!!! Με απλή πρωινή αερόβια ίσως να έχεις αυτό που θες!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  28. #58

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Διπλή αερόβια πριν τον ύπνο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Ανεβάζει πολύ την κορτιζόλη απ' ότι διαβάζω. Αν το κάνεις, αμέσως μετά να βάλεις κανονικό γεύμα!!!
    Nα επέμβω λίγο ? Ισχυει αυτο με την κορτιζολη για το βραδυ , μην το κανετε είναι πραγματικά εγκλημα .

    Για μενα είναι εγκλημα και οι πρωινες , βέβαια αυτο μόνο με δοκιμή το βρισκει κανεις .
    Δοκιμάστε πρωτα να κανετε αεροβικη ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ με γρηγορο ρυθμο στο 60-65% οποιαδηποτε ωρα της μερας απλα οχι μπουρου μπουρου αεροβικη ! Το περπάτημα ΔΕΝ ΓΡΑΜΜΩΝΕΙ!
    Καντε 4,5 ή και 6 φορες τη βδομάδα και ΌΤΑΝ δειτε οτι δεν μπορείτε με τίποτα να καθαρίσετε είτε απο αεροβικη είτε απο τη διατροφη σας ΤΟΤΕ ναι , να δοκιμαστε πρωινη .
    Πραγματικα είναι τόσα λιγα τα κιλα στο νατουραλ που παίζουμε ,που ειναι αμαρτια απο το Θεο να τα χανουμε ολα σε μια προσπαθεια για γραμμωση . Εγω δοκίμασα γράμμωση μετα απο 5 χρονια
    συνεχή σκληρή προπόνησης και πολυ φαγητου για να πετύχω τα 71-72 5% λιπους κιλα . Οχι καθε χρονο βαζω βγαζω....

    Αυτα είναι δική μου γνώμη , Σταυρο σόρρυ για το οff απλα βρήκα πάτημα .

  29. #59
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    σταυρο και koykoyβιτη οπου ειστε και συντεκνοι , ευχαριστω για τις συμβουλες. οταν λες αεροβια βραδυ ποσο βραδυ το λες? περιπου εγω την κανω 8 η ωρα οποτε 9:30 εχω το γευμα μου το κανονικο χωρις λαδι ομως και μετα βραδυνο και αναλογως αν κοιμιθω νωρις η οχι βλεπω αν θα βαλω +1 γευμα η οχι .
    ξεχωρα απο αυτο στο θεμα των συμπληρωματων
    γιοχιμπινη ειχα σκεφτει να παρω αλλα 1) φοβαμε περιπτωση παρενεργειων 2) εχω ακουσει οτι δεν κανει τρομερη δουλεια τοσο ωστε να τρελαθεις απο το αποτελεσμα 3) σκεφτομουν καφεινη συνεφρινη σαν ενναλακτικη.
    Τελος , υπαρχει κατι που πρεπει να κανω οταν τελειωσει ωστε να πιασω καλυτερη ποιτητα?? δλδ τυπου απογλυκογονωση στο τελος και γλυκογονωση παλι? ή σταματημα αεροβιας και απλη αυξηηση υδατανθρακα και ωστε να φανουν καλυτερα οι γραμμες? γενικα ειχα στο μυαλο μου απλα συστηματα προπονησης εξου και τοσες αποριες. συγνωμη αν σας κουραζω κοπέλια
    Α! σορρυ και κατι που ξεχασα να αναφερω γιατι το ειχα δεδομενο επειδη το ειχα γραψει στο λογκ μου. δεν θελω να πεσω κατω απο 12% φετος γιατι η μυικοτητα μου δεν μου το επιτρεπει
    Last edited by karaman92; 19-04-15 at 13:51.

  30. #60
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ διαφωνώ κάθετα με τον Αντρέα. Η πρωινή αεροβική με άδειο στομάχι, είναι εκείνη που με γράμμωνε, με γραμμώνει και θα με γραμμώνει. Επίσης είναι εκείνη που γράμμωεν, γραμμώνει, και θα γραμμώνει, όσους την δοκιμάζουν. Πραγματικά δεν μπορώ να κάτσω να απαριθήσω τώρα το ποσοστό των ανθρώπων που την έχω προτείνει και κάθε άλλο παρά "έγκλημα" είναι.

    Τέτοιοι χαρακτηρισμοί, "έγκλημα", ακραίοι, δεν χρειάζονται. Για κάποιους μπορεί να είναι εμπόδιο και φρένο στην προσπάθειά τους. Όταν εγώ όμως έμαθα από Πρωταθλητές του χώρου, είδα αγωνιστικούς, είδα τον εαυτό μου, είδα τον αδερφό μου και τόοοσους άλλους να έχουν αποτέλεσμα, ε τότε sorry, θα κάνω "έγκλημα" σε κάθε μου γράμμωση.

    Και συγνώμη, αλλά το περπάτημα (το γρήγορο, όχι η βόλτα) μια χαρά γραμμώνει. Και θα γραμμώσει και φέτος.

    karaman, εσύ δεν λες για βραδυνή αεροβική, λες για αεροβική μέσα στην ημέρα, όχι πριν τον ύπνο. Γιατί δεν επιλέγεις κάτι πιο απλό;! Αερόβια μετά τα βάρη και να αφήσεις τα υπόλοιπα;! Όπως και στην συμπλήρωση, γιατί το κουράζεις τόσο;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 1MR Vortex Της BPI - Αξιολόγηση
    By Musclemar in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 10-06-16, 00:08
  2. Η Μακαρονοσαλάτα Του Mazda
    By Mazda 6 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 34
    Last Post: 06-04-16, 17:08
  3. Vortex Pro - Γνώμες?
    By costap188 in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 1
    Last Post: 07-07-09, 02:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •