Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    4

    Default Ενασχοληση με πολεμικη τεχνη ..!

    Καλησπερα σε ολους και συγγνωμη αν ποσταρω σε λαθος τοπικ το θεμα μου. Ειμαι 24 χρονων και θελω να ''φτιαξω'' το σωμα μου αλλα και να το συνδυασω αν γινεται και με καποια πολεμικη τεχνη ! Ειμαι 1.88 υψος αλλααααα ειμαι και 90 κιλα :p . Θελω να χασω 8-10 κιλα χαλαρα και να δεσω στο σωμα. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω πως μπορω να χασω γρηγορα αν γινεται κιλα? Επισης, πολυ πιο παλια ασχολιομουν με πολεμικες τεχνες , εχω κανει jiu jitsu judo shito ryo αλλα τα σταματησα λογω υποχρεσεων. Εχω να ασχοληθω 4 χρονια . Θα ηθελα επομενως να μου προτεινετε μια πολεμικη τεχνη η οποια θα με βοηθαει να ανταπεξελθω και σε καταστασεις του δρομου και στην οποια να δω διαφορα μεσα στον μηνα. Τι εννοω....σε 3 μηνες μπαινω φανταρος και θα ηθελα μεχρι τοτε να εχω μαθει αρκετα πραγματα απο καποια πολεμικη τεχνη:S. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλησπερα boy, καλωσηρθες.

    Καμια τεχνη δεν μαθαινεται σε 1-3 μηνες. Ουτε σε 1-3 χρονια. Θελει χρονο και κοπο.

    Αν θες να μαθεις κατι χρησιμο για αυτοαμυνα και παραλληλα να κανεις δυνατη προπονηση πηγαινε krav maga, πυγμαχια η kickboxing. Τιποτε απο τα 3 δε θα το μαθεις τοσο γρηγορα αλλα ειναι ο,τι πιο απλο και αμεσο (τεχνικα) υπαρχει. Τουλαχιστον ενα ντιρεκτ θα το ριχνεις κουτσα στραβα σε 3 μηνες.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Καλησπερα boy, καλωσηρθες.

    Καμια τεχνη δεν μαθαινεται σε 1-3 μηνες. Ουτε σε 1-3 χρονια. Θελει χρονο και κοπο.

    Αν θες να μαθεις κατι χρησιμο για αυτοαμυνα και παραλληλα να κανεις δυνατη προπονηση πηγαινε krav maga, πυγμαχια η kickboxing. Τιποτε απο τα 3 δε θα το μαθεις τοσο γρηγορα αλλα ειναι ο,τι πιο απλο και αμεσο (τεχνικα) υπαρχει. Τουλαχιστον ενα ντιρεκτ θα το ριχνεις κουτσα στραβα σε 3 μηνες.
    Σε ευχαριστω καταρχας για την γρηγορη απαντηση ! Θα ηθελα να σε ρωτησω με βαση την πειρα σου , λογω του μικρου διαστηματος που διαθετω, θα ηταν προτιμοτερο να ξεκινησω μια πολεμικη τεχνη ή καλυτερα γυμναστηριο για να αδυνατισω/δεσω? Ποιο σε βοηθαει πιο πολυ στην ενδυναμωση και στα κιλα?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Απο εσενα εξαρταται, τι σου αρεσει να κανεις. Οι π/τ ειναι εξαιρετικες σαν γυμναστικη και σιγουρα απο τους καλυτερους τροπους για να αδυνατισεις και να δεσεις. Τις θερμιδες που καις σε μια προπονηση kickboxing η πυγμαχιας πολυ δυσκολα θα τις πλησιασεις στο gym.

    Πηγαινε 3 μηνες να κανεις μια πρωτη γνωριμια με μια τεχνη και οταν βγεις απο το στρατο το ξανασκεφτεσαι.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Mystical's Avatar
    Join Date
    23-10-10
    Posts
    744

    Default

    Νομιζω οτι στην περιπτωση που καποιος θελει να παρει το κολαι ας πουμε γρηγορα πυγμαχια ισως να ειναι η καλυτερη επιλογη.
    krav maga για να κανεις δουλεια μονο στον Ισραηλινο στρατο :D

  6. #6
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Mystical View Post
    Νομιζω οτι στην περιπτωση που καποιος θελει να παρει το κολαι ας πουμε γρηγορα πυγμαχια ισως να ειναι η καλυτερη επιλογη.
    krav maga για να κανεις δουλεια μονο στον Ισραηλινο στρατο :D
    Ειναι υπαναπτυκτο στην Ελλαδα αλλα υπαρχουν αξιολογοι εκπαιδευτες που δουλευουν σωστα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ανώτερη Πολεμική Τέχνη.
    By nikos_123 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 120
    Last Post: 06-03-13, 22:33
  2. Τι Προτείνετε Για Πολεμική Τέχνη;
    By Stefanossw in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-12, 00:04
  3. Πολεμική Τέχνη
    By face1359 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 12
    Last Post: 14-08-12, 01:43
  4. Πώς να επιλέξετε μια πολεμική τέχνη!
    By Crimson in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 4
    Last Post: 07-12-10, 17:12
  5. Πώς να επιλέξετε μια πολεμική τέχνη!
    By Crimson in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 05-04-07, 16:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •