Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 64
  1. #1

    Default Διατροφή Γράμμωσης

    Καλησπέρα!Το καλοκαιρι πλησιαζει σιγα σιγα οποτε λεω να αρχισω και γω διατροφή για να καψω τα περριτα!Θα θελα λοιπον την αποψη σας!Αποφασισα να χωρισω το πρόγραμμα σε μερες που θα χω σχετικα χαμηλα το λιπος και υψηλα τον υδατανθρακα,ετσι το χωριζω τις μερες προπο,ενώ τις μερες ξεκούρασης το αντιστροφο,η πρωτεινη μενει σταθερη.Εχουμε και λεμε:
    Διατροφή ημερων προπονησης
    1)7ασπραδια+115γρ βρωμη+1μηλο+μανιταρια,πιπεριες,σπανακι
    2)160γρ μοσχαρι+125γρ ρυζι μπασματι+ιδια λαχανικα με το πρωτο γευμα
    3)45γρ δεξτροζη και 40γρ whey
    4)περιπου μια ωρα μετα 170γρ βακαλαο και 125γρ ρυζι μπασματι
    5)160γρ στηθος κοτοπουλο+300γρ γλυκοπατατα+160γρ μπροκολο
    6)300γρ cottage cheese+10γρ αμυγδαλα

    Π240 Υ448 Λ45

    Διατροφή ημερων ξεκούρασης
    1)2ασπραδια+3αυγα+20γρ καρυδια+50γρ βρωμη+4δαμασκηνα
    2)Τα επομενα δυο γευματα είναι ιδια 180γρ σολωμος+180γρ γλυκοπατατα+15γρ ελαιολαδο+120γρ κολοκυθακια+40γρ καροτα βραστα
    3)60γρ οσπρια+180γρ μπουτι κοτοπουλο+20γρ ελαιολαδο
    4)350γρ γιαουρτι+30γρ καρυδια+20γρ whey

    Π225 Υ220 Λ145

    Μεσα στη μερα μπολικο νερο και κανα τσαγακι πρασινο και μαυρο.Στη πορεια θα βγαλω γαλακτοκομικα και φρουτα,αλλα για αρχη λεω να κρατησω αυτή τη διατροφή για 2βδομαδες.Πως τη βλέπετε??Ευχαριστω εκ των προτερων!!

  2. #2

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Στέλιο καλή αρχή και καλα αποτελέσματα σου ευχομαι !

    Εχω να παρατηρησω τα εξης :
    1. Δεξτρόζη εξω δεν το συζητάμε...Κανονικα επρεπε να την εχεις αντικαταστησει με μπανανα και μετα να εβγαζες την μπανανα
    2.160 μοσχαρι είναι υπερβολη δεν χρειαζεσε τοσο μεχρι 150 είναι καλα για τα κιλα σου οπως επισης και κοτα στο 130-140 max.
    3.Μετα την προπ ΠΑΝΤΑ κοτα , όχι ψαρι είναι εγκλημα .Οποτε το κανεις κοτα ρυζι , και το 5ο πατατα ψαρι
    4.Γαλακτοκομικα εξω στην πρωτη αλλαγη σου .
    5.Το λιπος είναι πολυ λιγο ! Βεβαια δεν έχεις προς το παρων θέμα γτ καληβεσε απο τον υψηλο υδατανθρακα ,αλα να χεις στο νου σου οσο μειωνεις υδατ να το αυξανεις!

    Επίσης βλέπω διαφορες αλχημίες στις μερες Off. Που αμα αρχισω να σχολιαζω θα πιασω μια σελιδα χαχαχαχα
    Θα σου προτεινα να κρατησεις πανω κατω την ιδια διατροφη με τις ΟΝ γτ στην πορεια μειωνοντας δεν θα σε φτανουν να αναπληρωνεις οι θερμιδες!

  3. #3
    New Member Tsits's Avatar
    Join Date
    15-09-14
    Posts
    76

    Default

    To πρωινό σου στις off να είναι το ίδιο!! δηλαδή 7 ασπράδια 2 κρόκοι σταφίδα και 80 γρ βρώμη...
    δεν κάνουμε εκπτώσεις στο πρωινό!
    Small you are...
    Lift you must..!!

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by koukouvitis View Post
    Στέλιο καλή αρχή και καλα αποτελέσματα σου ευχομαι !

    Εχω να παρατηρησω τα εξης :
    1. Δεξτρόζη εξω δεν το συζητάμε...Κανονικα επρεπε να την εχεις αντικαταστησει με μπανανα και μετα να εβγαζες την μπανανα
    2.160 μοσχαρι είναι υπερβολη δεν χρειαζεσε τοσο μεχρι 150 είναι καλα για τα κιλα σου οπως επισης και κοτα στο 130-140 max.
    3.Μετα την προπ ΠΑΝΤΑ κοτα , όχι ψαρι είναι εγκλημα .Οποτε το κανεις κοτα ρυζι , και το 5ο πατατα ψαρι
    4.Γαλακτοκομικα εξω στην πρωτη αλλαγη σου .
    5.Το λιπος είναι πολυ λιγο ! Βεβαια δεν έχεις προς το παρων θέμα γτ καληβεσε απο τον υψηλο υδατανθρακα ,αλα να χεις στο νου σου οσο μειωνεις υδατ να το αυξανεις!

    Επίσης βλέπω διαφορες αλχημίες στις μερες Off. Που αμα αρχισω να σχολιαζω θα πιασω μια σελιδα χαχαχαχα
    Θα σου προτεινα να κρατησεις πανω κατω την ιδια διατροφη με τις ΟΝ γτ στην πορεια μειωνοντας δεν θα σε φτανουν να αναπληρωνεις οι θερμιδες!
    Συμφωνώ με όλα και προσθέτω: 115 γρ. βρώμη;! Ούτε τώρα δεν τρώω τόση...

    Δαμάσκηνα... σταφίδες... 300 γρ. γλυκοπατάτα... μπούτι κοτόπουλο...

    Στέλιο, ειλικρινά, είναι μια άριστη διατροφή για μάζα αυτή!!! Για γράμμωση, ούτε λόγος. Άντε τις πρώτες 10 μέρες.

    Αλλά για τα δικά μου γούστα πάντα έτσι;! Θα έπρεπε να σε ανησυχήσει το γεγονός ότι έχω δει το σώμα σου, και ενώ το έχω δει, σου προτείνω να φας πιο αυστηρά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5

    Default

    Ευχαριστω πολύ Αντρεα για την απαντηση!!Χαχαχ αυτό για τις μερες οφφ φανταζομαι το πες γτ συνδυασα δυο πηγες λιπους στα γευματα...Λοιπον με βαση τις αλλαγες που πρότεινες:
    1)2κροκοι+7ασπραδια+110γρ βρωμη+λαχανικα+1μηλο(ή 3δαμασκηνα)
    2)150γρ μοσχαρι+110γρ ρυζι μπασματι+λαχανικα
    3)Πρωτεινη whey 40γρ(προτιμησα να αυξησω τις χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη πηγες υδατανθρακα,αντι να βαλω μπανανα)
    4)140γρ κοτοπουλο+110γρ ρυζι
    5)140γρ κοτοπουλο+320γρ γλυκοπατατα+160γρ μπροκολο
    6)150γρ σολωμος(τις μερες ρεπο καποιες φορες θα βαζω γαυρο)+βραστα λαχανικα

    Π241 Υ378 Λ67

    Tη πρωτεινη μιας και μου εχει περισεψει θα τη κρατησω και θα τη βγαλω ποιο μετα.Στη θεση της όταν τη βγαλω περα από τα αμινοξέα τι άλλο να βαλω??Δεν υπαρχει πρόβλημα αμα εχω κάθε μερα ψαρι ετσι??Τις μερες ρεπο με τι να αντικαθιστω το μοσχαρι??Επισης 2φορες τη βδομαδα στο 4ο γευμα λεω να αντικαταστήσω το ρυζι με κανα οσπριο...

  6. #6

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Σταυρο , εγω τρωω 150 τωρα παντως χαχαχα . Γενικά ποιο σημαντικο πιστευω είναι το ΤΙ τρως παρα το ΠΟΣΟ . Το πόσο το οριζει ο μεταβολισμος .Τεσπα ψηλα γραμματα αυτα .

    Τωρα την σουλουπωσες πολυ καλυτερα . Γενικα φρούτα ΕΙΔΙΚΑ αποξηραμενα που εχουν ενα τονο θερμιδες τα βγαζεις σιγα σιγα στην πορεια .

    Οσπρια ρε τρελε στη διαιτα ? Ουτε στον ογκο δεν τρωω εγω !

    Γενικα για να σαι σίγουρος μια μπακαλιστικη διατροφη είναι κοτα-ρυζι ή κοτα-πατατα ΟΛΑ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ . Αυτο βεβαια πρακτικα είναι πολύ δυσκολο αλα στο λεω για να εστιασεις στα ποιο σημαντικα .

    Γενικα επιτρεπονται : Aυγα, κοτα, μοσχαρι , ψαρι
    Βρωμη? , ρυζι , πατατα , σαλατες
    Ελαιολαδο , ομεγα3
    Αυτα είναι ολα!

    Το μοσχαρι το αντικαταστας με τι αλλο , κοτα

    Eπισης θεωρώ οτι πρεπει να ακούς τις συμβουλες του Σταυρου καθώς εγω απλα λεω τι κανουμε ΓΕΝΙΚΑ αυτος σε έχει δει οπότε έχει μια ιδεα παραπανω !
    Last edited by koukouvitis; 26-03-15 at 22:10.

  7. #7
    New Member Tsits's Avatar
    Join Date
    15-09-14
    Posts
    76

    Default

    αυτο κάνω εγώ...κότα ρύζι σε όλα τα γεύματα + σαλάτα...
    και το πρωί ασπράδια με βρώμη... βράδυ κότατζ...
    σε 2 βδομάδες βλέπεις τρελά αποτελέσματα!
    Small you are...
    Lift you must..!!

  8. #8

    Default

    Κρατησα μπαμπατσικο το πρωινο!Σταυρο ελεγα να το παω σιγα σιγα.Μεχρι τωρα κατεβαζα 3200θερμιδες στα 74κιλα.Το πρόγραμμα που ποσταρα τωρα είναι στις 3100,πως θα βγει ο υδατάνθρακας που χρειαζομαι χωρισμένος σε 4γευματα??Με αυτό το σκεπτικο είμαι,εκτος και αν βαλω τη μπανανα μεταπροπονητικα με την whey,αλλα τι μπανανα τι να αυξησω τον υδατανθρακα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη στα υπολοιπα γευματα,δεν είναι ένα και το αυτό??Αν εχω λαθος σκεπτικο διορθωστε με.

    Αντρεα συμφωνω απολυτα!!Ο υδατάνθρακας μου δε βγαινει αλλιως,δε γινεται να χωριστουν αλλιως 380γρ σε 4 γευματα.Ωραια οξω και τα δαμασκηνα μονο μηλαράκια και κανα αχλαδακι που λεγες είναι χαμηλου γλ στο αρθρο σου(διαβαζομε να μαθαίνομε κιολας χαχαχ).Όχι οσπρια λες ε?Ωραια κραταμε ρυζακι μονο.Χαχαχα φουλ κοτα δλδ καταλαβα.Διατροφή κοτα-μπακαλιαρο-πατατα-σαλατα την αφηνω για το τελος,κατσε να το παω λαου λαου.Πρωτη φορα κανω γραμμωση,αυτή τη μονοφαγια θα τη κανω προς το τελος λεω.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Tsits View Post
    αυτο κάνω εγώ...κότα ρύζι σε όλα τα γεύματα + σαλάτα...
    και το πρωί ασπράδια με βρώμη... βράδυ κότατζ...
    σε 2 βδομάδες βλέπεις τρελά αποτελέσματα!
    Αν είναι να κοψω όπως εισαι στη φωτο θα το κανω και γω.Αλλα κατσε να περασουν λιγες βδομαδουλες,τωρα μπαινω στο νοημα της γραμμωσης.Εχω βαλει και αεροβιο με αδειο στομαχι τωρα,αφου πιω bcaa και καφεδακι παω περπατημα κανα 40λεπτο.Δε ξερω μεχρι ποσα κιλα θα μπορουσα να πεσω,νομιζω το πολύ μεχρι 68 γτ μετα θα μαι μου φαινεται πετσι και κοκαλο

  10. #10

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Μια χαρα τα λες τωρα ! Δοκιμαζε και βλεπεις την πρωτη ειναι η δυσκολη και αν δεν κανεις λαθη δεν μαθαινεις! Οταν αφαιρεις τροφες θα βλεπεις πως και αν επηρεαζουν το σωμα σου
    Last edited by koukouvitis; 26-03-15 at 22:24.

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Στελιο, καλη επιτυχια και απο μενα στη γραμμωση σου.Περιμενουμε νεα!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  12. #12

    Default

    Σας ευχαριστω για τη βοηθεια!!Για οποιαδήποτε απορια,η αλλαγη που θα σκεφτω να κανω θα σας πω!!

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Στελιο, καλη επιτυχια και απο μενα στη γραμμωση σου.Περιμενουμε νεα!
    Ευχαριστω ρε να σαι καλα!!

  14. #14
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Stelios_Xania View Post
    Κρατησα μπαμπατσικο το πρωινο!Σταυρο ελεγα να το παω σιγα σιγα.Μεχρι τωρα κατεβαζα 3200θερμιδες στα 74κιλα.Το πρόγραμμα που ποσταρα τωρα είναι στις 3100,πως θα βγει ο υδατάνθρακας που χρειαζομαι χωρισμένος σε 4γευματα??Με αυτό το σκεπτικο είμαι,εκτος και αν βαλω τη μπανανα μεταπροπονητικα με την whey,αλλα τι μπανανα τι να αυξησω τον υδατανθρακα χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη στα υπολοιπα γευματα,δεν είναι ένα και το αυτό??Αν εχω λαθος σκεπτικο διορθωστε με.

    Αντρεα συμφωνω απολυτα!!Ο υδατάνθρακας μου δε βγαινει αλλιως,δε γινεται να χωριστουν αλλιως 380γρ σε 4 γευματα.Ωραια οξω και τα δαμασκηνα μονο μηλαράκια και κανα αχλαδακι που λεγες είναι χαμηλου γλ στο αρθρο σου(διαβαζομε να μαθαίνομε κιολας χαχαχ).Όχι οσπρια λες ε?Ωραια κραταμε ρυζακι μονο.Χαχαχα φουλ κοτα δλδ καταλαβα.Διατροφή κοτα-μπακαλιαρο-πατατα-σαλατα την αφηνω για το τελος,κατσε να το παω λαου λαου.Πρωτη φορα κανω γραμμωση,αυτή τη μονοφαγια θα τη κανω προς το τελος λεω.
    Στέλιο... αγόρι μου... τρως πάρα πολύ υδατάνθρακα. Αν δεν σε νοιάζει που στο λέει κάποιος που υποστηρίζει θερμά το να τρώμε υδατάνθρακα στην γράμμωση και αρκετό μάλιστα, αλλά ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΡΩΣ ΠΟΛΥ και ταυτόχρονα ΣΕ ΕΧΕΙ ΔΕΙ, ε δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...

    Μου θες όσπρια, φρούτα και γαλακτοκομικά. Το κορμί σου όμως, τουλάχιστον όταν σε είδα εγώ, δεν είναι για τέτοια πράγματα. Ξαναγράφω: άντε για τις πρώτες 10 μέρες.

    Έπειτα, δεν είναι ούτε για μονοφαγίες. Ούτε καν γνωρίζουμε τι σημαίνει ακριβώς μονοφαγία (μια πηγή υδατάνθρακα, μια πηγή πρωτεΐνης μόνο) και μιλάμε για μονοφαγίες;!

    Η διατροφή που έγραψες δεν σου πάει, προσωπικά πιστεύω εγώ. Και τι έχω να σου προτείνω;! Αυτό:

    1)1 κρόκος+7ασπραδια+90γρ βρωμη
    2)150γρ μοσχαρι+90γρ ρυζι μπασματι+λαχανικα
    3)Πρωτεινη whey 40γρ
    4)140γρ κοτοπουλο+90γρ ρυζι
    5)140γρ κοτοπουλο+90γρ ρύζι+ όσο μπρόκολο θες
    6)140 γρ κοτόπουλο + 250γρ. γλυκοπατάτα

    Σιγά σιγά βγάζεις έξω την βρώμη, την whey, βάζεις ψάρια, βγάζεις ρύζι-βάζεις πατάτα και έπειτα από πολύυυ καιρό, μειώνεις υδατάνθρακα (μπορεί και να μην χρειαστεί να τον μειώσεις, αφού θα αντικαθιστάς το ρύζι με πατάτες).

    Αν ήμουν εσύ, για σοβαρή δουλειά, εφόσον γράφεις την λέξει "γράμμωση", αλλιώς άλλαξε την με "καθάρισμα", έτσι θα έτρωγα για αρχή.

    Καλή επιτυχία, ότι και αν κάνεις!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #15

    Default

    Σταυρο κατι εγραψες λαθος.Η διατροφή που ποσταρεις εχει ιδια ποσοτητα υδατανθρακα με αυτή που ποσταρα ακριβως από πανω απλα χωρις να βαλεις τα λαχανικα και εγω δεν εβαλα υδατανθρακα στο τελευταιο γευμα.

    Η διατροφή που κανω δε θα μεινει ετσι,ετσι θα τη παω κανα 10-14ημερο που λες και συ.Τα γαλακτοκομικα και τα οσπρια τα εβγαλα αν ειδες τη διατροφή από πανω και κρατησα ένα μηλο το πρωι το οποιο και αυτό θα το βγαλω στο επομενο διαστημα.Από τη διατροφή ειδη εκοψα 25-30γρ υδατανθρακα περιπου.

    Ελεγα να το παω σιγα σιγα,όπως το πηγα και τωρα στον ογκο,ανεβηκα μονο 4-5κιλα αλλα εμφανισιακά θα ελεγα ότι δεν είμαι χειρότερος απ ότι ημουν στα 69-70κιλα το περσινο καλοκαιρι,θελω να πω ότι εβαλα καλα κιλα δε θολωσα και αυτό λογω του ότι το πηγα χαλαρα δεν ανεβαινα πολύ σε θερμιδες και το ιδιο εχω σκοπο να κανω και τωρα στη γραμμωση.

    Δλδ να ριχνω ανα 25γρ τον υδατανθρακα πχ.Εσυ ξερεις καλυτερα από μενα όπως και οι περισσοτεροι φανταζομαι ότι καλυτερα αργα και σωστα,παρα γρηγορα.Θα φτασω σε χαμηλα ποσοστα υδατανθρακα αλλα θα κατεβαινω ανα 25-30γρ,ανα 10-14μερες,ποιο πιθανο να συντηρησω ετσι τη μυικη μου μαζα και να μην καταπονησω το σωμα μου ετσι δν είναι??Αυτό εσυ το ξερεις καλυτερα!!
    Last edited by Stelios_Xania; 27-03-15 at 02:59.

  16. #16
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ναι Στέλιο, σιγά σιγά. Σαν να προσγειώνεις αεροπλάνο που λέει κι ο Farah...

    Και έχεις δίκιο, η δική μου διατροφή, έχει πολύ υδατάνθρακα κι αυτή, αφού θες να τρως τόσο πολύ, αλλά από τι τροφές τον έχει;! Ελπίζω να κατάλαβες.

    Θεωρώ ότι θα κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά με μια τέτοια διατροφή, παρά με μια ίδια σε μακροστοιχεία, αλλά με όσπρια, φρούτα και γαλακτοκομικά. Αυτό είναι το κόλπο με το καθαρό φαγητό: σου επιτρέπει να καθυστερείς τις μειώσεις στο φαγητό και στον υδατάνθρακα και όχι να ξεκινάς με τόοοση μεγάλη ποικιλία, απλά και μόνο για να έχεις ποικιλία.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: και τα φρούτα και τα γαλακτοκομικά και τα όσπρια χρειάζονται, αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει, για μικρά χρονικά διαστήματα αυστηρής γράμμωσης, σύμφωνα με τον στόχο μας και την σωματική μας κατάσταση.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #17
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Στελιο καλησπερα και απο μενα και καλη επιτυχια
    Θελω να σε ρωτησο η ποσοτητες που γραφεις υδατανθρακων και πρωτεινης
    ειναι ψητα η ωμα? αν καταλαβα καλα το κρεας ειναι ψημενο τοσο
    και το ρυζι μαλλον βρασμενο ?

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ναι Στέλιο, σιγά σιγά. Σαν να προσγειώνεις αεροπλάνο που λέει κι ο Farah...

    Και έχεις δίκιο, η δική μου διατροφή, έχει πολύ υδατάνθρακα κι αυτή, αφού θες να τρως τόσο πολύ, αλλά από τι τροφές τον έχει;! Ελπίζω να κατάλαβες.

    Θεωρώ ότι θα κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά με μια τέτοια διατροφή, παρά με μια ίδια σε μακροστοιχεία, αλλά με όσπρια, φρούτα και γαλακτοκομικά. Αυτό είναι το κόλπο με το καθαρό φαγητό: σου επιτρέπει να καθυστερείς τις μειώσεις στο φαγητό και στον υδατάνθρακα και όχι να ξεκινάς με τόοοση μεγάλη ποικιλία, απλά και μόνο για να έχεις ποικιλία.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: και τα φρούτα και τα γαλακτοκομικά και τα όσπρια χρειάζονται, αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει, για μικρά χρονικά διαστήματα αυστηρής γράμμωσης, σύμφωνα με τον στόχο μας και την σωματική μας κατάσταση.
    Ναι Σταυρο καταλαβα!!Αυριο με το καλο ξεκιναω τη νεα διατροφή!Για οποιαδήποτε μειωση σκέφτομαι να κανω στον υδατανθρακα η οποια αλλαγη θα ποσταρω εδώ για γνωμες!!Στην επομενη αλλαγη σκέφτομαι να βγαλω το μηλο και θα δω τι άλλο.Κατσε να κανω αυτή τη διατροφή που ποσταρα για αρχη για 10μερες και βλέπουμε!
    Quote Originally Posted by kostas muscle View Post
    Στελιο καλησπερα και απο μενα και καλη επιτυχια
    Θελω να σε ρωτησο η ποσοτητες που γραφεις υδατανθρακων και πρωτεινης
    ειναι ψητα η ωμα? αν καταλαβα καλα το κρεας ειναι ψημενο τοσο
    και το ρυζι μαλλον βρασμενο ?
    Ευχαριστω Κωστα!!Εγω τα κρεατικα-ψαρικα τα ζυγιζω ψημένα.Ρυζι-βρωμη αβραστα και πατατα-γλυκοπατατα ψημένα.

  19. #19
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Τα 110 γραμμαρια Μπασματι Στελιο βγαινουν τουλαχιστον 250 βρασμενα
    Ειναι αρκετο παντως τοσο βαζω και εγω και το τρωω με το ζορι

  20. #20

    Default

    Το ξερω Κωστα ότι είναι αρκετο.Να σου πω και γω ψηλοζοριζομαι να το φαω(πριν ειχα λιγη δεξτροζη μεταπροπονητικα οποτε ειχα μικροτερη ποσοτητα ρυζιού στα γευματα),αλλα την άλλη Δευτερα σκέφτομαι να κατεβασω στα γευματα κατά 10γρ ολες τις πηγες υδατανθρακα.Δλδ θα κατεβω αλλα 25γρ υδατανθρακα,κατσε όμως να φτασει εκεινη η στιγμη και θα ξαναποσταρω για γνωμες...

  21. #21
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Δεν καταλαβαινω γιατι το μεταπροπονητικο που υποτιθεται ειναι η ωρα που το σωμα ''διψαει'' περισσοτερο, ενα απο τα πιο σημαντικα γευματα, ειναι τοσο αδειο και του λετε να μην εχει καν υδατανθρακα την στιγμη που την υπολοιπη μερα εχει υπεραρκετο.Επισης γιατι ειναι εγκλημα το ψαρι στο επομενο γευμα μετα το μεταπροπονητικο?

  22. #22
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Άδειο πότε;! Όταν πίνεις πρωτεΐνη στις 14:00 πχ. και τρως στέρο γεύμα στις 14:45 ή στις 15:00;!

    Για τον μεταπροπονητικό υδατάνθρακα, πάνω από 1 χρόνο τώρα δεν τρώω απλό υδατάνθρακα μετά την προπόνηση, παρά μόνο hydrolised ή isolate, μετά από κάποια πράγματα που άκουσα να λέει ο Farah. Διαφορά ουσιαστική δεν είδα επάνω μου.

    Όταν βγάλω το συμπλήρωμα της πρωτεΐνης τρώω κανονικό φαγητό (πρωτεΐνη και υδατάνθρακα πχ. κοτόπουλο και γλυκοπατάτα), τότε βλέπω ακόμη καλύτερα αποτελέσματα. Αλλά αυτά τα κρατάς για να τα βάλεις ως αλλαγή μέσα στις εβδομάδες. Σιγά σιγά.

    Δεν είναι έγκλημα το ψάρι στο μεταπροπονητικό. Είναι απλά πολύ νωρίς για ψάρι. Αμα τρως την 1η ή την 2η σου βδομάδα ψάρι, στην 10η ή την 12η τι θα τρως;! Αυτά τα φυλάς για να βάλεις αργότερα κατ' εμέ.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #23
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Άδειο πότε;! Όταν πίνεις πρωτεΐνη στις 14:00 πχ. και τρως στέρο γεύμα στις 14:45 ή στις 15:00;!

    Για τον μεταπροπονητικό υδατάνθρακα, πάνω από 1 χρόνο τώρα δεν τρώω απλό υδατάνθρακα μετά την προπόνηση, παρά μόνο hydrolised ή isolate, μετά από κάποια πράγματα που άκουσα να λέει ο Farah. Διαφορά ουσιαστική δεν είδα επάνω μου.

    Όταν βγάλω το συμπλήρωμα της πρωτεΐνης τρώω κανονικό φαγητό (πρωτεΐνη και υδατάνθρακα πχ. κοτόπουλο και γλυκοπατάτα), τότε βλέπω ακόμη καλύτερα αποτελέσματα. Αλλά αυτά τα κρατάς για να τα βάλεις ως αλλαγή μέσα στις εβδομάδες. Σιγά σιγά.

    Δεν είναι έγκλημα το ψάρι στο μεταπροπονητικό. Είναι απλά πολύ νωρίς για ψάρι. Αμα τρως την 1η ή την 2η σου βδομάδα ψάρι, στην 10η ή την 12η τι θα τρως;! Αυτά τα φυλάς για να βάλεις αργότερα κατ' εμέ.
    ok απλα το παιδι δεν αναφερει τις ωρες που τρωει.εγω παλι φετος για πρωτη φορα εχω 100+γρ απλου υδατανθρακα μεταπροπονητικα και ειδα μεγαλη διαφορα σε μαζες.εδω ο Μανωλης ο Σπυρου βγηκε και ειπε οτι τρωει γρανιτα μεταπροπονητικα και σοβαρολογουσε.Τι ακριβως ειπε ο Farah?Οτι πρεπει να τρως μονο πρωτεινη για να μην εμποδιζεις την εκκριση αυξηντικης?

  24. #24

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Ουτε φαρες ουτε σπυρους ουτε ο καθενας (καποιος αλλος Ελληνας ''γκουρου'' τρωει παγωτο τι σημαινει αυτο οτι πρεπει να το κανουμε ?) ! Δοκιμαστε και βλεπετε τι ποιο απλο δηλαδη?

    Ο υδατανθρακας μεταπροπονητικα (δεξτροζες και λοιπες μπουρδες) αποδεδειγμενα δεν βοηθαει σε καμια παραπανω εκκριση οποιασδηποτε ορμονης , αυτα ειναι αρχαιες ιστοριες αγριων, τα χουμε χιλιοπει εδω μεσα .

    Το αν είναι μια καλή ώρα να τον φας χωρις να αποθηκευσεις λιπος αλα μονο για αναπληρωση γλυκογόνου ??? ναι αυτο ισχυει.

    Επίσης μην μπερδευτε την περιοδο αυξησης μυικης μαζας με την περιοδο γραμμωσης ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ! Αλλα κανουμε στην μια και αλλα στην αλλη περιπτωση


    Υ.Γ το νου σας με αυτες τις ζαχαρες που τρωτε κατι τρελες ποσοτητες γτ 5εκατ ανθρωποι χανουν τη ζωη τους καθε χρονο απο ζαχαρώδη διαβητη....
    Last edited by koukouvitis; 29-03-15 at 15:50.

  25. #25
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by koukouvitis View Post
    Ουτε φαρες ουτε σπυρους ουτε ο καθενας (καποιος αλλος Ελληνας ''γκουρου'' τρωει παγωτο τι σημαινει αυτο οτι πρεπει να το κανουμε ?) ! Δοκιμαστε και βλεπετε τι ποιο απλο δηλαδη?

    Ο υδατανθρακας μεταπροπονητικα (δεξτροζες και λοιπες μπουρδες) αποδεδειγμενα δεν βοηθαει σε καμια παραπανω εκκριση οποιασδηποτε ορμονης , αυτα ειναι αρχαιες ιστοριες αγριων, τα χουμε χιλιοπει εδω μεσα .

    Το αν είναι μια καλή ώρα να τον φας χωρις να αποθηκευσεις λιπος αλα μονο για αναπληρωση γλυκογόνου ??? ναι αυτο ισχυει.

    Επίσης μην μπερδευτε την περιοδο αυξησης μυικης μαζας με την περιοδο γραμμωσης ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ! Αλλα κανουμε στην μια και αλλα στην αλλη περιπτωση


    Υ.Γ το νου σας με αυτες τις ζαχαρες που τρωτε κατι τρελες ποσοτητες γτ 5εκατ ανθρωποι χανουν τη ζωη τους καθε χρονο απο ζαχαρώδη διαβητη....
    Συμφωνω οτι η περιδος γραμμωσης δεν εχει καμια σχεση με την περιοδο ογκου.Δεν χρησιμοποιω δεξτροζη αλλα φρουτα και κυριως μπανανες,μελι,ψωμι,μαρμελαδα.Για ογκο παντα.Διαφωνω στην μηδενικη καταναλωση απλου υδατανθρακα μεταπροπονητικα(ακομα και στην γραμμωση) γιατι καθυστερει η αναπληρωση του μυικου γλυκογονου και δεν καταστελλεται η κορτιζολη μεσω της ινσουλινης που παραγεται.

  26. #26

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Το χεις κανει και ειδες οτι δεν αναπληρωνες? Γτ εγω με 200 γρ υδατ την μερα μοιρασμενο σε 7 γευματα μια χαρα αναπληρωνα το γλυκογόνο μου και εσταξα αίμα για να ''αδειασω''' στο τελος με διπλες προπονησεις .

  27. #27
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εντάξει, ναι έχει μεγάλη βάση η διαφωνία σου, αλλά εγώ έχοντας ως παράδειγμα τον εαυτό μου, θα υποστηρίξω ότι εαν καταναλώσεις isolate ή υδρολυμένη, μπορείς και να μην φας απλό υδατάνθρακα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  28. #28

    Join Date
    09-07-10
    Posts
    868

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εντάξει, ναι έχει μεγάλη βάση η διαφωνία σου, αλλά εγώ έχοντας ως παράδειγμα τον εαυτό μου, θα υποστηρίξω ότι εαν καταναλώσεις isolate ή υδρολυμένη, μπορείς και να μην φας απλό υδατάνθρακα.
    Κοτα ρυζι Σταυρο μεταπροπονητικα και φλεβες και στον κωλο ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  29. #29
    Advanced Bodybuilder kostas muscle's Avatar
    Join Date
    20-12-12
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    721

    Default

    Σταυρο και εγω εχω στη σκεψη να βγαλω εντελως τον απλο υδατανθρακα μεταπροπονητικα
    και ας μην κανω γραμμωση
    νομιζω οτι δεν θα αλλαξει κατι επανω μου

  30. #30
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by koukouvitis View Post
    Κοτα ρυζι Σταυρο μεταπροπονητικα και φλεβες και στον κωλο ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Έεετσι, έτσι!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Γράμμωσης
    By pecdeck in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 21-03-15, 10:44
  2. Διατροφη γραμμωσης !
    By Giorgos K. in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 25-03-13, 19:33
  3. Διατροφή Γράμμωσης
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-10, 16:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •