Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1

    Default Aσκησιολογιο Με Σωματικό Βάρος

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΕΧΩΝΤΑΣ ΕΞΟΙΚΙΩΘΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΓΙΑ ΣΕΖΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ.Η ΣΕΖΟΝ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ.ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΜΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΤΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΤΗΡΕΣ

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by kvemperor View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΕΧΩΝΤΑΣ ΕΞΟΙΚΙΩΘΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΓΙΑ ΣΕΖΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ.Η ΣΕΖΟΝ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ.ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΕΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΜΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΤΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΤΗΡΕΣ
    Βγαλε τα caps lock και γραφε με μικρα.

    Με το βαρος του σωματος και μονο μπορεις να πετυχεις αρκετα καλο αθλητικο επιπεδο. Guru σε αυτα ειναι ο Παναγιωτης οποτε καλο θα ειναι να περιμενεις να δει το thread και να σου γραψει αυτος λεπτομεριες.

    Σε γενικες γραμμες, καμψεις, ελξεις, bodyweight καθισματα, κατακορυφοι και πλυομετρικες (+ τρεξιμο) θα ειναι το ψωμοτυρι σου.

    Ριξε μια ματια εδω:
    http://thehybridathlete.com/bodyweight-training-plan/

    εδω:
    http://breakingmuscle.com/workout-of...-to-2013-01-11

    και εδω:
    https://www.onnit.com/academy/basic-...rkout-program/
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Με τη γυμναστικη με το σωματικο σου βαρος, μπορεις να αποκτησεις αθλητικοτατο και λειτουργικοτατο κορμι, να εισαι ικανος, γρογορος, εκρηκτικος.Μπορεις να αυξησεις τη μυικη σου μαζα αποτελεσματικοτατα, αν συνεχιζεις να δυσκολευεις τις ασκησεις που κανεις με τον καιρο.Μεγιστη υπερτροφια δεν θα μπορεσεις να επιτυχεις, μιας και οι ασκησεις ειναι επι το πλειστον πολυαρθρικες(υπαρχουν και απομωνοτικες, οι ο οποιες ειναι αρκετα απαιτητικες.).Ωστοσο, το σωμα σου μπορει να φτασει σε παρα πολυ καλα επιπεδα.

    Ενα ενδεικτικο προγραμμα, για 4 φορες την εβδομαδα, θα ηταν το εξης:

    Μερα 1η:Στηθος-Τρικεφαλοι

    1)Push-ups 3x12
    2)Push ups με τα ποδια στο κρεβατι 3x12
    3)Wide grip push-ups 3x12
    4)Diamond push-ups 3x12
    5)Tricep extension 3x12

    Κοιλιακα
    1)Ροκανισματα 3x15
    2)Αρσεις γονατων/ποδιων απο μονοζυγο


    Mερα 2η:Ποδια

    1)Squats 3x15
    2)Jumping squats 3x12
    3)Eκτασεις τετρακεφαλων με το σωματικο βαρος
    4)Καμψεις δικεφαλων με το σωματικο βαρος
    5)Αρσεις γαμπων ενα ενα ποδι 3x15


    Μερα 3η:Πλατη-Δικεφαλοι

    1)Chin-ups 3x8-12
    2)Pull-ups 3x8-12
    3)Row underhand 3x10-12
    4)Row overhand 3x10-12

    Kοιλιακα:
    1)Ποδηλατα 3x30
    2)Υπερεκτασεις ραχιαιων 3x15


    Mερα 4η:Ωμοι-Τραπεζοειδεις

    1)Κατακορυφος σε τοιχο/ντουλαπα 3x15sec
    2)Planche leans 3x8-10sec
    3)Overhead push-ups 3x8-12
    4)Κρατηματα απο μονοζυγο αναποδα 3x15sec

    Kοιλιακα:
    1)Ροκανισματα 3x15
    2)Πλαγιες γεφυρες 3x30sec ανα μερια
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  4. #4

    Default

    ενταξει .μπορω να κανω αυτες για 6μηνες μιας και θα δουλεψω σεζον και μετα να ξαναγραφτω γυμναστηριο μιας και θα εχω προσβαση τοτε εκει και να κανω με αλτηρες.
    ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
    αν δεν καταλαβω καμια ασκηση θα τη ψαξω στο ιντερνετ.
    μπορω να τις κανω αυτες συνεχομενα για 6μηνες?

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by kvemperor View Post
    ενταξει .μπορω να κανω αυτες για 6μηνες μιας και θα δουλεψω σεζον και μετα να ξαναγραφτω γυμναστηριο μιας και θα εχω προσβαση τοτε εκει και να κανω με αλτηρες.
    ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
    αν δεν καταλαβω καμια ασκηση θα τη ψαξω στο ιντερνετ.
    μπορω να τις κανω αυτες συνεχομενα για 6μηνες?
    Καλο ειναι στο μετα τις 10-12 βδομαδες (η και περισσοτερο) να κανεις καποιες αλλαγες ωστε να μη συνηθιζει το σωμα σου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by kvemperor View Post
    ενταξει .μπορω να κανω αυτες για 6μηνες μιας και θα δουλεψω σεζον και μετα να ξαναγραφτω γυμναστηριο μιας και θα εχω προσβαση τοτε εκει και να κανω με αλτηρες.
    ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
    αν δεν καταλαβω καμια ασκηση θα τη ψαξω στο ιντερνετ.
    μπορω να τις κανω αυτες συνεχομενα για 6μηνες?
    Θα σε κρατησουν σε πολυ καλο επιπεδο φυσικης καταστασης.Οποια ασκηση δεν βρισκεις, μπορεις να με ρωτησεις σε αυτο εδω το thread.Μεσα στο επομενο διαστημα, θα ανεβουν βιντεο με την εκτελεση ολων αυτων των ασκησεων, εδω στο φορουμ.Απο θεμα αλλαγης, μη φανταστεις πολλα.Μια αλλαγη στη λαβη, ειναι κατι απλο, αλλα σημαντικο.Οπως ειπε ο Αχιλλεας.10-12 εβδομαδες.
    Last edited by StreetGymnast; 28-03-15 at 21:26.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  7. #7

    Default

    εχεις για πλατη να μου προτεινεις κατι αλλο?γιατι απο οτι βλεπω εδω θα χρειαστει καπιο στιλο να βαλω και εγω δεν θα εχω τετοια δυνατοτητα.υπεθεσε οτι θα μενω σε ξενοδοχειο

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Θα πας και θα παρεις ενα λαστιχο με λαβες, σκληρο.Οταν θα θελεις να κανεις ελκτικη ασκηση(οπως εκανες την τροχαλια στο γυμναστηριο),θα βαζεις το λαστιχο στο πανω μερος της πορτας, θα κοιτας να ειναι ισα μεταξυ τους τα 2 μερη, και θα κλεινεις την πορτα.Θα πιανεις τις λαβες, θα καθεσαι κατω, και θα τραβας!Ανοιχτη, κλειστη,ουδετερη, ο,τι λαβη θες.Για κωπηλατικες ασκησεις, βρες ενα γραφειο, τραπεζι κλπ.Βαλε το λαστιχο και φροντισε να ειναι παλι ισα μεταξυ τους τα μερη.Πιασε τις λαβες και απομακρυνσου οσο νομιζεις εσυ, ωστε η αντισταση να ειναι αρκετη.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  9. #9

    Default

    ευχαριστω.πανεξυπνο με το λαστιχο.πως δεν το σκεφτηκα και εγω.
    thanks

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Φαντασια θελει, και ολα γινονται
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  11. #11
    New Member kon1988's Avatar
    Join Date
    18-02-15
    Location
    Γιαννενα
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Θα πας και θα παρεις ενα λαστιχο με λαβες, σκληρο.Οταν θα θελεις να κανεις ελκτικη ασκηση(οπως εκανες την τροχαλια στο γυμναστηριο),θα βαζεις το λαστιχο στο πανω μερος της πορτας, θα κοιτας να ειναι ισα μεταξυ τους τα 2 μερη, και θα κλεινεις την πορτα.Θα πιανεις τις λαβες, θα καθεσαι κατω, και θα τραβας!Ανοιχτη, κλειστη,ουδετερη, ο,τι λαβη θες.Για κωπηλατικες ασκησεις, βρες ενα γραφειο, τραπεζι κλπ.Βαλε το λαστιχο και φροντισε να ειναι παλι ισα μεταξυ τους τα μερη.Πιασε τις λαβες και απομακρυνσου οσο νομιζεις εσυ, ωστε η αντισταση να ειναι αρκετη.
    +1000!thanks! ωραια πατεντα, εγω εδεσα τα λαστιχα στο μονοζυγο για την ελκτικη ειναι λιγακι πιο ασφαλες αν διαθετεις βεβαια μονοζυγο

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by kon1988 View Post
    +1000!thanks! ωραια πατεντα, εγω εδεσα τα λαστιχα στο μονοζυγο για την ελκτικη ειναι λιγακι πιο ασφαλες αν διαθετεις βεβαια μονοζυγο
    Και αυτο γινεται και παραγινεται, ειδικα αν δεν μπορουμε να βγαλουμε με ευκολια καποιες ελξεις μονοι μας
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  13. #13
    New Member kon1988's Avatar
    Join Date
    18-02-15
    Location
    Γιαννενα
    Posts
    49

    Default

    Ναι βοηθαει πολυ σχεδον διπλασιασα τον αριθμο των ελξεων :)

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Theofano's Avatar
    Join Date
    26-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    718

    Default

    Ααα να πω κ εγω μεγαλη ευκολία η πατέντα με το λαστιχο-μονόζυγο!
    Εχω στο πρόγραμμα μου ελξεις κ παντα της εκανα με την βοήθεια του γυμναστή ο οποίος έσπρωχνε ελαφρα τα ποδια μου προς τα πάνω!
    Βαρέθηκαν μαλλον να με βοηθάνε κ εφεραν τις προάλλες ενα κυκλικό λάστιχο, χωρις λαβες δλδ, το οποιο το περναω απο τα χερούλια κ το παταω με.το ενα.ποδι λυγισμένο κ τουπ βγαίνουν οι ελξεις με άλλον αέρα κ πιο πολλές!
    Μπορεις επισης να.το.χρησιμοποιήσεις κ για βυθισεις μου είπαν.
    Ελπιζω να καταλάβετε απο την περιγραφή μου τι εννοώ!
    No Wind - No Fun

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Theofano View Post
    Ααα να πω κ εγω μεγαλη ευκολία η πατέντα με το λαστιχο-μονόζυγο!
    Εχω στο πρόγραμμα μου ελξεις κ παντα της εκανα με την βοήθεια του γυμναστή ο οποίος έσπρωχνε ελαφρα τα ποδια μου προς τα πάνω!
    Βαρέθηκαν μαλλον να με βοηθάνε κ εφεραν τις προάλλες ενα κυκλικό λάστιχο, χωρις λαβες δλδ, το οποιο το περναω απο τα χερούλια κ το παταω με.το ενα.ποδι λυγισμένο κ τουπ βγαίνουν οι ελξεις με άλλον αέρα κ πιο πολλές!
    Μπορεις επισης να.το.χρησιμοποιήσεις κ για βυθισεις μου είπαν.
    Ελπιζω να καταλάβετε απο την περιγραφή μου τι εννοώ!
    Εγω καταλαβα παντως :D ειναι παρα πολυ χρησιμα τα λαστιχα, τα χρησιμοποιουσαμε για να τελειωποιουμε ρουτινες στους κρικους, αλλα και για να μαθαινουμε καινουρια στοιχεια τα οποια ειχαν μεγαλο βαθμο δυσκολιας και επρεπε καπως να διευκολυνουμε τη θεση μας πανω στο οργανο.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  16. #16
    New Member kon1988's Avatar
    Join Date
    18-02-15
    Location
    Γιαννενα
    Posts
    49

    Default

    Theofano για βυθισεις μπορεις να χρησιμοποιησεις και ενα σκαλοπατακι,να ανεβαινεις στην θεση που κορυφωνεται η ελξη και να κατεβαινεις πολυ πολυ αργα..(ενταξει κλασσικα στο youtube το εχω δει αλλα βοηθαει νομιζω )


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 29
    Last Post: 08-12-14, 00:10
  2. Διατροφή & Σωματικό Βάρος
    By crowl3r in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-12, 19:32
  3. Έναρξη Προπονήσεων & Σωματικό Βάρος
    By Marinos13 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 07-02-12, 20:06
  4. Βοήθεια!! 20% Σωματικό Λίπος!
    By Giant in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 45
    Last Post: 24-06-10, 13:34
  5. Περιτά κιλά και σωματικό λίπος
    By kakli in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 28-10-08, 10:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •