Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 31 to 60 of 231
  1. #31
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλά το λές το όνομα μου! Χάρηκα ψωνάρα αφού δεν μας το πραγματικό!
    Το τι κάνει και δεν κάνει να φάμε δεν το ορίζει κανείς παρα μόνο εμείς! Άν διάβασες κάπου πως στη σωματοδομή τρώμε ψωμάκι καλός, ούτε και σου είπε κανείς πως οι τροφές που λές δεν κάνουν! ίσα ίσα απλά το βλέπω πως δεν έχεις αρκετή και δεν την κατανέμεις σωστά! Γνώμη εκφράζω εννοείται πως άμα θέλεις την ασπαζεσαι επειδή λές πως ψάχνεσαι κιόλας για το κάτι παραπάνο! Δεν ειναι κακό να δοκιμάσεις!
    Έχει μεγάλη απόκλιση . Οι αθλητες πριν τους αγώνες κάνουν ντεξα σκαν, ίσως κατι ξερουν περισσότερο απο εμας. Επίσης καλά κάνεις και δεν πέρνεις διατροφή από διαιτολόγο γιατί δεν αισθάνονται τι θα πει σωματοδομή!
    Για τα κιλά που λές πως ησουν πιστεύω πως ήταν λογικό το σώμα να τρέχει να προλάβει να καλυψει τις βασικές μυικές του ανάγκες. Από δίαιτα έφτασες τόσα κιλά? Παθολογική κατάσταση ! Ειλικρινά χαίρομαι που κατάφερες να επανέλθεις και δεν κοροιδεύω!
    Επίσης κατι ακόμα αφού έχεις την ευκαιρία μέσα από τα φόρουμ δοκίμασε αυτα που σου λένε τα μέλοι, δεν ειναι κακό! Όλοι κάνουμε αλλαγες και πειράματα και βλέπουμε ή δεν βλέπουμε αποτελέσματα!
    Υγεία να έχουμε και όλα τα άλλα θα λυθούνε!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  2. #32
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κοριτσαρα μου, όπως είπες ο καθρέφτης είναι αυτός που θα σου δείξει αν βαδίζεις σωστά. Οι λιπομετρήσεις και τα νούμερα είναι να χαμε να λέγαμε..
    Στην φωτό που παρέθεσες, είναι αυτή που έχεις και στο αβατάρ και είσαι τίγκα ντυμένη. Δεν μπορώ να καταλάβω κατι απο αυτο παρα μονο πως βλέπω μια αδύνατη κοπέλα.
    Τις φωτογραφιες δεν τις βαζεις για την ορθοτητα αυτων που μας γραφεις, αλλα για να σε βοηθησουμε ουσιαστικα και να εχουμε μια καλυτερη εικονα.
    Σχετικα με την προπονηση σου, δεν ξερω τι ακριβως κανεις. Βασικα, δεν ξερω καν πως εισαι, αρα χωρις να δω το καλουπι σου, δεν μπορω να σου πω συγκεκριμενα πραγματα, παρα μονο γενικα.
    καρδουλα συμφωνω στα προαναφερθεντα.οσο για τις φωτο δεν εχω αλλη και γενικα δεν το χω με τη τεχνολογια σχετικα με τα κινητα και τις φωτο που εχουν γινει της μοδας πλεον αλλα θα προσπαθησω να βγαλω καποιες για να εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη,οπως σωστα ανεφερες!
    σχετικα με την προπο θα σου παραθεσω τι κανω τωρα και να με διορθωσεις σαν πιο εμπειρη σε αυτο το κομματι!
    1ημερα
    στηθος-πλατη-γλουτους
    στηθος
    ισιος παγκος μπαρα(20κιλη+3 κιλα)
    επικλινης μπαρα σκετη
    pullover(10 κιλα)
    πλατη
    κωπηλατικη μπαρας(12κιλη μπαρα μαλλον και 15 κιλα επιπλεον)
    pull down (20 κιλα)
    ελξεις στην τροχαλια(κλειστη λαβη)( 15 κιλα)
    ραχιαιους
    γλουτους
    καθισματα με σκετη μπαρα η αλτηρες
    γεφυρα με 20 κιλα
    στατικες προβολες στο σμιθ +13 κιλα

    2ημερα
    ωμοι-ποδια
    ωμοι-τραπεζοειδης
    πιεσεις αρνολντ(5 κιλα)
    εκτασεις πλαγιες (2,5κιλα)
    εκτασεις σε επικυψη(5 κιλα)
    προτασεις
    κωπηλατικη στην τροχαλια(10 κιλα)
    ποδια
    σκουωτ σκετη μπαρα
    front squat
    γεφυρα
    αρσεις θανατου μπαρα +5 κιλα
    στατικες προβολες
    καμψεις μηριαιων
    τετρακεφαλα(35 κιλα)
    πρεσσα (30 κιλα)
    γαμπες(15 κιλα)

    3ημερα
    στηθος
    ισιος παγκος μπαρα
    επικλινης αλτηρες (8κιλα)
    πεκ ντεκ(15κιλα)
    πλατη
    κωπηλατικη μπαρας
    ελξεις τροχαλιας ανοιχτη λαβη
    πιεσεις στο μηχανημα
    αρσεις θανατου(12 κιλη μπαρα +5 κιλα)
    ραχιαιους
    γλουτους

    4ημερα
    δικεφαλα
    στραβομπαρα ορια +5 κιλα
    καμψεις επικλινης (5κιλα)
    τρικεφαλα
    πιεσεις τροχαλιας (20 κιλα)
    κικ μπακ(4κιλα)
    βυθισεις
    ποδια το ιδιο με τη 2ημερα

    5 φορες καθημερινα 30 λεπτα διαδρομος νηστικη
    κοιλιακους 2 φορες την εβδομαδα
    την 5ημερα κανω συνηθως ενα φουλ μποντυ και λιγο ελλειπτικο
    ολα τα κανω σουπερ σετ και δισετ και ο χρονος ξεκουρασης ειναι σχεδον αμελητεος
    πιστευω να σε βοηθησα ..για να με βοηθησεις

  3. #33
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    1ογευμα-μια φετα ψωμι ολικης με φυστικοβουτυρο και ταχινι(30γρ και τα 2 μαζι) και 1κγ μελι,2 αυγα ολοκληρα και 2 ασπραδια και φυσικος χυμος πορτοκαλι-μανταρινι
    προπονηση
    2ογευμα-κοτοπουλο(150γρ) και πατατα (100γρ) και λαχανικα και 1κσ ελαιολαδο
    1 φορα την εβδομαδα τσιπουρα
    3ογευμα-φυσικος χυμος πορτοκαλι-μανταρινι και 1 αυγο ολοκληρο και 1 ασπραδι
    4ογευμα-τοστ ολικης με 60-70γρ τυρι με 10% λιπαρα και ντοματα
    5ογευμα-γιαουρτι 2% με 3 αποξηραμενα δαμασκηνα η' 1κγ μελι
    6ογευμα-2 αυγα ολοκληρα
    2-2,5 λιτρα νερο
    θερμιδες 1800
    πρωτεινες 130
    υδατανθρακες 146
    λιπαρα 67
    Καλησπέρα Ψωνάρα καλή εβδομάδα :P (Πλάκα έχει το ψωνάρα είναι cool :P )

    Αρχικά να σου πω οτι δεν μ'αρέσει η διατροφή σου

    Στο 1ο θα έβαζα 2 αυγά & 3 ασπράδια at least και θα σου προτεινα να δοκιμάσεις το pumpernickel bread (μιας και δεν σου αρεσει η βρώμη) εγώ το τρώω και μαρέσει πολύ το βρίσκω στον βασιλόπουλο και το 500gr κάνει 1,94 ευρώ ;) μπορείς να βάλεις και ένα μηλαράκι ή μπανάνα (δεν πειραζει που την έβγαλες, ξαναβάλτη :P)

    Στο 2ο (μεταπροπονητικό) θα έβαζα κοτόπουλο πατάτα κ ρυζάκι (μπορείς να τα κάνεις και ανάμεικτα για τσακπινιά), ελαιόλαδο όχι στο μεταπροπονητικό

    Στο 3ο 4ο γεύμα θα έβαζα κάποιο συνδιασμό σαλάτας με ψαράκι ή μοσχάρι και ελαιόλαδο, μπορείς να προσθέσεις και κάνα αυγουλάκι ολόκληρο εδώ μιας και σου αρέσουν και τα προτιμάς και μπορείς να βάλεις και πατατούλα για υδατάνθρακα, καλό θα ήταν να ειναι πιο συγκεντρωμένος στα κοντινά γεύματα με την προπόνηση.

    Στο 5ο 6ο γεύμα ( αν θες να κάνεις 6...πιστεύω και με 5 μια χαρά θα σαι) μπορείς να έχεις γιαούρτι με ξυροκάρπια ανάλατα (καρύδια, κάσιους, αμυγδαλάκια) και για γεύση αν έχεις πρωτείνη να βάλεις λίγη (τύπου 10γρ) αντί για μέλι (γλυκάδα). Εναλλακτικά μπορείς να έχεις την τσιπούρα που τρώς για ψαράκι ή κάποιο άλλο ψάρι με σαλάτα και ελαιόλαδο.

    Μια τέτοια βάση στην διατροφή σου θα μου άρεσε καλύτερα απο αυτή που έχεις τώρα. Εγώ κάπως έτσι κινούμαι και ούτε στερούμαι γεύσεις ούτε πάω σε 1-2 επιλογές περιοριστικες ουτε τπτ και δεν νιώθω "στερηση"/πείνα ή λαχτάρα για κάτι (τουλάχιστον όχι συχνά). Αλλά καθένας είναι διαφορέτικός, οπότε κρατάς ότι σ'αρέσει, πετάς ότι δεν σ'αρέσει, δοκιμάζεις, πειραματίζεσαι και μαθαίνεις το σώμα σου και αναλόγως φτιάνεις το πλάνο σου. Με αυτη τη διαδικασία μαθαίνεις παράλληλα και μελλοντικά θα σου είναι ακόμα πιο εύκολο να διαμορφώνεις την διατροφή σου μόνη σου και να ξέρεις γιατί επιλέγεις το κάθε τι και γιατί απορρίπτεις κάτι άλλο ;) Εμείς όλοι σου λέμε ο καθένας την δική του γνώμη/πρόταση και στο τέλος της μέρας η Ψωνάρα θα έχει την τελική επιλογή του προγράμματος της (διατροφικού/προπονητικού) με βάση την κριτική ικανότητα που αναπτύσσει και θα αναπτύσσει διαβάζοντας...δοκιμάζοντας...πειραματιζόμενη...Καλώς ή κακώς έτσι λειτουργεί.

    Βλέπεις σε τι macros θέλεις να κινηθείς και αναλόγως βγάζεις και τις ποσότητες με βάση τα δεδομένα σου. Όλα τα παραπάνω που προτείνω στα γεύματα είναι "μπούσουλας" διατροφής και όχι διατροφή. Την διατροφή σου θα την διαμορφώσεις μόνη σου με βάση τα macros που θές να κινηθείς, την καθημερινότητα σου και τι σε βολεύει.

    ΥΓ: Οι φωτογραφίες που πόσταρες σε προηγούμενο post δεν φαίνονται, δοκίμασε να τις ξαναπεράσεις απο το "advanced options" -> Manage Attachments
    The sky is not the limit when there are footprints on the moon!

  4. #34
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου ψωναρα!

    Κοιτα, ο διαχωρισμος που εχεις δεν ειναι καθολου σωστός. Ποδια με ωμους.. εμβολιμα κανεις γλουτο σε ασχετες μερες μαζι με στηθος και πλατη.. Δεν βγαζω νοημα πραγματικα.

    Υπάρχουν οδηγοι στην γυναικεια ενοτητα πιστευω θα τους εχεις δει! Μπορεις να τους συμβουλευτεις, αν και ειμαι σιγουρη τους εχεις διαβασει. Αρα το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να τα εφαρμοσεις.

    Οσο για το διατροφικο κομματι, δεν ξερω αν ειχες διατροφικες διαταραχες, αυτο ειναι καθαρα προσωπικο σου θεμα. Αν ειχες φτασει 30 κιλα λογικο να βαζεις μυς. Αλλα αν θες να εχεις μια σωστη ανωδικη πορεια, φτιαξε την ποιοτητα των τροφων σου. Τα εχω ξαναγραψει εξαλλου, τωρα να μην επαναλαμβανομαι.

    Εγω σου ευχομαι καθε επιτυχια στο στοχο σου και να εχεις υγεια τοσο ψυχικη οσο και σωματικη.

  5. #35
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    σας ευχαριστω και τις 3 για τις συμβουλες.
    οχι δεν ειχα νευρικη ανορεξια απλα ειχα χαλασει τις διατροφικες μου συνηθειες λογω εργασιας και μπλοκαρε ο μεταβολισμος μου.ποτε δεν εχω κανει διαιτα και γενικα δεν το χω....
    μαντυ καπως ετσι ξερω οτι πρεπει να εχω το πλανο αλλα δεν μπορω να εχω πανω απο μια μεριδα κοτοπουλο η' ψαρι την ημερα,προτιμω τα αυγα που ειναι πιο ευπεπτα,το γιαουρτι και το τοστ που ειναι απο τα αγαπημενα μου γευματα και αν το βγαλω τοτε θα νιωθω στερηση!επισης εγω εχω και φρουτα για υδατανθρακα γι'αυτο δεν βαζω κι αλλο γευμα με πατατα και μπερδευομαι.
    ειρηνη μου σωστα υπεθεσες...τα εχω διαβασει ολα,απλα θελω να δωσω εμφαση στα ποδια και επειδη θελω να δινω το μαξιμουμ στις προπο τα εχω βαλει εμβολημα.εγω δεν κανω πολυ βαρια κιλα σαν και σενα και νομιζω οτι αν δεν κανω και αυτα δεν εχω κανει τιποτα...ενταξει χαζη σκεψη αλλα ειναι ψυχολογικο!
    εσυ τι θα αλλαζες?σορυ αν σε κουρασα!
    υ.γ. μαντυ στο εγραψα και στο λογκ σου εχεις φοβερο κατω κορμο!μπραβο

  6. #36
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    ειρηνη σκεφτομαι ν αλλαξω το προγραμμα προπο και να εχω 2 φορες την εβδομαδα ποδια,πλατη στηθος και μια τα χερια και ωμους!ποια ειναι η γνωμη σου?
    μαντυ αυριο θα κοιταξω για το ψωμι που μου προτεινες και μακαρι να το βρω!

  7. #37
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν θες να εστιάσεις στα πόδια, μπορείς να το κάνεις έτσι :


    Πόδια Α'

    Στήθος/πλάτη

    Ώμοι/χέρια

    Πόδια Β'

    ή αν θες να το κανεις 5μερο διαχωρισμο

    Πόδια Α'

    Στήθος / δικέφαλα

    Πλάτη

    Πόδια Β'

    Ώμοι/τρικέφαλα

    (σου έβαλα να ξεκινάς πόδια την προπονητική σου εβδομάδα επίτηδες, μιας και θα είσαι φρέσκια απο το ΣΚ και θες να εστιάσεις εκεί).

  8. #38
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    σ'ευχαριστω πολυ καρδουλα για το διαχωρισμο!
    τωρα στις ασκησεις ποσες θεωρεις οτι ειναι σωστο να εχω σε καθε μυικη ομαδα?
    και στις 2 μερες που εχω ποδια να βαλω τις ασκησεις για γλουτους?
    αν επιλεξω το πρωτο διαχωρισμο να βαλω και την πεμπτη μερα στηθος-πλατη για να αναπτυξω λιγο την πλατη που θελει δουλεια?

  9. #39
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σε μεγαλες μυικες ομάδες 4 ασκήσεις (πόδια 5-6) , σε μικρές 2 με 3 ασκήσεις ειναι καλά.
    Αν θες να αναπτυξεις πλάτη, θα δουλεψεις καλά και σωστά μια φορά την εβδομάδα. Η ποιότητα παίζει ρόλο, όχι η ποσότητα. Αν ειναι να κανεις 2 φορες ποδια, 2 πλατη, 2 στηθος, ε οκ μετα μεινε και στο γυμναστηριο ολο το 24 ωρο, χαχαχχα. Καταλαβες πως το λεω ε;
    Και ασε τις πρωινες αεροβιες με αδειο στομαχι!

  10. #40
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    οκ δεν παρεξηγω.αλλωστε η αισθηση του χιουμορ ειναι προσον.οκ θα δοκιμασω το δευτερο διαχωρισμο που εχει μονη της την πλατη για να δινω το μαξιμουμ.
    κοιλιακους 2-3 φορες καλα ειναι?επισης ζεσταμα ποσο να κανω και ποση αποθεραπεια?εχεις να προτεινεις κατι αναμεσα σε διαδρομο η' ελλειπτικο η' δεν εχει σημασια?
    οσο για την πρωινη αεροβια μην σου πω ψεμματα ειναι δυσκολο να την κοψω!αυτο το κανω παρα πολλα χρονια και πριν την ενασχοληση μου με τα βαρη!
    ακομα και οταν τραγουδουσα και τελειωναμε απο το μαγαζι το πρωι εγω πηγαινα και ετρεχα και μετα πηγαινα για υπνο!εχω εθιστει πλεον!να το ελαττωσω οκ αλλα δεν μπορω να το κοψω.να φανταστεις ξυπναω χωρις ξυπνητηρι και ανεβαινω στο διαδρομο μου με τις πυτζαμες!
    ασχετο εχουμε ενα κοινο...μας αρεσει το πιανο!
    Last edited by psonara0; 18-01-16 at 19:57.

  11. #41
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αααα εισαι κι εσύ μουσικός; Ο μπαμπας μου ειναι κιθαρίστας/τραγουδιστής. Εγώ έμεινα στο κλασικό πιάνο

    Κοίτα ψωνάρα.. Αν εσένα σου αρέσει η πρωινή νηστική, ωραία κράτα το. Αλλά γνώμη μου, λίγο πριν ξεκινήσεις πιες μισό σκουπάκι πρωτείνη whey. Ή αν έχεις bcaa ή υγρά αμινοξέα (πχ aminolast). Καλό θα σου κάνει, θα προστατέψει τον μυικό ιστό. Και όχι πάνω από 40 λεπτά.

    Αερόβια να έχεις ποικιλία, τη μια κανε διάδρομο, την άλλη ελλειπτικο.. Ή μπορεις να χωρισεις και την αερόβια στα 2 και να κάνεις μισό το ένα μισό το άλλο.
    Ζέσταμα 7-8 λεπτά στο διάδρομο και μερικά σετ ελαφριά από την πρώτη άσκηση που κάνεις. Αποθεραπεία θα κάνεις λίγα λεπτά στο διάδρομο και λίγες διατάσεις. Απλά πράγματα.

  12. #42
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    χα χα κι εγω απο κλασσικο πιανο αρχισα απο πολυ μικρη σε συνδυασμο με βιολι με επειδειξεις και 10 χρονια σε ωδειο κτλ κτλ
    βεβαια αυτη η αγαπη μου δεν ξερω πως αλλα τη συνδυασα με την αγαπη στα λαικα τραγουδια!καψουροτραγουδα κοινως αλλα οχι τα επικαιρα που τα θεωρω της μοδας...μετα δουλεψα σε κλασσικα πιαταδικα και εκανα και δισκογραφια...μπραβο ομπαμπας...η μουσικη ειναι ο,τι πιο ωραιο στον ανθρωπο θεωρω...
    οκ θα την κρατησω την πρωινη αεροβια 30 λεπτα μαξ.δεν παιρνω συμπληρωματα και εδω και ενα μηνα αρχισα να πινω μιση κουπα φιλτρου πριν ανεβω στο διαδρομο...
    οσο για το προγραμμα θα το αρχισω ετσι και θα γραψω τελος εβδομαδας τα κατορθωματα μου! σ ευχαριστω πολυ και συγγνωμη αν σε κουρασα.υγεια και πιστη Στον Υψιστο και ολα γινονται

  13. #43
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν με κουρασες ρε κοριτσάκι. Γι αυτό είμαστε στο φόρουμ, για να βοηθάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις.
    Να σαι καλά και καλή επιτυχία στο στόχο σου.

  14. #44
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα και παλι!σημερα μετα το διαχωρισμο της ειρηνης και επειδη η προπονητικη εβδομαδα ξεκινησε σημερα για εμας αφου χθες ηταν κλειστο το τζιμ λογω πολιουχου της πολης του Αγιου Αθανασιου,σημερα πηγα για ποδια!θα γραφω για μια εβδομαδα την προπο για να κανετε τις απαραιτητες διορθωσεις.
    πρωινη αεροβια 30 λεπτα διαδρομο
    προπονηση ποδια
    ζεσταμα στο διαδρομο
    back squat 3χ10 (σκετη 12κιλη μπαρα)
    βαθια καθισματα με 8κιλο αλτηρα 3χ10
    μηριαια 4χ10 (10 κιλα)
    τετρακεφαλα 4χ10 (35 κιλα)
    στατικες προβολες στο σμιθ 3χ10 (μπαρα +6,5 κιλα η καθε πλευρα)
    πρεσσα 3χ10 (30 κιλα)
    αρσεις θανατου ρουμανικες 3χ10 μπαρα +5 κιλα η καθε πλευρα
    γεφυρα (20 κιλα)
    γλουτομηχανη
    γαμπες
    κοιλιακους ραχιαιους
    αποθεραπεια 10 λεπτα ελλειπτικο
    διατροφη η ιδια

    και καποιες φωτο που χρωστουσα απο χθες και φαινεται οτι οσο και αν χανω στη κοιλια,πλαγια δεν μικραινει η λεκανη γιατι ετσι ειναι ο σωματοτυπος μου να μην εχω μεση.πιστευω τα 13 κιλα που πηρα να εχουν κατανεμηθει σωστα ως επι το πλειστον!
    Attachment 27992Attachment 27993
    Last edited by psonara0; 19-01-16 at 20:26.

  15. #45

  16. #46
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    δεν ξερω γιατι δεν φαινονται οι φωτο!αν μπορει καποιος ειδικος να βοηθησει

  17. #47
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ψωναρα, για να φαινονται οι φωτο πατα το κουμπακι που γραφει go advanced (ειναι διπλα κατω απο το παραθυρο που γραφεις ενα ποστ), μετα πάτα το συμβολο που ειναι μια εικονα πανω στη σειρα με τα εικονιδια και θα τις εμφανισει.
    Εγω που τις ειδα, αν και παναθεμα σε παλι φασκιωμενη εισαι,χαχα, μια χαρα σωμα εχεις. Εστιασε στα βαρη, μην το κουραζεις με πολλες αεροβιες.

  18. #48

  19. #49
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    σ΄ευχαριστω για τη βοηθεια ειρηνη!επιτελους φανηκαν!
    με τετοιο κρυο τι φωτο θελεις να βγαλω?και μαλιστα πηγα στο πιο φωτεινο δωματιο του ξενωνα μας μετα την προπο για να βγαλω διοτι στο ειχα υποσχεθει!
    απο σημερα ακολουθω και τις συμβουλες σου!εχεις να κανεις καμια διορθωση στην σημερινη προπο!αυριο εχω στηθος-δικεφαλα και θα αναφερω πρωτα Ο Θεος αυριοτην προπο!
    ασχετο τι ρυζι χρησιμοποιεις εσυ?ποιο θεωρεις οτι ειναι το καλυτερο?

  20. #50
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Χαχαχα ε οχι οκ μην πουντιάσεις κι όλας και το χω τυψεις στη συνειδηση μου.
    Το σωμα σου μου αρεσει κοριτσαρα, εχεις πολυ ωραιο καλουπι. Αληθεια στο λεω, δεν χαιδευω αφτια. Για μενα, αυτο που χρειαζεται να κανεις ειναι δυνατες προπονησεις, βασικες ασκησεις να χτισεις κι αλλο το σωμα σου και κυριως ενα σωστο πλανο διατροφης με καλες τροφες (τα χω γραψει παραπανω πως κ τι προτεινω).

    Στα ποδια πολλες ασκησεις κανεις. Και υποτιθεται πως τα δουλευεις και 2 φορες τη βδομαδα!
    Κράτα τα εξης

    Σκουωτ
    ρουμανικες αρσεις
    σουμο σκουωτ ( ειναι αυτη με τον αλτηρα που κανεις)
    πρεσσα
    Εκτάσεις 4φαλων
    γεφυρα

    Δεν θελει περισσοτερες! Μη σου πω πως και με τις μισες, ετσι και τις δουλεψεις σωστα, θα φτυσεις τα δοντια σου!

    Ρυζι καστανό ή μπασμάτι, όποιο σου αρέσει.

  21. #51
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    αρχικα σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια.εχω καταλαβει οτι εισαι αληθινη και οχι αληθοφανης και εγω προτιμω τους ανθρωπους που ειναι ειλικρινεις και οχι διπροσωποι και δηθεν γι'αυτο σε εκτιμω.
    τιμη μου να ακουω θετικα σχολια απο εναν ειδημων του συγκεκριμενου χωρου.
    εκανα μεγαλο αγωνα να ξαναβαλω τα κιλα που ειχα χασει για να ειναι σωστα γιατι εχω και ενα κολλημα με την εξωτερικη μου εμφανιση γι αυτο και το ψευδωνυμο ψωναρα τοσα χρονια.
    στη διατροφη ξερω το πλανο που θα ηταν ιδανικο αλλα εχω ενα κολλημα με τα φρουτα και γι'αυτο δεν βαζω κι αλλο γευμα με κοτα και πατατα η ρυζι...αν παρατηρησεις στο τριτο γευμα εχω αυγα και φυσικο χυμο!εκει θα μπορουσα να βαλω ενα πληρες γευμα αλλα βαζω σαν υδατανθρακα τον χυμο που μ αρεσει πιο πολυ απο πατατα η ρυζι.
    παντως να ξερεις οτι κι εγω ψαχνομαι να κανω καποιες αλλαγες αλλα το κολλημα μου ειναι να μην χασω τα φρουτα που εχω.παντως θα προσπαθησω
    ρυζι τρωω το καστανο,μπασματι δεν εχω δοκιμασει.ειναι το λευκο?
    οκ για την προπο ειπαμε ακολουθω τις συμβουλες σου.σετ να τα κανω 4?
    σορυ για το πληθος ερωτησεων αλλα εχω μαθει οτι κανω στη ζωη μου να το κανω με την απαιτουμενη σοβαροτητα και συνεπεια.απο το πανεπιστημιο μεχρι την τωρινη μου κατασταση δινω το 100% μου.

  22. #52
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Για να το λες, ετσι θα ναι. Και μπράβο σου και μαγκιά σου που κατάφερες να βάλεις βάρος και να παλεύεις να το βελτιώσεις.
    Τώρα για τη διατροφή δεν μπορώ να επιμείνω, εγώ την αποψη μου στην ειπα. Από την άλλη, αν εσενα σε ευχαριστει και σε καλυπτει και νιωθεις οκ, τοτε σε μενα περισσευει.

    Μπασματι ειναι ποικιλια ρυζιου, ειναι ασπρο, αρωματικο. Θα το δεις στο σακουλακι γραφει Basmati. Εγω παιρνω του μπαρμπα μπεν που γινεται σε 10 λεπτα (υπαρχει κ σε σακουλακι).
    Προπονηση καντα 4 τα σετ, προτιμω λιγοτερες ασκησεις και βαρβατες παρα ενα καρο.

    Καλα κανεις και θες να το κανεις με σοβαροτητα και συνεπεια. Πανω απ ολα κανεις κατι που σε ευχαριστει, σου δινει χαρα, ευεξια, ενεργεια και ενα υγιες σωμα.

    Να σαι καλα ψωναρα (γαμωτο νιωθω λες και σε βριζω οταν σε λεω ετσι , αχαχαχαχαχα)

  23. #53
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    χα χα μου αρεσε το τελευταιο!οκ θα ακολουθησω τις συμβουλες σου γιατι μου εχεις εμπνευσει εμπιστοσυνη!θα ηταν χαρα μου οποτε θελησεις να ερθεις την πολη μου να σε φιλοξενησω στον ξενωνα μου και να παμε και για προπο μαζι και να δω πως θα φυγω μετα απο το τζιμ.
    αυριο θα σε ξανα ενοχλησω γιατι θα γραψω την επομενη προπο.
    α εχω και πιανο!

  24. #54
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Και μονο που το πες, για μενα ειναι μεγαλη τιμη. Σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ για τα καλα σου λογια!
    Να ξερεις κάτι, δεν το παίζω ούτε ειδήμων, ούτε τίποτα.. Απλώς αγαπάω αυτό που κάνω και θέλω να βοηθάω και άλλα άτομα γιατί όταν ξεκίνησα δεν είχα κανέναν να μου τα δείξει και έχασα χρόνο μέχρι να τα μάθω..

    Να σαι καλά κι ότι άλλο θες εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

  25. #55
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Τι εγινε ρε παιδια πλακωσε η μπαντα? 2 πιανιστριες! Αντε εε κονσερτο
    Και εμενα το ψβναρα στο λαιμο μου εκατσεθα γινω η νονα σου ναξερεις!
    Αυτο που λες με τα φρουτα μη τα βγαλεις, ισα ισα. Μπορεις κατα διαστηματα να τα αφαιρεις και να δοκιμαζεις αλλον υδατα και μετα ξανα φρουτακι. Εμενα μαρεσει πολυ συνδιασμος μηλο γιαουρτι.Γενικα παιζε με τν διατροφη σου ωστε να μη συνηθιζει το σωμα. Δωσε φαηηηηηηη!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  26. #56
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    χα χα εισαι ωραια ρε αννα!μ'αρεσει οπως τα λες!με κανεις και γελαω!
    διαφορετικους συνδυασμους δεν θα λεγα οτι κανω πολλους στο φαγητο!γενικα αν μ αρεσει κατι μπορω να το τρωω χρονια και να μην το βαριεμαι!αλλοι εχουν μανια με τις παστες και εγω με τα φρουτα!
    μηλο και γιαουρτι δεν εχω φαει.τωρα τελευταια κανω μπανανα με γιαουρτι η αποξηραμενα δαμασκηνα με γιαουρτι και ειναι πολυ ωραια γευση!θα δω τι μπορω ν αλλαξω στη διατροφη και θα αναθεωρησω!

  27. #57
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα και παλι.αν και σημερα παλι ο υπνος ηταν ελαχιστος η προπο πηγε καλα.μ εχουν ξαναπιασει αυπνιες και με εξουθενωνουν.
    πρωινη αεροβια 30 λεπτα
    προπονηση στηθος-δικεφαλα
    ζεσταμα στο διαδρομο
    στηθος
    ισιος παγκος μπαρα(20κιλη+3 κιλα) 4χ10
    επικλινης μπαρα σκετη 2χ8
    επικλινης αλτηρες(7κιλα) 2χ10
    pullover(10 κιλα) 4χ10
    πεκ ντεκ(15κιλα) 4χ10
    δικεφαλα
    ζεσταμα καμψεις με αλτηρες
    καμψεις στραβομπαρα (+2,5 κιλα η καθε πλευρα)4χ10
    καμψεις στην τροχαλια 4χ8
    κοιλιακους ραχιαιους
    5 λεπτα ελλειπτικο
    θα ηθελα να σημειωσω οτι απο χθες εχω βγαλει συμπερασμα σχετικα με την προπο.ενω ενα χρονο τωρα εκανα κατι σαν φουλ μποντυ παροτι κουραζομουν δεν ενιωθα το πρηξιμο που ενιωσα χθες και σημερα.ειδικα σημερα τα δικεφαλα μου και το στηθος μου με εκαψαν και δεν το ειχα νιωσει ποτε αυτο.
    καταλαβα οτι αδικα σπαταλουσα ενεργεια και χρονο διοτι οταν εκανα πανω κορμο και κατευθειαν κατω κορμο,το σωμα εχανε το σημειο εστιασης της προπο και ετσι η προπονηση ετεινε να γινεται μη στοχευμενη!τελικα η συχνοτητα και η ποσοτητα δεν εχουν καμια σχεση με την ποιοτητα.
    σ'ευχαριστω ειρηνη γιατι σε σενα το οφειλω.οι συμβουλες σου συντομα απεδωσαν καρπους!

  28. #58
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μπράβο ρε ψωναρα! Πολύ χαίρομαι που απόλαυσες την προπόνηση και που κυρίως δουλεύεις να την κάνεις ποιοτική. Ακριβώς έτσι είναι, σημασία δεν έχει η ποσότητα αλλά η ποιότητα. Σκέψου πως στα full body προγράμματα ( που καλά και άγια είναι) δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να εστιάσεις πολύ σε μια μυική ομάδα. Εγώ έχω δει τις μεγαλύτερες αλλαγές με τον κλασικό bodybuilding διαχωρισμό, που δουλεύουμε σχεδόν όλοι (βέβαια υπάρχουν ένα κάρο παραλλαγές ανάλογα το επίπεδο..).

    Τώρα παμε στο πρόγραμμα που κανες, θα σου πω εγώ τι θα διόρθωνα και γιατί θα το άλλαζα.

    Προσεξε με.. Οι προπονησεις πρεπει να ειναι εξυπνες. Τι σημαινει αυτο.. Αφου κανεις ηδη πιεσεις στηθους με την μπαρα σε επικλινη, ειναι περιττό να κανεις μετά και με αλτήρες.

    Θα προτείνω το εξής :

    Πιέσεις στήθους με μπάρα σε ίσιο πάγκο

    Πιέσεις σε επικλινή με αλτήρες

    Ανοίγματα με αλτήρες σε ίσιο πάγκο super set με pullover


    Κάμψεις δικεφάλων με στραβόμπαρα
    Κάμψεις σφυριά με σκοινί στην τροχαλία

    κοιλιακοι/ραχιαιοι


    Αυτο με τις αυπνιες να το κοιταξεις.. Δες τι μπορει να φταιει γιατι επηρρεαζει οχι μονο τις προπονησεις σου αλλα γενικα χαλαει ολη τη μερα σου.

  29. #59
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    εισαι δυναμη!αρκετα σωστες οι παρατηρησεις σου.οντως εξυπνες οι αλλαγες σου!και για να μην αγχωθω οτι ειμαι χαζη που δεν λειτουργησα πιο εξυπνα προπονητικαθα δωσω την εξηγηση οτι εισαι πιο εμπειρη.
    οσο για τις αυπνιες με πιανουν κατα καιρους απο μικρο παιδι και ειναι ο,τι χειροτερο και μη ελεγχομενο δυστυχως!

  30. #60
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι ναι και πιο εμπειρη και ομορφη, πανεξυπνη και κυριως μετριοφρων, χαχαχαχαχαχα

    Τωρα δεν ξερω αν το χεις δοκιμασει ή κατα ποσο μπορει να βοηθησει.. εγω σε περιοδους εντονου στρες παιρνω μελατονινη, βοηθαει στο να ειναι ποιοτικος ο υπνος. Μπορει να μην σου κανει και τιποτα, απλως το αναφερω ως σκεψη.

    Να σαι καλά και καλές (εξυπνες) προπονησεις!


 
Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 12-10-14, 18:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •