Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 90 of 231
  1. #61
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    ναι εμενα σιγουρα δεν θα με βοηθησει εγω δοκιμασει τα παντα ειναι εγκεφαλικο!τεσπα ας μην το σκεφτομαι και αγχωνομαι!αυριο θα τα πουμε εκ νεου με πλατουλα αυτη τη φορα!
    ετοιμαζω και νεα διατροφη!
    ιδωμεν!καλο βραδυ και σ'ευχαριστω και παλι!
    Last edited by psonara0; 20-01-16 at 20:52.

  2. #62
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Γελάς ε;Εγω θα σε βαφτησω!
    Αϋπνίες!!;;;Ωρε οταν με πιανουν αν και σπανια μπορω να πω με σακατεύουν.Ειδικα εκεινες τις μερες που το μυαλο δεν λεει να αδειασει! Ελπιζω να σου μη σου κρατήσουν!
    Αν εμαθα ενα πραγμα ειναι πως πρεπει να μαθω να προπονουμε έξυπνα και πως να ακουω το σωμα μου.
    Δοκιμασε μηλο με γιαουρτι ειναι πολυ καλο!Επισης αφου σου αρεσουν εγω θα τα εβαζα πρωι και μετα τη προπονα.
    Περιμενουμε τη νεα διατροφη!!!
    Καλη ξεκουραση
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  3. #63
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    α ρε αννουλα οταν σε διαβαζω νιωθω πολυ οικεια μαζι σου!πρεπει να εισαι εξω καρδια!
    ναι τελικα ολα θελουν τροπο και εξυπνους χειρισμους!εχεις απολυτο δικιο!
    λοιπον χθες παλι ελαχιστες ωρες υπνου αλλα δεν το βαζουμε κατω!
    πρωινη αεροβια 30 λεπτα!
    προπονηση πλατη -τραπεζοειδης -γαμπες
    πλατη
    ελξεις τροχαλιας κλειστη λαβη 3χ8(21κιλα)
    ελξεις τροχαλιας ανοιχτη λαβη 3χ10 (14κιλα)
    κωπηλατικη μπαρας μπαρα +7,5κιλα η καθε πλευρα 4χ10
    pull down 3χ10 (20 κιλα)
    κωπηλατικη τροχαλιας 4χ10 (14κιλα)
    τραπεζοειδης
    κωπηλατικη τροχαλιας 4χ10(10 κιλα)
    γαμπες ορθια 4χ20(15κιλα)
    κοιλιακοι ραχιαιοι
    περιμενω διορθωσεις απο τη μετριοφρων δασκαλα(καρδουλα)

  4. #64
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    α ρε αννουλα οταν σε διαβαζω νιωθω πολυ οικεια μαζι σου!πρεπει να εισαι εξω καρδια!

    Μη σε ξεγελάει.. Είναι μία αυτή..... Εδώ για να καταλάβεις, βγήκε φωτό μαζί μου και την κοτσάρει αβατάρ για να μπερδεύει κόσμο να νομίζει πως είμαι εγώ!!




    περιμενω διορθωσεις απο τη μετριοφρων δασκαλα(καρδουλα)
    Το "πανέξυπνη" και "πανέμορφη" δεν αναφέρεις και με στενοχωρείς πολύ, να το ξέρεις....



    προπονηση πλατη -τραπεζοειδης -γαμπες
    πλατη
    ελξεις τροχαλιας κλειστη λαβη 3χ8(21κιλα)
    ελξεις τροχαλιας ανοιχτη λαβη 3χ10 (14κιλα)
    κωπηλατικη μπαρας μπαρα +7,5κιλα η καθε πλευρα 4χ10
    pull down 3χ10 (20 κιλα)
    κωπηλατικη τροχαλιας 4χ10 (14κιλα)
    τραπεζοειδης
    κωπηλατικη τροχαλιας 4χ10(10 κιλα)
    γαμπες ορθια 4χ20(15κιλα)
    κοιλιακοι ραχιαιοι

    Κάτσε λίγο γιατί μας μπερδεύεις ψωνάρα..

    Καταρχήν να έχεις στο μυαλό σου το εξής - Όταν δουλεύουμε πλάτη, επιλέγουμε ασκήσεις για άνοιγμα και ασκήσεις για γέμισμα πλάτης.
    Οτιδήποτε σε έλξεις είναι για άνοιγμα και οτιδήποτε σε κωπηλατική είναι για γέμισμα.


    Ξεκινάς με ελξεις με κλειστή (αναποδη υποθέτω; ) λαβή, μετά εμπροσθολαίμιες (υποθέτω) και μετα λες κανεις pull down (η οποια ειναι η ίδια ασκηση στην ουσια! Την κανεις σε μηχάνημα;!) Μετά κανεις 2 φορες χαμηλη κωπηλατική;! Με μπέρδεψες ψωνάρα..

    Θα σου προτείνω το εξής ασκησιολόγιο που πιστεύω θα σε βοηθήσει καλύτερα:

    Έλξεις τροχαλίας με κλειστή ανάποδη λαβή
    (4 σετακια)
    Έλξεις κάθε χέρι χωριστά με μονή λαβή (δες το βίντεο)
    (4 σετακια)







    Κωπηλατική στην τροχαλία καθε χερι μονο του (δες το βίντεο)
    3 σετάκια




    Κωπηλατική σταυρού (βάζεις την μια ακρη της μπαρας σε μια γωνία και παιρνεις την τριγωνική λαβή - δες το βίντεο) σούπερ σετ με κωπηλατική με μπάρα (προτείνω στραβόμπαρα, θα σε βοηθήσει να βάζεις τα χέρια σου στις κυρτώσεις. Επίσης για καλύτερη απομόνωση κράτα κόντρα το κεφάλι στην πλάτη ενός πάγκου - εγώ παω σε ορθοστατη που κανουν πιέσεις στήθους)
    (3 σετάκια)



    Τραπεζοειδείς ( ανασηκώσεις με αλτήρες )
    3 σετάκια

    ραχιαιοι /κοιλιακοι γαμπες ως εχουν.
    4 σετάκια

  5. #65
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Θολωνω τα νερα ετσι! Ψσχνουν να δουν η Αννα φοραει το μαγιο η η Ειρηνη? Δημιουργω πλανη Στον επομενο αγωνα σου θα σκασω μυτη με μαγιο ολοσωμο ομωςΕκει να δεις τι ειμαι!
    Ψωναρα τη διατροφη την εβγαλες?
    Η κωπηλατικη σταυρου τα σπαει! Ειναι απο τις αγαπημενες μου ασκησεις! Αισθανομαιμτη πλατη να παιρνει φωτιααααα!
    Επισης θελω να σε ρωτησω το εξης η πρωινη αεροβια δεν σε κουραζει? Αμα θελεις για καποιο διαστημα βαλε μετα τα βαρη. Αν σε βολευει βεβαια!
    Δοκιμασε παντως γιαουρτακι με μηλο και ταχινι
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  6. #66
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    πανεμορφη και πανεξυπνη δασκαλα(το εθεσα σωστα τωρα?) οι ασκησεις που μου εδειξες ομολογω οτι δεν μου ηταν οικειες ολες και θεωρω οτι πλεον θα εχω θετικα αποτελεσματα στην πλατη που θελει δουλιτσα!γι'αυτο αυτην την εβδομαδα αναγραφω τις ασκησεις για να με διορθωσεις και απο την επομενη τα τηρω ολα κατα γραμμα!μεχρι τωρα δεν εχεις παραπονο!εισαι ο μονος ανθρωπος που μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη και αλλαξα αρδην τη φιλοσοφια της προπο μου και οχι αδικα βεβαια αφου βλεπω οτι εχεις δικιο σε ολα!
    πολυ καλο το προγραμμα και αυτο θα ακολουθησω και για την πλατη!
    τον σταυρο πηγα με χαρα τον προηγουμενο μηνα που εφερε στο τζιμ τον σταυρο να κανω και ο ιδιοκτητης που ετυχε να ερθει εκεινη τη στιγμη στο γυμναστηριο(ποτε δεν ειναι και μαλιστα αν δεν παω εγω καθε πρωι να του χτυπησω το κουδουνι δεν ατο ανοιγει,γενικα δεν συμπαθει τα βαρη και αυτους που τα χρησιμοποιουν και απορω πως εγινε και γυμναστης)τεσπα αυτος μου ειπε οτι ειναι η χειροτερη ασκηση και αμα θελω λεει ραχιαιους να κανω στο μηχανημα!ουτε καταλαβα!αλλα πλεον θα την ενταξω γιατι το ηθελα καιρο!
    υ.γ. οσο για την αννουλα καλα που μου το ειπες!πως δεν ηρθε οταν εμφανιζομουν στο ζυγο να φωτογραφηθει μαζι μου και να λεει οτι ειναι εγω....κριμα και την ειχα για σοβαρο ατομο!

  7. #67
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Θολωνω τα νερα ετσι! Ψσχνουν να δουν η Αννα φοραει το μαγιο η η Ειρηνη? Δημιουργω πλανη Στον επομενο αγωνα σου θα σκασω μυτη με μαγιο ολοσωμο ομωςΕκει να δεις τι ειμαι!
    Ψωναρα τη διατροφη την εβγαλες?
    Η κωπηλατικη σταυρου τα σπαει! Ειναι απο τις αγαπημενες μου ασκησεις! Αισθανομαιμτη πλατη να παιρνει φωτιααααα!
    Επισης θελω να σε ρωτησω το εξης η πρωινη αεροβια δεν σε κουραζει? Αμα θελεις για καποιο διαστημα βαλε μετα τα βαρη. Αν σε βολευει βεβαια!
    Δοκιμασε παντως γιαουρτακι με μηλο και ταχινι
    χαχα αυτο με το μαγιο μου αρεσε!πως τα λες?ναι θα την καθιερωσω πλεον αυτη την ασκηση!γαι τη διατροφη ακομα πειραματιζομαι!το καλο πραγμα αργει να γινει ελεγαν οι παλαιοι!
    οσο για το γιαουρτι με μηλο θα δοκιμασω γιατι λυσσαξες!
    η πρωινη αεροβια πλεον μου εχει γινει ρουτινα!αν κοιμομουν κιολας θα ημουν τουρμπο!
    Last edited by psonara0; 22-01-16 at 20:22.

  8. #68
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα και παλι!
    πρωινη αεροβια 30 λεπτα.
    ωμοι
    πιεσεις αρνολντ 4χ10
    εκτασεις πλαγιες (2,5 κιλα καθε χερι)σουπερ σετ με εκτασεις σε επικυψη (με 5 κιλα) 4χ10
    face pulls 20 κιλα 4χ10
    καθισματα με πιεσεις ωμων 3χ8
    τρικεφαλα
    τροχαλια σχοινι(20κιλα) 4χ10
    κικ μπακ 4χ8 με 3κιλα
    βυθισεις σε 2παγκους 4χ10
    κοιλιακοι-ραχιαιοι
    αποθεραπεια 10 λεπτα διαδρομο γιατι το ελλειπτικο ηταν πιασμενο
    αυτη η προπο νιωθω οτι θελει αρκετες διορθωσεις

  9. #69
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Λυσσααααξξξααααα!
    Ξερεις γιατι σε ρωταω για το πρωινο αεροβιο? Μηπως χωρις να το καταλαβαινεις σε επηρεασε στον υπνο. Πολλες φορες κουραζεται το ΚΝΣ και δεν του δινουμε σημασια. Αλλη ωρα μεσα στην ημερα αν υπαρχει χρονος ξεκουρασου.
    Οποτε εισαι ετοιμη ριξε και μια τι τρως, αμα θελεις δοκιμαζεις και καποιες αλλαγες που λεμε.
    Παω να τεζαρω!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  10. #70
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    πανεμορφη και πανεξυπνη δασκαλα(το εθεσα σωστα τωρα?)
    Εντελώς!


    οι ασκησεις που μου εδειξες ομολογω οτι δεν μου ηταν οικειες ολες και θεωρω οτι πλεον θα εχω θετικα αποτελεσματα στην πλατη που θελει δουλιτσα!γι'αυτο αυτην την εβδομαδα αναγραφω τις ασκησεις για να με διορθωσεις και απο την επομενη τα τηρω ολα κατα γραμμα!μεχρι τωρα δεν εχεις παραπονο!
    Επειδη ακριβώς δεν σου είναι οικείες, θα αφιερώσεις την επόμενη προπόνηση ωστε να εξοικειωθείς, να μάθεις τεχνική, δηλαδη δες το ως μια "γνωριμια".
    Όχι δεν έχω κανένα παράπονο, για ψωνάρα μια χαρά τα πας, χαχα


    εισαι ο μονος ανθρωπος που μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη και αλλαξα αρδην τη φιλοσοφια της προπο μου και οχι αδικα βεβαια αφου βλεπω οτι εχεις δικιο σε ολα!
    Έχω δίκιο σε όλα, η αλήθεια είναι. Προσπαθώ χρόνια να μου βρω ένα ελάττωμα.. αλλά μάταια...

    Πέρα της πλάκας, να σαι καλά χαίρομαι που βοηθάω να κάνεις ποιοτικότερες τις προπονήσεις σου!

    πολυ καλο το προγραμμα και αυτο θα ακολουθησω και για την πλατη!
    τον σταυρο πηγα με χαρα τον προηγουμενο μηνα που εφερε στο τζιμ τον σταυρο να κανω και ο ιδιοκτητης που ετυχε να ερθει εκεινη τη στιγμη στο γυμναστηριο(ποτε δεν ειναι και μαλιστα αν δεν παω εγω καθε πρωι να του χτυπησω το κουδουνι δεν ατο ανοιγει,γενικα δεν συμπαθει τα βαρη και αυτους που τα χρησιμοποιουν και απορω πως εγινε και γυμναστης)τεσπα αυτος μου ειπε οτι ειναι η χειροτερη ασκηση και αμα θελω λεει ραχιαιους να κανω στο μηχανημα!ουτε καταλαβα!αλλα πλεον θα την ενταξω γιατι το ηθελα καιρο!

    Από κει να καταλάβεις πόσο άσχετος είναι!
    Η συγκεκριμένη άσκηση, τη θεωρώ από τις καλύτερες για γέμισμα πλάτης. Προσοχή στην εκτέλεση, να δεις πολύ πολύ προσεκτικά το βίντεο που σου έβαλα. Παρατήρησε, το πως ξεκινάει, δεν καμπουριάζει, η πλάτη ειναι ίσια καθ όλη τη διάρκεια του σετ, τα χέρια θα γλυφουν τα πλευρα και νοερα θα σκεφτεσαι πως τραβας το βαρος αυτο με την πλατη σου. Γόνατα ελαφρώς λυγισμένα, ποπός να πετάει πίσω βλέμμα μπροστά, σφιχτοί κοιλιακοί.



    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    καλησπερα και παλι!
    πρωινη αεροβια 30 λεπτα.
    ωμοι
    πιεσεις αρνολντ 4χ10
    εκτασεις πλαγιες (2,5 κιλα καθε χερι)σουπερ σετ με εκτασεις σε επικυψη (με 5 κιλα) 4χ10
    face pulls 20 κιλα 4χ10
    καθισματα με πιεσεις ωμων 3χ8
    τρικεφαλα
    τροχαλια σχοινι(20κιλα) 4χ10
    κικ μπακ 4χ8 με 3κιλα
    βυθισεις σε 2παγκους 4χ10
    κοιλιακοι-ραχιαιοι
    αποθεραπεια 10 λεπτα διαδρομο γιατι το ελλειπτικο ηταν πιασμενο
    αυτη η προπο νιωθω οτι θελει αρκετες διορθωσεις


    Καταρχήν θα συμφωνήσω με την Άννα για το θέμα της πρωινής αερόβιας. Να σαι σίγουρη πως επηρρεάζει την ποιότητα του ύπνου σου. Αν θες κάνε ένα πείραμα, μια βδομάδα σταμάτα την και κάντην άλλη στιγμή να δεις αν αλλάξει κάτι. Ρουτίνα μπορεί να σου χει γίνει κι εμένα μου χε γίνει ,αλλά ξέρεις κάτι; Δεν είναι για χόρταση.. Ειδικά εσύ που θες να βάλεις ποιοτικό βάρος πανω σου, πας με άδειο στομάχι και κανεις αερόβια και η κορτιζόλη ανεβαίνει στο Θεό.



    Σχετικά με το ασκησιολόγιο εγώ θα πρότεινα το εξής :

    Ώμοι/τρικέφαλα


    Στρατιωτικές πιέσεις με μπαρούλα (4 των 10)

    Πιέσεις Άρνολντ σουπερ σετ με ορθια κωπηλατική με αλτήρες (3 χ 8 πιεσεις, 3 χ 10 κωπηλατικη)

    Πλάγιες εκτάσεις ώμων στην τροχαλία (δεξι/αριστερό και μετά διάλειμμα) (3 χ 12)

    Εκτάσεις αλτήρων ξαπλωμένη μπρούμυτα σε ελαφρά επικλινή πάγκο ( 3 χ 12)

    Τρικέφαλα

    Εκτάσεις τρικ. με σκοινί στην τροχαλία σουπερ σετ με εκτασεις (παλι με σκοινι) σκυμενη πανω απο το κεφαλι ( η γνωστη άσκηση "σκλαβος" που λεμε) (3 χ 12-15)
    Βυθίσεις σε πάγκο σουπερ σετ με εκτασεις με αλτηρα πισω απο το κεφαλι (και με τα δυο χερια) (3 χ 12)
    Και μετά πας στην τροχαλια αυτη που αυξομειωνει το υψος, και κανεις kick backs ενα σετ απο καθε χερι μεχρι να κουλαθει. 1 χ μαξ

    Κοιλιακοι/ραχιαίοι.

    Για όσες ασκήσεις δεν γνωρίζεις εκτέλεση, πες να σου βάλω βίντεο.


    Καλό ΣΚ.
    Last edited by Kardoula; 23-01-16 at 19:45.

  11. #71
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα στην μποντιμπιλντοπαρεα και κυριως στην καλυτερη coach!
    σχετικα με το ασκησιολογιο πιστευω οτι κι αυτο θα εχει την απαιτουμενη επιτυχια και μονο που το διαβαζω!και τωρα καταλαβαινω γιατι τοσα ετη ταλαιπωρουμουν και η εξελιξη ερχοταν με ρυθμο χελωνας!συμπεραινω τελικα οτι σε μια προπο εχει σημασια εκτος απο το ασκησιολογιο και η τεχνικη και η σειρα ασκησεων και ο ρυθμος και φυσικα η τεχνικη!τελικα η ποιοτητα υπερβαινει ολων...
    βεβαια δεν ειχα διπλα μου καποιον να με καθοδηγησει και ολα μεσω διαβασματος και προσωπικου ψαξιματος και πειραματος,αλλα αν τελικα φανεις τυχερος ανθρωπος και ο Θεος σου βαλει διπλα και εναν ειδημων τοτε η εξελιξη ειναι σιγουρη!σ'ευχαριστω και παλι ειρηνη!
    την ασκηση στην τροχαλια με κικ μπακ δεν μπορω να καταλαβω!αν εχεις βιντεακι θα με βοηθουσε!επισης οταν λες πλαγιες εκτασεις στην τροχαλια αν εχεις βιντεακι μην κανω καποιο λαθος!
    οσο για την αεροβια την πρωινη την κανω εδω και 10 ετη και δεν επηρρεαζει τον υπνο!αυπνιες εχω κατα καιρους απο μικρο παιδι!αλλωστε μεσα στην ημερα δεν εχω δυναμη και χρονο για αεροβια!
    επισης επειδη ακριβως θελω ποιοτικο βαρος και επειδη εχω καμποσα φρουτα στην διατροφη η αεροβια με βοηθα στη μειωση λιπους!
    σκ οφφ και απο βαρη και απο αεροβια και απο δευτερα το πενθημερο δυνατο προγραμμα της coach.
    υ.γ. ειρηνη μου πλεον ειμαι πιο προσγειωμενη ψωναρα!ειδικα τοτε που εχασα τα κιλα μου και αλλαξα λιγο εμφανισιακα αφου ημουν παρα πολυ ομορφη πριν(ειδες μετριοφροσυνη)...ευτυχως τωρα που παιρνω τα κιλα μου εχω επανελθει και παλι στην παλια ωραια μου εικονα και με τη βοηθεια σου θα καλυτερευσω κι αλλο απλα πλεον η ταπεινοφροσυνη υπερεχει διοτι η ζωη ειναι απροβλεπτη και αδυσωπητη!
    καλο σκ σε ολους τους φορουμιτες απο καρδιας!

  12. #72
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημερα!
    Απο οτι καταλαβαινω πας στηνρυθμιζομενη τροχαλια και εκτελεις κικ μπακς αλλα αντι για αλτηρα κρατας το σχοινι της τροχαλιας και εκτελεις. Αυτο που σου λεει 1 χ μαξ κανει ενα καψιμο! Για δακρυα
    Ναι αυτο που προεχει ειναι η τεχνικη. Εγω οταν εχω αλλαγη στο προγραμμα και περιεχει νεες ασκησεις η πρωτη προπονηση ειναι καθαρα γνωριμια με τις ασκησεις. Οχι δεν παει χαμενη η προπο ισα ισα! Πριν καταλαβω και αρχισω να ψαχνω τι θεμα εχω με το αριστερο μου χερι ειχα στο μυαλο μου πως η μυικη αναπτυξη ερχεται μονο με την αυξηση κιλων. Οταν εψαξα και βρηκαν πως εχω ασβεστωμα στο αριστερο χερι εμεινα εκτος 4 μηνες. Το ξεκινημα μου ηταν νηπιακο. Ασκησεις ιδεοδεκτικοτητας και ενδυναμωσης. Οταν ξαναπηγα στην αιθουσα με τα βαρη οι ασκησειςπου εκανα ηταν καθαρα τεχνικη ειτε χωρις βαρος ειτε με 0,5 γρ! Εκανα πλαινες για ωμους και ημουν σαν το καναρινι στο κλουβι! Μου επεφτε η ψυχολογια, επεφτα αλλα ελεγα οχι ρε θα το παλεψεις. Πλεον εχω μπει εδω κ μηνες σε σπλιτ. Σε πολλες ασκησεις βαρος ακομα πολυ δεν μπορω να σηκωσω αλλα με διαφορες τεχνικες εκτελεσης εχω δει κατι καψιδια
    Οσο αφορα τη πρωινη αεροβια μακαρι να μπορεσεις να βρεις λιγο χρονο να κανεις μετα τα βαρη. Πολλες φορες μας επηρεαζει κατι και δεν το ξερουμε. Επισης πολλες φορες ειναι ο ασσος στο μανικι για οσους θελουν να χασουν λιπος. Εσυ εισαι σε φαση που βαζεις βαρος, οσο γινεται με λιγοτερο λιπος!
    Υγεια ρε να εχουμε και ολα γινονται!
    Δωσε βαση στη τεχνικη των ασκησεων και δεν χανεις ποτε! Θα ερθει κ η αυξηση κιλων!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  13. #73
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα φιλη μου!συμφωνω σε ολα οσα ανεφερες!η αποτελεσματικη προπονηση δεν εγκειται παντα στην τοποθετηση πολλων κιλων!με σωστη τεχνικη και λιγα κιλα ειναι εφικτο το καψιμο των μυων!παρατηρω πολλους που φορτωνουν κιλα και χανουν τη μπαλα!οχι δεν ειμαι της φιλοσοφιας των πολλων κιλων θυσιαζοντας την σωστη τεχνικη!
    ανυπομονω για το νεο προγραμμα της coach που θα ειναι αποτελεσματικο με την απαιτουμενη συνεπεια και πειθαρχια!
    αεροβια θα μετατεθει το καλοκαιρι για αλλη χρονικη στιγμη,διοτι τωρα ο χρονος ειναι ελαχιστος!
    αααα και κρατα και καμια μουγατσα και για εμας!
    Last edited by psonara0; 24-01-16 at 15:56.

  14. #74
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπέρα κι από μένα!

    Πολύ ωραία η κουβέντα σας και συμφωνώ κι εγώ μαζί σας.
    Οι προπονήσεις θα ηταν ποιοτικότερες οταν δεν θα υπήρχαν νούμερα πάνω στους δίσκους και τους αλτήρες. Σημασία δεν έχει αν εγώ κάνω 60 κιλά σκουώτ. Σημασία έχει αν αυτά τα 60 τα κάνω με το σωστό τρόπο και τα "στέλνω" στον μυ που θέλω.
    Ένα βάρος μπορείς να το κάνεις εσύ από μόνη σου να το νιώθεις δέκα φορές βαρύτερο. Μην στηρίζεσαι στο βάρος, αλλά στο πως θα το κάνεις να αισθανθεί πάνω σου.
    Ναι, θέλουμε δύναμη, ναι θέλουμε να ανεβάζουμε βάρος, αλλά δεν είναι αυτός ο πρωταρχικός μας στόχος. Bodybuilding σημαίνει χτίζω το σώμα μου. Κι οταν θα φτάσεις εκεί που θες, κανείς δεν θα σε ρωτήσει πόσα κιλά έκανες πάγκο ή άρσεις.. Η εικόνα έχει σημασία.

    Αυτές μερικές καρδουλο/φιλοσοφίες

    Και μια χαρη.. μη με λες κόουτς, Ειρηνάκι να με λες, είναι πιο προσιτό. Εξάλλου εδώ μια παρέα είμαστε ε;

    Λοιπόν αγαπητή ψωνάρα, σχετικά με τις απορίες που είχες στην προπόνηση :


    καλησπερα στην μποντιμπιλντοπαρεα και κυριως στην καλυτερη coach!
    σχετικα με το ασκησιολογιο πιστευω οτι κι αυτο θα εχει την απαιτουμενη επιτυχια και μονο που το διαβαζω!και τωρα καταλαβαινω γιατι τοσα ετη ταλαιπωρουμουν και η εξελιξη ερχοταν με ρυθμο χελωνας!συμπεραινω τελικα οτι σε μια προπο εχει σημασια εκτος απο το ασκησιολογιο και η τεχνικη και η σειρα ασκησεων και ο ρυθμος και φυσικα η τεχνικη!τελικα η ποιοτητα υπερβαινει ολων...
    βεβαια δεν ειχα διπλα μου καποιον να με καθοδηγησει και ολα μεσω διαβασματος και προσωπικου ψαξιματος και πειραματος,αλλα αν τελικα φανεις τυχερος ανθρωπος και ο Θεος σου βαλει διπλα και εναν ειδημων τοτε η εξελιξη ειναι σιγουρη!σ'ευχαριστω και παλι ειρηνη!

    Eγώ ευχαριστώ γιατί μου δίνεις τη χαρά και την ικανοποίηση να προσφέρω.

    την ασκηση στην τροχαλια με κικ μπακ δεν μπορω να καταλαβω!αν εχεις βιντεακι θα με βοηθουσε!

    Θα πας στην τροχαλια που ανεβοκατεβαινει ο μοχλος και ρυθμιζεις το ύψος. Θα το βαλεις περίπου στο ύψος που είναι η λεκάνη σου. Μην βαλεις λαβη.. Θα χουφτωσεις το σκοινι απο την ακρη και θα κάνεις τις εκτασεις. Το χερι κοληττά στα πλευρα, η κινηση απο τον αγκωνα και κατω.









    επισης οταν λες πλαγιες εκτασεις στην τροχαλια αν εχεις βιντεακι μην κανω καποιο λαθος!


    Eδω θα κανεις με πολυ πολυ ( ΠΟΛΥ) ελαφρια κιλα. Eγω θα προτεινα να μην εχεις λαβη, να πιασεις κατευθειαν το καλωδιο.






    υ.γ. ειρηνη μου πλεον ειμαι πιο προσγειωμενη ψωναρα!ειδικα τοτε που εχασα τα κιλα μου και αλλαξα λιγο εμφανισιακα αφου ημουν παρα πολυ ομορφη πριν(ειδες μετριοφροσυνη)...ευτυχως τωρα που παιρνω τα κιλα μου εχω επανελθει και παλι στην παλια ωραια μου εικονα και με τη βοηθεια σου θα καλυτερευσω κι αλλο απλα πλεον η ταπεινοφροσυνη υπερεχει διοτι η ζωη ειναι απροβλεπτη και αδυσωπητη!

    Η ταπεινοτητα και η μετριοφροσυνη ειναι αρετές. Όσο πιο ψηλά ειναι καποιος τόσο πιο ταπεινός πρέπει να είναι. Αυτό μαζί με το ήθος είναι που ξεχωρίζουν έναν αθλητή, καλλιτέχνη κλπ...
    Σώματα όλοι μπορεί να φτιάξουμε, το ήθος δεν το φτιάχνεις.. ή το έχεις ή δεν το έχεις.
    Πωωωω, πάλι άρχισα.. μαζεύτε με, χαχαχαχαχα.


    Καλό βράδυ και καλή προπόνηση.

  15. #75
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    ειρηνακι τελικα εγω μπηκα στη φιλοσοφικη εσυ φιλοσοφεις ομως?πιστευω τωρα το ''ειρηνακι'' να σου ηταν πιο ευηχο!
    σχετικα με τα κικ μπακ σε ρυθμιζομενη τροχαλια τα ζηλεψα πολυ σαν ασκηση αλλα δυστυχως το τζιμ δεν εχει τετοια τροχαλια!κι αυτα τα λιγα που εχει ειναι υπο καταρρευση αλλα ας μην επεκταθω!
    τωρα τι κανουμε?αγχωθηκα και δεν πρεπει διοτι ειμαι φοβερα αγχωδες ατομο...
    σχετικα με το ηθος που ανεφερες...για εμενα ειναι το πρωτιστο που πρεπει να εχει ο καθεις και αυτο ειναι που πρεπει να ειναι εκτιμητεο απο τους πλειστους ανθρωπους στον βιο μας και οχι μονο το εξωτερικο καλλος!

  16. #76
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kανένας λόγος άγχους και ανησυχίας. Για όλα υπάρχουν λύσεις!!

    Ορίστε αγαπητή μου! Εσυ μη βαλεις τη λαβη, χουφτωσε κατευθειαν το καλωδιο. Χουφτωσ'την χουφτωσ'την που λεγε και ο Παπαγιανόπουλος, χαχαχα


  17. #77
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    μπραβο ρε ειρηνη!αξιζεις πολλα!εσυ θα επρεπε να ειχες ασχοληθει με το μποντιμπιλντινγκ!ολα τα ξερεις!
    καλα με το χουφτωστην γελαω ακομα!

  18. #78
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αλίμονο αν πει κανεις πως τα ξέρει όλα..
    Αν τα ήξερα ψωνάρα, θα ήταν πολύ βαρετό το bbing. Ενώ τώρα, κάθε μέρα μαθαίνω κι από κάτι ;-)


    Και για να γελάσουμε και λίγο...






    Καλη εβδομάδαααα!

  19. #79
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Τι ατακαρα ρε ειναι αυτη? Τι ατακαρα!
    Οταν υπαρχει θεμα με τον χρονο τοτε καντην και ας ειναι και το χαραμα με τα βαμπιρια απλα μη το παρακανεις σε χρονο.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  20. #80
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα και καλη εβδομαδα σε ολους!αθανατη ατακα,αθανατες κινηματογραφικες στιγμες!
    ναι αννουλα ο χρονος δυστυχως δεν μ αφηνει αλλη ωρα αλλα μην ανησυχεις δεν υπερβαινω τα ορια μου!σε μετρια ενταση 30 λεπτα!
    προπονηση σημερα ειχε ποδια
    αεροβιο πρωινο 30 λεπτα
    προπο ποδια
    front squat 4x10
    αρσεις θανατου 3χ10
    sumo squat με αλτηρα 4χ10
    4κεφαλα 4χ10
    μηριαια 4χ10
    πρεσσα 3χ10
    γαμπες ορθια 4χ20
    κοιλιακοι ραχιαιοι

  21. #81
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα!σημερα η προπονηση ηταν πολυ δυνατη και επιπονη!τελικα ειχε δικιο η καρδουλα!οταν εστιαζουμε σε μια μυικη ομαδα υπαρχει αποτελεσμα!πρωτη φορα που ενιωθα τοσο καψιμο!σ'ευχαριστω ειρηνη και παλι!
    λοιπον πρωινο αεροβιο 30λεπτα
    στηθος-δικεφαλα
    στηθος
    πιεσεις μπαρας οριζοντιος παγκος 4χ10(20κιλα)
    πιεσεις επικλινους με αλτηρες 7 κιλων 4χ10
    ανοιγματα αλτηρων (5κιλων) σουπερ σετ με πουλ-οβερ με αλτηρα 10κιλων 4χ10
    δικεφαλα
    καμψεις στραβομπαρας +2,5κιλα η καθε πλευρα 4χ10
    καμψεις με σχοινι στην τροχαλια 15 κιλα 4χ10
    ραχιαιοι κοιλιακοι

  22. #82
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Τα ανοίγματα με τα πουλ όβερ ειναι από τα αγαπημένα μου! Σε σούπερ σέτ! Ενω το πούλ όβερ το είχα από φόβο λόγω χεριού ο φύσιο μου την είχε βασική άσκηση ενδινάμωσης και τη λάτρεψα!
    Είναι πολύ ωραία περίεργο συναίσθημα αυτό το κάψιμο! Εκεί που λές ωωωχχχχ δεν μπορώ άλλο εκεί ειναι που λές τωρα ρεεεε θα δείς
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  23. #83
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σαι καλά ψωνάρα! Χαίρομαι που οι προπονήσεις σου γίνονται αποδοτικές και τις απολαμβάνεις!

    Στα πόδια που κανες προχτες, το πρόγραμμα το χαμε δει μαζί ή είναι δικής σου κατασκευής ; Δεν θυμάμαι, είμαι και κωλόγρια..

  24. #84
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα στη φορουμοπαρεα!
    καρδουλα σε σε να το οφειλω πλεον που οι προπονησεις μου απεκτησαν χρωμα ποιοτητας,αποδοτικοτητας,αμεσης εξελιξης και ενδιαφεροντος!
    στα ποδια μου ειχες πει οτι κανω πολλες ασκησεις και μου ειχες βγαλει τα μηριαια αλλα θεωρω οτι πρεπει να τα συμπεριλαβω!κακως επραξα?επισης μπορω να κανω και στατικες προβολες στο σμιθ 3 σετακια?αυτη η ασκηση με πιανει στους γλουτους που θελω να εστιασω!θελω τη γνωμη σου!οσο για το χαρακτηρισμο που εκανες στο προσωπο σου μαλλον μας δουλευεις!
    σημερα προπο πλατη αγαπημενη που θελει αναπτυξη!
    πρωινο αερβιο 30 λεπτα!
    πλατη
    Έλξεις τροχαλίας με κλειστή ανάποδη λαβή 2χ10 (14κιλα) και 2χ8 (21κιλα)
    Έλξεις κάθε χέρι χωριστά με μονή λαβή(4χ10) 15κιλα
    κωπηλατικη τροχαλιας ενα ενα χερι(4χ10 με 15κιλα
    κωπηλατικη σταυρου με 10κιλα σουπερ σετ με κωπηλατικη στραβομπαρας με 7,5κιλα στην καθε πλευρα 3χ10
    τραπεζοειδης ανασηκωσεις ωμων με 12,5κιλα 4χ10
    κοιλιακοι-ραχιαιοι
    γαμπες ορθια 4χ20 με 15κιλα
    οφειλω να ομολογησω οτι οταν ειδα τις ασκησεις λεω λιγες ειναι καλα βγαινουν αερας...στην πραξη ομως και με την καταλληλη τεχνικη ενιωσα οτι πρωτη φορα αρχιζε να δουλευει η πλατη και εφτασα και σημερα σε σημειο να πω οτι τα εδωσα ολακαι οπως λεει και ηαννουλα πολυ σωστα εκει που δεν μπορεις αλλο λογω δυναμεων εκει θελεις να συνεχισεις γιατι βλεπεις οτι αυτο που κανεις εχει αποτελεσμα!
    οποτε και στη σημερινη προπο η ειρηνη επιβεβαιωθηκε και ειχε δικιο!εχω καταντησει γραφικη αλλα ειχε δικιο και σε αυτο το ασκησεολογιο!
    για να δω αυριο στους ωμους τρικεφαλα!

  25. #85
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    ξεχασα να αναφερω οτι διατροφη ειναι η ιδια με 2ωρα γευματα και μαλιστα νιωθω οτι εχω μαζεψει κιολας.σε 2 εβδομαδες θα κανω λιπομετρηση και θα δουμε.παντως πειραματιστηκα πολυ για να την αλλαξω αλλα τελικα δεν μου καθισε κατι διαφορετικο αφου η οποιαδηποτε αλλαγη ειτε με χαλουσε γευστικα ειτε με φουσκωνε!
    ενδεικτικα κινουμαι καπως ετσι!
    9.00-φυσικος χυμος πορτοκαλι,1 φετα ψωμι με φυστικοβουτυρο ταχινι(30γρ και τα 2),μελι(10γρ)και 2 αυγα και 2 ασπραδια
    10.00-11.30 προπονηση
    12.00-κοτοπουλο 150γρ και πατατα 100γρ η' ρυζι και 1κγ ελαιολαδο(οχι παντα)
    14,00-φυσικος χυμος και 1 αυγο
    16,00-τοστ με 70γρ τυρι με 10%λιπαρα και ντοματα
    18.00-γιαουρτι 2% με 2 αποξηραμενα δαμασκηνα και 2 συκα
    19.00-2 αυγα
    ηθελα να κανω καποιες τροποποιησεις σε ωρες αλλα με τις ιδιες τροφες αλλα δεν μου καθονται.βεβαια προς το παρον βλεπω οτι δεν με χαλαει.θα δειξει ομως.
    θερμιδες 1819
    πρωτεινες 127
    λιπαρα 66
    υδατανθρακες 172

  26. #86
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα!
    σημερα η προπο ειχε ωμους τρικεφαλα!τελικα νομιζα οτι θα ηταν ευκολη η προπο,αλλα με δυσκολεψε.τα κιλα ελαχιστα και οι ασκησεις και καινουριες και δυσκολες.το χαρηκα ομως γιατι πρωτη φορα ενιωσα αποτελεσμα!
    πρωινο αεροβιο 30 λεπτα
    προπονηση
    στρατιωτικες πιεσεις με μπαρα ορθια +2,5 κιλα η καθε πλευρα(4χ10)
    πιεσεις αρνολντ με 5κιλα σουπερ σετ κωπηλατικη αλτηρων με 4 κιλα (3χ10)
    πλαγιες εκτασεις με μονη λαβη ενα ενα χερι χωρισταστην τροχαλια 3χ12 (αυτη η ασκηση με δυσκολεψε δεν εβαλα κιλα καιελπιζω να την εκανα σωστα!)
    πλαγιες εκτασεις ξαπλωμενη σε επικλινη 3χ12 (2,5κιλα)
    τρικεφαλα
    εκτασεις τροχαλιας με σχοινι 15 κιλα 3χ12 σουπερ σετ σκλαβο 3χ15
    βυθισεις σουπερ σετ με εκτασεις αλτηρα πισω απο τοκεφαλι με 5κιλο αλτηρα 3χ12
    κικ μπακ τροχαλια χωρις κιλα 1χ10(δυστυχως δεν μπορουσα αλλες)
    ραχιαιοι κοιλιακοι
    σημερα για πρωτη φορα ενιωθα το καψιμο που εχει αναφερει η αννα!τα κιλα παρολο που ηταν λιγο δυσκολευτηκα!μακαρι να μπορουσα παραπνω κιλα,αλλα πιστευω οτι εκανα δουλιτσα!
    αυριο ποδια και τελος εβδομαδας
    συμπερασματικα ν'αναφερω οτι η αλλαγη των ασκησεων και η τοποθετηση νεων ασκησεων και με τη σωστη εκτελεση και με τη σωστη τοποθετηση στο ασκησεολογιο εν γενει,με οδηγησαν στο πολυποθητο πρηξιμο που ειχα καιρο να νιωσω και στην ποιοτητα και αποδοτικοτητα της προπονησης.<br>ισως το σωμα ηθελε μια αλλαγη και ασκησεων και του γενικοτερου τροπου προπονησης και η ειρηνη επιβεβαιωθηκε και βγηκε αληθινη στα λεγομενα της!
    δεν μ 'αρεσει να επαναλαμβανομαι αλλα δυστυχως επειδη ειναι η εβδομαδα προσαρμογης προπονητικα και βλεπω αυτες τις ευχαριστες αλλαγες και επειδη δεν συνηθιζω στη ζωη μου να ειμαι αχαριστη,θα πω μαλλον θα γραψω αλλο ενα μεγαλο ευχαριστω στην ειρηνη!
    σ'ευχαριστω ειρηνη μου και παλι .να σαι καλα να μας βοηθας και να μας μεταλαμπαδευεις τις γνωσεις σου!

  27. #87
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ειλικρινά χαίρομαι που σου έδωσα το έναυσμα να αλλάξεις προσέγγιση στην προπόνησή σου! Αν εσύ το χαίρεσαι μία, εγώ το χαίρομαι δέκα φορές. Να σαι καλά κοπέλα μου!


    Σχετικά με τη διατροφή έχεις σκεφτεί να βάλεις συμπλήρωμα πρωτείνης; Μπορείς να τη χρησιμοποιείς όχι μόνο μεταπροπονητικά, αλλά να βάζεις λιγο σε γιαούρτι, στη βρωμη το πρωί (ξέρω δεν την τρως, απλως έχε το μια φορά ως εναλλακτική, δοκίμασέ το δεν έχεις να χάσεις τίποτα). Επίσης σε εύκολες συνταγές. Ετσι θα έχεις ποικιλία, θα δώσει γεύση στα γεύματά σου και θα ανεβάσει την ποιότητα της πρωτείνης σου (και την ποσότητα).

    Εγώ στο χω πει, δεν μ'αρέσει έτσι όπως κάνεις τα γεύματα, μπορείς να αλλάξεις πολλά. Αλλά δεν επιμένω, γιατί λες οτι ετσι εχεις βολευτεί και σου πάει. Αλλά στο λέω, δε μ'αρέσει


    Πόδια θυμάμαι εκανες 2 φορές την εβδομάδα, σωστά; Τώρα κάνεις μία; Σου χα πει να μειώσεις ασκήσεις ή συχνότητα;
    Αυτή τη διευκρίνηση θέλω, έχω υπ όψιν μερικές καλές ασκήσεις τεφαρίκι για γλουτό και για μηριαία, που στανταρ δεν έχεις δοκιμάσει. Αν εσυ θες κ νιωθεις τις προβολές στο σμιθ οτι σε πιανουν, βαλ'τες (αν και εχω μια παραλλαγη που πιστευω θα λατρεψεις....)
    Γραψε λιγο το διαχωρισμό ομως πρώτα που εχεις τωρα στις προπονησεις.
    Last edited by Kardoula; 28-01-16 at 17:29.

  28. #88
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Helloooooo!
    όταν κάνουμε τις ασκήσεις με το κατάλληλο ΕΥΡΟΣ κίνησης όπως και τεχνικής η άσκηση σιγα σιγα γίνεται δικιά μας! Οπότε σιγα σιγα θα έρθει και η αύξηση κιλών σε αυτές!
    Ψωνάρα να σου πω κάτι? Ούτε εμένα μου πολύ αρέσει η διατροφή σου.Θα ήθελα κάποιες αλλαγές. Θέλεις να τις δοκιμάσεις να δεις πως θα πάει. Γενικά σε εμένα βλέπω δουλεύουν οι αλλαγές σε ποσότητες και ειδη τροφών. Εγώ ειμαι σε φάση που χάνω πράμα από πανω μου.
    Ώχ είπε η μανδάμ ασκήσεις τεφαρικη? Χάρηκα για την γνωριμία μας
    Και εγώ έχω πόδια αύριο...
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  29. #89
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ειλικρινά χαίρομαι που σου έδωσα το έναυσμα να αλλάξεις προσέγγιση στην προπόνησή σου! Αν εσύ το χαίρεσαι μία, εγώ το χαίρομαι δέκα φορές. Να σαι καλά κοπέλα μου!


    Σχετικά με τη διατροφή έχεις σκεφτεί να βάλεις συμπλήρωμα πρωτείνης; Μπορείς να τη χρησιμοποιείς όχι μόνο μεταπροπονητικά, αλλά να βάζεις λιγο σε γιαούρτι, στη βρωμη το πρωί (ξέρω δεν την τρως, απλως έχε το μια φορά ως εναλλακτική, δοκίμασέ το δεν έχεις να χάσεις τίποτα). Επίσης σε εύκολες συνταγές. Ετσι θα έχεις ποικιλία, θα δώσει γεύση στα γεύματά σου και θα ανεβάσει την ποιότητα της πρωτείνης σου (και την ποσότητα).

    Εγώ στο χω πει, δεν μ'αρέσει έτσι όπως κάνεις τα γεύματα, μπορείς να αλλάξεις πολλά. Αλλά δεν επιμένω, γιατί λες οτι ετσι εχεις βολευτεί και σου πάει. Αλλά στο λέω, δε μ'αρέσει


    Πόδια θυμάμαι εκανες 2 φορές την εβδομάδα, σωστά; Τώρα κάνεις μία; Σου χα πει να μειώσεις ασκήσεις ή συχνότητα;
    Αυτή τη διευκρίνηση θέλω, έχω υπ όψιν μερικές καλές ασκήσεις τεφαρίκι για γλουτό και για μηριαία, που στανταρ δεν έχεις δοκιμάσει. Αν εσυ θες κ νιωθεις τις προβολές στο σμιθ οτι σε πιανουν, βαλ'τες (αν και εχω μια παραλλαγη που πιστευω θα λατρεψεις....)
    Γραψε λιγο το διαχωρισμό ομως πρώτα που εχεις τωρα στις προπονησεις.
    ειρηνη μου ειμαι ανθρωπος που εχω μαθει ν'αφουγκραζομαι τις αποψεις των αλλων,να τις φιλτραρω και να υιοθετω αυτες που νομιζω οτι ειναι σωστες.γενικα οσο ψωναρα ειμαι στην εμφανιση,τοσο ταπεινος ανθρωπος ειμαι ενδομυχα και δεν θεωρω τον εαυτο μου πολυξερο οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι!βεβαια εξαρταται και απο τον συνομιλητη παντα και εσυ οντως με τις γνωσεις αλλα προτιστως με τη συμπεριφορα σου με κερδισες και αλλαξα αρδην τη φιλοσοφια προπονησης που ειχα ετη τωρα!
    σχετικα με τα ποδια μου τα εβαλες 2 φορες την εβδομαδα(οχι εγω που εκανα καθε μερα η χαζη και οι αλλες μυικες ομαδες εμεναν πισω...)
    τεσπα εγω θελω να εστιασω γλουτους!γι'αυτο κι εκανα καθε μερα!για γλουτους!αλλα τωρα βλεπω στασιμοτητα!δεν καναμε διαχωρισμο!αυτες τις ασκησεις μου προτεινες!
    Σκουωτ
    ρουμανικες αρσεις
    σουμο σκουωτ ( ειναι αυτη με τον αλτηρα που κανεις)
    πρεσσα
    Εκτάσεις 4φαλων
    γεφυρα
    συμφωνω μαζι σου και θα ηθελα πολυ να μου βαλεις τις ασκησεις που προανεφερες και να το αλλαξουμε λιγο για να δωσω και στα ποδια ενα νεο ερεθισμα οπως και στις αλλες μυικες ομαδες που εκανα μεγαλη αλλαγη...και τα αποτελεσματα ειναι ορατα απο την πρωτη εβδομαδα!
    να ξερεις χαιρομαι που δεν χαιδευεις αυτια και αυτο με εκανε να σ'εκτιμησω και να σε ακουω.
    οσο για τη διατροφη ξερω οτι δεν εγκρινεις το ψωμι αλλα δεν μπορω να το κοψω!μπορω να κανω περικοπες απο αλλες τροφες προκριμενου να εχω στη διατροφη μου ψωμι!παντα μετρημενο ομως!μπορει να φαινεται μονοφαγικη αλλα δεν με κουραζει γι'αυτο εχω χρονια να κανω τσιτ!αυτη την εβδομαδα βρηκα και ψωμι χωρις σακχαρα και χαιρομαι πολυ!
    παντως θα προσπαθησω να την τροποποιησω καπως.συμπληρωμα δεν θελω να παρω!προτιμω να λαμβανω την πρωτεινη απο τις τροφες!

  30. #90
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    ρε αννουλα πως τα λες ετσι?
    καλα νομιζω οτι σε ξερω χρονια και μου βγαζεις κατι πολυ οικειο και θετικο!χαιρομαι τους ανθρωπους με ανεπτυγμενη την αισθηση του χιουμορ!
    για ριξε τις αλλαγες σου και τις ιδεες σου!οχι για να μην νομιζεις οτι σε ακυρωνω!
    δηλαδη λες βλακεια εκανα που ζητησα ν'ακουσω τις νεες ασκησεις ποδιων απο την ειρηνη?


 
Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 12-10-14, 18:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •