Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 91 to 120 of 231
  1. #91
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    ρε αννουλα πως τα λες ετσι?
    καλα νομιζω οτι σε ξερω χρονια και μου βγαζεις κατι πολυ οικειο και θετικο!χαιρομαι τους ανθρωπους με ανεπτυγμενη την αισθηση του χιουμορ!
    για ριξε τις αλλαγες σου και τις ιδεες σου!οχι για να μην νομιζεις οτι σε ακυρωνω!
    δηλαδη λες βλακεια εκανα που ζητησα ν'ακουσω τις νεες ασκησεις ποδιων απο την ειρηνη?
    Σε ευχαριστω πολύ ψωνάρα που με αισθάνεσαι έτσι! Ειλικρινα! Ξέρεις τι πιστεύω αν μπούνε όλα σε μια σειρά που είδη τα βάζεις θα δείς πολλά πάνω σου! Το πιστευεις και θα το δεις!
    Κοίτα και εγώ δεν έχω τις πολλές γνώσεις πάνω στη διατροφή. Ο βελζεβούλξέρει πίστεψε με πολύ πολύ καλύτερα.
    Θα πω τη γνώμη μου και βλέπουμε.
    Θα άλλαζα το πρωινό μου. Θα έβαζα βρώμη (δεν μπορείς να τη φάς με τίποτα?) θα πρόσθετα 2 ασπράδια παραπάνω, το χυμό θα τον έκανα ένα φρούτο (σε πιάνει καλύτερα) και για τωρα θα κρατούσα και το μελάκι.
    Το γεύμα στις 12 μια χαρά ειναι
    14:00 Μου φαίνεται πολύ λίγο. Θα μπορούσε να μπεί μοσχαράκι η κοτοπουλάκι με ρύζιμ σαλάτα και ελαιόλαδο
    16:00 εγώ θα πετούσα το τόστ αλλά αφού σου αρέσει το κρατάς
    18:00 γιαούρτι μια χαρά με φρούτο αντί για αποξηραμενα
    και στο τελευταίο δεν μπορείς να το καταναλώσεις αργότερα? Θα έβαζα ανάλογα τι με πέρνει διατροφικά. Από κρέας με σαλάτα και υδατανθρακα με λάδι, κόττατζ με ξηρό καρό ή ταχίνι.


    Θα δείς τι βλακεία έκανες!!! Θα καεί ο πελεκούδης ωρέ!!!!
    Περί διατροφής να εισαι σε αναμονή!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  2. #92
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα στη φορουμοπαρεα!δεν προλαβα να γραψω χθεσινη προπο!ειχαμε λοιπον
    πρωινη αεροβια 30 λεπτα
    προπο ποδια(2ημερα)
    front σκουωτ 4χ10(μικρημπαρα+2,5κιλα η καθε πλευρα)
    αρσεις θανατου μπαρα +2,5κιλα η καθε πλευρα3χ10
    σουμο σκουωτ με 8κιλο αλτηρα 4χ10
    μηριαια 4χ10(14κιλα)
    προβολες στο σμιθ στατικες 3χ10 (+6,5 κιλα η καθε πλευρα)
    γεφυρα 2 σετ
    τετρακεφαλα 4χ15 (49κιλα)
    πρεσσα 3χ10 (30κιλα)
    γαμπες 4χ20 (20κιλα)
    κοιλιακοι ραχιαιοι
    να σημειωσω οτι χθες εκανε εντυπωση στον γυμναστη που ετυχε να βρισκεται εκει(συνηθως λειπει) να σηκωνω τοσα κιλα στα 4κεφαλα!λεει κοιτα τη σταλιτσα!ουτε εγω δεν τα σηκωνω!γενικα αυτος ειναι κατα του μποντιμπιλντινγκ,αλλα δεν το σχολιαζω για να μην νευριασω!
    αν και ασχολουμαι χρονια με τη σωματοδομηση θεωρω οτι σηκωνω εδω στο φορουμ τα λιγοτερα κιλα απο ολες τις κοπελες και δεν ξερω για ποιο λογο!οφειλεται και το σωματικο βαρος?παντως τα 4κεφαλα ειναι δυνατα !ισως επειδη εκανα χρονια ποδηλατο δεν ξερω!τεσπα χαρηκα ομως!
    βεβαια εγω θελω να εστιασω γλουτους οποτε περιμενω ειρηνακι το νεο σου θαυματουργο ασκησεολογιο για ποδια!
    σκ οφφ και απο αεροβια και απο βαρη!με το καλο πρωτα ΟΘεος τη δευτερα παλι!
    καλο σκ σε ολους
    Last edited by psonara0; 30-01-16 at 14:18.

  3. #93
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Σε ευχαριστω πολύ ψωνάρα που με αισθάνεσαι έτσι! Ειλικρινα! Ξέρεις τι πιστεύω αν μπούνε όλα σε μια σειρά που είδη τα βάζεις θα δείς πολλά πάνω σου! Το πιστευεις και θα το δεις!
    Κοίτα και εγώ δεν έχω τις πολλές γνώσεις πάνω στη διατροφή. Ο βελζεβούλξέρει πίστεψε με πολύ πολύ καλύτερα.
    Θα πω τη γνώμη μου και βλέπουμε.
    Θα άλλαζα το πρωινό μου. Θα έβαζα βρώμη (δεν μπορείς να τη φάς με τίποτα?) θα πρόσθετα 2 ασπράδια παραπάνω, το χυμό θα τον έκανα ένα φρούτο (σε πιάνει καλύτερα) και για τωρα θα κρατούσα και το μελάκι.
    Το γεύμα στις 12 μια χαρά ειναι
    14:00 Μου φαίνεται πολύ λίγο. Θα μπορούσε να μπεί μοσχαράκι η κοτοπουλάκι με ρύζιμ σαλάτα και ελαιόλαδο
    16:00 εγώ θα πετούσα το τόστ αλλά αφού σου αρέσει το κρατάς
    18:00 γιαούρτι μια χαρά με φρούτο αντί για αποξηραμενα
    και στο τελευταίο δεν μπορείς να το καταναλώσεις αργότερα? Θα έβαζα ανάλογα τι με πέρνει διατροφικά. Από κρέας με σαλάτα και υδατανθρακα με λάδι, κόττατζ με ξηρό καρό ή ταχίνι.


    Θα δείς τι βλακεία έκανες!!! Θα καεί ο πελεκούδης ωρέ!!!!
    Περί διατροφής να εισαι σε αναμονή!
    μην μ'ευχαριστεις αννουλα μου,την αληθεια λεω!ειμαι πολυ ειλικρινης και αυθορμητη και ο,τι νιωθω καλως η' κακως το λεω!
    την αγαπημενη σας βρωμη την δοκιμασα και σε πιτακι και σε χυλο και τελικα την πεταξα!
    στο τριτο γευμα δοκιμασα καποια στιγμη και κτοτοπουλο με ρυζι αλλα με φουσκωσε πολυ,οποτε εβαλα τα αυγα που ειναι πιο ευπεπτα!και ισως επειδη ειναι 2ωρα δεν εχω χωνεψει αρκετα!
    παντως βρηκα ενα ψωμι με πολυ καλα διατροφικα συστατικα!μονο αυτο βρηκα που εχει στα 100γρ μονο 0,4 σακχαρα!
    τεσπα ακομα θα το ψαξω και θα κανω καποιες τροποποιησεις!προς το παρον παντως δεν αισθανομαι ιδιαιτερο φουσκωμα και εχει ξεπρηστει λιγο η κοιλια μου!βεβαια στα κιλα πρεπει να ειμαι στασιμη!δεν εχω παρει.ιδωμεν!θα επανελθω με νεοτερες εξελιξεις!

  4. #94
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    ειρηνη μου ειμαι ανθρωπος που εχω μαθει ν'αφουγκραζομαι τις αποψεις των αλλων,να τις φιλτραρω και να υιοθετω αυτες που νομιζω οτι ειναι σωστες.γενικα οσο ψωναρα ειμαι στην εμφανιση,τοσο ταπεινος ανθρωπος ειμαι ενδομυχα και δεν θεωρω τον εαυτο μου πολυξερο οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι!βεβαια εξαρταται και απο τον συνομιλητη παντα και εσυ οντως με τις γνωσεις αλλα προτιστως με τη συμπεριφορα σου με κερδισες και αλλαξα αρδην τη φιλοσοφια προπονησης που ειχα ετη τωρα!
    σχετικα με τα ποδια μου τα εβαλες 2 φορες την εβδομαδα(οχι εγω που εκανα καθε μερα η χαζη και οι αλλες μυικες ομαδες εμεναν πισω...)
    τεσπα εγω θελω να εστιασω γλουτους!γι'αυτο κι εκανα καθε μερα!για γλουτους!αλλα τωρα βλεπω στασιμοτητα!δεν καναμε διαχωρισμο!αυτες τις ασκησεις μου προτεινες!
    Σκουωτ
    ρουμανικες αρσεις
    σουμο σκουωτ ( ειναι αυτη με τον αλτηρα που κανεις)
    πρεσσα
    Εκτάσεις 4φαλων
    γεφυρα
    συμφωνω μαζι σου και θα ηθελα πολυ να μου βαλεις τις ασκησεις που προανεφερες και να το αλλαξουμε λιγο για να δωσω και στα ποδια ενα νεο ερεθισμα οπως και στις αλλες μυικες ομαδες που εκανα μεγαλη αλλαγη...και τα αποτελεσματα ειναι ορατα απο την πρωτη εβδομαδα!
    να ξερεις χαιρομαι που δεν χαιδευεις αυτια και αυτο με εκανε να σ'εκτιμησω και να σε ακουω.
    οσο για τη διατροφη ξερω οτι δεν εγκρινεις το ψωμι αλλα δεν μπορω να το κοψω!μπορω να κανω περικοπες απο αλλες τροφες προκριμενου να εχω στη διατροφη μου ψωμι!παντα μετρημενο ομως!μπορει να φαινεται μονοφαγικη αλλα δεν με κουραζει γι'αυτο εχω χρονια να κανω τσιτ!αυτη την εβδομαδα βρηκα και ψωμι χωρις σακχαρα και χαιρομαι πολυ!
    παντως θα προσπαθησω να την τροποποιησω καπως.συμπληρωμα δεν θελω να παρω!προτιμω να λαμβανω την πρωτεινη απο τις τροφες!

    Οκ, άρα εγώ θα προτείνω :
    2 φορές πόδια όπου στη μία θα δουλεύεις βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις και η δεύτερη προπονήση θα είναι με έμφαση κυρίως στο γλουτό με ασκήσεις απομονωσης και καποια (καποιες) πλειομετρικές. Δεν θέλω να κάνουμε το κλασικο μπροστινο πόδι/πίσω πόδι, όχι ότι είναι λάθος, αλλά γιατί πιστεύω πως θα δουλέψει καλύτερα σε σενα αυτό το μοτίβο.
    Αργότερα μπορούμε να το κανουμε μπρος/πισω πόδι. Για την ώρας ας το παμε ετσι.








    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    να σημειωσω οτι χθες εκανε εντυπωση στον γυμναστη που ετυχε να βρισκεται εκει(συνηθως λειπει) να σηκωνω τοσα κιλα στα 4κεφαλα!λεει κοιτα τη σταλιτσα!ουτε εγω δεν τα σηκωνω!γενικα αυτος ειναι κατα του μποντιμπιλντινγκ,αλλα δεν το σχολιαζω για να μην νευριασω!
    αν και ασχολουμαι χρονια με τη σωματοδομηση θεωρω οτι σηκωνω εδω στο φορουμ τα λιγοτερα κιλα απο ολες τις κοπελες και δεν ξερω για ποιο λογο!οφειλεται και το σωματικο βαρος?παντως τα 4κεφαλα ειναι δυνατα !ισως επειδη εκανα χρονια ποδηλατο δεν ξερω!τεσπα χαρηκα ομως!

    Θα σου πω κάτι μιας και είμαι εδώ μέσα 12 ολόκληρα χρόνια...
    Απ'όσα διαβάζεις στα λογκ, τα μισά να πιστεύεις.. Το αν γράφει κάποιος ότι εκανε 100 κιλά πάγκο ή 120 κιλά σκουώτ, δε μου λέει τίποτα. Δεν ξερεις πως τα κανει, με τι τεχνική τα κάνει, αν λέει αλήθεια οτι τα κάνει. Έχει τύχει να δω ατομο που έγραφε οτι εκανε Χ κιλά αρσεις και οταν ειδα το πως τα κανε ειχα πεσει τ'ανασκελα και γελουσα...
    Το λεω γιατι πολλες κοπελες (και μαλιστα σημερα μου το λεγε μια) ηταν απογοητευμενη οτι βλεπει οτι κανουν περισσοτερα απο εκεινη.
    Γι αυτο ασε στην ακρη τον αριθμο και εστιασε στην τεχνικη.

    Οσο για τη διατροφη με το μπαρδον ψωναρα, αλλα πρεπει να σκας γάιδαρο, πρεπει να σαι πολυ δυσκολη. Το να σου βρωμαει κ το αλλο σε φουσκωνει πρεπει να σαι. Ακους εκει πεταξε τη βρωμη...
    Δεν ειναι θεμα ψωμιου, ειναι θεμα συνόλου διατροφης. Και ναι, ενας παραγοντας που αργοτερα θα δεις πως θα πιασεις στασιμοτητα καλως ή κακως ειναι και η διατροφή που κάνεις. Στο λεω για να μην αναρωτιεσαι. Με φρουτα και ψωμια καμια δεν εχτισε κορμι. Στο λεω χυμα και τσουβαλατα που λενε..

    Οσο για την ποδοπροπονηση, θα επιστρεψω με λεπτομερειες, να το περιεργαστω, δεν θελω να δωσω κατι απλως να δωσω.. Ετσι κ αλλιως εχουμε μερες μεχρι να ξανακανεις ποδια.


    Καλό ΣΚ κ καλη ξεκουραση!

  5. #95
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    α ρε καρδουλα,εισαι καρδουλα!αρχικα σχετικα με την προπονηση συμφωνω.ισως να εχεις δικιο!πιστευω οτι αυτο το μοτιβο θα μου ταιριαξει περισσοτερο!εννοειταιοτι εσυ ξερεις καλυτερα και δεν ανακατευομαι!
    οσο για τα κιλα ειλικρινα ξαφνιαζομαι!το θεωρω υπερβολικο και απιστευτο!ισως επειδη ειμαι εγω τοσο ειλκρινης ανθρωπος μεχρι αηδιας,μου φαινονται ολα αυτα εξωπραγματικα!μπορει οπως πολυ σωστα καταλαβες και εσυ να ειμαι λιγο δυσκολος ανθρωπος και ιδιορρυθμος,αλλα τουλαχιστον ειμαι ειλικρινης και καλο παιδι!
    οποτε συνεχιζω με τα λιγα κιλα και οπου μπορω αυξανω και δεν νιωθω ασχημα!
    εννοειται οτι καλα κανεις και μου τα λες χυμα και τσουβαλατα!οι αυλοκολακες ποτε δεν μου αρεσαν και αλλωστε τα αγαθα κοποις κτωνται!αν θα σταματησεις να μου τη λες τοτε θα παραξενευτω!
    λοιπον και για να δεις οτι σ εμπιστευομαι απο δευτερα θα προσπαθησω να βαλω στο τριτο γευμα μοσχαρακι με πατατουλα!θα κανω ενα πειραμα και θα σου αποδειξω για ακομα μια φορα οτι σ εμπιστευομαι!
    σ'ευχαριστω και παλι για ολα.μην αγχωνεσαι μεχρι τη δευτερα που εχω ποδια εχουμε καιρο!
    παντως συμφωνω με το διαχωρισμο που προτεινεις επειδη εγω δεν θελω να δωσω ογκο στα ποδια μου!απλα θελω μονο να εστιασω γλουτους και την απαιτουμενη ενδυναμωση των ποδιων!δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο που λεω η' αν λεω βλακειες...τεσπα το αφηνω και αυτο επανω σου.εσυ ξερεις!
    να εχεις ενα ομορφο σκ!σ'ευχαριστω

  6. #96
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γεια σου ψωνάρα!


    α ρε καρδουλα,εισαι καρδουλα!αρχικα σχετικα με την προπονηση συμφωνω.ισως να εχεις δικιο!πιστευω οτι αυτο το μοτιβο θα μου ταιριαξει περισσοτερο!εννοειταιοτι εσυ ξερεις καλυτερα και δεν ανακατευομαι!
    οσο για τα κιλα ειλικρινα ξαφνιαζομαι!το θεωρω υπερβολικο και απιστευτο!ισως επειδη ειμαι εγω τοσο ειλκρινης ανθρωπος μεχρι αηδιας,μου φαινονται ολα αυτα εξωπραγματικα!μπορει οπως πολυ σωστα καταλαβες και εσυ να ειμαι λιγο δυσκολος ανθρωπος και ιδιορρυθμος,αλλα τουλαχιστον ειμαι ειλικρινης και καλο παιδι!
    οποτε συνεχιζω με τα λιγα κιλα και οπου μπορω αυξανω και δεν νιωθω ασχημα!

    Το μεγαλύτερο λάθος που μπορείς να κάνεις, είναι να συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους. Το bodybuilding δεν είναι "κάνω πιο πολλά κιλά από σένα" είναι "κάνω τόσα όσα χρειάζομαι για να χτίσω το σώμα μου".
    Και το σώμα σου δεν ξέρει από νούμερα. Ξέρει μόνο από ερέθισμα. Εσυ κανεις εναν αλτήρα να είναι πιο βαρύς, ανάλογα το πως θα τον διαχειριστείς, το πως θα εκτελεσεις την άσκηση, το ποσο συγκεντρωμένη θα είσαι. Όσο θα δυναμώνεις, θα νιώσεις από μόνη σου πότε θα έρθει η ώρα να ανέβεις στα κιλά. Αλλά δεν είναι αυτός ο στόχος σου.
    Οι αλτήρες και οι μπάρες είναι τα εργαλεία και μόνο αυτό.

    Τώρα αν είσαι δύσκολος άνθρωπος ή ιδιόρρυθμος.. ε οκ δεν θα σε παντρευτώ κι όλας, χαχαχα. Κι εγώ είμαι ιδιόρρυθμη (μη κοιτάς που με λένε καρδούλα, δεν ζω σε καμια τσιχλόφουσκα).

    Κάνε εσύ ποιοτικές προπονήσεις και άσε τους άλλους να σηκώνουν μεγατόνους. Η εικονα μετράει.. τι να το κάνω εγώ να χω χέρια λουκάνικο και να λέω οτι κάνω Χ κιλά τρικέφαλα (παράδειγμα λέω).




    λοιπον και για να δεις οτι σ εμπιστευομαι απο δευτερα θα προσπαθησω να βαλω στο τριτο γευμα μοσχαρακι με πατατουλα!θα κανω ενα πειραμα και θα σου αποδειξω για ακομα μια φορα οτι σ εμπιστευομαι!

    Μπραβο κουκλα μου. Να σου πω, δε στο χα, αλλά βλέπω ότι το παλεύεις πραγματικά και ΘΕΣ να βελτιωθείς. Δεν ζεις στην κοσμάρα σου, ούτε νομίζεις πως κάνεις τις σουπερ ντούπερ προπονήσεις. Μπράβο. Δοκιμασε το ρε παιδι μου.. εχεις να χασεις κατι; Εμενα το μοσχαρι με πατατα με κανει τουρμπο πριν την προπονηση. Αμα δε σ αρεσει, αλλαξε το.



    παντως συμφωνω με το διαχωρισμο που προτεινεις επειδη εγω δεν θελω να δωσω ογκο στα ποδια μου!απλα θελω μονο να εστιασω γλουτους και την απαιτουμενη ενδυναμωση των ποδιων!δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο που λεω η' αν λεω βλακειες...τεσπα το αφηνω και αυτο επανω σου.εσυ ξερεις!

    Κατάλαβα τι θες να πεις. Καλά όγκο μακάρι να ταν τόσο εύκολο να βάζαμε..

    Λοιπον η πρωτη προπόνηση ποδιών με βασικες ασκήσεις είναι :

    (προθερμανση 6-8 λεπτά στον διάδρομο να ζεσταθείς και να ετοιμαστεις και στο μυαλο για την προπονηση που ερχεται. Εκεινα τα λεπτα σκεψου τι εχεις να κανεις, προετοιμασου. Μη χαζευεις στην οθονη απεναντι.)


    Άσκηση προκοπωσης
    (να κουρασουμε λιγο τα 4φαλα για να μπεις καλυτερα στα σκουωτ κ να δουλεψει κωλαρακι)

    Εκτασεις 4φαλων στο μηχανημα
    3 σετ χ 15 επαναληψεις

    Σκουώτ(κανεις 1 σετακι προθερμανση)
    4 σετ χ 12 επαναλήψεις (κατω απο το παραλληλο, να δουλεψει γλουτος. Οσο μεγαλυτερο ευρος υπαρχει τοσο καλυτερα δουλευεις εναν μυ. Νομος!)

    Ρουμάνικες άρσεις θανάτου με μπαρα (παντα ελαφρα λυγισμενα γονατα, δες κ το βιντεο μου στην ενοτητα των βιντεο φορουμ) σουπερ σετ(ή μαλλον δισετ να το πουμε σωστα.. μιας κ δουλευεις ιδια μυικη ομαδα) με καμψεις μηριαιων στο μηχανημα

    4 σετ χ 12 κ στις δυο


    Σπλιτ σκουωτ με αλτήρα (θα κρατιεσαι για ισορροπια απο καπου, εγω κρατιεμαι απο τον ορθοστατη εκει που κανουν παγκο πιεσεις στήθους)
    3 χ10
    Βαθια θα κατεβαινεις, κ το βημα να ναι μετριο προς μεγαλο, δηλ το γονατο να μη βγαινει απο την μυτη του παπουτσιου.



    Πρεσσα ποδιων
    1 σετ χ 15 ελαφρια για προθερμανση
    2 σετ χ 12 με τα πελματα στο μεσον της πλατφορμας με ουδετερο ανοιγμα
    2 σετ χ 12 με τα πελματα κολληλα στο μεσον
    2 σετ χ 12 με τα πελματα ανοιχτα κ τις μυτες προς τα εξω
    1 σετ χ 12 καθε ποδι χωριστα

    Γάμπες όρθια στο μηχάνημα ή αν δεν εχετε στο σμιθ βαζοντας ενα στεπ ή εναλλακτικα στην πρέσσα.
    4 σετ χ 15 επαναλήψεις



    Η αλλη προπονηση θα σου αρεσει στανταρ γιατι θα ναι πιο στα γουστα σου, αλλα για να δεις αλλαγες πρεπει να δουλεψεις κ τα βασικα!

    (την αλλη θα στη γραψω αλλη μερα).

    Καλη προπονηση!!

    (αναμεσα στα σετ διαλειμμα 45'')
    Last edited by Kardoula; 31-01-16 at 17:45.

  7. #97
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα ειρηνη μου.αυτα που εγραψες ειναι λιγο προφητικα!σαν να εισαι στο μυαλο μου!να ξερεις οτι αυτα τα 4 ετη που ασχολουμαι με τη σωματοδομηση και ειδικα την ωρα των προπονησεων ειμαι απολυτα αφοσιωμενη και προσηλωμενη εκει!η οθονη που ειναι μπροστα μου ειναι παντα κλειστη οταν ειμαι εγω στο διαδρομο!επισης οταν παω στο τζιμ μεχρι και το τελευταιο λεπτο της προπο δεν θελω να μου μιλησει κανεις.ειναι τραβηγμενο το ξερω αλλα δεν μπορω ν σμου αποσπαει ο αλλος την προσοχη μου και να χανω την ενταση και το ρυθμο της προπο μου.οχι σαν ολους τους αλλους που ερχονται στο τζιμ και καφεδακι και καθονται και μιλανε πιανοντας ενα μηχανημα μια ωρα ,,,,τεσπα ας μην τα σχολιασω γιατι θα γινω κακια!
    θα σου πω κατι και μην γελασεις,αλλα εγω απο τοτε που ερωτευτηκα το σιδερενιο αθλημα,βλεπω και στα ονειρα μου προπονησεις!και ενιοτε καθομαι και μιλαω με ατομα για ασχετα θεματα και εγω σκφτομαι ασκησεις!ακουγεται φαιδρο αλλα ειναι αληθεια!
    με χαροποιει το γεγονος οτι διακρινεις τον διακαη μου ποθο για εξελιξη!στη ζωη μου εχω μαθει να μην τα παραταω και να θυσιαζω πραγματα για να πετυχω το σκοπο μου,γι'αυτο και ο,τι εχω ποθησει απο καρδιας με τη βοηθεια Του Θεου το εχω καταφερει!
    τωρα στα της προποησεως,μου φαινεται αρκετα ενδιαφερουσα η προπο και σκεφτομαι οτι με τις ιδιες ασκησεις αλλα αλλη φιλοσοφια πως μπορει να αλλαξει εξ'ολοκληρου μια προπονηση!
    ερωτησεις!σκουωτ μπροστινο η' κανονικο?επισης σουμο η' κανονικο?
    στο σπλιτ σκουωτ δεν θα κραταω 2 αλτηρες?πως θα στηριζομαι?την θεωρω πολυ καλη ασκηση απλα χανω την ισορροπια μου και θελω πολυ να την πετυχω!
    σορυ για το κατεβατο!
    σ'ευχαριστω και παλι απο καρδιας!με την ησυχια σου την επομενη προπο!παρασκευη εχω παλι ποδια!
    Last edited by psonara0; 31-01-16 at 19:21.

  8. #98
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλό μήνα ψωνάρα!

    Σε μένα τίποτα απ όσα περιγράφεις δεν μου φαίνονται περίεργα.. Απεναντίας τα θεωρώ νορμάλ (για τα δικά μου δεδομένα) μιας και για μένα το άθλημα αυτό δεν είναι απλώς η κύρια ασχολία μου αλλά και κάτι το οποίο με βοήθησε σε περιόδους της ζωής μου να στηριχτώ στα πόδια μου.
    Το bbing έχει τη δική του φιλοσοφία, ας μη το αναλύσω τώρα, γιατί πρέπει να γράφω σελίδες (και δεν είμαι των σεντονιών).
    Στην τελική, φυσιολογικό και νορμάλ είναι πράγματα υποκειμενικά. Από τη στιγμή που εσύ το έχεις επιλέξει, σε εκφράζει και σου αρέσει, τότε είσαι κομπλέ.

    Σχετικά με το ασκησιολόγιο και τις απορίες - Το σκουωτ ειναι το κλασικο (μπαρα στην πλατη) αλλιως να εγραφα μπροστινό σκουωτ (το οποιο δεν εχουμε, οκ δε θα χωρεσουμε ολες τις ασκησεις σε μια προπονηση)
    - Οχι σουμο. Κανονικο! Αμα ηταν θα το εγραφα. Οταν διαβαζεις "σκουωτ" ειναι το κλασικο, κανονικο.
    Σπλιτ σκουωτ θα το κανεις οπως κι εγω κ μαλιστα δουλευει πολυ πολυ καλυτερα. Θα βαστιεσαι απο το ενα χερι (πχ το αριστερο) απο τον ορθοστατη του παγκου (θα πας δηλ στον παγκο που κανουν πιεσεις στηθους) ελαφρα ισα ισα για ισορροπια. Με το δεξι θα κρατας εναν αλτηρα (βαρυ οσο μπορεις να δουλεψει καλα ο γλουτος). Κανεις ενα καλο βημα μπροστα και ξεκινας την άσκηση . Οσο πιο χαμηλα κατεβαινεις τοσο θα νιωθεις ποπο να δουλευει κ να καιει.
    Tip : Στο ανεβασμα σηκωνε ελαφρως τη μυτη του ποδιου και σπρωχνε με τη φτερνα. Εκει θα δεις ακομα περισσοτερο να δουλευει γλουτο.

    Πειραματισου μεχρι να βρεις τη θεση σου, ετσι κ το πετυχεις θα δεις ποσο καλη ασκηση ειναι , αλλα με αυτη την παραλλαγη που σου λεω. Πολλες φορες οι ασκησεις δεν μας πανε και χρειαζεται να πειραματιστουμε να τις φερουμε στα μετρα μας.

    Καλη προπονηση και μεχρι την Παρασκευη θα χεις την επομενη ποδο προπονηση.

  9. #99
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλο μηνα και καλη εβδομαδα σε ολους και ιδιαιτερα στη δασκαλα!
    λοιπον σημερα η προπο ειχε ανανεωμενο προγραμμα ποδιων,με το οποιο ημουν πολυ χαρουμενη γιατι ενω εκανα τις ιδιες ασκησεις σχεδον,εμενα σημερα μου φανηκε εντελως διαφορετικη η προπονηση.
    ειναι περιττο πλεον ν'αναφερω οτι σημερα ενιωθα αυτο που γραφουν πολλακις καποια ατομα οτι φευγουν απο το γυμναστηριο χωρις ποδια!εγω τοσο καιρο εφτανα σε κοπωση αλλα οχι με το καψιμο που ενιωσα σημερα στα ποδια!
    ενταξει για ακομα μια φορα να πω οτι η ειρηνη αποδειχτηκε σωστη?να πω οτι με τις ιδιες ασκησεις και σημερα ενιωσα να δουλευω ποδια?να πω οτι μ εχεις αφησει ρε ειρηνη για ακομα μια φορα ενεη με τις γνωσεις σου?ε οχι δεν λεω τιποτα εχω καταντησει γραφικη πλεον...εισαι απο τους λιγους ανθρωπους που κανουν στη ζωη τους αυτο που αγαπανε και με επιτυχια μαλιστα και ειμαστε πολυ τυχεροι που εισπραττουμτ τη βοηθεια σου.
    οσο για το σπλιτ εχεις δικιο,πρεπει να την μαθω καλα αυτη την ασκηση για να εστιασω γλουτο γιατι σημερα δεν με εκαψε ιδιαιτερα εκει οσο στο υοιλοιπο ποδι.ειναι επιπονη ασκηση και πιστευω θα την κατεφερω σιγα σιγα!
    η πρεσσα αψογη!ηθελα να ξερα τι εκανα εγω τοσο καιρο?
    τεσπα μην σε κουραζω!σ'ευχαριστω πολυ πολυ πολυ

  10. #100
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γεια σου ψωναρα!

    Χαίρομαι που σου άρεσε η προπόνηση και την ένιωσες τόσο καλά. Μπράβο!! Εγώ ευχαριστώ που με εμπιστεύεσαι. Ειπαμε, εδώ στο φόρουμ είμαστε για να στηρίζουμε αυτο το άθλημα που αγαπάμε, να βοηθάμε ο ενας τον άλλον με τις γνώσεις και την εμπειρία του.

    Στο split squat εχω στο πρόγραμμα να βγάλω βίντεο για το πως τις εκτελω και πιστευω θα βοηθήσει αρκετές κοπέλες.


    Να σαι καλά!

    καλο μηνα και καλη εβδομαδα σε ολους και ιδιαιτερα στη δασκαλα!

    χαχαχαχαχα αυτο μου ρθε μολις το διάβασα

    20863712.jpg

  11. #101
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλα ε τηλεπαθεια!εγω δει ποσες φορες το καθε βιντεακι που εχεις ανεβασει και μολις τωρα εψαχνα βιντεο με τη συγκεκριμενη ασκηση!και λεω δεν μπορει να εχει και να μην το εχω δει!ναι αν μπορεις βαλε θα μας βοηθησει αρκετα!
    μην μου πεις να μην σε λεω και δασκαλα γιατι θα πεσω απο τη σοφιτα μου τωρα!
    ετσι κι αλλιως διαδασκαλια προσφερετε οι εμπειροτεροι εδω μεσα και με επιτυχια μαλιστα!
    εισαι η δασκαλα μου τερμα και τελειωσε!
    να ρωτησω και κατι αλλο?στο σκουωτ τα πελματα ελαφρα προς τα εξω η' οχι?και το ανοιγμα των ποδιων ιδιο με τους ωμους?σορυ αλλα θελω ν'ακολουθησω κατα γραμμα την προπονητικη σου προσεγγιση!

  12. #102
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα σε ολους!
    σημερα η προπο ειχε στηθος δικεφαλα!
    πρωινο αεροβιο 30 λεπτα!
    στηθος
    πιεσεις μπαρας ισιος παγκος 4χ10 (20κιλα)
    πιεσεις επικλινους με 7κιλους αλτηρες 4χ10
    ανοιγματα σε ισιο παγκο (5κιλα) σουπερ σετ πουλ οβερ με 10κιλα 4χ10
    δικεφαλα
    καμψεις στραβομπαρας +2,5κιλα η καθε πλευρα 4χ10
    σφυρια στην τροχαλια με σχοινι 4χ10 (15κιλα)
    κοιλιακοι ραχιαιοι

  13. #103
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γεια σου ψωνάρα! Ωραια πηγε το στηθος δικεφαλα;


    καλα ε τηλεπαθεια!εγω δει ποσες φορες το καθε βιντεακι που εχεις ανεβασει και μολις τωρα εψαχνα βιντεο με τη συγκεκριμενη ασκηση!και λεω δεν μπορει να εχει και να μην το εχω δει!ναι αν μπορεις βαλε θα μας βοηθησει αρκετα!

    ναι ναι θα το κανω στανταρ με την πρώτη ευκαιρία!

    μην μου πεις να μην σε λεω και δασκαλα γιατι θα πεσω απο τη σοφιτα μου τωρα!
    Να μην πέσεις, γιατί θα το χω τύψεις, χαχα.
    Μη με λες δασκάλα να χαρείς νιώθω 80χρ. Ρε μανια να με μεγαλώνεις...


    εισαι η δασκαλα μου τερμα και τελειωσε!
    Ασε τα δασκαλικια και κοίτα οταν ξανάρθει ο Πετρετζίκης εκεί να τον κλειδώσεις και να με πάρεις τηλ να έρθω!! χαχαχαχα
    Αυτό το παιδί μου αρέσει πολύ γιατί έχει παλέψει και έχει καταφέρει να σταθεί με τη δουλειά του σε έναν δύσκολο χώρο. Έχει ενα ωραίο στυλάκι, αφού κάθομαι και βλέπω βιντεο του για να χαλαρώσω.


    να ρωτησω και κατι αλλο?στο σκουωτ τα πελματα ελαφρα προς τα εξω η' οχι?και το ανοιγμα των ποδιων ιδιο με τους ωμους?σορυ αλλα θελω ν'ακολουθησω κατα γραμμα την προπονητικη σου προσεγγιση!
    Το ανοιγμα/πελματα θα ειναι αυτο που λεμε "ουδετερο". Θυμαμαι ενας δασκαλος στη σχολη περσοναλ που ημουν, ελεγε πως η ουδετερη σταση ποδιων ειναι οταν κρεμομαστε απο το μονοζυγο κ αφηνουμε τα ποδια ελευθερα.
    Με απλά λόγια, ειναι περιπου οσο οι ώμοι (ισως εεενα κλικ λιγοτερο μεσα) με τις μυτες ελαφρως να κοιταζουν προς τα εξω. Ουτε κλειστα ουτε σουμο σταση δηλαδη. Αυτο που θελω ειναι να πατανε τα πελματα καλα, να σπρωχνεις με ολοκληρη την πατουσα (και λιγο παραπανω με φτερνα) και να εχεις ευρος κινησης.

  14. #104
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα ειρηνακι.η προπο σημερα ηταν κι αυτη δυνατη αφου σε καποιο σημειο στο στηθος ελεγα δεν θα το βγαλω και στο τελος χαρηκα πολυ που τα καταφερα!
    βρε εγω δεν σε μεγαλωνω απλα οι συγκεκριμενες προσφωνησεις ειναι για να δειξουν ποσο σημαντικη σε θεωρω σε αυτον τον χωρο!αφου δεν θελεις,οκ!ειρηνακι θα σε λεω για να σε νιωθω και πιο οικεια!
    για τα σκουωτ ετσι το ειχα σκεφτει αλλα ηθελα να το διασταυρωσω!
    και κατι που ξεχασα ν'αναφερω αλλα πλεον φοβαμαι να σ 'ευχαριστησω παλι για να μην θεωρηθει οτι σου πλακω εγκωμιο!σημερα ποναω στους γλουτους!και χαιρομαι απιστευτα!ηθελα να ξερα πως το πετυχες?εγω με τις ιδιες ασκησεις και δεν το καταφερνα!
    οσο για τον ακη δεν ξεχνω!αν το φερει και φετος ο φιλος μας θα ερθεις και θα σε φιλοξενησω αλλα με τον ορο να παμε και για καμια προπο μαζι!
    το παρακατω τραγουδι αφιερωμενο σε σενα και τον ακη!

  15. #105
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Άμα μαντρώσεις τον άκη σε δωμάτιο πρώτα βάλτον να μαγειρέψει τίποτα αλμυρό και γλυκό μαζί!!!! Εγώ θα φάω εσεις μιλήστε για συνταγες !
    Ξέρεις γιατί πονάνε? Σκέψου τι κινήσεις έκανες πριν! Πόσο σημασία έδινες σε εύρος κίνησης και τεχνικής.
    Ψωνάρα τα σφυριά στη τροχαλία πως τα εκτελείς?
    ΆΚΗΣ ΑΚΗΣ ΑΚΗΣ ΑΚΗΣ ΑΚΗΣ ΑΚΗΣ ΑΚΗΣΣΣΣΣ!!!!!!!! Ε ρε τι πράγμα που σαλεύει βγάζει αυτή η πόλη! Εκτός από εμένα και αυτόν!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  16. #106
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα στην φορουμοπαρεα!
    αννουλα η ασκηση γινεται ως εξης..τοποθετεις το σχοινι στο κατω μερος της τροχαλιας και κανεις την κινηση για σφυρια δικεφαλων.δεν ξερω αν καταλαβαινεις απο την περιγραφη αλλα δεν βρισκω βιντεο!αν εχει η ειρηνη θα μας βοηθουσε.
    η προπο ειχε πλατη σημερα
    πρωινο αεροβιο 30 λεπτα
    πλατη
    ελξεις τροχαλιας κλειστη αναποδη λαβη 4χ10 (21κιλα)
    Έλξεις κάθε χέρι χωριστά με μονή λαβή(4χ10) 20κιλα
    κωπηλατικη τροχαλιας ενα ενα χερι(4χ10 με 15κιλα
    κωπηλατικη σταυρου με 15κιλα σουπερ σετ με κωπηλατικη στραβομπαρας με 7,5κιλα στην καθε πλευρα 3χ10
    τραπεζοειδης ανασηκωσεις ωμων με 12,5κιλα 4χ10
    κοιλιακοι-ραχιαιοι
    γαμπες ορθια 4χ20 με 20κιλα
    σημερα παρατηρησα στη επανω πλευρα του αριστερου μου καρπου ενα γαγγλιο!εχει εμφανιστει σε κανεναν?υπαρχει περιπτωση να προκληθηκε απο την προπο?
    υ.γ.ευτυχως που δεν μ'αρεσει κι εμενα ο ακης γιατι θα τρωγαμε τις μπαρες μας και τους αλτηρες μας!
    Last edited by psonara0; 03-02-16 at 20:01.

  17. #107
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    καλησπερα ειρηνακι.η προπο σημερα ηταν κι αυτη δυνατη αφου σε καποιο σημειο στο στηθος ελεγα δεν θα το βγαλω και στο τελος χαρηκα πολυ που τα καταφερα!
    βρε εγω δεν σε μεγαλωνω απλα οι συγκεκριμενες προσφωνησεις ειναι για να δειξουν ποσο σημαντικη σε θεωρω σε αυτον τον χωρο!αφου δεν θελεις,οκ!ειρηνακι θα σε λεω για να σε νιωθω και πιο οικεια!
    για τα σκουωτ ετσι το ειχα σκεφτει αλλα ηθελα να το διασταυρωσω!
    και κατι που ξεχασα ν'αναφερω αλλα πλεον φοβαμαι να σ 'ευχαριστησω παλι για να μην θεωρηθει οτι σου πλακω εγκωμιο!σημερα ποναω στους γλουτους!και χαιρομαι απιστευτα!ηθελα να ξερα πως το πετυχες?εγω με τις ιδιες ασκησεις και δεν το καταφερνα!
    οσο για τον ακη δεν ξεχνω!αν το φερει και φετος ο φιλος μας θα ερθεις και θα σε φιλοξενησω αλλα με τον ορο να παμε και για καμια προπο μαζι!
    το παρακατω τραγουδι αφιερωμενο σε σενα και τον ακη!

    Καλησπερα ψωναρα

    βρε σεις με παρεξηγησατε! Δεν μου αρεσει ως αντρας, εννοουσα πως μου αρεσει ως τύπος και επειδή δουλεύει και πετυχαίνει τους στοχους του!
    Θα το μάθουν αυτοί που πραγματικα μου αρεσουν και θα χω θεματα, χαχααχαχα Χαλαστρα μου κανετε!!

    Οσο για τα πόδια μπράβο!!Όπως και να χει σημασία έχει πως άλλαξε προς το καλύτερο η προπόνηση!! Ωραια!!

    Ναι Ειρηνακι να με λες γιατι με τις προσφωνησεις κλπ δεν τα παω καλα. Και μην ξαναπεις ευχαριστω γιατι νιωθω σαν παπάς χαχχαχχαα


    Γαγλιο εβγαλες;; Ναι παιζει να ναι και απο την προπονηση. Εισαι σιγουρη; Πως ειναι σημερα;

    Αννιω, την ασκηση σφυρια με σκοινι την ξερεις.
    Την ξερεις λεμεε!!!!!!!!!! Ρε την ξερειςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!χαχχαχα



    Α ναι
    και αυτό αφιερωμένο.. (δεν φαινεται καλα, ανασηκωνω λιγο τις μυτες και στηριζομαι φτερνα).
    Καλές προπονήσεις!!

    Σειρά Ασκήσεων Bodybuilding - Split Squat για Γλουτό

  18. #108
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα σε ολους!ειρηνακι σ'ευχαριστουμε για το βιντεο!ποσο ευκολη φαινεται εκει η ασκηση και ποσο επιπονη ειναι!
    σημερα πρωινο αεροβιο 30 λεπτα
    προπο ωμοι τρικεφαλα
    στρατιωτικες πιεσεις με μπαρα ορθια +2,5 κιλα η καθε πλευρα(4χ10)
    πιεσεις αρνολντ με 5κιλα σουπερ σετ κωπηλατικη με στραβομπαρα +2,5κιλα η καθε πλευρα(3χ10)
    πλαγιες εκτασεις με μονη λαβη ενα ενα χερι χωρισταστην τροχαλια 3χ12 χωρις κιλα
    πλαγιες εκτασεις ξαπλωμενη σε επικλινη 3χ12 (2,5κιλα)
    τρικεφαλα
    εκτασεις τροχαλιας με σχοινι 15 κιλα 3χ12 σουπερ σετ σκλαβο 3χ15
    βυθισεις σουπερ σετ με εκτασεις αλτηρα πισω απο τοκεφαλι με 5κιλο αλτηρα 3χ12
    κικ μπακ τροχαλια χωρις κιλα 1χ10
    ραχιαιοι κοιλιακοι
    ειρηνη μου πειραζει που εκανα την κωπηλατικη με στραβομπαρα?με αλτηρες εχανα την τεχνικη.
    το γαγγλιο δεν με ποναει απλα τυχαια το ειδα χθες και διαβασα και εμαθα γι'αυτο!θα φοραω επιδεσμο στην προπο για να μην το καταπονω και θα δω.
    αυριο ποδια τι θα κανω?με ξεχασες?
    υ.γ. μην ακουει αυτος που αρεσει στην ειρηνη!ο ακης ειναι μονο για τις γευστικες και μαγειρικες ανησυχιες της!
    το εσωσα τωρα?

  19. #109
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλιέ το ξέρω πως τη ξέρω την άσκηση!!! Είπα πως δεν τη ξέρω μη τα φέρω όλα τούμπα
    Απλά να πω την αμαρτία μου, μου έκαναν εντύπωση τα κιλά. Γιαυτό ρωτάω τη ψωναρα (θα βρω το όνομα σου) μήπως η κίνηση γίνεται κοφτή η δεν γίνεται ολόκληρη. Αμάν αμέσως και οι 2 σας
    Πονάς στους γλουτους? Καλά να πάθεις!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  20. #110
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    αντε ρε αννουλα και μας μπερδεψες!αλλα κιλα σηκωνεις στην τροχαλια αλλα στους αλτηρες.ετσι θεωρω...ελπιζω να μην λεω βλακειες!
    οσο για το ονομα ψαξε ψαξε δεν θα το βρεις!

  21. #111
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλα ναι το σωσες τωρα.. ασε να μην πω πως το κανες, αχαχαχαχα

    Αμαν ρε ψωναρα, ξεχασα τα αυριανα ποδια!! Θα ξαναμπω αργοτερα να στην γραψω, να την ετοιμασω (εννοειται πως ποτέ δεν δίνω καρμπόν προπονήσεις σε καμία κοπέλα).

    Με στραβόμπαρα να την κάνεις! Κι εγω ετσι την κανω με βοηθανε οι κυρτώσεις της να εχω σωστα τα χερια.

    Θα επιστρέψω αργότερα.

  22. #112
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    ναι το εχω καταλαβει οτι δινεις ασκησεις αναλογα με τον στοχο του καθενος και αυτο ειναι αρκετα εκτιμητεο και αξιοθαυμαστο!
    οσο για το αλλο παλι μανταρα τα εκανα!τεσπα σας αφιερωνω ενα αγαπημενο κομματι για να το διορθωσω!

  23. #113
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    χαχαχαααχα!! Να σαι καλά με υποχρέωσες.


    Αγαπητή ψωνάρα, ελπίζω να απολαύσεις την αυριανή σου προπόνηση. Μελέτησέ την καλά! Σου εχω βιντεο απο το ινσταγκραμ (πατας τα λινκ κ σου βγαινουν κανονικά στον υπολογιστή σου) τα περισσοτερα της Natalia Melo, αθλητριας κατηγοριας μπικινι, σιγουρα θα την ξερεις.

    Enjoy!

    (παντα προηγείται ζεσταμα λιγα λεπτα στο διαδρομο και 3-4 σετακια σκουωτ με το σωματικο σου βαρος των 20-30 επαναληψεων)


    Deep sumo squat σε πάγκους ή μπορείς σε στεπ (αν τα κανεις σε στεπ κρατα αλτήρα). Αν δεις τα σκουρα, κανε απλως με αλτηρα.
    http://instagram.com/p/r177Aqhfdb/
    4 x 12 40'' διάλειμμα






    Step ups στο σμιθ
    4 x 10 σε καθε πόδι 1λεπτό διάλειμμα (κανεις δεξι αριστερο και μετα διαλειμμα)
    http://instagram.com/p/ro1jNcBfbB/




    Αρσεις στην τροχαλια με σκοινι (δες καλα το βιντεο) σουπερ σετ με Αρσεις θανατου (ναι παλι! χτιζουν ποπο) με αλτηρες με παύση (δες καλα το βιντεο)
    http://youtu.be/jr-NLojksBo
    http://instagram.com/p/rUQYqKhfRS/
    3 x 15 40'' διάλειμμα






    Ηip thrust στο μηχάνημα leg curl
    http://instagram.com/p/q127l4BfTH/
    4 χ 20 με 30'' διάλειμμα
    αν σε δυσκολεύει την κάνεις στο σμιθ
    https://www.instagram.com/p/BBSdyzMN...gged=hipthrust


    αλλιώς με την κλασική εκδοχή


    Kick backs για γλουτό (αν εχετε μηχανημα καντην εκει)
    https://www.instagram.com/p/19J8BeSx...glutekickbacks
    4 σετ χ 15 (δεξι αριστερο κ μετα διαλειμμα)


    Πλειομετρική (θα την κάνεις στην αιθουσα αερομπικ ή καπου στην αίθουσα που να εχεις λιγο χώρο
    3 σετ χ max (οσες αντεχεις...) με διαλειμμα 30''
    http://instagram.com/p/qJgy63BfXU/


    10 λεπτα διαδρομο αποθεραπεια χαλαρο περπατημα
    Last edited by Kardoula; 04-02-16 at 21:00.

  24. #114
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλα εγω τι θελω και μιλαω?τι στο θυμισα?
    θα εισαι και εσυ αυριο στην προπο?χαχαχα
    ενταξει διακρινω απο τωρα τη δυσκολια αλλα και το ενδιαφερον που θα εχει αυτη ηπροπο και σ'ευχαριστω προκαταβολικα που εχεις καταλαβει τα γουστα μου
    καποιες ασκησεις τις γνωριζω απο βιντεακια αλλα δεν τις εχω δοκιμασει ποτε!
    την αθλητρια την ξερω οχι προσωπικα αλλα απο βιντεακια!
    θα προσπαθησω αυριο να φανω ανταξια των ασκησεων που μου εδωσες!
    θα κατσω να τις μελετησω τωρα!σ ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σου!θα σου πω αυριο εντυπωσεις!
    υ.γ. μου εδωσες απλετη χαρα με τη φιλοσοφια της συγκεκριμενης προπονησης!καλο βραδυ και παλι σ'ευχαριστω!

  25. #115
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Εγώ θα σου λεγα η αυριανή προπόνηση να είναι περισσότερο στο να δουλέψεις την τεχνική χωρις το αγχος να βγαλεις σων κ καλα με τελειοτητα τα σετ. Επειδή είναι καινούργιο ασκησιολόγιο, θέλει πειραματισμό. Δηλαδη μην απογοητευεις κ πεις, ααα δεν το καταφερα αααα ηταν δυσκολο κλπ.... Αυριο ειναι η γνωριμια που λεμε, η εξοικειωση.

    Να σαι καλα!!

  26. #116
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    σωστα ετσι θα πραξω!καλη μας επιτυχια!

  27. #117
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Τι εννοείς?? Πως έγινε???
    Καλά Ψωνάρα μίλα εσύ και θα φάς καλά Αύριο θέλω να μου πείς πως θα είσαι
    Το όνομα σου ε? Θα σε φωνάζω με άλλο κάθε φορά Κατερίνα!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  28. #118
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα φορουμοπαρεα!
    σημερα πρωινο αεροβιο 30 λεπτα και η προπο ειχε γλουτους!
    βασικα δεν ξερω τι να πρωτογραψω για τη συγκεκριμενη προπονηση!λακωνικα και μεστα θα σημειωσω οτι σημερα εφθασα στα ορια μου...κουραστηκα αλλα το ευχαριστηθηκα και ενα περιεργο συναισθημα οτι σημερα η προσεγγιση της συγκεκριμενης προπο με εκανε να δωσω περισσοτερη αυστηροτητα στην τεχνικη!
    ειρηνη ειναι περιττο να γραψω οτι σε ειχα συνεχεια στο μυαλο μου!ενταξει εισαι φοβερη και τα λογια περισσευουν!
    βεβαια πεισμωσα πολυ με τον εαυτο μου και στεναχωρηθηκα που δεν μπορεσα να πετυχω τα στεπς απ στο σμιθ!δεν ξερω γιατι και αν ηταν φοβος η' αδυναμιας αλλα δεν μπορουσα να σηκωθω.πειραματιστηκα μεχρι να την κανω εναλλακτικα αλλιως και την εκανα με μπαρα σε στεπ (2σετ) και αλλα 2σετ με 2κιλα βαρακια και ανεβαινα σε παγκο!στο στεπ ηταν πιο ευκολη ενω σε παγκο ηταν αστα να πανε οποτε ειρηνακι να διαλεξω τη δευτερη εκδοχη?ειναι σωστη η εναλλαγη που εκανα?απογοητευτηκα δεν σου κρυβω ...ελπιζω να την καταφερω καποια στιγμη.
    οι υπολοιπες βγηκαν και μαλιστα με δυσκολια εβγαλα λιγους κοιλιακους και γαμπες!
    ελπιζω τεχνικα να ημουν σωστη .εγω βεβαια θα τις ξαναμελετησω για να τις υιοθετησω οσο πιο σωστα γινεται!
    εν τω μεταξυ φαινονται στα βιντεο τοσο απλες και στην ουσια ειναι τοσο δυσκολες και χρειαζονται αρκετη προσοχη γαι να φερουν αποτελεσμα!
    σου βγαζω το καπελο μαλλον το σκουφι μου στην ασκηση με γεφυρα στο μηχανημα μηριαιων!τελικα σημερα με επιασε αυτη η ασκηση!
    σ'ευχαριστω για ακομα μιαφορα!να δω ποσες φορες ακομα θα με χαροποιησεις!να σαι παντα καλα γερη και δυνατη!
    υ.γ.αννουλα επειδη το ονομα μου ειναι σπανιο και δεν προκειται να το βρεις μην με αποκαλεις με αλλα γυναικεια ονοματα που δεν μου αρεσουν κιολας!καποια στιγμη θα στο πω ανυπομονο παιδι!στο φυλαω για εκπληξη!
    οσο για την τροχαλια νομιζω οτι ανεβαζουμε πιο ευκολα κιλα απ'οτι στα ελευθερα!ετσι θεωρω!
    οσο γι το πως νιωθω σημερα!μια χαρα σαν να μην εκανα προπονηση ....αυτα για μας ειναι ψιλοπραγματα!

  29. #119
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    α και ξεχασα να βαλω τραγουδακι σημερα μιας και ειμαστε του καλλιτεχνικου υποβαθρου και ειναι στις φλεβες μας η μουσικη βαζω αλλο ενα αγαπημενο ασμα απο εναν μεγαλο τραγουδιστη που ειχα την τυχη να δουλεψω για λιγο μαζι του!ξερω αυτο το ειδος μουσικης ειναι ιδιαιτερο και δεν αρεσει σε πολλους οποτε καλη ακροαση σ'αυτους που αγαπουν λαικα!
    καλη ακροαση!

  30. #120
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Δεν θα απογοητευεσαι καθολου! Θα τη μαθεις την ασκηση! Εγω για να μαθω καθισματα εκανα ποσο καιρο! Τελικα βρηκαμε τροπο κ εγινε!
    Μπορει να σου επεφτε βαρυα η μπαρα η να μη πηρες τν σωστη θεση! Δουλεψε την και θα βγει! Ελα δεν θελω απογοητευση λεμεεεε
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!


 
Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 12-10-14, 18:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •