Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 231
  1. #1
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default Η Καθημερινότητα Μου :-)

    Καλημερα..σαν νεο μελος του φορουμ θα κανω ενα γρηγορο προλογο για μενα κ θα παραθεσω καποιες αποριε μου!
    Ασχολουμαι πολλα χρονια με τον αθλητισμο εν γενει,αλλα με το bodybuilding fitness εντατικα 2,5 χρονια!
    Ειναι τροπος ζωης πλεον!ακομα κ στον υπνο μου σκεφτομαι τις προπο!
    Τεσπα οπως καταλαβατε ειναι ο ερωτας μου αυτη μου η ενασχοληση,γι'αυτο κ θυσιαζω πολλα.
    Τεσπα μεσα σε2 χρονια κατκφερα κ εβαλα 13 κιλα εκ των οποιων ελαχιστο λιπος!
    Θα προσπαθησω για αλλα 2 καθαρκ μυικα σε βαθος χρονου πλεον!
    Θελω να ρωτησω ομως αν καποιος κανει αεροβιο μεσα στη μερα σπαστα εχει αποτελεσμα;
    Δηλαδη πρεπει νακανει καποιος 45 λεπτα συνεχομενα;η' μπορει να το χωρισει σε 30 και 15;
    Σορυ αν ειναι λιγο χαζη η απορια μου!
    Last edited by psonara0; 27-04-15 at 07:49. Reason: η καθημερινοτητα μου

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπέρα,

    μπράβο για το βάρος που έβαλες και κυρίως για την ενασχόλησή σου με τα βάρη!
    Σχετικά με την αερόβια, το να χωρίσεις μια 45 λεπτη σε 30 και 15, δε νομίζω πως έχει νόημα, εκτός αν το 15 λεπτο γίνει σε μορφή HIIT (και αυτό όχι σε καθημερινή βάση).
    Μέτριας έντασης 15 λεπτά το μόνο που θα καταφέρεις είναι απλώς να κάψεις λίγες θερμίδες και τίποτα παραπάνω.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Optimus Prime's Avatar
    Join Date
    20-07-13
    Location
    Keto Universe
    Posts
    921

    Default

    Εγω πάντως κανω το πρωι 45 με 50 λεπτα μετριας εντασης και μετα απο κανα 6 ωρο βαρη. Τα αποτελεσματα ειδικα στην μεση απιστευτα συν οτι οτι αρχιζω να εχω φλεβικότητα που δεν ειχα.
    " The angry man will defeat himself in the battle as well as in life" Samurai Maxim

  4. #4
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Καλημερα κ σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας!
    Οχι δεν κανω χιτ.περυσι το καλοκαιρι εκανα στο στατικο μου!τωρα κανω διαδρομο καθε μερα 30 λεπτα μετριας εντασης πριν τα βαρη!και 15 λεπτα μετα τα βαρη τζογκινγκ σαν αποθεραπεια!
    Μονο παρασκευη κ σαββατο που δεν κανω βαρη το φτανω συνεχομενα 40λεπτα!
    Αν θελετε μπορω να ποσταρω το προγραμμα μου κ να μου κανετε τυχον διορθωσεις σαν πιο εμπειροι!

  5. #5
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Καλυτερα να βαλεις αναποδα τη διαρκεια...
    30 λεπτα μετα τα βαρη και πριν τα βαρη το πολυ 10'.
    Μην σπαταλας ενεργεια στην αεροβια πριν τα βαρη,ισα-ισα για ζεσταμα χρειαζεσαι στην αρχη

  6. #6
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Δεν μπορω με τιποτα αεροβιο μετα τα βαρη!δεν βγαινει με τιποτα δυστυχως!
    Δηλαδη δεν επιτυγχανεται μειωση λιπους αν κανω πριν;τσαμπα γραφω χιλιομετρα τοσα χρονια;
    Επισης θα ηθελα να ρωτησω ποσα σετ ειναι το ιδανικο σε καθε προπο;κ σε τι συχνοτητα πρεπει να γινονται οι προπο μες στην εβδομαδα;ευχαριστω εκ των προτερων!

  7. #7
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Ολοι τα ιδια λεγαμε,βγαινει αμα το αποφασισεις.
    Δεν υπαρχει λογος να κανεις αεροβιο πριν τα βαρη..Σπαταλας τζαμπα ενεργεια που θα μπορουσες να εχεις για τα βαρη...
    Απλα σκεψου οτι αμα δεν κανεις 30 λεπτα ξερω γω μετα τα βαρη,δεν κατεβαινεις απο το διαδρομο(φυσικα θα πιανονται τα ποδια σου στην αρχη αλλα μετα συνηθιζεις)

    Για τα σετ συνηθιζεται να γινονται 12-15 σετ στις μεγαλες ομαδες(πλατη,ποδια,στηθος),9-12 στις μικρες(ωμοι,χερια)
    Την καθε μυικη ομαδα μια φορα τη βδομαδα με καποιο 4ημερο ή 5ημερο σπλιτ(προτιμησε 4ημερο για να ξεκουραζεσαι και πιο πολυ)

    *Με την αεροβια ειχα μεγαλο προβλημα,μολις ενιωθα τα ποδια να με καινε ή να εχουν πιαστει λιγο ηθελα να κατεβω...εκει ειναι που πρεπει να συνεχισεις
    Last edited by iLikeBB; 29-04-15 at 09:39.

  8. #8
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    όπως είπε και ο από πάνω κάντα ανάποδα έχε δυνάμεις για τα βάρη σου και ρίξε μετά ένα μισάωρο διάδρομο. Ο λόγος απλός έχεις φάει το γλυκογόνο σου στα βάρη και μετά ανεβαίνοντας για αερόβιο ξεκινλας σχεδόν άμεσα την καύση λίπους σου θυμίζει κάτι η κατάσταση αυτή? πρωινή αερόβιο ώς ένα σημείο πάντα. όσο για τα σετ ασκησει κλπ έχει η ειρήνη κάποοα πολύ ωραία άρθρα με προγράμματα ρίξε μια ματιά δές και διατροφές και ρίχτα όλα να αρχίσουμε να φτιάχνουμε το παζλ.

  9. #9
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Σας ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις!οσο για τα αρθρα τα εχω διαβασει πολλακις κ γενικα 2,5 χρονια τωρα εχω δοκιμασει διαφορα σπλιτ!απλα μ'αρεσει να πειραματιζομαι κ ν'αλλαζω προγραμματα για να μην συνηθιζει το σωμα!
    Εδω κ 2 εβδομαδες εχω αρχισει ενα full body!
    Κ επειδη δοκιμαζω πρωτη φορα τετοιο προγραμμα γι αυτο ρωτησα!
    Αεροβιο θα το αφησω ετσι αφου δεν μπορω μετα τα βαρη!
    τα δινω ολα στα βαρη κ φθανω μεχρι αποτυχιας!
    Θα ποσταρω το προγραμμα κ θα περιμενω διορθωσεις απο τους πιο εμπειρους!

  10. #10
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα.ενας ξαφνικος τραυματισμος χθες κατα τη διαρκεια του τρεξιματος με κανει να μην μπορω να τρεξω.δεν ξερω γιατι αλλα με ποναει ο αχιλλειος τενοντας και δεν μπορω να εξηγησω την αιτια,αφου τρεχω χρονια καθε πρωι.
    βαρη μπορω και κανω γιατι γενικα το παταω το ποδι αλλα οχι να το στηριζω γιατι ποναει.δεν ξερω τι εχει αλλα αν δεν θεραπευτει σε λιγες ημερες απο μονο του,θα προβω σε ιατρικη επισκεψη.
    σημερα εκανα ελλειππτικο αφου δεν μπορεσα διαδρομο και λιγο ποδηλατο.αυτα μου προτεινε και ογυμναστης αφου δεν με ενοχλουν
    θελω τη γνωμη σας στις εξης αποριες!
    1)ποση ωρα ποδηλατο η' ελλειπτικο?
    2)στο ποδηλατο κοιταζα τους σφυγμους που εδειχνε και δεν ξεπερνουσε τους 96 ενω εγω κουραζομουν.παιζει ρολο?δηλαδη αν καποιος κουραζεται και ιδρωνει εχει σημασια η' οι παλμοι που αναγραφονται?
    3)η hiit ειναι πιο αποτελεσματικη στο ποδηλατο η'οχι?
    σορυ για τις πολλες αποριες αλλα εχω αγχωθει και φοβαμαι μηπως δεν ξανατρεξω,διοτι ειχα συνηθισει αεροβιο=διαδρομος και τωρα νομιζω οτι δεν κανω αεροβιο και δεν θα εχω αποτελεσμα!

  11. #11
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα στη φορουμοπαρεα.αν και σας διαβαζω χρονια και δεν γραφω συχνα γι'αυτο αλλωστε εγγραφη εκανα φετος,εχω να σημειωσω ''συγχαρητηρια'' σε αυτο που κανετε,διοτι η εξελιξη ειναι εμφανης και αυτο απορρεει απο την αγαπη που περιβαλετε το συγκεκριμενο αθλημα!
    εγω λατρευω το σιδερενιο αθλημα και εδω και 3 ετη που ασχολουμαι με αυτο εχω αφιερωθει ψυχη και σωματι και με πολλες θυσιες...αλλα δεν με νοιαζει διοτι το κανω με χαρα και οχι με αγγαρεια...στερουμαι πολλα για να ειμαι συνεπης στις προπο και στη διατροφη μου αλλα πλεον ειναι τροπος ζωης και το μοναδικο πραγμα που με γεμιζει.
    για να μην μακρυγορω με τους προλογους,θα εισελθω στο κυριως θεμα ευθυς αμεσως.κατα τη διαρκεια 2 ετων εβαλα με πολυ κοπο και αυστηρη διατροφη 13 κιλα εκ των οποιων μονο 3 ηταν λιπος.
    γενικα στη διατροφη μου ειμαι σπαρτιατισσα και δεν ξεφευγω ποτε...ουτε τοτε και τωρα που επιθυμω να βαλω βαρος.αυτον τον μηνα εκανα λιπομετρηση και εχασα 2 κιλα λιπους και 600γρ μυικο ιστο.
    για το λιπος χαρηκα αλλα για τη μυικη μαζα που θυσιασα στεναχωριεμαι.θελω να παρω 2 μυικα κιλα ακομα με ελαχιστι λιπος και δεν ξερω τον τροπο..2 χρονια τωρα μπερδευομουν αλλα την εβρισκα την ακρη με διαφορα πειραματα αλλα τωρα φοβαμαι μην χασω ο,τι με τοσο κοπο εχτισα.
    γι'αυτο λοιπον σαν πιο εμπειροι θα ηθελα τις διορθωσεις και συμβουλες σας στην διατροφη μου.
    1ογευμα-φυσικος χυμος πορτοκαλι,1 φετα ολικης με φυστικοβουτυρο ταχινι και μελι,3 ολοκληρα αυγα
    προπονηση
    2ογευμα-μοσχαρι η' κοτοπουλο(τουλαχιστον 150γρ μαγειρεμενα στον ατμο) με ρυζι η' πατατα και σαλατα και κσ λαδι
    3ογευμα-3 αποξηραμενα δαμασκηνα
    4ογευμα-τοστ ολικης με 60γρ τυρι 10% λιπαρων
    5ογευμα-1 μηλο
    6ογευμα-γιαουρτι 2% με 1κγ μελι
    7ογευμα-2 αυγα ολοκληρα

    αυτη τη διατροφη χωρις το 7ογευμα ακολουθησα και εχασα τα 2 κιλα.τωρα και με το 7ο δεν εχω παρει ακομα κιλα.θελω να παρω οσο το δυνατον 2 μυικα καθαρα κιλα και πιστευω οτι μπορω επειδη μου λειπει μυικος ιστος αλλα δεν ξερω πως να τη διαμορφωσω.θα ηθελα τις συμβουλες σας.
    Υ.Γ. ενα μεγαλο ''ευχαριστω'' για τις γνωσεις που μου προσφερατε καθως διαβαζα το φορουμ αυτα τα 3 ετη και ενα μεγαλο ''μπραβο'' στους συμφορουμιτες για το επιπεδο τους και κυριως στις κοπελες που απαιτειται πιο μεγαλη προσπαθεια.
    ευχαριστω εκ των προτερων και σορυ αν σας κουρασα με το μαγαλο ποστ.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Μια ερωτηση περισσοτερο για διευκρινηση,οταν λες αυγα ολοκληρα εννοεις και τον κροκο;Τρως δηλαδη 5 αυγα με τα ασπραδια τους και τους κροκους τους καθε μερα;
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  13. #13
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    ναι.γιατι?

  14. #14
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    να φανταστεις εχω ενα μικρο ψυγειακι μονο για τα αυγα!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπέρα κοριτσαρα!
    Αρχικά να σου πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για την αγαπη που εχεις για το bbing και την θεληση να φτασεις το στοχο σου.
    Πριν σχολιασω τη διατροφη σου (η οποια σηκωνει πολλες αλλαγες στις επιλογες τροφων), θα θελα να σε ρωτησω με τι διατροφη εβαλες τα κιλα και πετυχες αυξηση μυικου ιστού. Οσο γινεται αναλυτικα, δηλ με μετρημενες ποσοτητες κλπ.

  16. #16
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    ναι.γιατι?
    Γιατι πιτσιρικα οταν πλησιαζε το Πασχα και σαν πολυμελης οικογενεια η μανα μου εβραζε καμια 80αρια αυγα,ετυχε να φαω για κανα 3-4 μερες απο 5 ολοκληρα αυγα τη μερα(σαν σαλατα με λεμονακι,πιπερακι,λαδακι )..το αποτελεσμα ηταν να βγαλω σπυρακια στον αυχενα και εκτοτε τρωω 1-2 ολοκληρα..ασπραδια οσα θες
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  17. #17
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα κοριτσαρα!
    Αρχικά να σου πω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για την αγαπη που εχεις για το bbing και την θεληση να φτασεις το στοχο σου.
    Πριν σχολιασω τη διατροφη σου (η οποια σηκωνει πολλες αλλαγες στις επιλογες τροφων), θα θελα να σε ρωτησω με τι διατροφη εβαλες τα κιλα και πετυχες αυξηση μυικου ιστού. Οσο γινεται αναλυτικα, δηλ με μετρημενες ποσοτητες κλπ.
    καλησπερα και απο μενα ειρηνη μου.
    η διατροφη που εκανα περυσι και μου εδωσε τα μυικα κιλα μου ηταν η εξης
    1ογευμα-φυσικος χυμος πορτοκαλι,3 αυγα ολοκληρα και 1 φετα ολικης με φυστικοβουτυρο ταχινι 1κγμελι(φυστικοβουτυρο και ταχινι δεν μετρουσα,εβαζα πολυ οπως και τωρα)
    2ογευμα-κοτοπουλο η' μοσχαρι 170-200γρ με σαλατα και ελαιολαδο
    3ογευμα-οπως το πρωινο χωρις τα αυγα
    4ογευμα-1 μηλο και 3 αποξηραμενα δαμασκηνα με 1 αυγο ενιοτε
    5ογευμα-τοστ ολικης με 60γρ με 10%λιπαρα και ντοματα
    6ογευμα-γιαουρτι 200γρ των 2% με 1κσλιναροσπορο,1κγ ηλιοσπορο και 1κγ σουσαμι
    7ογευμα-30γρ φυστικια αραπικα αναλατα
    τα πορτοκαλια τα μισα τα ετρωγα και τα αλλα τα εστυβα.εχω μια αδυναμια στα φρουτα και πως κρατιεμαι αυτους τους μηνες που ηθελα να χασω λιπος.
    αλατι δεν εχω φαει ποτε στη ζωη μου και ολα ειναι στον ατμο.
    το φυστικοβουτυρο ειναι βιολογικο και οχι εμποριου με συντηρητικα και ζαχαρες.
    θα ηταν πολυτικη η βοηθεια σου γιατι εκανα τοσο κοπο και μονη εφτιαχνα τα προγραμματα διατροφης και προπο μεχρι να φθασω το στοχο μου και τωρα νιωθω οτι γυριζω πισω..
    παντως σ'ευχαριστω απο καρδιας για το ενδιαφερον σου να με βοηθησεις.ειναι ιδιαιτερα εκτιμητεο ειδικα απο εσενα που εχεις την πορεια σου στο χωρο.

  18. #18
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by Mirto_ View Post
    Γιατι πιτσιρικα οταν πλησιαζε το Πασχα και σαν πολυμελης οικογενεια η μανα μου εβραζε καμια 80αρια αυγα,ετυχε να φαω για κανα 3-4 μερες απο 5 ολοκληρα αυγα τη μερα(σαν σαλατα με λεμονακι,πιπερακι,λαδακι )..το αποτελεσμα ηταν να βγαλω σπυρακια στον αυχενα και εκτοτε τρωω 1-2 ολοκληρα..ασπραδια οσα θες
    μυρτω μου εγω δοξα Τον Υψιστο δεν εχω κανενα προβλημα με τα αυγα.ουτε και απο θεμα εξετασεων.μια ζωη ετρωγα πολλα σε καθημερινη βαση και δεν με χαλανε...ευτυχως που μ'αρεσουν!

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by psonara0 View Post
    καλησπερα και απο μενα ειρηνη μου.
    η διατροφη που εκανα περυσι και μου εδωσε τα μυικα κιλα μου ηταν η εξης
    1ογευμα-φυσικος χυμος πορτοκαλι,3 αυγα ολοκληρα και 1 φετα ολικης με φυστικοβουτυρο ταχινι 1κγμελι(φυστικοβουτυρο και ταχινι δεν μετρουσα,εβαζα πολυ οπως και τωρα)

    βρώμη
    ασπραδια
    1 κροκο
    γαλα 1.5%


    2ογευμα-κοτοπουλο η' μοσχαρι 170-200γρ με σαλατα και ελαιολαδο

    100γρ κοτοπουλο/μοσχαρι
    ρυζι ή πατατα
    σαλατα με ελαιόλαδο



    3ογευμα-οπως το πρωινο χωρις τα αυγα

    κοτατζ με λιγα αμυγδαλα ή ενα ΚΟΦΤΟ κουταλακι φυστικοβουτυρο (περιπου 15γρ μαξ)

    4ογευμα-1 μηλο και 3 αποξηραμενα δαμασκηνα με 1 αυγο ενιοτε

    στραγγιστου γιαουρτι 2%
    1 μηλο


    5ογευμα-τοστ ολικης με 60γρ με 10%λιπαρα και ντοματα

    κοτοπουλο
    πατατα ή ρυζι
    σαλάτα
    ή
    όσπρια με μια λεπτή φέτα ψωμί μαύρο
    30γρ κιτρινο τυρί


    6ογευμα-γιαουρτι 200γρ των 2% με 1κσλιναροσπορο,1κγ ηλιοσπορο και 1κγ σουσαμι
    7ογευμα-30γρ φυστικια αραπικα αναλατα

    Ψαρι (σολωμο ή αλλο)
    σαλάτα
    με 6 γευματα εισαι κομπλε, τα 7 τα θεωρω υπερβολή.


    τα πορτοκαλια τα μισα τα ετρωγα και τα αλλα τα εστυβα.εχω μια αδυναμια στα φρουτα και πως κρατιεμαι αυτους τους μηνες που ηθελα να χασω λιπος.
    αλατι δεν εχω φαει ποτε στη ζωη μου και ολα ειναι στον ατμο.
    το φυστικοβουτυρο ειναι βιολογικο και οχι εμποριου με συντηρητικα και ζαχαρες.
    θα ηταν πολυτικη η βοηθεια σου γιατι εκανα τοσο κοπο και μονη εφτιαχνα τα προγραμματα διατροφης και προπο μεχρι να φθασω το στοχο μου και τωρα νιωθω οτι γυριζω πισω..
    παντως σ'ευχαριστω απο καρδιας για το ενδιαφερον σου να με βοηθησεις.ειναι ιδιαιτερα εκτιμητεο ειδικα απο εσενα που εχεις την πορεια σου στο χωρο.
    Το πρώτο που πρεπει να κανεις ειναι να βγάλεις τα ψωμιά.
    Με ψωμιά φυστικοβούτυρα (ναι ακομα και χωρις συντηρητικα και ζάχαρες) δεν βαζεις μυς, βαζεις ωραιοτατο λιπάκι
    Με το αλάτι γιατί μάλωσες; Κακώς!! Αλάτιζε ελαφρά ολα σου τα γεύματα. Ειναι ακρως απαραίτητο ( τους λογους μπορεις να τους βρεις κανοντας ενα απλο google).

    Eπισης τρως υπερβολικες μεγαλες ποσοτητες κρεατος. Να υποθεσω δεν μετρας μακροθρεπτικα, δηλ ποσα γρ. πρωτεινης, υδατανθρακα και λιπαρων (χονδρικα τουλαχιστον) λαμβανεις απο τα γευματα σου!

    Σου εβαλα με κοκκινα γραμματα το τι αλλαγες θα εκανα εγω στο παραπανω πλανο.
    Και οπωσδηποτε ξεκινα να μετρας μακροθρεπτικα αν θες να εχεις ενα σωστο αποτελεσμα.
    Last edited by Kardoula; 03-10-15 at 17:53.

  20. #20
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    kardoula σ'ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες να με συμβουλεψεις και να με διορθωσεις.
    γαλα δεν πινω γιατι εχω δυσπεψια και σολωμο,αμυγδαλα κοτατζ και βρωμη δεν τρωω,γι'αυτο δεν τα εχω ενταξει στη διατροφη μου και την εχω προσαρμοσει στις προτιμησεις μου για να μην βαριεμαι και την εχω για χρονια με καποιες τροποποιησεις.
    δεν ξερω γιατι σου εδωσα την εντυπωση οτι δεν μετραω τα μακρος μου.παντα ειναι ολα μετρημενα και με ζυγαρια ακριβειας.εκεινη η διατροφη ηταν για ογκο που εκανα περυσι.
    εδω και καποιους μηνες εκανα την παρακατω και εχασα 2 κιλα λιπους και 600γρ μυικο ιστο δυστυχως,γι'αυτο θελω να βαλω αλιπη μυικη μαζα.απλα θελω να την τροποποιησω διοτι δεν παιρνω βαρος και δεν θελω να εχω 5 ολοκληρα αυγα.οσο για τα αποξηραμενα και το χυμο εκτος οτι μ'αρεσουν τα εχω κυριως για το προβλημα με το εντερο μου.
    1ογευμα-φυσικος χυμος πορτοκαλι,1 φετα ολικης με φυστικοβουτυρο ταχινι και μελι,3 ολοκληρα αυγα
    προπονηση
    2ογευμα-μοσχαρι η' κοτοπουλο(τουλαχιστον 150γρ μαγειρεμενα στον ατμο) με ρυζι η' πατατα και σαλατα και κσ λαδι
    3ογευμα-3 αποξηραμενα δαμασκηνα
    4ογευμα-τοστ ολικης με 60γρ τυρι 10% λιπαρων
    5ογευμα-1 μηλο
    6ογευμα-γιαουρτι 2% με 1κγ μελι
    7ογευμα-2 αυγα ολοκληρα

    λεω ν αλλαξω το 7ογευμα και να βαλω αλλο ενα γιαουρτακι με 1κγ μελι.δεν ξεερω αν πρεπει μα προσθεσω καπου κανενα ασπραδι.παντως μετην αλλαγη αυτη τα μακρος βγαινουν ως εξης
    θερμιδες 1910
    πρωτεινες 119
    υδατανθρακες 202
    λιπαρα 67

  21. #21
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλησπερα μετα απο πολυ καιρο στους συμφορουμιτες!καλη χρονια με υγεια και πιστη σε ολους ευχομαι!
    μπορει να μην γραφω συχνα γιατι εν γενει δεν τα παω καλα με τα ημερολογια...παρ'ολα αυτα παρακολουθω το φορουμ καθημερινα!
    φετος ειναι η τεταρτη χρονια ενασχολησης μου με το μποντιμπιλντινγκ με ο,τι αυτο συνεπαγεται εφοσον πλεον ειναι τροπος ζωης και το σημαντικοτερο κομματι της ζωης μου!διατροφη και προπονησεις δεν εχω σταματησει καθολου και τσιτ δεν εχω κανει εδω και 3 χρονια.τα τελευταια 2 χρονια εβαλα 13 κιλα και τα περισσοτερα μυικα και χρειαζομαι αλλα 2.βεβαια τωρα ειναι πιο δυσκολο αλλα δεν τα παραταω.
    το καλοκαιρι εχασα 2 κιλα εκ των οποιων τα 1400ηταν λιπος και 600γρ μυες.
    απο τον αυγουστο μεχρι και σημερα εβαλα 2 κιλα εκ των οποιων 1 κιλο ειναι λιπος και το αλλο μυικη μαζα!
    εδω και 2 εβδομαδες εχω τροποποιησει καπως την διατροφη μου για λιγοτερο λιπος και περισσοτερη μυικη μαζα!γενικα η διατροφη μου ειναι και αρεστη για να μην χρειαζεται να τσιταρω απλα κανω προσθαφαιρεσεις αναλογα τον στοχο μου καθε φορα!
    τωρα αφαιρεσα την δευτερη μεριδα γιαουρτι,τις 3 κσ μελι και μια μπανανα.τα υπολοιπα τα αφησα ιδια και κατεληξα στην εξης διατροφη
    1ογευμα-μια φετα ψωμι ολικης με φυστικοβουτυρο και ταχινι(30γρ και τα 2 μαζι) και 1κγ μελι,2 αυγα ολοκληρα και 2 ασπραδια και φυσικος χυμος πορτοκαλι-μανταρινι
    προπονηση
    2ογευμα-κοτοπουλο(150γρ) και πατατα (100γρ) και λαχανικα και 1κσ ελαιολαδο
    1 φορα την εβδομαδα τσιπουρα
    3ογευμα-φυσικος χυμος πορτοκαλι-μανταρινι και 1 αυγο ολοκληρο και 1 ασπραδι
    4ογευμα-τοστ ολικης με 60-70γρ τυρι με 10% λιπαρα και ντοματα
    5ογευμα-γιαουρτι 2% με 3 αποξηραμενα δαμασκηνα η' 1κγ μελι
    6ογευμα-2 αυγα ολοκληρα
    2-2,5 λιτρα νερο
    θερμιδες 1800
    πρωτεινες 130
    υδατανθρακες 146
    λιπαρα 67
    μ'αυτη την διατροφη με βλεπω πιο καλα στον καθρεφτη,λιπομετρηση θα εχω σε 2 εβδομαδες.
    απο προπονηση η πρωινη αεροβια παραμενει σταθερη ετη τωρα απλα τον τελευταιο χρονο κανω διαδρομο νηστικη 5 φορες την εβδομαδα απο 30 λεπτα.παλια εκανα ποδηλατο!
    προπονηση το καλοκαιρι ειχα full body και μετα αλλαξα και μεχρι τωρα παω 4-5 φορες την εβδομαδα και δινω εμφαση στα ποδια στα οποια εχω δει αποτελεσματα αλλα δεν θελω στασιμοτητα γιατι το σωμα συνηθιζει ευκολα!τωρα κανω
    στηθος-πλατη-γλουτους
    ωμοι-ποδια
    στηθος-πλατη-γλουτους
    δικεφαλα-τρικεφαλα-γλουτους
    2-3 φορες την εβδομαδα κοιλιακα γαμπες!
    5 φορες νηστικη διαδρομο απο 30 λεπτα
    εχω αυξησει κιλα και εχω ελαττωσει επαναληψεις.

    θα ηθελα τις συμβουλες σας για την επιτευξη του επομενου στοχου μου που ειναι 2 κιλα μυικα και οσο το δυνατον πιο αλιπα!εννοειται σε βαθος χρονου οπως στα προηγουμενα κιλα που πηρα.
    οποιαδηποτε διορθωση δεκτη και κυριως στην προπονηση
    ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για τομεγαλο ποστ.καλες προπονησεις και καλη συνεχεια!

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπερα!

    Τωρα βρε κουκλα μου τι να σου πω.. Αν εσυ εχεις καταφέρει με αυτή τη διατροφη να χεις βαλει τοσα μυικα κιλά, τι να πω. Μου κανει εντυπωση πραγματικα γιατι η ποιοτητα των γευματων σου δεν ειναι η καλυτερη. Ποσα αβγα τρως τη μερα;! Γιατι δεν βαζεις και αλλες πηγες;! Aσε τα ψωμια, βαλε βρωμη, βαλε σολωμο, βαλε μοσχαρι, βαλε μεγαλυτερη ποικιλια.


    τα τελευταια 2 χρονια εβαλα 13 κιλα και τα περισσοτερα μυικα
    Είσαι σιγουρη γι αυτο;! Με τι μεθοδο εχεις κανει λιπομετρηση; Dexa scan?
    Last edited by Kardoula; 17-01-16 at 17:58.

  23. #23
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    σε διατροφολογο κανω με τα παντ.δεν ξερω πως ακριβως λεγεται η συγκεκριμενη μεθοδος!ελπιζω να σε κατατοπισα!
    τρωω 5 ολοκληρα την ημερα και οι εξετασεις μου ειναι αψογες γι'αυτο συνεχιζω και τα τρωω και επειδη μ αρεσουν!
    σολωμος και βρωμη δεν μ αρεσουν.μοσχαρι βαζω σπανια πλεον γιατι μ'αρεσει πιο πολυ το κοτοπουλο!απο ψαρακι εχω τσιπουρα και ισως βαλω και μπακαλιαρο.
    οι 3 φετες ψωμι ολικης που εχω ειναι μετρημενες και μου δινουν μονο 30 γρ υδατανθρακα συνολικα.πιστευω σε σχεση με τη βρωμη δεν εχει κι μεγαλη διαφορα τουλαχιστον εμφανισιακα δεν νομιζω να με εχει επηρρεασει αρνητικα.
    ισως να μην ειναι η συνηθεστερη μποντιμπιλντεραδικη διατροφη αλλα ειναι ζυγισμενα μετρημενα ολα και σε συνδυασμο με την προπο με βοηθησαν να χτισω μυικο ιστο,κατι που ειχα χασει σε μεγαλο βαθμο!
    στο 5ογευμα σκεφτομαι να βαλω ενα πρασινο μηλο αντι για μελι.τι λες?
    σ'ευχαριστω εκ των προτερων
    Last edited by psonara0; 17-01-16 at 20:19.

  24. #24
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    ξεχασα ν αναφερω οτι στο δευτερο γευμα εχω ενιοτε καστανο ρυζι

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σου πω την αληθεια, η μονη αξιοπιστη μεθοδος που θα σου δειξει με ακριβεια αν εχεις βαλει/βγαλει μυικο ιστο και λιπος ειναι η dexa scan.
    Περα ομως απο αυτο, ο καθρεφτης θα σου δειξει το αποτελεσμα. Οταν σε βλεπεις, ειναι αυτο που θες; Αν αυτα που τρως σου δινουν αυτο το αποτελεσμα, τοτε ποιος ο λογος να το αλλαξεις;! Ακολουθησε το ως εχει
    Αλλα κατα την προσωπική μου άποψη, οχι, το ψωμι δεν συγκρινεται θρεπτικα με τη βρωμη. Δεν ειναι απλα θερμιδικό το θέμα, αλλα ποιοτικό.
    Οσο για τα αβγά, δεν το ανέφερα απο θεμα υγείας αλλά απο θεμα ποικιλίας.

    Και παλι θα εκφρασω τις αμφιβολιες μου για τη λιπομετρηση, μακαρι τοσο ευκολα εμεις οι γυναικες να βαζαμε μυς.. Δεν βαζεις βρε κουκλα μου μια φωτο να δουμε;

  26. #26
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    στη διατροφολογο που καω λιπομετρηση μου ειπε οτι ειναι αξιοπιστη μεθοδος και η αποκλιση της να ειναι απειροελαχιστη.δεν ξερω περισσοτερο οποτε δεν θα επεκταθω σε αυτο!οσο για τον καθρεφτη πλεον θωερω οτι ειναι ο πιο αξιοπιστος κριτης και το καταλαβα περυσι!
    ειχα φθασει σε πολυ λιγα κιλα και πλεον βλεπω τον εαυτο μου στα καλυτερα του οπως παλια.απλα θελω ακομα 2 κιλα για τα κανονικα μου.
    φωτο θα βγαλω και θα ανεβασω για την αληθεια των γραφομενων μου και για μια δευτερη αποψη και κυριως απο σενα που σε εμπιστευομαι και σε παρακολουθω καιρο τωρα.
    μια περσινη φωτο ειναι η παρακατω με 5 κιλα μειον.τωρα ειμαι 5 κιλα πανω φαινομαι αδυνατη ακομα αλλα οχι καχεκτικη.
    Attachment 27977
    συντομα θα ανεβασω σημερινη και καθε γνωμη ευπροσδεκτη!
    στο θεμα της προπο ειναι κακο να εστιαζω στα ποδια?σαν πλανο πως το βλεπεις?

  27. #27
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κοριτσαρα μου, όπως είπες ο καθρέφτης είναι αυτός που θα σου δείξει αν βαδίζεις σωστά. Οι λιπομετρήσεις και τα νούμερα είναι να χαμε να λέγαμε..
    Στην φωτό που παρέθεσες, είναι αυτή που έχεις και στο αβατάρ και είσαι τίγκα ντυμένη. Δεν μπορώ να καταλάβω κατι απο αυτο παρα μονο πως βλέπω μια αδύνατη κοπέλα.
    Τις φωτογραφιες δεν τις βαζεις για την ορθοτητα αυτων που μας γραφεις, αλλα για να σε βοηθησουμε ουσιαστικα και να εχουμε μια καλυτερη εικονα.
    Σχετικα με την προπονηση σου, δεν ξερω τι ακριβως κανεις. Βασικα, δεν ξερω καν πως εισαι, αρα χωρις να δω το καλουπι σου, δεν μπορω να σου πω συγκεκριμενα πραγματα, παρα μονο γενικα.

  29. #29
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημέρα ψωνάρα! Πρώτη φορά γράφω στο ημερολόγιο σου
    Μου έκανε τρομερή εντύπωση που λές πως έβαλες 13 κιλά και τα περισσότερα ειναι μυς! Μου ακούγεται λίγο περίεργο! Δεν το λέω επιθετικά αλλά είναι περίεργο πολύ.
    Οι μετρήσεις στους διατροφολόγους ειναι αναληθείς! Τα ξέρω γιατί πολύ παλιά έκανα διαίτα με διατροφλόγο και μου έλεγε κάτι θεικά του στυλ αυτη την εβδομάδα έβαλες 500 γρ μυς! Τότε δεν πήγαινα καν γυμναστηριο και η διατροφή που μου έδινε ήταν βοήθα παναγιά μου! Δεν στα λέω απο κακό αλά τα έζησα.
    Συμφωνω με την Καρδούλα! Θέλει η διατροφή σου διορθώσεις για να δείς ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα! Δεν μετράνε μόνο οι θερμίδες που καταναλώνουμε και τα μάκρος τους αλλά και από που ερχονται! Καλά θα ήταν το ψωμί να εχει την ίδια ποιότητα με τη βρωμη αλλά δεν την έχει! Δεν μου αρέσει κ η κατανομή της πρωτείνης σου! Στο απογευματινό πχ φρούτα (μια χαρα) με 1 ασπράδι εννίοτε? Βάλε κανα γιαουρτάκι να γίνει χαμός
    Δες κ τις διορθώσεις της Ειρήνης και δεν θα βγείς χαμένη!!!
    Υ.Γ. Δεν μας λές και το ονομα σου να μη σε λέμε με το ψευδόνυμο?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  30. #30
    Pumping Iron psonara0's Avatar
    Join Date
    17-04-15
    Location
    αμαλιαδα
    Posts
    530

    Default

    καλημερα αννα(πιστευω να λεω σωστα το ονομα σου).δεν παρεξηγουμαι οταν ο καθεις εκφραζει την αποψη του...αλοιμονο αν ολοι ειχαμε τις ιδιες αποψεις.θα ηταν τοσο βαρετη η ζωη.
    τεσπα σχετικα με τα κιλα και τους διατροφολογους θα σου εξηγησω ευθυς αμεσως.γενικα δεν ασπαζομαι την φιλοσοφια των διατροφων των διατροφολογων διοτι θεωρω οτι δεν ειναι πληρεις και σωστες κατ εμε.μονο για λιπομετρηση παω διοτι εδω που μενω δεν εχει καπου αλλου.
    εννοειται οτι μπορει να υπαρχει καποια αποκλιση αλλα δεν θεωρω οτι ειναι σημαινουσα διοτι ζυγαρια εχω πλεον τα ρουχα μου και τον καθρεφτη μου και δεν ειμαι αρχαρια πλεον και ξερω δηλαδη νιωθω ποτε παιρνω λιπος η' μυες και πραττω αναλογα σε διατροφη και προπο!εχω μαθει ν ακουω το σωμα μου και να μην εφησυχαζομαι!
    σας φαινονται απιστευτα αυτα τα κιλα αλλα οταν καποιος ειχε φθασει στα 29 κιλα και ηταν ενας σκελετος τοτε σιγουρα θα ειχε το προσον να βαζει πιο ευκολα μυες απο καποιον αλλον!δεν ειχα μυικο ιστο καθολου!και για να σπευσω τις ερωτησεις σας...δεν ειχα νευρικη ανορεξια αλλα το σωμα της νευρικης ανορεξιας.
    ευτυχως η ενασχοληση μου με το σιδερενιο αθλημα με εμαθε να λατερψω τα βαρη και την αυστηρη διατροφη αφου δεν παρεκκλινω καθολου απο το εκαστοτε πλανο μου και ολες οι τροφες ειναι περα για περα υγιεινες αφου ολα ειναι στν ατμο και εννοειται δεν τρωω ποτε φαστ φουντ διοτι δεν το δεχεται ο ργανισμος μου και δεν μ αρεσουν.
    σχετικα με τη βρωμη δεν μ αρεσει και με φουσκωνει απιστευτα.οσο για το ψωμι που θεωρειται τοσο καταδικαστεο στη λιστα με τις τροφες μποντιμπιλντινγκ εγω διαβαζω οτι επιτρεπεται.τοσο λαθος κανω?η διατροφη μου δεν εχει καθολου αλατι διοτι δεν εχω φαει ποτε στη ζωη μου και δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε στο σπιτι οποτε ας λαμβανω απο το ψωμι την ελαχιστη ποσοτητα που τυχον εμπεριεχεται σ αυτο.
    οι υπολοιπες τροφες που εχω δεν ειναι μεσα στα ορια του μποντιμπιλντινγκ?αυγα,κοτοπουλο,ψαρι,ταχινι μελι λαχανικα φρουτα,γιαουρτι....κτλ
    ποιο απογευμα εχω μονο 1 ασπραδι?παντα κοιταω να ειναι στα 20 γρ και ανω.
    εχω κανει πολυ κοπο και για να χτισω ενα σωστο σωμα.εφθασα στο μηδεν και αρχισα να το φτιαχνω απο την αρχη για να ειναι ενα σωστο μυωδες σωμα και οχι λιπος!ολοι μου ελεγαν φαε οτι να ναι να παρεις κιλα και μετα προσεχεις.φαε πατατακια σοκολατες φαγητα μαγειρευτα ...το ιδιο και η διατροφολογος.εννοειται δεν ακουσα κανεναν και εφτιαξα γευματα ημουν με το ρολοι(το ιδιο και τωρα) και αρχισα εντατικα τα βαρη.
    το ιδιο και στην προπο μονη μου διοτι ο ιδιοκτητης του γυμναστηριου δεν ειναι ποτε εκει και δεν ασχολειται καθολου.μεσα απο διαβασμα και απο το φορουμ εμαθα πολλα και χαιρομαι γι'αυτα που εχω καταφερει αλλα ειμαι ανθρωπος που θελει παντα το κατι και γι'αυτο ψαχνομαι ακομα.
    ελπιζω να καλυψα καποιες αποριες σου!
    οσο για το ονομα λεγε με ψωναρα..πλεον εχει γινει το δευτερο ονομα μου και ακουω μια χαρα.
    παντως σ ευχαριστω που μπηκες στη διαδικασια να μμου γραψεις.


 
Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 12-10-14, 18:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •