Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-04-15
    Posts
    1

    Default Μείωση τοπικού λίπους + εκγύμναση

    Καλησπέρα,

    είμαι 40 ετών και αθλούμαι συστηματικά εδώ και 6 μήνες - γυμναστήριο 3 φορές εβδομαδιαίως με λίγη αερόβια (διάδρομος) και αρκετά βάρη με σετ των 10 επ. και προοδευτική αύξηση βάρους. Το αποτέλεσμα είναι ότι έχω κερδίσει σε όγκο και μυικό τόνο αλλά δεν μπορώ να απαλλαγώ από το τοπικό κοιλιακό λίπος (περιφέρεια 99 cm) το οποίο υπάρχει εδώ και χρόνια λόγω καθιστικής εργασίας, μη άσκησης κλπ. Κατά τα λοιπά έχω σχετικά κανονικό βάρος (82 kg με ύψος 186 cm). Με βάση τα παραπάνω, ο δείκτης λίπους βγαίνει γύρω στο 25%. Η διατροφή μου είναι σε γενικές γραμμές σωστή σε ποιότητα και σπανίζουν οι σαβούρες. Ωστόσο, η εργασία είναι καθιστική για τουλάχιστον 9-10 ώρες την ημέρα.
    Λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτά τα δεδομένα, τι θα μπορούσα να κάνω για να μειώσω το τοπικό λίπος? (χωρίς να θέλω να σταματήσω την μυική τόνωση). Να σημειώσω επίσης ότι έχω δοκιμάσει και συστηματική κολύμβηση (3φ την εβδομάδα χ 1 km την φορά) για 5 μήνες, με μηδενικό αποτέλεσμα.

    Κάθε άποψη-συμβουλή ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Junior Bodybuilder chrisgewrgi's Avatar
    Join Date
    30-03-15
    Posts
    135

    Default

    καλως ηρθες.εγω κανω με εναν φιλο μου γυμναστικη σπιτι. οταν ξεκινησαμε εδω και 1 μιση χρονο ο κολλητος μου ηταν 100 κιλα 1,80 περιπου και πατημενα τα 33 χρονια. εκανε αυστηρη διατροφη, στο 6 μηνο ειχε πεσει στα κιλα σου.η κοιλια ομως ειχε παραμεινει. αυτο που ειδα μετα ομως ειναι αυτο που λεει αν εχεις υπομονη ολα γινονται. περναγαν βδομαδες και μερικοι μηνες ακομα και μου κλεγοταν που δεν φευγει η κοιλια.ξαφνικα ομως μεστο 9 μηνο 10 μηνο και χωρις να κανει αεροβια παρα ελαχιστη,του τραβαει μια η κοιλια και εξαφανιζεται μεσα σε εναν μηνα.λες και δεν ειχε το σωμα να τραβηξει απο αλλου λιπος και του το καταβροχθισε μεσα σε μερικες βδομαδες απο την κοιλια.η κοιλια του πλεον ειναι φλατ ακομα και οταν καθεται.πιστευω θελει κιαλο χρονο απο τους 6μηνες που εισαι και θα σου φυγει ξαφνικα.κανε υπομονη και εισαι κοντα.απλα μη κανεις ατασθαλιες με το φαγητο. του τυπου ελα μωρε ας φαω μια πιτσα σημερα δεν εγινε τιποτα. χασε την κοιλια και μετα φαε και την πιτσα μια μερα
    Last edited by chrisgewrgi; 29-04-15 at 21:55.

  3. #3
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    είναι το τελευταίο σημείο που θα χάσεις συνέχισε αερόβιες-βάρη κυρίως πολυαθρικές αν αρχίσει να καίγεται το λίπος από παντού κα ιδιατροφή εννοείται έτσι?

  4. #4
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Μην περιμένεις γρήγορα και εντυπωσιακά αποτελέσματα πλέον - χρειάζεται δουλειά και χρόνος. Συνέχισε αυτό που κάνεις με υπομονή και προσήλωση στους στόχους σου και βελτίωσε όσο μπορείς τη διατροφή σου. Δες μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που θα ορίσεις, τι έχεις πετύχει και μετά αναθεώρησε, μετρήσου, ψάξου και συνέχισε ακόμα πιο οργανωμένα. Με τον καιρό βλέπεις τι σου κάνει και τι όχι. Θεωρώ πάντως ότι πρέπει να δώσεις στη διατροφή ακόμα περισσότερη σημασία. >>Στο φόρουμ θα βρείς αρκετά άρθρα σχετικά.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    12-06-16
    Posts
    22

    Default

    Καλημερα και καλως σας βρηκα και απο μενα!
    Επειδη μου ταιριαζει ο τιτλος του αρθρου αντι να ανοιξω καινουργιο θα ποσταρω εδω.

    Ειμαι 35 ετων 1,81 υψος και 79 κιλα.
    Κανω εδω και 1 χρονο συστηματα γυμναστικη στο σπιτι (κλασικες ασκησεις πουσαπς,κοιλιακους και βαρακια) ενιοτε κανω αρκετα χιλιομετρα με ποδηλατο (αναβασεις βουνα κλπ)
    Πριν απο 1 χρονο ειχα φτασει τα 86 κιλα και το λιπος και η κυταριτιδα σε σημεια της κοιλιας αλλα και οι "διπλες" ειχαν αρχισει να κανουν εντονα την εμφανιση τους.
    Αυτη ηταν η ωρα μηδεν ετσι ωστε να αρχισω να κανω πλεον συστηματα γυμναστικη 3 με 4 φορες την βδομαδα και να προσεχω λιγο την διατροφη μου (εχω ιδιαιτερη αδυναμια στα γλυκα )

    Παρολο που εχω χασει κιλα και εχει βελτιωθει πολυ εμφανισιακα το σωμα μου με την γυμναστικη καταλαβαινω οτι εχω αρκετο λιπος στην κοιλια (πρεπει να εχω 25% απο μια προχειρη μετρηση που εκανα)

    Ουσιαστικα θελω να χασω λιπος στην κοιλια και να αυξησω την μυηκη μου μαζα ωστε να ξαναφτασω τα 85-86 κιλα παλι αλλα χωρις περιτο λιπος αυτην την φορα

    Δεν ειμαι τοσο πολυ του αυστηρου προγραμματος αλλα αν ηταν κατι το οποιο θα μου φερει αποτελεσματα θα το ακολουθουσα.
    (Εδω και μια βδομαδα εχω ευξησει τις ποσοτητες νερου που επινα απο 1 λιτρο στα 2+ λιτρα,κοιταζω να κοψω εντελως τα γλυκα και να τρωω πολλα γευματα καταπροτιμηση χωρις κακα λιπαρα )

    Τι θα μου προτεινατε ωστε να κανω πιο εξυδικευμενη την διατροφη μου αλλα και τις ασκησεις που κανω στο σπιτι ωστε να αρχισω να βλεπω σιγα σιγα γραμωση στο σωμα μου?
    Last edited by koval; 12-06-16 at 10:06.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Πρωτα απ ολα να στησεις την διατροφη σου.ειναι αρχη των παντων.Γλυκα γευματα μπορεις να χεις στην ζωη σου αφου τα χεις αδυναμια και εχει το φορουμ πολλες συνταγες ωστε να τα ενταξεις κανονικα στην καθημερινοτητα σου.Βρες τις θερμιδες συντηρησης σου,εφαρμοσε ενα ελλειμα,δες τα μακροστοιχεια και την κατανομη τους που θα χεις και κανε ενα αλλο ποστ και διατροφικο πλανο και πανω σ αυτο θα σου δωσουμε συμβουλες.Τοπικο λιπος δεν υπαρχει οποτε η προσπαθεια θα ναι για ολο το σωμα και με αντικτυπο σ ολο το σωμα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by chrisgewrgi View Post
    καλως ηρθες.εγω κανω με εναν φιλο μου γυμναστικη σπιτι. οταν ξεκινησαμε εδω και 1 μιση χρονο ο κολλητος μου ηταν 100 κιλα 1,80 περιπου και πατημενα τα 33 χρονια. εκανε αυστηρη διατροφη, στο 6 μηνο ειχε πεσει στα κιλα σου.η κοιλια ομως ειχε παραμεινει. αυτο που ειδα μετα ομως ειναι αυτο που λεει αν εχεις υπομονη ολα γινονται. περναγαν βδομαδες και μερικοι μηνες ακομα και μου κλεγοταν που δεν φευγει η κοιλια.ξαφνικα ομως μεστο 9 μηνο 10 μηνο και χωρις να κανει αεροβια παρα ελαχιστη,του τραβαει μια η κοιλια και εξαφανιζεται μεσα σε εναν μηνα.λες και δεν ειχε το σωμα να τραβηξει απο αλλου λιπος και του το καταβροχθισε μεσα σε μερικες βδομαδες απο την κοιλια.η κοιλια του πλεον ειναι φλατ ακομα και οταν καθεται.πιστευω θελει κιαλο χρονο απο τους 6μηνες που εισαι και θα σου φυγει ξαφνικα.κανε υπομονη και εισαι κοντα.απλα μη κανεις ατασθαλιες με το φαγητο. του τυπου ελα μωρε ας φαω μια πιτσα σημερα δεν εγινε τιποτα. χασε την κοιλια και μετα φαε και την πιτσα μια μερα
    Μια ερώτηση εγω που ειμαι στα 52 κιλα με υψος 1.65 με λιγο τοπικο λιπος πρεπει να συνεχισω αεροβιο ή περισσοτερο γυμναστικη ??

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Αεροβια κανεις για την υγεια σου προτιστως οποτε την κανεις σε οτι φαση κι αν εισαι και προσαρμοζεις την διατροφη σου αναλογα.Περισσοτερη γυμναστικη δεν υπαρχει.Υπαρχει προγραμμα με περισσοτερο ογκο αλλα με μικροτερη ενταση.με λιγα λογια ειναι μια παραμετρος ασκησης που επιρεαζει αλλες με αντιστοιχες αυξομειωσεις
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Αεροβια κανεις για την υγεια σου προτιστως οποτε την κανεις σε οτι φαση κι αν εισαι και προσαρμοζεις την διατροφη σου αναλογα.Περισσοτερη γυμναστικη δεν υπαρχει.Υπαρχει προγραμμα με περισσοτερο ογκο αλλα με μικροτερη ενταση.με λιγα λογια ειναι μια παραμετρος ασκησης που επιρεαζει αλλες με αντιστοιχες αυξομειωσεις
    Οκ στα μισα τα εχασα...λιγο πιο κατανοητά...

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #10
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Το περισσοτερο ειναι σχετικο.Αν κανεις προπονηση Δυναμης πχ που κανεις σετ των 2,3-6 επαναληψεων και τα διαλειματα σου ειναι μεγαλα δεν μπορεις να κανεις πολλες ασκησεις γιατι τοτε θα ξημεροβραδιασεις στο γυμναστηριο.οποτε κανεις τοσο-οσο(αποδοτικη και πληρη εκγυμναση αναλογα με τον στοχο).
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  11. #11
    New Member
    Join Date
    12-06-16
    Posts
    22

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Πρωτα απ ολα να στησεις την διατροφη σου.ειναι αρχη των παντων.Γλυκα γευματα μπορεις να χεις στην ζωη σου αφου τα χεις αδυναμια και εχει το φορουμ πολλες συνταγες ωστε να τα ενταξεις κανονικα στην καθημερινοτητα σου.Βρες τις θερμιδες συντηρησης σου,εφαρμοσε ενα ελλειμα,δες τα μακροστοιχεια και την κατανομη τους που θα χεις και κανε ενα αλλο ποστ και διατροφικο πλανο και πανω σ αυτο θα σου δωσουμε συμβουλες.Τοπικο λιπος δεν υπαρχει οποτε η προσπαθεια θα ναι για ολο το σωμα και με αντικτυπο σ ολο το σωμα
    Σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση,
    η αληθεια ειναι οτι δεν εχω περιηγηθει στο forum και πολυ,θα κοιταξω για συνταγες .
    Οταν λες θερμιδες συντηρησης εννοεις τις θερμιδες που με συντηρουν στο βαρος που ειμαι?
    Βασικα ειμαι λιγο ασχετως οποτε δεν καταλαβα και πολλα απ αυτα που ειπες (να εφαρμωσω ενα ελλειμα και να δω τα μακροστοιχεια μου??)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια Τοπικού Λίπους
    By alexko in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 06-03-14, 08:42
  2. Μείωση Λίπους
    By sixpack in forum Michael Kefalianos - Ask The Pro
    Replies: 0
    Last Post: 03-01-13, 17:05
  3. Μείωση τοπικού λίπους - Πιο τοπικό δεν γίνεται.
    By LefterisA in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 02-01-13, 21:00
  4. Απώλεια Τοπικού Λίπους
    By papazaf in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-05, 05:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •