Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-12-14
    Posts
    30

    Default Διατροφή Συντήρησης - Γνώμες

    Παιδες καλησπερα !!
    Θελω τις γνωμες για κατι ....αρχικα να σας πω πως ειμαι 1,90/95-96 κιλα /24 ετων
    Εδω και λιγες εβδομαδες εχω ξεκινησει σοβαρα τα βαρη και θελω να διορθωσω την ελαφρα χαλαρωση που εχω ,γυρω απο την κοιλια και τ ποδια ...
    Δεν με ενδιαφερει να δω κοιλιακους απλα να δυναμωσω και να αποκτησω ενα πιο δυνατο σωμα ...
    Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ...αν κανω μια διατροφη συντηρησης 2800/3000 θερμιδες 40/40/20 οπως μ εβγαλε κ ενα προγραμματακι που βρηκα στο σαιτ ..θα μπορεσω να δω αποτελεσματα ;;
    Οπως ρωτησα και πριν λιγες μερες για ανασυσταση του σωματος ,αυτο μπορει να γινει ;;να πεσω σε καποιο ποσοστο λιπους ενω παραλληλα χτιζεται μυικη μαζα ;;
    Οταν λεω πτωση λιπους εννοω απο τ 20% που ειμαι τωρα να παω στο επομενο 3μηνο στο 17% πχ ;;ισα ισα να φιανεται πιο ρωμαλεο το σωμα ...
    ΚΑΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    1)ΠΡΩΙΝΟ (8:00)
    5 αυγα ,1 κροκος ,1 φετα τυρι+γαλοπουλα ,1 φετα ψωμι με 30γρ φυστικοβουτυρο
    2)ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ (11:00)
    2 φέτες ολικής με 100γρ κοτόπουλο,1 φετα τυρι
    3)ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ (14:30)
    200γρ κοτ./βοδ./ψαρι , 200γρ μπασμάτι
    4) ΠΡΟ-ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ (18.30/19:00)
    200 γρ γιαούρτι 2% ,1 μπανάνα
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 20.00-21.30 (ΒΑΡΗ + ΑΕΡΟΒΙΑ/ΤΡΕΞΙΜΟ)
    5)ΜΕΤΑ-ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    1 scoop whey (ON)
    6)ΒΡΑΔΙΝΟ (22:30/23:00)
    200γρ κοτ./βοδ./ψαρι , ντοματ/αγγουρι


    ΣΥΝΟΛΟ ΠΡΩΤ. ΛΙΠΑΡΑ ΥΔΑΤ. ΘΡΜΔΣ
    ΠΡΩΙΝ. 32,5+3,2 28,5+19 24+1,7
    ΔΕΚΑΤ. 31,6+7 3,5+2,8 24
    ΜΕΣΗΜΕΡ. 62 8 71
    ΠΡΟ- 18 4 8+22
    ΜΕΤΑ- 24
    ΒΡΑΔΙΝΟ 62 8 71
    ελαιολαδο 30
    40%/40%/20% 250γρ
    1000
    100γρ
    900
    220γρ
    880
    2.800kcl

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου,


    το αν δεις αποτέλεσμα και σε τι βαθμό, εξαρτάται από το πόσο συνεπής θα είσαι και κατα πόσο σωστή προπόνηση κάνεις στο γυμναστήριο μαζί με αερόβια. Δηλαδή όλα είναι σε συνάρτηση.

    Τα ποσοστά μακροθρεπτικών που επέλεξες είναι πολύ ισορροπημένα και θα σε βοηθήσουν να καθαρίσεις. Εκτός όμως από θερμίδες και μάκρος, ρόλο μεγάλο παίζουν και οι επιλογές τροφών.
    Βγάλε τελείως το ψωμί από τη διατροφή σου και αντικατέστησέ το με ρύζι, πατατα, βρώμη.
    Βαλε περισσότερες σαλάτες όπως σπανακι, μπρόκολο, πρασινο φασολάκι. Οτιδήποτε πράσινο.
    Βγάλε το φυστικοβούτυρο από το πρωινό σου και βάλε καλά λιπαρά σε άλλα γεύματα όπως σολωμό, αβοκάντο, αμύγδαλα.
    Φρούτα περιόρισέ τα σε 1 μερίδα τη μέρα. Αντι για μπανανα βαλε ενα μήλο μαζι με το γιαουρτι πριν την προπονηση.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    21-12-14
    Posts
    30

    Default

    Αρχικα σ ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση :)
    Προσπαθησα να κανω μια διατροφη που να ειναι συμβατη και με την δουλεια μ ...ειναι δυσκολο να εχω ταπερακια συνεχεια οποτε τ τοστ ειναι πιο ευκολο ...
    Στο πρωινο θα αντικαταστησω το ψωμι με κουακερ ...
    Οσο αφορα την προπονηση ειναι 4 φορες βαρη και δυο αεροβια απο μια ωρα (μονο αεροβια τις δυο μερες) κυριακη ξεκουραση ...
    Απλα υπαρχει περιπτωση να πετυχω αποτελεσματα με την διατροφη οπωσ την εχω τωρα ;;
    (3 φορες κοτοπουλο ,2ψαρι ,1 ή 2 κοκκινο κρεας )....

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αυτό θα το κρίνεις εσύ στην πορεία. Δεν μπορώ να σου πω από τώρα τι αποτέλεσμα θα έχεις.
    Το τοστ σου είναι πιο εύκολο να το φας στη δουλειά με το να εχεις ενα διακριτικο ταπερακι και μεσα σε 3-4 λεπτα να φας ενα σωστό γεύμα; Η ίδια διαδικασία είναι.
    Αερόβιες 3-4 φορές την εβδομαδα από 45 λεπτά είναι καλύτερη επιλογή.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    21-12-14
    Posts
    30

    Default

    Εχεις δικιο βεβαια σ αυτο !!
    οποτε θα το φτιαξω παλι αυριο για να δω και ποια ταπερακια θα βουτηξω απο τη μανα μ !χαχαχαχα
    Παντως χαιρομαι και εχω ελπιδα να φτιαξω κατι γιατι εχω λιπος και απο την αλλη εχω βαρεθει να κανω διαιτα!!
    Οποτε θα παιξω ισοθερμικα σε κλασσικες ασκησεις και με αυστηρη προσοχη στην διατροφη παραλληλα με τις αεροβιες θα κανω υπομονη !!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Hanos's Avatar
    Join Date
    05-04-11
    Posts
    1,434

    Default

    Συγνωμη για το ασχετο, Καρδουλα σου ειχα στειλει ενα ΡΜ πριν 4 μερες περιπου αλλα κολησε το πισι μου εκεινη την ωρα και δε ξερω αν το ελαβες τελικα η οχι. ριξε μια ματια .ευχαριστω
    Get big or die trying!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν έχεις την καλοσύνη, ότι ερωτήσεις έχεις γράψτες σε παρακαλώ στο τόπικ σου

    Quote Originally Posted by akuros View Post
    Εχεις δικιο βεβαια σ αυτο !!
    οποτε θα το φτιαξω παλι αυριο για να δω και ποια ταπερακια θα βουτηξω απο τη μανα μ !χαχαχαχα
    Παντως χαιρομαι και εχω ελπιδα να φτιαξω κατι γιατι εχω λιπος και απο την αλλη εχω βαρεθει να κανω διαιτα!!
    Οποτε θα παιξω ισοθερμικα σε κλασσικες ασκησεις και με αυστηρη προσοχη στην διατροφη παραλληλα με τις αεροβιες θα κανω υπομονη !!
    Φυσικά και να έχεις ελπίδα! Μη χειρότερα.. Γιατί να μην έχεις;! Από σένα εξαρτάται, το πόσο θα προσπαθήσεις και τι θυσίες θα κάνεις.

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Συντήρησης Της Μυικής Μάζας
    By john tra wolta in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 10-04-15, 15:11
  2. Διατροφή μου (Θερμίδες συντήρησης)-Διορθώσεις
    By Giannis_G in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 26-01-13, 17:48
  3. Διατροφη Συντηρησης (+Προγραμμα Προπονησης MAX-OT)
    By kreator in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 02-09-12, 14:35
  4. Διατροφή συντήρησης - Διατροφή Γράμμωσης
    By Infidel in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-05-06, 04:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •