Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default Calisthenics series 2: Shoulders

    Calisthenics series 2: Shoulders




    Συνεχιζουμε με ασκησεις με αυξουσα δυσκολια, οι οποιες δεσμευουν τους ωμους στο μεγαλυτερο βαθμο.Ακολουθουν οι ασκησεις μαζι με σχολιασμο, καθως και βιντεο με την εκτελεση τους.




    Κρατηματα κατακορυφου σε τοιχο

    Βασικη ασκηση, τοσο για την εξασκηση της ελευθερης κατακορυφου στο εδαφος, οσο και να την ενδυναμωση της αναποδης θεσης, των ωμων(μπροστινης και λιγο πλαγιας μοιρας), των τραπεζοειδων και των τρικεφαλων.
    Προσοχη!Τα χερια μας πρεπει να ειναι απολυτως τεντωμενα, και οι ωμοι μας να "ακουμπουν" στα αυτια μας.Ετσι προετοιμαζουμε το σωμα μας




    Κρατηματα κατακορυφου στο εδαφος(αρχικο σταδιο)

    Αφου εχουμε ενα γερο κρατημα στην κατακορυφο μας στον τοιχο(3 σετακια απο 1 λεπτο ειναι ενταξει για αρχη), μπορουμε να ξεκινησουμε σιγα σιγα τα βηματα μας προς την ελευθερη κατακορυφο στο εδαφος.Αναφερομαι σε αρχικο σταδιο, γιατι οπως θα παρατηρησετε, η μεση μου σπαει και οι ωμοι μου δεν ειναι τελειως κλειδωμενοι.Σε βιντεο που θα ακολουθησουν, θα δουμε και την αυστηρη εκτελεση.Ισχυει και εδω, ο,τι εγραψα και στην παραπανω ασκηση, μονο που εδω θα πρεπει να μαθουμε καλα να χειριζομαστε την παλαμη μας.Ενδεικτικα, ενα εμπειρικος κανονας λεει, πως οταν το βαρος μας παιρνει μπροστα,"γαντζονουμε τα δακτυλα μας στο εδαφος", ενω οταν μας παιρνει πισω,"αφηνουμε" τις ελπιδες μας στο πισω μερος της παλαμης.




    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Beast(overhead)push-ups

    Προκειται για μια πολυ βασικη ασκηση ενδυναμωσης των ωμων και των τραπεζιων.Μπορει να εκτελεσθει με τα χερια στο ανοιγμα των ωμων, ή και πιο ανοιχτα.Μπορει επισης, για μεγαλυτερη δυσκολια, να εκτελεσθει με τα ποδια μας πανω σε ενα ψηλο αντικειμενο(κουτι,κρεβατι)




    Planche leans

    Βασικη ασκηση, τοσο για την ενδυναμωση και προετοιμασια των ωμων και των δικεφαλων να δεχτουν μεγαλο φορτιο, οσο και για την παραπερα προπονηση του planche.Τα χερια μας πρεπει να ειναι απολυτων τεντωμενα, και οι στροφεις μας κλειδωμενοι προς τα μπροστα(ειναι το λεγομενο hollow body).Ετσι, μπορουμε να εκμεταλλευτουμε στο 100% τους μυες της πλατης, οι οποιοι ως ανταγωνιστες μπαινουν στο παιχνιδι.Στην ασκηση αυτη, θα νοιωσετε ιδιαιτερο φορτιο στους δικεφαλους.Μπορει να εκτελεσθει με τις παλαμες να κοιτουν μπροστα,στα πλαγια, ή πισω, αναλογα με την ευλυγισια του καθενος μας στους καρπους.



    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Συνεχίζεται σε 2 ωριτσες
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  4. #4
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Well done.!! Πολυ ωραια ισορροπια στα κατακορυφα.. Θα ηθελες να πεις καποια συμβουλη για εξοδο απο κατακορυφο σε τοιχο/κατακορυφο? Για το κατακορυφο σε τοιχο ειδα πως κατεβαζεις ενα ενα τα ποδια, αλλα και παλι πεφτω με δυναμη. Ισως θελει περισσοτερη εξασκηση μεχρι να συνηθισει μυς και σωμα.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Ηandstand push-ups

    Οταν βρισκομαστε πλεον στο σημειο που μπορουμε να κρατησουμε για αρκετη ωρα μια ελευθερη κατακορυφο, τοτε ειναι η ωρα να τα δοκιμασουμε.Ισχυει ο,τι ακριβως πρεπει να κανουμε για να ισορροπισουμε στην ελευθερη κατακορυφο,μονο που πρεπει να μαθουμε να ελεγχουμε το κεντρο βαρους σε καθε υψος της κινησης.Απαιτει πολλη εξασκηση και γερα νευρα.Πολυ καλη ενδυναμωση των ωμων, των τρικεφαλων, και των ισορροπιστικων μυων.





    90 Degree Push-up

    Προχωρημενη ασκηση, και μονο για οσους μπορουν να ελεγχουν πολυ καλα το σωμα τους κατα τη διαρκεια της κατακορυφου και των κατακορυφων push-ups.Απαιτει προχωρημενη δυναμη στους ωμους και στον κορμο.



    Αυτες ειναι οι ασκησεις που θα κλεισουν αυτο το μικρο αρθρο.Θα ακολουθησουν νεες ασκησεις που θα το εμπλουτιζουν, οπως και τα υπολοιπα series.Καθε απορια ειναι καλοδεχουμενη!


    **Θα παρακαλουσα τους Μοderators να μεταφερουν τα ποστ που εγιναν κατα τη διαρκεια της δημιουργιας του αρθρου!Ευχαριστω!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Εξαιρετικη δυναμη,συγκεντρωση και προσοχη!Ετσι,γιατι ενα ολοκληρωμενο σωμα θα πρεπει να αντεχει και πολλα!

    Υ.Γ.Παιδια ειναι μεσα σε αιθουσα και τα κανει γιατι εξω τρομαζει κοσμο.(Τον ειδαν στη μερια με τους κοιλιακους εξω στο γυμναστηριο να κανει μια ασκηση απο αυτες και τρομοκρατημενος ενας με ρωτησε:ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΕΣΥ;!;!)
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Well done you!

    Ευχαριστούμε!

  8. #8
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    πολυ καλος ,,,ευχαριστουμε για το season 2 .... θα ξεκινησω απο σημερα ..... στο 90 Degree Push-up εισαι φοβερος !!!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Πολυ εντυπωσιακό.....γινονται τετοια πραγματα;;; Και σιγουρα νιώθει κανεις πιο ολοκληρωμένος οταν εχει τετοιο έλεγχο του σωματος του. Αξιοσσσς!!!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Στην capoeira, έχουμε πολλές τέτοιες κινήσεις κι ομολογουμένως απαιτούν πολύ καλη επαφή νου κ σώματος..
    Πόσο μου λείπουν αυτά τα "ακροβατικά" (που λένε οι απ' εξω) ..

    --------Καταραμένοι υπολογιστές μου χαλάσατε τους καρπούς!! Γγγκκκρρρρρρ. --------

    Πάνο σε θαυμάζω .. Κάθομαι κ χαζεύω ξανά κ ξανά τα βίντεο.. Αστέρι είσαι!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Quote Originally Posted by maka02049 View Post
    Στην capoeira, έχουμε πολλές τέτοιες κινήσεις κι ομολογουμένως απαιτούν πολύ καλη επαφή νου κ σώματος..
    Πόσο μου λείπουν αυτά τα "ακροβατικά" (που λένε οι απ' εξω) ..

    --------Καταραμένοι υπολογιστές μου χαλάσατε τους καρπούς!! Γγγκκκρρρρρρ. --------

    Πάνο σε θαυμάζω .. Κάθομαι κ χαζεύω ξανά κ ξανά τα βίντεο.. Αστέρι είσαι!
    Αντε Μαρακι! Η επομενη!!! Καποειροβιντεο!! Ωραια θα ηταν οποιος γνωριζει κατι αλλο λιγο, εκτος bbing να μας το παρουσιάσει να παίρνουμε μια γευση!
    A head full of fears has no space for dreams.

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Παιδια, να ειστε καλα, αν και οι ασκησεις που γινονται εδω, μπορουν να δυσκολεψουν κι αλλο, και στις ηδη ανεβασμενες, η τεχνικη μου δεν ειναι η καλυτερη που θα μπορουσε να υπαρχει, κυριως λογω της 5μηνης αποχης.Ωστοσο, ειναι μια προσπαθεια να δωθουν λυσεις, κυριως σε παιδια που ρωτουν αν οι ασκησεις με το σωματικο μας βαρος, μπορουν να αποφερουν αποτελεσμα στο σωμα μας.Αφου λοιπον εχω τη δυνατοτητα, θα ηταν τουλαχιστον χαζο να μην μοιραστω με το φορουμ τις οποιες λιγες γνωσεις μπορει να εχω επι του θεματος.

    Οι ασκησεις θελουν εξασκηση και πανω απ'ολα ορεξη για παιχνιδι και για τουμπα(πεσιμο).Σιγουρα παντως μας ανταμοιβουν.Και το σωμα μας εμφανησιακα δειχνει καλυτερα, αλλα μπαινει και στη διαδικασια μιας "αβολης θεσης" για τα ανθρωπινα δεδομενα!
    Οπως και να 'χει, να αγαπαμε αυτο που κανουμε, και τα υπολοιπα ερχονται μπροστα μας και ουτε που το καταλαβαινουμε.Για παραδειγμα, πριν ασχοληθω με τα βαρη, δεν μπορουσα να εκτελεσω 90 degree push-up.Παρ'ολο που ειχα 5 μηνες να το δοκιμασω, τα βαρη με δυναμωσαν σε τετοιο βαθμο, που και 4 κιλα βαρυτερος, μπορεσα και το εκτελεσα αρτια.Τιποτα δεν παει χαμενο, να το θυμαστε αυτο!

    **Κυριακο, ολα ειναι θεμα ισορροπιας του κορμου παν στη θεση.Ο κορμος πρεπει να ξεκολλαει τελευταιος απο τον τοιχο την ωρα της καθοδου.Ειναι αρχη ακομη και πρεπει να προσαρμοστεις σε πολλα, οπως το αιμα που παει στο κεφαλι σου, τον "πονο" στους καρπους, αλλα και τον ελεγχο της καθοδου.Ολα με τον καιρο θα ερθουν, αρκει να εξασκεις τη θεση.


    Εκτος απο τις ασκησεις που κατα καιρους θα εμπλουτιζουν τα μεχρι τωρα 2 series, θα ακολουθησει και 3ο αρθρο, με την ονομασια Calisthenics Series 3: Back-Biceps.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  13. #13
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Παιδια, να ειστε καλα, αν και οι ασκησεις που γινονται εδω, μπορουν να δυσκολεψουν κι αλλο, και στις ηδη ανεβασμενες, η τεχνικη μου δεν ειναι η καλυτερη που θα μπορουσε να υπαρχει, κυριως λογω της 5μηνης αποχης.Ωστοσο, ειναι μια προσπαθεια να δωθουν λυσεις, κυριως σε παιδια που ρωτουν αν οι ασκησεις με το σωματικο μας βαρος, μπορουν να αποφερουν αποτελεσμα στο σωμα μας.Αφου λοιπον εχω τη δυνατοτητα, θα ηταν τουλαχιστον χαζο να μην μοιραστω με το φορουμ τις οποιες λιγες γνωσεις μπορει να εχω επι του θεματος.

    Οι ασκησεις θελουν εξασκηση και πανω απ'ολα ορεξη για παιχνιδι και για τουμπα(πεσιμο).Σιγουρα παντως μας ανταμοιβουν.Και το σωμα μας εμφανησιακα δειχνει καλυτερα, αλλα μπαινει και στη διαδικασια μιας "αβολης θεσης" για τα ανθρωπινα δεδομενα!
    Οπως και να 'χει, να αγαπαμε αυτο που κανουμε, και τα υπολοιπα ερχονται μπροστα μας και ουτε που το καταλαβαινουμε.Για παραδειγμα, πριν ασχοληθω με τα βαρη, δεν μπορουσα να εκτελεσω 90 degree push-up.Παρ'ολο που ειχα 5 μηνες να το δοκιμασω, τα βαρη με δυναμωσαν σε τετοιο βαθμο, που και 4 κιλα βαρυτερος, μπορεσα και το εκτελεσα αρτια.Τιποτα δεν παει χαμενο, να το θυμαστε αυτο!

    **Κυριακο, ολα ειναι θεμα ισορροπιας του κορμου παν στη θεση.Ο κορμος πρεπει να ξεκολλαει τελευταιος απο τον τοιχο την ωρα της καθοδου.Ειναι αρχη ακομη και πρεπει να προσαρμοστεις σε πολλα, οπως το αιμα που παει στο κεφαλι σου, τον "πονο" στους καρπους, αλλα και τον ελεγχο της καθοδου.Ολα με τον καιρο θα ερθουν, αρκει να εξασκεις τη θεση.


    Εκτος απο τις ασκησεις που κατα καιρους θα εμπλουτιζουν τα μεχρι τωρα 2 series, θα ακολουθησει και 3ο αρθρο, με την ονομασια Calisthenics Series 3: Back-Biceps.
    Πολύ με ενδιαφέρει αυτο το τελευταίο.. Ειδικά το back, που εχω τα θεματακια μου κ δεν ικανοποιούμαι με τα μηχανήματα κ τις επιλογές που εχω στο gym... ;)

  14. #14
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    3 ερωτησεις υστερα που δοκιμασα το κατακορυφο στο τοιχο κ το Beast(overhead)push-ups..... στο κατακορυφο στο τοιχο δεν ενιωσα τοσο εξαντληση στο να κρατηθω οσο στο οτι ενιωθα το αιμα να κατεβαινει στο κεφαλι , αυτο να υποθεσω πρεπει να το συνηθισω ? στο Beast(overhead)push-ups εχει σημασια οταν κατεβαινουμε οι αγκωνες να κοιτανε προς τα εξω ή προς τα μεσα* (σκεψου οταν κανουμε τρικεφαλα ) δοκιμασα και τα 2 κ οταν τα ειχα προς τα μεσα ηταν πολυ πιο δυσκολο .....
    μετα το κατακορυφο στο τοιχο το επομενο βημα ειναι να προσπαθησω να κανω το κατακορυφο κρατημα εδαφους ? μου φαινεται πολυ δυσκολο ......εχω την εντυπωση οτι πιο πολυ σε προετοιμαζουν οι ασκησεις Beast(overhead)push-ups κ το Planche leans .. κ αφου κανεις ενα ικανοποιητικο αριθμο σετ απο αυτες τοτε εισαι ετοιμος η κανω λαθος ?

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Oταν μπορεσεις να κρατησεις την κατακορυφο σου για 1 λεπτο, για 3 σετ τουλαχιστον, τοτε και μονο τοτε μπορεις να πεις οτι προχωρας στο επομενο σταδιο.Πρεπει να δημιουργησεις βασεις.Δειλα δειλα θα προσπαθησεις να "κλωτσας" ενα ενα τα ποδια σου.Την πρωτη φορα θα κρατηθεις χωρις να ξανακουμπησεις τον τοιχο για μισο δευτερολεπτο.Ξανα και ξανα και ξανα, θα καταφερεις 1,2,3 δευτερολεπτα κ.ο.κ.Θα παρατηρησεις πως οταν το πραγμα αναγεται σε ελευθερη κατακορυφο, οι πηχεις σου θα μπουν στο παιχνιδι αμεσως.Γι'αυτο θελει μεγαλη υπομονη και γερα νευρα.Δυστυχως, η προοδος σου σε αυτες τις ασκησεις, που απαιτουν παραπανω απο μια δυνατοτητες του σωματος, θα ειναι πολυ πιο αργη σε σχεση με την προοδο που θα εχεις για παραδειγμα στις πιεσεις με αλτηρες, που απο τη μια στην αλλη προπονηση θα αυξησεις πχ δυο κιλα.Ενδεικτικα, για να μπορεσω με αξιοπρεπεια να εκτελεσω μια απλη πιεση σε κατακορυφο, μου πηρε 2 χρονια.

    Τα beast push-ups τα αντιμετωπιζεις οπως καθε αλλο Push-up σε σχεση με το ανοιγμα των χεριων.Ναι, οταν αντιγραφεις τις στρατιωτικες πιεσεις, σε σχεση με τις πιεσεις με αλτηρα, τοτε ναι, η ασκηση γινεται δυσκολοτερη λογω μοχλευσης.

    Ολες οι ασκησεις σε προετοιμαζουνε και σε δυναμωνουνε για να μπορεσεις να κανεις αυτες τις ασκησεις.Δεν υπαρχει τυφλοσουρτης και εγχειριδιο που να σου λεει κανε αυτο 5 μερες και boom, τωρα μπορεις να το κανεις.Θελει προσπαθεια και εξασκηση!
    Last edited by StreetGymnast; 07-05-15 at 13:11.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Calisthenics
    By renboms in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 45
    Last Post: 01-08-19, 14:39
  2. Calisthenics Series 1: Chest - Triceps
    By StreetGymnast in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 26
    Last Post: 11-08-16, 01:09
  3. Cell-Tech Hardcore Pro Series,Nitrotech Pro Series,naNO Vapor Pro Series,Vitakic
    By Πανος in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 12-04-11, 14:46
  4. shoulders training...brawny musclemar
    By alexstrong in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 26-10-05, 05:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •