Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 39
  1. #1

    Post Υπεριδρωσία και Αντιμετώπιση!

    Γεια σας παιδιά... πάσχει κανείς από υπεριδρωσία ή είμαι ο μόνος??? Αν ναι πως την αντιμετωπίζετε???

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Με καλο αποσμητικο, τουλαχιστον ο,τι πεφτει να μοσχομυριζει!καλο ειναι, μην σε αγχωνει.Οι ποροι σου δουλευουνε περιφημα, τι να αντιμετωπισεις δηλαδη σε αυτο; Ειμαι απο τα ατομα που σταζω στην κυριολεξια και αφηνω λιμνουλα στο πατωμα κατα τη διαρκεια της αεροβιας.Ισα ισα που για μενα κατατασσεται και στους δεικτες "κοπου"!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  3. #3
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by giannis12345 View Post
    υπεριδρωσία
    Μιλαμε για την παθολογικη κατασταση (με ιατρικη διαγνωση); ή απλως οτι ιδρωνει πολυ;
    Last edited by zog89; 11-05-15 at 08:45.
    Obese To Fit

  4. #4

    Default

    Καλημέρα...Μόλις φοράω του κοντομάνικο μέσα σε ένα 5 λεπτό έχουν ιδρώσει η μασχάλες μου και ντρέπομαι να κυκλοφορώ...

  5. #5
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Κι εγω το ιδιο θεμα εχω ακομα κ το χειμωνα....
    Αποσμητικο και πρωτα πλυσιμο μασχαλες σβερκο πριν βγεις για προπονηση-βολτα για να μη φευγει το αποσμητικο απο την υγρασια
    Μην αγχωνεσαι για τετοια θέματα... :D

  6. #6
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Υπάρχει ιατρική θεραπεία για το συγκεκριμένο θεμα. Βεβαια καλό πρώτα ειναι να δεις ενδοκρινόλογο κ δερματολόγο.

    Εγω εχω αυτο το προβλημα στα χέρια μου(το καλοκαίρι δίνω ρεσιτάλ), το οποίο μπορεί να δημιουργήσει πολύ περισσότερα θέματα απο μια ιδρωμένη μασχαλη, αφού μπλοκάρει εύκολα τις κοινωνικές επαφές (χειραψία, άγγιγμα, κτλ)

    Η μια μέθοδος ειναι το μποτοξ ανα 6μηνες ώστε να μπλοκαρεται το σύστημα, η άλλη μέθοδος ειναι η αφαίρεση των ιδρωτοποιών αδένων (γνωριζω προσωπικά επαγγελματία κιθαρίστα που αναγκάστηκε να το κανει, αλλιως θα χάλαγε η καριέρα του)

    Δεν εχω προχωρήσει σε κάτι απο τα παραπάνω ολα αυτά τα χρονια που πάσχω (από την εφηβεία κ μετα)
    Σίγουρα παντως με δυσκολεύει στην καλοκαιρινή μου καθημερινότητα ειδικά αν βρίσκομαι σε μη κλιματιζόμενους χώρους κ υπό πίεση (ο συνδυασμός των δυο πραγματικά μπορεί να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα!!!!)
    Στο γυμναστήριο με σώζουν τα γάντια, τα οποία φοράω χειμώνα καλοκαίρι σε ο,τι κι αν κανω εντός του χώρου...

    Υ.Γ. Για να βγάλω κάποιους - κ μένα- απο αμηχανία όταν έρχονται σε επαφή μαζί μου, απλά λεω "φυσικό λιπαντικό" ;) χαχαχαχ

  7. #7

    Default

    Έχω δοκιμάσει όλα τα αποσμητικα και πάλι κανένα δεν είναι αποτελεσματικο ώστε να σταματήσει τον ιδρώτα :/ πφφ

  8. #8
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by giannis12345 View Post
    Έχω δοκιμάσει όλα τα αποσμητικα και πάλι κανένα δεν είναι αποτελεσματικο ώστε να σταματήσει τον ιδρώτα :/ πφφ

    Πανε σε γιατρο πρωτα να δεις αμα ειναι παθολογικο.

    Και εγω το εχω το προβλημα, μολις γυρισα απο ψωνια στο σουπερ μαρκετ και σταζω ακομα και για καφε χαλαρα να παω γινομαι μουσκεμα,αποσμητικο stick οπου το εχω και μαζι μου ε δεν μπορω να κανω τπτ αλλο. κλαιν μαιν στην τελικη.
    Obese To Fit

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Εγω παιδια το εχω ψιλολυσει το θεμα, τυχαια

    Πριν παμε οπουδηποτε, καθαριζουμε τις μασχαλες με ενα απο κεινα τα μωρομαντιλα, και μετα, βαζουμε αποσμητικο.Το αποσμητικο που με εχει βγαλει απο τη δυσκολη θεση, ειναι το climacool της adidas.Εγω τουλαχιστον ειμαι στεγνη και καθαρη οταν το βαζω :P
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  10. #10

    Default

    Λέω να το δοκιμάσω και αυτό...καμιά άλλη λύση υπάρχει για την αντιμετώπιση του ιδρώτα?

  11. #11
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Μπορεις να δοκιμασεις και κατι πιο φυτικο σε συνδυασμο με τα υπολοιπα!
    Προκειται για το φασκομηλο.

    Wikipedia: http://bit.ly/1Ff1fTr
    Last edited by HoHe; 11-05-15 at 11:32.

  12. #12

    Default

    Δεν λέει πως να το χρησιμοποιησουμε

  13. #13
    New Member Aeg's Avatar
    Join Date
    30-04-12
    Posts
    73

    Default

    Για την μυρωδιά έχω παρατηρήσει ότι ο χυμός λεμόνι στις μασχάλες κάνει θαύματα. Τουλάχιστον σε έμενα.

  14. #14
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Quote Originally Posted by giannis12345 View Post
    Δεν λέει πως να το χρησιμοποιησουμε
    http://www.iama.gr/ethno/faskomilo/Papakonstantinou.pdf

    Googlαρε και θα βρεις κι αλλα πολλα!

  15. #15
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    Κι εγώ ρε παιδιά.Παρα πολύ ιδρώτας.Σφουγγαριστρα θέλω στο γυμναστήριο.Βλέπω αλλους σταγόνα δεν βγάζουν.Τι να πω?

  16. #16

    Default

    Παιδιά η μόνη λύση είναι το ξύρισμα . Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ θα το ρισκάρω να ξυρισω της μασχάλες για να μην ιδρωνο ποια

  17. #17
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Έχω ξαναγράψει για αυτό το θέμα.Η πιο φθηνή και γρήγορη λύση είναι η αγορά ισχυρού αντιιδρωτικού.Στην Ελλάδα είναι το Maxim ή το Odaban.Αυτά δουλεύουν επειδή έχουν υψηλή σύσταση στο χλωριούχο υδροξείδιο του αλουμινίου 15% και 20% αντίστοιχα αν θυμάμαι καλά.
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control

  18. #18

    Default

    Ποιο από τα δύο χρησιμοποιείς?

  19. #19
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Και τα 2 έχω πάρει και τα 2 δουλεύουν πάνω μου.Τώρα έχω το odaban γιατί ήθελα να το δοκιμάσω αν με κρατάει καλύτερα το καλοκαίρι αλλά στο περίμενε είμαι με τέτοιο καιρό :P.
    Πάντως αυτό είναι σπρέι και το maxim roll-on.Οι οδηγίες χρήσεις και στα δύο είναι οι ίδιες : εφαρμογή πριν τον ύπνο.
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control

  20. #20

    Default

    Και δεν βλέπεις ίχνος ιδρώτα στης μασχάλες σου ο.Ο???

  21. #21
    Junior Bodybuilder chrisgewrgi's Avatar
    Join Date
    30-03-15
    Posts
    135

    Default

    αποφευγεται την χρηση αποσμητικων και ψαχτε πιο φυσικες λυσεις.ειναι πολυ καρκινογονα.

  22. #22
    Junior Bodybuilder Youngbuilder's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Location
    Περιστέρι,Αττική
    Posts
    123

    Default

    Ξύρισε τες όπως είσαι και τρίψ'τες κατευθείαν με το σφουγγάρι (από την μεριά που πονάει)...θα σε διευκολύνει τέρμα,δεν θα έχεις έννοιες και θα κυκλοφορείς με άνεση χωρίς να μυρίζουν ΚΑΘΌΛΟΥ...άσε που ιδρώνεις πανδύσκολα...

  23. #23

    Default

    Εγώ να μην ιδρωνο θέλω

  24. #24
    Junior Bodybuilder Youngbuilder's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Location
    Περιστέρι,Αττική
    Posts
    123

    Default

    Πολλα θες φιλαρακι...εγω σου προτεινω ενα τροπο να ιδρωνεις πανδυσκολα και οταν ιδρωνεις παλι μιλαμε για ελαχιστο ιδρωτα...ανθρωπος εισαι,δεν γινεται αυτο που ζητας

  25. #25

    Default

    Ναι βρε...ένα θέλω που να μου κρατάει το ιδρώτα για να μην μου γίνεται η μπλούζα λες και με έχουν βρέξει..ένα που να κρατάει το ιδρώτα θέλω έστω για μια ώρα...αν κάνουν αυτή την δουλειά τότε από αύριο θα πάω να τα αγοράσω

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    κανενα καλο αποσμητικο που να εχει διαρκεια και ωραια μυρωδια παιζει να υπαρχει?

  27. #27
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    κανενα καλο αποσμητικο που να εχει διαρκεια και ωραια μυρωδια παιζει να υπαρχει?
    Εδώ και 2-3 χρόνια χρησιμοποιώ το noxzema pilot. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την ποιότητα και από το άρωμα.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  28. #28

    Default

    Diver αυτό το αποσμητικό είναι καλό στην αντιμετώπιση του ιδρώτα?

  29. #29
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by giannis12345 View Post
    Diver αυτό το αποσμητικό είναι καλό στην αντιμετώπιση του ιδρώτα?
    Δε νομίζω να επηρεάζει το πόσο θα ιδρώσεις, απλά προστατεύει από άσχημες μυρωδιές και ερεθισμούς.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  30. #30
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Εχω το ιδιο προβλημα πιστευω και γω πως με το ξυρισμα θα ιδρωνω λιγοτερο εως και καθολου
    απο αποσμητικο εγω χρησιμοποιω nivea ενα σπορτ κατι 48 ωρες απο οσο θυμαμαι καλο ειναι πολυ ωραιο αρωμα
    μην χρησιμοποιειται τα φασον τυπου axe κτλπα εγω σκεφτομαι να αρχισω να βαζω οργανικα τελειως τα νιβεα γενικα και αυτα που εχουν μονο τετοιου ειδους προιοντ για ξυρισμα και κρεμες κτλπα εινι καλυτερα


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αντιμετωπιση Επικονδυλιτιδας
    By katsav in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 02-02-20, 13:11
  2. Αντιμετώπιση Στασιμότητας
    By chrisgewrgi in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 06-04-15, 17:23
  3. Αντιμετώπιση Χαλάρωσης;
    By sunmage in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 10-05-14, 07:44
  4. Αντιμετώπιση Επικονδυλίτιδας
    By katsav in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 31-05-12, 17:38
  5. Υπεριδρωσία
    By XristosK in forum Off Topic
    Replies: 11
    Last Post: 03-04-11, 08:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •