Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 91 to 120 of 170
  1. #91
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by GEORGE.P View Post
    Ω ΡΕ θηρίο άφησες κανα δίσκο για τους υπόλοιπους?
    Οταν μπαινουμε και κανουμε ποδια ολοι οι δισκοι μας ανοικουν για αυτο και κανουμε αργα το βραδυ να μην εχει κοσμο το γυμναστηριο

  2. #92

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    daskalouko μου αν δεν φας να παρεις κιλα και να βαλεις μυς αυτα που κανεις δεν εχουν νοημα και με τα κιλα που τα κανεις
    το φαγητο αυξανεται συνεχεια απλα με τον τραυματισμο ειχα ξενερωσει και το ειχα παρατηρησει ηταν και θεμα οικονομικο ,
    σε 2 εβδομαδες εχω ανεβασει 800 θερμιδες αν και εχω ακομα πολυ δρομο για να φτασω τα νουμερα που ημουν σε θερμιδες , οταν δω οτι πειναω τρωω και ανεβαζω θερμιδες , το καλο ειναι το σωμα εχει ανταποκριθει κι ας ειμαι χαμηλα ακομα σε θερμιδες .. το ξερεις οτι αυτα δεν γινονται απο την μια στιγμη στην αλλη ..

    αυτη τη περιοδο εχω περιορισει το ''bodybuilding'' Κομματι μονο σε καποιες βοηθητικες και πιο πολυ στα ποδια για την οπισθια αλυσιδα

    στοχος μου ειναι να βελτιωθω σε ασκησεις αυτη τη περιοδο οπως fsq bsq dl sumo-convetional dips pull ups οhp bench και η προδευτικη υπερφορτωση σε αυτες , μεσα απο αυτες θα παρω περισσοτερα αποτελεσματα

    οτι τα κιλα ειναι λιγα δεν σημαινει κατι αυτο , για σενα ειναι λιγα για μενα οχι για μενα ειναι αυτα που μπορω να κανω ..

    και για τον ronnie πχ αυτα που κανεις εσυ δεν ειναι τιποτα , τι σημαινει οτι εσυ δεν δινεις το 101% απο αυτο που εχεις ; μη συγκρινουμε διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους :)

    δεν απολογουμε , αλλα μιας και το εθεσες ετσι ειπα να σου αναλυσω λιγο τη κατασταση ..
    Last edited by daskalos198; 16-09-15 at 12:52.

  3. #93
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Δάσκαλε, η γνώμη μου εδώ είναι να ακούσεις. Πρέπει να βάλεις μάζα.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  4. #94

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Δάσκαλε, η γνώμη μου εδώ είναι να ακούσεις. Πρέπει να βάλεις μάζα.
    μα δεν με ενδιαφερει αυτο το κομματι αυτη τη στιγμη ..

    αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω πως το οριζετε το ορο μπαινει μαζα

    τωρα που κανω πχ μπροστινα 42χ6 δεν θα μπει και αν κανω πρεσσα 120χ8 πχ θα μπει ;

  5. #95
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Δάσκαλε, η γνώμη μου εδώ είναι να ακούσεις. Πρέπει να βάλεις μάζα.
    Συμφωνώ με τον Πάνο.

    Οι οικονομική κατάσταση είναι δύσκολη για όλους μας, δεν υπάρχει αμφιβολία. Μοναχα για τον εαυτό μου μπορώ να μιλήσω και έτσι κάνω 3 δουλειές (γυμναστήριο, φροντιστήριο, ιδιαίτερα) για να τα βγάλω πέρα αλλά στην διατροφή είμαι αδιαπραγμάτευτος.

    Έτσι θέλω να τοποθετηθώ λέγοντας (με βάση άλλη μας κουβέντα) ότι η μυική ανταπόδωση ακόμη και στην δύναμη, όχι μόνο στην εικόνα, είναι άλλη όταν τρως 400 ml γάλα και βρώμη, άλλα όταν τρως 130 γρ. μοσχάρι και 100 γρ. ρύζι αβραστο, και άλλη όταν τρως 150 γρ. ψάρικαι λαχανικά...

    Άλλο πάλι αποτέλεσμα είναι οι 800 θερμίδες από φρούτα, τυρί και αυγά (μέσα στα γεύματά μας γενικώς) κι άλλο από γλυκοπατάτες, κρέας και αυγά...

    3 άτομα γιαννα το λέμε κάτι θέλουμε να σου δείξουμε. Επουδενί μην το εκλάβεις σαν "πόλεμο" ή "κακία"!!!

    Ακράδαντα πιστεύω ότι θα δεις αναλογα αποτελέσματα στην δΰναμη!!!

    Βελτίωσε την διατροφή όσο μπορείς!!! Κρίμα είναι να εξετάζεις τον τρόπο εκτέλεσεις των ασκήσεων, να καλλιεργείς το πνεΰμα σου στην μελέτη προγραμμάτων και προπονήσεων, να κατέχεις υψηλή ποιότητα γνώσης, αλλά πρακτικά να πατάς φρένα πάνω σου.

    Υ.Γ. Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψες, η δύναμη είναι σχετικό μέγεθος, όπως και η εικόνα. Ο Αλέξανδρος θέλει κάτι διαφορετικό να πει όμως κι όχι ότι είσαι αδύναμος...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #96
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Δασκαλε αψογος στην τεχνικη..αλλα απο κει και περα συμφωνω με τα παιδια απο πανω.
    Know your limits, never accept them.

  7. #97
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Συμφωνώ με τον Πάνο.

    Οι οικονομική κατάσταση είναι δύσκολη για όλους μας, δεν υπάρχει αμφιβολία. Μοναχα για τον εαυτό μου μπορώ να μιλήσω και έτσι κάνω 3 δουλειές (γυμναστήριο, φροντιστήριο, ιδιαίτερα) για να τα βγάλω πέρα αλλά στην διατροφή είμαι αδιαπραγμάτευτος.

    Έτσι θέλω να τοποθετηθώ λέγοντας (με βάση άλλη μας κουβέντα) ότι η μυική ανταπόδωση ακόμη και στην δύναμη, όχι μόνο στην εικόνα, είναι άλλη όταν τρως 400 ml γάλα και βρώμη, άλλα όταν τρως 130 γρ. μοσχάρι και 100 γρ. ρύζι αβραστο, και άλλη όταν τρως 150 γρ. ψάρικαι λαχανικά...

    Άλλο πάλι αποτέλεσμα είναι οι 800 θερμίδες από φρούτα, τυρί και αυγά (μέσα στα γεύματά μας γενικώς) κι άλλο από γλυκοπατάτες, κρέας και αυγά...

    3 άτομα γιαννα το λέμε κάτι θέλουμε να σου δείξουμε. Επουδενί μην το εκλάβεις σαν "πόλεμο" ή "κακία"!!!

    Ακράδαντα πιστεύω ότι θα δεις αναλογα αποτελέσματα στην δΰναμη!!!

    Βελτίωσε την διατροφή όσο μπορείς!!! Κρίμα είναι να εξετάζεις τον τρόπο εκτέλεσεις των ασκήσεων, να καλλιεργείς το πνεΰμα σου στην μελέτη προγραμμάτων και προπονήσεων, να κατέχεις υψηλή ποιότητα γνώσης, αλλά πρακτικά να πατάς φρένα πάνω σου.

    Υ.Γ. Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψες, η δύναμη είναι σχετικό μέγεθος, όπως και η εικόνα. Ο Αλέξανδρος θέλει κάτι διαφορετικό να πει όμως κι όχι ότι είσαι αδύναμος...
    Προφανως δεν θελω να πω κατι κακο ειναι φιλος και οτι ωρα θελει με βρισκει.

    θελω να προσθεσω οτι ο λογος που μπορει να εχεις τραυματισμους να ειναι η διατροφη σου μην το ξεχνας και μην το αγνοεις αυτο ποτε σου.Παντα οταν ξεκιναμε κατι κοιταμε τι εχουμε και μετα παμε δεν μπορει εσυ η ο καθενας να θελει να κανει
    ειδικα προγραμματα τυπου MI40 και να μου τρωει μπαμιες συν οτι πρεπει να εχεις μια σωματικη μυικη υποδομη για να αντεξεις κιωλας.

    PEACE

  8. #98

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Συμφωνώ με τον Πάνο.

    Οι οικονομική κατάσταση είναι δύσκολη για όλους μας, δεν υπάρχει αμφιβολία. Μοναχα για τον εαυτό μου μπορώ να μιλήσω και έτσι κάνω 3 δουλειές (γυμναστήριο, φροντιστήριο, ιδιαίτερα) για να τα βγάλω πέρα αλλά στην διατροφή είμαι αδιαπραγμάτευτος.

    Έτσι θέλω να τοποθετηθώ λέγοντας (με βάση άλλη μας κουβέντα) ότι η μυική ανταπόδωση ακόμη και στην δύναμη, όχι μόνο στην εικόνα, είναι άλλη όταν τρως 400 ml γάλα και βρώμη, άλλα όταν τρως 130 γρ. μοσχάρι και 100 γρ. ρύζι αβραστο, και άλλη όταν τρως 150 γρ. ψάρικαι λαχανικά...

    Άλλο πάλι αποτέλεσμα είναι οι 800 θερμίδες από φρούτα, τυρί και αυγά (μέσα στα γεύματά μας γενικώς) κι άλλο από γλυκοπατάτες, κρέας και αυγά...

    3 άτομα γιαννα το λέμε κάτι θέλουμε να σου δείξουμε. Επουδενί μην το εκλάβεις σαν "πόλεμο" ή "κακία"!!!

    Ακράδαντα πιστεύω ότι θα δεις αναλογα αποτελέσματα στην δΰναμη!!!

    Βελτίωσε την διατροφή όσο μπορείς!!! Κρίμα είναι να εξετάζεις τον τρόπο εκτέλεσεις των ασκήσεων, να καλλιεργείς το πνεΰμα σου στην μελέτη προγραμμάτων και προπονήσεων, να κατέχεις υψηλή ποιότητα γνώσης, αλλά πρακτικά να πατάς φρένα πάνω σου.

    Υ.Γ. Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ έγραψες, η δύναμη είναι σχετικό μέγεθος, όπως και η εικόνα. Ο Αλέξανδρος θέλει κάτι διαφορετικό να πει όμως κι όχι ότι είσαι αδύναμος...
    για να το βαζω το βιντεο και για να γραφω στο log Μου το κανω για καποιο λογο , αν δεν ηθελα να ακουσω γνωμες δεν θα το εκανα κι ολας προφανως !

    δεν αμφισβητησα ποτε την ανωτερητητα του κρεατος εναντια στο γαλα και τη whey προφανως

    σε οσους εχω βοηθησει εδω μεσα η εξω απο το φορουμ οταν μου λενε για πρωτεινη κλπ η απαντηση ειναι γνωστη ..

    τη δεδομενη στιγμη με βολευει αυτο το πραγμα που κανω .. το χειμωνα περσυ ετρωγα αυγα βρωμη πχ

    στοχος μου ειναι να βελτιωθει κι αυτο και καποια στιγμη υδ/α το βραδυ , αλλα ολα στην ωρα τους

  9. #99

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    Προφανως δεν θελω να πω κατι κακο ειναι φιλος και οτι ωρα θελει με βρισκει.

    θελω να προσθεσω οτι ο λογος που μπορει να εχεις τραυματισμους να ειναι η διατροφη σου μην το ξεχνας και μην το αγνοεις αυτο ποτε σου.Παντα οταν ξεκιναμε κατι κοιταμε τι εχουμε και μετα παμε δεν μπορει εσυ η ο καθενας να θελει να κανει
    ειδικα προγραμματα τυπου MI40 και να μου τρωει μπαμιες συν οτι πρεπει να εχεις μια σωματικη μυικη υποδομη για να αντεξεις κιωλας.

    PEACE
    πριν το τραυματισμο με αυτο ακριβως το μοτιβο ειχα βαλει 8 κιλα και ειχα ανεβει σε ολες τις ασκησεις που ηταν ο στοχος μου .. οποτε δεν ειναι κατι που κανω πρωτη φορα
    ο λογος ηταν οτι σκασαμε με το μηχανακι κατω , και 6 γευματα να κανα με ρυζι πατατα σολωμο κοτοπουλο μοσχαρι αυγα κλπ μεσα στην ημερα δεν νομιζω να κανε τη διαφορα

    το mi40 αν και ηθελα να το κανω οταν το προτοειδα δεν το χω ακουμπησει ποτε ! γι αυτο το λογο που ειπες ακριβως , τι να το κανω ;

    γι αυτο και δεν ασχολουμε πλεον με συνθετα πραγματα , απλα προσπαθω να βελτιωθω σε πολυαρθικες και συνθετες ασκησεις με σταδιακη αυξηση ..

    LOVE

  10. #100
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    ενταξει βρε παιδια η αληθεια ειναι το κομματι τις μαζας δεν ειναι και φασολια ... εαν ενα καλουπι δεν το εχει.[προδιαγραφες]
    τον δασκαλο τον ξερουμε χρονια σε αυτη τι φαση .. γραμμωση και τετοια!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  11. #101
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    τη δεδομενη στιγμη με βολευει αυτο το πραγμα που κανω
    Αυτό προσπαθώ να σου πω: σε βολεύει, αλλά δεν σου δουλεύει. Ταπεινή μου άποψη, βάφτισέ την και λανθασμένη, αλλά ξαναγράφω, κάτι πρέπει να δεις και να καταλάβεις από αυτά που σου γράφουμε εδώ.

    ΔΕΝ σου τα γράφω ούτε για να σε πιέσω για κάτι, ούτε για να απογοητευτείς, σου τα γράφω από ενδιαφέρον, να σε ταρακουνήσω ώστε πραγματικά και αντικειμενικά να βελτιωθείς!!!

    Τώρα αμα εσύ είσαι ευχαριστημένος και σου αρέσει το αποτέλεσμα, ποιός είμαι εγώ να στο αλλάξω;! Συνέχισε μέχρι να είναι η ώρα όπως εσύ λες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #102

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Αυτό προσπαθώ να σου πω: σε βολεύει, αλλά δεν σου δουλεύει. Ταπεινή μου άποψη, βάφτισέ την και λανθασμένη, αλλά ξαναγράφω, κάτι πρέπει να δεις και να καταλάβεις από αυτά που σου γράφουμε εδώ.

    ΔΕΝ σου τα γράφω ούτε για να σε πιέσω για κάτι, ούτε για να απογοητευτείς, σου τα γράφω από ενδιαφέρον, να σε ταρακουνήσω ώστε πραγματικά και αντικειμενικά να βελτιωθείς!!!

    Τώρα αμα εσύ είσαι ευχαριστημένος και σου αρέσει το αποτέλεσμα, ποιός είμαι εγώ να στο αλλάξω;! Συνέχισε μέχρι να είναι η ώρα όπως εσύ λες.

    μα δεν εχετε κανα κερδος ρε παιδια να μου λετε κατι ωστε να μη το λαμβανω ετσι οπως το λετε και να το βλεπω σαν κακο

    το θεμα ειναι οτι ετσι οπως το κανω εγω εστω (γαλα βρωμη χ 2 και τα υπολοιπα γευματα κανονικα (ρυζι κοτοπουλο κλπ) δουλευει σε μενα ,
    μια χαρα ημουν πριν το τραυματισμο ειχα βαλει κιλα οχι λιπος και ειχα ανεβει και σε ολες τις ασκησεις δυναμη , δλδ ειχα προοδο σε αυτο που ηθελα να κανω με κανονικους προς γρηγορους ρυθμους..
    δεν ειναι το βελτιστο διατροφικα αλλα δουλευει σε μενα ωστε να εχω προοδο , καμια σχεση με περσυ στα ιδια κιλα !
    αν δεν ειχα κοψει το φαγητο σε αυτο το τραυματισμο και στο πρωτο μου πριν κατι χρονια θα ημουν τωρα γυρω στα 90

    αν ειχα κανονικα γευματα κλπ λογικα θα ειχα πιο καλα αποτελεσματα αλλα οχι σε τετοια χαοτικη διαφορα ,
    whey γαλα βρωμη τρωω 2 φορες και τις αλλες 2 κανονικα γευματα (ρυζι πατατες κοτοπουλο ψαρι κλπ και γιαουρτι το βραδυ , δεν τρωω πατατακια ειπαμε

    σε καθε περιοδο της ζωης μας κοιταμε να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε , σε αυτη τη φαση αυτο ειναι το βελτιστο !

    υγ επειδη δεν ειναι το θεμα αυτο για το παρων thread οτι αλλο θελει καποιος στο log Μου κι αν θελετε μεταφερετε τη κουβεντα εκει να γεμιζουμε το θεμα τζαμπα !
    Last edited by daskalos198; 16-09-15 at 16:21.

  13. #103
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ δεν θα επιμείνω!!! Αφού λοιπόν είχες επιτυχία, όλα καλά!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #104
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Από τη σημερινή προπόνηση πλάτης. Το 2ο σετ 130kg για 8 επαναλήψεις. Δεν έχω και τέλεια τεχνική όπως ο δάσκαλος πιο πάνω αλλά το παλεύω. Παρατήρησα η 1η επανάληψη να τράβηξα όλο το βάρος με την πλάτη. Σε μερικές επαναλήψεις οι μύτες των ποδιών να σηκώνονται στο κλείδωμα και η τελευταία που το κεφάλι μου κοιτάζει μπροστά. Αλλά αν δεν κοιτάω καθρέφτη δεν μπορώ να δω αν τουλάχιστον η πλάτη είναι σε κάποια "ευθεία"



    Το 3ο σετ που επιχείρησα να κάνω 150 για 6 δεν το βάζω γιατί η τεχνική μετά την 4η επανάληψη πήγε περίπατο
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  15. #105

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    την πρωτη δεν την τραβηξες με πλατη απλα ξεκινησες πολυ χαμηλα την επαναληψη ετσι σηκωθηκες και μπηκες στη σωστη θεση και μετα ξεκολλησες την μπαρα , αυτο μπορει να σε οδηγησε να χασες καποια δυναμη ..
    στις επομενες επαναληψεις ξεκινας κανονικα γιατι το σωμα σου βρισκει τη κινηση
    φροντισες να ξεκινας απο εκεινο το υψος παντα κι οχι χαμηλοτερα οπως στη πρωτη επαναληψη

    αυτο που κανεις με τα ποδια ναι καλο θα ηταν να το σταματησεις και να πιεζεις ολη την ωρα το πατωμα
    το κεφαλι οπως ειπες , αυτο μπορει να σου κανει και πιο δυσκολη την ασκηση , αν ηταν σωστα το κεφαλι θα μπεις πιο ευκολα σε σωστη θεση
    το μονο που δεν μπορω να καταλαβω τη θεση του σωματος σου με τη μπαρα γιατι ειναι λιγο πιο πισω η καμερα

    τραβα βιντεο αν θες το ζεσταμα σου και κοιτα το μολις το τελειωσεις !
    ετσι θα δεις τι τεχνικα λαθη κανεις προσπαθησε να τα διορθωνεις στο επομενο σετ , το ιδιο καντο και στα λειτουργικα σου ..

    δεν βλεπω πολλα τεχνικα λαθη παντελη
    το touch and go δεν το χω ως αρνητικο

    α και για τελος σκεψου πιεση στο πατωμα και ισχυα γλουτοι σφυξιμο και μπροστα προς τη μπαρα , οχι πλατη προς τα πισω το κανεις στις τελευταιες επαναληψεις με τη πλατη

    δεν εχω τελεια τεχνικη !
    παντα και παντου υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης και γενικα ειναι 800 πραγματα να κανεις σε τετοιες πολυαρθρικες ασκησεις και μπορεις να βελτιωσεις !

    μπραβο απο μενα

  16. #106
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    και κατι αλλο,ποτε μα ποτε μην κανεις υπερεκταση της μεσης δεν το θες αυτο μονο κακο θα κανεις και εισαι μικρος ακομα

  17. #107

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    και κατι αλλο,ποτε μα ποτε μην κανεις υπερεκταση της μεσης δεν το θες αυτο μονο κακο θα κανεις και εισαι μικρος ακομα
    πλατη εγραψα εγω ! οτι να ναι

    edit :

    πιεση στο πατωμα γλουτοι σφυξιμο και ισχυα γλουτοι μπροστα προς τη μπαρα , οχι μεση προς τα πισω , το κανεις στις τελευταιες επαναληψεις

  18. #108
    Senior Bodybuilder pantelisk's Avatar
    Join Date
    05-10-13
    Posts
    2,120

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    την πρωτη δεν την τραβηξες με πλατη απλα ξεκινησες πολυ χαμηλα την επαναληψη ετσι σηκωθηκες και μπηκες στη σωστη θεση και μετα ξεκολλησες την μπαρα , αυτο μπορει να σε οδηγησε να χασες καποια δυναμη ..
    στις επομενες επαναληψεις ξεκινας κανονικα γιατι το σωμα σου βρισκει τη κινηση
    φροντισες να ξεκινας απο εκεινο το υψος παντα κι οχι χαμηλοτερα οπως στη πρωτη επαναληψη

    αυτο που κανεις με τα ποδια ναι καλο θα ηταν να το σταματησεις και να πιεζεις ολη την ωρα το πατωμα
    το κεφαλι οπως ειπες , αυτο μπορει να σου κανει και πιο δυσκολη την ασκηση , αν ηταν σωστα το κεφαλι θα μπεις πιο ευκολα σε σωστη θεση
    το μονο που δεν μπορω να καταλαβω τη θεση του σωματος σου με τη μπαρα γιατι ειναι λιγο πιο πισω η καμερα

    τραβα βιντεο αν θες το ζεσταμα σου και κοιτα το μολις το τελειωσεις !
    ετσι θα δεις τι τεχνικα λαθη κανεις προσπαθησε να τα διορθωνεις στο επομενο σετ , το ιδιο καντο και στα λειτουργικα σου ..

    δεν βλεπω πολλα τεχνικα λαθη παντελη
    το touch and go δεν το χω ως αρνητικο

    α και για τελος σκεψου πιεση στο πατωμα και ισχυα γλουτοι σφυξιμο και μπροστα προς τη μπαρα , οχι πλατη προς τα πισω το κανεις στις τελευταιες επαναληψεις με τη πλατη

    δεν εχω τελεια τεχνικη !
    παντα και παντου υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης και γενικα ειναι 800 πραγματα να κανεις σε τετοιες πολυαρθρικες ασκησεις και μπορεις να βελτιωσεις !

    μπραβο απο μενα
    Nαι μάλλον βιάστηκα και μετά το σώμα βρήκε την κίνηση μόνο του όπως λες.

    Αυτό που σηκώνονται οι μύτες δεν το κάνω ξεπίτηδες αλλά αφού έβγαλα το video το είδα πολλές φορές το παρατήρησα. Το κεφάλι βλέπω τον καθρέφτη για να δω αν κρατώ την μέση μου σε ευθεία αν και κανονικά δεν θα έπρεπε. Άμα δεν βλέπω καθρέφτη απ' την άλλη όμως δεν ξέρω αν βγαίνει σωστά η κίνηση. Θα προσπαθήσω να το διορθώσω κι αυτό. Σε αυτό το σετ νομίζω είναι ελάχιστα μακριά η μπάρα απ' το σώμα. Εννοώ δεν έρχεται κολλητή με το σώμα.

    Το touch and go οπως το λες ίσως επειδή το βάρος είναι "ελεγχόμενο" και γι' αυτό δεν αφήνω την μπάρα να σκάει στο έδαφος για να μην κάνω "φασαρία". Όχι ότι λέει κανείς κάτι αλλά δεν μ' αρέσει. Ντάξει στο 3ο και πιο βαρετό σετ αναγκαστικά η μπάρα σκάει με περισσότερη ορμή στο έδαφος και κάνει περισσότερο θόρυβο λόγω του ότι εκεί το βάρος δεν είναι και τόσο "ελεγχόμενο"

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όντως πολλά περιθώρια βελτίωσης και νομίζω ότι ο καθένας έχει διαφορετική τεχνική κυρίως το πως του κάθεται μια άσκηση.
    Quote Originally Posted by Αλεξανδρος Μπ View Post
    και κατι αλλο,ποτε μα ποτε μην κανεις υπερεκταση της μεσης δεν το θες αυτο μονο κακο θα κανεις και εισαι μικρος ακομα
    Ελα ρε χτηνόν μου! Βασικά αυτό το έκανα γιατί νόμιζα ότι έτσι θα "δούλευε" σε πιο μεγάλο βαθμο η πλάτη στο κλείδωμα. Αλλά αφού το λες θα προσπαθήσω να μην το κάνω!!

    Ευχαριστώ πολυ΄για τις συμβουλές. Γι' αυτό άλλωστε ανεβάζω τα video που βγάζω αραιά και που για να διορθώνω όσο πιο πολύ μπορώ τα λάθη μου!
    Η μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη ζωή είναι να κάνεις αυτό που οι άλλοι πιστεύουν ότι δεν μπορείς να κάνεις!

    Work Out
    No excuses -> No regrets!

  19. #109

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    εγω τραβαω βιντεο και κοιταω τα σετ μου στο διαλλειμα και προσπαθω να διορθωσω τα λαθη μου στο επομενο σετ στις βασικες μου ασκησεις η σε ασκησεις που νιωθω οτι κατι παει λαθος ..

    ας πουμε σημερα που ειχα προπονηση αρσεις (που λες οτι εχω τελεια τεχνικη) σε ολα τα σετ βιντεο και σε καθε σετ παντα υπηρχε κατι για βελτιωση !
    στη κωπηλατικη με μπαρα στο πρωτο σετ ειδα οτι δεν ειχα σταθερα ποδια στα επομενα σετ προσπαθησα να τα βελτιωσω και να ερθω λιγο πιο παραλληλα στο πατωμα !

    δεν κοστιζει τιποτα και ειναι τεραστια βοηθεια και μιας με ενδιαφερει αυτο το κομματι της βελτιωσης το κανω ..

    μπορει να εχει επιπτωση και στη δυναμη αυτο εκτος απο την επικυνδινη θεση που βαζεις τη σπονδυλικη και το κεφαλι γιατι ειναι εκτεθιμενο..

    (νομιζω στο χω ποσταρει το βιντεο απο το bodybuilding rev αλλα σε περιπτωση που οχι https://www.youtube.com/watch?v=58dkMblR9RM στο 16,00-18,30)

  20. #110
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Παγκόσμια μέρα στήθους χθες . οπότε είπαμε να την τιμήσουμε (αφού το χθεσινό τζιμ ρακ δεν είχε για μπουτάκια).
    Form check στο τελευταίο cluster set, και με λίγο λάθος επιλογή κιλών κλασικά το form σπάει στα ζόρια..

    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  21. #111
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Power!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #112
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Ξεκινησα να μετράω κιλά και ζαλιστηκα! Σωραιος ρε πατριδα!

  23. #113
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Είσαι Παλίκαρος με Τεράστια Ψυχή !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  24. #114

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    squat 4x2@95%
    μετα απο 8 εβδομαδες μονο μπροστινα καθισματα ,
    οι 8 εβδομαδες σε μπροστινα με βοηθησε να βελτιωσω τη δυναμη του κορμου αλλα ψιλοεχασα την επαφη με τα βαρια κιλα
    ανετα στο κορμο αλλα ψιλοδυσκολα στα ποδια ..
    λογικα την επομενη εβδομαδα θα ειναι πιο ευκολα

  25. #115

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    σημερινο βιντεο απο τη προπονηση dl , εχω ανεβει πολυ στo convetional και το δουλευω μονο 8 εβδομαδες , πραγμα που με χαροποιει ιδιαιτερα ..
    κανονικα ο προγραμματισμος ηταν για διπλες αλλα ηταν τοσο ευκολες που ξεχαστηκα και εκανα τριπλες χωρις προβλημα..

  26. #116
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default

    ωραια τεχνικη. καθε φορα που βλεπω εκτελεσεις deadlift ολο και περισσοτερη ανασφαλεια νιωθω για τη δικη μου εκτελεση (μερικες φορες ακομα ξεχνιεμαι και τραβαω με τη μεση - μεγα λαθος)

    off-topic εντελως, αλλα μηπως το gym ειναι στα Πατησια; μου θυμιζει ενα παλιο γνωριμο

  27. #117

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by kathleenv View Post
    ωραια τεχνικη. καθε φορα που βλεπω εκτελεσεις deadlift ολο και περισσοτερη ανασφαλεια νιωθω για τη δικη μου εκτελεση (μερικες φορες ακομα ξεχνιεμαι και τραβαω με τη μεση - μεγα λαθος)

    off-topic εντελως, αλλα μηπως το gym ειναι στα Πατησια; μου θυμιζει ενα παλιο γνωριμο
    εχω καποια πραγματακια ακομα να βελτιωσω ..

    ειναι απλα και περιεργα τα πραγματα στις αρσεις !
    η μπαρα κοντα στο μεσο του ποδιου ,
    παιρνεις αερα πριν η μετα
    πιανεις τη μπαρα ,
    σφυγγεις τρικεφαλα στηθος μ δικεφαλα , αυτοματα θα χεις και σφυξιμο ετσι στη πλατη ,
    τραβας το στηθος πανω και εισαι αυτοματα σε θεση θα ακουσεις ενα κλικ στη μπαρα
    σκεφτεσαι οτι κανεις πρεσσα σφυγγεις τετρακεφαλα και σπρωχνεις το πατωμα οχι οτι τραβας με πλατη , οταν εισαι περιπου στα γονατα σκεφτεσαι οτι φαιρνεις τα ισχυα σου στη μπαρα
    μη σκεφτεσαι ποτε τη πλατη γιατι 99% περιπτωσεων θα τραβηξεις με μεση , σκεψου τις αρσεις σαν ασκηση πιεσεις οχι τραβηγματος ..
    αυτες ειναι οι κινησεις και οι σκεψεις που χρησιμοποιω εγω και με εχουν βοηθησει απειρα , ελπιζω να βοηθησουν ..

    ναι παλμος κατω πατησια !

  28. #118
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    εχω καποια πραγματακια ακομα να βελτιωσω ..

    ειναι απλα και περιεργα τα πραγματα στις αρσεις !
    η μπαρα κοντα στο μεσο του ποδιου ,
    παιρνεις αερα πριν η μετα
    πιανεις τη μπαρα ,
    σφυγγεις τρικεφαλα στηθος μ δικεφαλα , αυτοματα θα χεις και σφυξιμο ετσι στη πλατη ,
    τραβας το στηθος πανω και εισαι αυτοματα σε θεση θα ακουσεις ενα κλικ στη μπαρα
    σκεφτεσαι οτι κανεις πρεσσα σφυγγεις τετρακεφαλα και σπρωχνεις το πατωμα οχι οτι τραβας με πλατη , οταν εισαι περιπου στα γονατα σκεφτεσαι οτι φαιρνεις τα ισχυα σου στη μπαρα
    μη σκεφτεσαι ποτε τη πλατη γιατι 99% περιπτωσεων θα τραβηξεις με μεση , σκεψου τις αρσεις σαν ασκηση πιεσεις οχι τραβηγματος ..
    αυτες ειναι οι κινησεις και οι σκεψεις που χρησιμοποιω εγω και με εχουν βοηθησει απειρα , ελπιζω να βοηθησουν ..

    ναι παλμος κατω πατησια !
    φοβερη περιγραφη, γειτονα:)

    μενω πολυ κοντα, ομως παω σε ενα αλλο gym μικρο στην ιδια γειτονια γιατι σε εκεινο γινοταν χαμος. Κριμα γαμωτο, εχασα ευκαιρια να μου δειξεις αρσεις απο κοντα!

  29. #119

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by kathleenv View Post
    φοβερη περιγραφη, γειτονα:)

    μενω πολυ κοντα, ομως παω σε ενα αλλο gym μικρο στην ιδια γειτονια γιατι σε εκεινο γινοταν χαμος. Κριμα γαμωτο, εχασα ευκαιρια να μου δειξεις αρσεις απο κοντα!
    χαχα , εχουμε μικρο γυμ στη γειτονια ? :P
    πανικος γινεται το βραδυ , ευτυχως πηγαινω μονο πρωι και ειναι αδειο ..

    ε δεν χανομαστε βιντεο υπαρχουν , στην ιδια γειτονια ειμαστε , υπαρχουν και οι προπονησεις μια μερας !
    θα ζηταω ποσοστα πλεον απο το αφεντκκο με τοσο κοσμο που του εχω παει αν ερθεις κι εσυ

  30. #120
    Junior Bodybuilder kathleenv's Avatar
    Join Date
    11-08-13
    Posts
    130

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    χαχα , εχουμε μικρο γυμ στη γειτονια ? :P
    πανικος γινεται το βραδυ , ευτυχως πηγαινω μονο πρωι και ειναι αδειο ..

    ε δεν χανομαστε βιντεο υπαρχουν , στην ιδια γειτονια ειμαστε , υπαρχουν και οι προπονησεις μια μερας !
    θα ζηταω ποσοστα πλεον απο το αφεντκκο με τοσο κοσμο που του εχω παει αν ερθεις κι εσυ
    χαχαχα μη μου βαζεις ιδεες και ληγει η συνδρομη μου στο γειτονικο τελος Δεκεμβρη. αν ειναι ακομα ο Δημητρης εκει και δεν γινεται χαμος 5-7 που προπονουμαι συνηθως, ερχομαι


 
Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Random Members Pics
    By Mazda 6 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 2822
    Last Post: 11-10-15, 20:54
  2. New member..
    By Georgios in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-10, 00:42
  3. NEW MEMBER
    By -Stallion- in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-06, 00:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •