Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    23-03-15
    Posts
    33

    Question Απορια για απωλεια λιπους και διατροφης

    Guys, εχω ενα αλλο θεμα....ειμαι 17 ετων, 1.82 υψος και 66 κιλα...εχω αρχισει τη γυμναστικη σχετικα προσφατα (7 μηνες) και κανω 4-5 φορες τη βδομαδα βαρη, ενω πριν δεν εκανα απολυτως τιποτα και ετρωγα σκουπιδια....απο τοτε που αρχισα εχω αλλαξει σταδιακα τη διατροφη μου, περιοριζοντας καθε επεξεργασμενο μη εμπιστευσιμο προιον (σοκολατες, αναψυκτικα, σουβλακια κλπ) και διαφορα αλλα που θεωρουσα πως ηταν ανθυγιεινα ( ασπρο ψωμι, ταγανητα κλπ)...Παρ' ολα αυτα, δεν περιορισα ποτε την ημερησια προσληψη θερμιδων κατω απο τις απαραιτητες για συντηρηση και ισως τωρα να παιρνω και λιγο παραπανω ( 3000+)....το θεμα μου ειναι πως εχω χασει παρα πολυ λιπος σε αυτο το διαστημα 7 μηνων σε σημειο που, ενω ειχα λιγη κοιλια πριν, εχει αρχισει να φαινεται ενα four pack abs με λιγο σφιξιμο...ειμαι μια χαρα με αυτο...το θεμα μου ειναι να μην χασω παραπανω λιπος, τοσο ωστε το σωμα μου να φαινεται πολυ αδυνατο με τον μικρο ογκο μυος που εχω ή ακομα να εμφανισω τιποτα διατροφικα προβληματα...επειδη εχω φρικαρει λιγο, θα σας ποσταρω εδω ενα παραδειγμα των γευματων μιας μερας μου, να μου πειτε αν θελει καποια διορθωση...

    1ο Γευμα- πρωινο ( 7-7:30 πμ ) : 1 αυγο με κροκο, 1 γιαουρτι 0% λιπαρων με μερικά καρυδια, βρωμη και μελι, 3-5 κουταλιές του γλυκού ταχίνι, μικρή ποσότητα φυστίκια κάσιους ωμά και 1 ποτήρι γάλα 1,5 %. ( 1500-1800 kcal)

    2ο Γευμα (10-11 πμ) : 1-2 Μπανάνες, Αμύγδαλα ή κάσιους και ό,τι άλλο φρούτο βρω. (300)

    3ο Γεύμα- μεσημεριανό (1-2 μμ) : Σολωμός ψητός με βραστές πατάτες, Βλήτα και μπρόκολο (όχι κάθε μέρα φυσικά...ένα παράδειγμα). (400)

    4ο Γεύμα (3-4 μμ) : Βρώμη με γάλα και φρούτο, συνήθως μήλο. (300)

    5ο Γεύμα (5-6 μμ) : Ένα scoop πρωτείνης της on, μπανάνες και αμύγδαλα. (300)

    6ο Γεύμα- Βραδινό (8-9 μμ) : Μία σαλάτα με μαρούλι, κρεμύδι, λάχανο και τόνο και 1 ποτήρι γάλα 1,5%. (200)

    Ημερήσιες θερμίδες (πανω-κατω): 3.300

    Ελπίζω να μην κανω κατι λαθος και αυτη η σταδιακη απωλεια λιπους να συνεχισει μεχρι ενα υγιεινο οριο και να σταματησει...θελω να πιστευω πως ειναι απλα η αλλαγη στο μεταβολισμο μου...

  2. #2
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Καλησπερα Gias.! Μην σε πιανει πανικος.!
    Λοιπον εχουμε και λεμε:
    1) Το πρωτο σου γευμα εχει παρα πολλες θερμιδες. Και οι 300 θερμιδες για τα αλλα γευματα ειναι λιγες.. Μοιρασε τις θερμιδες πιο ομοιομορφα.!
    2) Βγαλε τις μπανανες και ασε μια για αμεσως μετα την προπονηση μαζι με την πρωτεινη σου.
    3) Διαλεξε 3 γευματα και βαλε καποιο κρεατικο(κοτοπουλακι/μοσχαρι απαχο/ψαρι) μαζι με υδατανθρακα(πατατα/ρυζι/μακαρονια) και κανενα λαχανικο με λιγο λαδι. Ελπιζω να εχεις την οικονομικη ανεση για τα κρεατα..!
    4) Το γευμα μετα την προπονηση να μην περιεχει σαλατα ή λαδι..
    Αυτα μου ηρθαν τωρα στο μυαλο.. Κανε τις διορθωσεις και ξανασυζηταμε!

    Edit:επειδη κατι με μπερδεψε.. ο στοχος σου τωρα ποιος ειναι??
    Last edited by NewKuriakos; 17-05-15 at 17:07.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    23-03-15
    Posts
    33

    Default

    Ο στόχος μου αυτή την περίοδο είναι να βάλω λίγη μυικη μάζα και να συντηρησω το λίπος μου, μιας και έρχεται καλοκαίρι... Από του χρόνου μάλλον θα στοχευσω σε αύξηση όγκου...

  4. #4
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Ωραια, διαβασε αυτα που σου ειπα, κανε τις τροποποιησεις και βλεπουμε τυχον καινουριες διορθωσεις..

  5. #5
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Και μην ξεχνας την αεροβια μετα τα βαρη.
    Με τα κιλα σου και τον στοχο σου μεχρι 3 φορες την βδομαδα κανα 30λεπτο θα ειναι κοπλε για να μην λιπωσεις.

    Βεβαια αν δεις οτι χανεις μειωνεις την συχνοτητα.
    Obese To Fit

  6. #6
    Junior Bodybuilder kyriakosr21's Avatar
    Join Date
    01-01-15
    Posts
    124

    Default

    αντικατέστησε το 4ο γεύμα με το 3ο, απλά χωρίς τις πατάτες και αντί για σολωμό βάλε κάνα κοτόπουλο ή μοσχάρι με λίγο μαύρο ρύζι.
    Επίσης μην τρως μπανάνες έχουνε πολύ ζάχαρη, προτίμα ξινόμηλα ή ροδάκινα.

  7. #7
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Gias μας λες για τις συνεπειες της υπερπροπονησης σου αλλα δεν ανανεωσες το διατροφικο σου πλανο να ξερουμε τι γινεται και απο δω...
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  8. #8
    New Member
    Join Date
    23-03-15
    Posts
    33

    Default

    Φιλε, χωρισα τις θερμίδες ομοιομορφα όπως μου είπες και κοιτάω να παίρνω κάνα 500 παραπάνω τώρα με περισσότερη πρωτεΐνη.. Δεν έχω κάνει ακόμα ριζικές αλλαγές, δεν έχω το κουράγιο τώρα

  9. #9
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Μολις το βρεις ποσταρε το εδω.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  10. #10
    New Member
    Join Date
    23-03-15
    Posts
    33

    Default

    OK, thanks


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Μυικής Μάζας ή Απώλεια Λίπους; Ιδού Η Απορία!
    By kladio2011 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 18-04-14, 14:40
  2. απωλεια λιπους? απορια
    By pao34 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 29-04-07, 03:33
  3. Απορια για απώλεια λίπους
    By panathinaikara in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 05-01-05, 20:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •