Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 32
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default Πόσο Τρέξιμο Για Αύξηση Αντοχής & Απώλεια Λίπους

    Ποσο τρεξιμο να κανω για αυξηση αντοχης και απωλεια λιπους; Πρεπει να γινει εξω σε γηπεδο ή γινεται και στον διαδρομο;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    μισή έως μία ώρα με σταθερή ταχύτητα να μπορείς να μιλάς (γύρω στους 130 παλμούς) 3 φορές τη βδομάδα καλά είναι.
    Γήπεδο ή στίβο μόνο άμα ξέρεις ακριβώς το μήκος του γύρου για να ελέγχεις την ταχύτητα, αλλιώς διάδρομο.

  3. #3
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    Ποσο χρονων είσαι και ποσά κιλά?

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    18 χρονων, 79 κιλα

  5. #5
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Ποσο ύψος εχεις;
    Obese To Fit

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Ειμαι 18 χρονων, 79 κιλα, υψος 1,79-1,80 και λιπος περιπου 20-22%. Αρχες Αυγουστου ξεκιναω ποδοσφαιρο επειδη ειχα μεινει εκτος για χρονια και θελω να χτισω και παλι την αντοχη μου και να ριξω το λιπος κατω απο 13% (οσο σκληρο και αν ακουγεται). Η διατροφη μου ειναι καλη, πινω 3,5+ λιτρα νερο ημερησιως και προπονηση με βαρη 5 φορες την βδομαδα, γραμμωση
    Last edited by OmoTMT; 18-05-15 at 17:27.

  7. #7
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Δλδ εισαι στα κιλα σου ας πούμε.

    Όντως 3-4 φορες απο 30-45 λεπτα ειναι καλα. Διάδρομο ή γήπεδο αυτο μπορεις να το κανεις εναλαξ για να μην βαριέσαι
    Πρόσεξε την διατροφή σου να μην ειναι πολυ υποθερμιδικα για να μην χάνεις γρηγορα και να μην χάνεις μυικό ιστό.

    Κανεις βαρη;
    Obese To Fit

  8. #8
    Zyzz's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Λάρισα
    Posts
    22

    Default

    Οσον αφορα καθαρα την απωλεια λιπους θεωρω οτι η HIIT αεροβια ειναι οτι καλυτερο!!!

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by zog89 View Post
    Δλδ εισαι στα κιλα σου ας πούμε.

    Όντως 3-4 φορες απο 30-45 λεπτα ειναι καλα. Διάδρομο ή γήπεδο αυτο μπορεις να το κανεις εναλαξ για να μην βαριέσαι
    Πρόσεξε την διατροφή σου να μην ειναι πολυ υποθερμιδικα για να μην χάνεις γρηγορα και να μην χάνεις μυικό ιστό.

    Κανεις βαρη;
    Ναι κανω βαρη. 30 λεπτα συνεχομενα στον διαδρομο μπορω να κανω γιατι εκανα και σημερα ακριβως 30 λεπτα με την ταχυτητα στο 8.0 . Εξω ειναι πιο δυσκολα αλλα μπορω να προσπαθησω.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz View Post
    Οσον αφορα καθαρα την απωλεια λιπους θεωρω οτι η HIIT αεροβια ειναι οτι καλυτερο!!!
    HIIT οπως; εχω δει διαφορες μορφες

  11. #11
    Zyzz's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Λάρισα
    Posts
    22

    Default

    Αυτο εξαρταται απ την αναεροβια αντοχη που εχεις

  12. #12
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Παιδια ενα ενα τα πραματα.. Ας μην προτινουμε πραγματα που μπορει να μην βασταει το σωμα του ακομα.. Αν το παιδι δεν ειχε αντοχη και προσπαθουσε να τρεχει 30+ λεπτα μπορει να συνεβαινε τιποτα.
    Για το hiit. κυριως σπριντ, πρεπει να εχεις πολυ καλη φυσικη κατασταση και αντοχη. Για αρχαριους ειναι 15' τρεξιμο με ολη την δυναμη,45-60 περπατημα μεχρι να πεσουν οι σφυγμοι στο κανονικο. Και παλι απο την αρχη. Με 22%λιπος που εχεις δεν θα στο προτεινα.
    Τρεξιμο εστιασε 30-45 λεπτα, αλλα εφοσον μπορεις, Εαν κουραζεσαι, κρυωνεις, πονας σταματας. Και μερα με την μερα αυξανεις..
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Παιδια ενα ενα τα πραματα.. Ας μην προτινουμε πραγματα που μπορει να μην βασταει το σωμα του ακομα.. Αν το παιδι δεν ειχε αντοχη και προσπαθουσε να τρεχει 30+ λεπτα μπορει να συνεβαινε τιποτα.
    Για το hiit. κυριως σπριντ, πρεπει να εχεις πολυ καλη φυσικη κατασταση και αντοχη. Για αρχαριους ειναι 15' τρεξιμο με ολη την δυναμη,45-60 περπατημα μεχρι να πεσουν οι σφυγμοι στο κανονικο. Και παλι απο την αρχη. Με 22%λιπος που εχεις δεν θα στο προτεινα.
    Τρεξιμο εστιασε 30-45 λεπτα, αλλα εφοσον μπορεις, Εαν κουραζεσαι, κρυωνεις, πονας σταματας. Και μερα με την μερα αυξανεις..
    Να σαι καλα φιλε. Να κανω 4 φορες την βδομαδα μετα τα βαρη στον διαδρομο στην ταχυτητα που ανεφερα; 4 φορες, γιατι την μια που εχω ποδια κουραζονται πολυ επειδη το παω φουλ.

  14. #14
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    3-4 είναι μια χαρά. Απο διατροφή πως πας??
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Και με τον διαδρομο μπορει να ανεβει η αντοχη δηλαδη ε; επειδη ακομα δεν ειμαι συνηθισμενος στο να τρεχω εξω. Μια χαρα ειναι η διατροφη μου, μετραω και θερμιδες οσο μπορω.

  16. #16
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Ειτε εξω ειτε μεσα, αεροβια κανεις, αρα ανεβαζεις αντοχη..
    Τον σημαντικοτερο ρολο τον παιζει η διατροφη, θελεις να την ανεβασεις καπου μπας και υπαρχουν διορθωσεις?
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Ειτε εξω ειτε μεσα, αεροβια κανεις, αρα ανεβαζεις αντοχη..
    Τον σημαντικοτερο ρολο τον παιζει η διατροφη, θελεις να την ανεβασεις καπου μπας και υπαρχουν διορθωσεις?
    αα οκ τοτε. για το ποδοσφαιρο την θελω να φτασω σε σημειο να βγαζω ματς κανονικα χωρις να κουραζομαι οπως πιο παλια και παραλληλα να χασω λιπος γιατι εχω αρκετο κυριως κατω στην κοιλια

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Σημερα που ρωτησα το παιδι απο το γυμναστηριο με ειπε εξω καλυτερα. αλλα αν ειναι να κανω στον διαδρομο να κανω 20-30 λεπτα στο 9-10,0 ταχυτητα! Τι λετε; μου φαινεται μεγαλη η ταχυτητα

  19. #19
    Junior Bodybuilder nuar_space's Avatar
    Join Date
    25-11-11
    Location
    athens
    Posts
    202

    Default

    Οπως σουπε ο φιλος, ποσταρε τη διατροφη σου. Ολα ταλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε. Με 22% λιπος, δεν περιμενω να ειναι σωστη. Ξεκινα απο το τι τρως, γιατι οσο κ να τρεχεις, αν τρως λαθος, δεν παμε μπροστα.

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Πρωινο
    60γρ βρωμη με 250ml απαχο γαλα, , 5 ασπραδια, 1 κροκο ή πιτακι βρωμης


    Δεκατιανο
    2 φετες ψωμι ολικης αλεσεως, 2 φετες γαλοπουλα βραστη, ντοματα και μαρουλι, 1 κουταλια σουπας ελαιολαδο


    Μεσημεριανο
    120γρ κοτοπουλο στηθος, 180γρ καστανο ρυζι ή γλυκοπατάτα με τόνο σε νερό.


    Απογευματινο
    Γιαουρτι 2%


    Βραδινο
    σαλάτα, 1 scoop whey σε γάλα με μπανανα

  21. #21
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Κανεις προπόνηση πριν το βραδινό? Πόσες θερμίδες βγαίνουν αυτά?
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    BMR: 1831, TDEE: 2678 και σκεφτομαι να ριξω τις θερμιδες στις 2200. Προπονηση κανω πριν το πρωινο ή πριν το μεσημεριανο. Καλα ειναι οι ποσοτητες που εχω; επειδη δεν τα ξερω αυτα μπορει καποιος να με βοηθησει με το ποση πρωτεινη, λιπη και υδατανθρακα να εχω;
    Last edited by OmoTMT; 24-05-15 at 01:12.

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Καλησπερα και παλι. Η διατροφη μου ειναι αυτη προς το παρον και θα την αλλαξω λιγακι μεσα στην βδομαδα. Επειδη ξεκινησα και παλι ποδοσφαιρο μετα απο καποια χρονια εκτος γηπεδων, θελω να φτιαξω την αντοχη μου γιατι κουραζομαι παρα πολυ ευκολα και αυτο δεν με βοηθαει καθολου. Ενω ειμαι καλος σε οτι αφορα την τεχνικη, με την αντοχη εχω θεμα. Μπορει καποιος να μου προτεινει ποσο τρεξιμο να κανω και σε τι ταχυτητα; Ειτε για τρεξιμο σε γηπεδο ειτε στον διαδρομο.

    1) 1 κροκος, 5 ασπραδια, 80γρ βρωμη, 250ml γαλα, 1 ροδακινο


    2) 140γρ στηθος κοτοπουλο, 170γρ ρυζι ή 200γρ πατατα, 2κ.σ. λαδι


    3) Πρωτεινη Whey 40γρ, μπανανα


    4) Μοσχάρι, 170γρ καστανο ρυζι, σαλατα 2κ.σ. λαδι


    5) 140γρ στηθος κοτοπουλο, 200γρ πατατα, 2κ.σ. λαδι


    6) Γιαούρτι 2%, 10 αμυγδαλα

  24. #24
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    εγω θα προτεινα 3 φορες την εβδομαδα τρεξιμο. Οχι σε διαδρομο!! ΟΧΙ μετα τα βαρη!!! Ο διαδρομος επιβαρυνει τις αρθρωσεις σου(γονατα, μεση, ειναι σκληρη επιφανεια).Εχει το θετικο οτι ελεγχει την ταχυτητα και δεν μπορεις να πας πιο αργα, αν θες κρατα το στο προγραμμα για αυτον τον λογο αλλα περιορισε το οσο μπορεις. Επισης δεν θα φτιαξεις αντοχη τρεχοντας μετα τα βαρη οταν εισαι κουρασμενος. Αν θες να φτιαξεις αντοχη οι παλμοι σου πρεπει να ειναι γυρω στους 160 για τρεξιμο με σταθερη ταχυτητα για περιπου 30 λεπτα. Και καλο θα ηταν να βαλεις και HIIT 1 φορα την εβδομαδα. Το ποδοσφαιρο ειναι διαλειμματικη προποπνηση. Ενα καλο HIIT που κανω εγω ειναι το εξης. Κανω 10 λεπτα περπατημα ζεσταμα παντα και δυναμικες διατασεις. Μετα κανω 10 λεπτα οσο πιο γρηρορα μπορω στο γηπεδο. Οταν το τελειωνω αυτο λαχανιαζω σαν π*****. Ξεκουραζομαι 5 λεπτα ριχνω λιγο νερο στο κεφαλι και κανω 10 φορες το εξης: 100μετρα σπριντ στο 80% και 50 μετρα περπατημα.
    Ενα αλλο πολυ εξαντλητικο που ειχα δοκιμασει ηταν το εξης. 10 λεπτα περπατημα ζεσταμα. Καθεσαι λιγακι και μετα κανεις τα 4/5 του γηπεδου τζοκινγκ και 1/5 σπριντ 100%. Επανελαβε 10 φορες.Αν το κανεις σωστα πρεπει να φυγεις νεκρος απ το γηπεδο.

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    εγω θα προτεινα 3 φορες την εβδομαδα τρεξιμο. Οχι σε διαδρομο!! ΟΧΙ μετα τα βαρη!!! Ο διαδρομος επιβαρυνει τις αρθρωσεις σου(γονατα, μεση, ειναι σκληρη επιφανεια).Εχει το θετικο οτι ελεγχει την ταχυτητα και δεν μπορεις να πας πιο αργα, αν θες κρατα το στο προγραμμα για αυτον τον λογο αλλα περιορισε το οσο μπορεις. Επισης δεν θα φτιαξεις αντοχη τρεχοντας μετα τα βαρη οταν εισαι κουρασμενος. Αν θες να φτιαξεις αντοχη οι παλμοι σου πρεπει να ειναι γυρω στους 160 για τρεξιμο με σταθερη ταχυτητα για περιπου 30 λεπτα. Και καλο θα ηταν να βαλεις και HIIT 1 φορα την εβδομαδα. Το ποδοσφαιρο ειναι διαλειμματικη προποπνηση. Ενα καλο HIIT που κανω εγω ειναι το εξης. Κανω 10 λεπτα περπατημα ζεσταμα παντα και δυναμικες διατασεις. Μετα κανω 10 λεπτα οσο πιο γρηρορα μπορω στο γηπεδο. Οταν το τελειωνω αυτο λαχανιαζω σαν π*****. Ξεκουραζομαι 5 λεπτα ριχνω λιγο νερο στο κεφαλι και κανω 10 φορες το εξης: 100μετρα σπριντ στο 80% και 50 μετρα περπατημα.
    Ενα αλλο πολυ εξαντλητικο που ειχα δοκιμασει ηταν το εξης. 10 λεπτα περπατημα ζεσταμα. Καθεσαι λιγακι και μετα κανεις τα 4/5 του γηπεδου τζοκινγκ και 1/5 σπριντ 100%. Επανελαβε 10 φορες.Αν το κανεις σωστα πρεπει να φυγεις νεκρος απ το γηπεδο.
    Καλημερα, Σιγουρα θα ανεβασω αντοχη μ αυτο ή να δοκιμασω κατι αλλο; Εγω το 'χω βαλει στοχο να την ανεβασω και να φτασω σε επιπεδο να βγαζω ματς χωρις να κουραζομαι οπως εκανα πιο παλια.

  26. #26
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by OmoTMT View Post
    Καλημερα, Σιγουρα θα ανεβασω αντοχη μ αυτο ή να δοκιμασω κατι αλλο; Εγω το 'χω βαλει στοχο να την ανεβασω και να φτασω σε επιπεδο να βγαζω ματς χωρις να κουραζομαι οπως εκανα πιο παλια.
    μισο να υπολογισω πιθανοτητες. 67,345% μου εβγαλε φιλε. δοκιμασε να ξαπλωσεις στον καναπε. ή συνεχισε να τρεχεις στον διαδρομο στο 8. την συμβουλη μας ζητησες και στην δωσαμε. αμα θες κατι σιγουρο να πας σ ενα γυμναστη ποδοσφαιρου.

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    μισο να υπολογισω πιθανοτητες. 67,345% μου εβγαλε φιλε. δοκιμασε να ξαπλωσεις στον καναπε. ή συνεχισε να τρεχεις στον διαδρομο στο 8. την συμβουλη μας ζητησες και στην δωσαμε. αμα θες κατι σιγουρο να πας σ ενα γυμναστη ποδοσφαιρου.
    Να σαι καλα φιλε. Θα το ξεκινησω τα πρωινα 3-4 φορες την βδομαδα και βλεπουμε

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Καλησπερα, εδω και 4 μερες πηγαινω σε γηπεδο ποδοσφαιρου και τρεχω τα πρωινα. Κανω 3 miles που ειναι περιπου 4,8 χιλιομετρα και τα βγαζω σε 28 λεπτα. Επειδη θελω να αυξησω κατα πολυ την αντοχη μου λογω boxing να συνεχισω το ιδιο για καμια βδομαδα ακομα και μετα να ανεβασω την αποσταση ή να κοιταξω να βγαλω παλι την ιδια αποσταση αλλα σε λιγοτερο χρονο;
    *Απο αυριο θα πηγαινω σε γηπεδο στιβου

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Καλησπερα, εχω χασει καποια κιλα μεσα σε 1,5 μηνα που εχω κοψει τους υδατανθρακες και τα πρωινα πηγαινω για τρεξιμο 4 φορες την βδομαδα και αργοτερα θα το ανεβασω στις 5 φορες. Τις 2 μερες κανω 3 miles (περιπου 4,8 χιλιομετρα) χαλαρο τρεξιμο και τις αλλες 2 κανω HIIT (30 secs sprint, 60 secs περπατημα και ολο αυτο χ12 φορες). Επειδη πηγαινω στις 7 το πρωι χωρις να εχω φαει θα με βοηθησει να καψω περισσοτερο λιπος; *Πινω μονο εναν καφε πριν.

  30. #30
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Χωρις υδατανθρακες και με hiit νηστικος θα σε βοηθησει αν δικαιουσε στην δουλεια καποια αναρρωτικη να την διεκδικησεις μια ωρα πιο γρηγορα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφη για αυξηση μυων και απωλεια λιπους
    By Kfight in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-14, 13:10
  2. Διατροφή Για Απώλεια Λίπους Και Αύξηση Μυικής Μάζας
    By mohican4me in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 24-06-14, 14:04
  3. απωλεια σωματικού λίπους και αύξηση μυικής μαζας ( help!!)
    By iliana in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 22-07-13, 13:52
  4. Συμβουλές Για Ταυτόχρονη Αύξηση Μάζας Και Απώλεια Λίπους
    By mac99 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 22-03-13, 18:03
  5. Διατροφή 40-40-20 Για Αύξηση Μάζας Και Απώλεια Λίπους
    By costas73 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-12, 14:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •