Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 39 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 31 to 60 of 1163

Thread: My Program

  1. #31
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Δεν ξέρω καν πόσα κιλά είμαι αυτή τη στιγμή ξεκίνησα 60 κ είμαι 1,64 34 χρονών με την εξίσωση μου βγαίνει 1369,45. Αυτό το πολλαπλασιάζω με το 1,55 και βγαίνει 2122,65 και αφαιρώ 500 θερμίδες και πάω στι 1620. Είμαι 120 θερμίδες κάτω αυτή τη στιγμή... τα macros δε μπορώ να βγάλω... Ώρα για προπόνηση τα υπόλοιπα το βραδάκι.
    Καλή συνέχεια σε όλους

  2. #32
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Ζωη να θυμασαι:δεν τρωμε λιγοτερο απο 1500 θερμιδες..προσπαθουμε να "καιμε" περισσοτερο!Αν ειδες πρηξιμο σε χερια και ποδια και αγχωθηκες σκεψου οτι αυξανονται και οι καυσεις σου Ειμαι σιγουρη οτι ανεβοκατεβαινεις και στη ζυγαρια..την εχουμε στο ρολο του κομπαρσου..την υπολογιζουμε αλλα κριτηριο μας ειναι ο καθρεφτης μας!
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  3. #33
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπέρα Ζωή.

    Πάρε τη ζυγαριά και βγάλε τις μπαταρίες και κρύψτην στη ντουλάπα. Θα τη βγάζεις μια φορά στις 15 μέρες.
    Τους αριθμούς και τις εξισώσεις πάρτες ως σημείο αφετηρίας. Δεν είναι ντε και καλά πως θες τοσες για να φτάσεις το στόχο που έχεις.
    Ξεκίνα συντηρητικά, μη μειώνεις δραστικά τις θερμίδες. Χωρισε τη μερα σου σε 6 μικρογεύματα, σε ολα βαζε πηγή πρωτεινης, υδατανθρακα (κυριως στο πρωινο και γυρω απο την προπονηση), ινωδη υδατανθρακα (σαλατικο οταν δεν εχεις υδατανθρακα), καλα λιπαρα.

    Μη φοβάσαι, θα σε βοηθήσουμε να το τελειοποιήσεις. Η διατροφή δεν είναι πυρηνική φυσική, λίγο στην αρχή είναι μονο μέχρι να πάρεις το κολάι που λένε.

  4. #34
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    στη διατροφη σου μη κατεβασεις θερμιδες το μεγιστο λαθος !

    τι ειδες εσυ πανω σου και σε ανησυχισε ;
    daskalos198 Καλησπέρα σου :)

    Αυτό που πραγματικά μου τη δίνει είναι που δεν βλέπω καμία διαφορά στο στομάχι-κοιλιά (ανάθεμα την αερόβια που κάνω) και την βλέπω σε όλα τα άλλα!! Πέρυσι έκανα ακριβώς την ίδια διατροφή δίχως όμως τόσο εντατική γυμναστική με βάρη (έκανα μόνο το hardcore της Ειρήνης στο σπίτι) και αερόβια πρωινή νηστική κ τα αποτελέσματα ήταν άμεσα!!! Ε δεν μπορεί πια σε ένα χρόνο να γέρασα τόσο κ να μη πιάνει!!! Απο κεί κ πέρα σκέφτομαι αυτά τα χαζά μή δείχνω σαν ντουλάπα (καμία κριτική στις ντουλάπες... ) δλδ απο κάτω θα είμαι μινιον κ απο πάνω φαρδιά πλατιά!! Ναι μου αρέσουν πολύ τα γυμνασμένα δικεφαλάκια κ τρικεφαλάκια κ ζηλέυω τις ωραίες πλάτες αλλά να μην είμαι απλά ενας όγκος!! Μπορεί να ακούγομαι ηλίθια (διαβάζομαι συγκεκριμένα....) απλά τα πρότυπα μου είναι οπως στις φωτο μου χαζεύω.. Κ ξέρω ξέρω υπομονήηηηηηηη!!!! (με άγχωσε κ το άτομο που μου είπε οτι φαίνομαι σαν να πήρα κιλά στους ώμους σιχτιρρρ έλεος με τη πάρτη μου)

  5. #35
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Quote Originally Posted by Mirto_ View Post
    Ζωη να θυμασαι:δεν τρωμε λιγοτερο απο 1500 θερμιδες..προσπαθουμε να "καιμε" περισσοτερο!Αν ειδες πρηξιμο σε χερια και ποδια και αγχωθηκες σκεψου οτι αυξανονται και οι καυσεις σου Ειμαι σιγουρη οτι ανεβοκατεβαινεις και στη ζυγαρια..την εχουμε στο ρολο του κομπαρσου..την υπολογιζουμε αλλα κριτηριο μας ειναι ο καθρεφτης μας!
    Τον εγκέφαλο μου θα κάψω σε λίγο... Πίστεψε με δεν έχω καν ζυγαριά!! Δεν έχω πάρει ποτέ!!! για ζυγαριά μου έχω τα ρούχα μου κ αυτό που βλέπω στον καθρέφτη.
    Ωραία πλάτη!!!!! Το θυμάμαι μορε κ όλο αυτό σκέφτομαι κ οτι πρέπει να μάθω να τρώω σε γενικές γραμμές για να είναι μόνιμο το αποτέλεσμα κ όχι δίαιτα που θα τα χάσω σε ένα μήνα όλα κ στις δακοπές θα τα ξαναβάλω , ανάμνηση των όμορφων στιγμών... Δουλεύει το μυαλό μου.. αρα είμαστε σε καλό σημείο ακομα!!

  6. #36
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Η κοιλια ξελιπωνει τελευταία,οπότε οπως ειπες κι εσυ υπομονή

  7. #37
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα Ζωή.

    Πάρε τη ζυγαριά και βγάλε τις μπαταρίες και κρύψτην στη ντουλάπα. Θα τη βγάζεις μια φορά στις 15 μέρες.
    Τους αριθμούς και τις εξισώσεις πάρτες ως σημείο αφετηρίας. Δεν είναι ντε και καλά πως θες τοσες για να φτάσεις το στόχο που έχεις.
    Ξεκίνα συντηρητικά, μη μειώνεις δραστικά τις θερμίδες. Χωρισε τη μερα σου σε 6 μικρογεύματα, σε ολα βαζε πηγή πρωτεινης, υδατανθρακα (κυριως στο πρωινο και γυρω απο την προπονηση), ινωδη υδατανθρακα (σαλατικο οταν δεν εχεις υδατανθρακα), καλα λιπαρα.

    Μη φοβάσαι, θα σε βοηθήσουμε να το τελειοποιήσεις. Η διατροφή δεν είναι πυρηνική φυσική, λίγο στην αρχή είναι μονο μέχρι να πάρεις το κολάι που λένε.
    Καλησπέρα Ειρήνη!!!

    Κάνω όπως το λες 6 γεύματα. Μόνο που στο μεσημεριανό (συνήθως μεταπροπονητικό) τρώω πρωτείνη-υδατάθρακα + τη σαλάτα στην οποία δεν βάζω λαδι, ενώ στο βραδινό τρώω τα ίδια αλλά στη σαλάτα θα βάλω ενα κουταλάκι λάδι. Να βγάλω τελείως τη σαλάτα αν τρώω πχ κοτόπουλο με μαύρο ρύζι??
    Ερώτηση Νο 2 Δεν είσαι γιατρός το ξέρω αλλά απο τη Τρίτη το πρωί που πήγα για την αερόβια έχω ένα πόνο ακριβώς κάτω απο το στομάχι στην αριστερή πλευρά. Ο πόνος υπάρχει μόνο όταν περπατάω!!! Στην αρχή νόμιζα πως ηταν σφάχτης, κάθισα λιγάκι κ μου πέρασε. Όταν σηκώθηκα πάλι να συνεχίσω ξανά τα ίδια με αποτέλεσμα να γίνει πολύ χαλαρά η αερόβια μου. Και σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια. Πιέστηκα όμως λίγο παραπάνω, τα κατάφερα να την κάνω την αερόβια αλλά ο πόνος εκεί! Σκέφτηκα μήπως κάποιος μυς σε εκείνο το σημέιο με τραβάει στο περπάτημα.... θα τ δώ φυσικά πως θα πάει κ τις επόμενες μέρες.
    Ερώτηση Νο 3 Όταν κάνω squat στο smith στο ανέβασμα το αριστερό μου γόνατο κάνει σαν να μαγκώνει κ ένα μικρό κρακ... χωρίς πόνο όμως. Έχω προσέξει πολύ κ δεν βγαίνω καθόλου έξω απο τις μύτες των ποδιών, τι μπορεί να κάνω λάθος?

  8. #38
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Οκκκκκ ο πόνος έφυγε σήμερα κ πολύ άνετα έβγαλα τη προπόνηση, Το πιθανότερο να ήταν λοιπόν μυς που με τραβούσε.
    Δευτέρα έκανα άνω σώμα Τρίτη μόνο πόδια. Στα squat αυτή τη φορά δεν ένιωσα το τράβηγμα και τα έβγαλα με μεγάλη άνεση 3 σετ με 35 κιλά απο 15 επαναλήψεις. Σήμερα έκανα μόνο τρικέφαλα και αερόβιο 20 λεπτά ποδήλατο και άλλα 20 λεπτά διάδρομο στο 8 επίπεδο. Τρίτη κ Πέμπτη έβαλα στο πρόγραμμα και ΤRΧ μία ώρα μετά τη προπόνηση (αντί για αερόβιο). Ο καιρός δε με βοηθάει για πρωινά αερόβια , μας έχει λιώσει στη βροχή!! Διατροφικά είμαι στα ίδια, πρωινά συνήθως 2 ασπράδια + ένα ολόκληρο + μία κούπα τσάι με στέβια και 3 κουταλιές στης σούπας βρώμη κ κανέλα. Δεκατιανό cotagge με ξηρούς καρπούς (8 αμύγδαλα ή καρύδια) πρόπροπονητικό ενα σκουπ whey (σήμερα το έβαλα στο γιαούρτι 2%) μετάπροπονητικό κρέας άπαχο με σαλάτα ή ρύζι ή πατάρα (120 κρέας 100 ρύζι πχ, σήμερα είχα 2 μπιφτέκια 120 γρμ + ντομάτα αγγούρι χωρίς λάδι). Επόμενο γεύμα 100 μπιφτέκι με 80 ρύζι μάυρο και τέλος γιαουρτάκι με 8 καρύδια.
    Πρέπει να έχει φύγει κ κανα κιλάκι γιατί νιώθω πολύ καλύτερα κ βλέπω τη κοιλίτσα να με χαιρετάει δειλά δειλά...(άτιμο απόκτημα θα σε λιώωωωωσω!!!)
    Ερώτηση για τις κυρίες τουμπανίτσες (απαντήστε μου plsssss γιατί νιώθω οτι μιλάω στο βρόντο εδω μέσα...) Τις ημέρες περιόδου αν δεν είστε χώμα φυσικά κ νιώθετε καλά... ακολουθείτε κανονικά το πρόγραμμα σας? έχει καμία επίπτωση αυτό επάνω σας? επειδή σηκώνουμε βάρη και γενικά ζοριζόμαστε εσείς οι ποιο έμπειρες έχετε συμβουλευτεί κάποιον γιατρό?
    Last edited by zwh; 10-06-15 at 18:04.

  9. #39
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλησπερα Ζωη,

    τις μερες αυτες προσωπικα παιρνω ενα παυσιπονο και παω κανονικα για προπονηση. Και ειμαι απο τις γυναικες που ποναω αρκετά. Αλλα με ενα παυσιπονακι υποχωρει και βγαινει το προγραμμα. Συν οτι τα βαρη βοηθανε στις κραμπες.
    Αν εχεις ομως εντονη δυσμηνορροια τοτε μια μερα μπορεις να κατσεις ή να κανεις ηπια αεροβια.

    Στο προ-προπονητικο σου γευμα τρως σκετο γιαουρτι με πρωτεινη;

  10. #40
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    σήμερα το έκανα αυτο γιατι δεν είχα έτοιμο το φαγητό, με φαγάνε οι καφέδες!!! το πρωινό ήταν στις 8 στις 11 το επόμενο κ στις 2 το γιαούρτι με την whey, μόλις γύρισα απο τη προπόνηση έφαγα το μεσημεριανό κανονικά, το επόμενο 8α είναι στις 8,30 κ τέλος 23,30.

  11. #41
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Εγω Ζωη επειδη δεν την καταλαβαινω καν(ουτε ποναω,ουτε πριζομαι-σαν αγελαδα)παω κανονικοτατα..αλλα αυτο που σου ειπε η Ειρηνη αν δηλαδη εχεις εντονη δυσμηνορροια καλυτερα να κανεις κατι πιο ηπιο..Ειδικα η αεροβια εμας εκεινες τις μερες μας βοηθαει πολυ και στο "καθαρισμα"και στα πρηξιματακια
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  12. #42
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Βρε κ εγώ με ένα χαπάκι μια χαρά είμαι... κ όντως με βοηθάει πολύ η αερόβια!!! απλά ρώτησα μή γίνει καμία ζημιά απο άγνοια κ τρέχω μετά.

  13. #43
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Κι εγω που ειμαι βόδι με αυτα.. Ούτε και χάπι παίρνω, όταν γυμναζομαι εντατικά, κτλ δεν εχω ούτε καν τις κράμπες (που λέει η Ειρήνη)...με λιγα λόγια εγω νιώθω καλύτερα ψυχικά κ σωματικά..
    Κάποιες φορές μονο που πρήζομαι, οκ, υποφερταααα όμως!

  14. #44
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Αυτό με το ψυχικά και σωματικά εκείνες τις μέρες είναι ένα μεγάααααααλο ζήτημα!!!! Αφού όμως μένει στο "εκείνες τις μέρες" μπορώ να πώ πως είμαι καλά!!
    Να και μία φωτο απο την πρωινή αερόβια που δε παίζει θα ανοίξει ο καιρός θα την ξανακάνω!!!!

  15. #45
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Συγγνώμη, που είπαμε οτι μένεις;

  16. #46
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Δεν είπαμε :)

    600 χλμ βορειότερα απο εκεί που μένετε οι περισσότεροι απο ότι έχω δεί. Σέρρες μένω κ έχουμε μικρούς παραδείσους για ατελείωτα αερόβια... όταν δεν βρέχει!!!!

  17. #47
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Δεν είπαμε :)

    600 χλμ βορειότερα απο εκεί που μένετε οι περισσότεροι απο ότι έχω δεί. Σέρρες μένω κ έχουμε μικρούς παραδείσους για ατελείωτα αερόβια... όταν δεν βρέχει!!!!
    Μου θύμισε ενα μέρος από Κιλκίς που είχα παει κ σκάλωσα προς στιγμήν!
    Αααα ωραίες και οι Σέρρες! :) τυχεροί που έχετε τα βουνακια σας κ τα δασακια σας κ αναπνεετε καθαρό αέρα!

  18. #48
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Ξύπνησα σήμερα με έναν υπέροχο ήλιο!!! Οπαααα λέω εδώ είμαστε βουρρρ για αερόβιο νηστική!!! Δεν προλαβαίνω να κάνω ενα χλμ και να σου κ πάλι ο πόνος στο αριστερό πλευρό.... εόχι ρε γμτ λέω δε θα μου την χαλάσεις σήμερα! κάνω τα πρώτα 3 χλμ σταθερά σταματάω κάνω λίγο μονόζυγο (τα γνωστά πια chin ups :) ) λίγες διατάσεις κοιλιακούς κάμψεις και βυθίσματα και ξεκινάω τα υπόλοιπα τρία χλμ joking. Στη διάρκεια πονούσα αλλα έσφιγγα λίγο τα δοντάκια κάπου στα μισά να σου ο πόνος και απο την άλλη πλευρά, να κ ένα τράβηγμα στο γόνατο!!! Ε όχιιιιι!!! σταμάτησα κ το πήγα γρήγορο περπάτημα μόνο που ένιωθα το γόνατο σκ-τ- και τα πλευρά να με πιέζουν τρελά!!! Δε ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό υποθέτω πως είναι οι κοιλιακοί μου.... για το γόνατο δεν έχω ιδέα! Πιάστηκαν κ τα τρικέφαλα μου απο την χθεσινή προπόνηση με αποτέλεσμα το αριστερό χέρι (η αριστερή μου πλευρά είναι η ποιο αδύναμη) να είναι μουδιασμένο ακόμα κ όταν το ακουμπάω!! Κ τέλος το κερασάκι στη τούρτα με θέρισε κ το έντερο!!! μέχρι το βράδυ θέλω να πιστεύω πως άλλο κακό δε θα μ' εύρει!!!
    Μετά την επιστροφή μου απο την αερόβια έφαγα ένα μπολ βρώμη με νερό κ ένα αυγό ολόκληρο κ ένα ασπράδι.
    στις 13:00 μισή κούπα μάυρο ρύζι με 5 ασπράδια με λίγο λαδάκι (τα κάνω στο μικροκυμμάτων για ποιο γρήγορα)
    Μετά έχω προπόνηση Δικέφαλα-στήθος-πλάτη και μία ώρα TRX
    Γεύμα μία κούπα αρακά με 2 κ.σ cotagge κ μία ντομάτα+αγγούρι χωρίς λάδι
    Τα επόμενα ακόμα δε τα έχω υπολογίσει παίζει να χτυπήσω τόνο για το βραδινό με σαλατούλα.

    Αυτά τα ολίγα κ καλή συνέχεια σε όλους/ες!!!

  19. #49
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Ζωή καλησπέρα, είσαι και συμπατριώτισσα (Παλαιοκώμη Σερρών speaking).
    Αν κατάλαβα καλά σήμερα θα κάνεις ουσιαστικά 3πλή προπόνηση, έκανες πρωινό αερόβιο νηστική, θα κάνεις βάρη και θα κάνεις και TRX.
    Με συγχωρείς αλλά με αυτή τη δραστηριότητα και για διατροφή αρακάδες και αγγούρια και λίγα σε πονάνε.
    Δες το λίγο διαφορετικά γιατί θα είναι θέμα χρόνου κανένας πιο σοβαρός τραυματισμός.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  20. #50
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλησπέρα πατριώτη!!

    Το άτιμο το ΤRΧ μου το εμβόλισαν τώρα τελευταία και με έβγαλαν απο τη σειρά μου. Κανονικά σήμερα είχα πόδια αλλά κάνω άνω σώμα γιατί θέλω τα πόδια μόνα τους (ψοφάαααω!!!) Μπήκα στο γκρουπ κ δε θέλω να τους κρεμάσω τώρα αλλά δε θέλω να χάσω κ μία μέρα απο τα βάρη. Είμαι στη φάση της δοκιμασίας ακόμα θα δώ αν με παίρνει να συνεχίσω διαφορετικά θα το σταματήσω. Μου άρεσε όμως... δε μπορώ να πω... Ανάλογα με το τι θα πεί το σώμα μου θα πράξω. Δε θέλω να ανεβώ και θερμιδικά νιώθω καλά προς το παρόν εκεί που είμαι.

  21. #51
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Αυτό με το ψυχικά και σωματικά εκείνες τις μέρες είναι ένα μεγάααααααλο ζήτημα!!!! Αφού όμως μένει στο "εκείνες τις μέρες" μπορώ να πώ πως είμαι καλά!!
    Να και μία φωτο απο την πρωινή αερόβια που δε παίζει θα ανοίξει ο καιρός θα την ξανακάνω!!!!
    κοιλάδα μου μοιάζει μέσα προς το δάσος ώρε αερόβιες που έριχνα εκεί μέσα<φοιτητής γαρ>.

    Λάβε υπόψιν σου αυτά που σε είπε ο δύτης η υπερπροπόνηση είναι κάτι που μπορεί να σε πάει πίσω και να μήν το παίρνεις χαμπάρι,

  22. #52
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Γειά σου GERORGE.P
    Και πολύ καλά κάνει κ σου θυμίζει κοιλάδα
    Το έβγαλα το πρόγραμμα, φυσικά αυτή τη στιγμή είμαι κομμάτια!!! Αν βγάλω την αερόβια και κάνω τις υπόλοιπες μέρες και όχι αυτές που έχω το TRX είναι πάλι too much?? δύο φορές της εβδομάδα είναι.
    Βραδινό είχα ένα τόνο σε νερό με μία σαλάτα με ενα κ.γ λάδι
    Αργότερα γιαουρτάκι με 8 καρύδια

  23. #53
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλησπέρα!!
    Πόση ώρα πρέπει να απέχει το πρό-προπονητικό γεύμα απο τη προπόνηση??? Κοτόπουλο ας πούμε με σαλάτα......

  24. #54
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Γιατι δεν τρως καθόλου υδατάνθρακα;
    Θα κλαταρεις με τετοια διατροφη και τοση δραστηριοτητα.....

  25. #55
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Η σαλάτα δεν νοείται ως υδατάνθρακας?? οκ μικρή ποσότητα θα μου πείς.... τρώω το πρωί βρώμη και σε ένα γεύμα μαύρο ρύζι ή πατάτα. Παίζει να πάω νωρίτερα για πόδια σήμερα γιαυτό ρωτάω πόση ώρα να αφήσω αφού φάω για να πάω. Κάτσε κ στα ενδιάμεσα βάζω κάπου κάπου κανα φρούτο... Με τόσο υδατάνθρακα κ πάλι για να χάσω κιλά δε ξέρω τι άλλο να κάνω (βαρώντας το κεφάλι λες να πιάσει?? )

  26. #56
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ζωή οι σαλάτες δεν είναι υδατάνθρακας. Για την ακρίβεια, ανήκουν στους ινώδης υδατ. Εχουν αναλογικα πολυ λίγους και το σωμα δεν τους διαχειριζεται οπως τους υδατανθρακες απο πατατα, βρωμη, ρυζι, κινοα κλπ

    Επειδη τα εχεις μπερδεψει λιγο στο μυαλο σου, κατσε και δες στην ενοτητα της διατροφης τη λιστα τροφων ανα κατηγορια.
    Ο υδατανθρακας δεν ειναι εχθρος, ουτε ευθυνεται αυτος αν καποιος βαζει λίπος. Χτισε απο την αρχη τη διατροφη σου, με ισορροπημενα γευματα ωστε να μπορεις να ανταπεξελθεις στις προπονησεις κ να κανεις το σωμα σου να καιει λιπος.

  27. #57
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Ευχαριστώ Ειρήνη...

    Θα με βοηθήσεις λιγάκι να βγάλω τα μακροστοιχεία?? Υποθέτουμε πως είμαι 60 κιλά (θα μπώ σε φαρμακείο να ζυγιστώ για να είμαι σίγουρη)
    η πρωτείνη πρέπει να είναι το διπλάσιο δλδ 120 = 480 θερμίδες
    λιπαρά τα μισά δλδ 30 = 270 θερμίδες
    Το υπόλοιπο απο τις θερμίδες πρέπει να είναι υδατάνθρακας? δλδ 750 θερμίδες απο υδατάνθρακα?? για να φτάσω λέω στις 1500 θερμίδες. Σωστά ή είμαι out???
    Κ στην ερώτηση για το διάστημα μεταξύ προπόνησης κ προγεύματος??

  28. #58
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Παρ'τα πιο απλα γιατι ετσι δεν θα βγαλεις ακρη και μπερδευεσαι περισσοτερο με λεπτομερειες που δεν εχουν ουσια.

    Καταρχην υπολογισε ποσες θερμιδες καταναλωνεις με την τωρινη διατροφη.
    Αν ειναι κατω απο 1500 (πραγμα που θα αποφευγεις δια ροπαλου!) θα βαλεις στοχο να πας σταδιακα στις 1500 και σιγα σιγα να τις ανεβασεις στις 1700 (πολυ σταδιακα ομως μιλαω για περιθωριο μηνων). Το θεμα ειναι να φερεις τον μεταβολισμο στα ισα του γιατι στο τελος θα βλεπεις το φαι και θα λιπωνεις μονο με αυτο (να μην πω την ελλειψη ενεργειας στο τζιμ).

    Ας πουμε λοιπον πως κατεληξες στις 1500 θερμιδες. Φροντισε να κανεις 5-6 μικρογευματα μεσα στη μερα στα οποια σε ολα θα υπαρχει μια πηγη πρωτεινης. Υδατανθρακα θα χρησιμοποιεις εκει που χρειαζεσαι ενεργεια, δηλαδη στο πρωινο και γυρω απο την προπονηση (οχι απαραιτητα μονο πριν κ μετα). Προσθεσε λαχανικα, καλα λιπαρα (κυριως στα τελευταια γευματα σε συνδιαμο με πρωτεινη). 100-120γρ κοτοπουλακι στα γευματα σου να εχεις (και γενικα κρεατικο), το ιδιο κ στο ψαρι.. απλα πραγματα.. τωρα μην αναλωνεσαι αν ειναι 2 χ το βαρος ή 1.8.. δεν ειναι εκει το θεμα. Το θεμα ειναι να τρως ισορροπημενα για να εχεις ενεργεια και ΜΕΤΑ κοιτα αν θα χασεις λιπος γιατι δεν προκειτε ετσι να χασεις.
    Πατατουλα, ρυζακι, βρωμη, κινοα αν σου αρεσει, φρουτα, οσπρια (αν δεν εχεις θεμα με το εντερο) θα ναι οι κυριες πηγες υδατανθρακα. Υπολογισε ποσο τρως με βαση τη σημερινη διατροφη σου και αν ειναι πολυ χαμηλα (κατω απο 100) θα βαλεις στοχο αρχικα να πας στα 100γρ/μερα και μετα 120γρ Λάου λάου..
    Περα απο το χασιμο λιπους σημασια εχει να μπορεις να κανεις τις προπονησεις σου κ τις αεροβιες.. Χτισε σωστα θεμελια ωστε να εχεις ενα σωστο αποτελεσμα σε βαθος χρονου. Ξερω αυτο απαιτει χρονο υπομονη και επιμονη αλλα τα εχεις και ειμαι σιγουρη πως το χεις!!!

    Το ποση ωρα πριν τη γυμναστικη θα ειναι το γευμα, εξαρταται απο τι ειναι αυτο που θα φας. Αν ειναι ενα ευπεπτο σνακ τοτε μια ωρα ειναι καλα , αλλιως μιαμιση με δυο ωρες. Θα το καταλαβεις κ συ, αν αισθανεσαι το στομαχι γεματο.
    Last edited by Kardoula; 12-06-15 at 16:26.

  29. #59
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Ουφφ σε ζάλισα ξέρω...

    Έτσι απλά το έχω πάρει και όλο αυτό το διάστημα (με μικρές παρασπονδίες λόγο αλλαγής προγράμματος η απροόπτων) κυμαίνομαι σε αυτές τις θερμίδες. Τα γεύματα που κάνω γίνονται βάση των όσων με έχεις συμβουλέψει. Οι διαφορές που βλέπω είναι πως έχει σφίξει πολύ το σώμα μου παντού, πέραν της κοιλιάς που κ κεί έχω αρχίσει να βλέπω βελτιώσεις τώρα πιά. Απλά μάλλον είμαι συνηθισμένη στην εικόνα ενός σώματος μετά απο δίαιτα που βλέπεις την αλλαγή άμεσα, το ξεπρήξιμο απο το χάσιμο υγρών και όχι αυτό που νιώθω τώρα. Νιώθω σαν να μαζεύω προς τα μέσα σαν να στενεύω ένα πράγμα.. (ίσως φαίνομαι ηλί...α αλλά έτσι μπορώ να το περιγράψω), Και επειδή ο σωματότυπος μου είναι "ανδρικός" απο πάνω φαρδιά απο κάτω στενή νιώθω λίγο σαν νταβατζής... Τέλος πάντων θα συνεχίσω έτσι και σε κανα 15θημερο βλέπουμε.
    Ευχαριστώ κ πάλι..

  30. #60
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαταλαβα ακριβως τι εννοεις κοριτσαρα!
    Βρε χαλαρωσε τοτε, γιατι αγχωνεσαι; Αυτο που κανεις υποτιθεται πως πρεπει να σου δινει ευεξια και χαρα. Απολαυσε το, απολαυσε τις αλλαγες στο σωμα σου και κανε αυτο που σε ευχαριστει. Δεν σε κυνηγαει κανενας, κανε αυτο που κανεις, μην πεφτεις σε ακροτητες και ολα θα πανε καλα.


 
Page 2 of 39 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. New program...
    By UltraB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-12, 17:47
  2. My New Program
    By UltraB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-11, 20:37
  3. My program!
    By UltraB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 01-12-11, 22:11
  4. my new ΗΙΤ program
    By sakiss81 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 11-12-07, 06:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •