Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 39 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 61 to 90 of 1163

Thread: My Program

  1. #61
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλησπέρα
    Πρωινή αερόβια νηστική σήμερα και στο τέλος βρώμη σε νερό με 2 ασπράδια κ ένα ολόκληρο αυγό.
    δεκατιανό cotagge με ενα ξινόμηλο, μεσημεριανό κοτοπουλάκι με πατάτα.

    Προπόνηση άνω σώμα

    εκτάσεις χεριών με αλτήρες 3*14
    εμπροσθολαίμιες τροχαλία 3*14 20κιλα
    οπισθολαίμιες τροχαλία 3*14 20κιλα
    τρικέφαλα 3*14 20κιλά στη τροχαλία
    βυθίσεις στον πάγκο 3*14
    κωπηλατική με αλτήρες 3*14
    ανασήκωμα της μπάρας στο smith (δε ξέρω πως το λένε αυτό) 3*10 20κιλα
    αυτοσυγκέντρωσης 3*14
    άρσεις θανάτου στα 35 κιλά 3*10

    Ραχιαίοι

    ενα σκούπ πρωτείνης με μία μπανάνα στο τέλος.
    Επόμενο γεύμα 5 ασπράδια +ενα ολόκληρο αυγό με μανιτάρια κ πιπεριές στο αντικολλητικό + μαρούλι και τέλος γιαουρτάκι με αμύγδαλα.

    Αύριο με το καλό ποδαράκια!

    Γίνεται να μην έχω χάσει γραμμάριο κ όμως το σώμα μου να είναι τόσο διαφορετικό στο καθρέφτη?? (φαντασμένη λετε να είμαι???)

  2. #62
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Γίνεται να μην έχω χάσει γραμμάριο κ όμως το σώμα μου να είναι τόσο διαφορετικό στο καθρέφτη?? (φαντασμένη λετε να είμαι???)
    Καθολου φαντασμενη δεν εισαι και εγω μια απο τα ιδια ειμαι..το σωμα "χτιζει μυς" και παραλληλα καιει λιπος.Μη σε νοιαζει τοσο τι λεει η ζυγαρια κοπελα μου τον καθρεφτη περισσοτερο να κοιτας, και 1 στις 15 τη ζυγαρια..
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  3. #63
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλά δε θα σκάσω κιόλας, Απλά απορώ.... Έεεεεεχουμε δρόμο μπροστά μας γεροί να είμαστε να τον βαδίζουμε!!!

  4. #64
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.

    Έχουμε κ λέμε το σημερινό μας πρόγραμμα

    Πρωί μία κούπα γάλα 1,5% με 4 κ.σ βρώμη + 2 ασπράδια
    Δεκατιανό δεν έκατσε γιατί το πρωινό μου ήταν ήδη αργά (πρώτη μέρα σήμερα χωρίς σχολείο ο μικρός κ είπαμε να ευχαιστηθούμε παρέα τον υπνάκο!!)
    Μεσημεριανό άπαχο χοιρινό με μαύρο ρύζι κ σαλάτα μαρούλι-ντομάτα + 1κ.γ λάδι
    Προπόνηση ποδαράκια λέμεεεεε

    squat 3σετ 45 κιλά στο smith
    άρσεις ποδιών 3*25κιλά στο μηχάνημα
    προβολές με αλτήρες 10κιλα 3 * 10
    ελεύθερα βαθιά καθίσματα με 10κιλο κύλινδρο 2*20
    πρέσα 3*12 80 κιλά και γάμπες στη πρέσα με τα ίδια κιλά 3*15
    άρσεις θανάτου 3*10 στα 40 κιλά με μπάρα
    3*10 στα 25 κιλά το μηχάνημα που κατεβάζεις το βάρος με τα πόδια (πάλι ξέχασα να δώ πως λέγεται αυτό)
    καθίσματα με το ένα πόδι πάνω σε πάγκο με 10κιλο κύλινδρο 2*12 (τα παιξα!!!)
    ραχιαίοι
    40' αερόβια στο διάδρομο

    Επιστροφή μαζεύοντας τα κομμάτια μου...
    συνεχίζουμε με το άπαχο χοιρινό μας με μαύρο ρύζι, το ίδιο κ το επόμενο γέυμα +2 κ.σ cotagge (μπορώ να το προσθέτω με το κρέας? ή ισχύει οτι κρέας + γαλακτοκομικό μπλοκάρει το μεταβολισμο??) το πρόσθεσα γιατί το κρέας ήταν λίγο.... Τέλος κλασικά γιαουρτάκι με 8 αμύγδαλα

    Άυριο η μέρα είναι off ξεκούραση... (αν μπορείς να το πείς κ ετσι μιας που μας αρρώστησε το μικράκι... )

  5. #65
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Zωη μου καλημερα,διαβαζοντας το ημερολογιο σου βλεπω οτι κανεις 8 ασκησεις για τα ποδια..νομιζω πως ειναι πολλες..(αν κανω λαθος διορθωσετε με συμφορουμιτες)!
    Οσο αφορα τη διατροφη σου ναι καλο θα ηταν τη πρωτεινη να μη τη μπερδευουμε,δηλαδη λιγο κοτοπουλο+λιγο μοσχαρι..τωρα ενταξει μια φορα δεν χαθηκε και ο κοσμος αλλα σαν γενικο κανονα στο λεω..

    Περαστικα στο μικρουλι σουυυυυ Ιωση ειναι και τα δικα μου ολο ελειπαν αυτην την εβδομαδα(νηπιαγωγος)
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  6. #66
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλησπέρα!!!
    Τις έκανα ακριβώς σε 50 λεπτά. Σε κάποιες δε κάνω καθόλου διάλειμμα. Λέτε να ανεβάσω τα σετ απο 3 σε 4 κ να κάνω λιγότερες? Πάντως πονάω απο χθές και γουστάρω!!!
    Κ αν βγάλω κάποιες ποιες πρέπει να είναι αυτές? κ μπορώ να τις κάνω εναλλάξ? δλδ τη μία φορά κάποιες κ την άλλη κάποιες άλλες?

  7. #67
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Το οτι πονας και γουσταρεις ειναι καλό, όμως το παρακάνεις και θα εξαντληθεις βρε Ζωή.
    Κάνε λιγότερες ασκήσεις και ανανεωσε τες ανα 4 εβδομαδες. Αν καθε φορα κανεις εναλλαξ, τοτε δεν μπορεις να αξιολογησεις την προοδο σου. Δωσε στο σωμα το διαστημα να δυναμωσει σε αυτο που του δινεις.
    Ξεκινησε με τις πιο απαιτητικες βασικες ασκησεις. Δηλαδη μπορεις να το κανεις καπως ετσι

    Squat
    Front squat
    ρουμανικες αρσεις θανατου
    split squat με αλτηρες
    πρέσσα ποδιών (με διαφορα ανοιγματα ποδιων - κολλημενα στο μεσον της πλατφορμας, ουδετερο ανοιγμα, μεγαλο ανοιγμα με τις μυτες προς τα εξω)

    Δυναμωσε πρωτα σε αυτες τις ασκησεις που χτιζουν ποδια και γλουτό και μετα υπαρχουν ενα καρο αλλες που θα εμπλουτιζεις. Ορεξη να χεις και υπομονη :)

  8. #68
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!!

    Ειρήνη έχω θέμα με το γόνατο κ δεν κάνω βαθιά καθίσματα. Κάνει εκείνο το κράκ που λέγαμε κ μετά ούτε τρέξιμο δε μπορώ!!! Κάνω ημίκαθίσματα. Ελεύθερα με αλτήρες ή κύλινδρο που το δοκίμασα μπορώ. Αλλά μπάρα δεν παίρνω μόνη γιατί φοβάμαι μη τυχόν γίνει κάτι κ σωριαστώ. Βλέπεις δεν υπάρχει βοήθεια απο πουθενά. Θα δοκιμάσω τα front squat με αλτήρες κ βλέπουμε. Τα σπλιτ squat με αλτήρες τα κάνω (είναι αυτό που δεν ήξερα πως το λένε..thanks :) ) Και τέλος το ουδέτερο άνοιγμα είναι το κλασικό? δλδ ακριβώς στη μέση της πλατφόρμας? Γλουτούς να βάλω άλλη μέρα?? Επίσης βλέπω τα παιδιά χωρίζουν κ το άνω σώμα. Εξαρτάται απο το επίπεδο αυτό? Γιατί εγώ κάνω σε μία μέρα πλάτη - στήθος - δικέφαλα - τρικέφαλα.
    Ευχαριστώωωω!!!! (σόρυ για τη σωρεία ερωτήσεων)

  9. #69
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δεν θυμόμουν Ζωή το θέμα με το γόνατο, σόρρυ. Άρα μπορούμε να πάμε σε άλλες παραλλαγές. Το box squat πιστεύω δεν θα σε ενοχλήσει (αντί για κουτί θα βάζεις τον πάγκο) και ειναι ακριβως ημικάθισμα με τη διαφορά οτι ακουμπας στο κατέβασμα στον πάγκο (μπορεις να δεις στο youtube ακριβως την εκτελεση).
    Επίσης υπαρχει το goblet squat.
    Δοκιμασε το front και πειραματισου με το κρατημα της μπαρας. Θα τη κρατας στο υψος που εχουμε το καρυδι στο λαιμο. Δες βιντεο και μελετα την τεχνικη.
    Το ουδετερο ανοιγμα ειναι οσο το ανοιγμα των ωμων.

    Γλουτοι λες να μη δουλευουν με ολες αυτες τις ασκησεις; Αν οχι, παει καήκαμε Δουλεψε τις βασικες να δυναμωσεις. Εμεις οι γυναικες εχουμε μια ταση να κανουμε ολο τις απομονωτικες για τον γλουτο, χωρις να του χουμε αλλαξει τα φωτα με τις κλασικες βασικες. Ο κωλος θελει ζορι.. δεν καταλαβαινει απο kick backs ή γεφυρα αν δεν εχει φαει λιωσιμο με τις αρσεις και το σκουωτ.

    Δουλεψε τες και μετα θα βαλεις και αλλες. Δεν μας κυνηγαει κανεις ε;

    Ανω/κατω σωμα ειναι καλα για καποιον/καποια που ειναι στον πρωτο χρονο εκγυμνασης. Μπορεις να αλλαξεις ομως το διαχωρισμο και να δουλεψεις τον ανω κορμο σου σε ενα κλασικο bbing split.

  10. #70
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Σαν τι να γινει καλε;;;Βαλε λιγα κιλα για αρχη και βουρρρρρρρρ!!θα φτιαξεις τη τεχνικη σου και σιγα σιγα θα ανεβαινεις και στα κιλα!!
    Μπορεις αν θελεις(οι πιο εμπειροι διορθωστε με) να χωρισεις τη πλατη σου μαζι με τα τρικεφαλα και το στηθος σου με τα δικεφαλα..ενδιαμεσα ομως να ακολουθει μερα ξεκουρασης..
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  11. #71
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Ευχαριστώ girls :) Προσπαθώ πλέον να τις κάνω αργά τις επαναλήψεις κ να εστιάζω σε αυτό που λες Ειρήνη, να νιώθω τον μυ να δουλεύει... που θα πάει θα μάθω να τις κάνω σωστά....

    Πρωινό σήμερα μία κούπα γάλα 1,5% με 4 κ.σ βρώμη κ 2 ασπράδια
    Φιλέτο κοτόπουλο με καστανό ρύζι

    άρσεις χεριών με αλτήρες 3*12
    οπισθολαίμια στη τροχαλία κ εμπροσθολαίμια με κλειστή λαβή 3*12 στα 20 κιλά
    chin ups ( απίστευτη διαφορά... κρατάω το σώμα επάνω χωρίς βοήθεια!!!)
    ανοίγματα αλτήρων σε επικλινή πάγκο 3*10
    Διασταυρώσεις στην ψηλή τροχαλία 3*10
    αυτοσυγκέντρωσης με αλτήρες 3*10
    βυθίσεις στον πάγκο 3*10
    power lift 3*8
    bent-over row 3*10 me 15 κιλά
    σανίδα με αλτήρα στο ένα χέρι κ ανοίγματα 3*8
    ραχιαίοι
    30' αερόβιο

    μπιφτέκι μοσχαρίσιο με καστανό ρύζι κ το ίδιο για βραδινό με σαλάτα με 1κγ λάδι και τέλος γιαουρτάκι 2% με 8 αμύγδαλα

    παω να βγάλω άκρη ποιό είναι το κλασικό bbing split
    (είχα κ ένα τράβηγμα στο γόνατο σήμερα στο άσχετο τελείως.... εύχομαι αύριο να είναι όλα οκ....)

  12. #72
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Έχουμε κ λέμε...

    Βρώμη 4 κ.σ σε μία κούπα γάλα 1,5% και 2 ασπράδια
    Μοσχαρίσιο μπιφτέκι με καστανό ρύζι

    10 λεπτά διάδρομο κ λίγες διατάσεις
    squat στο smith 3*10 45 κιλά
    goblet squat 3*20 με 10κιλο αλτήρα
    split squat με αλτηρες 3*10
    ρουμάνικες άρσεις θανάτου με 35 κιλά 3*10
    πρέσα 3*10 στα 80 κιλά κ το ίδιο γάμπες
    σανίδα με βαράκια 3 σετ 10 άρσεις εναλλάξ τον αλτήρα
    πλάγιους κοιλιακούς σε σανίδα
    ραχιαίοι
    10 λεπτά διάδρομο κ διατάσεις . Δεν άντεχε άλλο το γόνατο με τραβούσε τρελά!!!

    Μπιφτέκι μοσχάρι με βρώμη κ ντοματούλα το ίδιο κ το βράδυ + καστανό ρυζάκι (μου βγήκε πολύ ο κιμάς σήμερα....)
    Γιαουρτάκι 2% με αμύγδαλα κλασικά



  13. #73
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post

    παω να βγάλω άκρη ποιό είναι το κλασικό bbing split
    Eνδεικτικα θα σου γραψω μερικα bbing split.

    Ώμοι/τρικέφαλα
    Πλάτη
    οφφ
    Στήθος/δικέφαλα
    Πόδια

    Ή μπορεις να κανεις και το εξης
    Ανω σωμα
    Κάτω σώμα
    (οφφ)
    ανω σωμα
    Κατω σωμα


    Αργοτερα οταν εξοικειωθεις με τις βασικες ασκησεις, νιωθεις πως εχεις καταλαβει την εκτελεση και αισθανεσαι να δουλεουν τους μυς που θες, μπορεις να αλλαξεις και να βαλεις 2 μερες ποδια (παλι σε 4ημερο διαχωρισμο). Ολα βημα βημα και χωρις βιασυνες. :)

    Ποσότητες μετράς στα γευματά σου;

  14. #74
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Άργησα σήμερα αλλά η μέρα είναι off. Είπα να ξεκουράσω τα γόνατα κ κυρίως το δεξί. Μετά απο πάγο κ voltaren σήμερα ένιωθα κάπως καλύτερα. Έκανα τη βόλτα μου (το Σαβ/κο των παππούδων) αντιστάθηκα σθεναρά σε εκείνα τα υπέροχα (τουλάχιστον ετσι φαινόταν ) τρουφάκια που έχω να φάω.... δεν θυμάμαι πόσα χρόνια και επέστρεψα στη βάση μου. Και αύριο ξεκούραση κ απο Δευτέρα πάλι στις αγαπημένες πλέον προπονησάρες μου!!!

    Ειρήνη ευχαριστώ για την επιμόρφωση!! Επειδή τα γεύματα μου όπως θα είδες κ εσύ είναι πάνω κάτω τα ίδια δεν μετράω πλέον. Μετρούσα στην αρχή. Τώρα με το μάτι. Μόνο αν φάω κάτι διαφορετικό πχ λαδερό θα το μετρήσω. Βλέπω διαφορά και έχει γίνει αισθητή και στους γύρω μου πια. Προσπαθώ να βγάλω καμιά καλή φωτό αλλά.... ΔΕΝ!! δεν το κατέω με το στήσιμο.. (καμία πονηρή σκέψη pls ). Δε θέλω μέχρι στιγμής να βγάλω τα πόδια απο 2 φορές την εβδομάδα. Μου αρέσει πολύ αυτό που βλέπω... κ αν κ μου λένε να μη δώσω άλλο πόνο εκεί γιατι θα φύγει η θηλυκότητα εγώ νιώθω πως είμαι ακόμα στην αρχή. Επίσης τα χέρια έχουν αποκτήσει ωραίο σχήμα αλλά οι τρικέφαλοι υστερούν κατα πολύ. Με την πλάτη κ τους ραχιαίους έχω θέμα. Εκεί νομίζω πως θέλω περισσότερη ένταση. Απο πάντα είχα πόνους στην πλάτη κ στη μέση . Μου χε πεί κάποτε ένας Ορ8/κος οτι αν γυμναστεί πολύ η πλάτη πιθανότατα να φύγουν κ οι πόνοι. Η αλήθεια είναι πως έχω πολύ λίπος στη πλάτη... ξέρεις εκεί που το σουτιέν κάνει δίπλες.. αυτό το άτιμο θα μου πείς θα φύγει με τη διατροφή όπως κ απο όλο το σώμα αλλά σκέφτομαι μήπως το βοηθήσω με περισσότερη άσκηση... κ οι ραχιαίοι μου ακόμα πονάνε αρκετά μετά την προπόνηση. Στην εκτέλεση των ασκήσεων νομίζω είμαι σε καλό σημείο. Με τις άρσεις θανάτου που είχα θέμα νιώθω οτι το έχω ξεπεράσει πιά κ οι τελευταία προπόνηση μου βγήκε πολύ χαλαρά. Είπαμε στην αρχή είμαι ακόμα προχωράω σταδιακά και σταθερά!!!
    Καλά να περάσετε όλοι/ες την Κυριακή που ξημερώνει κ να γεμίσετε τις μπαταρίες σας!!!

  15. #75
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Πρωινό σήμερα κλασικά μια κούπα γάλα 1,5% με 4 κ.σ βρώμη κ 2 ασπράδια.
    μοσχαράκι βραστό με καστανό ρυζάκι πρίν και μετά την προπόνηση

    Χέρια σήμερα.

    εκτάσεις αλτήρων μπροστά 3*10
    εμπροσθολαίμια κ οπισθολαίμια τροχαλία 3 επι 10 στα 25 κιλά κρατώντας το βάρος για 4 δεύτερα κάτω.
    στήθος , διασταυρώσεις στη τροχαλία. 3*10
    τρικέφαλα, στη τροχαλία με 20 κιλα 3*10 και βυθίσεις με τα πόδια πάνω σε πάγκο 3*10
    δικέφαλα κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3*10 κ άρσεις στο μηχάνημα 3*10
    κωπηλατική με αλτήρες 3*10
    άρσεις σε επικλινή πάγκο με αλτήρες 3*10
    chin ups

    τέλος ραχιαίοι και σανίδα αλλάζοντας τα χέρια για 2 λεπτά.

    Αερόβιο 45 λεπτά εξωτερικά σε ανηφορικό δρόμο.

    Ο πόνος στο γόνατο δυστυχώς ακόμα καλά κρατεί. Θα δώ αύριο στα πόδια κατα πόσο θα με δυσκολέψει.
    Επόμενο γεύμα τόνος με σαλατούλα κ τέλος το γιαουρτάκι μου με 8 καρύδια.

  16. #76
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γεια σου Ζωη και καλη βδομαδα!

    Κοριτσαρα απεφευγε ανηφορες τωρα που σε ενοχλει το γονατο. Ξεκουρασε το λιγο και μειωσε αεροβιες. Καλυτερα να χασεις μερικες παρα να εχεις θεμα μετά. Επειδη δεν θυμαμαι, εχεις καποιο ιστορικο με το γονατο;

    Σχετικα με την πλατουλα κ τους ραχιαιους, αυτο που θες δεν ειναι μεγαλυτερη ενταση. Αυτο που θες ειναι πληρες ευρος κινησης στις ασκησεις ελξεων, να αισθανεσαι το τραβηγμα, το στρετσινγκ σε καθε επαναληψη.
    Μειωσε βαρος και κανε πιο αργες επαναληψεις. Κλεινε τα ματια και σκεψου ακριβως το σημειο που δουλευεις.
    Επισης κατι σημαντικο.. Οσο δουλευεις πλατη/ραχιαιους, μην παραμελεις και στηθος. Ως ανταγωνιστικη ομαδα θελει επισης προσοχη ωστε να εχεις σωστη σταση σωματος.
    Σιγα σιγα οσο προχωρας θα βελτιωνεσαι. Υπομονη εχεις, το απολαμβανεις, αρα παμε καλα!!

  17. #77
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλή εβδομάδα κ σε σένα Ειρήνη.
    Όχι δεν είχα κανένα θέμα μέχρι στιγμής με το γόνατο... τώρα μου προέκυψε μετά τα squat. Βέβαια δεν τα είχα επιβαρύνει κ ποτέ με τόσο βάρος.. (πέραν της εγκυμοσύνης που πήρα 20 κίλα). Και με τη γυμναστική καθεαυτού δεν είχα ασχοληθεί ποτέ τόσο εκτεταμένα. Με την μέση είχα θέματα, οσφυισχιαλγία. Έχω χτυπήσει βελόνες, ενέσεις, χαπακώθηκα πολλές φορές γιαυτό το θέμα. Ο τένοντας μου πρέπει να τραβήχτηκε βασικά κάτω απο το γόνατο γιατί σε τεντώματα κ σε κάποιες κινήσεις νιώθω έντονα την ενόχληση. Ξεκούραση μου είπαν κ θα περάσει. Κάνω την αερόβια αλλά με χαμηλή ένταση. Ναι έχεις δίκιο για την ανηφόρα σήμερα εκεί ένιωσα περισσότερο το τράβηγμα.
    Στις έλξεις τροχαλίας το νιώθω το στρετσινγκ και γιαυτό σήμερα κράτησα λίγο παραπάνω το βάρος. Νιώθω κάψιμο στη πλάτη εκείνη τη στιγμή. Όπως κ στις κωπηλατικές το ίδιο. Πρέπει να κάτσω να μελετήσω ακριβώς τις ασκήσεις κάθε μυικής ομάδας γιατί ακόμα τις μπερδεύω. Όσο για την στάση του σώματος πρώτη φορά νιώθω οτι περπατάω στητά!! Κ γενικά νιώθω το σώμα μου ποιο σφιχτό..ώρες ώρες νιώθω σαν παιδάκι που ανακαλύπτει το σώμα του γιατί πραγματικά μου είναι πρωτόγνωρο να νιώθω τα χέρια τόσο σφιχτά λές κ είμαι σε διαρκή ένταση.
    Καλή συνέχεια λοιπόν την υπόλοιπη εβδομάδα χωρίς τραυματισμούς και με ωραία συναισθήματα!!!

  18. #78
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν αισθανεσαι την ενοχληση λογω σκουωτ, τοτε σιγουρα πασχει η τεχνικη σου! Μειωσε κιλα, παρε αδεια μπαρα και τελειοποιησε την τεχνικη σου.
    Επισης το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να βγαλεις με το κινητο βιντεακι να δεις πως την εκτελεις. Πολλες φορες πιστευουμε πως κανουμε σωστα μια ασκηση αλλα οταν μας δουμε βλεπουμε τα λαθη μας.
    Δεν μπορω να πω κατι αλλο γιατι δεν σε εχω δει πως κανεις καθισματα, απλως μαντευω. Σιγουρα ομως υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης. Δουλεια δουλεια δουλεια!
    Last edited by Kardoula; 23-06-15 at 10:03.

  19. #79
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Σίγουρα αυτά τα περιθώρια βελτίωσης κάαααποια στιγμή θα στενέψουν που θα πάει!!!

    Πρωινό το ίδιο με τις προηγούμενες μέρες μια κούπα γάλα 1,5% με 4 κ.σ βρώμη κ 2 ασπράδια.

    στήθος κοτόπουλο με καστανό ρύζι.

    Squat day σήμερα!! του έδωσα κ κατάλαβε!!!
    10 λεπτά τζοκινγκ κ διατάσεις για ζέσταμα

    στο smith 4*8 reps 35 κιλά
    box squat 3*12 με 30 κιλά.. (πρώτη φορά σήμερα αλλά μου φάνηκε πολύ εύκολο... δεν ανέβασα όμως κιλά next time ισως)
    front squat 3*10 στα 30 κιλά (ζορίστηκα να τοποθετήσω τη μπάρα... ίσως να έκανα κ μία μελανιά στο λαιμό με το χέρι...λεπτομέεερειες)
    goblet squat με 15αρη αλτήρα 3*12
    split squat με 10αρη κύλινδρο 3*10
    Ρουμάνικες άρσεις θανάτου 3*10 στα 35 κιλά
    Πρέσα 3*10 στα 70 κιλά κ το ίδιο γάμπες.
    ραχιαίοι κ κοιλιακοί σε σανίδα
    30 λεπτά διάδρομο κ διατάσεις για χαλάρωμα.

    Μοσχαράκι με ρυζάκι καστανό αμέσως μετά
    3 ασπράδια + ένα ολόκληρο, μανιτάρι, πιπεριά ντομάτα, κ ένα κομματάκι μοσχαράκι που περίσσεψε (κρίμα ήταν...τπτ δε πετιέται!!) στο αντικολλητικό χωρίς λάδι.
    Γιαουρτάκι με 8 καρύδια.

    Εύχομαι να περπατάω αύριο

  20. #80
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    τα έλιωσες τα squat!!! δώσε info για το αυριανό σου περπάτημα !!!

  21. #81
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Τα μισα είδη εντωμεταξυ δε τα εχω δοκιμασει ποτε και καποια δε ξερω καν τι ειναι!
    αλλα ωραια ακούγονται...!
    A head full of fears has no space for dreams.

  22. #82
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Δήμητρα εγώ έλιωσα, με το ζόρι με κρατάνε τα μάτια μου σήμερα. Πάντα μετά τα πόδια γίνομαι χώμα!! μάλλον μονο για info με βλέπω αύριο
    Έλενα κ γώ μελέτησα πολύυυυ όταν μου τα έγραψε η Ειρήνη. (καλά ε ακόμα γελάαααωω )
    Μπακαλίστικα θα σου τα πώ στα box squat παίρνεις τη μπάρα στη πλάτη και κάνεις κάθισμα σε κουτί όπως λέει ή σε πάγκο. Εγώ φυσικά σε πάγκο τα έκανα. Στα front παίρνεις τη μπάρα μπροστά στο ύψος του λαιμού εκεί κοντά στο καρύδι, θέλει τρόπο εδώ σήμερα το έκανα λίγο σκ.τ.. Τα goblet είναι τα ελεύθερα καθίσματα με αλτήρα κρατώντας τον στο ύψος του στήθους. Τα split είναι όταν βάζεις το ένα πόδι πάνω σε πάγκο (με πλάτη στο πάγκο) και κάνεις κάθισμα με το ένα πόδι. Εναλλάξ αυτό. Ελπίζω να κατάλαβες. Σίγουρα τις ξέρεις τις ασκήσεις απλά με το όνομα τους δεν τις ξέρεις. Και ΝΑΙ είναι κ ΜΑΜΩΩΩΩΩωω!!!!!

  23. #83
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Mπράβο Ζωή!

    Μερικα πράγματα που μπορείς να διορθώσεις :



    10 λεπτά τζοκινγκ κ διατάσεις για ζέσταμα
    5 λεπτά ειναι αρκετά, ειδικά τωρα το καλοκαιρι που το σωμα ανεβαζει θερμοκρασια πιο γρηγορα. Διατασεις δεν θα κανεις ΠΟΤΕ πριν τα βαρη!!! Για ζεσταμα θα κανεις μερικα ελαφρια σετ απο την πρωτη ασκηση.


    στο smith 4*8 reps 35 κιλά
    box squat 3*12 με 30 κιλά.. (πρώτη φορά σήμερα αλλά μου φάνηκε πολύ εύκολο... δεν ανέβασα όμως κιλά next time ισως)
    front squat 3*10 στα 30 κιλά (ζορίστηκα να τοποθετήσω τη μπάρα... ίσως να έκανα κ μία μελανιά στο λαιμό με το χέρι...λεπτομέεερειες)
    goblet squat με 15αρη αλτήρα 3*12
    split squat με 10αρη κύλινδρο 3*10
    Ρουμάνικες άρσεις θανάτου 3*10 στα 35 κιλά
    Πρέσα 3*10 στα 70 κιλά κ το ίδιο γάμπες.
    ραχιαίοι κ κοιλιακοί σε σανίδα
    30 λεπτά διάδρομο κ διατάσεις για χαλάρωμα.
    Ανεβασε επαναληψεις στην πρωτη ασκηση. Μην πεφτεις σε 8αρες με βαρια κιλα. Εισαι αρχαρια, το σωμα σου δεν εχει προετοιμαστει για τετοια επιβαρυνση. Απο 10-15 ειναι ιδανικο εύρος για τα πόδια ακομα και αν χρειαστει να μειωσεις κιλά.

    Front squat μην ξεθαρρευεις μεχρι να σαι σιγουρη για την εκτελεση! Τι μελανια στο λαιμο;;

    Ανεβασε στην πρεσα σε 15αρες. Ανεβασεεεε μη φοβασαι!!! Μειωσε βαρος ανεβασε επαναληψεις, δεν πας για ρεκορ τωρα.

    Καλο ειναι να λιωνεις, ωραιο ειναι να αισθανεσαι κοπωση, αλλα οχι σε σημειο να σερνεσαι. Αεροβια αστην μετα τα ποδια, κανε αλλες μερες. Μονο 10 λεπτα ισα ισα να διαλυθει το γαλακτικο οξυ συν διατασεις και εισαι κομπλε.

  24. #84
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Mirto_ View Post
    Οσο αφορα τη διατροφη σου ναι καλο θα ηταν τη πρωτεινη να μη τη μπερδευουμε,δηλαδη λιγο κοτοπουλο+λιγο μοσχαρι..τωρα ενταξει μια φορα δεν χαθηκε και ο κοσμος αλλα σαν γενικο κανονα στο λεω..
    τι εννοείς να μην τα μπερδεύει; που το στηρίζεις αυτό;

  25. #85
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    τι εννοείς να μην τα μπερδεύει; που το στηρίζεις αυτό;
    Εννοεί να μν βάζουμε 2 πηγές πρωτείνης στο ίδιο γεύμα.Πχ λίγο μοσχάρι με λίγη κότα.Να έχουμε μόνο ενα είδος πρωτείνης σε κάθε γεύμα

    Φαντάζομαι πως αυτό πρέπει να γίνεται για πέπτεται η τροφή πιο γρήγορα κ εύκολα γιατί δεν χρειάζεται ο ίδιος χρόνος κ η ίδια διαδικασία απ το στομάχι για να διασπάσει το κάθε είδος
    Last edited by Renesis; 24-06-15 at 14:13.
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  26. #86
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Renesis View Post
    Εννοεί να μν βάζουμε 2 πηγές πρωτείνης στο ίδιο γεύμα.Πχ λίγο μοσχάρι με λίγη κότα.Να έχουμε μόνο ενα είδος πρωτείνης σε κάθε γεύμα
    ναι αλλά που το στηρίζει, τι συμβαίνει αν "μπερδέψεις" δύο πηγές πρωτεϊνης σε ένα κυρίως γεύμα;

  27. #87
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    ναι αλλά που το στηρίζει, τι συμβαίνει αν "μπερδέψεις" δύο πηγές πρωτεϊνης σε ένα κυρίως γεύμα;
    Εκανα έδιτ,στο 2ο σκέλος όμως δεν είμαι 100% σίγουρη πως το εξηγώ σωστά,οπότε ας μας απαντήσει η ίδια να είμαστε σίγουροι μη λέμε κ μλκιες
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  28. #88
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    ναι ας μας πει κάποιος που το ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει, αν έχει και καμιά πηγή που το στηρίζει ακόμα καλύτερα!
    ευχαριστώ και συγγνώμη για το offtopic Ζωή μου

  29. #89
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ δεν το στηρίζω πουθενά. Δεν ξέρω καμιά έρευνα.

    Αυτό που ξέρω (και μου φαίνεται λογικό) είναι πως στην διαδικασία της πέψης, ΙΣΩΣ είναι καλύτερο να δεις έναν τύπο μακροστοιχείων κάθε φορά στον οργανισμό σου.

    Εγώ προσωπικά (και όσα παιδιά βοηθάω) τρώω μόνο έναν τύπο υδατάνθρακα ανα γεύμα, μόνο έναν τύπο πρωτεΐνης ανα γεύμα, λίπους κλπ κλπ.

    Γι' αυτό ως απόδειξη έχω μόνο τα αποτελέσματά μου. Ως απόδειξη του αντίθετου είναι τα ΜΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ που είχα όταν ακολουθούσα κάτι τέτοια των ερευνών... όπως το "If It Fits To Your Macros Eat It" και "calorie in & calorie out" και μετρούσα σαν μανιακός θερμίδες με το κομπιουτεράκι... λες και κάθε μέρα καίμε τις ίδιες... τέλος πάντων.

    Edit: Έχω κάνει θεϊκά ανακατέματα... Θεέ μου τα θυμάμαι και γελάω τώρα... πχ. και πατάτα και βρώμη σε ένα γεύμα και τα έκανα "κροκέτες"...

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Last edited by Mazda 6; 24-06-15 at 14:30.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  30. #90
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    θα μείνω στον υδατάνθρακα που λες. έχουμε ινώδη και αμυλώδη, άρα αναγκαστικά τα "μπερδεύουμε".

    δεν θα αναφερθώ σε διατροφικά πρωτόκολλα ούτε θα τα κρίνω, ο μέγας κριτής όλων είναι το κάθε σώμα.


 
Page 3 of 39 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. New program...
    By UltraB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-12, 17:47
  2. My New Program
    By UltraB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-11, 20:37
  3. My program!
    By UltraB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 01-12-11, 22:11
  4. my new ΗΙΤ program
    By sakiss81 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 11-12-07, 06:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •