Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 39 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 91 to 120 of 1163

Thread: My Program

  1. #91
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    θα μείνω στον υδατάνθρακα που λες. έχουμε ινώδη και αμυλώδη, άρα αναγκαστικά τα "μπερδεύουμε".

    δεν θα αναφερθώ σε διατροφικά πρωτόκολλα ούτε θα τα κρίνω, ο μέγας κριτής όλων είναι το κάθε σώμα.
    Και το αποτέλεσμα που έχει με αυτά που κάνει!!!

    Και άλλο ο αμυλώδης, άλλο ο ινώδης, αλλο το σίδερο, άλλο ο κασσίτερος κι άλλο ο χαλκός.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  2. #92
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Και το αποτέλεσμα που έχει με αυτά που κάνει!!!

    Και άλλο ο αμυλώδης, άλλο ο ινώδης, αλλο το σίδερο, άλλο ο κασσίτερος κι άλλο ο χαλκός.
    ωραία, άρα στον ινώδη δεν θα βάλεις μαρούλι με αγγούρι;

  3. #93
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλησπέρα παίδες!!
    Εγώ αυτό που ρώτησα αρχικά ήταν εάν μπορώ να βάλω κρέας με γαλακτοκομικά, γιατί σε εκείνο το γεύμα είχα πρωτεΐνη απο κρέας και cotagge. Ακουστά έχω πως γαλακτοκομικά κ κρέατα κλειδώνουν το μεταβολισμό και αργεί πολύ η καύση. Τώρα όσο αναφορά τα υπόλοιπα που λέτε εγώ κάνω σαλάτα με μαρούλι, ντομάτα και αγγούρι. Στην ομελέτα μου βάζω τα αυγά +διαφορετικά ήδη λαχανικών και έχω δεί πως κάποια παιδιά βάζουν κ πρωτείνη απο κρέας (πχ χθες την έκανα κ έβαλα κ λίγο μοσχάρι). Την καύση την νιώθω όταν πιά το στομάχι αρχίζει κ παραπονιέται.. (πεινάααααωω). Εχθές το πιάτο ήταν τεράστιο για τα δεδομένα μου. Ζορίστηκα να φάω όλη τη ποσότητα. Παρόλα αυτά μέσα σε 3 ώρες νόμιζα πως θα έτρωγα κ ένα γουρουνόπουλο... (οκ λίγο υπερβολικό αλλά λέμε τώρα)
    Νο προμπλεμ για το οφ κοριτσάρα, αν και για να πώ την αλήθεια δεν είναι καθόλου οφφφ!!

    Τώρα στα σημερινά δεδομένα μου
    Ξύπνησα με ένα ελαφρύ πιάσιμο στα πόδια. Οκκκκ λέω είμαστε πολύυυ καλά. είχα πέι να κάνω οφ σήμερα αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι λέω να πάω για τρικέφαλα κ ώμους μιάς που έχει πρόγραμμα κ ο μικρός.
    Το ίδιο πρωινό με τις υπόλοιπες μέρες
    Κοτόπουλο ψητό με πατάτα φούρνου και σαλάτα μαρούλι ντομάτα + 1κγ λάδι.
    Μετά την προπο πάλι κοτόπουλο με πατάτα
    επόμενο δεν έχω αποφασίσει ακόμα.. ίσως τόνο με σαλάτα
    Προ ύπνου γιαουρτάκι με καρύδια.
    Ειρήνη μου στο σμιθ κατέβασα επαναλήψεις κ ανέβασα το σετ για να μη κατεβάσω κιλά. Η μελανιά δεν έγινε τελικά (ουφφφφ). Είχα θέμα στο πιάσιμο της μπάρας, δεν είχα κ βοήθεια κ έβαλα αρχικά τα χέρια πολύ κοντά στο λαιμό.Στην πρέσα οκ θα το επιχειρήσω νεξτ ταιμ.

  4. #94
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Επειδη η συζητηση αυτη με την αναμειξη διαφορετικων τροφων σε ενα γευμα εγινε και σε αλλο τοπικ θα το ξαναπω..
    Μην δενετε κομπο πραγματα που διαβαζετε. Δεν ειναι ευαγγελιο οτι αμα βαλει κανεις κοτοπουλο με κοτατζ ή κοτοπουλο με μοσχαρι θα γινει εκρηξη στο πιατο ή θα κλεδωσουμε μεταβολισμο ή κι εγω δεν ξερω τι αλλο..
    Τα πραγματα ειναι παρα παρα παρα πολυ απλα..
    Καταρχην - Μιλαμε για το τι ειναι βελτιστο, οχι πως απαγορευεται.
    Δεν εχω να το στηριξω πουθενα γιατι ειναι πραγματα που με κοινη λογικη μπορει να το καταλαβει καποιος..

    Καθε τροφη εχει δικους της ρυθμους πεψης. Ναι; Ναι.
    Αν εγω που ειμαι πχ σε διαιτα φαω μοσχαρι, κοτοπουλο, πατατα, ρυζι στο ιδιο γευμα διευκολυνω το στομαχι; Οχι.
    Ε γιατι να το κανω αυτο; Κι αν εγω μετα θελω να κανω αλλαγες οσο προχωραω στη διαιτα.. τι θα αλλαξω; θα μπερδευτω!

    Γι αυτο κραταω απο ενα μακροθρεπτικο σε καθε γευμα. Πατατα-κοτοπουλο ή ρυζι μοσχαρι ή βρωμη αβγα.
    Θελετε να κανετε γκουρμεδιες; Καντε! Εχει αποτελεσμα αυτο πανω σας; Μπραβο!

    Σε μενα παντως εχω δει πως οταν καθομαι και κανω αχταρμα πιατα δεν εχω το αποτελεσμα που θελω. Και μιλαω για περιοδους που εχω εναν συγκεκριμενο στοχο. Και το χω δει και σε αλλα ατομα. Η εμπειρια μου εχει δειξει πως οταν δινεις μεγαλα περιθωρια ποικιλιας σε καποιον αθλουμενο που θελει να κανει μια σοβαρη γραμμωση μπερδευεται παραπανω.


    My two cents

  5. #95
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    ωραία, άρα στον ινώδη δεν θα βάλεις μαρούλι με αγγούρι;
    Μάλλον δεν θες να καταλάβεις Δήμητρα. Αμα εσύ περιμένεις έρευνες για να φτιάξεις το κορμί σου, την στιγμή που εμείς πασχίζουμε να σας καταδείξουμε 4-5 ΑΠΛΑ πράγματα, τα οποία είτε το θέλετε είτε όχι δουλεύουν ΣΕ ΟΛΟΥΣ, τότε δόμησε το σώμα σου, postαρέ μας εδώ να δούμε το αποτέλεσμα και τις έρευνες που σε βοήθησαν, ώστε να μπορούμε να πούμε "ορίστε η Δήμητρα έκανε αυτό, βασισμένο σε αυτήν την έρευνα και δείτε τι καλή αλλαγή είχε πάνω της!!!".

    Κάθε φορά που προκύπτει ένα ζήτημα προπόνησης, διατροφής ή συμπλήρωσης, έρχεται η έρευνα και η επιστήμη. Και συνήθως αυτοί που δεν έχουν κάτι να δείξουν, μένουν σε έρευνες και μετά τους φταίνε οι 12 ή οι 15 επαναλήψεις, ο γυμναστής, ο κουλουρτζής, η κακούργα η κοινωνία και "πανάθεμά σε Φύση, γεννήσαμε κορίτσι", που λέει και το άσμα...

    Την ώρα που άλλοι ακολουθούν απλές ιδέες, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΕΣ, απόλυτα λειτουργικές και εφαρμόσιμες. Και έχουν αποτέλεσμα. Γιατί;!

    Γιατί κάνουν κάθε μέρα τις θυσίες τους. Χωρίς εκπτώσεις και χωρίς έρευνες.

    Η Ειρήνη, με έχει καλύψει ΑΠΟΛΥΤΑ. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #96
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Μάλλον δεν θες να καταλάβεις Δήμητρα. Αμα εσύ περιμένεις έρευνες για να φτιάξεις το κορμί σου, την στιγμή που εμείς πασχίζουμε να σας καταδείξουμε 4-5 ΑΠΛΑ πράγματα, τα οποία είτε το θέλετε είτε όχι δουλεύουν ΣΕ ΟΛΟΥΣ, τότε δόμησε το σώμα σου, postαρέ μας εδώ να δούμε το αποτέλεσμα και τις έρευνες που σε βοήθησαν, ώστε να μπορούμε να πούμε "ορίστε η Δήμητρα έκανε αυτό, βασισμένο σε αυτήν την έρευνα και δείτε τι καλή αλλαγή είχε πάνω της!!!".

    Κάθε φορά που προκύπτει ένα ζήτημα προπόνησης, διατροφής ή συμπλήρωσης, έρχεται η έρευνα και η επιστήμη. Και συνήθως αυτοί που δεν έχουν κάτι να δείξουν, μένουν σε έρευνες και μετά τους φταίνε οι 12 ή οι 15 επαναλήψεις, ο γυμναστής, ο κουλουρτζής, η κακούργα η κοινωνία και "πανάθεμά σε Φύση, γεννήσαμε κορίτσι", που λέει και το άσμα...

    Την ώρα που άλλοι ακολουθούν απλές ιδέες, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΕΣ, απόλυτα λειτουργικές και εφαρμόσιμες. Και έχουν αποτέλεσμα. Γιατί;!

    Γιατί κάνουν κάθε μέρα τις θυσίες τους. Χωρίς εκπτώσεις και χωρίς έρευνες.

    Η Ειρήνη, με έχει καλύψει ΑΠΟΛΥΤΑ. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο.
    Δεν χρειάζεται να γίνεις είρωνας. Μπορούσες να μου απαντήσεις όπως απλά και λιτά μου είπε η Ειρήνη, την οποία και ευχαριστώ.

    έχω τη λόξα (προσωπικοί μου λόγοι, δεν ενδιαφέρει κανένα γιατί και πως) να διαβάζω έρευνες, δεν ήξερα ότι απαγορεύεται να ζητήσω ΔΗΜΟΣΙΑ αν αυτό που είπε η Μυρτώ είχε κάποια πηγή από πίσω; Αν δεν γουστάρεις να ρωτάω τι και πως, banαρε με

  7. #97
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    βρε βρε μια ωραια ατμοσφαιρα που μου φτιαξατε... επιβεβαιωνετε κ εδω οτι προκαλω αναστατωσεις κ διαολομπερδεματα!!για καλμαρετε λεω εγω μη σας αρχισω στις γρηγορες τωρα που εχω το δικαιωμα ( μου το δινουν τα δικεφαλακια μου!!!!).

  8. #98
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κάθε άλλο Δήμητρα. Γράφε ελευθέρως.

    Έτσι τα παιδιά θα μπορούν να κρίνουν ποιός μιλάει με εκείνο που πραγματικά μετράει και είναι τι πράγμα έχει αποτέλεσμα σε ζητήματα εικόνας. Έφτιαξες ή χάλασες;!

    Εγώ αντίθετα με την δική σου λόξα, πράττω και εφαρμόζω, κρίνω και αξιολογώ και παντα μιλάω με την εικόνα μου.

    Και στην τελική κανένας μας δεν είναι σωστός. Σωστό για τον καθένα είναι ότι του δουλεύει. Πώς γίνεται ως οι έρευνες να είναι (σχεδόν) πάντα κουκουρούκου.

    Κι αυτά τα ban σε εμένα να τ' αφήσεις. Όταν προτείνεις κάτι, φρόντισε πρώτα να το έχεις δοκιμάσει και να το έχεις σωστά αξιολογήσει επάνω σου. Η Επιστήμη παραμένει οδηγός, η πράξη όμως μετράει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #99
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    βρε βρε μια ωραια ατμοσφαιρα που μου φτιαξατε... επιβεβαιωνετε κ εδω οτι προκαλω αναστατωσεις κ διαολομπερδεματα!!για καλμαρετε λεω εγω μη σας αρχισω στις γρηγορες τωρα που εχω το δικαιωμα ( μου το δινουν τα δικεφαλακια μου!!!!).
    Συγγνωμη Ζωη, δν το συνεχιζω αλλο. Απλα ο τονος περασε σε προσωπικο υφος, πραγμα που δεν ειχα αρχικη προθεση. Μια ερωτηση μου σηκωσε αναστατωση. Και παλι σορυ.

  10. #100
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Προπόνηση άνω σώμα σήμερα.

    Ίδιες ασκήσεις απλά ανέβασα τις επαναλήψεις σε 15.
    κοιλιακοί ραχιαίοι
    Αερόβιο 30 λεπτά τζοκινγκ
    Δυνατή προπόνηση κ την καραγούσταρα

    Διατροφικά τα ίδια. Έχει αρχίσει πλέον κ λειτουργεί καλά!! Η ζυγαριά πήρε την κατηφόρα.
    Καλή ξεκούραση τώρα γιατί αύριο έχει πόδια τρομερά!!

  11. #101
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Προπόνηση άνω σώμα σήμερα.

    Ίδιες ασκήσεις απλά ανέβασα τις επαναλήψεις σε 15.
    κοιλιακοί ραχιαίοι
    Αερόβιο 30 λεπτά τζοκινγκ
    Δυνατή προπόνηση κ την καραγούσταρα

    Διατροφικά τα ίδια. Έχει αρχίσει πλέον κ λειτουργεί καλά!! Η ζυγαριά πήρε την κατηφόρα.
    Καλή ξεκούραση τώρα γιατί αύριο έχει πόδια τρομερά!!

    Κουράγιοοοοοοοοοοοοοο!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  12. #102
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Έχουμε κ λέμε για σήμερα...
    Πρωινό κλασικα...
    Επόμενο γεύμα φακές (είχα τόοοοσο καιρό να φάω, να λαδώσει λίγο...) με μισό κουπάκι cotagge

    Προπονησάρα πόδια!!
    5 λεπτά διάδρομο τζοκινγκ κ λίγα καθίσματα ελεύθερα για ζέσταμα

    στο smith 4*15 reps 35 κιλά

    box squat 3*15 με 30 κιλά
    front squat 3*15 στα 30 κιλά
    goblet squat με 15αρη αλτήρα 3*15
    split squat με 10αρη κύλινδρο 3*10 εδώ ζορίζομαι πολύ το ομολογώ...
    Ρουμάνικες άρσεις θανάτου 3*10 στα 35 κιλά
    Πρέσα 4*15 στα 55 κιλά κ το ίδιο γάμπες.
    Κ πρόσθεσα κ μία άσκηση που μου άρεσε πολύ.. με 10κιλο κύλινδρο ανεβαίνω με το ένα πόδι στον πάγκο 3*10 κ τα είδα όλα!!!

    Κοιλιακοί, ραχιαίοι κ 10 λεπτά χαλαρά στο διάδρομο.
    Μούσκεμα απο τα πρώτα 15 λεπτά!!! θεικό να νιώθεις όλο το σώμα να δουλεύει. Αυτές οι πέντε παραπάνω επαναλήψεις νομίζω πως θα μου κοστίσουν αύριο λίγα παραπάνω πονάκια αλλά σίγουρα αξίζει το κόπο!!

    Παρατήρησα οτι ΠΕΙΝΑΩΩΩΩ!!! πρίν καν περάσει το τρίωρο εγώ τρώγομαι!! έφυγα απο το καφέ σήμερα γιατί δε τη πάλευα άλλο κ θα έπαιρνα σουβλάκια στη λαδόκολλα.
    Γύρισα σπίτι κ χτύπησα ένα ψαρονέφρι με καστανό ρυζάκι κ σαλάτα μαρούλι με 1 κ.γ λάδι κ στάνιαρα.
    Βραδινό το γιαουρτάκι μου με τα καρύδια κ λίγη στεβια γιατί άρχισε να χτυπάει κόκκινο πλέον για γλυκό!!
    Αυτά τα σημερινά, αύριο με το καλό μόνο αερόβια κ ίσως εντάξω κ κανένα πρόγραμμα κοιλιακών αν κ τους βαριέμαι τρελά!
    κισιςςςςςς!!!!

  13. #103
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Έχουμε κ λέμε για σήμερα...

    θα έπαιρνα σουβλάκια στη λαδόκολλα.
    Στον βλάχο?

    ωραία προπόνηση καλή ξεκούραση τώρα!!!

  14. #104
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Βρε στο Βλάχο στα Σαρακατσάνο στον πόντιο, τσιτσι να ταν κ οπου να ταν
    Ευχαριστώωωωωω!!!

  15. #105
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post

    Αυτά τα σημερινά, αύριο με το καλό μόνο αερόβια κ ίσως εντάξω κ κανένα πρόγραμμα κοιλιακών αν κ τους βαριέμαι τρελά!
    κισιςςςςςς!!!!
    Συμφωνω απολυτα!! Και να εχεις τον Πανο(StreetGymnast)καθε μερα να σου λεει:αγαπησε τους κοιλιακους Μυρτω,αγαπηστε τους κοιλιακους σας!Εχει πολυ ενδιαφερουσες ασκησεις και δεν γινεται να βαριεσαι! Ασε μας κουκλιτσε μου
    Σερνοντας πηγαινω για να τους εκτελεσω/να με εκτελεσουν καθε φορα!
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  16. #106
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    καλημεερα με ενα γλυκο καψιμο σε οοοολο το σωμα!!! τι να αγαπησω μορεε που μετα το προγραμμα χθες στους κοιλιακους για να βγαλω τρια σετ των 20 μονο που δεν εκλαιγα απο το καψιμο!! θα μου πεις καλο αυτο γιατι με ολες τις ασκησεις δουλευουν!! οπως ολα ετσι κ αυτο θα αγαπηθει βλεποντας τους καρπους των κοπων!

  17. #107
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Πέρασε κ αυτή η μέρα.
    Η διατροφή μου καλά κρατεί.
    Μεσημέρι και όλο το γυμναστήριο για πάρτη μου (χαλάρωσε κοριτσάκι μου ένας χώρος είναι όλος κ όλος). Άνοιξα την τηλεόραση και απόλαυσα 45 λεπτά αερόβιας στο διάδρομο βλέποντας ταινία.Λίγο καιρό πριν ούτε που θα το φανταζόμουν οτι θα έβγαζα 6 χιλ. τζοκινγκ! Ο επιμένων όμως όλα τα καταφέρνει. Έκανα κ ένα κύκλο κοιλιακούς και ραχιαίους αλλά ένιωθα κουρασμένη απο την χθεσινή ακόμα προπόνηση, όλα με έκαιγαν .
    Αύριο ξεκούραση λοιπόν με πολύ ύπνο!!
    Καλό Σαβ/κο !!!!

  18. #108
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Δύσκολη μέρα σήμερα. Χάλια ο χθεσινός ύπνος, νεύρα, πονόκοιλος, κακοδιαθεσία. Τοπική αργία κ το γυμναστήριο κλειστό. Εξωτερική αερόβια 35 λεπτά που διακόπηκε λόγο βροχής στο κεφάλι. Η διατροφή μία απο τα ίδια. Λίγες ασκήσεις με το βάρος του σώματος και τέλος για σήμερα δυστυχώς. Αύριο με το καλό να ξημερώσει μια ποιό όμορφη μέρα απο όλες τις απόψεις με προπόνηση ποδιών.
    Έχω δύο ερωτήματα. Απο τότε που ξεκίνησα τα βάρη μίκρυνε ο κύκλος της περιόδου μου. Φυσικά θα πρέπει να συμβουλευτώ το γιατρό μου αλλά σας έχει συμβεί κορίτσια της παρέας; και 2ον πόσο καιρό κρατάω το ίδιο πρόγραμμα ασκήσεων;
    Καλή συνέχεια σε όλους/ες!!

  19. #109
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Για τον κυκλο το μονο που εχω προσέξει ειναι πως βοηθάει το αεροβιο, οταν καμια φορα μπλοκάρει και καθυστερεί. Τωρα...για να χει μικρύνει, δε θα το ελεγα.
    A head full of fears has no space for dreams.

  20. #110
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Εμενα απλα κραταει λιγοτερο αλλα ειμαι το ιδιο σταθερη οπως πριν(28 μερες νταν,νταν ομως!)
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  21. #111
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια !!!

  22. #112
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    και 2ον πόσο καιρό κρατάω το ίδιο πρόγραμμα ασκήσεων;
    Καλή συνέχεια σε όλους/ες!!
    Μιας και στο προηγούμενο δέν μπορώ να σε βοηθήσω θεωρήτικά συνήθως ένα πρόγραμμα αλλάζει περίπου στις 6-8 εβδομάδες.

  23. #113
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Η διαταραχη στον κυκλο εχει να κανει με πολλους παραγοντες. Το σωμα σου δεν εχει συνηθισει μεχρι τωρα τετοια επιβαρυνση και αντιδρα, ειτε με μικροτερο κυκλο, ειτε με καθυστερηση. Χαμηλωσε λιγο την ενταση, μην το παρακανεις μεχρι να προσαρμοστεις. Λιγες εβδομαδες ανεβαζε ενταση, αλλες μειωνε, μην εισαι συνεχως στην τσιτα. Εμεις οι γυναικες επηρρεαζομαστε ευκολα.

    Ενα προγραμμα μπορει να εχει διαρκεια απο 4-6 εβδομαδες, εξαρταται το επιπεδο. Συνηθως οσο πιο αρχαριος ειναι καποιος, τοσο περισσοτερο μπορει να το κρατησει. Αν βλεπεις ομως πως αυτο που κανεις δουλευει και εχεις περιθωρια βελτιωσης, κρατησε το. Δεν ειναι απαραιτητο να το αλλαξεις δραστικα. Μπορεις να κανεις μικροαλλαγες, πχ αλλαγη στη σειρα των ασκησεων, στα διαλειμματα, στα σετ, ακομα και στις μερες (πχ αν κανεις παντα ποδια Παρασκευη, μπορεις να το αλλαξεις σε Τεταρτη).

  24. #114
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλημέρα κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Είμαι στο τέταρτο μήνα πλέον εντατικής άσκησης δλδ 6 φορές την εβδομάδα εκτός απο λίγες αποχές. Απο τις πρώτες εβδομάδες ακολουθούσα το ίδιο πρόγραμμα μία άνω μία κάτω σώμα μία φουλ μποντυ κ πάλι τα ιδια με αποχή την Κυριακή. Έπειτα έβγαλα την Τετάρτη οφ και ανέβασα την τελευταία εβδομάδα τις επαναλήψεις κ κάποια σετ. Βλέπω συνεχώς βελτιώσεις σε όλο το σώμα. Να το κρατήσω ως έχει κ αυτό το μήνα λέω. Όταν λες περιθώρια βελτίωσης τι εννοείς? δλδ εγώ βλέπω οτι στα πόδια άρχισε να φαίνεται πια ο τετρακέφαλος κυρίως φυσικά όταν είναι τεντωμένα. Σε χαλαρή φάση φαίνεται απλώς το πρηξιματάκι πάνω απο το γόνατο. Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει με αυτές τις ασκήσεις να αυξάνεται; δλδ θα πρέπει μετά να ανεβάσω κιλά, σωστά; Βέβαια για να ανεβάσω κιλά είναι ακόμα πολύ νωρίς γιατί στα σκουατ ζορίζομαι ακόμα στις τελευταίες επαναλήψεις όπως κ στις άρσεις θανάτου. Στα χέρια τα δικέφαλα πάνε πολύ καλά αλλά τρικέφαλα θέλουν ακόμα πολύ δουλειά για να είναι εμφανείς σε χαλαρότητα. Όπως κ η πλάτη δε θα έλεγα πως είναι σε σημείο που να γουστάρω να τη βλέπω κ να λέω ναι έγινε δουλειά εδώ! Την στασιμότητα θα την καταλάβω δλδ όταν πια δε θα βλέπω το κάτι παραπάνω; Τώρα όσο αναφορά τον κύκλο απο το πρώτο μήνα που ξεκίνησα μίκρυνε κ συνεχίζει έτσι. Σίγουρα είναι μεγάλη αλλαγή για το σώμα μου εδώ κρύο-ζέστη κ επηρεάζεται. Αλλά δε θέλω να μειώσω κ ένταση δε θέλω να χάσω αυτή τη στιγμή το στάδιο στο οποίο βρίσκομαι. Θα μιλήσω κ με το γιατρό γιαυτό το θέμα.

  25. #115
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    όταν λες ότι μικραίνει ο κύκλος σου στις πόσες μέρες είσαι δλδ;

  26. #116
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Καλημέρα κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Είμαι στο τέταρτο μήνα πλέον εντατικής άσκησης δλδ 6 φορές την εβδομάδα εκτός απο λίγες αποχές. Απο τις πρώτες εβδομάδες ακολουθούσα το ίδιο πρόγραμμα μία άνω μία κάτω σώμα μία φουλ μποντυ κ πάλι τα ιδια με αποχή την Κυριακή. Έπειτα έβγαλα την Τετάρτη οφ και ανέβασα την τελευταία εβδομάδα τις επαναλήψεις κ κάποια σετ. Βλέπω συνεχώς βελτιώσεις σε όλο το σώμα. Να το κρατήσω ως έχει κ αυτό το μήνα λέω. Όταν λες περιθώρια βελτίωσης τι εννοείς? δλδ εγώ βλέπω οτι στα πόδια άρχισε να φαίνεται πια ο τετρακέφαλος κυρίως φυσικά όταν είναι τεντωμένα. Σε χαλαρή φάση φαίνεται απλώς το πρηξιματάκι πάνω απο το γόνατο. Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει με αυτές τις ασκήσεις να αυξάνεται; δλδ θα πρέπει μετά να ανεβάσω κιλά, σωστά; Βέβαια για να ανεβάσω κιλά είναι ακόμα πολύ νωρίς γιατί στα σκουατ ζορίζομαι ακόμα στις τελευταίες επαναλήψεις όπως κ στις άρσεις θανάτου. Στα χέρια τα δικέφαλα πάνε πολύ καλά αλλά τρικέφαλα θέλουν ακόμα πολύ δουλειά για να είναι εμφανείς σε χαλαρότητα. Όπως κ η πλάτη δε θα έλεγα πως είναι σε σημείο που να γουστάρω να τη βλέπω κ να λέω ναι έγινε δουλειά εδώ! Την στασιμότητα θα την καταλάβω δλδ όταν πια δε θα βλέπω το κάτι παραπάνω; Τώρα όσο αναφορά τον κύκλο απο το πρώτο μήνα που ξεκίνησα μίκρυνε κ συνεχίζει έτσι. Σίγουρα είναι μεγάλη αλλαγή για το σώμα μου εδώ κρύο-ζέστη κ επηρεάζεται. Αλλά δε θέλω να μειώσω κ ένταση δε θέλω να χάσω αυτή τη στιγμή το στάδιο στο οποίο βρίσκομαι. Θα μιλήσω κ με το γιατρό γιαυτό το θέμα.
    Το πρώτο λάθος που έκανες στο ξεκίνημα σου ήταν που είχες 6 μέρες προπόνηση με βάρη. Αυτό και μόνο στρέσαρε το σώμα σου που ήδη γι αυτό που κανεις του ήταν κάτι καινούργιο. 4 προπονήσεις φτάνουν και περισσεύουν!
    Ειναι νωρις να δεις ουσιαστικη αλλαγη στην πλάτη ή στα χέρια. Οι πρώτοι 6 μήνες να τους θεωρείς "γνωριμία" με τα βάρη, μη σου πω τον πρώτο χρόνο. Στασιμότητα σίγουρα δεν θα δεις εκ των πραγματων, ούτε βέβαια θα χαθει το φουσκωματακι στον τετρακεφαλο. Μη σε ανυσηχουν αυτα τα πραγματα.

    Περιθωρια βελτιωσης δεν ειναι μονο η αυξηση κιλων. Ειναι η τεχνικη, ειναι το να εξοικειωθεις με τις ασκησεις, ειναι το να νιωσεις οτι εχεις δυναμωσει. Αυτο γινεται περιπου στις 6-7 εβδομάδες του προγραμματος. Αν νιωθεις πως εχεις βαρεθει τα ιδια και τα ιδια, επισης ειναι ενδειξη οτι πρεπει να γινουν αλλαγες, οχι απαραιτητα νεο προγραμμα, αλλα ενα update, μικροαλλαγες.

    Τιποτα δεν ειναι γραμμενο σε πέτρα, ούτε υπάρχει στάνταρ διάστημα που πρέπει να κρατάμε ένα πρόγραμμα. Καλύτερα να το κρατάς περισσότερο, παρά λιγότερο και να αλλάζεις συνεχώς. Αν εσενα σου αρεσει η προπονηση, αν την ευχαριστιεσαι, αν αισθανεσαι πως μπορεις να δυναμωσεις περισσοτερο και να βελτιωθεις στα παραπανω, κρατησε το.

    Πήγαινε στο γυναικολογο σου να σαι σιγουρη και πες του πως εχεις ξεκινησει γυμναστικη, ισως σου πει πως το σωμα εχει επηρρεαστει και απο αυτό.

  27. #117
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Ευχαριστώ Ειρήνη. Περισσότερο ρωτάω για να μαθαίνω κ παρακολουθώντας την πορεία άλλων παιδιών μου γεννιούνται απορίες. Σίγουρα δεν περιμένω θαύματα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα. Εδώ τα παιδιά ασκούνται χρόνια κ στην γυμναστική κ στην διατροφή για να έχουν το πέρας των στόχων τους.
    Σήμερα ημέρα ποδιών!

    Ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα ακολούθησα με την τελευταία φορά.

    στο smith 4*15 reps 35 κιλά
    box squat 3*15 με 30 κιλά
    front squat 3*15 στα 30 κιλά
    goblet squat με 15αρη αλτήρα 3*15
    split squat με 10αρη κύλινδρο 3*10 εδώ ζορίζομαι πολύ το ομολογώ...
    Ρουμάνικες άρσεις θανάτου 3*10 στα 35 κιλά
    Πρέσα 4*15 στα 70 κιλά κ το ίδιο γάμπες.
    Κ πρόσθεσα κ μία άσκηση που μου άρεσε πολύ.. με 10κιλο κύλινδρο ανεβαίνω με το ένα πόδι στον πάγκο 3*10

    10 λεπτά διάδρομο κ σπίτι για μαμ.
    Τρίτη φορά που κάνω το ίδιο κ σήμερα νιώθω πολύ καλύτερα σε σχέση με τις άλλες φορές. Περπατάω μια χαρά δλδ

    Αύριο άνω σώμα μιας που το χάσαμε το χθεσινό.
    Διατροφικά στο ίδιο πλάνο.
    Προσπάθησα να ανεβάσω video με squat αλλά κάνει μία ώρα να φορτώσει...

  28. #118
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Θα ρωτας συνεχως. Μονο ετσι θα μαθεις. Κανεις δεν γεννηθηκε με τη γνωση στο κεφαλι! Μακαρι κι εγω οταν ξεκινουσα να ειχα το φορουμ, θα ειχα κερδισει πολυτιμο χρονο..

    Μπραβο, πολυ ωραια η προπονηση σου! Η ασκηση που κανεις με το ενα ποδι στον παγκο, λεγεται step up.

    Το βιντεακι το ανεβαζεις στο youtube φανταζομαι ε;

  29. #119
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Απο φαντασία καλά το πάς... όταν πια το κατάλαβα γιατι λέω ε δε παίζει να πρέπει να γίνω ρόμπα παγκοσμίως, απλά το παράτησα
    Ωραίο το step up αλλά νομίζω πως στο τέλος είναι το κερασάκι στη τούρτα!!! με αποτελειώνει!!!!

  30. #120
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Ζωη θα το πω οσο πιο απλα μπορω.ΧΕΣΤΗΚΕΣ.Να ρωτας ο,τι θες,οσο απλο ή περιπλοκο ειναι αυτο,οσο "βασιμο" ή "ανοητο"και αν ειναι,μονο ετσι θα μαθουμε.Οχι απλα ρομπα εχω γινει με ερωτησεις αλλα και ρομπα ξεκουμπωτη μη σου πω. Ρωτωντας πας στη πολη ομως! ;)
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.


 
Page 4 of 39 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. New program...
    By UltraB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-12, 17:47
  2. My New Program
    By UltraB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-11, 20:37
  3. My program!
    By UltraB in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 01-12-11, 22:11
  4. my new ΗΙΤ program
    By sakiss81 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 11-12-07, 06:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •