Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 32
  1. #1

    Default Σταθερός Στο 14% Σωματικό Λίπος

    Καλημέρα παιδιά εδώ και δύο βδομάδες είμαι σταθερός στο 14%-15%. Από διατροφή έχω ένα μικρό αρνητικό ισοζύγιο στις -200kcal, στόχος μου είναι να μείνω όσο πιο σταθερός στα κιλά γίνεται και να επικεντρωθώ στο χάσιμο του περιττού λίπους για να μπω σχετικά καθαρός του χρόνου στον όγκο. Παρατήρησα ότι αυτές τις 2 βδομάδες έχασα περίπου 0,8 κιλά αλλά το λίπος στο λιπομετρητή δεν κατέβηκε καθόλου!!!

    ύψος 1,86 παρόν βάρος 79 κιλά, κάνω και 5 πρωϊνές αερόβιες των 35 λεπτών τη βδομάδα

    Διατροφή

    γεύμα 1: 2 ολόκληρα αυγά, 4 ασπράδια, 1 μπανάνα, 1κ.γ μέλι, 40γρ βρώμη

    γεύμα 2: 120γρ κότα η 110γρ τόνο και 240γρ ρύζι, σαλάτα

    γεύμα 3: 150γρ κότα και 300γρ ρύζι, fish oil ,σαλάτα και 2κ.γ ελαιόλαδο

    πρόπονηση
    whey και μήλο

    γεύμα 4: 150γρ κότα και 300γρ ρύζι, fish oil, σαλάτα 2κ.γ ελαιόλαδο

    γεύμα 5: 3 ασπράδια και 110γρ ανανάς

    γεύμα 6: τοταλ 0% 170γρ

    Πρωτείνες 220, υδατάνθρακες 310 λίπη 108γρ
    Σύνολο θερμίδων 3100

  2. #2

    Default

    Καμια γνωμη κανεις?? Θελω να βαλω και μια φωτο μηπως βοηθησω αλλα δεν ξερω πως :P

  3. #3
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    δεν ξερω σε τι λιπομετρητη μετριεσε αλλα οπως και να εχει κατεβασε θερμιδες απλα .... -200 εισαι μονο , μεχρι -500 σε παιρνει για πλακα αλλα αργα αργα καθε 1 εβδομαδα και -100 θερμιδες

  4. #4

    Default

    Εχω πεσει απο τα 82 στα 79 σε 1 μηνα , γιαυτο ειπα να το κανω μονο -200. Η ζυγαρια δεν εχει μεγαλη ακριβεια αλλα ειναι 4 σημειων μαρκα tanita,(μεθοδος ΒΙΑ) γνωστη στο διαιτολογικο κλαδο. Απλα δεν ξερω πως να ξεκολισω απο το 14% τωρα. Να κοψω κιαλες θερμιδες λες?

  5. #5
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    ελα ρε καλα ειναι . ναι μπορεις να κοβεις σιγα σιγα να ξεκολας , και οταν πας στις -500 μετα παιξε με τα μακρος σου. διαιτολογος εισαι btw? επισης ποιο μοντελο της τανιτα το πολυσυχνοτικο?

  6. #6

    Default

    Ναι διαιτολογος οχι πολυσυχνοτικο... παει πολυ ακριβα ακομα φοιτητης ειμαι δεν λεει :P

  7. #7
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    ελα ρε συναδελφε. ναι οχι δεν λεει απλα πες μου μοντελο αν δω ποσο ακριβεις ειναι . anyway , χαμηλωνε σιγα σιγα τις θερμιδες -100 ειναι οκ καθε 1-2 εβδομάδες ανάλογα πως ανταποκρινετε το σωμα σου. οχι αποτομες αλλαγες γενικα γιατι ο οργανισμος σοκαρετε και θα εχεις κατακρατησεις υγρων κλπ κλπ. επισης το μελι βγαλτο και γενικα ελαττωσε τα φρουτα και βαλε ποιο ποιοτικες και συνθετες τροφες. ελα τα ξερεις αυτα ;)

  8. #8

    Default

    χαχαχα ελα ποιοτικες ειναι οι τροφες :P 1κ.γ. μελι δεν κανει τπτ δεν παμε για αγωνες . Αν θες να στο στειλω σε pm το λινκ.

  9. #9
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    Quote Originally Posted by apostolis94 View Post
    χαχαχα ελα ποιοτικες ειναι οι τροφες :P 1κ.γ. μελι δεν κανει τπτ δεν παμε για αγωνες . Αν θες να στο στειλω σε pm το λινκ.
    ναι στειλτο μου. και οχι ρε συ οσο πεφτεις σε λιπος μελια και αυτα φευγουν. απλος υδατανθρακας ειναι και οκ μερικα ατομα το ανεχονται και δεν τους ''λιπωνει΄'' σε αλλα δεν τους επηρεαζει. Εγω ας πουμε δεν το ακουμπαω καν .

  10. #10

    Default

    Αντε θα ξεκινησω με το να βγαλω το μελι έξω

  11. #11

    Default

    Στην διατροφή σου έχεις πολλά σάκχαρα: μέλι, μπανάνα, ανανάς, μήλο... όπως σου είπα και ο karaman αυτά πρέπει να τα βγάλεις από τη διατροφή σου, από τη στιγμή που θέλεις να κάψεις λίπος και να γραμμώσεις το σώμα σου.
    Μου φαίνεται λίγο περίεργο που στο γεύμα 3, και 4 παίρνεις σε συμπλήρωμα fish oil, ενώ έχεις και 2 κ.γ ελαιόλαδο στο γεύμα σου. Θα μπορούσες να βάλεις το fish oil στο 2 γεύμα που δεν έχεις καθόλου λιπαρά.
    Επιπλέον, εάν δεν εννοείς ότι τα 300γρμ ρύζι αντιστοιχούν σε μαγειρεμένο προϊόν, η ποσότητα που τρως είναι υπερβολικά μεγάλη για περίοδο γράμμωσης.

    Άποψη μου είναι ότι θα ήταν καλύτερο να κινηθείς σε τελείως διαφορετικά μακρός από ότι είσαι τώρα. Ωστόσο, αν βλέπεις ότι η διατροφή σου δουλεύει συνέχισε έτσι ή προσπάθησε να κάνεις κάποιες μικρές βελτιώσεις.
    "..He who's down one day can be up the next, unless he really wants to stay in bed, that is..."
    D.Q

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το ένα κουταλάκι μέλι, σου την κάνει την ζημιά όμως...

    Το να θες να χάσεις λίπος, προσωπικά για εμένα, δεν ταιριάζει με λογικές "έλα μωρέ ένα φρουτάκι", "έλα μωρέ ένα γιαουρτάκι", "έλα μωρέ μια φορά ελεύθερο γεύμα" ή "έλα μωρέ δεν πάμε για αγώνες". Αυτές οι λογικές είναι για εμένα ξένες και δείχνουν ότι δεν θες πραγματικά να χάσεις λίπος, αλλά να χάσεις τόσο, ώστε να βγάλεις 2 γραμμές στην κοιλιά σαν μοντέλο και εντάξει.

    Χώρια λοιπόν από αυτά του Κιχώτη από πάνω θα σου πω αν και εσύ το σπουδάζεις: δεν ισοκατανέμεις τον υδατάνθρακά σου και έχεις πρόβλημα έτσι. Δεν ξέρω με ποιόν μηχανισμό, εγώ δεν το σπουδάζω αυτό, φιλόλογος είμαι και με την διατροφή ερασιτέχνης (εραστής της "τέχνης" δηλαδή). Ξέρω όμως να δουλεύω έτσι, ώστε να τρώω κανονικά και υδατάνθρακα στο τελευταίο γεύμα μου.

    Συμπληρώνω λοιπόν στα του Δον:
    1. Fish oil το βράδυ.
    2. Έξω μπανάνα και μήλο.
    3. Ανανάς μετά την προπόνηση (ειδικά κι αν είναι φρέσκος, top!!!)
    4. Τρώγε ίδια ποσότητα ρυζιού παντού.
    5. Βάλε και στο γεύμα 5 υδατάνθρακα.
    6. Τρώγε ίδια ή περίπου ίδια ποσότητα πρωτεΐνης σε όλα τα γεύματα.
    7. Αν θέλεις μπορείς κάποια φορά πριν τον ύπνο να φας ψάρι και λαχανικά ή στο προπροπονητικό να φας μοσχάρι.

    Θα με ρωτήσεις "γιατί" και δεν ξέρω να σου απαντήσω σε κανένα από αυτά. Ξέρω ότι θα δουλέψει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #13
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Συγνώμη που επεμβαίνω (οχι κακοπροαιρετα φυσικα), μια κουταλια μελι + κανα φρουτο παραπανω, δεν ειναι το κυρίως προβλημα,
    αλλα οι ποσότητες υδατανθρακα σε καθε γευμα + τον συνδιασμο 2 κ.σ. ελαιολαδο + fish oil στα ιδια γευματα..
    Προσωπικα με 150γρ. υδατανθρακα (ψημενο όχι ωμό) σε 3-4 απο τα 6 γευματα, 1-2 κ.γ. μελι στο πρωινο + μπανανα, ξινομηλο pre-workout, μπανανα post-workout μια χαρα βρίσκομαι στο <10%.. (αναφερομαι μονο στο μελι και τα φρουτα)
    1.90 82kg
    Γνωμη μου (οπως προ-αναφερθηκε) ειναι να μειωσει σχεδον στα μισα τον υδατανθρακα, και να κρατησει 1κ.σ. ελαιολαδο στα γευματα με τα σαλατικα.. fish-oil ή καποιο αλλο καλο λιπαρο μαζι με το γιαουρτι το βραδι και μια χαρα θα ξεκολησει ο δεικτης του..
    Ας ξεκινησει μ'αυτα, και βλεπει αργοτερα για την μια "κουταλια μελι" ή το ενα φρουτο..

    Just my 2 cents..
    Last edited by Skrillex; 19-05-15 at 19:13.
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Don Quixote View Post
    Στην διατροφή σου έχεις πολλά σάκχαρα: μέλι, μπανάνα, ανανάς, μήλο... όπως σου είπα και ο karaman αυτά πρέπει να τα βγάλεις από τη διατροφή σου, από τη στιγμή που θέλεις να κάψεις λίπος και να γραμμώσεις το σώμα σου.
    Μου φαίνεται λίγο περίεργο που στο γεύμα 3, και 4 παίρνεις σε συμπλήρωμα fish oil, ενώ έχεις και 2 κ.γ ελαιόλαδο στο γεύμα σου. Θα μπορούσες να βάλεις το fish oil στο 2 γεύμα που δεν έχεις καθόλου λιπαρά.
    Επιπλέον, εάν δεν εννοείς ότι τα 300γρμ ρύζι αντιστοιχούν σε μαγειρεμένο προϊόν, η ποσότητα που τρως είναι υπερβολικά μεγάλη για περίοδο γράμμωσης.

    Άποψη μου είναι ότι θα ήταν καλύτερο να κινηθείς σε τελείως διαφορετικά μακρός από ότι είσαι τώρα. Ωστόσο, αν βλέπεις ότι η διατροφή σου δουλεύει συνέχισε έτσι ή προσπάθησε να κάνεις κάποιες μικρές βελτιώσεις.
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. 300γρ βρασμένο εννοώ.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Το ένα κουταλάκι μέλι, σου την κάνει την ζημιά όμως...

    Το να θες να χάσεις λίπος, προσωπικά για εμένα, δεν ταιριάζει με λογικές "έλα μωρέ ένα φρουτάκι", "έλα μωρέ ένα γιαουρτάκι", "έλα μωρέ μια φορά ελεύθερο γεύμα" ή "έλα μωρέ δεν πάμε για αγώνες". Αυτές οι λογικές είναι για εμένα ξένες και δείχνουν ότι δεν θες πραγματικά να χάσεις λίπος, αλλά να χάσεις τόσο, ώστε να βγάλεις 2 γραμμές στην κοιλιά σαν μοντέλο και εντάξει.

    Χώρια λοιπόν από αυτά του Κιχώτη από πάνω θα σου πω αν και εσύ το σπουδάζεις: δεν ισοκατανέμεις τον υδατάνθρακά σου και έχεις πρόβλημα έτσι. Δεν ξέρω με ποιόν μηχανισμό, εγώ δεν το σπουδάζω αυτό, φιλόλογος είμαι και με την διατροφή ερασιτέχνης (εραστής της "τέχνης" δηλαδή). Ξέρω όμως να δουλεύω έτσι, ώστε να τρώω κανονικά και υδατάνθρακα στο τελευταίο γεύμα μου.

    Συμπληρώνω λοιπόν στα του Δον:
    1. Fish oil το βράδυ.
    2. Έξω μπανάνα και μήλο.
    3. Ανανάς μετά την προπόνηση (ειδικά κι αν είναι φρέσκος, top!!!)
    4. Τρώγε ίδια ποσότητα ρυζιού παντού.
    5. Βάλε και στο γεύμα 5 υδατάνθρακα.
    6. Τρώγε ίδια ή περίπου ίδια ποσότητα πρωτεΐνης σε όλα τα γεύματα.
    7. Αν θέλεις μπορείς κάποια φορά πριν τον ύπνο να φας ψάρι και λαχανικά ή στο προπροπονητικό να φας μοσχάρι.

    Θα με ρωτήσεις "γιατί" και δεν ξέρω να σου απαντήσω σε κανένα από αυτά. Ξέρω ότι θα δουλέψει.
    Η διατροφολογία έχει να κάνει με πολλά άλλα εκτός του bodybuilding. Μάθημα αθλητική διατροφή έχω στο επόμενο εξάμηνο οπότε περιμένω να μου λυθούν αρκετές απορίες. Θα ακούσω τις συμβουλές σου εννοείτε γιατί το έχεις κάνει και ξέρεις πως δουλεύει. Να ξεκολίσω από το 14% και θα σου κάνω άγαλμα χαχα.

    Λοιπόν έχουμε και λέμε Fish oil θα βάλω 2γραμμάρια το βράδυ. Φρούτα έξω , βάζω πολυβιταμίνη, τώρα για τον ανανά μετά την προπόνηση φρέσκος εννοείτε, Θέλω να σε ρωτήσω κάτι πριν τον ύπνο γιατί όχι ένα γιαούρτι τοταλ 0% που έχει στα 170 γραμμάρια έχει 17,5γραμμάρια πρωτεΐνη αντί για ένα cottage που έχει πιο πολύ λίπος ίδια πρωτεΐνη και κοστίζει σχεδόν 1 ευρώ παραπάνω το ένα κεσεδάκι? Μοσχάρι επίσης έχω 3 φορές τη βδομάδα μεταπροπονητικά.

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by Skrillex View Post
    Συγνώμη που επεμβαίνω (οχι κακοπροαιρετα φυσικα), μια κουταλια μελι + κανα φρουτο παραπανω, δεν ειναι το κυρίως προβλημα,
    αλλα οι ποσότητες υδατανθρακα σε καθε γευμα + τον συνδιασμο 2 κ.σ. ελαιολαδο + fish oil στα ιδια γευματα..
    Προσωπικα με 150γρ. υδατανθρακα (ψημενο όχι ωμό) σε 3-4 απο τα 6 γευματα, 1-2 κ.γ. μελι στο πρωινο + μπανανα, ξινομηλο pre-workout, μπανανα post-workout μια χαρα βρίσκομαι στο <10%.. (αναφερομαι μονο στο μελι και τα φρουτα)
    1.90 82kg
    Γνωμη μου (οπως προ-αναφερθηκε) ειναι να μειωσει σχεδον στα μισα τον υδατανθρακα, και να κρατησει 1κ.σ. ελαιολαδο στα γευματα με τα σαλατικα.. fish-oil ή καποιο αλλο καλο λιπαρο μαζι με το γιαουρτι το βραδι και μια χαρα θα ξεκολησει ο δεικτης του..
    Ας ξεκινησει μ'αυτα, και βλεπει αργοτερα για την μια "κουταλια μελι" ή το ενα φρουτο..

    Just my 2 cents..
    Φίλε έχασα πάρα πολύ γρήγορα κιλά ακόμα και με 3100 θερμίδες. Σκέψου από 82 έπεσα 79 σε ένα μήνα που υπολόγιζα πολύ πιο αργή απώλεια. Από που να βρω θερμίδες αλλού για να φτάσω τις 3100 εάν μειώσω κιάλο υδατάνθρακα? Να ανεβάσω πρωτεΐνη δεν παίζει γιατί τα λεφτά δεν μου περισσεύουν , επίσης για τα κιλά μου τα γραμμάρια πρωτεΐνης νομίζω είναι υπέραρκετα. Άρα έμειναν τα λίπη. Θα με συμβούλευες να τα αυξήσω?

  17. #17
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    @Skrillex: το 90% των σωμάτων δεν μπορεί να γραμμώσει (με την κανονική έννοια του όρου) ή να χάσει λίπος (με την ακριβή έννοια της έκφρασης), με τόσα φρούτα και μέλι μαζί.

    Αντίθετα όταν τρως την σωστή ποσότητα και ποιότητα υδατάνθρακα, την σωστή ώρα, και συνοδεύεις με αεροβική το πρόγραμμά σου, τα καταφέρνεις σαφώς καλύτερα.

    Αποστόλη, το μάθημα στο Πανεπιστήμιο δεν μου λέει εμένα τίποτα. Κι εγώ Φιλόλογος είμαι, αλλά ο Ζουράρις που είναι πολιτειολόγος, ξέρει πολύ καλύτερα Αρχαία Ελληνικά από εμένα...

    Και δεν σου είπα φρούτα έξω. Φάε ότι φρούτο θες μετά την προπόνηση. Ταιριάζει καλύτερα εκείνη την ώρα της ημέρας. Απλά ο ανανάς ο φρέσκος είναι μια κορυφαία επιλογή, γι' αυτό τον έγραψα. Εσύ φάε ξέρω 'γω, μήλο αμα θες...

    Εγώ αποφεύγω, λόγω επεξεργασίας, το 0%. Τρώω 2, καμιά φορά και με κανονικά λιπαρά. Το cottage είναι λίγο πιο πλούσιο σε άλλα μικροδιατροφικά στοιχεία, αλλά τώρα παίζουμε με την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας... keep it simple: γιαούρτι με καμιά 10αριά αμύγδαλα.

    Όμως, όπως λέμε για τα φρούτα και αυτόν τον τύπο των υδατανθράκων, πρέπει να εξετάσουμε αν μας χρειάζονται τα γαλακτοκομικά πραγματικά σε μια τέτοια περίοδο γράμμωσης. Εγώ πχ. αν δεν τα κόψω, κρατάω τόσο νερό, που δεν... τσεκαρισμένο πολλές φορές. Με κάνει πολύ μαλακό!!!

    Ξαναγράφω: αν θες απλά να καθαρίσεις, μπορεί και να μην χρειάζεται τίποτα από αυτά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  18. #18

    Default

    Καταρχήν αλήθεια ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και την καθοδήγηση , αλήθεια απορώ πως δεν πληρώνεσαι χαχα!!! Για τα βραδινό μου τώρα πρέπει αποκλειστικά να επιλέξω σε cottage ή γιαούρτι λόγω καζεΐνης ή μια καλή επιλογή θα ήταν 4 ασπράδια με 10 αμύγδαλα. Την βρώμη να την βγάλω έξω και να βάλω και στο πρωινό μου ρύζι? Ανανά μόνο μετά την προπόνηση όπως μου είπες.
    Πέρυσι ήμουν 13% οπότε φέτος θέλω και πιο κάτω γύρω στο 10%, απλά ''φοβάμαι'' το πως θα δείχνω με ύψος 1.86. Δεν έχω και την απαιτούμενη μυική μάζα για να υποστηρίξω τέτοιο ποσοστό λίπους, τουλάχιστον έτσι νομίζω(περίπου 66 κιλά μυικά έχω τώρα)

  19. #19
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ε εντάξει, το κάνω κι αυτό Αποστόλη, μην νομίζεις, έχω κάποιους πελάτες στους οποίους αφιερώνω ειδικό χρόνο.

    4 ασπράδια είναι πολύ λίγο. Βάλε μερικά παραπάνω. Δεν θα έχεις παρόμοιο πράγμα με την καζεΐνη, αλλά τα λιπαρά θα καθυστερήσουν λίγο την απορρόφηση ή την επεξεργασία τέλος πάντων.

    Την βρώμη να μην την βγάλεις ακόμη. Σιγά σιγά. Ένα ένα το μελλίσι. Σαν να προσγειώνεις αεροπλάνο που λέει κι ο Farah. Αν τα κόψεις απότομα θα αντιδράσει άσχημα και το σώμα σου.

    Αν όμως θες να πέσεις κάτω απ' το 10 δυστηχώς θα αναγκαστείς να το κάνεις, όπως και μια σειρά άλλων πραγμάτων.

    Δεν ξέρω όμως ούτε πώς λειτουργεί το σώμα σου, ούτε το πως καις θερμίδες και χάνει λίπος το κορμί σου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #20

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ε εντάξει, το κάνω κι αυτό Αποστόλη, μην νομίζεις, έχω κάποιους πελάτες στους οποίους αφιερώνω ειδικό χρόνο.

    4 ασπράδια είναι πολύ λίγο. Βάλε μερικά παραπάνω. Δεν θα έχεις παρόμοιο πράγμα με την καζεΐνη, αλλά τα λιπαρά θα καθυστερήσουν λίγο την απορρόφηση ή την επεξεργασία τέλος πάντων.

    Την βρώμη να μην την βγάλεις ακόμη. Σιγά σιγά. Ένα ένα το μελλίσι. Σαν να προσγειώνεις αεροπλάνο που λέει κι ο Farah. Αν τα κόψεις απότομα θα αντιδράσει άσχημα και το σώμα σου.

    Αν όμως θες να πέσεις κάτω απ' το 10 δυστηχώς θα αναγκαστείς να το κάνεις, όπως και μια σειρά άλλων πραγμάτων.

    Δεν ξέρω όμως ούτε πώς λειτουργεί το σώμα σου, ούτε το πως καις θερμίδες και χάνει λίπος το κορμί σου.
    Άντε να δούμε τι θα κάνουμε φέτος. Οπότε με τις 3100 θερμίδες μια διατροφή σε σχέση με τα παραπάνω θα ήταν η εξής:

    Γεύμα 1: 2 ολόκληρα αυγά, 4 ασπράδια, 40 γρ βρώμη , πολυβιταμίνη

    Γεύμα 2: 140 γρ κότα και 210γρ ρύζι, 1γρ fish oil, σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά

    Γεύμα 3: 140γρ κότα και 210γρ ρύζι, 2κ.γ ελαιόλαδο και πράσινη σαλάτα

    Προπόνηση
    Whey και 150 γρ ανανάς

    Γεύμα 4: 140γρ κότα και 210γρ ρύζι, 2κ.γ ελαιόλαδο και σαλάτα

    Γεύμα 5: εδώ είναι περίπου 10 το βράδυ , τι βάζουμε?

    Γεύμα 6: 6 ασπράδια και 10 αμύγδαλα

  21. #21
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Καποια στιγμη μολις βρω χρονο θα φτιαξω topic με φωτογραφιες και αναλυτικα διατροφη macros κτλ.. γιατι θελω να ακουσω τη γνωμη σου και καποιες συμβουλες σου Mazda6..
    Αυτη τη στιγμη κινουμε ελαφρως υποθερμιδικα, και με τις φωτογραφιες θελω να μου πεις αν πραττω σωστα..

    Sorry για το off-topic.

    Φυσικα ισχυει αυτο που ειπε ο Mazda6 οτι καθε σωμα δουλευει αλλιως, και δεν δουλευουν σε ολους τα "standar"..
    Απ'τη στιγμη φιλε Αποστολε που βλεπεις οτι εχεις "κολλησει" αρχιζεις σιγα σιγα τις αλλαγες και οχι ολες μαζεμενες..
    Δυστυχως δεν μπορω να σου "προτεινω" αν ειναι προτιμοτερο να αυξησεις λιπαρα, οντας κολλημενος στο 14-15%..
    Και γω καινουργιους ειμαι στο θεμα διατροφων και 2 μηνες πειραματιζομουν μεχρι να κατασταλαξω (προς το παρων) πως και ποσα θα τρωω καθε μερα..
    Πανω σε αυτο θα ακουσεις τον Mazda6 που ειναι κατα πολυ σοφοτερος..

    Δυστυχως το ευκολο κομματι ειναι να καθορισεις τι "πρεπει" να τρωμε.. το δυσκολο κομματι ειναι να βρουμε το ποσο "πρεπει" να τρωμε απο το καθε τι σε ημερησια βαση..
    Θελει αρκετο χρονο, υπομονη, διαβασμα αρθρων αλλα και διαβασμα του σωματος μας στον καθρεφτη..
    Last edited by Skrillex; 19-05-15 at 21:07.
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  22. #22

    Default

    Πολυ σωστος δεν ειναι κατι ευκολο αλλιως θα το εκαναν ολοι, αλλα οι περισσοτεροι δεν εχουν υπομονη και σταματουν. Και εγω σοβαρα ασχολουμε τον τελευταιο 1.5 χρονο με το bb.

  23. #23
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Παιδιά εγώ ούτε σοφός είμαι, ούτε έχω τα αλάθητα, ούτε ότι σας πω πρέπει να είστε σίγουροι ότι θα σας δουλέψει.

    Αυτό που σίγουρα μπορώ να σας πω είναι ότι με κλανιές αυγά δεν βάφονται κι όποιος θέλει το κορμί του να δείξει όμορφα πρέπει να του δώσει πράγματα. Αν θες να πάρεις απ' το κορμι σου, πρέπει να του δώσεις.

    Δοκίμασε στο 5ο γεύμα να ταιριάξεις λίγο ψάρι, ή κοτόπουλο ξανά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  24. #24

    Default

    Χωρις υδατανθρακα ομως... γιατι εξαντλησα και τα 310 γραμμαρια στα προηγουμενα 4 γευματα.

  25. #25
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Γι αυτο ακριβως θελω να κανω και το topic μολις καταφερω να τραβηξω καποιες φωτογραφιες, για να μου πεις τι πρεπει να δωσω παραπανω, γιατι ενω στα χαρτια κινουμαι εκει που πρεπει, νομιζω οτι κατι λειπει..

    Σοφοτερος απο εμας τους "καινουργιους" σ'αυτο το χωρο, σιγουρα εισαι.. αλαθητος φυσικα και δεν εισαι οπως ολοι μας αλλωστε..
    Παρεχεις ομως καποιες πληροφοριες και συμβουλες σημαντικες.. "βασεις" οι οποιες ειναι απαραιτητες για να βρει καποιος τον "δρομο" που πρεπει να κινηθει..
    Ξανα offtopic και sorry.. ωρα να καθαρισω το μαγαζι..
    Καλη συνεχεια!
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  26. #26
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αποστόλη μοορασε ισόποσα τον υδατανθρακα!!! Βαλε και στο 5ο γεύμα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  27. #27
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    σταυρο εχω και μια αλλη ιδεα, γιατι δεν αντικαθηστα ο αποστολης λιγο απο το ρυζι του με αμυλώδης λαχανικα οπως καλαμποκι? πιστευω θα ναι λιγο καλυτερα τα πραγματα . Αλλα αποστολη σε γενικες γραμμες οτι σου ειπαν τα παιδια, υπαρχουν ατομα που πεφτουν στο 8% ετσι απλα επειδη ειναι γενετικα εφικτο, αλλοι πανε στο 12-14% σχετικα ευκολα με μελια και φρουτα και αλλοι κοβουν πολλα ειτε πεφτουν σε μονοφαγιες για να καταφερουν να πεσουν χαμηλα. σημασια εχει να κανεις αργες σταθερες και σωστες κινησεις και να εχεις υπομονη και επιμονη.

  28. #28

    Default

    Οκ αυτο θα κανω!! θα γινει χαμος φετος θα κοψουμε καλα επιτελους ελπιζω χαχα

  29. #29
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλαμπόκι στην γράμμωση;! Μήπως θες να πεις πατατα;!

    Δεν έγραψα κατι γιατί οι αλλαγές πρέπει πρωτα να δουλέψουν και μετά να τις ξαναλλαξουμε.

    Καλαμπόκι και τέτοια δεν τα ξέρω εγώ. Αν εσείς βλέπετε ότι σας γραμμωνει, φατε. Φατε και ψωμία... τι να σας πω...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  30. #30

    Default

    Θερμιδες δεν πειραζω για τις επομενες 2 βδομαδες. Αλλαγες μονο στην κατανομη των φαγητων και στις ποσοτητες θα κανω να δουμε πως θα παει


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σωματικό Λίπος...Είναι Δυνατόν;
    By nowwhat in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 21-09-13, 14:25
  2. Βοήθεια!! 20% Σωματικό Λίπος!
    By Giant in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 45
    Last Post: 24-06-10, 14:34
  3. Βοηθεια σχετικα με το σωματικο λιπος
    By jacked in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 19-10-09, 07:07
  4. Περιτά κιλά και σωματικό λίπος
    By kakli in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 28-10-08, 11:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •