Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    62

    Default Καλησπέρα Νεο Μέλος

    Γεια σε όλους ειμαι νεο μελος και θελω να δωσω συγχαρητηρια για τη δημιουργια ελληνικου forum για γυμναστικη. Ειμαι 16-17 χρονων ειδη μεσα σε λιγοτερο απο ενα χρονο εχασα 20κάτι κιλα ξεκηνησα πανω απο 90 και αυτη τι στιγμη ειμαι 72 +-1 . Εχει φυγει λίπος πολυ απο πολλά μέρη του σώματος αλλα ακόμα το σωσίβιο παραμένει έφυγαν μεν τα υγρα και λογικα καποιο ποσοστο λιπους αλλα μου χαλαει πολυ την εικονα. Προσπαθω πολυ να κανω μια αυστηρη διατροφη αν ειναι αναγκη θα τη γραψω πιο αναλυτικα. βεβαια δεν εχω καπου γραμμενο ενα προγραμμα αποφασιζω αποτο βραδυ η το πρωι πχ τι θα φαω το πρωι. Διαβασα σε καποια site οτι το λιπος αυτο μπορει να μη φευγει λογω κληρονομικοτητας και απογοητευτηκα. έχω ακομα περιθωρια να χάσω κ αλλα κιλά αλλα λογω του οτι εκανα πολυ αεροβια και λιγοτερα βαρυ εχασα μυικα κιλα και τωρα τα ξαναπαιρνω πισω.

  2. #2
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    Καλώς όρισες.Από τα 17 και να απογοητεύεσαι;Γράψε αν θες την διατροφή σου να την συζητήσουμε.Διάβασε στις ενότητες του forum και για προγράμματα ασκήσεων.Με θέληση και υπομονή όλα θα διορθωθούν.

  3. #3
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλώς όρισες.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  4. #4
    Senior Bodybuilder venice's Avatar
    Join Date
    13-05-13
    Location
    Πειραιά
    Posts
    1,591

    Default

    welcome!!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    62

    Default

    Λοιπον να πω την αληθεια δε ζυγιζω γευματα με το ματι συνηθως δεν τρωω μεγαλες ποσοτητες ομως. Το πρωι καποιες φορες ετρωγα μπρες δημητριακων οχι εμποριου με (βρωμη, ξηρους καρπους (αμυγδαλα φουντουκια κλπ,), ταχινι , μελι , , κανελα, cranberries) αυτα νομιζω και το πρωι ετρωγα 2-3 τετοιες ειναι περιπου σε μεγεθος σαν ενα μικρο πορτοφολι,τετραγωνες και απο πανω εβαζα ταχινι. Το θεωρησα υπερβολη και το σταματησα. Ετρωγα φρουτο για δεκατιανο μηλο συνηθως ολο το χρονο στο σχολειο. Μεσημερι τωρα προσπαθουσα να πισω τη μανα μου να φτιαχνει πρωτεινουχα και οχι λαδερα κανα κοτοπουλο, καμια ομελετα ( 4 ασπραδια , 1 κροκος) τετοια πραγμα και παντα σαλατα : μπροκολο μαρουλι, τωρα δυστυχως τρωω ντοματοσαλατα λογω εποχης ( ντοματα πιπερια) απογευμα-βραδυ ποικιλαν τα γευματα...συνηθως ετρωγα ξηρους καρπους και γιαουρτι βεβαια το τελευταιο μου γευμα ηταν παντα πριν τις 9 30 ενω επεφτα για υπνο στις 12 οποτε επεφτα παντα πεινασμενος για υπνο..Προσφατα εβαλα στη διατροφη μου και cottage. Μεσα στη μερα επισης επινα και 2 χυμους grapefruit ( 2 grapefruit ανα χυμο) και 2 κουπες πρασινο τσαι. Τη ζαχαρη την επεξεργασμενη την εχω κοψει εντελως και ολα τα σχετικα εδω και καιρο. υπαρχιε βεβαια η περιπτωση 1 φορα το διμηνο κατι να φαω κατι απ εξω με την παρεα αν και αυτο δεν ειναι σταθερο δηλαδη το περασμενο καλοκαιρι δεν εφαγα απ'εξω τιποτα ηταν πολυ δυσκολο βασικα αλλα πισμωσα και το εκανα

    *Να προσθεσω οτι πολλες φορες για πρωινο ετρωγα κινοα με σταφιδες και κομματακια μηλυο βραστα και απο πανω εριχνα ταχινι 2 κ.γ
    Last edited by Koilia; 22-05-15 at 09:42.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    62

    Default

    Καποιες ακομα αποριες μου ειναι πότε να τρώω ξηρους καρπους? πόσους? και το ιδιο με τους χυμούς

  7. #7
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    62

    Default

    Θα εκτιμούσα πολύ την απάντηση σας όταν βρείτε χρόνο

  8. #8

    Default

    Kαλώς όρισες φίλε και μπράβο για την βελτίωσή σου.
    Το λίπος φεύγει αλλά για να φύγει πρέπει να κάνουμε και την ανάλογη προσπάθεια.
    Πρέπει να κάνεις ένα πιο συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής και να το τηρείς, και βήμα βήμα θα φτάσεις στο αποτέλεσμα που θες.
    Φτιάξε το, πόσταρέ το εδώ και θα ΄ρθούνε μετά οι διορθώσεις.
    Συμβουλέψου τα sticky τοπικ στο υποφορουμ ''Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding'' για να πάρεις μια ιδέα, και μετά πήγαινε στο τοπικ ''Υπολογισμός Θερμίδων - Δημιουργία Διατροφικού Πλάνου Για Αρχάριους'' για να βγάλεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι. Επίσης μπορείς να μπεις στα log άλλων παιδιών και να πάρεις ιδέες για την διατροφή σου.

    Χυμούς απόφυγέ τους, καλύτερα φάε όλο το φρούτο. Και αυτό με μέτρο όμως, μία - άντε δύο μερίδες την ημέρα. Όπως και ξηρούς καρπούς μία - δύο μερίδες την ημέρα, ίσως το πρωί άντε και το βράδυ πριν κοιμηθείς. Με προσοχή όμως στις ποσότητες γιατί έχουν πολλές θερμίδες. Επίσης να επιλέγεις ανάλατους και άψητους.
    Καλή αρχή στον νέο σου στόχο και καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

  9. #9
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    ΚΑλως ηρθες.!!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  10. #10
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    62

    Default

    ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και εγώ χαίρομαι που βρήκα βοήθεια. Λοιπόν χυμούς τους αποφεύγω μονο grapefruit πινω, να πίνω το πρωι η για δεκατιανο? Ξηρους καρπους τρώω περιπου 10-20 τη φορα και τρώω 1 φορά τη μέρα ή 2 όπως είπες πριν τον ύπνο. Μετά την προπόνηση φτιάχνω ενα shake με ενα κεσεδάκι cottage 1 banana και κανέλα για πρωτεινη και υδατανθρακα αυτο το ξεκήνησα χθες δεν ξερω κατα πόσο είναι σωστό! θα γράψω το αναλυτικό πρόγραμμα όταν βρω χρόνο για να το δείτε, δυστυχως όμως το μειονέκτημα είναι οτι το μεσημέρι αναγκάζομαι κάποιες φορές να τρώω ότι έχει, ελληνίδα μάνα ..ξέρετε

  11. #11
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    62

    Default

    Πρωινο τρωω κινοα βραστη με μια κσ μελι λιγο μηλο και cranberries μεσα για να εχει πιο ωραια γευση. δεκατιανο ετρωγα 1 μηλο τωρα θα το αλλαξω βεβαια λογω του γυμναστηριου...μεσημερι οτι εχει αναγκαστικα και σαλατα, η μεριδα δεν ειναι μεγαλη. συνηθως προσπαθω να τρωω κοτοπουλο και γενικα πρωτεινη μια φετα ψωμι ολικης με προζυμι οχι απο φουρνο, η 2 κριθαρενια παξιμαδια, απογευμα γιαουρτι, βραδι πραγματικα δεν ξερω.. δετε και το πανω μηνυμα που εγραψα..δεν ξερω δεν εχω οργανωσει ενα προγραμμα που καθε μερα θα τρωω αυτο αλλες φορες το πρωι τρωω βρωμη η ταχινι πανω σε μπαρα δημητριακων οχι εμποριου με (βρωμη, ξηρους καρπους (αμυγδαλα φουντουκια κλπ,), ταχινι , μελι , , κανελα, cranberries).

  12. #12
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    62

    Default

    Απογευματακι τρωω 2 κσ γιαουρτι 2% και μετα παλι γυρω στις 9 τρωω 1 ομελετα 1 αυγο και 2-3 ασπραδια επιπλεον με μια φετα τυρι χαμηλων λιπαρων για τη γευση και σαλατα μπροκολο, μαρουλι. Η αποψη σας για την ντοματα-πιπερια σαλατα? Θα περιμενω απαντησεις..θα μπω και σε αλλες λεπτομερειες και για το προγραμμα γυμναστικης ισως

  13. #13
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,659

    Default

    Απογευμα βαλε και λιγο υδατανθρακα μαζι με το γιαουρτι.Κανα φρουτο ή βρωμη και φαε ολοκληρο γιαουρτι 200γρ (1 κεσεδακι) ωστς ν αεχεις αρκετη πρωτεινη.
    Και στο βραδινο,φαε υδατανθρακα μην τον φοβασαι αν ειναι απο καλες πηγες.

    Σαλατα πιπερια-ντοματα μια χαρα ειναι,οτιδηποτε σαλατα,ολες μια χαρα.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    21-05-15
    Posts
    62

    Default

    ωραια, για βραδυ πριν ύπνο να τρωω μισο κεσεδακι cottage με καμια 15αρια αμυγδαλα? Επίσης θέλω να εντάξω το αβοκάντο στη διατροφή μου, πότε να το τρώω? το πρωι?
    Last edited by Koilia; 31-05-15 at 16:22.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο Μέλος - Καλησπερα!
    By CHRISTOS_91 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 30-04-15, 10:30
  2. Καλησπέρα από ένα νέο μέλος!
    By loomit in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 26
    Last Post: 23-05-12, 19:27
  3. Νέο Μέλος! Καλησπέρα
    By warrior7 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-11, 22:09
  4. Καλησπέρα - Νέο Μέλος!!
    By sotos ap in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 19-11-10, 18:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •