Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Angry Απελπισμένη!

    καλησπερα,με λενε γιωτα και ειμαι 24 χρονων.Πριν 10 μηνες εκοψα το καπνισμα και χωρις να αλλαξω την διατροφη μου πηρα κιλα(περιπου 5).Απο τοτε κανω σχεδον συνεχεια διαιτες και διατροφες και πηγαινω γυμναστηριο(για πρωτη φορα στην ζωη μου) με προπονητη.Παρολα αυτα εχω δει ελαχιστη διαφορα.Οι μυεις μου εχουν φτιαχτει αλλα το λιπος απο κοιλια και περιφερεια δεν φευγει με τιποτα.Τι αλλο να κανω δεν αντεχω αλλο.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σε αυτό το τόπικ μας λες πως σε λένε Γιώργο και είσαι 19 χρονών φοιτητής! Τελικά τι ισχύει;!

  3. #3

    Default

    η κοπελα μου ειναι,απλα της προτεινα το forum για να γραψει το προβλημα της :P

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    E, ενταξει, τα πραγματα αλλαζουν.Συμβαινουν αυτα....


    Επειδη απ'οτι εχω καταλαβει χρησιμοποιουν 2 ατομα το ιδιο acc, θα ελεγα(οποιος-α και να σαι), να παρεις το χρονο σου να διαβασεις περισσοτερα στη γυναικεια ενοτητα για bb και φιτνες.Θα σου λυθουν πολλες αποριες και θα σταματησεις να αγχωνεσαι.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επειδη ειναι πολυ αοριστα αυτα που μας αναφερεις για την κοπελα σου, γραψε μας αναλυτικα τι διατροφικο πλανο ακολουθει, για ποσο διαστημα και τι αεροβιες κ προπονησεις με βαρη κανει. Για να μην εχει αποτελεσμα, σημαινει πως καποιο απο τα παραπανω δεν τα κανει με τον σωστο τροπο.

  6. #6

    Default

    αρχικα μειωσα τα γευματα μου(καθολου βραδινο και φαστ φουντ)μετα μου ειπαν οτι αυτο που κανω ειναι λαθος και οτι πρεπει να κανω διατροφη
    5 γευματα: 8.00 -δημητριακα με γαλα
    11.00 -φρουτα με καποιο μπισκοτακι
    14.00 -100 γραμμαρια κοτοπουλο με σαλατα
    17.00 -φρουτο ή γιαουρτι
    20.00 -150 κοτοπουλο με σαλατα
    +2 λιτρα νερο την ημερα
    Ασκηση:
    Αρχικα εκανα 45 λεπτα περιπου διαδρομο(με εναλλαγες-βαδην τρεξιμο) και με τα βαρη
    Τωρα(2 τελευταιους μηνες) 10 λεπτα διαδρομο για ζεσταμα και μετα βαρη και τελος 20 λεπτα γρηγορο βαδην σε ανυφορα,
    παρεμπιπτοντως κανω μικρες παρασπονδιες αλλα οχι επιληψιμες
    Επισης θελω να αναφερω,οτι πριν απο αυτο δεν ειχα κανει ποτε διαιτα γιατι δεν ειχα σχεδον ποτε προβλημα με το σωμα μου,το λιγοτερο ημουνα 48 κιλα και τωρα ειμαι 53(δεν ξερω αν παιζει ρολο,αλλα εχω και χρόνια δυσκοιλιοτητα)

  7. #7
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Xeneriv View Post
    η κοπελα μου ειναι,απλα της προτεινα το forum για να γραψει το προβλημα της :P
    τα χεις με 5 χρονια μεγαλυτερη ρε μπαγασα?
    Edit για την κοπελα χωρις παρεξηγηση :P
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Xeneriv View Post
    αρχικα μειωσα τα γευματα μου(καθολου βραδινο και φαστ φουντ)μετα μου ειπαν οτι αυτο που κανω ειναι λαθος και οτι πρεπει να κανω διατροφη
    5 γευματα: 8.00 -δημητριακα με γαλα
    11.00 -φρουτα με καποιο μπισκοτακι
    14.00 -100 γραμμαρια κοτοπουλο με σαλατα
    17.00 -φρουτο ή γιαουρτι
    20.00 -150 κοτοπουλο με σαλατα
    +2 λιτρα νερο την ημερα
    Ασκηση:
    Αρχικα εκανα 45 λεπτα περιπου διαδρομο(με εναλλαγες-βαδην τρεξιμο) και με τα βαρη
    Τωρα(2 τελευταιους μηνες) 10 λεπτα διαδρομο για ζεσταμα και μετα βαρη και τελος 20 λεπτα γρηγορο βαδην σε ανυφορα,
    παρεμπιπτοντως κανω μικρες παρασπονδιες αλλα οχι επιληψιμες
    Επισης θελω να αναφερω,οτι πριν απο αυτο δεν ειχα κανει ποτε διαιτα γιατι δεν ειχα σχεδον ποτε προβλημα με το σωμα μου,το λιγοτερο ημουνα 48 κιλα και τωρα ειμαι 53(δεν ξερω αν παιζει ρολο,αλλα εχω και χρόνια δυσκοιλιοτητα)

    Καταρχήν για να έχεις αποτέλεσμα, χρειάζεται χρόνος και υπομονή. Δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη.
    Ξεκίνα να μετράς ποσότητες και θερμίδες. Αλλιώς βαδίζεις στα τυφλά. Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι το τι τροφές μπορείς να έχεις. Για παράδειγμα
    Βρώμη με ασπράδια κ κρόκο (ή γιαούρτι με βρώμη) για πρωινό.

    Κότατζ με αμύγδαλα για σνακ

    Ψάρι με λαχανικά και ελαιόλαδο για βραδινό

    Κοτόπουλο/μοσχάρι με πατάτα ή ρύζι και σαλάτα για μεσημεριανό

    Φρούτο με γιαούρτι για σνακ.

    Δες τα παρακάτω άρθρα και αφιέρωσε χρόνο να μάθεις βασικές αρχές διατροφής.














  9. #9

    Question Διάρκεια προπόνησης

    Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα τι γνώμη σας.Έχω σωματότυπο εκτομορφικού και όπως γνωρίζετε παίρνω δύσκολα μυικό όγκο και έμαθα ότι πρεπει να κρατάω την προπόνηση μου ,το πολύ στα 45 λεπτά γιατί μετά από αυτό το χρονικό διάστημα καίω την δικιά μου μυική μάζα.Ισχύει αυτό;Αν ισχυεί τι πρέπει να κάνω,γιατί η προπόνηση μου κρατάει 1μιση ώρα μέσο όρο.

  10. #10

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου Καρδουλα :)

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Xeneriv View Post
    Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα τι γνώμη σας.Έχω σωματότυπο εκτομορφικού και όπως γνωρίζετε παίρνω δύσκολα μυικό όγκο και έμαθα ότι πρεπει να κρατάω την προπόνηση μου ,το πολύ στα 45 λεπτά γιατί μετά από αυτό το χρονικό διάστημα καίω την δικιά μου μυική μάζα.Ισχύει αυτό;Αν ισχυεί τι πρέπει να κάνω,γιατί η προπόνηση μου κρατάει 1μιση ώρα μέσο όρο.
    Οτι σωματοτυπο και να εχεις, η προπονηση δεν πρεπει να ξεπερναει τα 60 λεπτα!

  12. #12

    Default

    αρα να χωρισω σε πιο πολλες μερες το προγραμμα μου;

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Για οικονομία χώρου, χρόνου και για καλύτερη δική σου βοήθεια, συνένωσα τα δυο topic ώστε να κάνεις εδώ όλες σου τις απορίες.

    Και 50 λεπτά και μια ώρα να κάνεις βάρη, δεν χάλασε ο κόσμος. Όμως ο γενικός κανόνας για τα βάρη, είναι να μην ξεπερνούν την μια ώρα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •